John Wick 3 / John Wick 3 (2019/131/USA/Akční, Krimi, Thriller) 78%

29.11.2021 20:18
OBSAH
Ve třetí části této adrenalinové akční série má super zabiják John Wick (Keanu Reeves) v patách celou armádu lovců odměn usilujících o získání 14 miliónů dolarů vypsaných na jeho hlavu. Poté, co porušil pravidla a zabil člena tajného mezinárodního spolku nájemných vrahů High Table se z Johna Wicka stává excommunicado - psanec, který je terčem zabijáků po celém světě. Připravte se na válku!(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Akční brutalita v perfektním formálním provedením, s prohloubením mytologie a efektním pojetím všeho, co divák chce vidět. Pro mě je však John Wick 3 po prvním shlédnutí mírné zklamání. Přepálená akce, které je tolik, že to chvílemi nudí, jindy zase jde do krajnosti, kdy jsem se musel smát, protože to ztratilo jakoukoliv vazbu na realitu (záměrně?). Příběhově velice slabé (NY - Casablanca lodí za pár hodin, rozsudky arbitra a jejich fatálnost), o to stylovější. Právě stylovosti a kaskadérům a choreografům nelze říct jediné špatné slovo. Všimli jste si však, všech těch bitek? Kde se odehrávají? Kolem chodí lidé, ale nikdo si mrtvol ani přestřelek nevšímá. Je vůbec John Wick v tomhle vesmíru nebo v nějakém paralelním (schválně přeháním;-))? Pro mě to začíná být vytržené z reality až nepříjemným způsobem, kdy jsou lidé a města jen kulisou, pro větší zábavu. Skoro mi to připomíná Denní/Noční hlídku nebo nějaký "stínový svět". Tohle je už prostě mimo realitu (a komiks to není, nebo ano?). PS: Halle Berry potěší, Dacascos dvojnásob, ovšem, kdo z diváků ho zná? (Djkoma) 3*

Od premiéry prvního John Wicka se v mém životě změnilo hned několik věcí. Když potkám na ulici psa, uctivě ho pozdravím, stal jsem se na čas závislý na songu Plastic Heart od Nostalghie a především jsem si uvědomil, že i ryze akční film, může mít vysokou scénaristickou, vizuální i hudební úroveň. Ale už nemá cenu dál tenhle akční orgasmus dál oddalovat, je to prostě nářez, chytrej, promyšlenej, stylovej. Trojka navazuje přesně tam kde skončila dvojka a jen pár minut trvá než to začne ve filmu lítat jak semtex za mlada. Tvůrci jsou zjevně intelektuálové, protože první akci nám dopřejí v knihovně, hold ruská literatura má univerzální využití, příznivci muzea rovněž nebudou ochuzeni, rovněž je nám dopřán i tzv, kop koňmo a proč akčnit jen v NY, když se může jedno velmi originální akční choreo odehrát v Casablance, stačí k tomu nasraný Keanu, nasraná Halle a párek hodně nasranejch psů, tedy spíš fenek s ohledem na jejich koulový apetit, ale akčnit se tentokrát bude i v Casablance a to velkolepě, stylově a s dokonalou vizuální složkou. Akční scény v sobě mají krom originality, neskutečnou dynamiku a je zjevné, že film střihal minimálně Edward. Nože, ruce, střelné zbraně všeho druhu, lidi, zvířata, auta, motorky, tady fakt akční prostě úplně všichni a úplně všechno. Je to tvrdá akce, ale akce která se nebojí na sebe koukat s nadhledem a dát najevo výtečný smysl pro humor. Akce, která se nebojí jednoduchého leč velmi zajímavého příběhu v podobě postupného i když stále malého odkrývání minulosti hlavního hrdiny, akce co se nebojí dát atraktivitu a jedinečnost i vedlejším postávám. (Enšpígl) 5*

Kdepak Baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný je to! Běloruský geroj, co nechce umřít, protože ví, že by ho poslali opačným směrem, než je manželka, zase headshotuje, bodá a mlátí pod nápaditou taktovkou zkušených chlápků od fochu. To jsou neměnné konstanty. Stejně jako to, že Reeves retardovaně běhá i hraje nebo že nastavená mytologie je zcela podřízená akci a všechny ty vzletné fráze pronášené se stříbrnými lžičkami v prdeli, nečinnost bezpečnostních složek či skutečnost, že vraždy na veřejných prostranstvích nejsou sebemenším důvodem k panice (jak kdosi vtipně vysvětlil ve FAQ na IMDb: „It´s New York city“) je potřeba brát s nadhledem a pochopením pro Wickovo svébytné universum. V apartmánech žánrového hotelu se vedle Garetha Evanse ovšem ubytovala jen úvodní živočišná bitka s chladnými zbraněmi (před ní pobavilo urychlené skládání revolveru ala buono Blonďák zaslechnuvší ostruhy) a třeba finále v Continentalu, byť s krásným „parabellum“ Vivaldiho, už bylo poněkud vyčerpávající a kryt byl občas na místě dřív, než přišel úder. Poslední „yeah“ poměrně jasně naznačilo, že se jede dál (někteří byli kvůli tomu schválně ušetřeni a mám pocit, že jistá lehce prošpikovaná osoba možná i popadne dech). Není důvod, aby tomu tak nebylo, když Kosťa Jonatán drží v rukou zlaté vejce, nicméně mám obavy, že už Stahelski začal klesat z vrcholu křivky.. (Gilmour93) 4*

VELKÁ RECENZE
Tak jsem si to nechal v hlavě hezky rozležet. Nábojnice docinkaly, psí štěkot utichl a John Wick dohrál svoje třetí sólo. Kam ho zařadit v jedné z nejstylovějších akčních trilogií poslední dekády? Určitě čekáte odpověď hned v prvním odstavci, ale tak snadné to nebude. Ani pod článkem moudřejší nebudete, protože Wick Třetí ode mne fasuje stejných “osm a půl” jako první díl. Napovím snad, že se mu povedlo zkombinovat upřímnost a nápaditost jedničky s rozpínavostí a ambicemi dvojky. Chtělo by se říct, že jde o to nejlepší z obou světů, ale důvodů, proč Johna Wicka 3 vidět teď hned, je mnohem víc. Keanu Reeves a jeho tanečky plné olova (a tentokrát i chladné oceli) mají totiž na celý žánr mnohem větší vliv, než by si kdo mohl myslet.
Místo rozboru zápletky tu proto s dovolením zopakuji, proč má zrovna John Wick tak fenomenální úspěch a proč vypadá jinak, než většina soudobých akčňáků - Chad Stahelski a David Leitch totiž před lety stáli u zrodu projektu jménem 87Eleven. Fascinováni asijskými akčními scénami a pracovní morálkou týmu kolem Yuen Woo-Pinga při natáčení prvního Matrixu, rychle pochopili, že je nutné v Hollywoodu postavit velkou tělocvičnu a vytrénovat novou generaci kaskadérů. A jak řekli, tak udělali. 87Eleven bylo kolbištěm nejen pro všechny sportovce, ale i pro nadané filmaře, kteří se nebáli zkoušet akční scénu dlouhé týdny, aby se pak na plac přišlo s hotovou vizí a vše běželo (jako) na drátkách.
Po dvaceti letech experimentování, přicmrndávání a tvrdé dřiny konečně Stahelski a Leitch sklízí zasloužené ovoce úspěchu. Jen divák si myslí, že to přišlo zčistajasna, protože těm dvěma Hollywood otevřel dveře a po Johnu Wickovi rychle následoval druhý Deadpool, Atomic Blonde a letos dokonce i Hobbs a Shaw. Někde to mají zmínění pánové celé pod palcem, jinde zajišťují jen choreografii, ale svým způsobem mění žánr k nepoznání - tvrdou dřinou, asijskou DNA integrovanou do americké akční postmoderny a neuvěřitelnou porcí nápadů. Souběžně s nimi redefinovali přestřelky v duchu gun-fu i borci stojící za Kingsmany, tam tomu zas šéfuje Brad Allan a veteráni od Jackieho Chana. Když Asiati na konci devadesátek neovládli Hollywood skrz kung-fu, zvládnou to o dvě dekády později jejich fandové skrz hybridní styl, který ve třetím Johnu Wickovi dosahuje pomyslného vrcholu. Zároveň ale slibuje, že bude kam stoupat.
Už asi víte, že si na sebe John Wick na konci druhého dílu nakreslil velký terč. Trojka začíná doslova pár vteřin po konci dvojky a první, druhá i třetí akční scéna na sebe nenechají dlouho čekat. Stahelski je ambiciózní a kromě nádherné výpravy a řemesla se nám snaží servírovat i další expanzi assassínské mytologie - tajemné mince, úpisy, hotel Continental atd. atd. Není to otravné, ale je to akorát tak chatrné, jak pravidla akčního filmu dovolí. Při dvouhodinové stopáži byste u jiných filmů měli spoustu času nad tím přemýšlet a podrývat tak výsledný produkt, ale tady vás vždycky dělí jen několik okamžiků, než vzduchem začnou létat kulky, sekery nebo ostře ořezané tužky.
A v tu chvíli špičková choreografie přebírá otěže tak mocně, že vám vymaluje mozek hmaty a chvaty, zatímco všechno ostatní ustoupí do pozadí. Pokud vás intenzita a četnost akčních scén začne otravovat, jste ve špatném kinosále. Tady se od začátku naplňuje slib, že vše bude větší, hlasitější a lepší. A protože John stojí proti všem zabijákům celého světa, divák si spolu s ním opravdu nevydechne. Kdo je zvyklý na tři máchnutí rukou a finální K.O., ten bude možná potřebovat kapačky už po úvodní bitce v knihovně nebo dost možná pomyslném předčasném vrcholu - rvačce, v níž vzduchem létá víc nožů než je v britském královském kredenci.
Děj je skutečně druhotný, ačkoliv ustupuje nečekaným směrem a zavádí nás hlouběji a hlouběji do Johnovy minulosti, protože za každým rohem číhá další akční scéna. A Stahelski ukazuje, že navzdory dlouholeté praxi má nápadů jako nevybouřený debutant. Konečně disponuje dostatkem peněz i pozornosti, a tak se může naplno předvést. A nejen on, ale i jeho věrná armáda kaskadérů. A koneckonců i Keanu Reeves, pro kterého je zakončení téhle trilogie velkou osobní satisfakcí. John Wick mu vlil krev do žil. Co na tom, že jsem u dvojky brblal nad tím, že už je v těch bitkách trochu pomalý. Tady se podobnému argumentu otevřeně vysmívá a ještě ho používá ve svůj prospěch. Jak? Nechte se překvapit.
Dokonce i Halle Berry, kterou v obsazení ani v žánru asi nikdo nečekal, ožívá posypaná magickým práškem od Stahelskiho potulné akční party. Ti by snad mohli na absolutní dřevo přibít dvě beretty a udělat z něj devítimilimetrového superhrdinu. Nemusíte se ale bát, že by zář reflektorů uhnula ze siluety Baby Yagy. Keanu možná nepřekoná počet zářezů ze dvojky, ale jeho křivolakou životní cestu si s ním vychutnáme do poslední kapky krve. A bude zatraceně vyčerpávající, protože nás čeká nejen řada zvratů, ale hlavně ikonických protivníků a lokací. Finále snímku skutečně připomíná videoherní turnajovku, ale jen v tom nejlepším slova smyslu. Mark Dacascos se zjeví jako Johnův největší fanda a protivník, což je kombinace, která vede nejen k úžasným střetům, ale také k vítanému humoru.
John Wick 3 je velmi pravděpodobně nejzábavnější ze všech tří dílů, a to beru v úvahu i skvělého Nyqvista v jedničce, kterému autoři v titulcích trojky posmrtně děkují. Nejnovější díl je totiž plný poklon nejslavnějšímu ze zabijáků a většina vážnějších protivníků se nejdřív způsobně představí, než si nechá nožem nebo kulkou od velmistra podepsat svoje vlastní parte.
A pak jsou tu samozřejmě poklony akčnímu žánru a asijské kinematografii, na které tvůrci odrostli. Možná v tom filmu vidím zbytečně mnoho, ale odkazy na filmografii Bruce Lee i Jackieho Chana jsou očividné, poziční hra s využíváním předmětů na scéně a jejich proměnou ve smrtonosné zbraně, to všechno nejsou vykrádačky, ale ve správný okamžik využité propriety žánru. Stahelski tentokrát méně spoléhá na střelné zbraně - ostatně když má k ruce nejen Dacascose, ale třeba i mistry bojových umění z The Raid, byl by hřích hned tasit velké kalibry. Možná i proto jsou některé scény “vyčerpávající” i pro diváka - není to o bleskurychlém postřílení celé haly pěšáků, ale o zabíjení holýma rukama ve vší jeho technické i fyzické náročnosti.
Nemusíte se ale bát, v samotném závěru dostanou šanci zúročit své role nejen zasloužilí bojovníci, ale i Ian McShane nebo Lance Reddick, charismatický concierge z hotelu Continental. V tu chvíli už stopáž překračuje dvě hodiny a vy se budete marně ptát, kam všechny ty minuty a mrtvoly odtekly. John Wick 3 je neuvěřitelná horská dráha, které byste rozhodně neměli vyčítat její přímočarost nebo snad až barbarskou primitivnost. Stahelski totiž moc dobře ví, co dělá, a jako obvykle se ukazuje, že “timing is everything”. Podobný milostný dopis celému akčnímu žánru jsme tu dlouho neměli.
Wickovská série navíc nesází jenom na Reevese, který by se podobně jako Tom Cruise v Mission: Impossible bezhlavě vrhal do nebezpečných situací, ve snaze stát se hollywoodským Jackiem Chanem. Stahelskiho tým dokázal organicky propojit hollywoodskou pečlivost a zázemí s asijským know-how… výsledkem není ani jedno, ani druhé. To třetí… to něco mezi, je ale neuvěřitelně návykové a jen tak se to neokouká. Keanu může děkovat nebesům, že mu to spadlo do klína - ačkoliv jeho skvělé vztahy se Stahelskim a kaskadérskou komunitou ho k tomu samozřejmě předurčily. Jak jsme viděli v Atomic Blonde nebo z tréninkových videí s Halle Berry, akčního hrdinu lze na počkání vyrobit skoro z kohokoliv. Stojí to jen spoustu času, dřiny a peněz.
A taky potřebujete tvůrce, co tak dlouho poslouchali zmatené producenty, až všechno hodili za hlavu a šli oklikou. Trvalo jim to déle, byla to horší cesta, ale nakonec jsme tam, kde jsme. Na absolutním vrcholu, ze kterého naštěstí začíná učůrávat i mainstreamové publikum. Konec třetího Wicka naznačuje, že je tu potenciál pro sequely. A ačkoliv se s Reevesem nebo bez něj tahle série nikdy nestane boxoffice mastodontem ve stylu Rychle a zběsile, k rozjetí žánrové revoluce přispěla obrovskou měrou. Teď se symbolicky loučí v úžasném stylu a slibuje, že akční film nebude sedět v koutě. Protože když ho tam někdo zažene, začne se rvát jako lev a dožadovat se zájmu a pozornosti. Po třech filmech má teď obojí a já se jen těším, co jeho nové sudičky předvedou příště. Další zastávka: Hobbs a Shaw!

Ocenění:
The Saturn Awards
2019 - Nejlepší akční/dobrodružný film (nominace)
2019 - Keanu Reeves (Nejlepší herec) (nominace)
2019 - Evan Schiff (Nejlepší střih) (nominace)

Razzies
2019 - Keanu Reeves (Malinová cena vykoupení) (nominace)

DABING
V českém znění: Marek Libert - Keanu Reeves (John Wick), Dana Černá - Halle Berry (Sofia), Pavel Rímský - Ian McShane (Winston), Jiří Plachý - Laurence Fishburne (Bowery King), Ludvík Král - Lance Reddick (Charon), Renata Volfová - Margaret Daly (operátorka), Radka Malá - Susan Blommaert (knihovnice), Bohuslav Kalva - Randall Duk Kim (doktor), Zuzana Skalická - Anjelica Huston (ředitelka), Zbyšek Horák - Boban Marjanovic (Ernest + titulky), Jakub Saic - Mark Dacascos (Zero), Jana Štvrtecká - Asia Kate Dillon (arbitryně), Zdeněk Podhůrský - Jerome Flynn (Berrada), Michal Jagelka - Said Taghmaoui (Starší), Radek Hoppe - Aissam Bouali (Yassin), Miriam Chytilová, Jiří Köhler
Překlad: Milan Stejskal
Zvuk: Michal Vašica
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy a režie: Veronika Veselá
České znění ve studiu Pro-Time vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska - 2019

Premiéra ČR: 16.5.2019 Vertical Ent.
Premiéra USA: 17.5.2019 Lionsgate US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 2.10.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 2.10.2019 Magic Box

FILMY V SÉRII
John Wick gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1248/
Akční / Thriller, USA / Čína, 2014
Režie: Chad Stahelski, David Leitch, Hrají: Keanu Reeves, Michael Nyqvist

John Wick 2 (Blu-ray) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a1249/
Akční / Krimi, USA / Hong Kong, 2017
Režie: Chad Stahelski, Hrají: Keanu Reeves, Common

John Wick 3 (Blu-ray) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/john-wick-3-john-wick-3-2019-131-usa-akcni-krimi-thriller-78/
Akční / Krimi, USA, 2019
Režie: Chad Stahelski, Hrají: Keanu Reeves, Halle Berry

V přípravě
John Wick: Chapter 4 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/john-wick-chapter-4-john-wick-chapter-4-v-priprave/
Akční / Krimi / Thriller, USA 2022
Režie: Chad Stahelski, Hrají: Keanu Reeves, Donnie Yen
 
Tvůrci a herci
Chad Stahelski (Režie), Basil Iwanyk (Produkce), Erica Lee (Produkce), Tyler Bates (Hudba), Joel J. Richard (Hudba), Dan Laustsen (Kamera), Evan Schiff (Střih), Salah Benchegra (Casting), Marisol Roncali (Casting), Mary Vernieu (Casting), Kevin Kavanaugh (Scénografie), Luca Mosca (Kostýmy), Mark P. Stoeckinger (Zvuk), David J. Schwartz (Zvuk), Karym Ronda (Zvuk), Anna Stachow (Masky), Stephen Kelley (Masky), Angela Marinis (Masky), Derek Kolstad (Scénář), Shay Hatten (Scénář), Chris Collins (Scénář), Marc Abrams (Scénář), Keanu Reeves (Herec), Halle Berry (Herec), Ian McShane (Herec), Laurence Fishburne (Herec), Mark Dacascos (Herec), Asia Kate Dillon (Herec), Lance Reddick (Herec), Tobias Segal (Herec), Anjelica Huston (Herec), Said Taghmaoui (Herec), Jerome Flynn (Herec), Randall Duk Kim (Herec), Robin Lord Taylor (Herec), Susan Blommaert (Herec), Jason Mantzoukas (Herec), Cecep Arif Rahman (Herec), Yayan Ruhian (Herec), Tiger Chen Hu (Herec), Faith Logan (Herec), Oscar Pavlo (Herec), Candace Smith (Herec), Boban Marjanović (Herec)
 
2019/131/USA/Akční, Krimi, Thriller
 
Zajímavost k filmu- Celkem John Wick (Keanu Reeves) za všechny 3 díly zabil 299 lidí (77 za 1. díl, 128 za 2. díl a za 3. díl 94).
- Když film vyšel, ve hře „Fortnite“ se objevila limitovaná událost s názvem „Wicks Bounty“. Postavu Johna Wicka jste si mohli koupit.
- Ve scéně, kdy se John Wick (Keanu Reeves) vybavuje na souboj v hotelu continental v New Yorku, si můžeme na zdech všimnout několika českých zbraní. Přeedevším CZ P-09 a několika verzí CZ Scorpion EVO 3.
- Keanu Reeves podľa vlastných slov pri natáčaní akčných scén v 90% prípadov nevyužíva služby kaskadéra.
- Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2019 v Brooklynu.
- Film se odehrává hodinu po událostech z druhého dílu John Wick 2 (2017), přičemž Winston (Ian McShane) ve druhém díle dal Johnovi (Keanu Reeves) hodinu na to, aby utekl.
- Keanu Reeves při rozhovoru s novináři řekl, že nechce, aby John Wick série byla zničena „sequelama“, proto chtěl, aby se série uzavřela třetím dílem.
- Pro roli Sofie byly zvažovány herečky Jennifer Beals, Eva Longoria, Salma Hayek, Penélope Cruz, Marion Cotillard, Uma Thurman a Marisa Tomei. Nakonec roli dostala Halle Berry.
- John (Keanu Reeves) řekne Winstonovi (Ian McShane) hlášku „Guns, Lots of Guns“. Tuto hlášku řekl i Neo (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999).
- V době vydání 3. dílu vznikla stejnojmenná strategická hra pod názvem „John Wick Hex“.
- Halle Berry prozradila, že práce na akčních scénách s Keanu Reevesem byla naprosto úžasná, zpočátku to bylo trochu děsivé, protože je tak zatraceně dobrý. Chtěla být na stejné úrovni jako on a nechtěla ho zklamat. Při zkoušení na roli si zlomila tři žebra. Neví, kdy k tomu došlo. Chvíli na filmu pracovala i s tímto zraněním, ale musela přestat, protože to nešlo. Myslela, že bude přeobsazená, ale režisér Chad Stahelski na ni počkal a k natáčení se vrátila po uzdravení.
- Chad Stahelski se nechal slyšet, že pokud budou mít diváci zájem, tak Johnovi Wickovi zasvětí celou svoji kariéru.
- Ve filmu si zahrál Boban Marjanovic, srbský basketbalista a hráč NBA, který je velkým fanouškem série.
- Dvojice psů ve filmu je plemeno belgického malinoise.
- Během natáčení podstoupila Halle Berry trenérskou školu, aby se mohla stát trenérkou psů. Když pak byla zvířata přítomna na natáčení, poslouchala právě Halle, která s nimi před natáčením cvičila a na place tak nebyl potřebný žádný trenér.
- Na roli Johna Wicka se Keanu Reeves připravoval opravdu důkladně, protože ho trénoval Shawn Ryan, zakladatel a výkonný ředitel Vigilance Elite od prosince 2015. Shawn Ryan je bývalý příslušník U.S. Navy SEAL a CIA Contractor, který má za sebou čtrnáct let bojových zkušeností.
- Podtitul je odvozený z latinského citátu „Si vis pacem para bellum“ – „Chceš-li mír, chystej válku (připrav se na válku)“. Tuto větu řekl i Thomas Jane ve filmu Kat (2004).
- Natáčelo se od 5. května do 17. listopadu 2018. Natáčelo se v New Yorku, Rusku, Maroku a Španělsku.
 
Odkazy