Jaromír Nohavica - Doma (koncert)

04.01.2018 14:39
Kometa, Darmoděj, Hlídač krav, Sarajevo a mnoho dalších písní připravil Jaromír Nohavica svým příznivcům na svém novém DVD a CD. Jedná se o živý koncert z letošního června z ostravské haly Karolina. Celkem dvacet šest písní (1,5 hodiny záznamu) nakonec Jarek vybral, jak říká, z "obou pracovišť - kytarového a heligonkového". Exkluzivní "dvoj-pack" obsahuje DVD s obrazovým záznamem 16:9 (zvuk mimo jiné i v DTS) a CD s audio záznamem tohoto neopakovatelného koncertu. DVD je navíc doplněno o Jarkův komentář. (bontonland)
 
RECENZE DVD
Stran Jarka Nohavici už bylo popsáno mnoho stran papíru a zaplněny snad desítky gigabajtů prostoru na různých serverech. Všechny ty zápisky se obvykle shodují na jednom - Jarek je fenomén. Je těžké nebýt jeho fandou ve světě, kde jsou jeho fandou všichni, a musím přiznat (kvůli mnohokrát omílané objektivitě v recenzích), že já nejsem žádnou výjimkou. Proto se připravte na porci pochval a nadšení, protože DVD "Doma" se záznamem červnového vystoupení v hale Karolina v Ostravě dokázalo věrně zachytit atmosféru, která tam panovala, a ta byla skvělá. Škoda jen že se do tak výborného záznamu vloudil spěch a disk po technické stránce má i své mušky a mouchy, kterých se snad bylo možno vyvarovat.
Koncert, který i s veřejnou generálkou navštívilo koncem června asi deset tisíc lidí, je prvním obrazovým a posléze vydaným vystoupením Jarka. Ten se rozhodl, že "Doma" vypustí do světa samostatně, bez podpory velkého vydavatele. Vysoké prodeje daly Jarkovu záměru za pravdu. Ve své pozici už nepotřebuje žádné promo masírky velkého vydavatele, zástupy fandů už se o Jarkových počinech dozvědí sami. Sympatické je, že záznam v prodávaném digipacku je dvojí, nejen pro váš obývák a televizi DVD, ale i kamkoliv jinam, jen tak k poslechu stvořený záznam na CD. Oba disky se složením skladeb lehce liší, takže dohromady vytvoří ještě o něco barvitější obrázek večera.
Polskému týmu, který koncert natáčel a posléze sestříhal, se podařila dobrá práce. Klidný střih s častými záběry do publika působí vcelku vydařeně a harmonicky a za celý koncert se ani jednou nestane, že by nějaký násilný prostřih narušil atmosféru a obrázek, který tak nějak zrovna očekáváte. V záznamu jsou vcelku minimálně ponechané Jarkovy komentáře a průpovídky, které na koncertu měl, a vystoupení tak působí o něco plynuleji, i když momenty, kdy stíral hejhuly v davu a přitom pobavil zbytek publika, byly dobrým kořením, které se na disk nakonec nedostalo. I tak se ovšem dala zachytit poetická atmosféra večera. Míst, kdy se Jarek prošel po molu na ostrůvek a živelně spustil písně na heligonce, je v záznamu méně než na samotném koncertě, což je dle mého škoda, ale díky tomu vzniknul disk o něco poklidnější.
Výborným přídavkem je zvuková stopa, do které je ke koncertu přimíchán Jarkův studiový komentář. Je to asi nejlepší rozhovor, jaký jsem kdy s Jarkem slyšel, lepší je o to, že se nikdo na nic Jarka neptá a Jarek odpovídá sám na nevyřčené a navazováním na různé asociace dává nahlédnout trochu více do mysli muzikanta a umělce. Během té hodiny a půl záznamu se tok myšenek blíží pomalu až psychoanalytickému rozboru a troufám si tvrdit, že část s komentářem bude pro leckoho nejcennější částí DVD. Jako dva další bonusy jsou vloženy dva klipy o přípravách a průběhu koncertu, ale na těch není příliš mnoho k okomentování.
Co se týče technické stránky celého DVD, tak tady jdou bodíky dolů. Zvuk je sice vcelku vydařený, ale obrazová kvalita výsledného DVD je pochybná, protože po celou dobu koncertu se na krajích "vyjímají" černé proužky, které nepustí záznam přes celou obrazovku a nepříjemně kazí dojem. Menu je také příliš strohé a když už si člověk po vložení vybere zvuk, který mu bude hrát, tak chybí možnost návartu z menu a změny volby. Jistému dojmu uspěchanosti nepomůže ani to, že DVD nemá finální pojmenování a po vložení do přehrávače vám hlásí, že je DVD_BUILD_NOHAVICA. Škoda přeškoda této uspěchanosti.
Celkový dojem z "Doma", pokud si odmyslíte technické nedokonalosti, je ale více než kladný a pokud chcete někomu darovat pěkný vánoční dárek, tak toto DVD s přiloženým CD může být vskutku dobrou volbou.
 
Seznam skladeb a autoři
DVD
1. Kometa (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
2. Babylon (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
3. Divocí koně (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
4. Moje malá válka (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
5. O Jakubovi (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
6. Ostravo (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
7. Ještě mi scházíš (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
8. Stanice Jiřího z Poděbrad (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
9. Natáh jsem sadu nových strun (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
10. Gwiazda (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
11. Český fousek (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
12. Když mě brali za vojáka (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
13. Darmoděj (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
14. Dokud se zpívá (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
15. Zítra ráno v pět (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
16. Zatímco se koupeš (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
17. Hlídač krav (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
18. Mařenka (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
19. Fotbal (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
20. Danse macabre (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
21. Sarajevo (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
22. Zatanči (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
23. Mikymauz (Karel Plíhal/Jaromír Nohavica)
25. Převez mě, příteli (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
26. Anděl strážný (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
27. Pijte vodu  (Jaromír Nohavica/Jaromír Nohavica)
 
Jacek Dybowski (Režie), Petr Šiška (Produkce), Jaromír Nohavica (Hudba), - (Kamera), - (Střih), Jakub Lis (Zvuk),  Jaromír Nohavica (Autor hudby, Karel Plíhal (Autor hudby), Jaromír Nohavica (Autor textu)