Jáma / Io non ho paura (2003/108/Itálie, Španělsko, Velká Británie/Drama) 71% -Originál DVD-

20.05.2022 01:07
JEDNOU VĚTOU
„Tajemství, zrada a vražda."

OBSAH
Italsko-španělsko-britský film se odehrává v parném létě roku 1978 v idylickém městečku na Sicílii. Vypráví o devítiletém Michelovi, který náhodou zjistí, že v podzemní sousedního domu je držen v zajetí unesený chlapec Filippo. Neví, komu se má se svým objevem svěřit a postupně zjišťuje, že dospělí, včetně jeho vlastních rodičů, se nehodlají do ničeho plést a dokonce ho varují, aby na všechno, co viděl, zapomněl.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
První třetina filmu má tak maximálně pěknou hudbu a kameru a vypadá na pěknou nudu, ale v příběhu pak nastane nečekaný zvrat a začne to být zajímavé. Dala bych i víc hvězdiček, ale vadí mi malá uvěřitelnost příběhu. Nemyslím, že by desetiletý chlapec nevěděl, že hladovému chlapci je lepší koupit chleba, než Kit Kat a že by se nesnažil alespoň někomu svěřit s tím, že našel uvězněného chlapce. Dojem o něco zlepšil závěr filmu. (Jossie) 3*

Člověk se vždycky bojí, když jde o adaptaci jeho oblíbené knížky. Ale v případě tohoto filmu to nemohlo dopadnout lépe. Jako by se vaše představy zrealizovaly a vy tak měli pocit, že se můžete stát taky filmařem, protože to je přesně tak, jak jste si přáli. Ammaniti je mistr příběhů. Film, mě stejně jako kniha, vtáhl do studny slov dětského hrdiny, jehož příběh vzbuzuje strah i smích. Syrový a něžný příběh o krutosti světa. (Kryšpín) 5*

Příběh je rozhodně zajímavý, navíc kolem poloviny obohacen zvratem, skýtajícím potenciál pro napínavou psychologickou hru. Tvůrci ale jako by nevěděli, co s danou látkou dělat - dál nezaujatě zabírají zlaté lány polí, budují hezkou letní atmosféru a zpříjemňují den kvalitním hudebním doprovodem. No a drama zůstává sedět doma. Jáma nevyvolá žádné výrazné pohnutky, pouze nasadí do mysli léto, příběh nechává mimochodem plynout, nevzruší, nenutí diváka nervózně čekat, co se odehraje v příští chvíli; nenutí ho s někým cítit, někomu fandit, nevykresluje zajímavé psychologické profily. Prostě pomalu plyne a ukazuje příjemné obrázky. Ještě že je děj zajímavý sám o sobě a pozornost jakž takž udrží až do velmi povedeného konce. Potom titulky a nic. Pokud film takového žánru a tématu nevyvolá žádné emoce, dojmy, pocity, asi je někde něco špatně. Hezky vypadat a vlastnit hezký příběh vždycky nestačí. (-bad-mad-wolf-) 3*

VELKÁ RECENZE
 Pak že se mezi papírovými DVD filmy nenacházejí doslova poklady. Jedním z takových pokladů, které vydala společnost Řitka Video, je i snímek „Jáma“. Na první pohled rozhodně nevypadá tak, jaký ve skutečnosti je. Nic velkého jsem si od snímku nesliboval, ale zrovna v tomhle případě jsem něco docela velkého dostal. „Jáma“ rozhodně není film, který vás zanechá znuzené a netečné. Nechá vás přemýšlet o tom, že život je někdy vážně pes a že prostě nemusí být pořád krásný.
Kdybych nevěděl, že se film má odehrávat v Itálii, myslel bych si, že je kompletně španělský. Má španělský styl, který často těží z těžkého nuzného života, jen zde chybí zásadnější odkazy na válku a utrpení. Film, ač je ve španělské koprodukci, je skutečně italský a odehrává se v Itálii, konkrétně pak na Sicílii, kde podle všeho také není život zrovna jednoduchý. Peníze se shánějí, jak to jen jde.
Michele je malý kluk, který si s ostatními dětmi hraje v opuštěném domě. Jejich hry rozhodně nejsou nevinné a laskavé. Člověka docela zamrazí, když si vzpomene, že si sám kdysi hrával a možná ani u něj v tom tenkrát nebyla pouze nevinnost. Některé dětské hry jsou prostě zlé, ale takové je dětství, takové jsou i děti. Jen si sáhněte do svědomí a řekněte, že jste si nikdy nehráli způsobem, který by rodiče úplně neschvalovali.
Michele se musí k opuštěnému domu vrátit, protože tam ztratil brýle svojí sestry. Úplnou náhodou pak objeví titulní jámu. Jáma však není prázdná, ale něco se v ní skrývá. Nejprve máme pocit, že je to mrtvola, ale nakonec zjistíme, že je to malý kluk, který je stejně starý jako Michele. Proč je v jámě? Kdo ho tam uvázal? Co bude Michele s tímhle tajemstvím dělat? Ač je z prvního setkání vyděšený, stejně se bude chtít k jámě vrátit a zjistit víc. To je prostě dětská zvědavost. Ta je silnější než cokoli jiného.
Příběh o jednom uvězněném dítěti rozhodně není pěkný. Vlastně je docela depresivní a myslím si, že „Jáma“ je jeden z těch filmů, z kterých na vás může padnout pořádne špatná nálada. Jako kdyby film natáčel Guillermo del Toro v pořádné depce. Není to laskavé, není to příjemné, ale stejně se tam někde pod povrchem skrývá naděje, která umírá jako poslední, naděje, která i ty nejslabší ještě drží při životě.

Ocenění:
European Film Awards
2003 - Italo Petriccione (Nejlepší kamera - Cena Carlo di Palma) (nominace)

Berlinale IFF
2003 - Gabriele Salvatores (Zlatý Medvěd za nejlepší film) (nominace)

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.7.2003 (Karlovy Vary International Film Festival)
Premiéra USA: 30.8.2003 (Telluride Film Festival)
Premiéra Velká Británie: 11.6.2004 Buena Vista Int. UK
Premiéra Španělsko: 16.5.2003 20th Century Fox Espana
Premiéra Itálie: 3.3.2003
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Gabriele Salvatores (Režie), Marco Chimenz (Produkce), Giovanni Stabilini (Produkce), Maurizio Totti (Produkce), Riccardo Tozzi (Produkce), Ezio Bosso (Hudba), Pepo Scherman (Hudba), Italo Petriccione (Kamera), Massimo Fiocchi (Střih), Fabiola Banzi (Casting), Fabio Scamoni (Casting), Giancarlo Basili (Scénografie), Patrizia Chericoni (Kostýmy), Florence Emir (Kostýmy), Danilo Moroni (Zvuk), Luigi Ciminelli (Masky), Francesca Marciano (Scénář), Niccolo Ammaniti (Scénář), Aitana Sánchez-Gijón (Herec), Dino Abbrescia (Herec), Diego Abatantuono (Herec)
 
2003/108/Itálie, Španělsko, Velká Británie/Drama
 
Zajímavost k filmu
- Film je volně inspirován skutečným únosem dítěte z Milána a novelou napsanou o něm.
- Režisér Gabriele Salvatores oslovil téměř 600 dětí pro roli Filippeho, nakonec se rozhodl pro nováčka Giuseppeho Cristiano, syna pracovníka firmy Fiat.
 
Odkazy