Jackie Brownová / Jackie Brown (1997/154/USA/Krimi, Horor, Thriller) 79% -Originál DVD-

20.05.2022 00:55
JEDNOU VĚTOU
„Lovestory v tarantinovském stylu.“

OBSAH
Adaptace románu Rum Punch klasika soudobé drsné školy a bestsellerového spisovatele Elmora Leonarda. Jackie Brownová je černá letuška, která si přivydělává pašováním špinavých peněz drogového dealera a obchodníka. Je chycena dvěma policejními agenty, kteří ji však slíbí shovívavost, pokud pomůže svého šéfa dopadnout a usvědčit. Jackie, která je na svobodě jen díky kauci svého milence, zosnuje plán, jak najednou získat milionový balík, zbavit se policistů i nepohodlného šéfa, jehož nejčastější replikou je věta "řekneš slovo a jseš mrtvá". Jenže takový plán má spoustu rizik...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Filmová ztvárnění románů Elmore Leonarda, jako např. Soderberghův OUT OF SIGHT či právě JACKIE BROWN, mají něco společné - nevzrušivě plynoucí děj. Přitom ale nemám pocit, že bych se nudil, vždyť v obouch případech stojí za kamerou šikovný režisér a výsledkem je pohodová podívaná. Je jasné, že kdo čekal další Pulp Fiction, musel být zklamán. Ale Tarantino nic takového nezamýšlel. Sám prohlásil: "Točit další Pulp Fiction? To by byla nuda." Zkusil si něco jiného a mně tím potěšil. Vyzvihl bych zejména citlivě ztvárněnou náklonnost obouch hlavních postav (Forster-Grier) a nápad s cyklicky se opakujícím dějem ve scéně v supermarketu. Tarantino prostě umí, ať šáhne na cokoliv. (Lima) 4*

I díky téhle černošské letušce si Quentin Tarantino vydobyl pozici nadprůměrného a neskutečně respektovaného tvůrce. Trvalo to, ale přesto jsem se k hutnému vyprávění po letech vrátil. Dospívání je otázkou několika let a Tarantino mohl ubrat ze svého zběsilého stylu a nahradit vše skvěle rozehranými postavami. Nostalgicky pomalý snímek vyšťoural další uvadající hvězdy – Roberta Forstera, Pam Grier (někdejší hvězda násilných produkcí) nebo z dnešního pohledu i Michaela Keatona. Nejvíce konvenční „tarantinovka“ nám předkládá příběh pletichářské letušky, která se vychytrale vykroutí z pašujících podvodů, vyhne se kriminálu, pomůže dopadnout jednoho kriminálníka.. a ještě na tom zbohatne!! Tarantino leckoho zklamal, úplně nové příznivce si zrovna tak i získal!! 70%. (castor) 4*

Atypický Tarantino. Po jízdě, jako bylo Pulp Fiction, všichni čekali další bombu, ale pečlivě a dlouho instalovaná nálož nevybuchla. Fanoušci byli mírně zklamáni, když přišel s velmi mírným a poměrně sofistikovaným filmem, který je silný v detailech a hudební složce, ale slabší v tom, co ho proslavilo, a sice v násilných scénách. A skutečně. Tentokrát se násilné scény dají spočítat na Tarantinem pohmožděné ruce z předchozího řádění s "pulpfictionovskou" partou. Z hlediska hereckých výkonů nikdo výrazně netrčí. Zapomenutá hvězda Pam Grier je přece jen slabým návdavkem a Samuel L.Jackson zase pro změnu nezopakoval svůj výkon z předchozí návštěvy u Tarantina. A další herečtí představitelé ve filmu podávají celkem solidní herecké výkony, které jsou vzhledem k poslabší zápletce, kvalitní. Chtělo to přidat na scénáři, ten je jeden z těch nevýrazných od Tarantina, zkrátit zbytečně přepálenou stopáž a uvědomit si, že nelze jen točit filmy pro vlastní potěšení, ale také a hlavně pro diváka. Z jeho filmu jsem nasál příjemnou atmosféru, zajímavou hudební složku a poznal pár herců, kterým herecká pšenka už delší dobu nekvetla. Tenhle film dopadl obdobně. Zapomíná se na něj. 50% (kingik) 3*

VELKÁ RECENZE
Adpaptace románu Rum Punch klasika soudobé drsné školy a bestsellerového spisovatele Elmora Leonarda. Jackie Brownová je černá letuška, která si přivydělává pašováním špinavých peněz drogového dealera a obchodníka. Je chycena dvěma policejními agenty, kteří ji však slíbí shovívavost, pokud pomůže svého šéfa dopadnout a usvědčit. Jackie, která je na svobodě jen díky kauci svého milence, zosnuje plán, jak najednou získat milionový balík, zbavit se policistů i nepohodlného šéfa, jehož nejčastější replikou je věta "řekneš slovo a jseš mrtvá". Jenže takový plán má spoustu rizik... Tarantinův černý humor údajně zachází ještě dál než v jeho předchozích filmech. Snímku je naopak vytýkána přílišná rozvláčnost (cca 150 min.) a je dokonce označován za "pouhou anekdotu roztaženou do epické šíře".
Jak málo stačí ke štěstí. Respektive k zabití. Chladnokrevné zabíjení je tu na běžném pořádku a tak si nikdo nemůže být nikým jistý. Vše se točí kolem velmi šikovné letušky, která až s podivem vždy dokáže obstarat a zároveň propašovat určité množství peněz za hranice. Otázka je, kdy se něco podělá. A vždycky se něco podělá. O zápletku máme tedy postaráno. Zbývá vyřešit, kdo zbohatne a kdo naopak umře. Ihned po skončení jsem si musel položit zásadní otázku. Kam zmizela Tarantinova oblíbená krev, jelikož buď žádnou krev vůbec nevidíme nebo je použita v tak malém množství, že si ji ani nevšimnete. Ne že by mi to nějak vadilo, jen mě to lehce překvapilo. Celkově mi přijde, že zde Tarantino trochu vybočil a některé jeho prvky zde nejsou na prvním místě. Film má pár hluchých míst, ale jinak je vše parádně propracováno až na úplný závěr, kdy mi policie přišla hodně naivní. Proč se třeba nezeptali prodavačky na události kolem zkoušení kostýmu, zapomenuté tašky v poslední kabince nebo na muže, který si ji vzápětí vyzvedl? Když toto pominu, tak mi vyjde solidní thriller s kvalitním obsazením (Samuel L. Jackson zde vypadá opravdu fantasticky) a nečekaným koncem.
Jackie Brownová (v anglickém originále Jackie Brown) je americký kriminální film režiséra Quentina Tarantina (který rovněž napsal jeho scénář) z roku 1997. Jedná se o adaptaci románu Rum Punch od amerického spisovatele Elmorea Leonarda, která vzdává poctu snímkům žánru blaxploitation ze 70. let 20. století, včetně filmu Foxy Brownová z roku 1974.
Postavu Jackie Brownové ztvárnila Pam Grier (která se také objevila v roli Foxy Brownové ve stejnojmenném filmu), v dalších hlavních rolích hráli Robert Forster, Robert De Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda a Michael Keaton.

Ocenění:
Academy Awards
1998 - Robert Forster (Vedlejší herec) (nominace)

Golden Globes
1998 - Pam Grier (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)
1998 - Samuel L. Jackson (Nejlepší herec - komedie nebo muzikál) (nominace)

Berlinale IFF
1998 - Samuel L. Jackson (Stříbrný medvěd za nejlepší mužský herecký výkon)
1998 - Quentin Tarantino (Zlatý Medvěd za nejlepší film) (nominace)

DABING
V českém znění: Valérie Zawadská - Pam Grier (Jackie Brown), Tomáš Juřička - Samuel L. Jackson (Ordell Robbie), Jiří Štěpnička - Robert Forster (Max Cherry), Petr Pospíchal - Robert De Niro (Louis Gara), Jan Šťastný - Michael Keaton (Ray Nicolette), Vladislav Beneš - Michael Bowen (Mark Dargus), Vanda Hybnerová - Bridget Fonda (Melanie Ralstonová), Rudolf Kubík - Chris Tucker (Beaumont Livingston), Dana Černá - Hattie Winston (Simone) + Aimee Graham (prodavačka v Billingsley), Miroslav Středa - Tommy 'Tiny' Lister (Winston) + Sid Haig (soudce)
Spolupracovali: Radka Lehká, Zdeněk Franc, Jana Kovaříková
Překlad: Petra Jungertová
Zvuk: Roman Čapek, Miloš Sommer
Režie českého znění: Vladimíra Wildová
Vyrobil: Bontonfilm 1999

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.7.1998 Bontonfilm
Premiéra USA: 25.12.1997 Miramax Films
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.1.1999 (VHS) Bonton Home Video
Poprvé na VHS: 1.5.1999 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 9.8.2005 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray:  (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 3 707 173
Tržby celkem - $ 39 673 162
Návštěvnost v ČR 59 506
Náklady (Rozpočet) - $ 12 000 000
 
Tvůrci a herci
Quentin Tarantino (Režie), Lawrence Bender (Produkce), - (Hudba), Guillermo Navarro (Kamera), Sally Menke (Střih), Robyn M. Mitchell (Casting), Jaki Brown (Casting), David Wasco (Scénografie), Mary Claire Hannan (Kostýmy), Michael Minkler (Zvuk), Frank A. Montano (Zvuk), Ermahn Ospina (Masky), Quentin Tarantino (Scénář), Elmore Leonard (kniha) (Předloha), Pam Grier (Herec), Samuel L. Jackson (Herec), Robert Forster (Herec), Bridget Fonda (Herec), Michael Keaton (Herec), Robert De Niro (Herec), Michael Bowen (Herec), Chris Tucker (Herec), Lisa Gay Hamilton (Herec), Tommy 'Tiny' Lister (Herec), Hattie Winston (Herec), Sid Haig (Herec), Aimee Graham (Herec), Ellis Williams (Herec), Laura Lovelace (Herec), Denise Crosby (Herec), Mary Ann Schmidt (Herec), Quentin Tarantino (Herec)
 
1997/154/USA/Krimi, Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Podobně jako ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) jsou i v tomto snímku úmyslně "poškozené" neonové nápisy tak, aby nápis dával jiný smysl. Konkrétně "Hotel Cockatoo Inn", kde svítí pouze "cockainn", tedy "kokain", nebo "Hotel lobby", u něhož svítí "tel lobby", což by se dalo volně přeložit jako pokyn k lobování.
- Inspirací pro film byla Tarantinovi kniha Elmora Leonarda The Switch, při jejíž krádeži v obchodě byl jako patnáctiletý chycen v jednom z obchodů sítě K-Mart.
- I v tomto filmu se objevuje známá Tarantinova scéna s pohledem z kufru auta. Stejné nebo podobné záběry se objevují i v dalších filmech jako Gauneři (1992), Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994), Od soumraku do úsvitu (1996), Kill Bill (2003), Grindhouse: Auto zabiják (2007) a Hanebný pancharti (2009).
- Film Jackie Brownová sa natáčal na viacerých miestach v americkom štáte Kalifornia.
- Úvodní scéna s titulky odkazuje na film Absolvent (1967).
- Ve scéně, kdy Jackie Brown (Pam Grier) opouští obchodní dům Del Almo, je vidět reklama na hodinky, jejíž vrchní části je pět postaviček, z nichž jedna je Silver Surfer. Stříbrného surfaře chtěl Tarantino v roce 1994 režírovat, později z toho však sešlo.
- Quentin Tarantino byl odjakživa velkým fanouškem Pam Grier a má rád její filmy z tzv. blaxploitation éry. Grierová se svého času ucházela o roli Jody, manželky překupníka Lance (Eric Stoltz) z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). Když tehdy přišla do Quentinovy kanceláře, všimla si několika pověšených plakátů svých filmů. Zeptala se Tarantina: "To sis sem pověsil, protože jsi věděl, že přijdu?" a on odpověděl: "Ne, málem jsem je sundal, když jsem se dozvěděl, že přijdeš." Tarantino si usmyslel, že pro ni najde vhodnou hlavní roli. Když se rozhodl zfilmovat "Rum Punch", knihu svého oblíbeného spisovatele Elmorea Leonarda, upravil ústřední postavu tak, aby přesně pasovala na Grierovou. Z bělošky udělal černošku a po vzoru jednoho z nejlepších filmů Grierové Foxy Brownová (1974) změnil k její poctě jméno z Jackie Burkeové na Jackii Brownovou.
- V jedné ze scén Ordell (Samuel L. Jackson) mluví o restauraci "Roscoe's House of Chicken and Waffles", což je skutečný podnik, který se objevuje i ve snímcích Proutníci (1996) a Pulp Fiction.
- Když se poprvé setkají Ordell (Samuel L. Jackson) a Max Cherry (Robert Forster) v Maxově kanceláři, můžeme si v pozadí za stolem všimnout plakátu na cirkus Ringling Bros. and Barnum & Bailey. V tomto cirkusu pracoval otec Roberta Forstera jako drezér slonů.
- Knihu, kterou čte Max Cherry ve scéně, kdy Jackie opuští vězení, je „Berlin Game“ od Lena Deightona.
- Jméno Jackie Brown je převzato z filmu The Friends of Eddie Coyle, kde tuto postavu překupníka zbraní hrál Steven Keats.
- Hugh Dillon se ucházel o roli Raye Nicoletteho.
- Robert de Niro původně chtěl hrát Maxe Cherryho.
- Všechny peníze ve filmu jsou opravdové.
- Do role Maxe Cherryho měl Tarantino vybranou čtveřici herců - Paula Newmana, Gene Hackmana, Johna Saxona a Roberta Forstera.
- Vedoucí castingu se jmenoval Jaki Brown.
- S nápadem, aby Ordell nosil dlouhé vlasy a kozí bradku, přišel sám Samuel L. Jackson.
- Dalším z filmů, které v televizi sledují Luis (Robert de Niro) a Melanie (Bridget Fonda), je Dirty Mary Crazy Larry. Později se tento film stal jedním ze stěžejních vzorů pro Tarantinův Grindhouse: Auto zabiják.
- Postava Samuela L. Jacksona ke konci prohlásí: „This is some repugnant shit." Stejnou hlášku můžeme z jeho úst slyšet ve filmech Pulp Fiction a Shaft.
- Herečku Miru Sorvino, která v době natáčení chodila s Quentinem Tarantinem, můžeme vidět v pozadí scény u soudu na straně žalujících.
 
Odkazy