Icarus / Icarus (2010/84/USA, Kanada/Akční, Drama, Thriller) 48%

17.01.2022 13:04
JEDNOU VĚTOU
„Nechtěli, aby skončil. Ale nikdo neznal jeho druhou tvář, tu zlou."

OBSAH
Byli tu tací, kteří mu říkali Ikarus. Jinak ho většina lidí znala jako rozvedeného otce pracujícího v investiční společnosti. Ale nikdo neznal jeho druhou tvář, tu zlou. Icarus byl v zabíjení lidí jednička. Když se Sovětské impérium rozpadlo, zjistil, že se ocitl v úplně jiné zemi, kde se nedá nikomu věřit. Rozhodl se vymazat svou temnou stránku a začít s novou identitou. Při náhlé nehodě v Hong Kongu vyjde najevo jeho pravá identita a on si uvědomuje, že cílem je nyní on sám. Lidé, kteří chtějí jeho smrt, se nezastaví před ničím. Jeho manželka a dcera se ocitají v nebezpečí. Nastává boj o holý život. Icarus je nucen čelit démonům ze své minulosti, aby ochránil své blízké. Musí zjistit, komu může věřit a komu ne, pokud už není příliš pozdě.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Mě je těch akčních kluků z osmdesátek hrozně líto. Třeba tady mistr Dolphíto je vidět že chlap fyzičku pořád má a do akce je žhavej, ale podle mě vůbec nevěděj co vlastně točit. Snaží se o moderní akční film sázející mimo jiné i na herectví, ale k čemu to. Vždyť od akčního filmu u kluků z osmdesátých let já přece nečekám oscarový herecký výkony ani žádný komplikovaný slalom na branku. Prostě v úvodu vytvořit tu nejednodušší možnou záminku a pak už jen akce, akce a zase akce, proč se za to stydět. Podivej Dolphe jak to fungovalo Slyovi v Rambovi IV. Stýská se mě po starých dobrých akčních časech, kde prostě bylo bum bum, prásk, prásk, kamera nelítala z místa na místo jak nepříčetná a místo přiteplalejch cool zaběrů na hlavního hrdinu, kterej mluví jak kdyby právě opustil skautský tábor, byl záběr na ranaře jak si nad tunama skolenejch mrtvol zapalí cigáro a s usměvem pronese "tak co, vy zmrdi máte dost?" a začnou běžet záverečný titulky. Kam se sakra ztratili tyhle nekompromisní akční tvrďárny ? (Enšpígl) 1*

Pane Lundgren, vy mě zlomíte.. Snad jedině úvodní komiksové titulky snesou nějaké přísnější měřítko, pak táta zabiják nestihne školní besídku dcery, jdou po něm zabijáci, všechno se třese, střihač je narvaný, pan režisér předstírá charakterní herectví a já přemýšlím, jestli než sledovat toto není lepší nechat se přejet stejnojmenným kloubovým autobusem maďarské provenience.. (Gilmour93) 1*

Spousta mrtvých, spousta akce a.. přesto to byl akční suterén. Od úplného průšvihu vysvobozuje Icaruse jeho režisér a ústřední hrdina Dolph Lundgren, který se několikrát projde před kamerou jako po molu, rozepne pár podprsenek, občas se předvede s docela nekompromisním nápadem, ale jinak se spíš fláká, zvlášť, když už se mu při rvačkách nechtějí moc zvedat nohy. Zas takový průser to nicméně není, staré dobré časy (za Lundgrenův top, počítám-li čistě jeho filmy, stále a asi navždy počítám akční jednohubky Mstitel a Čas pomsty) nám ale Icarus určitě nevrátí!! (castor) 2*

VELKÁ RECENZE
Akční béčkové překvapení. Dolph Lundgren chce, ale nemůže. Oni ho odejít nenechají aneb když žijete na hraně, nezakládejte si rodinu! ~ Dolph je nájemný zabiják. Nájemný vlastně moc není, pracuje pro pro mafii, která si ho v USA našla, když sem zdrhnul co by agent KGB Icarus po rozpadu Sovětského svazu. Chtěl mít klid, založil si rodinu, ale minulost ho zastihla a tak byl, pro dobro rodiny, nucen ji opustit, živit se naoko jako investiční makléř a také si najít novou přítelkyni. Exmanželka s dcerkou si taky našli náhradu. A všichni by takhle žili šťastně až do smrti, kdyby se Dolphovo krytí neprozradilo díky jeho dobrosrdečnosti a nebylo třeba se ho zbavit. Dojde Dolph klidu? A co jeho rodina? Dozvíte se po krátké přestávce...
Ačkoliv si o Dolhovi, Van Dammovi, těchhle dvou dohromady a béčkových akčňácích myslím spíš své, samotného mě překvapuje, jak mě Icarus překvapil. Dolph totiž nejen že hraje hlavní roli, on si film i zrežíroval a myslím, že je to na filmu vidět a navíc si sehnal někoho schopného s kamerou. Pravdou totiž je, že je tenhle akční hrdina už trochu postarší pán a pohyblivosti ladné laňky jaksi pozbývá. To ovšem vůbec nevadí, protože tady se nemasakruje pěst na pěst, ale kulka na kost. Akční scény jsou poměrně zdařile sestříhané a natočené takovým akčním rozházeným pohyblivým stylem, že těžkopádnost Icarových pohybů nemá moc možností vyniknout. A i když je to celé béčko, snaží se to stále mít hlavu a patu a kupodivu to funguje i bez explozí půlky měst, klišoidních dialogů a dementních hereckých výkonů. Ty sice zdaleka nejsou na Oscara, ale taky už jsem viděl mnohem horší.
Ve výsledku je to komorně akční oddychovka s neprůstřelným Dolphem a lehce neobvyklým koncem. Je to zvláštní, ale mě se to líbilo :)

DABING
1.DABING (HBO, Nova)
V českém znění: Pavel Soukup - Dolph Lundgren (Edward Genn / Ikarus), Kamila Špráchalová - Stefanie Von Pfetten (Joey), Klárka Nováková - Katelyn Mager (Taylor), Miroslav Hanuš - Bo Svenson (Vadim), Jan Vondráček - David Lewis (pan Graham), Adéla Pristášová - Lindsay Maxwell (April), Irena Hrubá - Samantha Ferris (Kerrová), Tomáš Karger - John Tench (Serge), Alexander Mandra (ruský důstojník č. 1), Zuzana Hykyšová - Monique Ganderton (Kim), Ladislav Cigánek - Dan Payne (Dave), Stephen M.D. Chang (John - čínský šéf mafie), Ivana Milbachová - Patricia Mayen-Salazar (Manuela), Libor Hruška - Richard Jollymore (ruský důstojník č. 2), Zbyšek Pantůček, Pavel Šrom (titulky) a další
Překlad: Václav Patera
Dialogy: Jana Stejskalová
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Jana Trefná
Režie českého znění: Radka Přibyslavská
Pro HBO vyrobila společnost SDI Media v roce 2010

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 10.9.2010 (Los Angeles, California)
Premiéra Kanada: 9.2.2010 (TV premiere)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
Poprvé v TV: 1.12.2010 HBO

Tržby celkem - $ 73 000
Náklady (Rozpočet) - $ 6 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Icarus gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/icarus-icarus-2010-84-usa-kanada-akcni-drama-thriller-48/
Akční / Drama, Kanada / USA, 2010
Režie: Dolph Lundgren, Hrají: Dolph Lundgren, Bo Svenson

Inkvizitor gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/inkvizitor-the-mechanik-2005-94-usa-nemecko-drama-akcni-34/
Drama / Akční, Německo / USA, 2005
Režie: Dolph Lundgren, Hrají: Dolph Lundgren, Ben Cross
 
Dolph Lundgren (Režie), Kirk Shaw (Produkce), James Jandrisch (Hudba), Marc Windon (Kamera), Jamie Alain (Střih), Candice Elzinga (Casting), Renee Read (Scénografie), Allisa Swanson (Kostýmy), Randy Kiss (Zvuk), Joanne Kinchella (Masky), Raul Inglis (Scénář), Dolph Lundgren (Herec), Bo Svenson (Herec), Stefanie von Pfetten (Herec), Lindsay Maxwell (Herec), Dan Payne (Herec), Brad Loree (Herec), Samantha Ferris (Herec), Katelyn Mager (Herec), Ken Kirzinger (Herec), Douglas Chapman (Herec), David Lewis (Herec), Monique Ganderton (Herec), Patrick Sabongui (Herec), John Tench (Herec), Paul Lazenby (Herec), Colin Corrigan (Herec), Malcolm Stewart (Herec), Stephen Chang (Herec)
 
2010/84/USA, Kanada/Akční, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- V tomto filme hrajú Dolph Lundgren (Edward Genn) a Bo Svenson (Vadim) Rusov. V skutočnosti sú obaja zo Švédska. Matka Bo Svensona však pochádza z Ruska.
- Dolph Lundgren povedal, že americký názov filmu "The Killing Machine" (v preklade "Stroj na zabíjanie") sa mu nepáči a zdá sa mu až príliš hlúpy. Pôvodný názov Icarus je podľa neho viac záhadný a fascinujúci.
- Icarus sa v kinách premietal iba v Los Angeles (po dobu jedného týždňa), v Spojených arabských emirátoch, Bahrajne a Ománe. V ostatných krajinách vyšiel rovno na DVD.
- Lundgren bol obsadený na post režiséra iba 18 dní pred začiatkom natáčania.
- Dolph Lundgren sa pôvodne do natáčania tohto filmu nechcel púšťať, kvôli tomu, že mal opäť hrať zápornú úlohu. Scenár bol nakoniec zmenený, pretože producentom sa nepozdával tiež.
- Natáčalo sa od 22. marca 2009 do 20. apríla 2009 v Kanade a USA.
 
Odkazy