Halloween / Halloween (2007/109/USA/Horor, Thriller) 63%

22.11.2021 10:49
JEDNOU VĚTOU
„Zlo má svůj osud."

OBSAH
Obyvatelé Haddonfieldu to zatím netuší, ale smrt přichází do jejich ospalého městečka. Před patnácti roky vyvraždil Michael Meyers polovinu svojí rodiny, bylo mu tehdy jen 11 let. Od té doby byl pod zámkem v psychiatrické léčebně. Nyní v podvečer Halloweenu, svátku zesnulých, přichází zpět, aby našel svou malou sestru. Dr. Loomis (Malcolm McDowell) jako jediný opravdu ví, čeho je maniak schopen a vydává se varovat městečko. Úspěšné znovuzrození jednoho z nejslavnějších hororů nově odhaluje pozadí patologicky narušené mysli a oslovuje jak nové diváky tak i fanoušky původní série. Režisér Rob Zombie obrací čas a pátrá po původu čistého zla jménem Michael Meyers.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Rob Zombie je pro mě nikdo, ale dokázal vytáhnout Halloween z té nejhlubší stoky, která prochází Haddonfieldem. Návrat k počátkům se vyvedl stejně jako obsazení Malcolma McDowella, který pomocí jemných triků v maskérně dokázal omládnout. Jsem velmi rád, že nezmizela krvavost a dravost, která se vždy k této sérii pojila a konečně zmizel ten pištivý hlas "křičící královny" Jamie Lee Curtis. Nikdy jsem ji neměl rád a tenhle snímek mi dokázal, že Halloween může bez ní být mnohem lepší. U původního snímku mistra hororu Johna Carpentera jsem se prakticky nebál, ale zde mi byl předložen horor sázející ne tolik na atmosféru jako na krev a vraždy. Po dlouhé době to je film, který opravdu dokáže zajímavým způsobem podat vraždu a rozsekání nožem. Rob Zombie je ode dneška režisér, co dokáže polít všechny protagonisty krví a nechat hlavní postavu zabíjet, jak se mu chce. A to se mi prostě líbí. (Djkoma) 4*

Zombie potvrzuje statut nejtalentovanějšího hororového režiséra dneška a jeho vize Michaela Myerse je od tragických počinů, kdy bojoval krom nudných teenagerů i s debilním přístupem samotných tvůrců, vzdálena několik světelných let. Tohle je zběsilá, neučesaná, vulgární, krutá a řádně krvavá jízda plná nahoty, nadávek a trefných odkazů na předchozí díly. Myersovi už nejsou spořádaná výstavka amerického maloměsta, ale rozvrácená rodina (výborní William Forsythe a Sheri Moon), která malým kruťasům svědčí. Likvidace o halloweenském předvečeru, útěk z kliniky či závěr jsou esencí dokonalého slasheru, který nemá v současné „čajové“ produkci obdoby. Robovy kredity stoupají maximální možnou přímkou, zvláště, když s maximem piluje své formální možnosti (zde naprosto dokonalé ozvučení) a ukazuje, jak má vypadat opravdové fanouškovské zanícení ve spojení s maximálně uvědomělou filmařinou. [Kvality stvrzuje i dvojice uhrovitých teenagerů, kteří seděli o pár sedaček dál a s očekáváním tradičního „bububu“ se k sobě tulili. Jejich pobledlé výrazy při rozsvícení v sále a netknutý popcorn svědčí o mnohém. (Isherwood) 5*

Carpenterův hudební motiv nechybí, i některé scény v druhé půli jsou nachlup stejné - jen psychouš Michael je podroben psychologizaci a navíc v léčebně evidentně dostával vetší porce ovesné kaše, fazolí a kukuřice.. Když Zombie obnažuje kořeny Myersova vražedného běsnění, má to ještě šťávu režisérova osobního vkladu, ovšem někde od nástupu sestry v adopci (hloupá berlička, ovšem na rozdíl od originálu, alespoň něco) se vše začne stáčet do uniformního slasheru s místy opravdu žalostnými dialogy. Pobavil dvojsmyslný moment, kdy při prezentaci knihy doktora Loomise zabere kamera detail očí M.McDowella („Tohle jsou oči psychopata. (Gilmour93) 3*

VELKÁ RECENZE
Jmenuje se Zombie. Rob Zombie. A pro dnešní den přišel nakopat zadky všem, kteří fanouškovsky zanevřeli na horor a znechutit všechny, kteří na něj už dávno zanevřeli z kteréhokoliv jiného důvodu. Čekají vás jatka nevídaných rozměrů, v nichž elegantně brouzdá chlapík s předimenzovanou rybičkou a šedými montérkami a zase jednou se z něj čiší respekt nesmrtelného wrestlera.
Je to tak. Po dementním Zmrtvýchvstání s Bustou Rhymesem (pamatujete ještě na humorné vysvětlení, kterak se Michael fikaně převlékl a zmizel v lese?) nabírá série podivuhodných obrátek. Chtělo by se říci, že míří až zpět ke kořenům, platí to ale jen tak napůl. John Carpenter ve svých táhlých záběrech obvykle nenabízel toliko explicitní obrázky lidského utrpení; spíše své oběti odstraňoval kdesi v ústraní podle hesla „co divák slyší je děsivější než to, co divák vidí“. Novodobý guru hororu s příchutí gore, Rob Zombie, však ví, že Carpenterova vize už dneska obstojí jen jako klasika a oldie, kterou si každý pamatuje ze svého mládí. Vyrukovat a s tempem podobným originálu by se rovnalo sebevraždě, zvláště když se píše nové tisíciletí, v němž se i plíživé zombies přerodily v hypervýkonné běžce a zabijáky.
Rob Zombie proto nahrazuje onu plíživou atmosféru nekompromisností (žádné dlouhé vyčkávání či sledování obětí, tady máš nůž a makej) a pohledy „mimo obraz“ krví a jatkami rozhodně velice v obraze. K tomu všemu tepe techno jako vystřižené z filmů Alexandra Ajy či nějaká ta sarkastická popová óda a trefně tak podtrhuje zejména ty scény, kde se někdo snaží utéct, ale velice pravděpodobně stejně narazí na dveře, které nepůjdou otevřít.
Odklon od Carpenterovy klasiky je zjevný a jenom správný. Citace starších scén je na místě, stejně jako lehce remixované hudební téma, které si film ve světle okolností zaslouží využít a nevytahuje ho jen jako berličku, bez níž by příslušnost k sérii Halloween neexistovala. Existuje, a Michael teprve teď zažívá ono zmrtvýchvstání jako nekompromisní stroj, který to s kudlou myslí zatraceně vážně a touží blíže poznat svoji malou sestřičku.
I když… paradoxně je ten druhý poločas, v němž se běhá, souloží, nadává a zabíjí podle moderního mustru, o mnoho slabší než ten první, psychologizující, kde se dozvídáme, proč je Michaelova maska pro celou sérii tak zásadní a co hrdinu zavedlo od trhání nožiček lučním kobylkám k trhání nožiček lidem. Srovnám-li to s vysvětlením posedlosti zabíjet chlapíka Leatherface (k vidění v posledním Texaském masakru), zaslouží si Zombieho vize ověsit vavříny a vyzdvihnout na piedestal. Malý Michael je skutečně „zlo samo“ a i když jeho rány nepadají tak přesvědčivě, jak by měly a oběti se nemohoucně kácí a svíjejí mnohem dřív než by mohly, je to konečně věrný výlet do minulosti, zapadající i do kontextu roku 1978. Uspokojivě se uzavírá kruh, v jehož nitru se rodí vrah, který začínal fotkami mrtvých zvířátek a pokračuje řadou obětí, na kterou už je malá násobilka téměř krátká. Začalo to jako vždycky v rodině, která se mu nevěnovala a kde bylo oblíbené říkat „uvař večeři ty couro a ty hajzle blbě nečum!“ (tatínek) a „všechno bude dobré, zítra začneme nanovo, broučku“ (plakající soucitná maminka). Nebylo úplně správné brát do ruky nůž, na druhou stranu, situace se vyřešila, Michaela mohli zavřít do ústavu, aby mohl při převozu zase utéct a… pak už to znáte.
Zombieho filmy mají šmrnc a jsou audiovizuálně vytříbené, dokážete-li si samozřejmě připustit, že zabíjení lidí a stříkání krve z podříznuté tepny může být nějakým způsobem vytříbené. Občas mě napadá, co se tomu chlapíkovi asi honí hlavou a jak dokáže tak lehce zapojit do svého filmu celou svoji rodinu. To už ale začvachtá nůž a další pokroucená oběť se snaží odplazit na kameru, kde by měla čekat nějaká spása, ale nečeká tam nic. Myšlenku rázem střídá další – Zombie pomocí efektních úhlů kamery a hromady filtrů skvěle zvýrazňuje utrpení, beznaděj a jakousi „mrzáckost“, do které se Michaelovy oběti dostaly. Jistě, to dnes dokáže každý druhý režisér, zkuste si ale srovnat Halloween s libovolným jiným hororem ze současnosti. Vnímáte tu syrovost, dokážete nahmatat ten odér spáleného masa? A tak i jako minule (Vyvrženci pekla) nezbývá než podotknout, že pokud stojíte o věrnou brutalitu, Zombie je váš kámoš do party.
Což stále nemění nic na tom, že scénáře pod jeho prsty nekvetou a dialogy jsou okrášleny rádoby velkými slovy, ve skutečnosti však zejí prázdnotou jako zbrusu nový byt. Navíc dle populárního mustru současného hororu oplývají větším než malým množstvím typických vulgarit, kterými se dnešní teenageři, rodinní příslušníci a ostatní mimozemšťané častují. A dvakrát tolik na hřišti chlapíka, který si říká Rob Zombie. Tady je malá ukázka typické rodinné hádky.

O FILMU
Filmem Halloween je novým pohledem slavného hudebníka a režiséra Roba Zombie (Vyvrženci pekla a Dům tisíce mrtvol) na jeden z nejklasičtějších filmových hororů o nemilosrdném vrahovi Michaelovi Myersovi, který roku 1978 natočil John Carpenter.
Zombie, který se inspiroval Carpenterovým originálem a původní myšlenkou, že zlo se může objevit i v tom nejmenším městě, se zaměřuje na mládí Michaela Myerse a na události, které předcházely krvavé sérii vražd oné osudné halloweenské noci v tichém městečku Haddonfield v Illinois. Po tomto brutálním činu je Michael na sedmnáct let uvězněn v přísně střeženém ústavu pro duševně choré Smith's Grove, kde o něj pečuje proslulý psychiatr, Dr. Samuel Loomis, specializující se na dětské pacienty. Jde o jediného člověka, který je skutečně schopen pochopit zlo, které se v Michaelovi ukrývá.
Dnes, o sedmnáct let později, se Michaelovi podaří o Halloweenu z ústavu uprchnout a vydává se na krvavou cestu zpět do Haddonfieldu, aby tam pokračoval ve vraždění a uzavřel nevyřešené záležitosti ze své minulosti.
Původní film Halloween mistra hororu Johna Carpentera měl premiéru 25.10. 1978 a po celém světě vydělal přes 55 milionů dolarů. Stál u vzniku jedné z nejúspěšnějších, nejdelších a nejvlivnějších hororových sérií v dějinách filmu, která dala za pětadvacet let existence vzniknout osmi pokračováním a ovlivnila bezpočet dalších hororových filmů.

O PRODUKCI
Pro režiséra Roba Zombie byl Halloween příležitostí znovu spolupracovat s kolegy, kteří se s ním podíleli už na vzniku snímku Vyvrženci pekla, mezi které patří kameraman Phil Parmet, výtvarník Anthony Tremblay, hudební skladatel Tyler Bates, specialista na zvláštní efekty Wayne Toth a střihač Glenn Garland. I producenti Malek Akkad a Andy Gould, kteří mají na svém kontě řadu úspěšných snímků, včetně těch ze série Halloween, s Robem Zombie v minulosti již spolupracovali.
Pro Akkada jsou filmy z této série doslova rodinnou záležitostí, protože na natáčení Halloweenu 4 a dalších pokračování vyrůstal. Jeho otec, Moustapha Akkad, poskytl Carpenterovi prostředky pro natočení původního filmu, a jeho firma Trancas International Films vlastní práva k sérii Halloween a produkovala všechna pokračování prvního dílu. „Svým způsobem tu udržuji při životě rodinnou tradici,“ svěřuje se Akkad. „Na tenhle film jsme se všichni moc těšili a jsme nadšeni, že se nám pro něj podařilo získat Roba Zombie. Svým novátorským přístupem zachovává původní kvality a současně přináší do světa Halloweenu něco nového.“
Producent Andy Gould je po dlouhá léta Zombieho manažerem a současně produkoval jeho předchozí filmy Dům tisíce mrtvol a Vyvrženci pekla. Gould říká, že Zombie se v projektu Halloween začal angažovat velice záhy po úspěšné premiéře filmu Vyvrženci pekla. „Udělali jsme si menší pauzu, během které jsme natočili desku a vyrazili na turné,“ vzpomíná Gould. „A někdy tou dobou nám zavolal Bob Weinstein a řekl, že se mu Robova práce opravdu líbí. Líbily se jim jeho vize i Vyvrženci pekla a chtěli vědět, jestli by byl ochoten pro ně natočit nějaký film.“
Zombie přiznává, že zpočátku neměl o Halloween zájem, protože nemá rád remaky, zejména ne hororové. „Žádný zatím pořádně nefungoval,“ tvrdí. „Obzvlášť v případě filmů, které byly původně úspěšné. Nechápal jsem, proč točit remake. A pak jsem začal vzpomínat na filmy, které se mi líbily a přitom šlo o remaky, například Scarface nebo Mys hrůzy. A uvědomil jsem si, že kdyby nevznikl remake, dodnes bychom se dívali na němého Draculu. Takže jsem se na věc začal dívat takhle.“
„První Halloween vznikl před třiceti lety. Diváci jsou dnes mnohem sofistikovanější a očekávají více. Původní film je z mnoha důvodů klasikou, třeba i proto, že v něm nevidíte téměř ani kapku krve. Ale dnes chtějí diváci více.“
Rob Zombie se tedy rozhodl zjistit, proč je Michael Myers takový, jaký je. „Rozhodli jsme se z Michaela udělat skutečného psychopata. To neznamená, že není okouzlující. Proto jsem z něj udělal malého šťastného kluka, protože jsem zjistil, že psychopaté mohou být klidně charismatičtí, okouzlující nebo přátelští. Jenom zkrátka nechápou rozdíl mezi dobrem a zlem. Neznají lítost. Nechápou základní věci. Prostě jim takové emoce chybí. Zhruba v tom smyslu jsem ho vykreslil.“
Už záhy začíná Michael vykazovat známky toho, že není zcela obyčejným dítětem, a je poslán na vyšetření k dětskému psychologovi. Jeho jméno zní Dr. Samuel Loomis a ve filmu ho ztvárnil ostřílený herecký veterán a držitel Oscara Malcolm MacDowell, který se proslavil rolí v Kubrickově Mechanickém pomeranči a v řadě dalších filmů. V televizi se poslední dobou objevil v seriálech Hrdinové a Vincentův svět.
Jak fanoušci dobře vědí, Mechanický pomeranč je Zombieho nejoblíbenějším filmem, takže volba pro náročnou roli, proslavenou Donaldem Pleasence, byla snadná. Současně šlo o velkou čest. „Od začátku jsem věděl, že chci pro roli Dr. Loomise Malcolma,“ objasňuje Zombie. „Chtěl jsem tu postavu pojmout trochu jinak a věděl jsem, že potřebuji herce, který dokáže zahrát ne zrovna sympatickou postavu - je to tak trochu egoista a je protivný - ale současně bude charismatický. A věděl jsem, že to Malcolm dokáže. Takže ho máte rádi, i když víte, že byste neměli.“
MacDowell neměl v úmyslu kopírovat herectví Donalda Pleasence. „Rozhodně jsem ho nechtěl prostě imitovat, takže jsme to s Robem probrali a shodli se na tom, že by mohl vnést do filmu trochu odlehčení,“ popisuje. „Ne, že by to byla komediální postava, to ne. Ale je tak trochu nafoukaný. Myslí si o sobě, že je nejlepší. Vyšel jsem z toho, že se díky tomuhle pacientovi slušně vyšvihl. Napsal bestseller a objevuje se v televizi. A když máte takovéhle odlehčení, tak ty strašidelné chvíle působí strašidelněji.“ Protože se Loomis ve filmu objevuje v průběhu sedmnácti let, museli MacDowellovi také vypomoci maskéři.
Hledání ideálního chlapce pro roli desetiletého Michaela Myerse skončilo ve chvíli, kdy tvůrci potkali nováčka Daega Faerche. „Začal jsem křičet, že je dokonalý,“ vzpomíná Zombie. „Působí na vás skutečně zvláštně. Během sekundy je bez sebemenší námahy schopen vypadat velice hrozivě. A po další sekundě je z něj nejmilejší dítě na světě. Působí naprosto přirozeně.“
Michaelovu matku, Deborah, hraje Sheri Moon Zombie. Jde o zoufalou ženu, která musí pracovat ve striptýzovém podniku, aby byla jako svobodná matka schopna uživit svou rodinu. „S Sheri pracuji moc rád,“ říká Zombie. „Samozřejmě, jednak je to moje žena. A vždycky jsem chtěl, aby hrála Michaelovu matku. Vždycky jsem věděl, že by se pro to hodila. Sheri a Daeg si rychle vybudovali skvělý vztah a myslím, že to je vidět. Ve filmu to sice nezazní, ale na začátku získáte dojem, že Michael zabíjí proto, aby ochránil svou matku.“
Pro klíčovou roli dospělého Michaela Myerse - jednu z legend filmového hororu - měl Zombie od počátku vyhlédnutého Tylera Manea. Mane, bývalý profesionální zápasník, se ve filmech objevil například jako Sabretooth v X-men nebo jako Ajax v Tróje.
„Měl jsem dojem, že za ty roky se z Michaela Myerse stala taková ikona, že ho tvůrci pokračování ve svých filmech v podstatě přestali vnímat. Prostě jen namaskovali kaskadéra. Nezáleželo na tom. Takže jsem si říkal, že je potřeba někdo, kdo vás zastraší fyzicky, ale umí taky hrát.“
Malek Akkad si myslí, že Mane posunul Myerse do naprosto nové roviny. „Nejdřív jsme si nebyli jistí, jestli je to dobrý nápad, připadal nám moc velký nebo svalnatý, protože to na Michaelovi nikdy nebylo podstatné. A pak jsme ho uviděli při natáčení a působil naprosto skvěle. Dokonale tu postavu pochopil.“ Mane při své přípravě nejen zhlédl všechny filmy série, ale prostudoval si i příběhy skutečných masových vrahů, například Teda Bundyho, aby pochopil, co se jim děje v hlavě a proč zabíjejí.
Akkad k tomu poznamenává: „Vždycky tu šlo mnohem víc o těch pět minut před vraždou než o vraždu samotnou. Myslím, že jsme to z velké části zachovali. Ale Michael se rozhodně naučil nějaké nové věci, které myslím diváky příjemně překvapí.“
Herec Brad Dourif byl do filmu obsazen v rozporu s rolemi, jaké obvykle dostává. „Vždycky si rád zahraji kladnou postavu. Moc často se mi to nestává. Obvykle vraždím na potkání.“ „Hodně herců jsem obsadil do jiných rolí, než jaké obvykle hrají,“ vysvětluje Zombie. „Brad na sebe na plátně neuvěřitelně strhává pozornost. Proto jsem si říkal, že by se výborně hodil pro roli šerifa. Obvykle ho považujete za nějakého šílence.“
Pro roli Laurie Strode, kterou se původně proslavila Jamie Lee Curtis, si tvůrci vybrali Scout Taylor-Compton, mladou herečku s neuvěřitelnou hloubkou a charismatem. Jamie Lee Curtis byla v původním filmu tak zásadní postavou, že se Zombieho neustále všichni ptali, kdo její roli bude hrát. „Legrační bylo,“ prozrazuje, „že Scout byla první herečkou, kterou jsem viděl. Ale samozřejmě jsem si říkal, že možná není tak ideální, jak se mi zdá. Že se mi líbí, protože je první. Ale vždycky se mi líbila nejvíc. Obešli jsme snad všechny herečky světa a nakonec jsme stejně skončili u Scout. Byla prostě dokonalá.“
„Laurie je Michaelova sestra, ta jediná, kterou má rád,“ vysvětluje Taylor-Compton. „Ale když začal v deseti letech vraždit, byla malá. A on se ji teď snaží dostat. Jí je teď sedmnáct a netuší, kdo Michael je. Vrátí se a povraždí všechny její přátele a celou rodinu a ona je z toho všeho vyděšená a zmatená.“
Mladé herečce připadala původní Laurie Strode jako příliš velká slušňačka a moc uzavřená, takže se po rozhovoru s Robem Zombiem rozhodli ji mírně upravit. „Je teď energičtější a není takové zakřiknutá,“ prozrazuje Taylor-Compton.
Halloween se začal natáčet 29. ledna 2007 v exteriérech v Los Angeles a natáčení poté pokračovalo po 38 natáčecích dní po celé Jižní Kalifornii. Ani jedna scéna nebyla natáčena ve studiu. Největší část filmu se natáčela v Jižní Pasadeně na stejných místech, kde se v roce 1978 natáčel originál. Ačkoliv pro natáčení nebylo využito žádné z původních míst, fanoušci budou mít šanci zahlédnout některá známá místa. „V podstatě jsme natáčeli dva bloky od původního domu Myersových. Myslím, že jde o určitý návrat.“
Aby film nestárnul tak rychle, Rob Zombie záměrně neprozrazuje, kdy se první část filmu odehrává, a druhá je uvedena prostě jako „o sedmnáct let později.“ Podle aut, používaných v první části, se zdá, že by se mohla odehrávat někdy v sedmdesátých letech.
Na rozdíl od filmu Vyvrženci pekla, který se točil převážně ručními kamerami, natáčel kameraman Phil Parmet, který se mimo jiné podílel i na filmu Led Zeppelin The Song Remains the Same, více klasickým způsobem. „Filmy, jejichž vizuálním stylem jsme se inspirovali, vlastně ani nebyly hororové,“ poznamenává Parmet. „Spíš šlo o filmy jako 21 gramů nebo Amores Perros. Rob měl v úmyslu natočit něco, co bude působit opravdově. Takže když ve filmu někoho zabijí, je to extrémně násilné a skutečné. Trochu se ten styl podobá válečným kameramanům, kteří se málokdy k něčemu dostanou dostatečně blízko. Je děsivější vidět zlomek akce, například někoho s nožem, než uvidět samotné jeho zranění. Pocit strachu ve vás vytváří částečně vaše představivost a částečně příslušnost našich výrazových prostředků k tomu, co je v médiích zobrazováno jako realita.“
Ačkoliv se moderní část filmu nenatáčela nijak odlišným způsobem od té ve stylu sedmdesátých let, Parmet film digitálně upravoval. „Když vidíte mladého Michaela, má film teplejší barvy,“ vysvětluje. „A postupem času přecházíme ke studenějším a studenějším - převažuje modrá, obraz je zrnitější a syrovější - a na konci filmu je barevná paleta už přímo mrazivá.“
Ačkoliv, jak už bylo zmíněno, nebyly pro natáčení vyrobeny žádné studiové kulisy, několik jich bylo vyrobeno přímo na místech natáčení. V recepci knihovny v Pasadeně vznikl například motorest, ve kterém Michael získá svou charakteristickou kombinézu.
Jedním z klíčových prvků, které z Michaela Myerse udělaly hororovou ikonu, je jeho klasická maska, jejíž původ je v Zombieho Halloweenu rozveden. Malek Akkad vysvětluje, že v původním filmu byl výběr masky v podstatě dílem náhody. „Carpenter se snažil o to, aby Michael působil jen jako jakési ztělesněné zlo, vidíte jen jeho postavu, ale to, co je pod maskou, si museli fanoušci domýšlet sami. Ale ta maska je prostě sama o sobě děsivá. Když se začínalo natáčet, měli na vybranou z různých masek, mezi kterými byla i maska zlého klauna, ale oni si vybrali tuhle. Takže veškerou zásluhu na tom má John Carpenter, protože se domnívám, že právě díky tomuto rozhodnutí se Michael stal nejúžasnějším vrahem filmových dějin.“ Původní maska bývá někdy označována jako „Shatnerova maska“ podle „startrekového“ herce Williama Shatnera, jehož obličej byl původní předlohou při jejím vzniku.
Michael si před vraždou své sestry nasadí masku, kterou její přítel Steve odložil vedle postele. Z ní se posléze stane ona legendární, klasická maska. Rob Zombie tvrdí, že jediné, do čeho nijak nezasahoval, byl vzhled Michaela Myerse. „Ale i ten jsem chtěl pozměnit,“ přiznává. „Když masku po sedmnácti letech získá, je celá v rozkladu a rozpadá se. Takže i v tom se film liší. Jde pořád o tutéž masku, ale vypadá degenerovaně, protože vidět ho v dokonalé masce by v tu chvíli nedávalo smysl.“
Protože původní maska z roku 1978 už neexistuje, musel odborník na vizuální efekty Wayne Toth improvizovat. „Nejhorší bylo, že jsem neměl tušení, jak původní maska vypadala,“ vzpomíná Toth. „Měl jsem jenom pracovní fotografie původního týmu, tiskové materiály k němu a snímky z něj, a na každém z nich vypadala maska úplně jinak. Navíc ji v prvním filmu nosilo střídavě několik různých herců a na každém snímku je úplně jinak nasvícená. Takže to bylo v zásadě jako vytvořit něčí podobu na základě popisu toho, jak asi dotyčný vypadá. Zkrátka jsem se snažil ji co nejlépe okopírovat.“
Michael ale není proslulý jen svou maskou. Stejně tak se proslavil i svým obrovským nožem. Protože je Tyler Mane opravdu velký, došlo k jistým změnám v měřítku. Podle hlavního rekvizitáře Johna Brunota se mladý Michael ohání nožem s pětadvacet centimetrů dlouhou čepelí. „Později ho Michael znovu najde a chystá se s ním začít nové kolo vražd,“ vysvětluje Brunot. „Ale když jsme ho dali do ruky Tylerovi Maneovi, působil nůž příliš drobným dojmem. Museli jsme ho nahradit naprosto stejným nožem, který jsme ale v měřítku zvětšili tak, že se čepel prodloužila o dalších pět centimetrů.“ „Měli jsme nožů spousty,“ popisuje zástupce hlavního rekvizitáře, Mark Richardson. „Čisté, zašlé, zakrvavené, zasouvací. Nůž v tomhle filmu hraje větší roli než v původním. Tady ho Michael má neustále. Pro mě je to velice surrealistický zážitek, protože kdykoliv se Michael chystá k tomu někoho zabít, jsem to já, kdo mu podá nůž.“

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Jolana Smyčková - Scout Taylor-Compton (Laurie Strodeová), Jan Rimbala - Daeg Faerch, Skyler Gisondo (malý Michael Myers, Tommy Doyal), Marcel Vašinka - Malcolm McDowell (Dr. Samuel Loomis), Klára Jandová - Hanna Hall, Kristina Klebe (Judith Myersová, Lynda), Zuzana Schulzová - Sheri Moon Zombie (Deborah Myersová), Anna Suchánková - Danielle Harris (Annie Brackettová), Terezie Taberyová - Jenny Gregg Stewart (Lindsey Wallaceová), Inka Šecová - Dee Wallace (Cynthia Strodeová), Vlastimil Zavřel - Danny Trejo (Ismael Cruz), Aleš Jarý - Pat Skipper, Ken Foree (Mason Strode, Big Joe Grizzly), Pavel Vondrák - Daryl Sabara (Wesley Rhoades), Libor Hruška - William Forsythe (Ronnie White), Jan Szymik - Brad Dourif (šerif Lee Brackett), Michal Michálek, Václav Mareš, Marek Libert, Ladislav Novák, Zdeněk Mahdal (titulky)
Překlad: Lukáš Kreis
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Veronika Veselá
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2008

2.DABING (Prima)
V českém znění: Pavel Rímský - Malcolm McDowell (Dr. Samuel Loomis), Pavel Šrom - Danny Trejo (Ismael Cruz), Jakub Nemčok - Daeg Faerch (malý Michael Myers), René Slováčková - Sheri Moon Zombie (Deborah Myersová), Malvína Pachlová - Scout Taylor-Compton (Laurie Strodeová), Zdeněk Maryška - Tom Towles (Larry Redgrave) + Richard Lynch (ředitel Chambers) + Udo Kier (Morgan Walker), Jarmila Švehlová - Dee Wallace (Cynthia Strodeová), Roman Hájek - Pat Skipper (Mason Strode), Jakub Saic - William Forsythe (Ronnie White), Bohuslav Kalva - Sid Haig (Chester Chesterfield), Ladislav Cigánek - Bill Moseley (Zach"Z-Man"Garrett), Bohdan Tůma - Ken Foree (Big Joe Grizzly), Viktorie Taberyová, Terezie Taberyová, Lucie Kušnírová, Ivo Novák, Braňo Holiček, Petr Neskusil, Martina Kechnerová, Jan Szymik, Robin Pařík, Dana Syslová, Radek Hoppe
Zvuk: Jiří Bartoš
Produkce: Filip Brázda
Vedoucí výroby: Marie Přívratská
Vedoucí dramaturg: Daniel Košťál
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Překlad, dialogy a režie: Veronika Veselá
Vyrobila: FTV Prima s.r.o. ve studiu Médea Promotion Dabing, člen skupiny Médea Group 2015

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 29.11.2007
Premiéra USA: 31.8.2007 Metro-Goldwyn-Mayer
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.5.2008 Palace Pictures
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 435 424
Tržby celkem - $ 37 600 000
Návštěvnost v ČR 20 475
Náklady (Rozpočet) - $ 15 000 000

FILMY V SÉRII
Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0230/
Horor / Thriller, USA, 1978
Režie: John Carpenter, Hrají: Donald Pleasence, Jamie Lee Curtis

Halloween 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0232/
Horor / Thriller, USA, 1981
Režie: Rick Rosenthal, Hrají: Jamie Lee Curtis, Donald Pleasence

Halloween 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0233/
Horor / Sci-Fi, USA, 1982
Režie: Tommy Lee Wallace, Hrají: Tom Atkins, Stacey Nelkin

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0234/
Horor / Thriller, USA, 1988
Režie: Dwight H. Little, Hrají: Donald Pleasence, Ellie Cornell

Halloween 5 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0235/
Horor / Thriller, USA, 1989
Režie: Dominique Othenin-Girard, Hrají: Ellie Cornell, Donald Pleasence

Halloween: Prokletí Michaela Myerse gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0237/
Horor / Thriller, USA, 1995
Režie: Joe Chappelle, Hrají: Donald Pleasence, Paul Rudd

Halloween: H20 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0236/
Horor / Thriller, USA, 1998
Režie: Steve Miner, Hrají: Jamie Lee Curtis, Josh Hartnett

Halloween: Zmrtvýchvstání gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0238/
Horor / Thriller, USA, 2002
Režie: Rick Rosenthal, Hrají: Jamie Lee Curtis, Brad Loree

Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/halloween-halloween-2007-109-usa-horor-thriller-63/
Horor / Thriller, USA, 2007
Režie: Rob Zombie, Hrají: Scout Taylor-Compton, Malcolm McDowell

Halloween II gastonrolinc.webnode.cz/news/halloween-ii-halloween-ii-2009-101-usa-horor-thriller-48/
Horor / Thriller, USA, 2009
Režie: Rob Zombie, Hrají: Scout Taylor-Compton, Malcolm McDowell

Halloween gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0246/
Horor / Thriller, USA, 2018
Režie: David Gordon Green, Hrají: Jamie Lee Curtis, Judy Greer

Halloween zabíjí gastonrolinc.webnode.cz/news/halloween-zabiji-halloween-kills-2021-105-usa-velka-britanie-horor-thriller-48/
Horor / Thriller, USA / Velká Británie 2021
Režie: David Gordon Green, Hrají: Jamie Lee Curtis, Judy Greer
 
Halloween končí gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/0037/
USA, Horor / Thriller, 2022
Režie: David Gordon Green, Hrají: Jamie Lee Curtis, Andi Matichak

Tvůrci a herci
Rob Zombie (Režie), Rob Zombie (Produkce), Andy Gould (Produkce), Malek Akkad (Produkce), Tyler Bates (Hudba), Phil Parmet (Kamera), Glenn Garland (Střih), Monika Mikkelsen (Casting), Anton Tremblay (Scénografie), Mary E. McLeod (Kostýmy), Perry Robertson (Zvuk), Barney Cabral (Zvuk), Luis García (Masky), Rob Zombie (Scénář), John Carpenter (původní scénář), Debra Hill (původní scénář), Jamie Lee Curtis (Herec), Brad Loree (Herec), Busta Rhymes (Herec), Bianca Kajlich (Herec), Sean Patrick Thomas (Herec), Katee Sackhoff (Herec), Luke Kirby (Herec), Thomas Ian Nicholas (Herec), Ryan Merriman (Herec), Tyra Banks (Herec), Natassia Malthe (Herec), Billy Kay (Herec), Gary J. Scout Taylor-Compton (Herec), Malcolm McDowell (Herec), Danielle Harris (Herec), Daeg Faerch (Herec), Sheri Moon Zombie (Herec), Tyler Mane (Herec), Dee Wallace (Herec), Udo Kier (Herec), Kristina Klebe (Herec), William Forsythe (Herec), Danny Trejo (Herec), Richard Lynch (Herec), Sybil Danning (Herec), Clint Howard (Herec), Courtney Gains (Herec), Daniel Roebuck (Herec), Ezra Buzzington (Herec), Sid Haig (Herec), Hanna Hall (Herec), Brad Dourif (Herec), Lew Temple (Herec), Daryl Sabara (Herec), Leslie Easterbrook (Herec), Bill Moseley (Herec), Adam Weisman (Herec), Tom Towles (Herec), Ken Foree (Herec), Skyler Gisondo (Herec), Pat Skipper (Herec), Nick Mannell (Herec), Richmond Arquette (Herec), Micky Dolenz (Herec), Paul Kampf (Herec), Max Van Ville (Herec), John DeMita (Herec), Mel Fair (Herec), Artine Brown (Herec), Lorena Gale (Herec), Nancy Stephens (a.z.) (Herec), Haig Sutherland (Herec), Daisy McCrackin (Herec), Jason McKinnon (Herec)
 
2007/109/USA/Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Vždy po milování nejprve své setry a později i páru, který Michael Myers (Tyler Mane) přistihne ve svém domě, hraje píseň „(Don't Fear) The Reaper“ kapely Blue Öyster Cult.
- Halloween je od roku 2007 najvýnosnejším filmom, ktorý mal premiéru počas oslavy Dňa práce v USA. Počas tohto víkendu zarobil viac ako 30,5 milióna dolárov.
- Snímek obsahuje nejvíce sprostých slov z celé série.
- Někdy ve čtvrtině filmu, kdy Michael čeká na to, až půjdou koledovat, sleduje jeho táta film TheThing from Another World (1951). John Carpenter režíroval pozdější remake a The Thing from Another World se objevilo i v prvním Halloweenu (1978).
- Rob Zombie se u mládí Mikea Myerse inspiroval dětstvím Jeffreye Dahmera, známého vraha a kanibala.
- Největší fanoušek série Halloween se jmenuje Kenny Caperton. Svůj dům v Severní Karolíně nechal přestavit na přesnou repliku Myersova domu.
- Dům Michaela Myerse (Tyler Mane) se nachází na 1110 Glendon Way v Jižní Pasadeně. Tommyho (Skyler Gisondo) dům je na 1960 La France Avenue. Laurie Strode (Scout Taylor-Compton) bydlí na 1003 Highland Street. Scéna v lese, kdy se Michael Myers pomstí chlapci, který jej šikanoval, byla natočena v Griffithově parku v Los Angeles. Filmování probíhalo od jara roku 2007.
- Původní premiéra byla plánována na halloweenský víkend, ale produkce se bála malých zisků, jelikož se zrovna promítal film Saw IV. Premiéra se proto uskutečnila o dva měsíce dříve.
- Po nepříliš kladných ohlasech z testovacího promítání se natáčely nové scény úniku Michaela z ústavu a odlišný konec.
- V jedné z vystřižených scén můžeme vidět alternativní utěk Michalela z psychiatrické léčebny. Dva nadržení dozorci znásilní pacientku, čímž Michaela donutí k jejich likvidaci a později k jeho úniku. Scéna vyšla např. ve Východním Německu.
- Rob Zombie je kromě režiséra také bývalým zpěvákem alternativně-metalové kapely White Zombie, nyní hraje sólově. Ve svých skladbách často zpívá o brutálních hororech a od roku 1999 (začátek psaní scénáře k Domu tisíce mrtvol) je také sám točí stylem, který rozhodně není pro slabé povahy.
- V jedné z prvních scén běží v televizi film Dracula s legendárním hercem Belou Lugosim v hlavní roli.
- V pre-produkci je Halloween od roku 2003, ale po tragické smrti výkonného producenta filmu - Moustaphy Akkada, který zemřel při teroristickém útoku v Sýrii, nastala dlouhá pauza a nikdo nevěděl co s Halloweenem bude.
- Spekulovalo se o návratu režiséra Steve Minera, přičemž produkovat film měl i John Carpenter, nakonec ale dostal film do rukou Rob Zombie.
- Nejedná se o remake originálu, jde o převyprávění původního námětu.
- Jde o nejbrutálnější zpracování Halloweenu, které zatím vzniklo.
- Jednu z obětí hraje i Danielle Harris, která hrála dceru Laurie Strodeové ve filmech Halloween 4 a Halloween 5.
- Pod hudbu se podepsal Tyler Bates, ale vesměs byla použita původní hudba Johna Carpentera s téměř nulovými úpravami.
- V několika scénách v psychiatrické léčebně hraje Bachův AIR, který jste mohli slyšet například ve filmu Se7en.
- Pri natáčaní sa spotrebovalo celkom 206 vriec napadaného lístia.
 
Odkazy