Všechno nebo nic / Všechno nebo nic (2017/107/Slovensko, Česko, Polsko/Komedie, Romantický) 51%

18.12.2024 02:29
JEDNOU VĚTOU
„Film Všechno nebo nic – český Deník Bridget Jonesové?“

OBSAH
Linda a Vanda jsou pohledné třicítky, nerozlučné kamarádky a taky spolumajitelky malého knihkupectví v centru města. Linda je rozvedená, vzdělaná, praktická, má malou dceru a pocit zodpovědnosti. Ten naopak chybí Vandě, svobodné, veselé, nezávislé krásce, která sice muže přitahuje jako magnet, ale její živelnosti žádný nestačí. A tak hledá toho pravého. Aktivně. V obchodě s nimi pracuje Edo, který taky touží po lásce na věky věků, ale jako plachý, citlivý a introvertní gay to má těžké. Životy téhle trojice nakonec stejně zamotá několik mužů. Lindě charismatický developer Jakub, který není tím, kým se zdá být. Vandě bývalý profesor z vysoké školy Aladar, jehož je ochotná si vzít, "protože ji má rád". A Edo se už zase přizpůsobuje dalšímu příteli, Leovi... Nakonec ale všechno dopadne úplně jinak, než všichni čekali... (Bioscop)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Opravdu je česká filmařská scéna natolik špatná, aby tu producenti zaplatili film, který se tváří (a nejen tváří) jako vzorová kolumbijská telenovela? A ještě do toho všeho tahala polské herce, kteří předvádí v polských filmech úplně jiné kousky? Ono totiž přeskočit z polské kinematografie do podobné sračky není jen tak. Čeští filmaři se mají opravdu hodně co učit od našich polských sousedů. (Malarkey) 0*

Klára Issová moc fajn, Táňa Pauhofová roztomilá. Zbytek drhne. Česko-slovensko-polský snímek režisérky Marty Ferencové se pokouší o romanci a komedii, nejde mu však ani jedno. A znovu naplno ukazuje bolesti tuzemského filmu. Chybí vtip, chybí pointa, chybí solidní příběh. Tyhle neprovdané třicátnice sice makají v knihkupectví, ale mezi chytrými knížkami asi často nepřespávaly. Hledají chlapa, ale jdou na to prapodivnou cestou. A mužské pokolení u toho dostává za uši, dvojice vesměs stírá opačné pohlaví a občas se to i podaří. Jindy ale hrubě ne. Beru, že přijít s něčím novým, je v daném žánru sakra obtížné. Ale vždy nějaká aspoň trochu snesitelná cesta existuje. Tady se leccos tříští, dialogy tahají za uši, ale především mnohé situace, do kterých se naše hrdinky dostávají, jsou na úrovni německých televizních omylů. Navíc produkce sáhla hned po třech Polácích a dabing se zrovna nepovedl. Přitom třeba takový Michal Dlouhý je pořád štramák, prachatého developera by zvládl bez potíží. Naštěstí je vše barevné, zářivé, pozitivní, kámošky by jedna druhé věnovaly klidně i obě ledviny. PS: Divoký sex působí maximálně úsměvně. A gay pochopitelně nechybí. Dvě až tři hvězdy.. (cstor) 2*

České ženy českým ženám, polští muži polským mužům. Z filmu jsem se dozvěděl, že moderní, avšak fiktivní žena v kapitalistickém státě, vlastnící knihkupectví, může bez skrupulí být svobodnou matkou, mít za kamarády geje, sympatické a nerozlučné kamarádky, co nenechají padnout, souložit s polskými nápadníky, promlouvajícími hlasem Michala Dlouhého, otěhotnět s nimi a psát o tom paměti. Moderní a skutečné ženy můžou zažít také všechno výše uvedené, jen je malá pravděpodobnost, že o tom budou psát paměti. Po tomhle filmu si už budu pamatovat, že když to na Poláka přijde, přijde si udělat "dobře" v jakékoliv roční období, neptá se a rovnou znásilňuje. Určitě zapálím svíčku za Františka Filipovského, Mirka Moravce a Soběslava Sejka, aby nakopali do prdele dabéry, zvukaře a výrobce dabingu u tohoto filmu, neb nic strašnějšího jsem neslyšel, co se linulo z úst polských akvizic. Dále uspořádám napříště casting v Turecku, kdy do rolí bohatého developera, lékaře a profesora budu hledat patřičné herce, jinak se bez obsazení těchto stěžejních rolí cizinci, nikam nehneme. A dále mám za to, že film je snesitelným. Pro Otu Rákosníka mám doporučení, že je to trochu erotické, trochu cestopisné a mluví se tam sprostě, nicméně on má stejně sluchátka, takže v pohodě. Šest ženských na to určitě seženu, neb pro dámské osazenstvo je film primárně určen, mužský doprovod do kina, u televize u toho určitě nezdechne. Táňa Pauhofová s Klárou Issovou dokáží být vtipné životní glosátorky a ustály jak polské slizoně, tak i neustále měnící se roční období, kdy jsme za film měli pomalu třikrát léto a trojí Vánoce, a také řadu málo reálných situací. Kdo má zájem vidět dvě solidně hrající i vypadající československé herečky v akci, má možnost. Režisérka Marta Ferencová svůj v pořadí druhý filmový kousek pojala svérázně i poměrně neotřele. 6/10 (kingik) 3*

VELKÁ RECENZE
Linda (Táňa Pauhofová) a Vanda (Klára Issová) jsou nerozlučné kamarádky, každá je jiná, ale spolu tvoří skvěle se doplňující duo. Zatímco Linda je svobodná matka, která už nechce nechat žádného muže, aby ublížil jí nebo dceři, Vanda si s ničím hlavu neláme. Kamarádky vlastní knihkupectví v centru Prahy, kde jim pomáhá ještě gay Eda (Ľuboš Kostelný), který je takový milý (a vtipný) trouba. I když jejich životy rozhodně nejsou nudné, brzy jim do nich vstoupí muži, kteří je udělají ještě mnohem bláznivějšími.
Linda potká sebevědomého developera Jakuba (Michał Żebrowski), který si ji rychle získá. My jako diváci jejich sbližování sledujeme tak nějak z rychlíku, takže nám moc k srdci nepřiroste. A Linda si vlastním chováním nahrává na pěkný průšvih. I Eda najde v práci nový objev, kultivovaného Lea (Petr Vaněk), který je navzdory sympatickému dojmu omezen jen na hlídání dětí a „prudění“ okolí se svým vegetariánstvím. Což je od autorů zajímavý paradox, stavět se tolerantně k homosexualitě, ale dělat si vtipy z něčí volby nejíst maso. Vanda se zase setkává se svým bývalým profesorem, a už je asi schopná se po svém boku smířit s kýmkoli…
Komedie nepřichází dějově s ničím novým. Majitelka knihkupectví, která se zamiluje do člověka, který ji chce o obchod připravit? To už tu bylo skoro před dvaceti lety v Lásce přes internet, jen hrál Tom Hanks mnohem většího sympaťáka. Snímek je přirovnáván i k Sexu ve městě nebo Deníku Bridget Jonesové. Ano, k Sexu ve městě nemá až tak daleko. Kamarádi gayové, ideální zaměstnání a spousta slušivých modelů na krásných herečkách? To sedí. Srovnání s Bridget je už ale zbytečné. Linda, až na občasnou nesnesitelnost, je vyrovnaná žena, krásná (i jako maminka), úspěšná, má báječné přátele, vysněnou práci, pohodové rodiče atd. Bridget Jonesová neměla nic krom nadváhy, a proto ji divačky milovaly. To ale neznamená, že se fanynkám těchto snímků nebude Všechno nebo nic líbit. Podobné prvky tu jsou, ale zasazené do českého prostředí, a některé problémy budou divačkám přece jen trošinku bližší.
Táňa Pauhofová je především pěkná. Jejím největším problémem je, že ji válcuje živelnější Klára Issová, kterou v komediích moc nevidíme, ale rozhodně tam patří. Pauhofová ale dobře funguje ve spolupráci s mužskými protějšky, a snímek se může chlubit na české prostředí velmi vydařenými intimními scénami, z nichž je skutečně cítit vášeň.
Pohlední polští herci v rolích potenciálních partnerů určitě zůstanou divačkám v paměti ještě dlouho. Kromě již zmiňovaného Michała Żebrowskiho je tu ještě milý doktor (Paweł Deląg) který je většinu děje v pozadí, ale samozřejmě tušíme, že jeho chvíle ještě přijde… Otázkou však zůstává samotné obsazení polských herců, dodatečný český dabing snímku jim ublížil, a bohužel volba notoricky známých dabérů (Michal Dlouhý, Jiří Dvořák) byla spíše přehmátnutím. Je možná škoda, že se tato komedie netočila o pár let dřív, jistě by se v jejich rolích vyjímali i právoplatní majitelé těchto krásných hlasů.
V menších rolích se ještě setkáváme s dalšími milými známými tvářemi Je každopádně nutné vyzdvihnout Petru Hřebíčkovou. Zvládla dokonale ztvárnit totálně nesympatickou, věčně nespokojenou a urýpanou fúrii, která zcela vyčerpává svého manžela, tedy Lindina bratra (Ondřej Sokol).
Velké plus snímku je, že dialogy jsou přirozené a spousta situací realistická. Mužskému divákovi to možná bude připadat přehnané, ale zahánění smutku s kamarádkou a lahví alkoholu, nebo hysterická scéna při setkání s bývalým, to se stává mnoha smrtelnicím.
Tato komedie se nesnaží bavit davy, protože přesně ví, komu se bude líbit: cílí na ženy, které se chtějí zasmát, a jako bonus i pokochat nějakým tím sympatickým hrdinou. A to se jí celkem daří. Žádný přesah nečekejte, ani překvapivý vývoj děje, ale vyvedené dialogy a pár peprných vtípků, které opravdu sedly. Celkem osvěžující a odpočinkový snímek.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Knihovnice zase přistihne v oddělní knih pro dospělé dívenku Lindu, kterou tam posílají bratr Martin a kamarádka Vanda. - Obě dívky vyrůstají na romantické literatuře a Linda touží být spisovatelkou. Do třicátnice Lindy vrazí na ulici pohledný muž a ona se kvůli tomu polije kávou. Vzápětí ji elegán včas strhne před autem. Ona je k němu nicméně uštěpačná. Mladá žena dorazí do knihkupectví, spojeného s kavárnou (Book & Coffee), které má pronajaté s Vandou. V předvánočním shonu se obě i jejich homosexuální kamarád Slovák Edo mají co ohánět. Edo se při placení sblíží se zákazníkem Leem. Vanda je na Štědrý večer u Lindy, která žije ve vilce rodičů s dcerkou Luckou z rozpadlého vztahu. Dorazí také Martin s manželkou (s níž se kamarádky nemají rády), s dcerou a synem. Švagrová se obratně naváží do Lindy jako svobodné matky. Vanda musí přítelkyni utěšovat. Později večer se zastaví i sympatický nový doktor z nemocnice, kde pracuje jako lékařka Lindina matka. Do knihkupectví zavítá elegán (Jakub) a koupí si tu originální výtisk Bouřlivých výšin za sto tisíc korun. Pak pozve Lindu na schůzku. Mladá žena netuší, že je to úspěšný developer a že chce koupit secesní dům na Starém Městě, v němž je jejich obchod. Spolumajitelky jednají v restauraci s primátorem a jeho asistentem Milanem o nové smlouvě na knihkupectví. Ten nevidí důvod, proč jim nevyhovět, a slíbí jim to. Objeví se tu náhodou i Jakub. Linda se s mužem sejde. On jí řekne o své profesi, ona se mu nezmíní o dceři. Začnou se spolu scházet. Jsou zamilovaní. Jakub se dozví, že knihkupectví má nájemní smlouvu ještě na dva roky. Linda jede s Vandou, s Luckou, s Edem a jeho přítelem Leem do Tater. Trojice z knihkupectví tu však nemíní lyžovat, chce si jen užívat. Lucku svěří Leovi, který ji proti své vůli učí jezdit na lyžích. Když jedou kamarádi lanovkou dolů z horského baru, lanovka se zastaví. Do hotelu se vrátí celí promrzlí a naštvaní. Linda v sauně narazí na Jakuba, který sem za ní nečekaně přijel. Než se však mohou pomilovat, vyruší je Leo s Edem a Luckou: Vanda se někam vytratila. Jakub se tak dozví o dceři přítelkyně. Rozzlobený hned odjede. Vanda se objeví u snídaně, jakoby se nic nestalo. Záhy vyjde najevo, že jejím příležitostným milencem byl minulou noc postarší Aladar, její bývalý profesor z vysoké. Jakub nebere Lindě telefon. Léto. Na zahradě u rodičů se slaví Lucčiny narozeniny. Jsou tu Martin s rodinou, Edo s Leem a Vanda s Aladarem, s nímž je spokojená. Kamarádky si stěžují, že se na magistrátu „zadrhla“ slíbená smlouva a že primátor je nedostupný. Oslava předčasně skončí, když Lindin otec spadne ze stromu a odveze ho sanitka, s níž přijel doktor od matky (Bystřičan). Po půl roce se u knihkupectví objeví Jakub. Vanda, Edo a Leo sledují, jak se na ulici milenci nejdříve hádají a pak usmíří. Jakub pozve Lindu do Itálie. Ještě před odjezdem podepíše kupní smlouvu s primátorem. Šťastná dvojice si v Itálii užívá. Jakub vezme milenku k příteli, starožitníku Tonimu. Ten dá dívce na ruku náramek a zároveň pozná, že jejím velkým skrytým přáním je napsat knihu. Jakub jí nabídne, že pronajme dům na pobřeží, aby mohla psát, a že se bude o ni starat. Mladá žena zjistí, že náramek nejde sundat. Podle Jakuba, dokud ho bude mít na ruce, bude jeho. Milenci vadí, když ho Linda v dobrém rozmaru pocáká vodou z kašny. Oba se nicméně záhy pomilují ve sprše. Ráno Vanda zavolá kamarádce, že dům je prodaný a bude v něm hotel. Jakub Lindě přizná, že jeho majitelem je on. Rozzlobená žena se sbalí a odjede. Praha. Kamarádky se opijí. Linda se s Vandinou pomocí marně snaží zbavit náramku. Vanda prý uvažuje o svatbě s Aladarem. Jakub přijde do knihkupectví. Tvrdí Lindě, že jde jen o byznys, který s nimi nemá nic společného. Nabízí jim přestěhování do nových prostor. Ale Linda trvá na dodržení nájemní smlouvy, platné ještě rok a půl. Zklamaná žena se rozhodne napsat knihu, kterou nazve Všechno nebo nic. Píše a ostatní ji v tom podporují. Dá rukopis přečíst Edovi a Vandě a ti jsou nadšení. V knihkupectví se koná křest knihy Všechno nebo nic s podtitulem Linda, Vanda a Jakub v otevřeném příběhu lásky 21. století. Vanda zahlédne, jak se Martin na ulici pohádá s manželkou, která uraženě odejde. Pak nadbíhá vlivnému kritikovi, aby o knize napsal příznivou recenzi. Vegan Leo se urazí, když vidí milence Eda, jak si dává maso, ačkoli před ním tvrdí, že už je také přesvědčený vegan. Vanda se baví se smutným Martinem, ale pohádají se kvůli Aladarovi. Zcela opilý Martin začne zpívat píseň pro ženu, kterou odjakživa miluje. Edo a Leo ho odvedou a na ulici pochopí, že onou ženou je Vanda. Martin se stěhuje k rodičům, protože ho manželka vyhodila. Za Lindou přijde do knihkupectví Jakub. Chce, aby knihu stáhla z prodeje. Ona tvrdí, že román je o ní a ne o něm. Nicméně se vášnivě pomilují v kumbálu. Linda pak muži řekne, aby jí už nikdy nevolal. Vanda pochopí, že manželství s Aladarem by byl omyl. Linda zjistí, že je těhotná. Jde za Jakubem, který má novou milenku. Je k Lindě chladný a ona mu řekne, že je pozér. Pak je nešťastná. Na ulici ji uklidňuje stará paní. Když je Linda v nemocnici na vyšetření, osloví ji Bystřičan. Tvrdí jí, že se mu její kniha líbila. Ona konstatuje, že už má pokračování, a ukáže mu snímky z ultrazvuku. Muž jí nabízí pomoc. Při další rodinné oslavě panuje idyla. Otec už je dávno zdravý. Martin se stará o své děti, které mu bývalá manželka přenechala. Matka a Vanda tajně podstrkují Edovi maso. Jenže je přistihne Leo a rozejde se s milencem. Podle matky asi má někoho jiného, stejně tak jako Martinova bývalá žena. Vanda jde za Aladarem, který ve škole zkouší. Málem jej přistihne se studentkou, ale těsně před tím, než otevře dveře do jeho pracovny, jí zavolá Linda. Hned jede za ní. Kamarádka stojí před domem, kde se chystá zhrzený Edo skočit z okna svého bytu. Komentují to čumilové, přijíždějí hasiči. Linda začne rodit a Vanda s ní spěchá do nemocnice. Edo chce za nimi, jenže sklouzne a spadne (naštěstí do hasičské plachty). Aladar při milování se studentkou zemře. Linda porodí holčičku Vandu. Bystřičan ukáže v porodnici Lucce její sestřičku. Linda pošle Jakubovi textovku, že miminko má oči po ní a pohled po něm. Koná se Aladarův pohřeb. Vanda konstatuje, že jí milenec nikdy neřekl o svém slabém srdci. Edo chodí na psychoterapii. Lucka má vysokou horečku. Linda volá večer matce do nemocnice, ta za ní pošle Bystřičana. Lékař ošetří napřed dítě a pak i ji, když zjistí, že má zánět prsu. Ráno žena vidí, jak se stará o obě její děti. Edo, který si pořídil psa z útulku, pochopí, že Vanda miluje Martina. Linda pozve Bystřičana k sobě na večeři. Políbí ho. Později však za ním přijde do nemocnice, řekne mu, že si ho nezaslouží, a uteče. Martin se konečně pochlapí a večer přijde s kytkou za Vandou, která právě zavírá knihkupectví. Vášnivě se tam pomilují a žena prožije svůj první orgasmus. Další Vánoce u rodičů. Vanda je tu s Martinem. Linda se náhle rozhodne. Jde za Bystřičanem do nemocnice a zeptá se, zda o ni ještě stojí. Jsou šťastní. Jakub dorazí za Lindou do jejího bytu. Chce vidět dceru. Žena mu ji ukáže. Muž ji začne objímat a ona mu téměř opět podlehne, ale pak mu řekne, že už miluje někoho jiného. Vzteklý Jakub odjede a z auta přikáže telefonicky podřízeným, aby okamžitě prodali knihkupectví. Linda je na procházce s Bystřičanem a dcerkami. Náhle snadno sundá náramek. Chce jej hodit do Vltavy, ale nakonec ho odloží na sloupek zábradlí. (Pod titulky) Edo už tři měsíce trápí svého psychoterapeuta. Ten se naštve, že pacient pořád jen fňuká, a vyhodí ho z okna. To je samozřejmě v přízemí. Edo se konečně začne zase smát... -tbk-

Postavy a obsazení
• Táňa Pauhofová - Linda Lenertová
• Klára Issová - Vanda
• Petra Hřebíčková - Lindina švagrová
• Ondřej Sokol - Martin, Lindin bratr
• Michał Żebrowski (dabing Michal Dlouhý) - Jakub
• Paweł Deląg (dabing Jiří Dvořák) - Bystřičan
• Krzysztof Tyniec - Aladar
• Ľuboš Kostelný - Edo
• Petr Vaněk - Leo
• Zuzana Kronerová - Lindina matka
• Luděk Sobota - Lindin otec
• Jan Budař - Milan
• Pavel Batěk - Erik
• Ondřej Malý - Rasto
• Klára Sedláčková-Oltová - sekretářka
• Veronika Lazorčáková - studentka
• Natálie Halouzková - malá Linda
• Marie Ludvíková - knihovnice
• Václav Upír Krejčí - literární kritik
• Amelie Pokorná Zedníčková - Martinova dcera
• Šimon Chlouba - Martinův syn
• Veronika Lazorčáková - studentka

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.1.2017 Bioscop
Premiéra Slovensko: 12.1.2017 Continental Film
Premiéra Polsko: 17.3.2017 Kino Świat
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 13.5.2017 Magic Box (DVD)
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: 17.05.2017 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: -
Poprvé na VOD: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 39 931 003
Návštěvnost v ČR 311 167
 
Tvůrci a herci
Marta Ferencová (Režie), Peter Núnez (Produkce), Marianna Heinz (Produkce), Pavel Pásek (Produkce), Igor Konyukov (Produkce), René Rypar (Hudba), Peter Bencsík (Kamera), Adam Dvořák (Střih), Petra Svarinska (Casting), Lucie Fejková (Scénografie), Dušan Chrástek (Kostýmy), Miloš Sommer (Zvuk), Bohumil Martinák (Zvuk), Adriana Bartošová (Masky), Klaudie Havlová (Masky), Eva Twardzik (Scénář), Marta Ferencová (Scénář), Eva Twardzik (kniha) (Předloha), Táňa Pauhofová (Herec), Klára Issová (Herec), Michał Żebrowski (Herec), Ľuboš Kostelný (Herec), Ondřej Sokol (Herec), Paweł Deląg (Herec), Zuzana Kronerová (Herec), Luděk Sobota (Herec), Petr Vaněk (Herec), Petra Hřebíčková (Herec), Krzysztof Tyniec (Herec), Karolína Morschlová (Herec), Maurizio Zacchigna (Herec), Michel Fleischmann (Herec), Jan Budař (Herec), Pavel Batěk (Herec), Ondřej Malý (Herec), Veronika Lazorčáková (Herec), Klára Oltová (Herec), Vlastina Svátková (Herec), Marie Ludvíková (Herec), Václav Upír Krejčí (Herec), Amelie Pokorná (Herec), Šimon Chlouba (Herec), Leoš Mareš (Herec), Natálie Halouzková (Herec), Anna Jakab Rakovská (Herec), Boris Lindtner (Herec), Vladimíra Havlíčková (Herec), Zosia Burská (Herec), Marek Salvet (Herec), Viera Pavlíková (Herec), Simona Zmrzlá (Herec), Anna Kreps (Herec), Stanislav Pitoňák (Herec), Roman Polák (Herec), Bronisław Wrocławski (Herec), David Piskor (Herec), Ivan Sochor (Herec), Lenka Rzepková (Herec), Kateřina Sailerová (Herec)
 
2017/107/Slovensko, Česko, Polsko/Komedie, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- Výlet do Itálie se ve skutečnosti natáčel v přímořském Piranu nacházejícím se ve slovinské části Istrie, kde žije také početná italská menšina.
- Na lyže se jelo na Slovensko, konkrétně do Nízkých Tater. Chata se jmenovala Luková a je na svahu Chopku.
- Epizodní roli si ve filmu zahrál miliardář Karel Janeček.
- Plakát filmu je inspirován jednim z plakátů filmu Propadlí lásce (1997).
- Jelikož má film 3 jazykové verze, má i 3 verze ústředních písní. Ke slovenské verzi ji nazpívala Dara Rolins, která je i spoluautorkou hudby a textu. Českou a polskou verzi pak nazpívala Ewa Farna, která je také spoluautorkou polského textu. Český text napsala Gabriela Osvaldová.
- Film sa umiestnil na 34. mieste v rebríčku 50 najnavštevovanejších európskych filmov roka 2017.
- Úplne prvý scenár na film obsahoval dvakrát viac obrazov a scén, ako sa napokon reálne nakrútilo. Eva Urbaníková (autorka predlohy) s režisérkou Martou Ferencovou museli scenár odložiť na tri mesiace, aby sa k nemu dokázali vrátiť s červeným perom, ktorým vo veľkom škrtali. Jeden z oslovených dramaturgov dokonca autorke poradil, aby sa Vanda (Klára Issová) s Lindou (Tatiana Pauhofová) vo filme pohádali a dostali do konfliktu, aby bolo napätie. To ale Evita odmietla s tým, že tieto dve sú nerozlučné v dobrom aj v zlom.
- V Poľsku sú prísnejšie pravidlá ako na Slovensku a v Česku. Keďže je film prístupný od 15 tich rokov, vystrihli sa všetky intímne scény, takže poľskí diváci mohli vidieť film iba bez nich.
- Ewa Farna mala pôvodne naspievať pesničku "Love is the Only Way", ktorú z filmu poznáte v podaní Alžbety Kolečkářovej. Viac sa jej ale páčila druhá pieseň "Všechno nebo nič", o ktorej tvorcovia ani neboli presvedčení, že ju do filmu zaradia. Teraz je z nej hit v troch krajinách.
- Zastavenie lanovky, na ktorej Linda (Tatiana Pauhofová), Vanda (Klára Issová) a Edo (Ľuboš Kostelný) uviazli, sa nakrúcalo skoro ráno a ich volanie o pomoc sa muselo nakrúcať na viackrát, lebo z lesa sa vždy ozval nejaký lyžiar, ktorý sa ponáhľal pomôcť s hlasnými výkrikmi: "kde ste ? Ste v poriadku ? Ako dlho Ste tam už ?"
- Poľským hercom tlmočil na nakrúcaní Evitin partner Pawel, ktorý tým, že má poľské korene, hovorí po poľsky plynule. S režisérkou (Marta Ferencová) celý čas žartoval, že za to musí mať v záverečných titulkoch osobitný riadok. A dostal ho.
- Film sa nenakrúcal lineárne. Úplne prvá scéna, ktorá sa natáčala za Prahou v Dolných Počerniciach, bola tá, kde Linda (Tatiana Pauhofová) s Vandou (Klára Issová) sedia na plote pri jazere a zapíjajú sklamanie z Ríma. Hneď potom spadne Vanda z loďky do vody, ale tú ešte predtým skontrolovali dvaja potápači, aby Klára nespadla na niečo ostré na dne a neublížila si.
- Dejová linka so psychiatrom (Leoš Mareš) a Edom (Ľuboš Kostelný) bola oveľa rozvinutejšia, no kvôli tomu, aby film netrval dve hodiny, sa jej Eva Urbaníková (autorka predlohy) s Martou Ferencovou (režisérka) museli vzdať. Scény s Leošom Marešom boli ale tak podarené, že dve uchránili a dali ich aspoň pod titulky. Ak by ste videli všetky, dozvedeli by ste sa, že ten škaredý pes, ktorého si vzal Edo z útulku, dostal meno Leo a ako natruc, odmietal jesť mäso.
- V scéne, kde skáče Edo z okna, Ľuboš Kostelný naozaj visí z parapety. Ale samotný pád už filmári absolvovali s kaskadérom.
- Úvodnú scénu, kde sa Linda (Tatiana Pauhofová) obleje kávou po tom, čo do nej vrazí Jakub (Michal Zebrowski), museli tvorcovia opakovať viackrát. Kabát, ktorý mala Táňa na sebe, totiž nenasával tekutinu a vôbec nebolo vidno, že by bola obliata. Kostyméri to dokázali až špeciálne zafarbenou tekutinou.
- Ondřej Sokol, bol pôvodne oslovený na postavu doktora. Keď ale na kastingu spolu s Petrou Hrebíčkovou (sesternica) predviedli dialóg, ktorý končí fackou, nikoho iného si tvorcovia filmu v úlohe Martina nevedeli predstaviť.
- Pred nakrúcaním milostnej scény v Tatrách, si Tatiana Pauhofová (Linda) s Michalom Zebrowskim (Jakub) dali "panáka" na odvahu, Michal si ich počas nakrúcania tej scény dal trochu viac, takže potom mal celý štáb pauzu, lebo si potreboval na hoteli zdriemnuť, aby mohol pokračovať v práci.
- Najviac klapiek, teda opakovaní na nakrúcaní, mal obraz, kde Linda (Tatiana Pauhofová) s Vandou (Klára Issová) počas krstu knižky vybiehajú z kníhkupectva a zapaľujú si cigarety. Opakovali to toľkokrát, že si herečky vyžiadali pauzu, že už nevládzu fajčiť.
- Keď bolo treba obsadiť tie najmenšie role, pomohli kamaráti. Pôrodníka Lindy (Tatiana Pauhofová) hral pán Roman Polák, riaditeľ činohry SND, teda herečkin kolega a šéf z divadla. Sestričku pri bábätkách si zahrala sestra režisérky Marty Ferencovej, ktorá sa prišla pozrieť na nakrúcanie. Chlapa vo vírivke v saunovom svete hral asistent réžie. V kníhkupectve si zákazníčku, ktorú Vanda (Klára Issová) vyhadzuje, keď tam vtrhne Jakub (Michal Zebrowski), zahrala režisérkina ekonómka. A zahral si aj veľmi obľúbený, vždy veselý člen štábu, Andrzej, osobný kaderník Michala Zebrowského. V zábere z Talianska pri fontáne, začína kamera na ňom, ako si nesie kávu. Tiež je známe, že v Tatrách na recepcii si zahrala aj samotná režisérka so svojim partnerom Pawlom, ale táto scéna bola z finálneho strihu nakoniec odstránená.
- Michal Zebrowski (Jakub) urobil pre film výnimku a netrval na tom, aby bol pri intímnych scénach nahradený dablérom, hoci tak mohol urobiť. Jeho zmluva v Poľsku totiž obsahuje formulku, že sa ani nevyzlečie, ani nebude bozkávať, o milostných scénach nehovoriac. Urobil to s povolením svojej manželky, ktorá bola zo scenára nadšená a nástojila na tom, aby postavu Jakuba zobral.
 
Odkazy