Vybíjená: Běž do toho na plný koule / Dodgeball: A True Underdog Story (2004/88/USA, Německo/Komedie, Sportovní) 70%

10.12.2024 14:55
JEDNOU VĚTOU
„Parta ztroskotanců se snaží zachránit svou oblíbenou tělocvičnu.“

OBSAH
Budete nadskakovat, kroutit se a umírat smíchy při sledování Vinceho Vaughna a Bena Stillera, jak si vyrovnávají účty při zápase ve vybíjené, kde vítěz vyhrává úplně všechno. Pod bolestivým dozorem legendárního šampióna Patchese O'Houlihana (Rip Torn) se Peter LaFleur (Vince Vaughn) a jeho parta hráčů - Průměrný Joe - připravují na Červenou kobru, skupinu vedenou egoistickým majitelem kolosu fitcenter Whitem Goodmanem (Ben Stiller). Je to naprosto jedinečný příběh o smolařích, plný humorných gagů a nefalšované zábavy. (Magic Box)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Komedie, která si neváží ničeho. Agresivní chvílemi lehce nasprostlý humor, který je z Frat Packu znát ani zde nechybí. Příjemně překvapí herecké osobnosti typu nepřemožitrelného Čaka Norrise nebo Dejvida Hasselhoffa, kteří si role užívají. Ještě aby ne. Taky je to role v jednom z nejlepším filmu, ve kterém hráli. No skoro ani nehráli. Hlavní je, že nápad je originální, ale jeho průběh se mi příliš nelíbil. Ben Stiller tu byl fakt šílenej. Šílenej je slabý slovo. Ono ho není moc vidět v těch romantických komediích. Takový nešikovný ale sympatický kluk a tady takovej šílenec, kterého nikdo nemůže mít rád. Tahle komedie je hrou paradoxů, ale povedla se vcelku slušně. Sice se neubránila prvního dojmu z toho, že kostra scénáře je vcelku omšelá, ale občasné vtípky se dokážou na stranu dobra připsat. --- Ty nejsi muj šéf! Já jsem svůj šéf! Já jsem se vymyslel!(Malarkey) 3*

Kterak dobro a bisexualita zvítězily nad zlem, kultem těla, lesbismem a nenávistí.. Vybíjenou si dobře pamatuji z tělocviku, akorát že tehdy naše škola měla jen na jeden míč a občas jsme to prostřídali i se sportem suplujícím v tělocvičně práci uklízečky nesoucím jméno sedací fotbal (rychlostí se to asi blížilo naší Gambrinus lize). To v Americe, tam se sportuje na jiné úrovni. Purpurové kobry proti Normálním chlapům, svaly proti nenucené eleganci propadlých hrudníků, více míčů, větší prize money a při tréninku létající klíč číslo 32. Stiller si střihl narcistické hovado s obrovskou chutí, cameo L.Armstronga posunulo jinak klišovité "never give up" proslovy do zcela jiné roviny a ryšavý Ranger ve flanelce opět prokázal, že jeho demokratický hlas vždycky rozhoduje. Ne nadarmo se říká, že zatímco americký prezident má klíč od jaderného kufříku, tak Chuck Norris má klíč od amerického prezidenta. A málem bych zapomněl: „Heil Hasselhoff!“ (Gilmour93) 3*

Komedie stojící na tom, že drtivou většinu času zíráte s otevřenou...otevřenými ústy na to, co za úchylný narcistní výstup ještě dokáže Ben Stiller vykouzlit. U toho zbytku si říkáte, že Farrelly brothers mají pořádně vykutáleného kandidáta na osvojení, protože šikanovat partu degenů tak jako oni neumí nikdo a Mr. Thurber se jim dost zdárně snaží vyrovnat. No a pak je tu samozřejmě ještě Lance Armstrong, který vás svým kamenným výrazem zatluče do země, abyste si vzápětí uvědomili, že takhle dementního komentátora (ne Lance Armstronga;)) už jste určitě taky zažili. Zopár kultových scén (jako je ta s Chuckem Norrisem nebo Davidem Hasselhoffem) included a zábava zaručena, ale rozhodně ne pro každého, včetně mě. 60% (Gemini) 3*

VELKÁ RECENZE
Sportovní komedie s poněkud drsným ale rozhodně zábavným typem humoru. V hlavních rolích Ben Stiller, jakožto záporák White Goodman a Vince Vaughn jako klaďas Peter.
Oba hoši vlastní „tělocvičnu“. Dnes je moderní říkat fitness centrum. Goodmanovo splňuje všechny charakteristiky slova supermoderní – co do vybavení, interiéru, používaných metod i jeho návštěvníků. Je založeno na filozofii, že každý se může pomocí cvičení, stravy a případně i kosmetické chirurgie stát krásným. Všude pobíhají svalovci a sličné děvy a na všechny z obří obrazovky dohlíží Goodman.
Oproti tomu Peterovo zařízení, hned vedle Goodmanova paláce, je opravdu spíš taková stará tělocvična, ve které se lopotí normální lidé. Mno, normální… Jeden si myslí, že je pirát, jiný trénuje kvůli konkursu na roztleskávačky. Jeden je slaboch, jiný tlusťoch, prostě taková různorodá skupinka. Ale mají to tam rádi, protože je Peter nekomanduje a je tam pohoda. Hlavní zápletka vzniká v momentě, kdy se sympaťák Peter dostane do finančních potíží a hrozí, že jeho tělocvičnu převezme Goodman. Peter a jeho věrní sportovci musí získat velké peníze, rozhodnou se tak učinit skrze turnaj ve vybíjené.
Ale pozor, není to klasická česká vybíjená, kterou si tedy alespoň já matně pamatuju ze základní školy. Hraje se s několika míči (myslím, že se šesti) a je to maso. Pokud vám vaše vlastní zápasy ve vybíjené někdy přišly příliš brutální, tak jste ještě neviděli tuhle filmovou. A stejně jako zápas je řežba, je třeba takto pojmout i trénink, připravit se na nejhorší. Právě tréninkové metody Peterova mužstva i jejich samotné zápasy jsou zdrojem největšího veselí. Je pravda, že se vlastně budete smát dost násilné podívané, ale oproti takovému „Natoč to!“ víte, že je to jen film, a že se tam přece nemůžou takhle řezat doopravdy.
Druhou komickou záležitostí je postava Goodmana. Chtěl-li tvůrce filmu získat slizkého, pitomého svalovce, tak se mu to opravdu povedlo. Je tak nechutný, až je směšný. Příšerný knír, účes, samý sval a šlacha a hlavně řeči typu „jsem mistr světa a všichni po mně touží“. Stejně namakaní jako on, je i družstvo, které Goodman sestaví, aby Peterovi a jeho partě znemožnili výhru v turnaji. Nastává boj Davida s Goliášem.
Není-li vám tedy proti mysli trocha drsného humoru, tak Vybíjenou vřele doporučuji, budete se lámat smíchy. Třeba i při krátkém výstupu Lance Armstronga, který si v podstatě dělá legraci ze své někdejší nemoci. A taky se tam mihne Chuck Norris...

VIM FILMU
Je trochu tragikomické opájet se ve čtyřiceti letech nostalgií, ale v tomhle případě je to nezbytné, i když tu nemluvíme o prvním setkání s Pánem prstenů, Barry Lyndonem, Matrixem nebo jiným vysokým uměním. Dokonce bude řeč o sérii filmů, které spoustě diváků nic zásadního neříkají. Já si přesto velice vážím toho, že jsem mohl zažít éru Frat Packu a v krátkém sledu několika let si užít příval parádních komedií s bratry Wilsonovými, Willem Ferrellem, Vincem Vaughnem a Benem Stillerem. Taková kvalita se v žánru příliš často neurodí, na přelomu století přitom přicházela v pravidelných intervalech – a ctitele jemně ulítlého humoru téhle party mohla se stejnou pravidelností uspokojovat.
Vybíjená je jedním z vrcholných počinů téhle volné party, v němž řádí dva poslední zmínění tahouni. Jde ale o komedii možná nejvýraznější, protože námětově nejšílenější a svou exekucí asi nejvíc střelenou a rozjívenou. Jasně, není to žádná velká rebelie nebo anarchie, protože v jádru jde o ryzí hollywoodské řemeslo, které i s bizarními postavami pracuje podle těch nejfunkčnějších schémat a nosných klišé, tak aby happy-end mohl být extra silný a úsměv nezmizel ani těsně před závěrečnými titulky. Přeci jen se tu ale šlo o level dál než u Mládí v trapu, Zprávaře nebo Starskyho s Hutchem.
Protože… kdo by ku*va točil film o vybíjené? Dávno předtím, než se pod stejným názvem nechali mlátit míčem Linda Bartošová se Simonou Krainovou (ano, to byla kapitální sračka), se téhle bizarní školní zábavy chopil ze řetězu utržený Ben Stiller a rozhodl se jí jako její elitní hráč s krásným fousem povýšit na vrcholový sport – maximálně adrenalinový, napínavý a fotogenický nejen co do oblečků jeho účastníků.
Vybíjená zneužívá všechny myslitelné postupy outsiderských i sportovních filmů a těží je v rámci rozpustilé komedie plné nestárnoucích hlášek i ustřeleně bizarních momentů. Vince Vaughn tu výborně funguje jako „good guy“ od vedle a Stiller proti němu řádí jako psychopatický prcek, směšný a nechutný v tom nejlepším slova smyslu, vytrvale přitahující ty nejvýstřednější gagy hollywoodského mainstreamu – od strkání pizzy do kalhot a svádění sexy blondýnek, které si z toho občas ublinknou do pusy, až po bizarně přepálené záporácké kreace, které patří úplně k tomu nejlepšímu, čím Stiller bránice diváků ve své bohaté kariéře zatížil.
Ať už výstřední parta hrdinů maká pod bičem trenéra, který na ně rád háže klíče dvacítky a do toho filozofuje o smysluplnosti pití vlastní moči, ať už se rozjímá nad sexuálními preferencemi cool krásky Christine Taylor nebo se naplno rozjíždí výstřední turnaj, Vybíjená bez ustání udivuje svou sebejistotou a žánrovou suverenitou, protože šlape bez jediného zaváhání. Sype ze sebe originální one-linery, zábavně rozvíjí minioblouky svých postav, přitom báječně maká i jako oddychová sportovní komedie, vlastně taková klasická arénovka jen s míči místo kopanců (režisér Rawson Marshall Thurber se téhle kvalitě přiblížil bohužel Už jen v Millerových na tripu).
I po dvaceti letech ten příval energie, nadšení, řemeslné jistoty a nadrzlé výstřednosti těžko hledá mezi bláznivými komediemi tohoto století konkurenci a není divu, že spolu s Nesvatbovými figuruje v programových schématech televizí asi nejčastěji.
Navíc jde o nejlepší položku ve filmografii jedné akční legendy: Ano, Fucking Chuck Norris!

O FILMU
Vybíjená se stává kulturním fenoménem. Ve velkých městech se rodí ligy vybíjené pro dospělé, Vanity Fair označila hru jako "Ten Sport," a Times a Fortune nedávno ohlásily návrat tohoto sportu.
Takže nastál čas pro pikantní film, který vnese důstojnost a úctu světu ligové vybíjené. Pohádku, podle tradice velkých filmů o legendárních sportovních hrdinech. Dojemný pohled na radost z vítězství a zklamání z porážky.
Mezitím, máme Vybíjenou: Běž do toho na plný koule, film, který popadl život za pačesy. Protagonista příběhu, Peter LaFleur, je charismatický muž a majitel nevábné tělocvičny zvané Average Joe´s. Klientela tohoto zařízení se skládá z méně než průměrných návštěvníků. Samozvaného piráta, hubeného chlapíka, který sní o tom, že ohromí nedostižnou roztleskávačku, náruživého nadšence málo známých sportů, přitroublého mladíka a nafoukaného všeumětela, který ovšem ve skutečnosti, neumí nic.
Peterova zanedbaná tělocvična upoutá White Goodmana, vyznavače silových sportů, do sebe zahleděného majitele fitnes centra Globo Gym. White chce převzít Average Joe a Peterovo neexistující účetnictví mu to velmi usnadní. Banka, která provádí převod tělocvičny ve prospěch Globo Gym, jmenuje právní zástupkyni Kate Veatchovou, aby tento proces dokončila. Ale Peterův chlapecký šarm vyhraje a Kate se přidá na jeho stranu a pokusí se zachránit Average Joe´s. Jak? Rozhodujícím zápasem ve vybíjené proti Globo Gyro.
"Nakonec," říká producent a herec filmu Ben Stiller, "vznikl skutečný film o vybíjené, který nic nepředstírá a pravdivě ukazuje bolest a ponížení, které cítíte, když vás míč udeří před tolika diváky do obličeje." Vince Vaugh dodává: "Je to film o lidech, kteří neposilují tradičním způsobem, kteří se semknou a najdou sebeúctu a sílu ubránit svou tělocvičnu. Vybíjená se pro ně stane prostředkem, jak se poučit ze života a postavit se sami za sebe. Čest? Životní lekce? Možná. Ale jedno je jisté: Vybíjená: Běž do toho na plný koule naznačuje nový směr ve filmové historii.
Tím chceme říct, že je to první hraný film "major" studia na toto téma: "Film o vybíjené je nezmapované filmové území," říká Rawson Marshall Thurber, scénárista a režisér filmu," Thurber, sportovní fanatik, který získal velký úspěch reklamou pro Reebok "Terry Tate: Office Linebacker", se chtěl svým filmovým režijním debutem ponořit do světa atletiky a komedie. Vybíjená, byl přesně ten pravý sport k tomuto účelu. "Nikdo nebere vybíjenou vážně, ale všichni mají v živé paměti jedno nebo druhé: Buď se někdo strefí do vás, nebo naopak vy strefíte míčem někoho jiného," říká Thurber.
Při psaní scénáře pro film Vybíjená: Běž do toho na plný koule, přemýšlel Thurber o anatomických "zónách " klasické komedie: o obličeji a o rozkroku. "To jsou dvě místa, kam když se někomu strefíte, přihlížející nebo diváci sebou trhnou a zasmějí se," říká Thurber."Je to tak jak říká Mel Brooks, "Když si ukopnu palec, je to tragédie, když vy upadnete a zlomíte si nohu, je to komedie."
Pro Thurberův scénář, přestože byl dobře přijat vedením studia, nebylo snadné najít kupce. Thurber říká: "Slyšel jsem výroky jako - "Je to veliká legrace ... ale my nechceme točit film o vybíjené." Určitě neexistují statistické údaje o hrubých tržbách takového filmu, jednoduše proto, že takový film ještě nebyl uveden."
Nakonec scénář zakoupila společnost Bena Stillera a Stuarta Cornfelda, Red Hour Films. Stiller a Cornfeld jako výkonní producenti, a Twentieth Century Fox jako finančník a distributor. Poté začali filmaři obsazovat herecké role. Pro roli Petera LaFleura, uvažoval Thurber pouze o Vinceovi Vaughnovi.Cornfeld dodává:" Vince dává roli Petera velké srdce. Neohromují ho povrchní záležitosti. Jeho postava má dobré srdce a nezáleží mu na tom co si o něm lidi myslí."
Vaughn ocenil humor ve scénáři. "Postavy a lidi, se kterými se ztotožníte," říká. Připomíná mi to, věřte nebo ne, "Čaroděje ze země Oz." Postavičky ze země Oz, stejně tak jako naše postavy, hledají věci, které už mají. Jako je srdce a odvaha."
Thurber byl nadšen, že Stiller, jeho komediální idol, bude produkovat Vybíjenou. Ještě víc ho potěšilo, když se /Stiller zcela neočekávaně rozhodl, že se ujme role Whitea Goodmana. "Ben je rychlý, nápaditý herec," říká Thurber. "Jen málo co by v komedii nedokázal."
"Ben umí zahrát role, kde je jeho postava na tisíc procent oddaná tomu v co věří - bez ohledu na to jak idiotské může být jeho přesvědčení," říká Cornfeld.
Zpěčujícím se objektem Whiteova zájmu je Kate Veatchová, právnička, určena k tomu, aby provedla převod tělocvičny Average Joe´s ve prospěch Globo Gym. Díky své odmítavosti vůči Whiteovi a náklonnosti vůči Peterovi se přidá na stranu Average Joe´s. "Christine je "výtečný parťák" všech bláznů kolem ní," říká Thurber. Její komediální načasování a rytmus jsou nedostižné."
Rip Torn hraje postavu Patchese O´Houlihana, legendárního hráče vybíjené, který se snaží proměnít Average Joe´s ve smrtící přístroj ve vybíjené. Patches urazil od svých slavných dnů velký kus cesty - dolů. "Patches je nemocný, zkormoucený a ušpiněný starý muž, který ví hodně o hře, ale velmi málo o společenské snášenlivosti," říká Torn. "Tak byla samozřejmě radost si ho zahrát."
Mnozí herci měli živé, ne-li veselé vzpomínky na vybíjenou. Christine Taylorová říká:"Pamatuji se, že jsme tu hru hráli jako mladí, ale říkali jsme tomu "bitvaball" a všechny holky ji nesnášely. Pokud jste v tom nebyli přeborníci , mohla to být velmi bolestivá zkušenost. "
Ale scénárista - režisér Rawson Marshall Thurber trvá na tom, že on vzpomíná na vybíjenou výhradně vesele. "Nenapsal jsem ten scénář proto, abych se probíral dětským traumatem, " říká. "Jako dítě jsem vybíjenou miloval." Thurber , stejně jako mnoho dospělých Američanů, znovu objevili tuto hru, hrají ji v ligách, které se líhnou po celé zemi.
"Lidé si neuvědomují, že hrát vybíjenou je náročné," říká Thurber. Cornfeld dodává:"Každý si myslí, že hrát vybíjenou ve filmu bylo stejné jako kdysi ve škole na hřiští.
Kostýmy, které navrhovala Carol Ramseyová, také odrážejí různé světy a hráče. Uniformy stoupenců Average Joe´s jsou ležérní v klasickém stylu, hybrid basketbalových a fotbalových uniforem. Růžové kobry týmu Glob Gym ("možná nejsměšnější název ve filmové historii," říká Thurber) mají sportovní růžové, formu držící, Spandex uniformy s vnějším znakem. Film Vybíjená oživuje hru a její nesourodé postavy. Možná, že jste vybíjenou už dávno zapomněli, ale pro mnoho lidí neoddělitelně souvisí se vzpomínkou na dětství. "Když řeknete slovo "vybíjená" lidi se buď zpotí anebo rozesmějí," říká Thurber. "Vybaví se vám vzpomínka na tělocvičnu a na vybíjenou...a na to ponížení."

Postavy a obsazení
• Vince Vaughn - Petr La Fleur
• Ben Stiller - White Goodman
• Christine Taylor - Kate Veatchová
• Rip Torn - Patches O’Houlihan
• Justin Long - Justin
• Stephen Root - Gordon
• Joel Moore - Owen
• Chris Williams - Dwight
• Alan Tudyk - Steve
• Missi Pyle - Fran
• Jamal Duff - Me’Shell
• Gary Cole - Cotton McKnight
• Jason Bateman - Pepper Brooks
• Hank Azaria - mladší Patches O’Houlihan
• Al Kaplon - rozhodčí   
• Lance Armstrong - sám sebe

Ocenění
Golden Raspberry Awards (Razzies)
2004 - Ben Stiller (Nejhorší herec) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Pavel Vondra - Vince Vaughn (Peter La Fleur), Zdeněk Mahdal - Ben Stiller (White Goodman), Jolana Smyčková - Christine Taylor (Kate Veatch), Petr Oliva - Rip Torn / Hank Azaria (Patches O'Houlihan, mladý Patches O'Houlihan), Tomáš Juřička - Stephen Root (Gordon), Michal Michálek - Justin Long (Justin), Lumír Olšovský - Chris Williams (Dwight), Tomáš Racek - Alan Tudyk (pirát Steve), Milan Slepička - Al Kaplon (rozhodčí vybíjené), Lukáš Hlavica - Chuck Norris (sám sebe), Ladislav Novák, Antonín Navrátil, Veronika Veselá, Pavel Vondrák, Jan Hanžlík, Radek Kuchař, René Slováčková, Václav Rašilov a další
Překlad: Kateřina Hámová
Zvuk: Tomáš Čisárik
Úprava dialogů a režie: Veronika Veselá
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska pro Bontonfilm v roce 2004

2.DABING (Prima)
V českém znění: Jan Šťastný - Vince Vaughn (Peter La Fleur), David Prachař - Ben Stiller (White Goodman), Jolana Smyčková - Christine Taylor (Kate Veatch), Zdeněk Maryška - Rip Torn, William Shatner, Chuck Norris (Patches O'Houlihan, rozhodčí, Chuck Norris), Pavel Vondra - Stephen Root (Gordon), Libor Hruška - Hank Azaria, Gary Cole (mladý Patches O'Houlihan, Cotton McKnight), Tomáš Juřička - Chris Williams (Dwight), Michal Michálek - Justin Long (Justin), Jan Rimbala - Cayden Boyd (Timmy), Otmar Brancuzský - Al Kaplon (rozhodčí vybíjené), Pavel Vondrák, Lukáš Hlavica, Filip Rajmont, Kateřina Lojdová, Veronika Veselá, Nela Boudová, Jana Mařasová, Jan Škvor, Petr Neskusil, Jiří Kodeš (titulky)
Překlad: Ivana Velichová
Zvuk: Vítězslav Randýsek
Dramaturgie: Silvie Šustrová
Produkce: Zdena Sirotková, Jana Janoušková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Úprava dialogů a režie: Michal Michálek
Vyrobilo: S Pro Alfa pro FTV Prima v roce 2008

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 14.10.2004
Premiéra USA: 18.6.2004 20th Century Fox
Premiéra Německo: 30.9.2004
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.2005 (DVD) Bontonfilm, 1.3.2005 (VHS) Bontonfilm
Poprvé na VHS: 1.3.2005 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 1.2.2005 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 170 237
Tržby celkem - $ 168 423 227
Návštěvnost v ČR 10 991
Náklady (Rozpočet) - $ 20 000 000
 
Tvůrci a herci
Rawson Marshall Thurber (Režie), Ben Stiller (Produkce), Stuart Cornfeld (Produkce), Theodore Shapiro (Hudba), Jerzy Zieliński (Kamera), Alan Baumgarten (Střih), Peter Teschner (Střih), Juel Bestrop (Casting), Blythe Cappello (Casting), Jeanne McCarthy (Casting), Maher Ahmad (Scénografie), Gene Serdena (Scénografie), Carol Ramsey (Kostýmy), Steve Maslow (Zvuk), Shana Fruman (Masky), Rawson Marshall Thurber (Scénář), Vince Vaughn (Herec), Christine Taylor (Herec), Ben Stiller (Herec), Rip Torn (Herec), Justin Long (Herec), Joel David Moore (Herec), Alan Tudyk (Herec), Missi Pyle (Herec), Jamal Duff (Herec), Gary Cole (Herec), Jason Bateman (Herec), Hank Azaria (Herec), Rawson Marshall Thurber (Herec), Julie Gonzalo (Herec), Cayden Boyd (Herec), Chris Williams (Herec), Scarlett Chorvat (Herec), Stephen Root (Herec), David Hasselhoff (Herec), William Shatner (Herec), Chuck Norris (Herec), Brandon Molale (Herec), Jim Cody Williams (Herec), Tim Soergel (Herec), Suzy Nakamura (Herec), Amy Stiller (Herec), Rusty Joiner (Herec), Lori Beth Denberg (Herec), Kevin Porter (Herec), Tate Chalk (Herec), Earl Schuman (Herec), Matt Levin (Herec)
 
2004/88/USA, Německo/Komedie, Sportovní
 
Zajímavost k filmu
- Severoamerické tržby se vyšplhaly na 114,3 milionu dolarů, celosvětové pak celkem na 168,4 milionu.
- Chuck Norris, David Hasselhoff a Lance Armstrong si zahráli sami sebe.
- Na truhle s penězi v závěru filmu je nápis "Deus ex machina", což je termín, pocházející už z antického divadla, kterým se označuje "zázračné" řešení zdánlivě neřešitelné situace.
- Dodatečný tanec tlustého Goodmana (Ben Stiller) po závěrečných titulcích je reakcí na tehdy populární internetové video, v němž objemná černoška tančila stejným způsobem na píseň "Milkshake" od Kelis.
- Všimněte si, že při šampionátu má Goodmanův (Ben Stiller) tým různé názvy - jednou Globo Gym, podruhé Purple Cobras.
- Snímek produkovala Stillerova (White Goodman) společnost Red Hour Film.
- Po filmech Zoolander (2001) a Starsky a Hutch (2004) šlo pro Bena Stillera (White Goodman) o třetí spolupráci s Vincem Vaughnem (Peter LaFleur).
- Pro režiséra Rawsona Marshalla Thurbera byl film celovečerním debutem. K jeho režii se dostal poté, co jeden z producentů snímku Ben Stiller (White Goodman) viděl jeho krátký film Terry Tate, Office Linebacker (2002), ve kterém představoval svůj způsob zvýšení pracovní morálky.
- Závěrečný souboj mezi Joe's a Cobras je odkazem na kreslený seriál a komiks z 80. let minulého století "G.I. Joe", v nichž titulní vojáci bojovali proti organizaci Cobra.
- Pro Bena Stillera (White Goodman) to byl v roce 2004 už třetí snímek (po Riskni to s Polly a Starskym a Hutchovi), který v kinech debutoval na prvním místě.
- Dvě studia odmítla film natočit, než se ho chopili u FOXů, a to pouze za podmínky, že Ben Stiller (White Goodman) sníží svůj honorář pod milion amerických dolarů. Celý rozpočet nakonec činil 23 milionů.
- Nejtěžší prý bylo natočení záběrů, v nichž herci couvali a předstírali, že se vyhýbají zásahu, když přitom věděli, že je balón podle scénáře má trefit.
- Všichni herci trénovali poctivě vybíjenou asi měsíc před začátkem natáčení.
- Manželé Christine Taylor (Katherine Veatch) a Ben Stiller (White Goodman) měli při natáčení tohoto snímku doma 18měsíční dceru.
- Když po Justinu Longovi (Justin Redman) hodil Rip Torn (Patches O'Houlihan) první hasák, rozsekl mu obočí. Byly sice odlité z gumy, ale ten první byl o něco tvrdší.
- Do role Fran (Missi Pyle) tvůrci původně chtěli Brigitte Nielsen.
- V USA se opravdu hraje liga pro dospělé ve vybijené.
- Ben Stiller (White Goodman) zničil tři kamery, než natočil jeden záběr přesně tak, jak si představoval.
- Pôvodne sa mal film volať iba jednoducho "Underdog".
- Gary Cole (Cotton McKnight) bol pozvaný na turnaj vo vybíjanej do Chicaga.
 
Odkazy