Formule! / Driven (2001/108/USA, Kanada, Austrálie/Akční, Drama, Sportovní) 47% -Blu-ray-

12.03.2018 11:29
JEDNOU VĚTOU
„Na okruhu i v lásce může zvítězit jen jeden!“

OBSAH
Mladičký a mimořádně talentovaný závodník Jimmy Bly (Kip Pardue) jen těžko odolává tlaku, který s sebou nese oslnivá kariéra nového favorita velkých cen. Majitel závodního týmu (Burt Reynolds) proto povolává zpět do kokpitu zkušeného Joea Tanta (Sylvester Stallone), který má být mladému kolegovi oporou, krýt mu na okruhu záda a dovést ho k titulu mistra světa. Jejich hlavním soupeřem je šampión Beau Brandenburg (Til Schweiger). Jimmy Bly mu nebezpečně šlape na paty a navíc začal chodit s jeho bývalou dívkou. S Tantem má Brandenburg nevyřízené účty v podobě dávné nehodyFilm se natáčel osm měsíců na devíti velkých cenách v pěti zemích světa. Kromě pohnutých osudů hrdinů a dramatických situací na závodních okruzích nabízí i jedinečné záběry z pohledu pilota, řítícího se cílovou rovinkou rychlostí 380 km/h.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Sylvestr Stallone coby scénárista se nám pokusil naservírovat rádoby charakterní scénář, zasazený do atraktivního prostředí automobilových závodů. Ale jelikož jediná dobrá věc, kterou dosud napsal, byl Rocky, nedalo se očekávat (zvláště s přibývající senilitou jmenovaného), že by nás snad tentokrát překvapil nějakým trhákem. A hle! - skutečně se nestalo. :) Stallone (při vší úctě) už by měl definitivně zanechat všech činností, souvisejících s filmařinou a odebrat se do ústraní, kde by si mohl užívat zaslouženého důchodu. Jeho herecká "ekvilibristika" byla známá už dříve, ale v tomhle filmu jí snad nasazuje korunu - zatímco dříve si vystačil s kamennou tváří, nebo max.3 drsnými výrazy na film, ve Formuli se pokusil rozehrát celou škálu obličejů, dokonce se snažil i o úsměv (!). Nic na tom, že úsměv v jeho podání vypadá jako křeč, při níž mu koutky úst stejně pořád visí dolů (jak to ten chlap dělá?), co nedohnal výrazivem fyzickým, to se snažil dohnat coby mentor mladého závodníka slovní domluvou. Leč na tomto poli dopadl ještě žalostněji. Mnohé jeho rádoby poučné hlášky vyznívají přinejmenším trapně, pokud ne rovnou směšně. Logika některých dialogů je nabouraná snad ještě více, než celá řada formulí v tomto filmu (mimochodem, kdo chce vidět až přemrštěně efektní havárie, a mnoho, ten si přijde na své). Některé postavy působí v ději naprosto nepřirozeně a stejně tak se i chovají a hovoří, ačkoliv je k tomu nic nevede. Zkrátka a dobře, coby herec a scénárista Sylvester tentokrát dokonale propadl. Před výsměchem tento film zachraňují hlavně ony zmíněné bouračky - jejich množství je sice na jednu závodní sezónu značně přemrštěné, ale zato vypadají nesmírně efektně. Bohužel v celkovém kontextu filmu mají své místo jen coby "lepidlo" na díry ve zmíněném scénáři. Druhá složka, která se celkem vydařila, je hudební podklad. Ve filmu podehrává mnoho (i celkem známých) hitů, které jsou skoro vždy docela dobře zvolené vzhledem k aktuálně probíhajícímu ději. Bohužel ani ony nedokážou film vyzdvihnout alespoň na průměr. Je to škoda, kdyby se scénáře ujal nějaký zručný pisatel, dokázal. (Radyo) 2*

Když se rozhodnete natočit film z prostředí jedné z mnoha pseudozajímavých formulových soutěží (doufám, že tahle byla fiktivní...) a dáte tomu zápletku plnou intrik a zhrzených milenek ve stylu Melrose Place a doplníte to brutálně efektními, ale zhruba stejně brutálně reálnými počítačem animovanými scénkami dobrými tak do arkádové série Need For Speed, dostanete tohle...a podle toho taky dopadnete, i když tam budete mít deset koček jako je Gina Gershon;) A to, že se k tomu propůjčili jezdci jako Montoya, da Matta, Alesi nebo Villeneuve, to je hrůza hrůzoucí...některých z nich jsem si totiž i docela vážil:) Ale protože po troše rozležení té úvahy v hlavě se mi zazdálo, že hudba byla celkem do pohody (rozuměj - pominul prvotní úděs nad tím, že i génius Rob Dougan tady boduje se svojí I'm Not Driving Anymore známou hlavně z traileru na Matrix Reloaded kde se objevila její instrumentální verze) a šíleně explozivní scény už k Harlinovi patří (i když odmítám říkat tomu režijní styl:)), dejme si skoro 2,5*:) (Gemini) 2*

Formule je klasickým představitelem akčního filmu, jak se dělat nemá. Postavy plochý, příběh nulovej, herci jenom na oko a prostředí na první pohled efektní. Vždycky mě dostane, když se ulicí města prořítí dvě F1 a výkladní skříně s mnohdy pancéřovaným sklem vyletí jako kanárek z klícky. Sly sice dělá svůj standard, jenže jeho postava je zkrachovalec a ne obvyklej akční hrdina a tak mu to moc nejde. Celej film vlastně nad vodou drží jenom to prostředí závodiště, ale to člověk na F1 nezávislý nedocení. Je to prostě jedna velká trapná efektně bouraná nuda. (monolog) 2*

VELKÁ RECENZE
Formule!, která právě přichází do českých kin, je prvním celovečerním filmem, který dostane diváky za volant nejrychlejších automobilů na světě. V akčním dramatu, zasazeném do vzrušujícího světa závodů CART, se v hlavní roli představí Sylvester Stallone. Akční hrdina je zároveň producentem a autorem scénáře snímku, jehož režie se ujal Renny Harlin.
Mladičký a mimořádně talentovaný závodník Jimmy Bly (Kip Pardue) jen těžko odolává tlaku, který s sebou nese oslnivá kariéra nového favorita velkých cen CART. Majitel závodního týmu (Burt Reynolds) proto povolává zpět do kokpitu zkušeného Joea Tanta (Sylvester Stallone), který má být mladému kolegovi oporou, krýt mu na okruhu záda a dovést ho k titulu mistra světa.
Jejich hlavním soupeřem je šampión Beau Brandenburg (Til Schweiger). Jimmy Bly mu nebezpečně šlape na paty a navíc začal chodit s jeho bývalou dívkou. S Tantem má Brandenburg nevyřízené účty v podobě dávné nehody.
Film se natáčel osm měsíců na devíti velkých cenách v pěti zemích světa. Kromě pohnutých osudů hrdinů a dramatických situací na závodních okruzích nabízí i jedinečné záběry z pohledu pilota, řítícího se cílovou rovinkou rychlostí 380 km/h.
Pro Sylvestera Stalloneho začala práce na projektu už před pěti lety, kdy se rozhodl zjistit,  co všechno se skrývá pod přilbami závodníků CART. „Rozdíl mezi jezdci formule a jinými sportovci spočívá v tom, že když je vidíte u snídaně, můžete jen doufat, že je spatříte i u oběda,“ říká Stallone. „Člověk se nevybourá v rychlosti 230 mil za hodinu, když hraje golf.“
„Celé roky jsem pozoroval tyhle hochy, závod po závodě, a dlouho jsem nevěděl, kým ve skutečnosti jsou. Chtěl jsem pochopit, kdo žije uvnitř těch přileb. Jaký je život těchto mužů? A čeho se bojí?“ Déle než čtyři roky Sylvester Stallone pozorně sledoval kolotoč závodů, dolaďoval svůj scénář a poohlížel se, komu v Hollywoodu by projekt udal. „Byla to bitva, ale nakonec se film podařilo realizovat,“ potvrzuje. „Lidé mi neustále tvrdili, že se to nedá natočit, což mě přimělo k tomu jim dokázat, že se mýlí.“

PODROBNÝ POPIS FILMU
Mladý americký závodník Jimmy Bly je jedním favoritů soutěže a jeho jediným vážným soupeřem je Němec Beau Brandenburg. Poslední dobou se mu však příliš nedaří. Poslední závod v Chicagu kvůli jezdecké chybě vůbec nedokončil. Je unavený a nervózní z velkého množství propagačních akcí a vystoupení na veřejnosti, ke kterým ho nutí jeho bratr a současně manažer Demille. Šéf stáje Carl Henry se obrátí na bývalého šampióna své stáje, stárnoucího jezdce Joea Tanta. Ten sice nabídku odmítne, když zjistí, že má pouze podporovat na trati Jimmyho, ale nakonec se nechá přesvědčit a přijme. Zatímco Jimmy se krátce před dalším závodem seznámí v baru se Sophií, která se nedávno rozešla s Brandenburgem, Joe se setká se svou bývalou přítelkyní, zahořklou Cathy a seznámí se novinářkou Luc Clanovou, která píše o zákulisí závodů Formule 1.
Během závodu vypustí Henry Tanta na trať tak, aby zablokoval Brandenburga a zabránil mu předjet Jimmyho na první pozici. Joe však podobné praktiky odmítá a oznámí Henrymu, že to vícekrát neudělá. Joe si promluví s Brandenburgem, který mu vyčítá dávnou kolizi. Snaží se ho přesvědčit, aby se usmířil se Sophií, která začala chodit s Jimmym, hrdý Němec to však odmítne. V dalším závodu vynervovaný Jimmy udělá další chybu a havaruje. Atmosféra houstne nejen na závodní dráze, ale i v zákulisí. Jimmy se na slavnostní prezentaci nových vozů pohádá s Brandenburgem kvůli Sophii a potom v jedné z vystavených formulí vyrazí do města. Joe ho začne pronásledovat v další formuli, a když se mu ho po dlouhé honičce podaří zastavit, promluví mu do duše. Jimmy na sobě začne pracovat.
Vyhodí bratra a začne trénovat pod vedením Tanta. Henry však do dalšího závodu místo Tanta nasadí Mema Morena. Ten však během závodu odmítne pomáhat Jimmymu a pokusí se ho předjet. Pokudsvšak skončí děsivou havárií, která Memův vůz vymrští z dráhy až do blízkého jezírka. Jimmy zastaví a pokusí se kolegu uvízlého v kokpitu vyprostit. Přidá se k němu také Brandenburg a další závodníci. Jimmy si při záchranné akci zraní nohu, je však odhodlán do dalšího závodu nastoupit a s pomocí Tanta se mu to také podaří. Začíná rozhodující boj o mistrovský titul.

O NATÁČENÍ
Akční drama zasazené do vzrušujícího světa závodů F1 se soustředí na životní dráhy čtyř závodníků posedlých adrenalinem. Warner Bros Pictures a Franchise Pictures představují akční drama "Driven", ve kterém hlavní roli ztvárnil držitel ceny Akademie Sylvester Stallone, režíroval ho Renny Harlin podle scénáře Sylvestera Stallona, podle námětu Sylvestera Stallona, Neala Tabachnicka a Jana Skrentnyho. Pro Stallona začala práce na projektu již před pěti lety, kdy se rozhodl zjistit, co se skrývá pod přilbami závodníků F1. "Rozdíl mezi jezdci formule a jinými sportovci spočívá v tom, že je vidíte u snídaně a můžete jen doufat, že je spatříte i u oběda," říká Stallone, "člověk se nevybourá v rychlosti 230 mil za hodinu, když hraje golf."
"Roky jsem pozoroval tyhle hochy v přilbách, závod po závodě, a nikdy jsem nevěděl, kdo ve skutečnosti jsou. Chtěl jsem pochopit, kdo žije uvnitř těch přileb. Jaký je jejich život? Čeho se bojí?" Tyto myšlenky Stallona přivedly k zobrazení dalšího tématu úzce s původním námětem spjatého. Zabývá se závoděním jako metaforou pro lidský boj - boj s životem. "Od samotného momentu, kdy se narodíme, náš život je zápas na všech úrovních soutěže," uvažuje, "soutěžíme o práci, o peníze, o lásku. Závodíme každý s každým, sami proti sobě, závodíme s časem. Domníval jsem se, že pokud by se mi podařilo naťuknout proč jsme tak přitahováni soutěžením, dotkneme se i něčeho víc, než je ve filmech na toto téma obvyklé."
Více než čtyři roky Stallone pozorně sledoval onen závodní kolotoč, dolaďoval svůj scénář a poohlížel se po Hollywoodu, kde by projekt udal. "Byla to bitva, ale nakonec se film podařilo realizovat," odhaluje. "Lidé mi neustále tvrdili, že se to nedá natočit, což mě přimělo k tomu jim dokázat, že se mýlí." V tomto názoru podpořil Stallona Elie Samah, zakladatel a prezident Franchise Pictures, který dal projektu zelenou hned, když poprvé spatřil scénář.
Každá postava příběhu má své tužby, obavy a pokušení a ty se stávají v prostředí smrtelné rychlosti intenzivnějšími, než by se mohlo zdát. "Nikdy se nezbavíte strachu," popisuje tyto pocity Stallone. "Prostě ho spolknete a potom se snažíte ho využít dřív, než využije on vás." Kromě fyzické zdatnosti tento sport vyžaduje i maximální psychickou houževnatost, což odlišuje řidiče světové třídy od ostatních závodníků. "Existuje možná dvacet nebo třicet chlápků na celém světě, kteří skutečně dokážou tyto vozy řídit," říká Stallone. "Lidé je podceňují, ale je to druh sám o sobě. Dokonce i když hovoří, jsou velice uhlazení a vždy se kontrolují; obklopuje je jakási klidná síla."
Od samého začátku Stallone i Harlin věděli, že chtějí nejenom uvést diváky do sedadla formule, ale rovněž do závodníkovi mysli.
Získali nedocenitelnou pomoc několika současných hvězd F1, například Mika Hakkinena či Davida Coutharda, a začali natáčet skutečné závody - ty nejrychlejší automobilové honičky, které kdy byly nafilmovány. Déle než osm měsíců filmovali na otevřených okruzích po celém světě.
"Tím, že jsme natáčeli skutečné závody se nám podařilo zachytit ono vzrušení a energii, která vzniká přímo na tribunách mezi davy fanoušků a na dráze mezi hrůzu nahánějícími scénami," hovoří nadšeně o svých zážitcích Harlin.
Hlavní natáčení začalo 6. července 2000 - byla snad náhoda, že ve stejný den slavil Stallone narozeniny? - na Molson Indy v Torontu. Tisíce fanoušků se přišlo podívat, jak celý štáb o více než 250 lidech zaplňuje centrum města v přilehlém okolí závodního okruhu svou technikou, která mimo jiné zahrnovala 13 kamer a také Harlinovu vždy přítomnou helikoptéru, která vše snímala ze vzduchu.
"Nikdy jsme zatím neměli možnost vidět to, co ve skutečnosti vnímá jezdec.
Filmaři obvykle umisťují kameru na zadní část vozu ve snaze simulovat závodníkův pohled, ale to není přesné," říká Stallone, "kamera na zádi vozu snímá pohled zaměřený přímo dopředu, zatímco řidičovi oči neustále pulzují z místa na místo." Renny Harlin použil jakési sestavy úhlů pohledu, aby zachytil ono opravdové chaotické vidění závodníka.
Poslední den natáčení pracoval Renny Harlin na australském okruhu mezi více než 270 tisíci fanoušků.
U příležitosti 70 dní natáčení se celý štáb filmu Driven se shromáždil v Montrealském Planet Hollywood, aby oslavil přes 3000 záběrů kamerou. "Tohle je jedna z mála filmových produkcí o které bych řekl, že nechci, aby skončila," říká Harlin. "A vím, že Sly cítil totéž. Strávili jsme při výrobě tohoto filmu absolutně báječné období a jestliže dokážeme naše nadšení přenést na diváky, budeme úspěšní."

Ocenění
Razzies
2001 - Estella Warren (Nejhorší herečka ve vedlejší roli)
2001 - Nejhorší film (nominace)
2001 - Renny Harlin (Nejhorší režisér) (nominace)
2001 - Sylvester Stallone (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2001 - Burt Reynolds (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2001 - Burt Reynolds, Sylvester Stallone (Nejhorší kombinace k vidění)
2001 - Sylvester Stallone (Nejhorší scénář) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD, Blu-Ray, ČT, Film+)
V českém znění: Pavel Rímský - Sylvester Stallone (Joe Tanto), Petr Oliva - Burt Reynolds (Carl Henry), Michal Michálek - Kip Pardue (Jimmy Bly), Nikola Votočková - Estella Warren (Sophia Simoneová), Pavel Vondra - Til Schweiger (Beau Brandenburg), Marek Libert - Robert Sean Leonard (Demille Bly, úvodní a závěrečné titulky), Libor Hruška - Dan Duran (komentátor č. 1), Martina Hudečková - Gina Gershon (Cathy Heguyová), Jaroslav Kaňkovský - Brent Briscoe (Crusher, titulky místa a času), Zdeněk Hess - Bruce Flanders (hlasatel), Radka Stupková - Stacy Edwards (Lucretia Clanová), Jana Mařasová - Verona Feldbusch (Nina), Radovan Vaculík - Cristián de la Fuente (Memo Moreno), Rob Smith (komentátor č. 2), Jeffrey Knight (reportér na večírku)
Překlad: Kateřina Hámová
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Jiří Moudrý
Dialogy a režie: Jiří Ptáček
Vyrobila: LS Productions Dabing pro Magic Box 2002

2.DABING (Universal Channel)
V českém znění: Pavel Rímský - Sylvester Stallone (Joe Tanto), Pavel Šrom - Burt Reynolds (Carl Henry), Michal Michálek - Kip Pardue (Jimmy Bly), Jitka Moučková - Stacy Edwards (Lucretia Clanová), Petr Gelnar - Til Schweiger (Beau Brandenburg), Jana Mařasová - Gina Gershon (Cathy Heguyová), Kateřina Velebová - Estella Warren (Sophia Simoneová), Marek Libert - Cristián de la Fuente (Memo Moreno), Bohdan Tůma - Brent Briscoe (Crusher, titulky místa a času, úvodní titulky), Petr Burian - Robert Sean Leonard (Demille Bly), Libor Terš - Dan Duran (komentátor č. 1), Jiří Valšuba - Rob Smith (komentátor č. 2), Bohuslav Kalva - Chip Ganassi (majitel týmu), Libor Hruška - John Della Penna (manažér týmu) a další
Překlad: Iva Hronová
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Ondřej Černý
Dialogy a režie: Jiří Ptáček
Vyrobila: společnost SDI Media v roce 2011

3.DABING (MGM, AMC)
V českém znění: Pavel Rímský - Sylvester Stallone (Joe Tanto), Ladislav Cigánek - Dan Duran (komentátor č. 1), John Sanford Moore (hlasatel závodních výsledků), Michal Holán - Kip Pardue (Jimmy Bly), Petr Oliva - Burt Reynolds (Carl Henry), Marek Libert - Til Schweiger (Beau Brandenburg), Kateřina Velebová - Estella Warren (Sophia Simoneová), Libor Terš - Robert Sean Leonard (Demille Bly), Petr Gelnar - Rob Smith (komentátor č. 2), Radovan Vaculík - Cristián de la Fuente (Memo Moreno), Peter Kosaka (japonský turista), Dagmar Čárová - Gina Gershon (Cathy Heguyová), Regina Zahradníková - Stacy Edwards (Lucretia Clanová), Bohuslav Kalva - Chip Ganassi (majitel týmu, titulky místa a času, úvodní a závěrečné titulky), Lucie Kožinová - Verona Feldbusch (Nina), Jiří Plachý, Jiří Schwarz - Brent Briscoe (Crusher), Leopold Kohák - John Della Penna (manažér týmu), Svatopluk Schuller - Jeffrey Knight (reportér na večírku) a další
Překlad: Lucie Haviárová
Zvuk: Petr Kořínek
Dialogy a režie: Ivan Holeček
Vyrobilo: Studio Bär pro MGM v roce 2011

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 21.3.2002
Premiéra USA:  27.4.2001 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.5.2010 Eusebius
Poprvé na Blu-ray: 4.9.2013 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 3 113 347
Tržby celkem - $ 54 700 000
Návštěvnost v ČR 33 495
Náklady (Rozpočet) - $ 94 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Rozhovory s herci a režisérem

ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.35:1
český 5.1 DTS-HD, anglický 5.1 DTS-HD
české
 
Tvůrci a herci
Renny Harlin (Režie), Renny Harlin (Produkce), Elie Samaha (Produkce), Sylvester Stallone (Produkce), BT (Hudba), Mauro Fiore (Kamera), Steve Gilson (Střih), Stuart Levy (Střih), Heidi Levitt (Casting), Monika Mikkelsen (Casting), Charles Wood (Scénografie), Mary E. McLeod (Kostýmy), Sylvester Stallone (Scénář), Sylvester Stallone (Herec), Kip Pardue (Herec), Til Schweiger (Herec), Stacy Edwards (Herec), Burt Reynolds (Herec), Gina Gershon (Herec), Estella Warren (Herec), Brent Briscoe (Herec), Robert Sean Leonard (Herec), Verona Pooth (Herec), Renny Harlin (Herec), Phillip MacKenzie (Herec), Michael Boisvert (Herec), Wayne Best (Herec), Brian Jennings (Herec), Cristián de la Fuente (Herec), Brett Heard (Herec), Jacques Villeneuve (Herec)
 
2001/108/USA, Kanada, Austrálie/Akční, Drama, Sportovní
 
Zajímavost k filmu
- Natáčalo sa na týchto pretekárskych okruhoch: Chicago Motor Speedway (Illinois, USA), EuroSpeedway Lausitz (Nemecko), Homestead-Miami Speedway (Florida, USA), Twin Ring Motegi (Japonsko), Circuit Gilles Villeneuve (Kanada), Molson Indy Toronto (Kanada) a mestský okruh v Long Beach (Kalifornia, USA).
- Trik s prejdením mince zadnými kolesami, ktorý predvádza Joe Tanto (Sylvester Stallone), je odkaz na päťnásobného majstra sveta Formuly 1 Juana-Manuela Fangia, ktorý to naozaj dokázal urobiť.
- Reportéra na tlačovej konferencii si zahral supervízor špeciálnych efektov Brian Jennings.
- Hudbu k filmu zložil Brian Transeau (známy pod prezývkou BT), ktorý sa podieľal aj na komponovaní hudby k ďalšej snímke o automobilových závodoch - Rýchlo a zbesilo (2001).
- Meno postavy, ktorú hrá Cristián de la Fuente - Memo Moreno - je kombinácia mien dvoch skutočných pretekárov série CART, Mema Gidleyho a Roberta Morena.
- Ve filmu se objevují všechny vozy ze sezóny CART 2000/2001.
- Joe Tanto (Sylvester Stallone) i Jimmy Bly (Kip Pardue) jezdí ve voze z týmu Pac West.
- Ve filmových závodech je mnoho odkazů na závody reálné.
- V jednom z interview se ptali Sylvestera Stallonea, který svůj film by si přál nikdy nenatočit. Zmínil tento.
- Režisér Renny Harlin je ve filmu vidět jako závodník, který bere svého syna do parku.
- Původní Stallonův scénář byl 220 stránek dlouhý.
 
Odkazy