Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství / Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (2022/143/USA/Dobrodružný, Rodinný, Fantasy) 56%

01.12.2021 20:42
JEDNOU VĚTOU
„Dokáže se skupinou vybranou samotným Brumbálem zabránit kouzelnickému spiknutí?"

OBSAH
Příběh se odehrává ve třicátých letech 20. století a kromě dříve zavedených míst včetně Spojených států a Velké Británie prozkoumá kouzelnické komunity v Bhútánu, v Německu a v Číně . S tím, jak Grindelwaldova moc rychle roste, vyšle Albus Brumbál Mloka Scamandera a jeho přátele na misi, která povede ke střetu s Grindelwaldovou armádou a povede Brumbála k zamyšlení nad tím, jak dlouho zůstane v blížící se válce na vedlejší koleji.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Brumbálova tajemství jsou první díl ze série Fantastických zvířat, který mají nějaký vyprávěcí koncept a dostaneme se k nějakým závěrům. Vizuálně se mě film líbil, kouzel mě v něm přišlo méně než v druhém díle, ale zase jsem si  je užil. Pokud jde o postavu Grindelwald nemohu si pomoci, ale všude chválený Mads Mikkelsen mě vůbec nesed. Já samozřejmě vím, že je to top herec, ale Depp mě svou obličejovou mimikou bavil mnohem, ale mnohem víc navíc z něj šlo takový čistokrevný zlo, z Madse nešlo nic. Což je trošku problém nejde jen o to vyměnit herce a jeho tvář, ale že se najednou ta samá postava chová o 100% jinak než dříve. Ostatní postavy si naopak polepšily. Už to nejsou jen figury vyskutjicící se v hezkým vizuály, ale začínají mít svůj smysl a propsanost. Vizualita sice stále vítezí nad vším ostatním, ale v klidu můžu říct, že tenhle díl mě konečně docela i bavil a zajímal. (Enšpígl) 3*

Nejzbytečnější filmová série potvrzuje, že může být ještě zbytečnější. David Yates si Potterem nakopl kariéru, ale i jemu a J.K. Rowling přeci musí být jasné, že tenhle maglajz, který pouští do kin, jim moc potlesku nevybojuje. Zatímco předchozí snímky byly pouze nudné a nezajímavé, tohle je většinu času jen a pouze bordel. Dějí se tu věci, které nedávají smysl, postavy se objevují podle toho, jak se to režisérovi hodí a většina z nich je charakterově zajímavá asi jako ti anonymní záporáci v Komandu. Zoufalství a prázdno. Brumbál má prostě plán, nikomu ho neřekne a vy si to jako diváci užijte, nazdar. Závěrečná čtvrtina v Bhútánu sice nabídne pár nápadů a pokus o nějaké uzavření všech těch nesmyslů ale chválit film za to, že se z blábolu vyšplhá do průměru, fakt nehodlám. Pokud se po trojce Fantastických zvířat za touhle bezkrevnou prázdnotou zavře voda, nebude mi chybět. Na druhou stranu jsem rád, že Yates věnuje své bídné filmařské schopnosti téhle sérii a neškodí nikde jinde... (MrHlad) 2*

Vypadá to pěkně, zní to pěkně, efekty a kostými jsou špičkový, má to užasný herecký ansámbl, má to momenty u kterých by člověk měl epičností nebo dojetím plakat, přesto máte pocit, jakoby jste sledovali prázdné plátno a necítíte VŮBEC NIC. Proč? Scénář a režie. David Yates není špatný režisér, ale po 7. filmech z kouzelnického světa musím říct, že mě jeho styl opravdu nebaví a jeho režie není nosná ani v případě slabších scénářů, ze kterých má vycházet. Rowlingové ještě nedošlo, že psát knihu a scénář jsou dvě velmi odlišné disciplíny. Film by měl gradovat, scéna by měl a budovat další scénu, ale to se tu neděje. Takřka u 75% filmu nedává smysl proč sledujeme to co sledujeme, je to výplň, která není podstatná a nedává smysl ani v rámci scén, natož mimo ně. Ano! Jsou tu zábavné sekvence, ale k čemu to je, když si pak uvědomíte, že v rámci většího příběhu je to jen výplň, která se ani nesnaží budovat vztah mezi postavami. Prostě nulová výstavba postav a momentů, díky tomu to je tak prázdný a nezasloužený. O sérii Fantastických zvířat by se mohla udělat celá studie na to, jak nedělat spin-offovou sérii, už jen ten název Fantastické zvířata, by se dal rozpitvávat hodiny, ale to už zabředávám někam, úplně jinam. 4/10.(
Algernons) 2*

VELKÁ RECENZE
První a druhá Fantastická zvířata se líbila jen hrstce lidí a já jsem se (velmi potichu) hlásil mezi ně. Potterovský svět mě ohromně baví, a i když nová série zrovna nehýřila super postavami, pořád tu bylo dost kouzlení a rowlingovské hravosti na to, abych se v kině netrápil. Od trojky jsem každopádně čekal zlepšení a nahození série do svižnějších kolejí (hlavně oproti románově přepjaté dvojce), místo toho však přišla velmi studená sprcha.
Brumbálova tajemství psal společně s J. K. Rowlingovou Steve Kloves, scenárista sedmi filmů s Harrym Potterem. Prvním dvěma dílům Fantastických zvířat škodila právě absence nějakého „filtru“ mezi kupou nápadů od Rowlingové a potřebou udělat z nich atraktivní filmovou podívanou. Kloves měl očividně sloužil jako klíčový prostředník, jenž (stejně jako u Pottera) zkrotí rozmáchlé ambice slavné spisovatelky, ve finále se ale stal pravý opak.
Třetí díl Fantastických zvířat je totiž jeden velký nudný nesmysl, který se mohl sfouknout v úvodní scéně dalšího filmu. Zápletka stojí na tom, že chce Brumbál zastavit svou bývalou lásku a úhlavního soka, temného černokněžníka Grindelwalda, jenže mu v tom zabraňuje dávný krevní pakt. Tahle magická věcička by ho v případě, že se pokusí zkřížit Grindelwaldovy plány, bolestivě zlikvidovala, a tak je potřeba se jí zbavit.
Jak? To je velká otázka, na níž se ve filmu (asi?) hledá odpověď tím, že dá Brumbál dohromady tým náhodných kouzelníků s přísně tajnými úkoly a instrukcemi. Mlok Scamander, jeho bratr a kupa málo známých nebo nových postav (plus mudla Jacob) si nesmějí prozradit, co po nich Brumbál chce, aby Grindelwald celý plán neodhalil. Náhodně se tedy vyskytují na různých místech, kde dělají různé věci, což vede k desítkám minut totálního guláše v tom, co se na plátně vlastně děje a proč by to člověka mělo zajímat.
Asi v půlce filmu přijde krátká zastávka v Bradavicích, která šla mimochodem odbýt kdekoliv jinde (hrdinové tráví dost času v Prasinkách, kde klidně mohli zůstat). Od té chvíle alespoň začne být jasné, čeho se hrdinové snaží dosáhnout, a rozjede se něco na způsob kouzelnického heistu – pořád ale s bandou hrdinů, kterým do velké míry chybí motivace, prokreslení nebo osobní příběhy, díky nimž by vás zajímalo, co se s nimi bude dít.
Problémem Brumbálových tajemství tak není jen samotný příběh, který je nepochopitelný a zbytečný (radši se ani neptejte, jak se vyřeší dlouho budovaná linka s Credencem Holkostem). Hodně bolí i zalidnění filmu náhodnými figurkami, ledabylé pokusy a potterovskou nostalgii nebo práce s akčními scénami, z nichž by se tak půlka mohla vystřihnout a vůbec by ve filmu nechyběly.
Jasně, všechno tu pořád vypadá draze a schopní herci odehrají, co je potřeba. Jude Law a Mads Mikkelsen ale mají k ruce jen spoustu scén, v nichž pořád něco (separátně) řeší a nikam to nevede, a třeba sympatické Jessice Williams chybí dost prostoru na to, aby svou energickou hrdinku řádně prodala. Rowlingová pak vysype na plátno další roztomilá i strašidelná zvířátka, jenže co z toho, když v jejich scénách jen přemýšlíte nad tím, proč se daná situace nevyřešila stokrát jednodušeji.
V jádru se tak nebojím říct, že se Fantastická zvířata probila do stavu klinické smrti. Třetí díl na jedné straně uzavírá úvodní trilogii (z ohlášené pentalogie), na druhé je z něj však jasné, že se ty opravdu důležité věci ještě ani nezačaly dít. Rozhodně tak nezávidím warnerovskému vedení, jež tuhle šlamastyku bude muset řešit. V ještě smutnější situaci se ale nachází divácká a fandovská obec, která místo vymakaného reparátu fasuje krásně nadesignovaný zmatek, v němž kromě Brumbála a Grindelwalda není prakticky nic zajímavého. Smutněji to snad ani dopadnout nemohlo…

PODROBNÝ POPIS FILMU
První scénou filmu je setkání Albuse Brumbála a Gellerta Grindelwalda v nejmenované restauraci, kde si vyznají vzájemné city. Grindelwald vyzývá ke zničení mudlovského světa, což Brumbál zamítá jako šílenství, a že takové ideje kdysi podporoval jen kvůli mládí a nerozumu. Vzápětí restaurace vzplane a vychází najevo, že se pravděpodobně jedná o Brumbálovu vzpomínku či představu.
Hlavní příběh se začíná odvíjet o několik let poté, co Mlok Scamander poprvé přicestoval (v prvním díle) do New Yorku a poznal zde sestry Goldsteinovy a Jacoba Kowalského, a tedy i několik let po událostech druhého dílu. Tina Goldsteinová se mezitím stala vůdkyní bystrozorů v USA, Jacob nadále vede své pekařství, ačkoliv velmi teskní po Queenie, která přešla na Grindelwaldovu stranu, a Mlok Scamander nadále studuje fantastická zvířata. Úvod filmu sleduje roku 1932 právě jeho, když přicestuje do čínského Kweilinu, kde pomáhá  porodit čchi-linovi — magickému stvoření, které vidí do duše i do budoucnosti. Grindelwaldovy stoupenci, vedeni Credencem Holkostem, však napadnou a zabijí matku a unesou novorozence, kterého Grindelwald později zabije, aby využil jeho schopnosti předvídání. Nicméně, aniž by to věděli, čchi-lin měla dvojčata, z nichž to mladší se Mlokovi povede zachránit.
Albus Brumbál, který nemůže bojovat s Grindelwaldem kvůli jejich krevnímu paktu, naverbuje Mloka, jeho bratra Thesea, profesorku z kouzelnické školy v Stříbranově Lally Hicksovou, senegalsko-francouzského kouzelníka Jusufa Kamu, amerického nečara Jacoba Kowalskiho a Mlokovu asistentku Bunty Broadacrovou, aby zmařili Grindelwaldův plán na světovou nadvládu. Jusuf Kama je vybrán jako špion a zaslán do Grindelwaldova vnitřního kruhu stoupenců, zatímco ostatní jsou vysláni do Berlína v Německu. Naši hrdinové jsou zde svědky toho, jak je Grindelwald zproštěn Mezinárodním sdružením kouzelníků (anglicky International Confederation of Wizards) všech obvinění z trestných činů a následně kandiduje na Nejhlavnějšího hlavouna, vůdce celého kouzelnického světa. Sdružení se domnívá, že zatčení Grindelwalda by mu mohlo získat větší podporu, ale jeho porážka v legitimních volbách určitě jenom podkope jeho sílu.
Grindelwaldovi stoupenci, kteří ovládli německé Ministerstvo kouzel, zatknou Thésea a kují pikle za účelem zavraždění brazilské kandidátky na Nejhlavnějšího hlavouna, Vicencie Santosové. Brumbál poručí Mlokovi a Lally, aby zachránili Thésea a zmařili atentát. Zatímco Mlok jen taktak zachrání svého bratra z tajného německého kouzelnického vězení, Lally a Jacob zmaří pokus o atentát. Jacob je však následně neprávem obviněn z pokusu zabít Grindelwalda a on a Lally sotva uniknou, což dává Grindelwaldovi důvod obrátit kouzelnický svět proti všem mudlům. Mezitím Grindelwald vyšle Credence, aby zavraždil Brumbála. Brumbál Credence velmi rychle porazí a vyjde najevo, že Credence je nemanželským synem Brumbálova mladšího bratra Aberfortha. Když se Credence dozví, kdo je jeho otec, a Albus ho ušetří, začne pochybovat o své loajalitě ke Grindelwaldovi. Mimoto též záhy vyjde najevo, že stejně jako Credence byla obskuriál i Albusova mladší sestra Ariana.
Kouzelní světoví vůdci se shromažďují v Bhútánu, aby zvolili nového Nejhlavnějšího hlavouna starověkou tradicí, podle které se čchi-lin ukloní kandidátovi s čistým srdcem. Grindelwald použije nekromancie k oživení čchi-lina, kterého předtím zabil, a zmanipuluje volby tím, že ho přinutí poklonit se mu během obřadu. Okamžitě vyhlásí válku všem mudlům a mučí Jacoba za to, že se ho pokusil zavraždit. Nicméně Credence a Queenie, kteří se Grindelwalda zřeknou, pomohou Mlokovi odhalit pravdu. Bunty se vzápětí objeví s přeživším dvojčetem čchi-lina, který se pokloní Brumbálovi. Ten pozici odmítá a Santosová je místo něj vybrána jako nová vůdkyně kouzelnického světa. Rozzuřený Grindelwald se pokusí zabít Credence, ale ten je zachráněn Albusem a Aberforthem. Brumbálovo a Grindelwaldovo střetávající se kouzlo zlomí pokrevní pakt, který jim bránil, aby na sebe navzájem útočili. Následná bitva mezi nimi se dostává do slepé uličky a tak ji oba vzdávají, načež se Grindelwald přemístí kamsi pryč.
Poté Aberforth přijímá umírajícího Credence a bere ho domů. Jacob a Queenie se vezmou v bývalé newyorské pekárně, kde je přítomna většina skupiny a taky Tina Goldsteinová. Brumbál sleduje obřad zvenčí, poděkuje Mlokovi za pomoc a vzápětí odejde sám do noci.

DABING
1.DABING (Kino)
V českém znění: Petr Neskusil - Eddie Redmayne (Mlok Scamander), Svatopluk Schuller - Jude Law (Albus Brumbál), Michal Dlouhý - Mads Mikkelsen (Gellert Grindelwald), Martin Zahálka - Dan Fogler (Jacob Kowalski), Oldřich Hajlich - Callum Turner (Theseus Scamander), Irena Máchová - Jessica Williams (Eulalie Hicksová), Kateřina Peřinová - Victoria Yeates (Bunty Broadacreová), Filip Švarc - William Nadylam (Yusuf Kama), Anna Theimerová - Alison Sudol (Quennie Goldsteinová), Tereza Bebarová - Katherine Waterston (Tina Goldsteinová), Jiří Köhler - Ezra Miller (Credence Holkost / Aurelius Brumbál), Václav Rašilov - Richard Coyle (Aberforth Brumbál), Ladislav Cigánek - Oliver Masucci (Anton Vogel), Petra Tišnovská - Poppy Corby-Tuech (Vinda Rosierová), Richard Wágner - Alexandr Kuzněcov (Helmut) + Wilf Scolding (Frank Doyle), Anna Brousková - Fiona Glascott (Minerva McGonagallová), Jolana Smyčková - Maria Fernanda Cândido (Vicencia Santosová), Zuzana Schulzová - Ramona Kunze-Libnow (Edith), Otto Rošetzký - Peter Simonischek (Warder), Petr Vágner - Matthias Brenner (Otto Eduard), Jana Zenáhlíková - Valerie Pachner (Henrietta Fischerová) + Jacqueline Boatswain (Ida Webbová), Filip Damek - Dónal Finn (Albert) + Paul Low-Hang (Zabini), Linda Křišťálová - Rahda Sthanakiya (bradavická studentka 1), Karolína Křišťálová - Isabelle Coverdale (bradavická studentka 2), Martina Bucková, Hynek Hoppe, Tomáš Hospodský, Anděla Jirotková, Pavlína Kročová, Tomáš Novotný, Jan Raclavský
Překlad: Helena Šváchová
Produkce: Lenka Skřečková
Zvuk: Filip Mošner
Střih zvuku: Roman Čadek
Výsledný mix: Deluxe Media
Asistent režie: Filip Damek
Dialogy a režie: Petr Sitár
Pro Warner Bros. vyrobila LS Productions - 2022

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.4.2022 Vertical Ent.
Premiéra USA: 15.4.2022
Premiéra Velká Británie: 8.4.2022
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 13.7.2022 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 13.7.2022 Magic Box
Poprvé na 4K Blu-ray od 13.7.2022 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 47 225 939
Tržby celkem - $ 401 109 523
Návštěvnost v ČR 270 145
Náklady (Rozpočet) - $ 200 000 000

FILMY V SÉRII
Fantastická zvířata a kde je najít gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0231/
Dobrodružný / Rodinný, Velká Británie / USA, 2016
Režie: David Yates, Hrají: Eddie Redmayne, Dan Fogler

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0220/
Dobrodružný / Rodinný, Velká Británie / USA, 2018
Režie: David Yates, Hrají: Eddie Redmayne, Katherine Waterston

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/fantasticka-zvirata-brumbalova-tajemstvi-fantastic-beasts-the-secrets-of-dumbledore-2022-usa-dobrodruzny-rodinny-fantasy-v-priprave-do-kin/
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy, USA 2022
Režie: David Yates, Hrají: Eddie Redmayne, Katherine Waterston
 
Tvůrci a herci
David Yates (Režie), David Heyman (Produkce), Steve Kloves (Produkce), Tim Lewis (Produkce), J.K. Rowling (Produkce), Lionel Wigram (Produkce), James Newton Howard (Hudba), George Richmond (Kamera), Mark Day (Střih), Fiona Weir (Casting), Stuart Craig (Scénografie),  (Kostýmy), Mitch Low (Zvuk), Glenn Freemantle (Zvuk), Jeremy Woodhead (Masky), J. K. Rowling (Scénář), J. K. Rowling (kniha) (Předloha), Eddie Redmayne (Herec), Katherine Waterston (Herec), Ezra Miller (Herec), Jude Law (Herec), Alison Sudol (Herec), Mads Mikkelsen (Herec), Dan Fogler (Herec), Jessica Williams (Herec), Callum Turner (Herec), Claudia Kim (Herec), William Nadylam (Herec), Kevin Guthrie (Herec), Ingvar Sigur?sson (Herec), Poppy Corby-Tuech (Herec), Maja Bloom (Herec), Simon Meacock (Herec), Bart Soroczynski (Herec), Victoria Yeates (Herec)
 
2022/143/USA/Dobrodružný, Rodinný, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Jméno Mloka Scamandera lze spatřit i na Harryho mapě Bradavic ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004).
- Fantastická zvířata a kde je najít není prvním filmem režiséra Davida Yatese z tohoto světa stvořeného J. K. Rowlingovou. Režíroval také poslední čtyři filmy pojednávající o Harry Potterovi.
- O roli Modesty (Faith Wood-Blagrove), hlavní dívčí postavy filmu, se ucházelo na dvacet tisíc britských školaček.
- Saoirse Ronan, Dakota Fanning, Lili Simmons a Alison Sudol mali byť pôvodne obsadené do úlohy Queenie.
- První díl z plánované trilogie dorazil do kin 18. 11. 2016, tedy na den přesně jedenáct let po premiéře filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (2005).
- O režírování filmu se zajímal i Alfonso Cuarón, režisér vězně z Azkabanu (2004), ale odmítl. Takto se vyjádřil: „Práce na Azkabanu byla velká sranda. Když mě pak zvali na natočení dalšího dílu, musel jsem odmítnout, abych nezůstal u jednoho. Byla to velká zkušenost. Ale teď? Proč ne? Mám nějaké rozpracované věci do budoucna, ale J. K.…“
- J. K. Rowling literární předlohu "Fantastic Beasts and Where to Find Them" napsala v roce 2001 a velkou část finančního výtěžku věnovala charitě. Knihu vydalo nakladatelství Bloomsbury Publishing v Londýně v roce 2001.Český překlad Pavla Medka vydalo v roce 2002 nakladatelství Albatros.
- Postava Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp) se objevila už ve filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010), kde si ho zahrál Jamie Campbell Bower. Tito dva herci si spolu zahráli v Burtonově Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007).
- V rukou Gravese (Colin Farrell) se několikrát během filmu objeví přívěšek s motivem viteálů naznačující jeho pravou identitu.
- Je to podruhé, co se Colin Farrell a Johnny Depp podělili o jednu postavu. Ve Fantastických zvířatech se jedná o černokněžníka Grindelwalda, v Imagináriu Dr. Parnasse (2009) se ještě společně s Judem Lawem po smrti Heatha Ledgera ujali jeho role Tonyho.
 
Odkazy