Elán: Megakoncert (koncert)

04.01.2018 14:35
Megakoncert shlédlo přes 77 000 návštěvníků přímo v uzavřeném areálu Letenské pláně. Elán opravdu předvedl show světových rozměrů - spousta předkapel / hostů, obří pódium s monstrózními obrazovkami po stranách, úžasný světelný park, ohňostroj nakonec. Kromě nezkráceného vystoupení skupiny Elán najdete na DVD také dokument z příprav koncertu, vystoupení hostů a další bonusy.
 
RECENZE DVD
Loni 20. září dokázala skupina Elán to, co před nimi v bývalém Československu zvládli už jen Bratři Nedvědi svým koncertem na Strahově - přivést na svůj jediný koncert přes sedmdesát tisíc diváků z obou dnes rozdělených zemí. A tak název dvojalba "Megakoncert", které bylo logicky vydáno, vůbec nepřehání. A jak se tento záznam monstrkoncertu vydařil, se vám pokusí napovědět naše recenze.
V posledních letech funguje Elán jako klasická dinosauří kapela kdekoliv ve světě, jen s tím rozdílem, že má pro svoje účinkování prostor vymezený hranicemi dvou republik - České a Slovenské. Jinak ale model otců zakladatelů funguje - občas se sejdou na nějakém tom koncertu nebo malém turné, kde přiberou něco pohostinských muzikantů, občas nahrají nějaké to nové album, o kterém každý napíše, že už to není, co to bývalo, občas mluví o definitivním konci, a pak vydají nějaký ten výběr. A protože se takovému dinosaurovi zasteskne někdy též po psaní historie a prostor je, jak už bylo řečeno, omezený, jedna z cest je také ohlásit: pro tento rok jediný koncert na obou březích řeky Moravy, a dost možná poslední koncert (kolikátý už?) skupiny Elán vůbec. Přijďte za námi na pražskou Letenskou pláň, uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli.
Pravda je to tak z poloviny. Elán opravdu předvedl show světových rozměrů - spousta předkapel / hostů, obří pódium s monstrózními obrazovkami po stranách, úžasný světelný park, ohňostroj nakonec. Ne, nebyl jsem koncertu přítomen, ale viděl jsem jeho záznam na DVD, které považuji za jedno z nejlepších hudebních DVD, které jsem měl možnost shlédnout. A v tom je možná zakopané zvíře psovité, zde možná pramení můj problém s recenzovaným cédéčkem. Abychom si rozuměli - na dvou po okraj muzikou naplněných stříbrných plackách je, pokud se nepletu, celý pražský megakoncert. Hudba šlape, jak má, po trošku rozpačitém začátku (sedmdesát tisíc lidí je přece jen dav, který vyrazí dech i hodně zkušeným muzikantům) se kapela rozjede, hlavní postava a zpěvák většiny písní Jožo Ráž si svůj vysněný koncert evidentně užívá naplno. Hit střídá hit, nechybí snad jediný. Občasné intonační zaváhání (nejčastěji Jana Baláže) jenom sympaticky dokresluje, že deska je opravdu živá, pravděpodobně bez výrazných dotatečných úprav za pomoci studiových kouzel. A přece tomu něco schází. Nějak to zkrátka přes kvalitu skladeb, muzikantské a pěvecké výkony a vyjímečnost události nefunguje. Stejně jako asi teď vy jsem se ptal proč, a pak mi to došlo - všechny ty písničky za posledních řádově deset let omílá Elán na svých nahrávkách (vyjma sporadických nových řadovek) neustále dokola. Série výběrovek "Legenda 1 - 5", dvojalbum "Elán Unplugged", deska "Jožo...", "Neviem byť sám" a teď tedy "Megakoncert". Zkrátka se vaří polévka s grácií zkušeného šéfkuchaře, ale stále z toho samého masa. A tak už je chuť jakási... no, řekněme mdlá.
Takže shrnuto a podtrženo - nahrávka podařená, koncert skvělý, záznam kvalitní. Jen je to pořád ta samá písnička a bez obrazu, prostorového zvuku a bonusů, které dávají úžasný šmrnc zmíněnému DVD, to už není ono.
P.S.: Nemohu si odpustit - beatlesácká hitovka "Let It Be" je v podání Jožo Ráže prostě fantastická a byť je to jedna z těch, které jsou již na "Unplugged", stejně jsem moc rád, že ji hráli i na Letné...
 
SLOŽENÍ
Jožo Ráž - zpěv, baskytara
Ján Baláž - zpěv, kytara
Vašo Patejdl - zpěv, klávesy
Peter Farnbauer - kytara
Ľubo Horňák - klávesy
Štefan Bugala - bicí
Henry Tóth - kytara
 
Jozef Kaiser (Režie), Michal Čimera (Produkce), Jožo Ráž (Hudba), Ján Baláž (Hudba), Vašo Patejdl (Hudba), Peter Farnbauer (Hudba), Ľubo Horňák (Hudba), Štefan Bugala (Hudba), Jiří Lebeda (Kamera), Rudolf Vodrážka (Střih), Ladislav Demčák (Zvuk), Ivan Hájek (Zvuk), Pavel Dvořák (Zvuk), Ján Došek (Zvuk), Jožo Ráž (Autor hudby), Ján Baláž (Autor hudby), Vašo Patejdl (Autor hudby), John Lennon (Autor hudby), Boris Filan (Autor textu), Maroš Kochanský (Autor hudby), Július Kinček (Autor hudby), Ľuboš Zeman (Autor textu), Pavol Jursa (Autor textu), Jožo Ráž (Autor textu), Jozef Urban (Autor textu), Paul McCartney (Autor textu), Maroš Kochanský (Autor textu), Peter Nagy (Autor textu), Oldřich Říha (Učinkující), Jiří Šindelář (Učinkující), Miroslav Žbirka (Učinkující), Peter Nagy (Učinkující), Maroš Kochanský (Učinkující)