Kdyby radši hořelo / Kdyby radši hořelo (2022/87/Česko/Komedie) 53%

14.10.2024 00:53
JEDNOU VĚTOU
„Komedie o hasičích, kteří nemají co hasit."

OBSAH
Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu. (Bontonfilm)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu. (Bontonfilm) (Malarkey) 3*

Strach z neznámého, přicházení o svobodu pod octovým eau de toilette a narcistní pocit, že sám nejlíp vím, jak to je, protože selský rozum a zkušenosti. Pocta českému frustrovanému lidu a Baldům v rozpuku, které navzdory tématu nesluší ty extrémy v dějových zlomech a vykreslení figurek. Tempo odpovídající prostoru, kde zdechl pes, Krobot jedoucí Krobota v módu dezolé, mizanscéna pro všímavé i Scooter při závěrečných titulcích na to nicméně dávají osobitý punc. Řidič dodávky zastavený na checkpointu domobranou to shrnul trefně. „Co ste za čůráci..?“ (Gilmour93) 3*

Přemýšlivý scénář od člověka, který neumí filmu dát nějaký plynulý dynamicky tvar. Beru to jako takový neúspěšný pokus o ranného Formana. Na druhou stranu, ta jistá strnulost snímku tomu příběhu vlastně nijak neublížila, sdělení zůstavá stejné a často i mrazivě trefné. Za ´chemtrails´ dávám o bodík výše, hned jsem si vzpomněl na jednoho kolegu z práce, strojního inženýra, který si od známého dezinformátora Zítka koupil přístroj na čištění vzduchu do bytu. Takže něco jako ten ocet ve filmu :o) Pošahanci tu jsou napříč všemi sociálními vrstvy. (Lima) 4*

VELKÁ RECENZE
Celovečerní debut Adama Kolomana Rybanského je zároveň jeho absolventským snímkem na FAMU. Už to samo o sobě je vcelku neobvyklé a aby toho nebylo málo, film měl navíc premiéru na letošním berlínském festivalu – a to pod velmi chytlavým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Rybanského poetika, přiznaně se odkazující k veristickému proudu československé nové vlny (Forman, Passer, Papoušek) zaujala už v jeho studentských dílech, především v Přátelském setkání nad sportem – a pozorování všední absurdity znatelně prostupuje i jeho debut, který se však s několika problémy popasovat nedokázal.
Námět byl původně určen pro krátkometrážní film, ale postupem času se témata nabalovala a navzdory anekdotické povaze ústřední zápletky nelze říct, že by finální vyprávění hodinu a půl stopáže neutáhlo. Příběh se odehrává během velikonočního víkendu a sleduje mladého dobrovolného hasiče Standu (výborný Michal Isteník), který očekává narození potomka. Jeho nejlepším kamarádem je stárnoucí velitel hasičů Broňa (Miroslav Krobot ve své typické poloze, pouze s ještě hlubším hlasem) a společně se chystají na vesnické oslavy Velikonoc zahrnující ohňostroj, mši, pomlázku a samozřejmě nevyčíslitelné množství piv.
Oslavy Velkého Pátku však naruší podivná nehoda, během níž dodávka srazí jediného místního Roma. Ihned se začnou rojit spekulace, že se jedná o teroristický útok, čemuž některé postavy, neustále přemítající o rizicích chemtrails, okamžitě uvěří, zatímco jiné jsou zdravě rezervovanější. Každopádně se roztáčí hořce komický kolotoč událostí, z nichž některé trefně reflektují narůstající společenský strach, zatímco jiné jsou svou uspěchaností na hraně karikatury – přesto se Rybanskému a spoluscenáristovi Lukáši Csicselymu daří nesklouznout do zjednodušujícího výsměchu vůči čecháčkovství, jak jsme mohli nedávno vidět třeba v Mimořádné události.
Obecně lze říci, že klíčové postavy tohoto vyprávění jsou vykresleně poměrně komplexně, nejednoznačně a barvitě. Dokazují, že radikalizace ve společnosti není záležitostí několika okrajových jedinců, jež „nikdy nedostali šanci“, ale že velmi pochopitelný strach o rodinu a budoucnost snadno sklouzne do vyhroceného národovectví a určit míru adekvátnosti reakcí na nastalou situaci je téměř nadlidský úkol. Na druhou stranu však především vedlejší postava Standovy těhotné manželky (v příjemně – a nezvykle – civilním podání Anny Polívkové) působí jako až příliš vyumělkovaný hlas rozumu.
Hlavně díky ní se ukazuje, že jde spíše o společenskou satiru využívající modelové situace nežli o všední příběh, úspěšně budící dojem realističnosti. Ona i některé další figury jsou obdařeny velkou sebereflexí a jejich vývoj je spíše dramatický než uvěřitelný. Od každodenní reality si tak film přece jen udržuje příliš velký odstup, nadhled a místy sklouzává k tezovitosti. Pokud však očekáváme spíše satirickou frašku, ani v tomto ohledu snímek zcela neuspokojí – není ani třeskutě vtipný, ani nekompromisně přestřelený a ani diváka podnětně netlačí k vystoupení z komfortní zóny. Bohužel i jednotlivé zvraty jsou předvídatelné – ne půl hodiny dopředu, ale pár minut ano, a tak je divák neustále o krok před filmem, což satirické ostří ještě dále otupuje.
Už kvůli hasičské tematice se jednoznačně nabízí spojení s Formanovým Hoří, má panenko, použití dechovky a některé momenty vesnické absurdity zase dají vzpomenout na Passerovo Intimní osvětlení. Z hlediska stylu však Rybanského debut zapadá spíše mezi současné festivalovky včetně pomalejšího tempa, promyšlené kompozice mizanscény i pohybů kamery a nesnaží se imitovat tolikrát vzývanou novovlnnou poetiku. Každopádně je znát, že se nejedná o nijak uspěchaný projekt, ale že scénář i možnosti jeho přenesení na filmové plátno vznikaly s dostatečnou pečlivostí.
Dobrovolní hasiči zde už dva roky nehasili a představují tak obránce hodnot a pořádků, které ale poněkud ztratily relevanci. To se projevuje nejvýrazněji ve velikonočním čase, spojeném s množstvím vyprázdněných tradic náboženského i folklorního charakteru. Klid znamená mít věci pod kontrolou, říká v jednu chvíli Broňa, který si moc dobře uvědomuje, že kontrolu nad současným světem rozhodně nemá – a nejspíš neměl nikdy, ale v důsledku osobní tragédie to na něj dopadá drtivěji než kdy dříve. Rybanský dokáže vystihnout, jak dominantní společenské postoje vůči určitým tématům vyrůstají z názorů jednotlivců, často pokřivených osobními křivdami či dlouhodobě prožívanou nespravedlností. V okamžicích války (i když „jen“ té kulturní) či bezprostředního ohrožení se potřebná mužská role naplňuje nejlépe. Co na tom, že to není pravda? Vždyť by mohla být…
O zhoubném vlivu předsudků či dezinformací se v poslední době vyrojila celá řada filmů, což jen potvrzuje, o jak podstatný fenomén se jedná. Zmíněná Mimořádná událost sice zůstala daleko za očekáváními a nedokázala přehršel naznačených motivů citlivě využít, zato třeba Prušinovského Chyby, tematizující strach z přijetí odpovědnosti za životní rozhodnutí, působily snad až příliš obyčejně, zaměnitelně. Nejlépe se s těmito tématy popasovala Láska pod kapotou, trpělivě nabízející indicie k vysvětlení radikalizace, a to navíc velmi zábavnou formou. Navzdory rozdílnosti stylů k ní má Kdyby radši hořelo nakonec snad nejblíže, a to díky empatii vůči svým lidovým hrdinům, jež nesoudí, nýbrž snaživě vykresluje. Hlavní předností novinky je pak znepokojivá samozřejmost, s níž se zranění, nejistí jedinci toužící po uznání od komunity stanou mnohem větší hrozbou než rizika, se kterými zdánlivě bojují.

Postavy a obsazení
• Miroslav Krobot - Broňa
• Michal Isteník - Standa Kolda
• Anna Polívková - Jana Koldová, manželka Standy
• Vladimír Škultéty - Jarin
• Jiří Vymětal - Rosťa
• Josef Šturma - hospodský
• Martin Kroka - Gejza
• Václav Hrzina - starosta
• Albert Čuba - policista Mrázek
• Marek Pospíchal - Jarin
• Martin Šesták - farář
• Pavlína Matiová - Eržika

Ocenění
Český lev
2022 - Miroslav Krobot (Nejlepší vedlejší herec) (nominace)

Ceny české filmové kritiky
2022 - Adam Koloman Rybanský (Cena Innogy pro objev roku) (nominace)

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.06.2022 Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 908 728
Návštěvnost v ČR 13 429
Náklady (Rozpočet) - Kč 13 000 000
 
Tvůrci a herci
Adam Koloman Rybanský (Režie), Pavel Vácha (Produkce), Eva Pavlíčková (Produkce), Adam Bláha (Hudba), Matěj Piňos (Kamera), Alan Sýs (Střih), - (Casting), Ivana Kanhäuserová (Scénografie), Antonín Matějovský (Scénografie), Ivan Stekla (Kostýmy), Eliška Surmová (Kostýmy), Adam Bláha (Zvuk), Klára Ondračková (Zvuk), Eva Vrtišková (Masky), Klára Hubalová (Masky), Adam Koloman Rybanský (Scénář), Lukáš Csicsely (Scénář), Michal Isteník (Herec), Miroslav Krobot (Herec), Anna Polívková (Herec), Vladimír Škultéty (Herec), Jiří Vymětal (Herec), Martin Šesták (Herec), Václav Hrzina (Herec), Marek Pospíchal (Herec), Josef Šturma (Herec), Milan Kroka (Herec), Tomáš Lehkoživ (Herec), Josef Niedermeier (Herec), Albert Čuba (Herec), Jiří Matoušek (Herec), Pavel Novotný (Herec), Barbora Hladíková (Herec), Pavel Vácha (Herec), Benedikt Kobylka (Herec), Alan Sýs (Herec), Adam Šrámek (Herec), Veronika Dvořáková (Herec), Tereza Vaňková (Herec)
 
2022/87/Česko/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Natáčelo se ve Chvalnově ve Zlínském kraji. Hřbitov se nachází v nedalekém Roštíně.
- Scénář k filmu vznikal od roku 2017.
- Natáčení začalo v říjnu roku 2020, hlavní část natáčení probíhala ale až v únoru a březnu roku 2021. Několikadenní mrazy donutily filmaře dokonce natáčení pozastavit.
- Inspirací k námětu byl teroristický útok spáchaný Jaromírem Baldou v roce 2017, kdy na železniční koleje pokácel strom.
 
Odkazy