Láska nebeská / Love Actually (2003/135/Velká Británie, Francie/Komedie, Drama, Romantický) 86%
04.10.2024 01:33
JEDNOU VĚTOU
„Nebesky romantická komedie"
OBSAH
Láska nebeská, nová romantická komedie ve stylu Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Deník Bridget Jonesové, nás zavede do současného předvánočního Londýna, kde se odehraje příběh skládající se z mnoha nádherných milostných historek, někdy romantických, někdy smutných, někdy pošetilých. Žádná nepostrádá svůj osobitý humor. Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, až po smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii prostě štěstí a raději proto odjíždí do Wisconsinu; od spisovatele, který dostal košem a vypaří se do jižní Francie utěšit své bolavé srdce, až po stárnoucí rockovou hvězdu, která se snaží o comeback za každou cenu; od nevěsty, které dělá starosti nejlepší přítel jejího muže, až po ženu, které dělá starosti její manžel; od chlapce, který se zakoukal do nejkrásnější dívky ve škole, až po jeho nevlastního otce, který se zakoukal do Claudie Schiffer. Tyto londýnské životy a lásky se setkají, smísí a nakonec vše vyvrcholí na štědrý večer s romantickými, dráždivými a komickými důsledky pro všechny zúčastněné.
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nevěřil jsem, že romantická komedie může být především komedie a ne romantika. Láska nebeská je příkladem něčeho, co se tváří jako regulérní slaďák okořeněný průměrným příběhem, vánočním příběhem, s občasným vtipným úšklebkem, ale ve skutečnosti je příběhem několika rodin během Vánočních svátků a co je hlavní, zřejmě jednou z nejvtipnějších komedií roku. Tento film střídá kontrastů jako já ponožek. Je to hezké, je to hodné, ale každý je nějaký jiný. Rozhodně ne zlý. Tato komedie dokonale přivoní k svícnu, který se otáčí na stěně a příjemně sladí s vánoční atmosférou. Krom toho titulní song už je tak otravný, až ho začali dávat do těch nejotravnějších reklam od Vodafonu a ta otravná vždycky je. I když ve filmu jako je tento, být otravným nikdy nemůže a taky nebude. Stejně jako celý tento film. Na vánoční svátky ideální, překvapivě hodně vánoční, hodně vtipný a hodně romantický. Tvůrcům se podařilo něco neuvěřitelného a ačkoliv je Láska nebeská hodně nenápadná dokáže mile pobavit. --- Sakra - To je dobrý, alespoň jste neřekla doprdele - Já věděla, že první den nějak poseru...doprdele. (Malarkey) 5*
Absolutní tutovka, která vás rozněžní a zvedne vám náladu nejenom na Vánoce, ale v kteroukoliv roční dobu. Pochybuju, že mě Láska Nebeská vůbec kdy omrzí, pořád mám u některých scén úplně husí kůži, obzvlášť když se přidá Craig Armstrong. Jeho hudba je naprosto dokonalá, ale to je na tomhle filmu snad úplně všechno. I když co se doprovodných písní týká, třeba současná předělávka All You Need Is Love je mi dost proti srsti (narozdíl od té kostelní verze, která je k vidění ve filmu)...na opačném pólu pak stojí úžasná Olivia Olson, která svým podáním All I Want For Christmas udělala z Mariah Carey trhací kalendář. Na tomhle filmu prostě nemůžu najít jediné negativum. Vlastně jedno by tu bylo - ještě jsem neviděl DVD verzi...ale to se změní, a až se tak stane, tenhle chvalozpěv si zopakuju a pěkně ho natáhnu. Jdu pryč, a budu si zas nějakou dobu zpívat Christmas Is All Around Me:)) (Gemini) 4*
Další z mých oblíbených žánrových filmů.. Jedna z nejzdařilejších romancí a kýčů (vedle Pretty Woman) posledních let.. Tvůrci jen občas tlačí příliš na pilu a snaží se být líbivými za každou cenu. Kritiku sklidilo především velké množství situací a příběhů, kdy se s jednou postavou ztotožníme a režisér Richard Curtis (asi měl nápadů plnou hlavu) nám jí na deset minut vezme a nutí nám postavu/postavy/ jinou, třeba i nám nesympatickou. Například nahý namlouvající se pár před kamerou mi nesedl, zato každý další příběh je milý, ironický – proklatě neodolatelný. Ať je to vyznání lásky pomocí popsaných papírových kartónů zklamaného kamaráda, obcházení bytů samotným premiérem, každičký výstup vyšeptalého rockera aspirujícího být opět na výslunní či dvojjazyčné vyznání citů portugalské služebné a anglického spisovatele. Velkým kladem je pak přesný casting celé plejády (nejen) britských herců, od nastupující generace (Keira Knightley), charismatických představitelů (Colin Firth, Hugh Grant), přes humorně roztomilé figurky (Rowan Atkinson, znamenitý Bill Nighy) až po herecké legendy (Alan Rickman, Emma Thompson).. Svižné, velmi vtipně napsané, vše má spád a svůj rytmus!! (cstor) 5*
VELKÁ RECENZE
Nevíte, na co se podívat přes vánoční svátky? Omrzela vás už nabídka našich televizních stanic? Jestli ano, mám pro vás řešení, a to v podobě novodobé vánoční klasiky, s romantickým názvem Láska nebeská.
Láska nebeská, vznikající převážně pod rukama britských tvůrců, se stala od svého uvedení do kin v roce 2003 hitem, který lámal rekordy, například hned v roce 2004 byl tento film nejžádanějším v britských půjčovnách. Nicméně Láska nebeská se nejen u nás dostává do jiné kategorie, a to mezi vánoční hity – a diváci se k ní každoročně rádi vrací.
Na začátku bylo jen jedno jméno – Richard Curtis. Stačilo by, kdybych zmínil, že Curtis vymyslel postavu Mr. Beana, rozpustilého britského občana ztvárněného Rowanem Atkinsonem. A už tohle by byla záruka toho, že Curtis je jednička. On však dále pokračoval ve své krasojízdě. Za všechny jeho scénáristické úspěchy bych jmenoval jeho nejznámější kousky, a to Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Zkrátka – Curtis umí, a dokazuje to právě i na režisérském křesle k fimu Láska nebeská.
Jako hlavní úspěch Lásky nebeské považuji koncept rozložení filmu do jednotlivých malých příběhů, které mapují osudy lidí z různých koutů společnosti. Divák se tak může velice snadno ztotožnit s postavou, která je mu nejbližší. Tím, že Curtis opravdu bravurně vystihl hlavní vztahové rysy mezi jednotlivými páry, se tak divák může přistihnout, že to, co se děje na plátně, tak trochu koresponduje s jeho vlastním životem. Přitom ale film nehraje na vážnou notu, právě naopak. Láska nebeská, jako správný film na vánoční čas, je protkán pohodovou atmosférou a osobitým inteligentním vtipem, tolik postrádaným v moderních romantických komediích.
Curtis po celou stopáž dokazuje, že láska může mít mnoho podob. Britský premiér David (Hugh Grant), který hned po svém příjezdu vítá svůj personál a zamiluje se na první pohled do své hospodyně Natalie (Martine McCutcheon), což by samo o sobě již stačilo na průměrnou romantickou komedii.
Curtis nám však dopřeje mnohem více. Ať už jde o drogami prošpikovaného stárnoucího rockera Billyho Macka (Bill Nighy) a jeho obtloustlého manažera Joea (Gregor Fisher), který se i přes laxní přístup Billa pokouší dostat jejich nový vánoční hit „Christmas is all around“, předělávku slavného hitu od skotské skupiny Wet Wet Wet „Love is all around“, na pozici nejoblíbenější skladby britských rádií. Klasičtější ukázkou je pak vztah hospodyně Aurelie (Lúcia Moniz) a osamělého spisovatele Jaimeho (Colin Firth), kteří si k sobě dokážou najít cestu i přes jazykovou bariéru.
Láska nebeská nám nabízí i klasický milostný trojúhelník mezi Harrym (Alan Rickman), který je šéfem krásné sekretářky Miy (Heike Makatsch). Mladá Mia mu začne plést hlavu a Harry pomalu zapomíná, že má doma manželku Karen (Emma Thompson) a dvě děti, které potřebují tátu. Film tak nabízí i smutné osudy. Sarah (Laura Linney) tajně miluje svého kolegu z práce Karla (Rodrigo Santoro), má však strach, aby v jejich vztahu nebyl překážkou její duševně chorý, agresivní Michael (Michael Fitzgerald), který je již velmi dlouho zavřený v ústavu pro mentálně choré jedince.
Druhou stinnou podobou lásky je pak vztah dvou nejlepších kamarádů Marka (Andrew Lincoln) a Petea (Chiwetel Ejiofor). Pete si vezme půvabnou Juliet (Keira Knightley), do které je však Mark beznadějně zamilovaný, nicméně nikdo o tom neví. Naprosto ztřeštěnou podobu lásky pak můžete hledat v náhodném setkání Johna (Martin Freeman) s Judy (Joanna Page), kteří se seznámí na natáčení svého prvního pornofilmu, nebo cestu do Ameriky ztřeštěného Colina Frissela (Kris Marshall), který je přesvědčený, že v Británii pro něho není dost dobrý dámský protějšek.
Poslední, a podle mne naprosto nejlepší ukázkou toho, že láska je lék, je vztah Daniela (Liam Neeson) s jeho nevlastním synem Samem (Thomas Brodie-Sangster), kterému zemřela matka na rakovinu. Daniel se musí vyrovnat jak se smrtí své milované manželky, tak s novou úlohou táty na „plný úvazek“. Ze všeho je pak vyléčí láska mladého Sama ke spolužačce Joanně (Olivia Olson), mladé popové hvězdě.
Zdá se vám, že je to zamotané a složité? V tomto případě je však opak pravdou. Curtis dokázal velmi bravurně poskládat jednotlivé scény tak, aby si divák byl každou chvíli jistý, kdo je kdo a co zrovna vidí na plátně. Dosáhl toho mimo jiné tím, že některé postavy, ač na první pohled zdánlivě ničím propojené, jsou vlastně příslušníky jedné rodiny nebo dobrými kamarády. Každá postava má navíc díky excelentním hereckým výkonům nezaměnitelné charisma. Díky tomu si divák velmi dobře pamatuje rysy postavy a dokáže si ji velmi rychle zařadit.
Za všechny můžu jmenovat například výkon Liama Neesona, který dokázal postavu Daniela provést všemi stádii vývoje od zdrceného manžela až po vzorného otce svého syna.Curtis je především scénárista a i v Lásce nebeské dokazuje, že je mistrem dialogu. Ve filmu tak padá jedna vtipná hláška za druhou, například scénu, kterou si vystřihl Rowan Atkinson ve zlatnictví, si budete vracet na svém DVD přehrávači ještě mnohokrát.
Není proto divu, že se film dlouhodobě umísťuje na vrcholcích žebříčků, co se týče oblíbenosti. Na internetovém portále ČSFD se Láska nebeská dlouhodobě drží mezi dvacítkou nejoblíbenějších, ve společnosti takových skvostů, jako je Americká krása nebo Forrest Gump. A co jiného by mělo svědčit o kvalitě filmu, než právě oblíbenost u diváků?
GOLDIE FILMU
Vánoce jsou za námi, většina tradičních pohádek, které se rok co rok vysílají na všech televizních stanicích a které takřka zlidověly a staly se symbolem tohoto ročního období, také, ale proč vánoční svátky poslat tak rychle šmahem pryč? V dějinách kinematografie se vyrojila i spousta filmů jiných žánrů, jež se postupným opakováním staly symbolem Vánoc. Z těch dávnějších bych určitě zmínila Život je krásný Franka Capry. Pokud zalovím v čerstvých vodách, musím uvést titul patřící mezi romantické komedie, a to britskou Lásku nebeskou. Tento film v roce svého uvedení (2003) zaznamenal úspěch možná nečekaný. Lidé bláznili, snímek si půjčovali a dívali se na něj stále dokola. Za těch osm let se toho moc nezměnilo. Snad jen, že Láska nebeská uzrála a v našich končinách zaujala místo vedle Popelky nebo Zlatovlásky. Pro mnoho diváků se snímek stal nepostradatelnou součástí Štědrého dne. Není se čemu divit. Láska nebeská namíchala koktejl z těch nejlepších surovin. Inspirovala se romantickými filmy, ale především vsadila na britský humor, skvělou dramaturgii a práci se scénářem.
Do Štědrého dne zbývá několik týdnů, chaos začíná. Nepanuje však pouze v současném deštivém Londýně, kam nás děj snímku zavede, ale především v životech všech zúčastněných. Děj? Jako byste před sebou rozsypali kousky puzzle a rozhodli jste se je poskládat. Přesně tenhle model Láska nebeská následuje. Film nemá hlavní postavu, ale má několik postav důležitých. Vlastně se nedá říct, že by nějaká dějová linka byla nadřazená té druhé, všechny jsou rovnocenné a stoprocentně fungují, ale katarze se nám dostane až na konci, když se příběhy protnou a spojí v logický celek. To před námi vyvstane poselství filmu, které nám může připadat mírně kýčovité, ale na druhou stranu ho vyvažují jiné náležitosti snímku, takže všichni cynici mohou jedině zarytě mlčet. V čase vánočním slova o tom, že láska je všude kolem nás, že existuje v různých podobách, jen se musíme pozorně rozhlédnout, nabývají ještě hlubších rozměrů. Srdce nejednoho diváka měkne. Film nás má v hrsti.
Střídání dějových linek samozřejmě není žádnou novinkou, v tomto ohledu Láska nebeská není příliš objevná. Co ale objevné je, je užití podobných postupů v romantickém filmu. Divák zvyklý na klasické hollywoodské slaďáky je zvyklý i na jakousi přímočarost a jisté stereotypy nejen v rámci děje. Láska nebeská jde na všechno jinak. Tím, že ukáže spoustu romantických příběhů, kde hraje láska prim, tu smutných, tu veselých či excentrických, se může myšlenka o tomto všudypřítomném citu naplno rozvinout. Láska mezi rodiči a dětmi, mezi milenci, mezi manžely, mezi přáteli, láska dětská. Dostanete, na co si jen vzpomenete. Diverzita postav a jejich osudů rozhodně není na škodu. Režisér totiž dokázal celý kolos ukočírovat tak, že se mu film nerozpadá pod rukama.
Čerstvě jmenovaný předseda britské vlády v podání Hugha Granta, starý mládenec a workoholik, se zamiluje, jen co vstoupí na 10 Downing Street. Vypadá to, že mladé, okaté a trochu oplácané podřízené její šéf také není lhostejný, ovšem přiznat vzájemnou náklonnost by znamenalo spoustu dalších komplikací. Jedná se přece jenom o veřejně známou osobu. Pak tu máme premiérovu sestru, ženu, která se obětovala pro manžela a rodinu a která už samozřejmě nevypadá na dvacet. Manžel se odmění po svém. Láká ho totiž přitažlivá sekretářka. Jeho další zaměstnankyně už dva roky, sedm měsíců, tři dny a třicet minut miluje svého kolegu. Spisovatel odjíždí zklamán na jih Francie, aby si zde vyléčil zlomené srdce a také napsal něco, co rozhodně není žádný Shakespeare. A co čert nechtěl, potká krásnou portugalskou dívku, která mu má pomoci v domácnosti. Pak tu máme vdovce, jenž našel zalíbení v Claudii Schiffer, ale jehož starostí je, jak pomoci jedenáctiletému nevlastnímu synovi, jenž tajně miluje svou spolužačku ze školy. Další rovinu filmu představuje milostný trojúhelník mezi dvěma nejlepšími kamarády a Juliet, která si jednoho z nich vzala, ale která později zjišťuje, že právě ten druhý asi bude zároveň ten pravý. Seznámíme se také s mladým prodavačem, který prohlašuje, že je bůh sexu, ale na špatném kontinentu, či s dvojicí, jež se pozná při velice zvláštní práci. V neposlední řadě se pozornost upírá ke stárnoucímu rockerovi, který pro sprosté slovo nebo šílený čin nejde daleko, ale který se současně zoufale snaží o comeback.
Vidno, že jedinců a příběhů je zde nepočítaně. Vyjmenovala jsem ty stěžejní, ale plejáda roztodivných postav tímto výčtem rozhodně není u konce. Na Lásce nebeské je nejlepší to, že všechny příběhy krásně kombinuje a střídá. Když to nejméně čekáte, objeví se před vámi nějaká zajímavá spojitost či návaznost, až všechno vyvrcholí přesně na Štědrý den ve velkolepém finále. Láska nebeská následuje všechny dobré tradice ostrovních, tedy britských, filmů. Se jménem tohoto snímku se nejčastěji spojují klasiky jako Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Svým suchým humorem ale Láska nebeská předčí i nejednu komedii. O vtip se stará především postava Billa Nighyho, jeho peprné hlášky by se mohly tesat do kamene. Láska nebeská však ukáže také sofistikovanější vtipy. A navíc oplývá spoustou památných scén. Zmíním třeba tu, kde se nešťastně zamilovaný muž vyznává ze své lásky k čerstvě vdané Juliet, nebo tu, kdy britský premiér odmítne podlézat americkému prezidentovi. Tato scéna měla dokonce tak velký ohlas, že na ni reagoval samotný předseda tehdejší britské vlády Tony Blair. Abych nezapomněla (a že jsem na milion kouzelných scén určitě zapomněla), vydařil se i vtípek s Claudií Schiffer.
Láska nebeská představí tolik příběhů, že si z nich každý divák vybere ten svůj, který se nějak podobá jeho vlastnímu životu nebo který jej prostě a jenom zaujme. Emoce prýští ze všech koutů, a přece to není sladkobolné a patetické. Optimismus na každém rohu, tolik pozitiv, že se z toho nejednomu zatočí hlava. Jenže podobných snímků je potřeba. Zrovna u Lásky nebeské mi v mysli vyvstává památná hláška americké herečky Myrny Loy, která říkala, že život by se měl více podobat filmu. Nelze nesouhlasit. Tady navíc po celou dobu visí ve vzduchu cosi magického. Klišé a vkus se zdánlivě nikdy nemohou sloučit. Láska nebeská však dokazuje, že to tak úplně pravda není. Opravdu se nevidí moc filmů, které by byly natočeny s takovým citem pro věc. Zvláště dobrých romantických filmů je poskrovnu. Charaktery jsou propracované, lidské a uvěřitelné. A v neposlední řadě skvěle zahrané. Britská herecká esa rozehrávají svůj soukromý koncert, nikdo z nich si však nekrade film pro sebe. Možná akorát Bill Nighy se stal kultem v kultovním filmu.
V souvislosti s Láskou nebeskou asi nemá cenu bavit se o režii, kameře apod. (snad jen pro zajímavost: záběry ze začátku a konce filmu, které se odehrávají na letišti, jsou vlastně dokumentárními, neboť zobrazují skutečné lidi ve skutečných situacích), protože tyto složky nejsou tím nejdůležitějším. Největší zásluhu na úspěchu filmu má výše zmíněné. Ještě jednou je potřeba vyzdvihnout skvělou práci se scénářem a práci dramaturgickou, která pomáhá filmový scénář ještě více vykrystalizovat. Nechci odbíhat úplně bokem, ale přece jenom si postesknu. To je přesně to, co současným českým filmům chybí. Proč si někdo nevezme příklad třeba právě z Lásky nebeské? Ještě jsem se nezmínila o hudbě, která je v případě tohoto snímku dokonalost sama. Skvělé romantické a vánoční songy, některé v novém kabátku, se staly klasikou stejně jako celý film. Tak prostě come on and let it snow...
O FILMU
Autor takových hitů, jako byl Mr. Bean, Čtyři svatby a jeden pohřeb a Notting Hill Richard Curtis, toužil původně stát se hercem. Začal proto psát komedie, protože jak říká: "Neměl jsem velký talent a jediná cesta jak být obsazen byla, napsat si pro sebe roli."
Tehdy začal Curtis psát komedie a skeče a také se dali dohromady spolu s Rowanem Atkinsonem - pozdějším Mr. Beanem. Jejich přátelství začalo již během studií v Oxfordu. Záměr napsat romantickou komedii o lásce se zrodil již v průběhu práce na filmu Notting Hill. Curtis pak odjel s rodinou na šestiměsíční dovolenou na Bali. "Už si nevzpomínám, co přesně bylo u zrodu toho příběhu," říká. "Myslím, že jsem si uvědomil, že začnu-li psát romantický film, strávím u toho možná celý svůj život. A také to trvalo tři roky, než jsem scénář dokončil. Rozhodl jsem se tehdy, že zpracuji devět nebo deset příběhů, které probíhají ve stejné době. Každý den o dovolené, když jsem šel na procházku, dával jsem dohromady tyto historky. Přemýšlel jsem o všem možném, co jsem sám poznal, o malých nehodách, které mne potkaly v minulosti, o životech lidí, které jsem znal, a tak se pomalu rodil příběh filmu Láska nebeská."
Tim Bevan vzpomíná: "Společnost Working Title prospívala vzhledem k přátelství, které jsme navzájem uzavřeli a byli jsme na to hrdí. Velmi brzy jsme se dali dohromady s Richardem Curtisem a fakt, že vznikla Láska nebeská, byl jen logickým důsledkem. Někdy během doby, kdy se rodil scénář, jsme začali uvažovat o tom, že by ho měl Curtis také natočit. "Jednou jsem Richardovi, během natáčení filmu Notting Hill, řekl," říká Kenworthy, "víš, je tu jediná možnost: buď ten film natočíš ty, nebo já. Vůbec mě neudivuje, že autoři scénáře si často přejí režírovat vlastní práci. Pro scenáristu je těžké dát svou knihu někomu jinému, kdo má třeba rozdílnou představu. Proto jako producent jsem vždycky každý scénář střežil a stále jsem byl na pozoru, jestli všichni, kdo se na práci podílejí, chtějí opravdu natočit ten film, jaký scenárista napsal - a dělal jsem to vlastně za nepřítomného scenáristu."
Curtis ovšem říká: "Měl jsem vždycky možnost být "na place", když jsem o to měl zájem, při každém natáčení, což jsem považoval za svou výsadu."
Pokud šlo o obsazení filmu, Curtis měl pro určité role přesnou představu, jaký herec by je měl hrát. Tak tomu nebylo ani u filmu Notting Hill, ale tady ano. Byla to zkušenost, kterou získal od režiséra Mika Nevella při natáčení filmu Čtyři svatby. Ten až do posledního momentu neustále kombinoval herecké obsazení a zkoušel, jací lidé k sobě opravdu patří - a to bylo i pro film Láska nebeská velmi důležité. "Ve filmu je na 20 hlavních rolí, " říká Curtis, " a každá z těch postav má co říci. Proto byl jejich výběr opravdovou lahůdkou."
Nápad napsat film o ministerském předsedovi měl Curtis již před 20 lety, v době, kdy byl anglickým min. předsedou konservativec Edward Heath (1970-74). Autor tušil, že by mohlo být zábavné, kdyby se osobnost, jako je ministerský předseda, zamiloval do někoho, kdo nepatří do jeho společenské vrstvy, řekněme do ztřeštěné, dvaadvacetileté blondýnky. Curtise zajímalo podívat se na politika "jako na obyčejného člověka, proč by se nemohl ocitnout ve zmatku, jaký se zmocní zamilovaného člověka, bez ohledu na to, že je to muž odpovědný za zdraví, výchovu a život národa? Chtěl jsem ukázat kontrast mezi odpovědností a vážností tohoto povolání a slepou zamilovaností."
Curtis předpokládal, že hrát takovou postavu bude pro Hugha Granta určitě zábavné Grant si zase váží Curtisova autorského humoru a výstižných dialogů. "Úspěch této komedie je podstatnou měrou závislý na práci scenáristy, ale stejně důležité je tu jeho vzácný pozitivní přístup k životu. To, co obdivuji, je právě ten optimistický pohled na svět - myslím, že lidé si něco podobného skutečně přejí vidět. Když se na chvilku zamyslíte, uvědomíte si, že je to ten správný pohled."
Pro objekt lásky ministerského předsedy byla vybrána Martine McCutcheonová, herečka, která se stala známou a populární díky dramatickému seriálu EAST-ENDERS, ten se vysílal v TV po tři roky. O filmu říká: "To, co mě nejvíc zaujalo, že tento příběh je o mnoha typech lásky, o různých požadavcích, jaké na lidi klade a o mnoha svodech, jímž je možno podlehnout - a také o tom, že "skutečně láska je všude kolem nás". Scénář, tak jak je napsaný, je velmi autentický. Jsou v něm zachyceny trapné momenty, kdy jste do někoho bláznivě zamilováni a na ničem jiném vám nezáleľí. Curtis skutečně dokázal přimět vás k smíchu v okamžicích, kdy byste se nejraději rozplakali. Řekla bych, že to je pro jeho tvůrčí práci charakteristické."
Liam Neeson získal roli ovdovělého otce nevlastního syna, což bylo pro něj zajímavou a novou příležitostí uplatnit své herecké schopnosti. Neeson říká: "Vždycky jsem obdivoval Richarda Curtise jako autora a moc mě potěšilo, že si na mne vzpomněl. Charakter Daniela je určitým způsobem ponurý, Ale nabízí šanci pojmout tuto postavu s určitou lehkostí a dodat jí potřebnou jednoduchost. Právě to mám rád."
Danielova nevlastního syna Sama hraje mladý herec Thomas Sangster. Je to již jeho šestá role během posledních dvou let. Velice si ji zamiloval zejména proto, že se díky jí naučil hrát na bubny - je ve skutečnosti synem muzikanta.
Inspiraci pro postavu spisovatele Jamieho - jehož ztvárňuje herec Colin Firth - mohl Curtis čerpat ze svého vlastního ľivota. Tento milostný příběh oslavuje omlazující působnost lásky. Jamie, zklamaný nevěrou své partnerky, odjíždí na jih Francie, kde chce na vše zapomenout, napsat nový román a uzdravit své srdce. Mladá portugalská dívka (hraje ji skutečná Portugalka, zpěvačka Lucia Moniz), mu chodí uklízet a zamilují se do sebe, i když ani jeden z nich nerozumí jazyku toho druhého. O filmu Colin Firth říká: "Je to velmi ambiciózní dílo v tom, jak postihuje všechny možné a rozdílné aspekty milostných příběhů. Je to také velmi ambiciózní pokus, jak vyjít ze vzpomínky na všechny ty telefonní hovory z 11. září a připomenout, že všechny vypovídaly o lásce, o nějakém jejím druhu. Máte-li příležitost na samém konci svého života s někým promluvit, nezáleží na tom, jaký jste člověk, jaký život jste vedl a čeho špatného jste se třeba někdy dopustil, ale v takové chvíli to nutně bude jediná věc: poselství lásky. Je to velmi provokativní myšlenka a velká příležitost pokusit se něco podobného zobrazit."
Laura Linneyová si získala pozornost Richarda Curtise již několika svými postavami, a zejména svým výkonem ve filmu You cna count on me. Proto ji obsadil do role úřednice Sáry, zamilované do kolegy v práci.
Curtis říká: "Stále jsem opakoval, že na tuto roli potřebujeme někoho, jako je Laura a ředitelka castingu se mě tedy zeptala: Proč jí tedy přímo neoslovíme? A myslím, že to byl šťastný výběr. Laura vyzařuje dobrotu a upřímnost. Je velmi čestná a to je základní vlastnost filmové Sáry. Sice svého kolegu v práci velmi miluje ale její momentální životní situace ji neumožní, aby svou lásku naplnila."
Jeden z párů, který existuje v centru příběhu Lásky nebeské jsou Karen a Harry, manželé s dvěma dětmi, kteří žijí ve velmi vyrovnaném milostném a vztahu. Když Curtis vymýšlel jejich příběh, snažil se vystopovat, "celou myšlenku co se stane, když je taková poklidná domácí atmosféra náhle narušena." Režisér hledal herce, kteří mohli bez problémů zahrát manžele, kteří spolu již dlouho žijí a jsou na sebe zvyklí a vybral Emmu Thompsonovou a Alana Rickmana, protože ti spolupracovali již na filmu Zimní host a Rozum a cit.
Rickman říká: "Je to výborné, můžete-li spolupracovat s někým, koho již znáte z předchozí spolupráce a proto mu důvěřujete. S Emmou Thompsonovou, která hrála mou manželku, jsme takřka vůbec nemuseli zkoušet, protože jsme se tak dobře znali." A k problému této dvojice: "Karen a Harry jsou oba velmi vytíženi a to často vede k určitým trhlinám v jejich vzájemném vztahu - a do jedné takové trhliny vstoupí mladá žena Mia, která pracuje v Harryho podniku. Je to třeba jen jeden okamžik v životě, jakých je řada, ale Harry je slabý jako většina mužů a tomuto okamžiku podlehne."
Emma Thompsonová byla potěšena, že se jí naskytla možnost spolupráce s tolika hereckými kolegy. "Richard je mistr v tom, jak dovede napsat na pohled lehký příběh, který v sobě skrývá tolik hloubky. V jediném příběhu ukazuje tolik lidských osudů, které se protínají ať už skutečně nebo jen tematicky. Byla to výborná a zajímavá spolupráce."
Všestranný a uznávaný divadelní a filmový herec Bill Nighy hraje rockového veterána Billyho Macka, který se snaží o pozdní comeback. Billy a jeho dlouholetý manažer Joe řídili společně Billyho rockovou dráhu a Joe se nyní pokouší zařídit, aby Billy dosáhl jejího vrcholu upraveným hitem z "Love is all around" (který zazněl ve filmu Čtyři svatby) na "Christmas is all around"(Všude kolem jsou Vánoce).
Billyho příběh se liší od běžných romantických "love story", ukazuje jinou podobu lásky, neromantickou a platonickou. Curtis vysvětluje: "Uvědomil jsem si, že při intenzívní spolupráci může člověk strávit většinu života s někým, s nímž vlastně nikdy takovou dobu být nechtěl. Prostě jsem chtěl ukázat paradox profesionálního života, kdy člověk tráví mnohem více času se svým spolupracovníkem než se svou vlastní manželkou."
Curtis vytvořil zajímavý trojúhelník v příběhu novomanželského páru Petera a Julie a jejich přítele Marka. Marek se snažil utajit svou lásku k přítelově nevěstě, a tím v obou vzbudil dojem, že ji nenávidí. Celá historie je pak vypointovaná v jediné dojemné, humorné a romantické scéně.
Keira Knightleyová si vychutnala tuto stručnou a úspornou pointu jejich příběhu. "Je to tak výborně napsané, Richard se v této scéně opravdu vyznamenal. Je to výzva, vyjádřit celý příběh v několika málo scénách - nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala. Bylo to pro mne pravé herecké potěšení."
Curtis jako autor a režisér přivedl vedle hlavních aktérů na scénu i řadu dalších, spíše okrajových figurek. Jedním z nich je prodavač sendvičů, který hledá ženu svých snů a věří, že ji najde v americkém Milwaukee, dále pár, který spolu účinkuje při jakémsi pochybném natáčení. Mezi nimi se rodí něžná a cudná láska, ačkoli při natáčení jsou skoro nazí a v intimních pozicích. Také se tu objevuje mysteriózní postava, která se jakoby bezděčně připlete do osudu některých hrdinů, nebo je tu desetiletá hvězda vánoční besídky, s andělským hlasem, do které je zamilován Danielův nevlastní syn Sam - to je několik postav, které vyplňují pestrou scénu tohoto příběhu.
Curtis natáčel převážně ve městě, které již po dvě desetiletí nazývá svým domovem - v Londýně; jsou zde ale také scény z Marseille - letiště, restaurace a Aureliin dům, dále vila ve Vidaubanu - Francii, kde se spisovatel Jamie zotavuje ze své nešťastné lásky.
S natáčením se začalo 2. září 2002 a natáčelo se po 13 týdnů. Curtisovým záměrem bylo úvodní a závěrečnou scénu situovat na místo, kde je opravdu možno ukázat, že láska existuje: totiž do příletové haly na londýnském letišti v Heathrow.
Vzpomíná: "Natáčeli jsem v Los Angeles a já jsem musel nejméně hodinu čekat na letišti, než přišla naše zavazadla. Bylo to pro mne něco výjimečného vidět, jak tváře znuděných lidí, kteří tam očekávali přílet svých blízkých, náhle explodovaly radostí, štěstím a láskou při setkání s nimi. Právě tady je možno vidět hloubku jejich citů, která se zračí v jejich tvářích. Je to určitá pravdivá stránka lidských charakterů a tu jsem chtěl ve filmu ukázat. Ačkoli tento film může být považován za totálně "sacharinový" doufám, že jasně vyjadřuje dvě věci: Dobří lidé vždy nenáviděli nacisty, což se prokázalo, a většina lidí se v životě zamilovává a miluje své děti, což stále platí. A nezáleží na tom, jak chmurnou dobu svět právě prožívá, základním principem života je a zůstane láska."
Postavy a obsazení
• Hugh Grant - David (britský premiér)
• Martine McCutcheon - Natalie
• Colin Firth - Jamie Bennett
• Lúcia Moniz - Aurelia
• Alan Rickman - Harry
• Emma Thompson - Karen
• Liam Neeson - Daniel
• Keira Knightley - Juliet
• Chiwetel Ejiofor - Peter
• Andrew Lincoln - Mark
• Laura Linneyová - Sarah
• Rodrigo Santoro - Karl
• Bill Nighy - Billy Mack
• Gregor Fisher - Joe
• Kris Marshall - Colin
• Heike Makatschová - Mia
• Martin Freeman - Jack
• Joanna Pageová - Judy
• Olivia Olson - Joanna
• Thomas Sangster - Sam
• Denise Richardsová - Carla
Zvláštní hosté
• Rowan Atkinson - Rufus (prodejce šperků)
• Billy Bob Thornton - prezident USA
• Claudia Schiffer - Carol
• Ant & Dec - sami sebe
• Jo Whiley - sama sebe
• Michael Parkinson - sám sebe
• Lynden David Hall - zpěvák na svatbě Petera a Juliet
Vedlejší role
• Nina Sosanya - Annie
• Rory MacGregor - inženýr
• Sienna Guillory - Jamieho přítelkyně
• Lulu Popplewell - Daisy
• Frank Moorey - Terence
• Jill Freud - Pat
• Tim Hatwell - Vicar
• Dan Fredenburgh - Jamieho bratr
• Julia Davis - Nancy
• Abdul Salis - Tony
• Helen Murton - kněz
• Edward Hardwicke - Samův děda
• Caroline John - Samova babička
• Junior Simpson - DJ na svatbě
• Brian Bovell - DJ Radio Watford
• Marcus Brigstocke - moderátor rádia
• Shannon Elizabethová - Harriet
• Wyllie Longmore - Jeremy
• Helder Costa - pan Barros
• Carla Vasconcelos - Sophia Barros
Ocenění
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
2004 - Bill Nighy (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2004 - Emma Thompson (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
2004 - Výjimečný britský film (nominace)
European Film Awards
2004 - Hugh Grant (Nejlepší herec podle diváků) (nominace)
2004 - Richard Curtis (Nejlepší režisér podle diváků) (nominace)
Golden Globes
2004 - Nejlepší film - komedie/muzikál (nominace)
2004 - Richard Curtis (Nejlepší scénář) (nominace)
Critics Choice Awards
2004 - Nejlepší herecký ansámbl (nominace)
Los Angeles Film Critics Association Awards
2003 - Bill Nighy (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
DABING
V českém znění: Pavel Vondra - Hugh Grant (ministerský předseda), Jolana Smyčková - Martine McCutcheon (Natalie), Ladislav Cigánek - Colin Firth (Jamie), Klára Šumanová - Keira Knightley (Juliet), Tomáš Racek - Bill Nighy, Rowan Atkinson (Billy Mack, prodavač Rufus), René Slováčková - Laura Linney (Sarah), Zdeněk Mahdal - Liam Neeson (Daniel), Ivo Novák - Andrew Lincoln (Mark), Dagmar Čárová - Emma Thompson (Karen), Aleš Procházka - Alan Rickman (Harry), Václav Somr - Thomas Sangster (Sam), Petr Burian - Rodrigo Santoro, Martin Freeman (Karl, John), Martin Kolár - Billy Bob Thornton (prezident USA), Hana Krtičková - Joanna Page, Elisha Cuthbert (Judy, Carol-Anne), Radek Hoppe - Kris Marshall (Colin), Bohdan Tůma - Gregor Fisher, Abdul Salis (Joe, Tony), Michal Hodonínský - Chiwetel Ejiofor (Peter), Lucie Svobodová - Heike Makatsch (Mia) + Denise Richards (Carla), Ivana Milicevic (Mia, Stacey), Veronika Veselá - Nina Sosanya, January Jones, Lúcia Moniz (Annie, Jeannie, Aurelia), a další
Překlad: Martin Gust
Dialogy: Ivana Měřičková
Režie českého znění: Veronika Veselá, Michal Jan Michálek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, studio Budíkov pro Universal Pictures 2003
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.11.2003
14.12.2023 Aerofilms
Premiéra Velká Británie: 21.8.2020 United International Pictures UK
24.11.2023 Universal Pictures UK
Premiéra Francie: 3.12.2003 Mars Distribution
5.12.2023 StudioCanal
Premiéra USA: 14.11.2003 Universal Pictures US
8.12.2023 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 29.3.2004 Universal (DVD)
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: 29.3.2004 Universal
Poprvé na Blu-ray: 11.4.2012 Magic Box
Poprvé na VOD: (Zatím nevyšlo)
Tržby v ČR - Kč 12 018 165
Tržby celkem - $ 244 931 766
Návštěvnost v ČR 114 811
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
„Nebesky romantická komedie"
OBSAH
Láska nebeská, nová romantická komedie ve stylu Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill a Deník Bridget Jonesové, nás zavede do současného předvánočního Londýna, kde se odehraje příběh skládající se z mnoha nádherných milostných historek, někdy romantických, někdy smutných, někdy pošetilých. Žádná nepostrádá svůj osobitý humor. Všude, kam se podíváte, způsobuje láska chaos. Od nově jmenovaného ministerského předsedy, který se zamiluje 30 vteřin poté, co vejde do úřadu na Downing Street, až po smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii prostě štěstí a raději proto odjíždí do Wisconsinu; od spisovatele, který dostal košem a vypaří se do jižní Francie utěšit své bolavé srdce, až po stárnoucí rockovou hvězdu, která se snaží o comeback za každou cenu; od nevěsty, které dělá starosti nejlepší přítel jejího muže, až po ženu, které dělá starosti její manžel; od chlapce, který se zakoukal do nejkrásnější dívky ve škole, až po jeho nevlastního otce, který se zakoukal do Claudie Schiffer. Tyto londýnské životy a lásky se setkají, smísí a nakonec vše vyvrcholí na štědrý večer s romantickými, dráždivými a komickými důsledky pro všechny zúčastněné.
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nevěřil jsem, že romantická komedie může být především komedie a ne romantika. Láska nebeská je příkladem něčeho, co se tváří jako regulérní slaďák okořeněný průměrným příběhem, vánočním příběhem, s občasným vtipným úšklebkem, ale ve skutečnosti je příběhem několika rodin během Vánočních svátků a co je hlavní, zřejmě jednou z nejvtipnějších komedií roku. Tento film střídá kontrastů jako já ponožek. Je to hezké, je to hodné, ale každý je nějaký jiný. Rozhodně ne zlý. Tato komedie dokonale přivoní k svícnu, který se otáčí na stěně a příjemně sladí s vánoční atmosférou. Krom toho titulní song už je tak otravný, až ho začali dávat do těch nejotravnějších reklam od Vodafonu a ta otravná vždycky je. I když ve filmu jako je tento, být otravným nikdy nemůže a taky nebude. Stejně jako celý tento film. Na vánoční svátky ideální, překvapivě hodně vánoční, hodně vtipný a hodně romantický. Tvůrcům se podařilo něco neuvěřitelného a ačkoliv je Láska nebeská hodně nenápadná dokáže mile pobavit. --- Sakra - To je dobrý, alespoň jste neřekla doprdele - Já věděla, že první den nějak poseru...doprdele. (Malarkey) 5*
Absolutní tutovka, která vás rozněžní a zvedne vám náladu nejenom na Vánoce, ale v kteroukoliv roční dobu. Pochybuju, že mě Láska Nebeská vůbec kdy omrzí, pořád mám u některých scén úplně husí kůži, obzvlášť když se přidá Craig Armstrong. Jeho hudba je naprosto dokonalá, ale to je na tomhle filmu snad úplně všechno. I když co se doprovodných písní týká, třeba současná předělávka All You Need Is Love je mi dost proti srsti (narozdíl od té kostelní verze, která je k vidění ve filmu)...na opačném pólu pak stojí úžasná Olivia Olson, která svým podáním All I Want For Christmas udělala z Mariah Carey trhací kalendář. Na tomhle filmu prostě nemůžu najít jediné negativum. Vlastně jedno by tu bylo - ještě jsem neviděl DVD verzi...ale to se změní, a až se tak stane, tenhle chvalozpěv si zopakuju a pěkně ho natáhnu. Jdu pryč, a budu si zas nějakou dobu zpívat Christmas Is All Around Me:)) (Gemini) 4*
Další z mých oblíbených žánrových filmů.. Jedna z nejzdařilejších romancí a kýčů (vedle Pretty Woman) posledních let.. Tvůrci jen občas tlačí příliš na pilu a snaží se být líbivými za každou cenu. Kritiku sklidilo především velké množství situací a příběhů, kdy se s jednou postavou ztotožníme a režisér Richard Curtis (asi měl nápadů plnou hlavu) nám jí na deset minut vezme a nutí nám postavu/postavy/ jinou, třeba i nám nesympatickou. Například nahý namlouvající se pár před kamerou mi nesedl, zato každý další příběh je milý, ironický – proklatě neodolatelný. Ať je to vyznání lásky pomocí popsaných papírových kartónů zklamaného kamaráda, obcházení bytů samotným premiérem, každičký výstup vyšeptalého rockera aspirujícího být opět na výslunní či dvojjazyčné vyznání citů portugalské služebné a anglického spisovatele. Velkým kladem je pak přesný casting celé plejády (nejen) britských herců, od nastupující generace (Keira Knightley), charismatických představitelů (Colin Firth, Hugh Grant), přes humorně roztomilé figurky (Rowan Atkinson, znamenitý Bill Nighy) až po herecké legendy (Alan Rickman, Emma Thompson).. Svižné, velmi vtipně napsané, vše má spád a svůj rytmus!! (cstor) 5*
VELKÁ RECENZE
Nevíte, na co se podívat přes vánoční svátky? Omrzela vás už nabídka našich televizních stanic? Jestli ano, mám pro vás řešení, a to v podobě novodobé vánoční klasiky, s romantickým názvem Láska nebeská.
Láska nebeská, vznikající převážně pod rukama britských tvůrců, se stala od svého uvedení do kin v roce 2003 hitem, který lámal rekordy, například hned v roce 2004 byl tento film nejžádanějším v britských půjčovnách. Nicméně Láska nebeská se nejen u nás dostává do jiné kategorie, a to mezi vánoční hity – a diváci se k ní každoročně rádi vrací.
Na začátku bylo jen jedno jméno – Richard Curtis. Stačilo by, kdybych zmínil, že Curtis vymyslel postavu Mr. Beana, rozpustilého britského občana ztvárněného Rowanem Atkinsonem. A už tohle by byla záruka toho, že Curtis je jednička. On však dále pokračoval ve své krasojízdě. Za všechny jeho scénáristické úspěchy bych jmenoval jeho nejznámější kousky, a to Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Zkrátka – Curtis umí, a dokazuje to právě i na režisérském křesle k fimu Láska nebeská.
Jako hlavní úspěch Lásky nebeské považuji koncept rozložení filmu do jednotlivých malých příběhů, které mapují osudy lidí z různých koutů společnosti. Divák se tak může velice snadno ztotožnit s postavou, která je mu nejbližší. Tím, že Curtis opravdu bravurně vystihl hlavní vztahové rysy mezi jednotlivými páry, se tak divák může přistihnout, že to, co se děje na plátně, tak trochu koresponduje s jeho vlastním životem. Přitom ale film nehraje na vážnou notu, právě naopak. Láska nebeská, jako správný film na vánoční čas, je protkán pohodovou atmosférou a osobitým inteligentním vtipem, tolik postrádaným v moderních romantických komediích.
Curtis po celou stopáž dokazuje, že láska může mít mnoho podob. Britský premiér David (Hugh Grant), který hned po svém příjezdu vítá svůj personál a zamiluje se na první pohled do své hospodyně Natalie (Martine McCutcheon), což by samo o sobě již stačilo na průměrnou romantickou komedii.
Curtis nám však dopřeje mnohem více. Ať už jde o drogami prošpikovaného stárnoucího rockera Billyho Macka (Bill Nighy) a jeho obtloustlého manažera Joea (Gregor Fisher), který se i přes laxní přístup Billa pokouší dostat jejich nový vánoční hit „Christmas is all around“, předělávku slavného hitu od skotské skupiny Wet Wet Wet „Love is all around“, na pozici nejoblíbenější skladby britských rádií. Klasičtější ukázkou je pak vztah hospodyně Aurelie (Lúcia Moniz) a osamělého spisovatele Jaimeho (Colin Firth), kteří si k sobě dokážou najít cestu i přes jazykovou bariéru.
Láska nebeská nám nabízí i klasický milostný trojúhelník mezi Harrym (Alan Rickman), který je šéfem krásné sekretářky Miy (Heike Makatsch). Mladá Mia mu začne plést hlavu a Harry pomalu zapomíná, že má doma manželku Karen (Emma Thompson) a dvě děti, které potřebují tátu. Film tak nabízí i smutné osudy. Sarah (Laura Linney) tajně miluje svého kolegu z práce Karla (Rodrigo Santoro), má však strach, aby v jejich vztahu nebyl překážkou její duševně chorý, agresivní Michael (Michael Fitzgerald), který je již velmi dlouho zavřený v ústavu pro mentálně choré jedince.
Druhou stinnou podobou lásky je pak vztah dvou nejlepších kamarádů Marka (Andrew Lincoln) a Petea (Chiwetel Ejiofor). Pete si vezme půvabnou Juliet (Keira Knightley), do které je však Mark beznadějně zamilovaný, nicméně nikdo o tom neví. Naprosto ztřeštěnou podobu lásky pak můžete hledat v náhodném setkání Johna (Martin Freeman) s Judy (Joanna Page), kteří se seznámí na natáčení svého prvního pornofilmu, nebo cestu do Ameriky ztřeštěného Colina Frissela (Kris Marshall), který je přesvědčený, že v Británii pro něho není dost dobrý dámský protějšek.
Poslední, a podle mne naprosto nejlepší ukázkou toho, že láska je lék, je vztah Daniela (Liam Neeson) s jeho nevlastním synem Samem (Thomas Brodie-Sangster), kterému zemřela matka na rakovinu. Daniel se musí vyrovnat jak se smrtí své milované manželky, tak s novou úlohou táty na „plný úvazek“. Ze všeho je pak vyléčí láska mladého Sama ke spolužačce Joanně (Olivia Olson), mladé popové hvězdě.
Zdá se vám, že je to zamotané a složité? V tomto případě je však opak pravdou. Curtis dokázal velmi bravurně poskládat jednotlivé scény tak, aby si divák byl každou chvíli jistý, kdo je kdo a co zrovna vidí na plátně. Dosáhl toho mimo jiné tím, že některé postavy, ač na první pohled zdánlivě ničím propojené, jsou vlastně příslušníky jedné rodiny nebo dobrými kamarády. Každá postava má navíc díky excelentním hereckým výkonům nezaměnitelné charisma. Díky tomu si divák velmi dobře pamatuje rysy postavy a dokáže si ji velmi rychle zařadit.
Za všechny můžu jmenovat například výkon Liama Neesona, který dokázal postavu Daniela provést všemi stádii vývoje od zdrceného manžela až po vzorného otce svého syna.Curtis je především scénárista a i v Lásce nebeské dokazuje, že je mistrem dialogu. Ve filmu tak padá jedna vtipná hláška za druhou, například scénu, kterou si vystřihl Rowan Atkinson ve zlatnictví, si budete vracet na svém DVD přehrávači ještě mnohokrát.
Není proto divu, že se film dlouhodobě umísťuje na vrcholcích žebříčků, co se týče oblíbenosti. Na internetovém portále ČSFD se Láska nebeská dlouhodobě drží mezi dvacítkou nejoblíbenějších, ve společnosti takových skvostů, jako je Americká krása nebo Forrest Gump. A co jiného by mělo svědčit o kvalitě filmu, než právě oblíbenost u diváků?
GOLDIE FILMU
Vánoce jsou za námi, většina tradičních pohádek, které se rok co rok vysílají na všech televizních stanicích a které takřka zlidověly a staly se symbolem tohoto ročního období, také, ale proč vánoční svátky poslat tak rychle šmahem pryč? V dějinách kinematografie se vyrojila i spousta filmů jiných žánrů, jež se postupným opakováním staly symbolem Vánoc. Z těch dávnějších bych určitě zmínila Život je krásný Franka Capry. Pokud zalovím v čerstvých vodách, musím uvést titul patřící mezi romantické komedie, a to britskou Lásku nebeskou. Tento film v roce svého uvedení (2003) zaznamenal úspěch možná nečekaný. Lidé bláznili, snímek si půjčovali a dívali se na něj stále dokola. Za těch osm let se toho moc nezměnilo. Snad jen, že Láska nebeská uzrála a v našich končinách zaujala místo vedle Popelky nebo Zlatovlásky. Pro mnoho diváků se snímek stal nepostradatelnou součástí Štědrého dne. Není se čemu divit. Láska nebeská namíchala koktejl z těch nejlepších surovin. Inspirovala se romantickými filmy, ale především vsadila na britský humor, skvělou dramaturgii a práci se scénářem.
Do Štědrého dne zbývá několik týdnů, chaos začíná. Nepanuje však pouze v současném deštivém Londýně, kam nás děj snímku zavede, ale především v životech všech zúčastněných. Děj? Jako byste před sebou rozsypali kousky puzzle a rozhodli jste se je poskládat. Přesně tenhle model Láska nebeská následuje. Film nemá hlavní postavu, ale má několik postav důležitých. Vlastně se nedá říct, že by nějaká dějová linka byla nadřazená té druhé, všechny jsou rovnocenné a stoprocentně fungují, ale katarze se nám dostane až na konci, když se příběhy protnou a spojí v logický celek. To před námi vyvstane poselství filmu, které nám může připadat mírně kýčovité, ale na druhou stranu ho vyvažují jiné náležitosti snímku, takže všichni cynici mohou jedině zarytě mlčet. V čase vánočním slova o tom, že láska je všude kolem nás, že existuje v různých podobách, jen se musíme pozorně rozhlédnout, nabývají ještě hlubších rozměrů. Srdce nejednoho diváka měkne. Film nás má v hrsti.
Střídání dějových linek samozřejmě není žádnou novinkou, v tomto ohledu Láska nebeská není příliš objevná. Co ale objevné je, je užití podobných postupů v romantickém filmu. Divák zvyklý na klasické hollywoodské slaďáky je zvyklý i na jakousi přímočarost a jisté stereotypy nejen v rámci děje. Láska nebeská jde na všechno jinak. Tím, že ukáže spoustu romantických příběhů, kde hraje láska prim, tu smutných, tu veselých či excentrických, se může myšlenka o tomto všudypřítomném citu naplno rozvinout. Láska mezi rodiči a dětmi, mezi milenci, mezi manžely, mezi přáteli, láska dětská. Dostanete, na co si jen vzpomenete. Diverzita postav a jejich osudů rozhodně není na škodu. Režisér totiž dokázal celý kolos ukočírovat tak, že se mu film nerozpadá pod rukama.
Čerstvě jmenovaný předseda britské vlády v podání Hugha Granta, starý mládenec a workoholik, se zamiluje, jen co vstoupí na 10 Downing Street. Vypadá to, že mladé, okaté a trochu oplácané podřízené její šéf také není lhostejný, ovšem přiznat vzájemnou náklonnost by znamenalo spoustu dalších komplikací. Jedná se přece jenom o veřejně známou osobu. Pak tu máme premiérovu sestru, ženu, která se obětovala pro manžela a rodinu a která už samozřejmě nevypadá na dvacet. Manžel se odmění po svém. Láká ho totiž přitažlivá sekretářka. Jeho další zaměstnankyně už dva roky, sedm měsíců, tři dny a třicet minut miluje svého kolegu. Spisovatel odjíždí zklamán na jih Francie, aby si zde vyléčil zlomené srdce a také napsal něco, co rozhodně není žádný Shakespeare. A co čert nechtěl, potká krásnou portugalskou dívku, která mu má pomoci v domácnosti. Pak tu máme vdovce, jenž našel zalíbení v Claudii Schiffer, ale jehož starostí je, jak pomoci jedenáctiletému nevlastnímu synovi, jenž tajně miluje svou spolužačku ze školy. Další rovinu filmu představuje milostný trojúhelník mezi dvěma nejlepšími kamarády a Juliet, která si jednoho z nich vzala, ale která později zjišťuje, že právě ten druhý asi bude zároveň ten pravý. Seznámíme se také s mladým prodavačem, který prohlašuje, že je bůh sexu, ale na špatném kontinentu, či s dvojicí, jež se pozná při velice zvláštní práci. V neposlední řadě se pozornost upírá ke stárnoucímu rockerovi, který pro sprosté slovo nebo šílený čin nejde daleko, ale který se současně zoufale snaží o comeback.
Vidno, že jedinců a příběhů je zde nepočítaně. Vyjmenovala jsem ty stěžejní, ale plejáda roztodivných postav tímto výčtem rozhodně není u konce. Na Lásce nebeské je nejlepší to, že všechny příběhy krásně kombinuje a střídá. Když to nejméně čekáte, objeví se před vámi nějaká zajímavá spojitost či návaznost, až všechno vyvrcholí přesně na Štědrý den ve velkolepém finále. Láska nebeská následuje všechny dobré tradice ostrovních, tedy britských, filmů. Se jménem tohoto snímku se nejčastěji spojují klasiky jako Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Notting Hill. Svým suchým humorem ale Láska nebeská předčí i nejednu komedii. O vtip se stará především postava Billa Nighyho, jeho peprné hlášky by se mohly tesat do kamene. Láska nebeská však ukáže také sofistikovanější vtipy. A navíc oplývá spoustou památných scén. Zmíním třeba tu, kde se nešťastně zamilovaný muž vyznává ze své lásky k čerstvě vdané Juliet, nebo tu, kdy britský premiér odmítne podlézat americkému prezidentovi. Tato scéna měla dokonce tak velký ohlas, že na ni reagoval samotný předseda tehdejší britské vlády Tony Blair. Abych nezapomněla (a že jsem na milion kouzelných scén určitě zapomněla), vydařil se i vtípek s Claudií Schiffer.
Láska nebeská představí tolik příběhů, že si z nich každý divák vybere ten svůj, který se nějak podobá jeho vlastnímu životu nebo který jej prostě a jenom zaujme. Emoce prýští ze všech koutů, a přece to není sladkobolné a patetické. Optimismus na každém rohu, tolik pozitiv, že se z toho nejednomu zatočí hlava. Jenže podobných snímků je potřeba. Zrovna u Lásky nebeské mi v mysli vyvstává památná hláška americké herečky Myrny Loy, která říkala, že život by se měl více podobat filmu. Nelze nesouhlasit. Tady navíc po celou dobu visí ve vzduchu cosi magického. Klišé a vkus se zdánlivě nikdy nemohou sloučit. Láska nebeská však dokazuje, že to tak úplně pravda není. Opravdu se nevidí moc filmů, které by byly natočeny s takovým citem pro věc. Zvláště dobrých romantických filmů je poskrovnu. Charaktery jsou propracované, lidské a uvěřitelné. A v neposlední řadě skvěle zahrané. Britská herecká esa rozehrávají svůj soukromý koncert, nikdo z nich si však nekrade film pro sebe. Možná akorát Bill Nighy se stal kultem v kultovním filmu.
V souvislosti s Láskou nebeskou asi nemá cenu bavit se o režii, kameře apod. (snad jen pro zajímavost: záběry ze začátku a konce filmu, které se odehrávají na letišti, jsou vlastně dokumentárními, neboť zobrazují skutečné lidi ve skutečných situacích), protože tyto složky nejsou tím nejdůležitějším. Největší zásluhu na úspěchu filmu má výše zmíněné. Ještě jednou je potřeba vyzdvihnout skvělou práci se scénářem a práci dramaturgickou, která pomáhá filmový scénář ještě více vykrystalizovat. Nechci odbíhat úplně bokem, ale přece jenom si postesknu. To je přesně to, co současným českým filmům chybí. Proč si někdo nevezme příklad třeba právě z Lásky nebeské? Ještě jsem se nezmínila o hudbě, která je v případě tohoto snímku dokonalost sama. Skvělé romantické a vánoční songy, některé v novém kabátku, se staly klasikou stejně jako celý film. Tak prostě come on and let it snow...
O FILMU
Autor takových hitů, jako byl Mr. Bean, Čtyři svatby a jeden pohřeb a Notting Hill Richard Curtis, toužil původně stát se hercem. Začal proto psát komedie, protože jak říká: "Neměl jsem velký talent a jediná cesta jak být obsazen byla, napsat si pro sebe roli."
Tehdy začal Curtis psát komedie a skeče a také se dali dohromady spolu s Rowanem Atkinsonem - pozdějším Mr. Beanem. Jejich přátelství začalo již během studií v Oxfordu. Záměr napsat romantickou komedii o lásce se zrodil již v průběhu práce na filmu Notting Hill. Curtis pak odjel s rodinou na šestiměsíční dovolenou na Bali. "Už si nevzpomínám, co přesně bylo u zrodu toho příběhu," říká. "Myslím, že jsem si uvědomil, že začnu-li psát romantický film, strávím u toho možná celý svůj život. A také to trvalo tři roky, než jsem scénář dokončil. Rozhodl jsem se tehdy, že zpracuji devět nebo deset příběhů, které probíhají ve stejné době. Každý den o dovolené, když jsem šel na procházku, dával jsem dohromady tyto historky. Přemýšlel jsem o všem možném, co jsem sám poznal, o malých nehodách, které mne potkaly v minulosti, o životech lidí, které jsem znal, a tak se pomalu rodil příběh filmu Láska nebeská."
Tim Bevan vzpomíná: "Společnost Working Title prospívala vzhledem k přátelství, které jsme navzájem uzavřeli a byli jsme na to hrdí. Velmi brzy jsme se dali dohromady s Richardem Curtisem a fakt, že vznikla Láska nebeská, byl jen logickým důsledkem. Někdy během doby, kdy se rodil scénář, jsme začali uvažovat o tom, že by ho měl Curtis také natočit. "Jednou jsem Richardovi, během natáčení filmu Notting Hill, řekl," říká Kenworthy, "víš, je tu jediná možnost: buď ten film natočíš ty, nebo já. Vůbec mě neudivuje, že autoři scénáře si často přejí režírovat vlastní práci. Pro scenáristu je těžké dát svou knihu někomu jinému, kdo má třeba rozdílnou představu. Proto jako producent jsem vždycky každý scénář střežil a stále jsem byl na pozoru, jestli všichni, kdo se na práci podílejí, chtějí opravdu natočit ten film, jaký scenárista napsal - a dělal jsem to vlastně za nepřítomného scenáristu."
Curtis ovšem říká: "Měl jsem vždycky možnost být "na place", když jsem o to měl zájem, při každém natáčení, což jsem považoval za svou výsadu."
Pokud šlo o obsazení filmu, Curtis měl pro určité role přesnou představu, jaký herec by je měl hrát. Tak tomu nebylo ani u filmu Notting Hill, ale tady ano. Byla to zkušenost, kterou získal od režiséra Mika Nevella při natáčení filmu Čtyři svatby. Ten až do posledního momentu neustále kombinoval herecké obsazení a zkoušel, jací lidé k sobě opravdu patří - a to bylo i pro film Láska nebeská velmi důležité. "Ve filmu je na 20 hlavních rolí, " říká Curtis, " a každá z těch postav má co říci. Proto byl jejich výběr opravdovou lahůdkou."
Nápad napsat film o ministerském předsedovi měl Curtis již před 20 lety, v době, kdy byl anglickým min. předsedou konservativec Edward Heath (1970-74). Autor tušil, že by mohlo být zábavné, kdyby se osobnost, jako je ministerský předseda, zamiloval do někoho, kdo nepatří do jeho společenské vrstvy, řekněme do ztřeštěné, dvaadvacetileté blondýnky. Curtise zajímalo podívat se na politika "jako na obyčejného člověka, proč by se nemohl ocitnout ve zmatku, jaký se zmocní zamilovaného člověka, bez ohledu na to, že je to muž odpovědný za zdraví, výchovu a život národa? Chtěl jsem ukázat kontrast mezi odpovědností a vážností tohoto povolání a slepou zamilovaností."
Curtis předpokládal, že hrát takovou postavu bude pro Hugha Granta určitě zábavné Grant si zase váží Curtisova autorského humoru a výstižných dialogů. "Úspěch této komedie je podstatnou měrou závislý na práci scenáristy, ale stejně důležité je tu jeho vzácný pozitivní přístup k životu. To, co obdivuji, je právě ten optimistický pohled na svět - myslím, že lidé si něco podobného skutečně přejí vidět. Když se na chvilku zamyslíte, uvědomíte si, že je to ten správný pohled."
Pro objekt lásky ministerského předsedy byla vybrána Martine McCutcheonová, herečka, která se stala známou a populární díky dramatickému seriálu EAST-ENDERS, ten se vysílal v TV po tři roky. O filmu říká: "To, co mě nejvíc zaujalo, že tento příběh je o mnoha typech lásky, o různých požadavcích, jaké na lidi klade a o mnoha svodech, jímž je možno podlehnout - a také o tom, že "skutečně láska je všude kolem nás". Scénář, tak jak je napsaný, je velmi autentický. Jsou v něm zachyceny trapné momenty, kdy jste do někoho bláznivě zamilováni a na ničem jiném vám nezáleľí. Curtis skutečně dokázal přimět vás k smíchu v okamžicích, kdy byste se nejraději rozplakali. Řekla bych, že to je pro jeho tvůrčí práci charakteristické."
Liam Neeson získal roli ovdovělého otce nevlastního syna, což bylo pro něj zajímavou a novou příležitostí uplatnit své herecké schopnosti. Neeson říká: "Vždycky jsem obdivoval Richarda Curtise jako autora a moc mě potěšilo, že si na mne vzpomněl. Charakter Daniela je určitým způsobem ponurý, Ale nabízí šanci pojmout tuto postavu s určitou lehkostí a dodat jí potřebnou jednoduchost. Právě to mám rád."
Danielova nevlastního syna Sama hraje mladý herec Thomas Sangster. Je to již jeho šestá role během posledních dvou let. Velice si ji zamiloval zejména proto, že se díky jí naučil hrát na bubny - je ve skutečnosti synem muzikanta.
Inspiraci pro postavu spisovatele Jamieho - jehož ztvárňuje herec Colin Firth - mohl Curtis čerpat ze svého vlastního ľivota. Tento milostný příběh oslavuje omlazující působnost lásky. Jamie, zklamaný nevěrou své partnerky, odjíždí na jih Francie, kde chce na vše zapomenout, napsat nový román a uzdravit své srdce. Mladá portugalská dívka (hraje ji skutečná Portugalka, zpěvačka Lucia Moniz), mu chodí uklízet a zamilují se do sebe, i když ani jeden z nich nerozumí jazyku toho druhého. O filmu Colin Firth říká: "Je to velmi ambiciózní dílo v tom, jak postihuje všechny možné a rozdílné aspekty milostných příběhů. Je to také velmi ambiciózní pokus, jak vyjít ze vzpomínky na všechny ty telefonní hovory z 11. září a připomenout, že všechny vypovídaly o lásce, o nějakém jejím druhu. Máte-li příležitost na samém konci svého života s někým promluvit, nezáleží na tom, jaký jste člověk, jaký život jste vedl a čeho špatného jste se třeba někdy dopustil, ale v takové chvíli to nutně bude jediná věc: poselství lásky. Je to velmi provokativní myšlenka a velká příležitost pokusit se něco podobného zobrazit."
Laura Linneyová si získala pozornost Richarda Curtise již několika svými postavami, a zejména svým výkonem ve filmu You cna count on me. Proto ji obsadil do role úřednice Sáry, zamilované do kolegy v práci.
Curtis říká: "Stále jsem opakoval, že na tuto roli potřebujeme někoho, jako je Laura a ředitelka castingu se mě tedy zeptala: Proč jí tedy přímo neoslovíme? A myslím, že to byl šťastný výběr. Laura vyzařuje dobrotu a upřímnost. Je velmi čestná a to je základní vlastnost filmové Sáry. Sice svého kolegu v práci velmi miluje ale její momentální životní situace ji neumožní, aby svou lásku naplnila."
Jeden z párů, který existuje v centru příběhu Lásky nebeské jsou Karen a Harry, manželé s dvěma dětmi, kteří žijí ve velmi vyrovnaném milostném a vztahu. Když Curtis vymýšlel jejich příběh, snažil se vystopovat, "celou myšlenku co se stane, když je taková poklidná domácí atmosféra náhle narušena." Režisér hledal herce, kteří mohli bez problémů zahrát manžele, kteří spolu již dlouho žijí a jsou na sebe zvyklí a vybral Emmu Thompsonovou a Alana Rickmana, protože ti spolupracovali již na filmu Zimní host a Rozum a cit.
Rickman říká: "Je to výborné, můžete-li spolupracovat s někým, koho již znáte z předchozí spolupráce a proto mu důvěřujete. S Emmou Thompsonovou, která hrála mou manželku, jsme takřka vůbec nemuseli zkoušet, protože jsme se tak dobře znali." A k problému této dvojice: "Karen a Harry jsou oba velmi vytíženi a to často vede k určitým trhlinám v jejich vzájemném vztahu - a do jedné takové trhliny vstoupí mladá žena Mia, která pracuje v Harryho podniku. Je to třeba jen jeden okamžik v životě, jakých je řada, ale Harry je slabý jako většina mužů a tomuto okamžiku podlehne."
Emma Thompsonová byla potěšena, že se jí naskytla možnost spolupráce s tolika hereckými kolegy. "Richard je mistr v tom, jak dovede napsat na pohled lehký příběh, který v sobě skrývá tolik hloubky. V jediném příběhu ukazuje tolik lidských osudů, které se protínají ať už skutečně nebo jen tematicky. Byla to výborná a zajímavá spolupráce."
Všestranný a uznávaný divadelní a filmový herec Bill Nighy hraje rockového veterána Billyho Macka, který se snaží o pozdní comeback. Billy a jeho dlouholetý manažer Joe řídili společně Billyho rockovou dráhu a Joe se nyní pokouší zařídit, aby Billy dosáhl jejího vrcholu upraveným hitem z "Love is all around" (který zazněl ve filmu Čtyři svatby) na "Christmas is all around"(Všude kolem jsou Vánoce).
Billyho příběh se liší od běžných romantických "love story", ukazuje jinou podobu lásky, neromantickou a platonickou. Curtis vysvětluje: "Uvědomil jsem si, že při intenzívní spolupráci může člověk strávit většinu života s někým, s nímž vlastně nikdy takovou dobu být nechtěl. Prostě jsem chtěl ukázat paradox profesionálního života, kdy člověk tráví mnohem více času se svým spolupracovníkem než se svou vlastní manželkou."
Curtis vytvořil zajímavý trojúhelník v příběhu novomanželského páru Petera a Julie a jejich přítele Marka. Marek se snažil utajit svou lásku k přítelově nevěstě, a tím v obou vzbudil dojem, že ji nenávidí. Celá historie je pak vypointovaná v jediné dojemné, humorné a romantické scéně.
Keira Knightleyová si vychutnala tuto stručnou a úspornou pointu jejich příběhu. "Je to tak výborně napsané, Richard se v této scéně opravdu vyznamenal. Je to výzva, vyjádřit celý příběh v několika málo scénách - nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala. Bylo to pro mne pravé herecké potěšení."
Curtis jako autor a režisér přivedl vedle hlavních aktérů na scénu i řadu dalších, spíše okrajových figurek. Jedním z nich je prodavač sendvičů, který hledá ženu svých snů a věří, že ji najde v americkém Milwaukee, dále pár, který spolu účinkuje při jakémsi pochybném natáčení. Mezi nimi se rodí něžná a cudná láska, ačkoli při natáčení jsou skoro nazí a v intimních pozicích. Také se tu objevuje mysteriózní postava, která se jakoby bezděčně připlete do osudu některých hrdinů, nebo je tu desetiletá hvězda vánoční besídky, s andělským hlasem, do které je zamilován Danielův nevlastní syn Sam - to je několik postav, které vyplňují pestrou scénu tohoto příběhu.
Curtis natáčel převážně ve městě, které již po dvě desetiletí nazývá svým domovem - v Londýně; jsou zde ale také scény z Marseille - letiště, restaurace a Aureliin dům, dále vila ve Vidaubanu - Francii, kde se spisovatel Jamie zotavuje ze své nešťastné lásky.
S natáčením se začalo 2. září 2002 a natáčelo se po 13 týdnů. Curtisovým záměrem bylo úvodní a závěrečnou scénu situovat na místo, kde je opravdu možno ukázat, že láska existuje: totiž do příletové haly na londýnském letišti v Heathrow.
Vzpomíná: "Natáčeli jsem v Los Angeles a já jsem musel nejméně hodinu čekat na letišti, než přišla naše zavazadla. Bylo to pro mne něco výjimečného vidět, jak tváře znuděných lidí, kteří tam očekávali přílet svých blízkých, náhle explodovaly radostí, štěstím a láskou při setkání s nimi. Právě tady je možno vidět hloubku jejich citů, která se zračí v jejich tvářích. Je to určitá pravdivá stránka lidských charakterů a tu jsem chtěl ve filmu ukázat. Ačkoli tento film může být považován za totálně "sacharinový" doufám, že jasně vyjadřuje dvě věci: Dobří lidé vždy nenáviděli nacisty, což se prokázalo, a většina lidí se v životě zamilovává a miluje své děti, což stále platí. A nezáleží na tom, jak chmurnou dobu svět právě prožívá, základním principem života je a zůstane láska."
Postavy a obsazení
• Hugh Grant - David (britský premiér)
• Martine McCutcheon - Natalie
• Colin Firth - Jamie Bennett
• Lúcia Moniz - Aurelia
• Alan Rickman - Harry
• Emma Thompson - Karen
• Liam Neeson - Daniel
• Keira Knightley - Juliet
• Chiwetel Ejiofor - Peter
• Andrew Lincoln - Mark
• Laura Linneyová - Sarah
• Rodrigo Santoro - Karl
• Bill Nighy - Billy Mack
• Gregor Fisher - Joe
• Kris Marshall - Colin
• Heike Makatschová - Mia
• Martin Freeman - Jack
• Joanna Pageová - Judy
• Olivia Olson - Joanna
• Thomas Sangster - Sam
• Denise Richardsová - Carla
Zvláštní hosté
• Rowan Atkinson - Rufus (prodejce šperků)
• Billy Bob Thornton - prezident USA
• Claudia Schiffer - Carol
• Ant & Dec - sami sebe
• Jo Whiley - sama sebe
• Michael Parkinson - sám sebe
• Lynden David Hall - zpěvák na svatbě Petera a Juliet
Vedlejší role
• Nina Sosanya - Annie
• Rory MacGregor - inženýr
• Sienna Guillory - Jamieho přítelkyně
• Lulu Popplewell - Daisy
• Frank Moorey - Terence
• Jill Freud - Pat
• Tim Hatwell - Vicar
• Dan Fredenburgh - Jamieho bratr
• Julia Davis - Nancy
• Abdul Salis - Tony
• Helen Murton - kněz
• Edward Hardwicke - Samův děda
• Caroline John - Samova babička
• Junior Simpson - DJ na svatbě
• Brian Bovell - DJ Radio Watford
• Marcus Brigstocke - moderátor rádia
• Shannon Elizabethová - Harriet
• Wyllie Longmore - Jeremy
• Helder Costa - pan Barros
• Carla Vasconcelos - Sophia Barros
Ocenění
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
2004 - Bill Nighy (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2004 - Emma Thompson (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
2004 - Výjimečný britský film (nominace)
European Film Awards
2004 - Hugh Grant (Nejlepší herec podle diváků) (nominace)
2004 - Richard Curtis (Nejlepší režisér podle diváků) (nominace)
Golden Globes
2004 - Nejlepší film - komedie/muzikál (nominace)
2004 - Richard Curtis (Nejlepší scénář) (nominace)
Critics Choice Awards
2004 - Nejlepší herecký ansámbl (nominace)
Los Angeles Film Critics Association Awards
2003 - Bill Nighy (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
DABING
V českém znění: Pavel Vondra - Hugh Grant (ministerský předseda), Jolana Smyčková - Martine McCutcheon (Natalie), Ladislav Cigánek - Colin Firth (Jamie), Klára Šumanová - Keira Knightley (Juliet), Tomáš Racek - Bill Nighy, Rowan Atkinson (Billy Mack, prodavač Rufus), René Slováčková - Laura Linney (Sarah), Zdeněk Mahdal - Liam Neeson (Daniel), Ivo Novák - Andrew Lincoln (Mark), Dagmar Čárová - Emma Thompson (Karen), Aleš Procházka - Alan Rickman (Harry), Václav Somr - Thomas Sangster (Sam), Petr Burian - Rodrigo Santoro, Martin Freeman (Karl, John), Martin Kolár - Billy Bob Thornton (prezident USA), Hana Krtičková - Joanna Page, Elisha Cuthbert (Judy, Carol-Anne), Radek Hoppe - Kris Marshall (Colin), Bohdan Tůma - Gregor Fisher, Abdul Salis (Joe, Tony), Michal Hodonínský - Chiwetel Ejiofor (Peter), Lucie Svobodová - Heike Makatsch (Mia) + Denise Richards (Carla), Ivana Milicevic (Mia, Stacey), Veronika Veselá - Nina Sosanya, January Jones, Lúcia Moniz (Annie, Jeannie, Aurelia), a další
Překlad: Martin Gust
Dialogy: Ivana Měřičková
Režie českého znění: Veronika Veselá, Michal Jan Michálek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, studio Budíkov pro Universal Pictures 2003
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.11.2003
14.12.2023 Aerofilms
Premiéra Velká Británie: 21.8.2020 United International Pictures UK
24.11.2023 Universal Pictures UK
Premiéra Francie: 3.12.2003 Mars Distribution
5.12.2023 StudioCanal
Premiéra USA: 14.11.2003 Universal Pictures US
8.12.2023 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 29.3.2004 Universal (DVD)
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: -
Poprvé na DVD: 29.3.2004 Universal
Poprvé na Blu-ray: 11.4.2012 Magic Box
Poprvé na VOD: (Zatím nevyšlo)
Tržby v ČR - Kč 12 018 165
Tržby celkem - $ 244 931 766
Návštěvnost v ČR 114 811
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
Tvůrci a herci
Richard Curtis (Režie), Duncan Kenworthy (Produkce), Tim Bevan (Produkce), Eric Fellner (Produkce), Craig Armstrong (Hudba), Michael Coulter (Kamera), Nick Moore (Střih), Mary Selway (Casting), Fiona Weir (Casting), Patrícia Vasconcelos (Casting), Jim Clay (Scénografie), Joanna Johnston (Kostýmy), Glenn Freemantle (Zvuk), Nora Robertson (Masky), Graham Johnston (Masky), Richard Curtis (Scénář), Bill Nighy (Herec), Gregor Fisher (Herec), Colin Firth (Herec), Sienna Guillory (Herec), Liam Neeson (Herec), Emma Thompson (Herec), Kris Marshall (Herec), Heike Makatsch (Herec), Martin Freeman (Herec), Joanna Page (Herec), Chiwetel Ejiofor (Herec), Andrew Lincoln (Herec), Keira Knightley (Herec), Hugh Grant (Herec), Nina Sosanya (Herec), Frank Moorey (Herec), Martine McCutcheon (Herec), Laura Linney (Herec), Dan Fredenburgh (Herec), Julia Davis (Herec), Abdul Salis (Herec), Edward Hardwicke (Herec), Caroline John (Herec), Thomas Brodie-Sangster (Herec), Alan Rickman (Herec), Rodrigo Santoro (Herec), Richard Hawley (Herec), Gillian Barge (Herec), Richard Cotton (Herec), Anthony McPartlin (Herec), Declan Donnelly (Herec), Elisabeth Margoni (Herec), Lúcia Moniz (Herec), Billy Bob Thornton (Herec), Peter Marinker (Herec), Meg Wynn Owen (Herec), Meredith Ostrom (Herec), Michael Fitzgerald (Herec), Rowan Atkinson (Herec), John Sharian (Herec), Glenn Conroy (Herec), Ivana Milicevic (Herec), January Jones (Herec), Elisha Cuthbert (Herec), Margery Mason (Herec), Joanna Bacon (Herec), Bill Moody (Herec), Billy Campbell (Herec), Adam Godley (Herec), Olivia Olson (Herec), Arturo Venegas (Herec), Claudia Schiffer (Herec), Helder Costa (Herec), Carla Vasconcelos (Herec), Shannon Elizabeth (Herec), Denise Richards (Herec), Richard Curtis (Herec), Rebecca Frayn (Herec)
2003/135/Velká Británie, Francie/Komedie, Drama, Romantický
Zajímavost k filmu
- Keira Knightley (Juliet) měla ve filmu nasazenou čepici, protože se jí při natáčení udělal na čele obrovský beďar, který nešlo překrýt ani make-upem.
- Emma Thompson (Karen) se kvůli roli ve filmu nechala vycpat, aby byla tlustší.
- Ve scéně, kdy Juliet (Keira Knightley) hledá v domě Marka (Andrew Lincoln) svatební video, můžeme na jedné z polic vidět DVD filmu Okno do dvora (1954).
- Romantická scéna, v níž Mark (Andrew Lincoln) na kartičkách vyznává svou lásku, mohla vypadat úplně jinak. Režisér Richard Curtis napsal celkem pět různých verzí a konzultoval je s pěti různými ženami. Představitel Marka zase prozradil, že kartičky vlastnoručně napsal, ačkoliv mohl využít již vytvořené rekvizity.
- Natáčení některých scén v nákupním centru probíhalo hlavně v noci kvůli značným davům nakupujících v průběhu dne. Pomalý prodavač Rowan Atkinson svůj výstup vytvořil o půlnoci, pochopitelně v uzavřeném objektu.
- „Víte, byla tam ta hororová scéna, v níž musím tančit po celém domě. Řekl bych, že to byla nejnesnesitelnější scéna, jakou jsem kdy natáčel. Nebylo snadné pro Angličana po čtyřicítce v sedm ráno zcela střízlivý něco takového natáčet,“ prohlásil Hugh Grant v rozhovoru magazínu MSN.
- Bill Nighy (Billy Mack) v rozhovoru pro iDnes.cz (2018) uvedl, že na jeho náhrobku bude věta: „Děti. Nekupujte drogy. Staňte se slavnými a budete je dostávat zadarmo!“
- Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 2003 v New Yorku.
- Natáčelo se od 2. září do 26. listopadu 2002 ve Francii, Anglii a v Keni.
- V závěru filmu na letišti zní píseň „God Only Knows“ od kapely Beach Boys.
- Režisér Richard Curtis přizval k natáčení celou rodinu včetně potomků. Scarlett Curtis se objevila v dětském kostýmu jako langusta, její bratr Jake Curtis byl v masce Spider-Mana se zlatou korunou.
- Daniel (Liam Neeson) neví, co jeho nevlastní syn Samuel (Thomas Brodie-Sangster) dělá ve svém pokoji. Ten jej zdobí filmovými plakáty ze zamilovaných filmů a hledá tak inspiraci, jak se sblížit s Joannou (Olivia Olson). Tato scéna byla z filmu nakonec vystřižena a ke zhlédnutí je v bonusových materiálech na DVD.
- Původní verze scénáře předpokládala, že v úvodu zlomí Jamiemu (Colin Firth) srdce Mia (Heike Makatsch).
- Hugh Grant původně trval na tom, že bude hrát vážného a seriózního premiéra. Proto zásadně odmítl tančit na písničku skupiny Jackson 5. Jen díky šťastné náhodě byl při posledním natáčecím dni přesvědčen.
- Herec Liam Neeson v reálném životě prožil stejnou tragédii, jako jeho filmový Daniel. V roce 2009 jeho žena Natasha Richardson ve věku 46 let tragicky zahynula při nehodě na lyžích.
- Dvě později vystřižené scény natočil v Keni po vlastních zkušenostech sám režisér Richard Curtis. Měly dokázat, že láska je skutečně všude kolem nás, i v místech, kde není jednoduché žít. První začíná v kanceláři u Sarah (Laura Linney), v níž je v pozadí vidět obraz dvou afrických žen. Kamera najede na detail a obraz "ožívá". Obsahem je krátký rozhovor žen nesoucích na zádech dříví, stěžujících si na starosti se svými dětmi a jejich láskami. Druhý záběr zachycuje Afričana dívajícího se na zničenou úrodu, jehož přichází utěšit a podpořit jeho žena.
- V době natáčení bylo Keiře Knightley (Juliet) pouhých 17 let.
- Trapné ticho mezi Jamiem (Colin Firth) a Aurelií (Lúcia Moniz) při jízdě z práce domů má základ v osobní zkušenosti režiséra Richarda Curtise.
- Anne Reid hraje ředitelku školy a Frances de la Tour její milenku. Ve filmu se tato pasáž neobjeví, ale majitelé DVD ji mohou zhlédnout v sekci "vystřižené scény".
- Sam (Thomas Brodie-Sangster) běží na letišti za Joannou (Olivia Olson) a křičí na ni přes sklo, což je zjevný odkaz na film Absolvent (1967).
- Emma Thompson (Karen) se kvůli roli ve filmu nechala vycpat, aby byla tlustší.
- Ve scéně, kdy Juliet (Keira Knightley) hledá v domě Marka (Andrew Lincoln) svatební video, můžeme na jedné z polic vidět DVD filmu Okno do dvora (1954).
- Romantická scéna, v níž Mark (Andrew Lincoln) na kartičkách vyznává svou lásku, mohla vypadat úplně jinak. Režisér Richard Curtis napsal celkem pět různých verzí a konzultoval je s pěti různými ženami. Představitel Marka zase prozradil, že kartičky vlastnoručně napsal, ačkoliv mohl využít již vytvořené rekvizity.
- Natáčení některých scén v nákupním centru probíhalo hlavně v noci kvůli značným davům nakupujících v průběhu dne. Pomalý prodavač Rowan Atkinson svůj výstup vytvořil o půlnoci, pochopitelně v uzavřeném objektu.
- „Víte, byla tam ta hororová scéna, v níž musím tančit po celém domě. Řekl bych, že to byla nejnesnesitelnější scéna, jakou jsem kdy natáčel. Nebylo snadné pro Angličana po čtyřicítce v sedm ráno zcela střízlivý něco takového natáčet,“ prohlásil Hugh Grant v rozhovoru magazínu MSN.
- Bill Nighy (Billy Mack) v rozhovoru pro iDnes.cz (2018) uvedl, že na jeho náhrobku bude věta: „Děti. Nekupujte drogy. Staňte se slavnými a budete je dostávat zadarmo!“
- Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 2003 v New Yorku.
- Natáčelo se od 2. září do 26. listopadu 2002 ve Francii, Anglii a v Keni.
- V závěru filmu na letišti zní píseň „God Only Knows“ od kapely Beach Boys.
- Režisér Richard Curtis přizval k natáčení celou rodinu včetně potomků. Scarlett Curtis se objevila v dětském kostýmu jako langusta, její bratr Jake Curtis byl v masce Spider-Mana se zlatou korunou.
- Daniel (Liam Neeson) neví, co jeho nevlastní syn Samuel (Thomas Brodie-Sangster) dělá ve svém pokoji. Ten jej zdobí filmovými plakáty ze zamilovaných filmů a hledá tak inspiraci, jak se sblížit s Joannou (Olivia Olson). Tato scéna byla z filmu nakonec vystřižena a ke zhlédnutí je v bonusových materiálech na DVD.
- Původní verze scénáře předpokládala, že v úvodu zlomí Jamiemu (Colin Firth) srdce Mia (Heike Makatsch).
- Hugh Grant původně trval na tom, že bude hrát vážného a seriózního premiéra. Proto zásadně odmítl tančit na písničku skupiny Jackson 5. Jen díky šťastné náhodě byl při posledním natáčecím dni přesvědčen.
- Herec Liam Neeson v reálném životě prožil stejnou tragédii, jako jeho filmový Daniel. V roce 2009 jeho žena Natasha Richardson ve věku 46 let tragicky zahynula při nehodě na lyžích.
- Dvě později vystřižené scény natočil v Keni po vlastních zkušenostech sám režisér Richard Curtis. Měly dokázat, že láska je skutečně všude kolem nás, i v místech, kde není jednoduché žít. První začíná v kanceláři u Sarah (Laura Linney), v níž je v pozadí vidět obraz dvou afrických žen. Kamera najede na detail a obraz "ožívá". Obsahem je krátký rozhovor žen nesoucích na zádech dříví, stěžujících si na starosti se svými dětmi a jejich láskami. Druhý záběr zachycuje Afričana dívajícího se na zničenou úrodu, jehož přichází utěšit a podpořit jeho žena.
- V době natáčení bylo Keiře Knightley (Juliet) pouhých 17 let.
- Trapné ticho mezi Jamiem (Colin Firth) a Aurelií (Lúcia Moniz) při jízdě z práce domů má základ v osobní zkušenosti režiséra Richarda Curtise.
- Anne Reid hraje ředitelku školy a Frances de la Tour její milenku. Ve filmu se tato pasáž neobjeví, ale majitelé DVD ji mohou zhlédnout v sekci "vystřižené scény".
- Sam (Thomas Brodie-Sangster) běží na letišti za Joannou (Olivia Olson) a křičí na ni přes sklo, což je zjevný odkaz na film Absolvent (1967).
Odkazy