Drtivý dopad / Deep Impact (1998/120/USA/Akční) 63%

24.02.2018 18:08
JEDNOU VĚTOU
„Srážka Země s obrovskou kometou je nevyhnutelná!“
 
OBSAH
Během pozorování oblohy astronomickým kroužkem objeví čtrnáctiletý Leo Biederman dosud neznámou kometu. Vedoucí pošle snímky do observatoře, kde se dostanou do ruky doktoru Wolfovi, jenž zjistí, že míří přímo k Zemi. Jenže než stačí kohokoli varovat, zabije se při autonehodě. O rok později se televizní reportérka Jenny Lernerová dostane při pátrání po důvodu odstoupení ministra financí na stopu tajemné Ele, kterou považuje za ministrovu milenku. Je zadržena agenty FBI, kteří ji odvedou k prezidentovi. Ten ji požádá, aby se svou zprávou počkala ještě dva dny. Vzápětí šokovaná novinářka zjistí, že Ele není žena, ale zkratka, pod níž se skrývá hrozba dopadu obrovské komety, která na Zemi vyhubí vše živé a dopadne za necelý rok. USA a Rusko pracují na projektu výpravy, která by měla přistát na jejím povrchu a rozmetat ji na menší kusy jadernými náložemi. Prezident vyhlásí rozsáhlý projekt, který má umožnit přežití. V hlubokých jeskyních je vybudován úkryt pro téměř milion Američanů, kteří tu mohou přežít dva roky, než se planeta stane opět obyvatelnou. Pětina z nich, od vědců po umělce, je vybrána pro své schopnosti, zbytek určí los. Zatímco svět se připravuje na katastrofu, pokusí se astronauti roztrhat kometu. Vinou nehody však nemohou připravit všechny nálože a síla výbuchu není dostatečná. Posádka se rozhodne k sebevražednému pokusu odpálit zbylé nálože i s Mesiášem.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ani ne tak sci-fi, jako spíše uvěřitelný obraz našeho světa, čelícímu hrozbě, která klidně může přijít i v reálu. To, co se stalo začátkem 20.století na Sibiři,kdy do naší planety udeřil malý asteroid o síle několika atomových pum, může za pár let klidně postihnout jiný kout světa v mnohem větší a pro život na zemi katastrofální míře. A o tom je právě tento film. Nehostinný vesmír bohužel životu nefandí a je dobré to vědět, nebo natočit o tom film. Ale to je bohužel tak všechno, co člověk může dělat. Nebo v rámci zachování lidského rodu obydlet i jiné planety, jako pojistku. Jenže to už jsme opravdu u sci-fi, ale filmy by byly o tom taky parádní. Drtivý dopad 2 až 10 :o)) Ale zpět k samotnému filmu. S přimhouřenýma oběma očima dávám čtyři* a jsem ochoten přehlídnout i trapárnu v podobě přistávání na asteroidu. (Lima) 4*

Proč skoro všechny kataklyzmatické filmy vyzní poněkud trapně? Na bombastického (a zhruba stejně "kvalitního") následníka Dne Nezávislosti - Armageddon - sice hned tak něco mít nebude, ale kdyby tenhle film neměl Morgana Freemana (mimochodem - černý prezident USA, nevybavuju si, že by se film odehrával v roce 2050 :)) a Roberta Duvalla, nebylo by moc o co stát. Nevíte jak to, že Elijah Wood už nejmíň pět let vypadá úplně stejně? Ale co, taková Alicia Silverstone je stejná nejmíň deset let (ale ona je moc hezká kočička a Wood je šašek;)). Armageddonu jsem dal 50% a Deep Impact je přece jenom lepší. 60% (Gemini) 3*

Drtivý dopad je skutečně drtivý, tedy do samotného konce, kdy vypukne na Zemi to pravé nezastavitelné peklo. Také je to hlavně katastrofický film, který vůbec není špatný, ale málokdy je takový film dobrý a tento je jedním z mála, také na něm spolupracoval slavný Spielberg, takže se to na filmu rozhodně podepsalo. Film a jeho podstata nereálná není, právě naopak ukazuje možnost, která klidně kdykoliv může nastat, a to je na něm tak strašidelné. Drtivý dopad je rozhodně jedním z těch mála, který má co nabídnout i po deseti letech. Stále má co říct a je neskutečně nadčasový, ale furt je u mě za tři hvězdy. Nechtěl bych potkat něco tak strašidelného, co můžu vidět právě tady. Až z toho leze mráz po zádech, strašidelné. (Malarkey) 3*

VELKÁ RECENZE
Tak jsme se dočkali filmu (ani prvního a ani posledního) o největší přírodní katastrofě, jakou si lidé umějí představit. Jednou větou mohu říci, že film Drtivý dopad není až taková katastrofa, jaká to mohla být. Spíš pořádné plácnutí do vody.
Jak vám to jenom vypsat, aniž bych utopil to málo děje, jehož se vám jako divákům dostane?
Začnu tím, že celý film je série nepravděpodobných událostí, které se na sebe vrší do formy na špičce balancující kopky hnoje. Že dinosauři vyhynuli na dopad komety na Zemi, to je hotová věc. Že je potřeba všechno utajit, aby nebyla panika, si myslí každá vláda. Že pak panika nevypukne a všichni si nanejvýš vyhrnou rukávy, je jenom první vrstva do kompostu.
Člen kroužku mladých astronomů, Leo Beiderman (Elijah Wood) objeví na nebi nepatřičný flek. Spadlý e-majlový server a autohavárie zabrání v oficiální publikaci (viz rejpání). Kluk o objevy moc nedbá -- spíš chce být objeven spolužačkou Sárou (Leelee Sobieski).
Za product placement si musel pořádně připlatit MSNBC (takto zpravodajská síť, MS jako Microsoft). Jejich logo prostupuje celým filmem. Mladá reportérka této stanice, Jenny Lerner (Téa Leoni) jde za kariérou a věší se jako ohař na podezřelé odstoupení šéfa kabinetu (James Cromwell), údajně sexuální skandál kolem tajemné „Ellie“. Náhle ji kontaktuje FBI (viz rejpání) a schází se s presidentem USA (Morgan Freeman); svět se konečně smí dozvědět, že se na nás valí kometa.
Nenastává panika. K obrovské sněhové kouli velikosti Mt. Everestu se vydává americko-ruská kosmická loď Messiah, aby ji pomocí atomových náloží rozstřílela na mraky. Její normálně mladá posádka se obtížně vyrovnává s přítomností pilota-důchodce Tannera (Robert Duvall), jehož do výpravy protlačil president. Šance na úspěch nejsou nikterak velké.
Mezitím na Zemi se lidé vyrovnávají s novou hrozbou. Vlády staví podzemní úkryty pro případ, že bude třeba přečkat katastrofu v izolaci. 200 tisíc lidí je již vybráno pro americký podzemní komplex, zbytek do miliónu určí loterie, do které nespadá nikdo nad 50 let věku. Rozdělené rodiny prožívají svá individuální neštěstí, včetně rodiny naší reportérky Jenny, jejíž rozvedení rodiče (Maximilian Shell, Vanessa Redgrave) pro sebe ani nyní nenacházejí porozumění. A Leo a Sára stojí před dospělými rozhodnutími, třebaže jsou ještě děti. Stále v podstatě nenastává panika.
Nechci vám sdělit ani o trošku více, to, co jsem prozradil, možná znáte z reklamy, která tady v Kalifornii byla náležitě bombastická. Zmínit se musím o mocných efektech, kterými se film v pravou chvíli vytasí. Celá kosmická výprava je velmi věrohodná, což se nedá říci o pozemských hereckých výkonech, snad kromě Sáry, která je přesně tím, čím je i její 15tiletá představitelka - vyplašenou školačkou.
Připadá mi, že Deep Impact nenašel rovnováhu mezi suchým líčením katastrofy a rozměklým melodramatem. Dospělí se chovají jako děti a děti se chovají jako dospělí. Ještě že fyzikální zákony tentokrát nedostaly tak moc zabrat. Autoři ovšem dle mého názoru hrubě podcenili nejsilnější lidské pudy. Představa, že by národy (a hlavně milióny jednotlivců, každý sám za sebe) trpně vyčkávaly pokynů z televize, než by se daly do pohybu, je nereálná. Drtivý dopad ukazuje běh událostí, jak by si je možná někdo přál, ale nejspíš by nikdy neproběhly tak v klidu.
A tak vám vlastně film můžu opatrně doporučit, včetně dětí a mládeže od věku, kdy si dovedou představit, co je kometa. Televizní zprávy jsou jistě nechutnější. Drtivý dopad vám možná přijde dost uhozený, čili jinými slovy, není to zas taková katastrofa. Kdyby byla, třeba by se mi líbil víc.

DABING
1. DABING (VHS)
V českém znění: Vladimír Brabec – Robert Duvall (Spurgeon Tanner), Pavlína Rychlá – Téa Leoni (Jenny Lernerová), Alena Vránová - Vanessa Redgrave (Robin Lernerová), Luděk Munzar – Morgan Freeman (President Beck), Jiří Havel - James Cromwell (Alan Rittenhouse), Richard Schiff (Don Biederman), Jan Schánilec – Maximilian Schell (Jason Lerner), Lucie Svobodová – Laura Innes (Beth Stanleyová), Martin Sobotka – Blair Underwood (Mark Simon), Michal Dlouhý – Ron Eldard (Oren Monash), Bohdan Tůma – Aleksandr Baluev (Mikhail Tulchinsky), Zdeněk Hess - O'Neal Compton (Morten Entrekin), Kurtwood Smith (Otis Hefter), Bedřich Šetena - Bruce Weitz (Stuart Caley), Jiří Ptáčník - Jon Favreau (Gus Partenza), Antonín Navrátil - Joe Urla (Ira Moskatel), Monika Ticháčková - Jasmine Harrison (Jasmine). Barbora Munzarová - Mary McCormack (Andrea Bakerová), Daniel Tůma - Elijah Wood (Leo Biederman), Klára Šumanová - Hannah Leder (Holly Rittenhouse), Lucie Kožinová - Rya Kihlstedt (Chloe), Denise Crosby (Vicky Hotchnerová), Vladimír Fišer (titulky míst a času), Miriam Chytilová - Suzy Nakamura (Jennina asistentka), Jan Hanžlík - Charles Dumas (Jeff Worth), Martina Hudečková, a další.
Vyrobil: pro Hollywood Classic Entertainment ??? 1998

2. DABING (ČT)
V českém znění: Petr Pelzer – Robert Duvall (Spurgeon Tanner), Dagmar Čárová – Téa Leoni (Jenny Lernerová), Martin Štěpánek – Morgan Freeman (President Beck), Dana Syslová - Vanessa Redgrave (Robin Lernerová), Jiří Zavřel - Maximilian Schell (Jason Lerner), Milan Slepička, Saša Rašilov - Ron Eldard (Oren Monash), Luděk Čtvrtlík, Jana Mařasová – Laura Innes (Beth Stanleyová), Lucie Kožinová - Mary McCormack (Andrea Bakerová), Petr Křiváček, Klára Jandová - Leelee Sobieski (Sarah Hotchner), Radovan Snítil, Jiří Srnec, Martin Janouš, Vladimír Kudla, Miloš Hlavica - Bruce Weitz (Stuart Caley), Jana Postlerová, Jaroslav Vlach, Kateřina Velebová, Milada Čechová, Marcel Rošetzký, Miloš Mejzlík - Alexander Baluev (Tulčinskij), Pavel Pípal - Charles Dumas (Jeff Worth), Ladislav Cigánek, Martin Písařík, Tomáš Staněk, Radka Fidlerová, Jindřich Hinke - James Cromwell (Alan Rittenhouse), Jitka Moučková, Monika Schullerová - Suzy Nakamura (Jennina asistentka), Hana Czivišová, Ivo Novák, Dan Margolius, a další.
Překlad: Jana Čermáková
Dialogy: Věra Pokojová
Dramaturgie: Ladislav Kadlec
Zvuk: Jiří Pešek
Střihová spolupráce: Ivana Kratochvílová
Asistentka režie: Hana Zapletalová
Vedoucí produkce: Jiřina Finková
Režie: Jiří F. Svoboda
Vyrobila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize, 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 21.5.1998 Bontonfilm
Premiéra USA: 8.5.1998 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.12.1998 (Bonton Home Video)
Poprvé na DVD: 12.7.2004 Universal
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 9 153 798
Tržby celkem - $ 349 464 664
Návštěvnost v ČR - 166 328
Náklady (Rozpočet) - $ 80 000 000

https://www.fdb.cz/film/drtivy-dopad-deep-impact/25029
https://www.kfilmu.net/film/drtivy-dopad/
 
Tvůrci a herci
Mimi Leder (Režie), Richard D. Zanuck (Produkce), David Brown (Produkce), James Horner (Hudba), Dietrich Lohmann (Kamera), David Rosenbloom (Střih), Paul Cichocki (Střih), Allison Jones (Casting), Leslie Dilley (Scénografie), Ruth Myers (Kostýmy), Mark Hopkins McNabb (Zvuk), Joe White (Zvuk), Make Up Department (Masky), Bruce Joel Rubin (Scénář), Michael Tolkin (Scénář), Robert Duvall (Herec), Téa Leoni (Herec), Elijah Wood (Herec), Vanessa Redgrave (Herec), Morgan Freeman (Herec), Maximilian Schell (Herec), James Cromwell (Herec), Ron Eldard (Herec), Jon Favreau (Herec), Laura Innes (Herec), Mary McCormack (Herec), Richard Schiff (Herec), Leelee Sobieski (Herec), Blair Underwood (Herec), Dougray Scott (Herec), Bruce Weitz (Herec), Rya Kihlstedt (Herec), Mark Moses (Herec), Denise Crosby (Herec), Kimberly Huie (Herec), Jason Dohring (Herec), Concetta Tomei (Herec), Mike O'Malley (Herec), Kurtwood Smith (Herec), Charles Martin Smith (Herec), Mic Rodgers (Herec), Cynthia Ettinger (Herec), Derek de Lint (Herec), Merrin Dungey (Herec), Betsy Brantley (Herec), Alimi Ballard (Herec), Don Handfield (Herec), Alexandr Balujev (Herec), Jennifer Jostyn (Herec), Thomas Rosales Jr. (Herec), Suzy Nakamura (Herec), John Ducey (Herec), Francis X. McCarthy (Herec)
 
1998/120/USA/Akční
 
Zajímavost k filmu
- Morgan Freeman (Beck) obsadil roku 2012 druhé místo v anketě „The Hollywood Reporter“ o nejlepší náhradu reálného presidenta filmovým.
- Jenny Lerner (Téa Leoni) měla být původně zpravodajkou stanice CNN. Tato společnost to však odmítla jako nevhodné.
- Film se s výdělkem 350 milionů amerických dolarů stal nejvýdělečnějším snímkem roku 1998, který režírovala žena.
- Jedním z producentů byl Steven Spielberg.
- James Cromwell hraje člena týmu prezidenta v podání Morgana Freemana. Ve filmu Nejhorší obavy si tyto role prohodili.
- Morgan Freeman chtěl ve filmu mít náušnici. S tím režisérka nesouhlasila, ale nechala ve filmu záběr, kde se vyhrnou prezidentovy manžety a odhalí skutečné Freemanovo tetování na ruce, aby působil prezident víc lidsky.
- Scéna, kdy Jenny Lerner (Téa Leoni) poprvé potká prezidenta, se natáčela na stejném místě, kde byl zavražděn Robert F. Kennedy.
- Joshua Colwell, který hraje jednoho ze členů NASA, zároveň dohlížel na vědeckou přesnost filmu.
 
Odkazy