Drákula / Dracula (1992/130/USA/Horor, Romantický, Drama, Thriller) 80%

22.03.2018 10:16
JEDNOU VĚTOU
„Nesmrtelný transylvánský hrabě čekal 400 let na znovuzrození své lásky. Nakonec ji objeví v osobě viktoriánské dívky, ale mezi ním a všemi jeho touhami stojí lovec upírů."

OBSAH
Sídlo hraběte Draculy v Transylvanii sotva někdo objeví. V 15. století žil kníže Vlad, který se proslavil jako obratný diplomat, statečný bojovník proti pohanům a také jako nesmírně krutý muž se zálibou v napichování protivníků na kůl. Jeho postava prý inspirovala koncem minulého století spisovatele Brama Stokera k napsání dnes již klasického románu o upírech - Draculy. Ten je zde zosobněním zla, proti němuž se postaví skupina odvážných lidí v čele s profesorem Van Helsingem. Režisér Coppola se rozhodl jako první natočit Stokerův román v celé jeho šíři. Hrabě Dracula je v podstatě milující muž, který tragicky přišel o svou celoživotní lásku a v žalu proklel Boha za jeho krutost. Po staletích neklidného bloudění se dostává do Anglie, aby zde hledal odraz své dávné lásky. Převtělováním ve vlka, netopýra či mlhu nachází další kandidáty upírského života. Konečná bitva o duši krásné Miny proběhne v transylvánských horách, kde se Dracula se svojí vyvolenou chce ukrýt.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tak tohle je (pro mě) naprostá modla všech filmů o upírech, a neříkám to jenom proto, že od stříbrných šperků se mi dělá vyrážka:) Od hudby přes výpravu a kameru (Draculův stín...) až po skvělé herecké výkony je tenhle kus dokonalý. Gary Oldman a Anthony Hopkins spolu s Winonou Ryder tvoří naprosto, ale naprosto špičkové obsazení. Tím nějak nesnižuji výkon zbytku ansámblu, protože jak říká okřídlené úsloví, není malých rolí, pouze malých herců. Coppola podává příběh tak precizní formou, že ve chvíli, kdy duše prince Vlada dojde pokoje, jsem i já uronil slzu... jednoduše mistrovské dílo, dokonce si troufám říci, že svojí romantickou rovinou předstihující brilantní, avšak "pouze" suše horrorovou knižní předlohu, kterou jsem měl to potěšení si vychutnat v originále... PS: Love Song For A Vampire je skvost hudební historie. Možná bych to pro zjednodušení mohl postavit takhle - hlas Annie Lennox je skvost hudební historie. (Gemini) 5*

Francis Ford Coppola si na začátku devadesátých let udělal velice zajímavý pohled na hraběte Drákulu v čele s předními americkými a britskými herci. Musím říct, že mě film dokázal vcelku rychle upoutat. Vlkodlačí znásilnění třeba mělo koule, ale ve výsledku tenhle film obsahuje absolutně všechny prvky filmu, který by někdo jinej mohl nazvat brakem. Jasně, že úmyslně. O to zajímavější to je, ale o to víc mě mrzí, že tenhle film není čistý fantasy, ale spíš jenom parodie na fantasy. Všechno je to totiž až moc absurdní. Vlastně to není film, na který by se dalo dívat jen tak. Místy jsem dokonce přemýšlel, zdali je to vůbec film, na který by se dalo dívat. (Malarkey) 3*

Dokonale až divadelní kulisy. Miniaturní lokomotiva projíždějící krajinou. Hravé stíny Draculy. Dokonalý Dracula. Nevinná Winona Ryder. Mladičky Keanu Reeves. Herecký učitel Anthony Hopkins a další v naprosto úžasně vybroušené adaptaci, která se snaží, o co nejvěrnější atmosféru a zobrazení knižního světa. V tomto filmu je něco magického co nutí se diváka nesmát, když vidí až nečekaně "špatné" efekty, kterou jsou však záměrné. Musím se chvílemi smát, když někdo tento film shlédne a nelíbí se mu a pak si přečte knihu zjistí kde jsou rozdíly a nelíbí se mu ani kniha. Je naprosto zcestné požadovat adaptaci knihy, která je vedena jako korespondence mezi několika lidmi. Divák není zvědavý na Ninu, která otevře dopis od svého milovaného a začne číst řádky o jeho práci pro Draculu. Divák chce vidět co nejvíce děje odehrávat se v reálném čase a chce, aby ho děj pohltil a to s některými prvky v knize opravdu nelze. Dracula od Coppoly těží z několika fiktivních pravd, které po mnoha adaptacích vznikly. Mezi ně patří charaktery postav, které jsou měněny a některé události se časem naprosto vynechali, tudíž vytahuje ze zbytků Draculy to nejlepší a spojuje to s nejlepšími herci, které mohl sehnat. Za to mu děkuji a film mám velmi rád jako takovou přímo divadelní pohádku. (Djkoma) 5*

VELKÁ RECENZE
 Pro mě osobně je Coppolova verze „Draculy“ tou nejlepší. Předlohy se nedrží dokonale, stejně jako ostatní filmy natočené podle románu Brama Stokera, ale nejlépe zachycuje dobu, v které se měl příběh původně odehrávat, jsou zde úžasné reálie, což je doplněno i skvělými kostýmy, za které si film vysloužil také Oscara, který byl ještě doplněn Oscarem za zvukové efekty a makeup.
Film je nádherným gotickým hororem, který je spojený s příběhem tragickým, kdy Dracula je zde jednoznačně vykreslen jako tragický hrdina, kdy jeho tragédií je nesmrtelnost. Do víru temna jej posouvá smrt jeho lásky a zatracení boha v době, kdy ještě jako Vlad bojoval proti Turkům. Od té doby se hodně změnilo, ale Dracula zůstal krvelačnou bestií. Vzhledem k tomu, že má zájem se dostat do Londýna, setkává se s Jonathanem Harkerem v podání Keenu Reevese, který rozhodně nepředvedl jeden z nejlepších výkonů. Z obrázku, který Harker má, se Dracula dovídá o tom, že existuje převtělení jeho mrtvé Elisabety, Mina Murray, která je Harkerovou snoubenkou. Rozhodne se, že tuto ženu musí najít a také následně ovládnout. Co se děje dál, už je poměrně známé.
Skvělý výkon ve filmu podává především Gary Oldman v titulní roli hraběte Draculy. Gary Oldman je naprostý chameleon, který dokáže zahrát v podstatě cokoli, od Draculy, přes vraha, komika, kmotra Harryho Pottera, až po čestného Jima Gordona. Každá jeho role je odlišná a dokonale zapamatovatelná. Skvělý herecký výkon předvádí i Anthony Hopkins, který je vůbec jedním z nejlepších herců na světě. Dal své postavě příjemný přízvuk, který odkazuje na jeho holandskou národnost. Příjemná je i Winona Ryder.
Čím film nejvíce uchvátí a možná i překvapí, je jeho provedení. Francis Ford Coppola se vzdal veškerých moderních triků, přičemž na počátku 90. let 20. století již měl určitou možnost využití počítačových efektů. Přesto zůstal u klasických technologií, a pokud říkám klasických, myslím skutečně klasických z dob počátku 20. století. Je to patrné například na scénách, kde projíždí vlak – jedná se o miniaturu – ve chvíli, kdy se prolínají jednotlivé obrazy, anebo v momentě, kdy Dracula či jiné postavy plují vzduchem. Film byl za tohle do jisté míry kritizován, já jsem na druhou stranu rád, že ještě někdo dokáže ocenit možnosti klasických technologií a použije je v moderní době, i když ve filmu, který se vrací o více jak století zpět do minulosti.
Ve svém provedení je tak film skutečně jedinečný, a i když byl kritizován za určité nedokonalosti (Draculův stín, který si hraje vlastním životem, neumětelství Keenu Reevese), jako celek vyznívá film velmi dobře a pro mě zůstává tou nejlepší draculovskou adaptací, která kdy byla natočena. Velmi potěšující je pak přítomnost dalších herců v menších rolích, především pak Toma Waitse (pravda, ten není až tolik hercem, i když toho za svoji kariéru odehrál docela dost) anebo Monicy Bellucci, kdy ve filmu můžeme ocenit všechny její půvaby.
Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:
Jako celek film vyznívá skvěle, má své dobové kouzlo a především hrabě Dracula je skutečně úchvatně zahraný. Neříkám, že to je životní role Garyho Oldmana, ale rozhodně jedna z jeho nejlepších. Zasloužil by si za ní aspoň nominaci na Oscara, ale nedá se nic dělat.
Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:
Film není až tolik hororovým příběhem, i když hororových momentů je zde dostatek, jako především příběhem tragické lásky, který je zasazen do nádherných kulis.

Ocenění:
Academy Awards
1993 - Kostýmy
1993 - Makeup
1993 - Střih zvuku
1993 - Výprava (nominace)

BAFTA
1994 - Kostýmy (nominace)
1994 - Masky (nominace)
1994 - Výprava (nominace)
1994 - Vizuální efekty (nominace)

DABING
1. DABING (VHS, Markíza, TV Dajto)
V českém znění: Alexej Pyško - Gary Oldman (hrabě Dracula), Pavel Soukup - Anthony Hopkins (Abraham Van Helsing, popisky), Miriam Chytilová - Winona Ryder (Mina Murrayová / Elisabeta), Filip Jančík - Keanu Reeves, Billy Campbell (Jonathan Harker, Morris), Jana Páleníčková - Sadie Frost (Lucy), Tomáš Juřička - Tom Waits, Cary Elwes (Renfield, lord Arthur Holmwood), Libor Terš - Richard E. Grant, Billy Campbell (Dr. Jack Seward, Morris), Jiří Zavřel - I.M. Hobson (Hobbs - sluha)
Zvuk: Jan Morávek
Překlad: Dana Oberbergerová
Produkce: Kristýna Hernerová
Dialogy a režie: Karolína Průšová
Vyrobil: Bonton, divize Bontonfilms

2. DABING (ČT)
V českém znění: Jan Vlasák / Aleš Procházka - Gary Oldman (hrabě Dracula), Jitka Ježková - Winona Ryder (Mina Murrayová / Elisabeta), Ladislav Frej - Anthony Hopkins (Abraham Van Helsing), Michal Dlouhý - Keanu Reeves (Jonathan Harker), Lukáš Hlavica - Richard E. Grant (Dr. Jack Seward), Ladislav Cigánek - Cary Elwes (lord Arthur Holmwood), Jan Šťastný - Billy Campbell (Seward), Linda Rybová - Sadie Frost (Lucy), Miroslav Táborský - Tom Waits (Renfield), Karel Gult - I.M. Hobson (Hobbs - sluha), Jan Bartoš (titulky), a další
Překlad: Pavel Medek
Dramaturgie: Michael Málek
Zvuk: Radim Štětina
Střih: Ivana Kratochvílová
Asistentka režie: Hana Somolová
Vedoucí produkce: Jan Mostecký
České dialogy a režie Elmar Kloss
Vyrobila: Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského, Česká televize 2001

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 26.3.1993
Premiéra USA: 13.11.1992 Columbia/Sony
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 8.10.2007 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 7 746 961
Tržby celkem - $ 215 862 692
Návštěvnost v ČR 367 309
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000

FILMY V SÉRII
Dracula gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/drakula-dracula/
Horor / Romantický, USA, 1992
Režie: Francis Ford Coppola, Hrají: Gary Oldman, Winona Ryder

Drákula: Neznámá legenda gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-0104/
Fantasy / Drama, USA / Japonsko, 2014
Režie: Gary Shore, Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper

FILMY V SÉRII /Patrick Lussier/
Dracula 2000 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/dracula-2000-dracula-2000/
USA, Horor / Thriller, 2000
Režie: Patrick Lussier, Hrají: Jonny Lee Miller, Justine Waddell

Dracula II: Vzkříšení (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/dracula-2-vzkriseni-video-film-dracula-ii-ascension-2003-81-usa-horor-35/
USA, Horor, 2003
Režie: Patrick Lussier, Hrají: Brande Roderick, Jason London

Dracula III: Odkaz gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/01-original-dvd1/
USA, Horor, 2005
Režie: Patrick Lussier, Hrají: Jason Scott Lee, Jason London

SERIÁLY V SÉRII
Drákula (seriál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/02-original-dvd2/
USA, Drama / Horor, 2013
Režie: Andy Goddard, Steve Shill, Hrají: Jonathan Rhys Meyers, Ben Miles

 
Tvůrci a herci
Francis Ford Coppola (Režie), Francis Ford Coppola (Produkce), Fred Fuchs (Produkce), Charles Mulvehill (Produkce), Wojciech Kilar (Hudba), Michael Ballhaus (Kamera), Anne Goursaud (Střih), Glen Scantlebury (Střih), Nicholas C. Smith (Střih), Victoria Thomas (Casting), Thomas E. Sanders (Scénografie), Eiko Ishioka (Kostýmy), Leslie Shatz (Zvuk), George W. Scott (Zvuk), David E. Stone (Zvuk), Joseph T. Sabella (Zvuk), - (Masky), James V. Hart (Scénář), Bram Stoker (kniha) (Předloha), Gary Oldman (Herec), Winona Ryder (Herec), Anthony Hopkins (Herec), Keanu Reeves (Herec), Richard E. Grant (Herec), Cary Elwes (Herec), Billy Campbell (Herec), Sadie Frost (Herec), Tom Waits (Herec), Monica Bellucci (Herec), Tatiana von Furstenberg (Herec), Daniel Newman (Herec), Ele Bardha (Herec), Jay Robinson (Herec)
 
1992/130/USA/Horor, Romantický, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Gary Oldman dostal za účelem vžití se do role od režiséra Coppola rakev, kterou si Oldman nechal v garáži. V televizní pořadu Conan (od r. 2010) Oldman zavtipkoval, že si dokonce myslel, že po něm Coppola chce, aby v ní měl s někým sex.
- Autor Knihy "Dracula" Bram Stoker vycházel při utváření hlavní postavy ze skutečné osoby. S postavou Drakuly je spojován kníže Vlad III., též nazývaný Dracula, vládce Valašska, nikoliv však Sedmihradska, známého též jako Transylvánie.
- Na zpracování scén, kdy za přítomnosti upírů přestávají fungovat fyzikální zákony, najal Copolla jako odpůrce počítačových triků standardní tým trikařů. Ti však prohlásili, že požadované efekty se svým vybavením nezvládnou vytvořit, a tak byli nahrazeni režisérovým synem Romanem Coppolou, který naprostou většinu triků realizoval v duchu "staré trikařské školy" pomocí zadní projekce, dvojníků apod.
- Po negativním přijetí zkušební verze byl snímek zkrácen o dvacet minut, především o „krvavé scény“.
- První režisérovou volbou pro ztvárnění postavy Lucy byla Juliette Lewis.
- Oblečení, které má na sobě Dracula v závěrečné scéně, kdy umírá, je inspirováno obrazem Gustava Klimta, pod názvem „The Kiss“.
- Scéna, kdy Gary Oldman olizuje břitvu s krví Keanu Reevese, se natáčela pozdě po půlnoci a Oldman měl již něco ostřejšího vypito. Alespoň to ladilo s náladou jak ve filmu, tak na place.
- Holčička, kterou nese Lucy do své hrobky, již jako upírka, plakala doopravdy. Z make-upu Sadie Frost byla neskutečně vyděšená a je to zcela autentické. Na dívku pak museli být velmi opatrní, jelikož byla opravdu v šoku.
- Na první setkání s herci, kteří byli vybrání pro hlavní postavy ve filmu, si Francis Ford Copolla připravil neobvyklou zkoušku. Donutil je všechny přečíst Stokerův román nahlas, aby získali cit pro příběh.
- Sadie Frost si musela pro tento film obarvit vlasy na jiný odstín, jelikož se moc podobala Winoně Ryder.
 
Odkazy