Doktor z vejminku (TV seriál) Doktor z vejminku

05.03.2016 18:11

Komedie

Československo, 1982, 7x40 min

Obsah

Doktor z vejminku je cyklus volně řazených komedií, které nemají pevně vázanou dějovou konstrukci, ale spojuje je hlavní postava, postava advokáta v penzi, osoba doktora Kostrhúna. Všechny příběhy jsou natočeny podle skutečných událostí, záznamy o nich jsou uloženy v právnických archivech, odkud také scenárista Jaroslav Dietl čerpal. Režisér Zdeněk Podskalský pozval ke spolupráci řadu známých herců - s Martinem Růžkem jako doktorem Kostrhúnem v čele. Doktor Kostrhún se rozhodl trávit léta odpočinku ve vesničce zvané Malovidy, přesněji ve stavení, ve kterém s rodinou žije Kostrhúnova dcera Anna. Brzy se ukáže, že právnická duše doktora Kostrhúna zůstala i ve věku důchodovém ve střehu, že přes všechna rozhodnutí s povoláním skončit, to dědovi Kostrhúnovi nedá, aby nevstupoval znovu a znovu do osudů svých bližních a nepomáhal jim v potížích...

Obsah dílů

1.série (1982)

DÍL 1: Boty (Boty) - Dr.Kostrhun, když se odebere do důchodu, přestěhuje se natrvalo na vesnici - do místa zvaného Malovidy, kde žije s rodinou jeho dcera Anna a chce žít v přírodním prostředí, bez advokacie - i když si s sebou veze "občana" a další právnické příručky. Brzy se ukáže, že právnická duše doktora Kostrhúna zůstala i ve věku důchodovém ve střehu, že přes všechna rozhodnutí s povoláním skončit, to dědovi Kostrhúnovi nedá, aby nevstupoval znovu a znovu do osudů svých bližních a nepomáhal jim v potížích. Zprvu odmítá všechny žádosti o "právní porady", ale když nejbližší zeťův kamarád a spolupracovník inž. Poupě na zájezdu "přijde do maléru", vrhne se do jeho očistění: Poupě na zájezdu na veletrh do Brna strávil noc v pokoji účetní Jiřiny, po noci lásky jí dokonce koupil v Brně boty - ovšem ne kozačky, které si děvče přálo, ale jen lodičky a tím ji urazil, neboť se štědrostí svého milence už chlubila kamarádkám. A tak si na něho vymyslí, že k ní do hotelového pokoje vnikl a znásilnil ji. Po dobrém smír nejde, jenže Ruda Poupě najde paragon od střevíčků a když se tak prokáže, že po "znásilnění" ještě děvče šlo s milencem kupovat boty, je její konstrukce na draka. Ovšem Ruda si bude muset poradit, a to sám, se svou ženou

DÍL 2: Důchod (Důchod) - Dr.Kostrhun se shání po svém důchodu, doručovatelka Irenka mu sdělí, že ještě nedošel, že nepřevedli jeho adresu na venek, ale večer pak do domku dojde její matka a důchod přinese. Irena je rozvedená, staví dům, doktor Kostrhun pojímá podezření, že provádí machinace s penězi. Ty se potvrzují ve chvíli, kdy manžel jeho dcery přináší menší zálohu na plat, protože půjčil peníze - jak tvrdí ovšem - svému kamarádovi z práce. Žena mu nevěří, ani jeho smluvené hře s kamarádem. Že Irena něco s penězi dělá, potvrzuje i náhodná podobná scénka s babkou z vesnice, kterou Kostrhun zažije. Mezi manžely je ovšem odpor k tomu, aby dědeček něco proti Ireně podnikl, protože Irena před Nanynkou s Jiřím chodila - a bralo by se to na vesnici jako pomsta. Ale SNB už věc vyšetřuje, advokát-penzista se snaží Irenu přimět, aby dluh vyrovnala a sama se přiznala na SNB, což ona sice zprvu tvrdohlavě odmítá, chce ukázat vesnici, co dokáže, taky proto že peníze kradla, ale v noci přichází za starým pánem - na poradu. Když si uvědomí, že trest bude menší, když škodu uhradí a přizná se - šlo už o víc než 26 tisíc Kčs - přihlásí se na SNB a i Kostrhunova dcera se smíří s manželem za ten hříšek a lež.

DÍL 3: Láska a úklady (Láska a úklady) - Sousedovic Jarmilka má známost s dost pochybnou existencí Radečkem, který šilhá po Praze a po redaktoření a chce vzít děvče z vesnice, jakkoli jí zde rodiče postavili vilu na vdávání a založení rodiny. Doktor Kostrhun se snaží rozvaděného otce, který když mladí chtějí utéci pronásleduje svůdce s flintou, uklidnit a dokáže, že Radek je pozván "do rodiny" na nedělní husu. Ale ani tam se otec Valenta nesmíří. Když rodiče odjedou mimo vesnici, spolykají oba milenci prášky a napíší dopis na rozloučenou, jako že páchájí sebevraždu. Samozřejmě jako při útěku, i zde je Radeček iniciátorem této hlouposti, při níž málem Jarmilku nevzkřísí. A tu nastupuje 230 účast na sebevraždě - a Radeček si musí jít trest odsedět. Ale když se z vězení vrací, nastávající tchýně přijde prosit, aby ho vzali do družstva za šoféra, aby byl klid v chalupě.

DÍL 4: Veřejné osvětlení (Veřejné osvětlení) - Příběh o tom, jak se obecně prospěšná činnost stala předmětem soudního jednání.

DÍL 5: Býk na žír (Býk na žír) - Rozvedený Kvasnica si činí nároky na věci z domku své bývalé manželky a především jeho zájmem je získat býka a doklady o nákupu krmení a tím vlastně okrást svou bývalou ženu a tchýni.

DÍL 6: Nemovitost (Nemovitost) - Případ dědictví venkovské chalupy mezi tři sourozence, mezi něž se nevybíravým, leč právnickým způsobem vmísí zájmy manžela Elišky. Sledujeme postup a přístup obou bratrů a nerozhodnost Elišky.

DÍL 7: Půjčka (Půjčka) - Tentokrát řeší advokát v důchodu případ půjčky peněz na pozadí mezilidských vztahů dvou mladých lidí.

 

Producent - Ceskoslovenská Televize

https://www.csfd.cz/film/106111-doktor-z-vejminku/prehled/#