DOA: Na život a na smrt / DOA: Dead or Alive (2006/83/USA, Německo, Velká Británie/Akční, Dobrodružný) 54%

02.04.2022 21:03
JEDNOU VĚTOU
„Čtyři krásné sexy ženy jsou sokyněmi v tajném zápasu bojových umění, ale brzy se spojí proti zlým silám."

OBSAH
Čtyři krásné, sexy ženy jsou sokyněmi v tajném zápasu bojových umění, ale brzy se spojí proti zlým silám. Tina Armstrong je superstar v oblasti ženského wrestlingu. Christie je okouzlující zlodějka a nájemná vražedkyně. Princezna Kasumi je asijskou mistryní bojových umění. Helena Douglas je milovnicí extrémních sportů a její tragická minulost ji spojuje s malým palácem v jihovýchodní Asii, kde se také odehrává turnaj Dead or Alive. (H.C.E.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tohle je strašná ptákovina. Všechno hezké bylo ukázáno v trailerech a film je jen stupidní variace na mortal kombat, kde jsou nejlepší bojovnice(a jediné co přežijí :D) samozřejmě světové modelky nebo zpěvačky. Na druhou stranu vidět Holly Valance nahou a zakrytou pouze ručníkem, to potěší každého muže, chlapce a možná i dívku. Holly je totiž jednoznačně nejhezčí ze všech protagonistek a také je z ní cítit jaká to umí být mrcha. Bojové sekvence jsou tak trochu ... tragické. Např. na první pohled hezká bitka mezi Holly Valance a Sarah Carter(mimo jiné obě krásné slečny oblečené jen tak aby nedostali "nepřístupno do 18nácti let") v dešti blízko vody působí krásně, ale při delším sledování si divák uvědomí jak stupidně je bitva vymyšlená, žádná energie, žádný tah na branku, žádný pořádný boj, jen dvě hezké holky v bikinách ukazují co je za 14dní tréninku naučili. Promrhaný potenciál, který stojí za to jen když toužíte po těch hezkých tělech :) (Djkoma) 1*

Stylová brainwash zábava, která videoherního ducha vyždímala do posledního bajtu a nechala se přetavit v nekompromisní akční nářez, který dává vzpomenout na časy Mortal Kombatu, jenž svého času lahodil oku žánrově zatížených fandů. Spoře oděné slečny bojují v impozantním tempu v mistrovsky nasnímaném, sestříhaném a hudebně podbarveném fetiši, u kterého bude pět ze čtyř erotomanů slintat blahem. Vysoce umělecký zážitek a povinná záležitost pro všechny, kteří vyrůstali z joystickem v ruce, a když jim ho rodiče sebrali, šli si listovat Esquirem. (Isherwood) 4*

Sledování podobné ptákoviny hodně ovlivňuje vaše aktuální nálada. Z objektivního hlediska to nebylo o moc horší než Charlieho andílci, přesto jsem zklamaný. K čemu ta vážnost, pane režisére? Proč jste si hned zkraje nepřiznal, že točíte nenáročnou krávovinku, která má do kin přitáhnout puberťáky přirostlé ke svým playstationům? Videoherní stylizace je maximální, kecací vata stupidní, nevtipná a zbytečná. Jenže bez ní by zůstalo jenom pár desítek minut bitek a to už si pak raději zahraji přímo tu mlátičku. Nemusím snad ani uvádět, že všechny akční scény vynikají maximální přehnaností čili umělostí čili absencí pořádného kopance do břicha nebo někam. Holky se jenom tak škádlí, jejich rány splňují pouze požadavky estetické, nikoliv praktické. Pořádné křupnutí kostí neuslyšíte. Nejsem žádný sadista, jenom jsem čekal, že hongkongský režisér dokáže natočit syrovější bitky. Jedna věc mi vadila ještě víc: Yuen nijak neskrývá, že hlavním (jediným?) lákadlem jeho počinu jsou pěkná děvčata v bikinách, čemuž se zcela podřizuje „šovinistická“ kamera. Možná, že chlapci mladší dvanácti let budou viděným spokojeni a o něco starší dívky se mohou přiučit originálnímu způsobu oblékání podprsenky. To je asi tak všechno. 50% (Matty) 2*

VELKÁ RECENZE
Přibližně každý jeden a půltý čtenář MovieZone si po zhlédnutí traileru k Dead or Alive řekl: "To zas bude ptákovina". Videoherní adaptace populární konzolové mlátičky z dílny Coreyho Yuena (spolurežie Kurýrů a spousta kvalitních hongkongských fláků s Jetem) se za svůj prostoduchý původ nijak nestydí. Jestli si o Charlieho andílcích myslíte, že je to demence nejvyššího kalibru, zahalená do pestrých barviček a půvabných křivek hlavních představitelek, pak byste se asi DoA měli vyhnout, protože nic víc než demenci, hezké baby a pár velmi zábavných akčních scén tu nenajdete.
Důrazným varováním může být už úvodní koláž, ve které Corey Yuen oficiálně vyrazil všechny scenáristy a začal si to dělat po svém. Jiný sled událostí mě nenapadá, protože způsob, jakým se všechny hrdinky a hrdinové uvedou na scénu je CGIčkově neuvěřitelný, přesně v duchu Andersonova Mortal Kombatu nebo mnohem spíš Van Dammeova Street Fightera. Dokazuje se tak, že hollywoodská adaptace počítačové mlátičky zkrátka intelektuálně nikdy neproboří strop malinkaté škatulky a je jí zřejmě souzeno být stupidní hříčkou, která je orámována zběsilými nájezdy do podřadně digitálních chrámů a jiných lokací, které přímo křičí o víc peněz a talentovanější grafiky.
DoA to ale nevzdá ve chvíli, kdy roztomilá dívčina řekne v letadle té největší partě bitevních exotů, aby si vytáhnuli padáky a vyskočili do volného prostoru, kde na ně čeká ten nejlepší turnaj všech dob. Jen o pár vteřin později film dopadne na absolutní dno, když někdo ve střižně zahodí logiku do kouta a popožene děj o pár minut dopředu, aby už se hrdinky mohly trochu aktivně zapojit do akce (v tomhle případě jde o horolezecký trojboj). V tu chvíli buď vypnete, nebo definitivně kapitulujete a smíříte se s tím, že tahle "hovadinka" nabízí jen neuronů prostou jízdu, ve které pořád někdo s někým bojuje, případně v té vatě mezi souboji vypouští z úst neskutečně přiblblé hlášky.
Což o to, těm dívkám to odpustíte, protože jsou opravdu pohledné a Corey je prohání skrz scény jako "kompletní lékařská prohlídka" nebo jim za pomoci CGIčka vyzoomuje i ten poslední mikrometr plavek. Dokonce mezi štípanou zůstane čas i na volejbalovou scénu, která je milým odkazem k předloze. Chápete... plavky, holky, válení v písku... kdo by odolal?
Potíž je snad jedině v tom, že režisér bojuje nejen s americkým stylem humoru, který marně drží pohromadě chabý děj (a to hodně přeháním), ale také s omezeným rozpočtem a nešikovnými herci. To první se projevuje v mnoha lokacích, kterým by dva, tři renderingy navíc rozhodně prospěly, to druhé pak ve většině akčních scén. Nechápejte mě špatně, holky jsou ohebné a Corey moc dobře ví, jak má zacházet s barbínami, které kickbox viděly tak maximálně v teleshoppingu, jenže... v konfrontaci s opravdovými bojovníky (Kane Kosugi, Silvio Simac) je to prostě poznat. A Corey to bohužel řeší jak bývá v Hollywoodu zvykem - omezenou stopáží soubojů a jejich vzájemných prostříháváním. Necitlivě to odnesl hlavně Ngai Sing při souboji s nadopovaným Ericem Robertsem (ten hraje ve filmu obdobu Shang Tsunga z Mortal Kombatu ;), když Corey pro jistotu udělal ze scény stroboskopickou show, aby zanikly Robertsovy nedostatky (stejně byl pak většinou času doublovaný... dlouhé vlasy se někdy hodí).
Při nejrůznějších příležitostech si pak Corey pomohl CGIčkem nebo dráty, zvlášť při nejrůznějších přehozech apod., což hodně sráží výslednou kvalitu akčních scén. Naštěstí v sérii Dead or Alive bojovníci nemetají firebally a další nepřístojnosti, takže jde jen o nadbytečné kýčování choreografie, případně vykrádání sama sebe (akupunkurní jehly jako v Kiss of the Dragon, případně svých kolegů (úvodní "souboj myslí" z Hrdiny, žebříkové rodeo z Once upon a Time in China). Trochu škoda, protože tyhle nápady si film vlastně ani nezaslouží. V těch lepších scénách (Silvio Simac vs. Devon Aoki) je každopádně celkem věrný herní předloze, jak co se týče vzhledu bojovníků, tak i pokud mluvíme o některých herních mechanismech (ničení prostředí, propadávání do jiných částí "arény").
Ani hardcore fanoušci ale asi nebudou spokojení. Postavy jsou příliš ploché, souboje na sebe navazují zhruba tak, že někomu pípnou digitálky, za oknem se objeví jeho protivník a "jedem s medem". Kdo je tu další? Fanoušci bitek... ani tady pšenka nepokvete. Dobře sestříhaných a odchoreografovaných scén je tu minimum a jediné, co si do svých ringů odnesete je nutnost dobře naleštit katanu, abyste ji mohli použít jako zrcátko. A samozřejmě by každý chtěl ty báječné sluneční brýle, co si vyrobil Eric Roberts. Díky nim může nasát schopnosti ostatních bojovníků a ovládnout svět. Prostě klasika. Ještě že nepoletuje po place na antigravitačním kóru, jako Raul Julia ve Street Fighterovi.
Možná jsem byl přece jen trochu naivní když jsem čekal víc. Budeme si muset počkat na adaptaci Tekkena (jestli se jí někdy dočkáme), která to třeba konečně "rozsekne" a naznačí, že turnajové mlátičky nemusí být nutně hloupé. Jenže to by jí museli natočit Asiati. Skoro jsem rád, že Krvavý sport vzniknul v době, kdy o herních adaptacích nikdo nikdy neslyšel. To mu zachránilo krk. Když nad tím tak přemýšlím, asi si ho půjdu pustit. Van Dammeových roznožek není nikdy dost, stejně jako rozsekaných cihel a naštvaného Bolo Yeunga.
p.s. Robin Shou (Liu Kang z Mortal Kombatu) v pirátké cameo roličce je k sežrání. Jack Sparrow má konkurenci. :)
p.p.s. Vysvětlivky k podobným filmům - Future Cops je hongkongská komedie s postavami ze Street Fightera, Avenging Fist je nepřiznaná hongkongská adaptace Tekkena. Pro fanoušky bojových her doporučuji kratičkou parodii Street Fightera ve filmu City Hunter nebo Street Fighter anime filmy, které jsou celkem fajn.

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Jitka Moučková - Sarah Carter (Helena Douglasová), Andrea Elsnerová - Devon Aoki (Kasumi), Kateřina Lojdová - Holly Valance (Christie Allenová), René Slováčková - Jaime Pressly (Tina Armstrongová), Lukáš Hlavica - Eric Roberts (Donovan), Daniel Bambas - Steve Howey (Weatherby), Filip Švarc - Kane Kosugi (Ryu Hayabusa), Lumír Olšovský - Matthew Marsden (Max), Ernesto Čekan - Brian J. White (Zack), Anna Bendová - Natassia Malthe (Ayane), Radovan Vaculík - Kevin Nash (Bass Armstrong, titulky), Libor Terš, Zdeněk Velen a další
Překlad: Petr Vacek
Zvuk: Miloš Sommer , Oldřich Wajsar
Produkce: Milena Čapková
Dialogy a Režie: Vladimíra Wildová
Vyrobilo: Studio Soundwave pro SPI v roce 2007

2.DABING (Prima)
V českém znění: Jitka Ježková - Sarah Carter (Helena Douglasová), Anna Remková - Devon Aoki (Kasumi), Kateřina Velebová - Holly Valance (Christie Allenová), Hana Ševčíková - Jaime Pressly (Tina Armstrongová), Pavel Šrom - Eric Roberts (Donovan), Braňo Holiček - Steve Howey (Weatherby), Filip Švarc - Kane Kosugi (Ryu Hayabusa), Marek Libert - Matthew Marsden (Max), Michal Holán - Brian J. White (Zack), Jitka Moučková - Natassia Malthe (Ayane), Alexej Pyško - Kevin Nash (Bass Armstrong), Radek Hoppe, Terezie Taberyová, Bohdan Tůma (titulky)
Překlad: Jan Novák
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Markéta Stegbauerová, Jana Janoušková
Vedoucí dramaturg: Olga Potužáková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Dialogy a Režie: Zuzana Taberyová
Vyrobilo: S Pro Alfa CZ a.s. pro FTV Prima 2012

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 5.120.2006
Premiéra USA: 15.6.2007 The Weinstein Company
Premiéra Velká Británie: 15.9.2006 United International Pictures UK
Premiéra Německo: 19.10.2006
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 21.05.2007 (DVD) H.C.E.
Poprvé na VHS: 21.05.2007
Poprvé na DVD: 21.5.2007 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 7 700 000
Náklady (Rozpočet) - $ 30 000 000
 
Tvůrci a herci
Corey Yuen (Režie), Mark A. Altman (Produkce), Paul W.S. Anderson (Produkce), Jeremy Bolt (Produkce), Robert Kulzer (Produkce), Peggy Lee (Produkce), Junkie XL (Hudba), Chi-Ying Chan (Kamera), Venus Keung (Kamera), Eddie Hamilton (Střih), Ka-Fai Cheung (Střih), Angie On-Yee Lam (Střih), Robyn Ray (Casting), Sung-Pong Choo (Scénografie), Frank Helmer (Kostýmy), Todd Beckett (Zvuk), Craig Henighan (Zvuk), Anita Morgan (Masky), J.F. Lawton (Scénář), Jaime Pressly (Herec), Devon Aoki (Herec), Holly Valance (Herec), Sarah Carter (Herec), Natassia Malthe (Herec), Kane Kosugi (Herec), Matthew Marsden (Herec), Eric Roberts (Herec), Steve Howey (Herec), Brian White (Herec), Kevin Nash (Herec), Collin Chou (Herec), Derek Boyer (Herec), Silvio Simac (Herec), Martin Crewes (Herec), Anna Bolt (Herec), Robin Shou (Herec), Chad McCord (Herec), Sam Kai-Sen Huangm (Herec)
 
2006/83/USA, Německo, Velká Británie/Akční, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Holly Valance prohlásila, že během natáčení bylo zničeno na čtyřicet kusů bikin.
- Natáčení probíhalo v Bangkoku, Guilinu, Hengdianu a Honk Kongu, a to od od 4. května do 19. července 2005.
- Film měl být první částí trilogie, leč po neúspěchu bylo další natáčení zastaveno.
- Milo Ventimiglia měl původně hrát postavu Weatherby, nelíbil se mu však vývoj jeho charakteru, proto roli odřekl.
- Několik záběrů, včetně hlasu, je použito přímo ze hry.
- Film je založen na populární bojové hře Dead or Alive.
- Postavu Helen si mala pôvodne zahrať Piper Perabo, tá ale od projektu odstúpila a nahradila ju Sarah Carter.
- Vo filme zaznie pieseň „Faster Kill Pussycat“, ktorú naspievala Brittany Murphy.
- V hre sú Hayate (Collin Chou) a Ayane (Natassia Malthe) súrodenci, ale vo filme majú milostný vzťah.
 
Odkazy