Divokej Bill - Lucerna (koncert)

04.01.2018 14:35
Po třech studiových albech vystoupila dne 10. března 2004 úvalská skupina Divokej Bill v dlouho dopředu beznadějně vyprodané Lucerně, kde zahrála svým fanouškům 32 skladeb. Průběh tohoto koncertu byl řádně zaznamenán a následně vydán na CD se sedmnácti skladbami, a na prvním DVD kapely, které obsahuje 18 skladeb. Kapelu přišli hudebně i pěvecky podpořit členové skupin Wohnout, Medvěd 009 nebo Lou Fanánek Hagen. DVD kromě samotného koncertu obsahuje ještě 10 videoklipů, rozhovory se všemi členy skupiny, shrnutí přípravy koncertu i pár záběrů zachycujících kapelu těsně před vystoupením.
 
RECENZE
Pro kapelu jako je Divokej Bill, která ještě do doby nedávné byla klubovou a festivalovou záležitostí, je samozřejmě úspěchem (podotýkám zaslouženým), když se jí podaří vyprodat pražskou Lucernu. Proto je celkem pochopitelné, že se muzikanti rozhodli zaznamenat tuto událost pro budoucí generace. Záznam s obrazem přináší DVD nazvané stejně jako CD bratříček "Lucerna".
Koncert Divokýho Billa, který se odehrál v Lucerně 10. března 2004, vychází hned na dvou nosičích. O jeho CD podobě se můžete dočíst zde, a protože na DVD nenaleznete až na jedinou výjimku žádné koncertní skladby navíc (onou výjimkou je hned druhá položka "Brouk"), pojďme se v této recenzi podívat na to, zda může DVD nabídnout kromě jedné písničky ještě nějakou přidanou hodnotu oproti albu.
Samozřejmě je to v prvé řadě obraz. Pokud jste viděli nedávný záznam tohoto koncertu v televizi, víte už, že osm členů kapely se tísní na pódiu pod nemnoha barevnými reflektory, které však blikají jak o život. Jedinou zvláštností jsou dvě velkoplošné obrazovky, kterých si publikum v Lucerně opravdu neužívá příliš často. Obraz je zde (jak by se dalo čekat) oproti televiznímu záznamu mnohem kvalitnější, ostřejší, s krásně sytými barvami a hlavně v širokoúhlém formátu 16:9, což spolu s obrovským nasazením muzikantů jenom podporuje dojem, že se na pódiu odehrává něco mimořádného. Pokud preferujete formát DVD kvůli kvalitě zvukové, budete jistě také naprosto spokojeni. Už i české kapely pochopily, že zvuk je podstatná věc, a tudíž Bill předkládá koncert v DD 2.0, DD 5.1 i DTS. Všechny tři formáty jsou na vysoké kvalitativní úrovni. Já osobně preferuji plastičtější DTS, kdo rád řádné dunění, ocení DD 5.1. Jediná výtka na tuto část disku tedy budiž směřována na jeho délku. Jak se můžete dočíst v reportáži z onoho březnového koncertu, trval cca dvě a půl hodiny a odehráno bylo 32 písní, leč zde najdete na ploše hodinky a čtvrt jen osmnáct kousků. Proč není na DVD koncert celý, nechápu a myslím, že je to veliká škoda.
Další položky v menu zasluhují již jen chválu. Nalézti zde lze deset klipů, z toho jeden made by fanoušci ("Divokej Bill"), bohužel již jen ve zvukovém formátu DD 2.0, půlhodinový dokument o kapele formou tří až pětiminutových rozhovorů se všemi osmi Billy, který je možné pustit jako celek i po jednotlivých zpovídaných, dále čtvrthodinový pohled do zákulisí příprav koncertu v Lucerně, natočený den před onou událostí, tři minuty předkoncertních záběrů "Den D" a diskografii kapely včetně seznamu písní na každé desce. Jediné, co se mi nepodařilo na disku nalézt, je na obalu inzerovaný "Pohled do zkušebny" - je-li někde uschován, omlouvám se, ale já jej zkrátka nevystopoval a obávám se, že se na DVD tato položka nenachází, není-li ovšem myšlena zkouška předkoncertní.
Divokej Bill připravil svým fanouškům velmi kvalitně vyvedené DVD , ovšem o to větší škoda je, že z koncertu je na něm jen něco přes polovinu z toho, co všechno se v Lucerně odehrálo.
 
SLOŽENÍ
Václav Bláha - zpěv, kytara
Miloš Jurač - zpěv, baskytara
Štěpán Karbulka - zpěv
Adam Karlík - strunové nástroje
Roman Procházka - kytara
Honza Bártl - banjo
Martin Pecka - akordeon
Marek Žežulka - bicí
Lukáš Toman – didgeridoo
 
Seznam skladeb a autoři
DVD
1. Šibenice (Václav Bláha/Václav Bláha)
2. Brouk (Václav Bláha/Václav Bláha)
3. Archa (Václav Bláha/Václav Bláha)
4. Cesta (Roman Procházka/Václav Bláha)
5. Svatá pravda (Václav Bláha/Václav Bláha)
6. Žoldák (Václav Bláha/Václav Bláha)
7. Kvůli holkám (Václav Bláha/Václav Bláha)
8. Znamení (Václav Bláha/Václav Bláha)
9. Parní stroj (zpěv Medvěd 009)(Václav Bláha/Václav Bláha)
10. Malování (Václav Bláha, Jan Bárta/Václav Bláha)
11. Kolem tebe (Roman Procházka/Roman Procházka)
12. Lásko (zpěv Wohnout) (Václav Bláha/Václav Bláha)
13. Armáda (Václav Bláha/Václav Bláha)
14. Plakala (Václav Bláha/Václav Bláha)
15. Pocit (Václav Bláha/Václav Bláha)
16. Dávno (Václav Bláha/Václav Bláha)
17. Bohužel (zpěv Lou Fanánek Hágen) (Václav Bláha/Václav Bláha)
18. Rozárce (Václav Bláha/Václav Bláha)
VIDEOKLIPY
19. Plakala (Václav Bláha/Václav Bláha)(Monitor-EMI s.r.o. 2000)
20. Dávno (Václav Bláha/Václav Bláha) (Monitor-EMI s.r.o. 2000)
21. Miláčku (Václav Bláha/Václav Bláha) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
22. Cesta (Roman Procházka/Václav Bláha) (Monitor-EMI s.r.o. 2001)
23. Kotle (Václav Bláha/Václav Bláha) (EMI Czech Republic s.r.o. 2003)
24. Znamení (Václav Bláha/Václav Bláha) (EMI Czech Republic s.r.o. 2003)
25. Malování (Václav Bláha, Jan Bárta/Václav Bláha) (EMI Czech Republic s.r.o. 2003)
26. Kolem tebe (Roman Procházka/Roman Procházka) (EMI Czech Republic s.r.o. 2003)
27. Divokej Bill (Václav Bláha/Václav Bláha) (Monitor-EMI s.r.o. 2000)
28. Pocit (Václav Bláha/Václav Bláha) (EMI Czech Republic s.r.o. 2003)
 
Markéta Nešlehová (Režie), - (Produkce), Václav Bláha (Hudba), Miloš Jurač (Hudba), Adam Karlík (Hudba), Roman Procházka (Hudba), Honza Bártl (Hudba), Martin Pecka (Hudba), Marek Žežulka (Hudba), Vít Bělohradský (Kamera), Tomáš Liška (Střih), - (Zvuk), Václav Bláha (Autor hudby), Roman Procházka (Autor hudby), Jan Bárta Autor hudby), Václav Bláha Autor textu), Roman Procházka Autor textu), Štěpán Karbulka (Učinkující), Matěj Homola (Učinkující)