Den dobytí Bastily / Bastille Day (2006/92/USA, Francie/Akční, Thriller) 65%

09.07.2018 12:32
JEDNOU VĚTOU
„Michael Mason je americký kapsář žijící v Paříži, který se ocitne v hledáčku CIA poté, co ukradne tašku, v níž se zdaleka nenachází jen peněženka."

OBSAH
Americký kapsář Michael Mason (Richard Madden) ukradne Zoe (Charlotte Le Bonová) tašku, z níž si ponechá jen to, co by se mu mohlo hodit, a zbytek vyhodí do odpadkového koše u frekventované stanice pařížského metra. Netuší však, že se v kabelce nachází bomba. Na stanici CIA na opačném konci města si agent Sean Briar (Idris Elba), převelený z bojišť v Sýrii a Iráku, jen těžko zvyká na novou kancelářskou práci datového analytika. Po výbuchu bomby se Michael ocitne v hledáčku CIA jako jediný podezřelý. Briar je odhodlán Michaela najít a dostat ho do vazby dřív, než tak učiní francouzské úřady. Záhy však zjistí, že za bombovým útokem stojí někdo jiný. Aby dosáhli společného cíle, spojí Briar, Michael a Zoe své síly a vydají se na čtyřiadvacetihodinovou napínavou jízdu městem v horečném úsilí odhalit spiknutí, které mohou prokázat jedině oni.(HBO Europe)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Američan v Paříži zachraňuje francouzské peníze před Francouzi, protože nemá rád zloděje. No není to dojemné? Docela svižně to odsýpá, křepčení po střechách připomene pokrývačské aktivity Belmonda ve Strachu nad městem a neovladatelný agent CIA stírá kapsáře z rodu Starků jak uklízečka podlahu ve výslechové místnosti, ale nazývejte mě náročným divákem, když chci po ve Francii se odehrávajícím akčním krimi drobátko inteligence, především od postav porušujících zákony. Pokud by mocí mermo měl agent 007 někdy splývat s barvou svého smokingu, ať je to Idris Elba.. (Gilmour93)

Debut Brita Jamese Watkinse Jezero smrti nedával divákovi pranic zadarmo. Ukazoval fatální utrpení obětí, totální bezmoc i vývoj dnešní společnosti, ve které mladí lidé prakticky neodlišují virtuální a skutečný svět. Pak přišel s velmi funkční Ženou v černém a dokázal, že neselže ani s klasickou duchařinou. Říká se, že do třetice všeho.. tak proč sakra sáhl po lehkovážné akční jednohubce, kterou mohl natočit kdejaký poskok z fabriky Luca Bessona? Vysoce postavení hošani se urvali ze řetězu, dělají si, co chtějí, a francouzská policie je marná. V pařížských ulicích to vře, mladý kapsář s univerzitními ambicemi má žně a pohledná Kanaďanka Charlotte Le Bon zjišťuje, jaké to je neuposlechnout rozkaz. Idris Elba, o kterém se roky hovoří, že by jednou mohl coby 007 pro MI6 zabíjet, je slušný, ale přijde mi, že ho natáčení nijak zvlášť nebavilo. Prostě odmakat, shrábnout honorář a snad se příště objevím v látce, pod kterou je podepsaný spisovatel Ian Fleming. Pár solidních momentů to má, ale na víc než tři hvězdy nepůjdu. (castor) 3*

Určitě budu chápat veškeré to intelechtuální žvatlání kolem tohoto snímku, do kterého se opře nejeden tajtrlík, který na tom nenechá nit suchou a nejspíš bude mít i ve většině svých hlubokomyslných názorů i pravdu, ovšem Bastila je určena pro úplně jiné publikum. Pro publikum, které se rádo filmem baví, které má rádo přímočarou zápletku, dynamickou akci, drsný řeči a ještě drsnější činy, a které je schopno odpustit jisté nelogičnosti a menší naivnosti, pokud slouží k hladkému průběhu filmu a nezkazí zábavu, což se zde nestane. Bastille Day je prostě přesně tím typem podívané, která je nabušena adrenalinem, kde tvůrci serou na jakékoliv vyšší ambice, a jejich jediným cílem je diváka pobavit. Celý film má skutečně od první minuty parádní tempo, zápletka je tedy jednoduší, rozhodně ne ale hloupá, naopak disponuje i několika slušnými zvraty a nečekanými situacemi, akce je dávkována tak akorát a její zpracování není vůbec špatné, nechybí ani pár odlehčujících momentů, ovšem je tu i několik emočně silných scén a samozřejmě předností filmu je i dost dobré obsazení, kdy především Idris Elba je za fakt přesvědčivě nekompromisního řízka a i Richard Madden, jako jeho nedobrovolný parťák, působí také dost přirozeně a sympaticky. Já v tomto případě nemám zkrátka příliš co kritizovat, jde prostě o moderní akční krimi thriller, který sice ani na chvíli neopustí mantinely daného žánru, ovšem na druhou stranu je plní v té nejlepší možné formě, proto jsem naprosto spokojen. (sedm.1) 4*

VELKÁ RECENZE
Akční film jako takový je skoro mrtvý. Přesunul se na DVD, kde dožívají Steven Seagal s Dolphem Lundgrenem, lidi jako Scott Adkins nikdy nedostali pořádnou šanci prokopat se do první ligy a i ten Jason Statham se v posledních letech objevuje v dražších projektech, kde přicmrndává slavnějším ksichtům a svoje béčka zanedbává. Občas něco vyplodí produkční stáj Luca Bessona, obvykle však do poslední chvíle nikdo netuší, jestli půjde o dobrý nebo špatný film. Naštěstí tu jsou i Britové, kteří občas něco zajímavého do světa vypustí. Je to i případ Bastille Day? Tak napůl.
O tomhle filmu jste spíš než v souvislosti s jeho kvalitami slyšeli kvůli tomu, že ho stáhli z francouzských kin, když v tenhle svátek zasedl jeden magor za volant náklaďáků a zůstaly po něm desítky mrtvých. Nejspíš to bylo dobré a hlavně slušné rozhodnutí, ale my tu nejsme od toho, abychom tohle řešili, takže jdeme na film. V Paříži vybuchla bomba a agent CIA Idris Elba zjistí, že s tím měl nejspíš něco společného kapsář Richard Madden alias Rob Stark ze Hry o trůny. Ten však tvrdí, že o bombě nevěděl, a tak po půlhodině nahánění, výslechů a přesvědčování ti dva spojí síly, aby zjistili, kdo stojí za teroristickým útokem a co dalšího se chystá. Vypadá to totiž, že útočníci ještě zdaleka neskončili.
Bastille Day je akční návrat do devadesátých let. Se vším všudy. Režisér James Watkins, jenž má na kontě i povedené horory Žena v černém a Jezero smrti, vsadil na ověřenou kombinaci dvou hrdinů, kteří se nemají moc v lásce, pár hlášek a hodně střílení a rvaček. Nic víc tu nehledejte, nic víc nedostanete. Pár věcí funguje skvěle, pár ne. Začneme těmi pozitivy. Elba je super. Jeho agent Sean Briar se pravděpodobně neumí usmívat, nikdo ho nemá rád a pochopitelně neposlouchá nadřízené, ale když dojde na lámání rukou, zvládá to podobně jako akční hrdinové před dvaceti lety. Watkinsovi se navíc povedlo i pár akčních scén, jako třeba solidní honička po střechách nebo sympaticky drsná bitka v autě, a celé to má dvaadevadesát minut, což je na akční béčko ideální. Rychle to odsýpá a člověk, který sníží nároky na úroveň těch lepších starých vandammovek a podobných věcí, se nezačne nudit.
Tím bohužel víceméně končíme. Zatímco Elba jako tahoun funguje, Madden hraje víceméně otravného hrdinu, který se celou dobu tváří jako děcko, co se mámě ztratilo v obchoďáku. Jeho zlodějiny jsou sice fajn, ale pro Elbu to je spíš otravná koule na noze než plnohodnotný parťák, s nímž by si mohl nahrávat na hlášky., Na 48 hodin, Mizery nebo Smrtonosnou zbraň zapomeňte. Mnohem větší průšvih je však celá zápletka. Ta je totiž tak šíleně absurdní, že se vyplatí v půlce přestat o ní přemýšlet a doufat, že Elba co nejdřív zase někomu přerazí čelist. Spolu s přespříliš ambiciózním příběhem tu jsou i nevýrazní záporáci a to taky samozřejmě není úplně dobře.
Bastille Day hrozně chtěl být oldschoolová akční krimi, ale vyšlo to tak napůl. Hlavní hrdina je cool, bohužel mezi ním a jeho nedobrovolným parťákem to zrova nejiskří. Akční scény se v rámci možností a rozpočtu povedly, ovšem příběh je tak moc přeplácaný, že v momentě, kdy nikdo nikoho nebije nebo se nestřílí, sklouzne do nudy. Sami si řekněte, jestli tomu chcete věnovat volný večer. Normálně bych řekl, že spíš ne, akční žánr je na tom však v současnosti dost mizerně, takže si člověk nemůže moc vybírat, tak to klidně zkuste.
Nebo si dejte repete Posledního skauta.

DABING
1.DABING (HBO)
V českém znění: Bohdan Tůma - Idris Elba (Sean Briar), Michal Holán - Richard Madden (Michael Mason), Zdeněk Podhůrský - Thierry Godard (Rafi), Vojtěch Hájek - Vincent Londez (Yannick), Pavel Soukup - José Garcia (Victor Gamieux), Viktor Dvořák - Théo Costa-Marini (Xavier), Terezie Taberyová - Charlotte Le Bon (Zoe), Petr Gelnar - Anatol Yusef (Tom Luddy), Radek Hoppe - Arieh Worthalter (Jean), Jolana Smyčková - Kelly Reilly (Karen Dacreová), Martina Kechnerová - Stéphane Caillard (Beatrice), Bohuslav Kalva - Eriq Ebouaney (Baba), Pavel Šrom, Daniela Bartáková, Regina Řandová, Kristina Jelínková, Adéla Nováková
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Jan Junek
Dialogy a režie: Kateřina Fuková
Pro HBO vyrobila Společnost SDI Media v roce 2017

2.DABING (Prima)
V českém znění: Martin Zahálka - Idris Elba (Sean Briar), Marek Holý - Richard Madden (Michael Mason), Pavel Vondra - Thierry Godard (Rafi), Anna Theimerová - Charlotte Le Bon (Zoe), Jakub Saic - Anatol Yusef (Tom Luddy), Pavel Rímský - Eriq Ebouaney (Baba), Jitka Moučková - Kelly Reilly (Karen Dacreová), Ivo Hrbáč - Arieh Worthalter (Jean), Petr Gelnar - José Garcia (Victor Gamieux), Martina Šťastná, Robert Hájek, Radovan Vaculík, Ivo Novák, Robin Pařík, Jiří Valšuba, Jan Battěk, Pavel Vondrák, Ladislav Cigánek, Zbyšek Horák, Petra Tišnovská
Překlad: Klára Šumová
Zvuk: Pavel Balcar
Produkce: Markéta Watzková
Vedoucí výroby: Jana Janoušková
Vedoucí dramaturg: Olga Potužáková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Dialogy a režie: Jitka Tošilová
Ve studiu S Pro Alfa CZ a.s. vyrobila FTV Prima spol. s.r.o. - 2020

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 13.7.2016 Focus Features
Premiéra Francie: 13.7.2016 StudioCanal
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:
Poprvé na DVD: 3.5.2017 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 14 900 000
Náklady (Rozpočet) - $ 4 000 000
 
Tvůrci a herci
James Watkins (Režie), Bard Dorros (Produkce), Fabrice Gianfermi (Produkce), Steve Golin (Produkce), David Kanter (Produkce), Philippe Rousselet (Produkce), Alex Heffes (Hudba), Tim Maurice-Jones (Kamera), Jon Harris (Střih), Julie Harkin (Casting), Michael Laguens (Casting), Paul Kirby (Scénografie), Guy Speranza (Kostýmy), Steve Whetman (Zvuk), Beverley Binda (Masky), Andrew Baldwin (Scénář), James Watkins (Scénář), Kelly Reilly (Herec), Idris Elba (Herec), Richard Madden (Herec), Charlotte Le Bon (Herec), Anatol Yusef (Herec), Eriq Ebouaney (Herec), Alexandra Doyle (Herec), Miroslav Zaruba (Herec), Attila G. Kerekes (Herec), Alexia Chicot (Herec), Arieh Worthalter (Herec), Samuel Dupuy (Herec)
 

2006/92/USA, Francie/Akční, Thriller

 
Zajímavost k filmu
- Společnost StudioCanal hned v pátek, den po útocích v Nice, přestala svůj film s ohledem na oběti útoku inzerovat a o víkendu požádala provozovatele kin, aby jej přestali promítat úplně. Data premiéry se přitom posouvala už dříve, kvůli předešlým listopadovým útokům v Paříži. Distributor už hotový snímek pozdržel a do kin šel až v dubnu v Británii.
- Původně měl film režírovat Pierre Morel.
- Pieseň "The Road Less Travelled", ktorá znie počas záverečných titulkov, spieva Idris Elba.
 
Odkazy