Dannyho parťáci 2 / Ocean's Twelve (2004/121/USA, Austrálie/Krimi, Komedie, Thriller) 63%

25.09.2018 09:33
JEDNOU VĚTOU
„Danny Ocean a jeho parťáci jsou znovu v akci. Gangster Benedict, jemuž před třemi lety vybrali kasino, chce své peníze zpět i s úroky. Sto šedesát milionů dolarů se však neválí jen tak na ulici, a proto Danny s kamarády vyrazí do Evropy..."

OBSAH
Uplynuly tři roky od doby, co Dannyho parťáci vyloupili najednou hned tři kasina v Las Vegas a Danny Ocean má nový plán. Sice není z jeho hlavy, ale co se dá dělat, když máte na vybranou buď ten nebo nepříjemnou zubatou návštěvu během dvou týdnů. Terry Benedict nemá rád nesplacené dluhy, a tak se staří známí musí pustit do ještě velkorysejší akce, než byla ta první. A aby to neměli tak jednoduché, půjde po nich i Europol, který má o záměrech Dannyho a spol. až podezřele mnoho informací...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Asi patřím mezi tu malou hrstku šílenců, kteří mají natolik zvrácený humor, že jim nestačí 11 a ani 12 superhvězd, ale 13. Tou 13náctou superhvězdou pro mě je nalezený vnitřní humor Dannyho parťáků 2, který se chvílemi přesouvá na pole sebe parodie. Což mě naprosto naplňuje. Pro přesnost příklad za všechny. Julie Roberts přijede hrát Julii Roberts na dovolené. Mimo jiné se setká s Brucem Willisem , který s ní v klidu diskutuje a baví se o tom kde byli naposledy a poté jí někdo v klidu řekne, že vůbec nevypadá jako Julie Roberts. Steven Soderbergh pochopil, že klíčem k kvalitnímu filmu nejsou vážné pohledy super hvězd, ale humor, s kterým na sebe dokáže film sám a postavy v něm pohlížet spojený s dokonale vypointovanými scénami jako je např. "záchodové svědomí" v podání Brad Pitt na začátku filmu. Nečekal jsem, že se pobavím lépe než u prvního dílu, který mě poměrně zklamal nevyužitým potenciálem a nulovým humorem. Přesto je dvojka zdárným pokračováním posouvajícím celou sérii trochu jinam a v které se Steven Soderbergh vůbec nebojí riskovat a vytvořit pro nezkušeného diváka komplikovanou montáž scén, která při pochopení její pointy dává až ďábelský smysl. Už teď se těším na další díl který jak moc a moc doufám, udělá další krok správným směrem a zasměji se ještě o trochu více. (Djkoma) 3*

Pokračování volně navazuje na první díl a měl jsem co dělat, abych se do děje alespoň trochu dostal. Po celou dobu sledování filmu ve mně totiž vyzníval fakt, že v tom mám guláš jako maďarští vojáci na obědě po nedělní tůře po jejich kopcích a dolinách. U filmu samotného jsem se vcelku slušně nudil, ale chvílemi to zachraňovala zajímavá muzika, i když soundtrack bych si nepořídil. Velkých hereckých ikon je ve filmu celá řada, ale kdo dokázal překvapit na celé čáře tak rozhodně Vincent Cassel, charismatický to záporák, ještě k tomu objevující se v opravdu skvostné napětím a parádní muzikou nabité scéně a nezbývá mi než potvrdit, že ačkoliv je dvojka mišmaš nepředstavitelný chvílemi jsem se solidně bavil i když už to je film naprosto zbytečný...ale co pak bude trojka? --- Vypadám na padesát? - Jo, no...jen od krku nahoru. (Malarkey) 3*

Natáčení dvojky Dannyho parťáků musela být ohromná legrace. Mnoho hvězd na place, kanadské žertíky pánů Clooneyho a Pitta, natáčení ve slunné Itálii... prostě atmosféra jako na rodinné dovolené. A na filmu je to znát, na každém záběru je to znát. Lidé, co Parťáky dělali, si to náramně užívali. Nejspíš je to bavilo do té míry, že zapomněli, pro koho to celé vlastně dělají, pokud to ovšem skutečně nedělali jenom pro sebe, o čemž pochybuji, pak by totiž nemohli na diváky ušít takovou boudu. Celý film je rafinovaným podrazem, jehož obětí však není žádná z postav, nýbrž divák sám. Podobné „zapojení do hry“ se mnohým nebude zamlouvat, také já váhám, zda-li z toho být nadšen či naštván. Ono „zapojení“ v podstatě spočívá v tom, že jste ze hry zcela vyeliminováni, dokud vám nedojde, že bez vás by hra postrádala jakýkoliv smysl. Parťáci 2 mají mnoho hluchých míst, převážně dialogových scén snažících se rozvíjet charaktery jednotlivých podrazáků, což – nemohu si pomoci – do svižné krimikomedie nepatří. Chceme přeci hrdiny bezmála dokonalé, bez nějakých mindráků, kteří se po nátlaku slabošského majitele kasin nesesypou jako hromádka kokainu. Psychologie ať si dá oraz. Jenže žánrové zařazení tohoto snímku není tak jednoznačná, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu, sloužícího coby solidní štít proti kritice Stevena Soderbergha. Proč nad tím však přemýšlet, jednoduše si užijme výborně natočený „masák“ prozářený hollywoodskými hvězdami a do následujícího dne zapomeňme, že jsme něco podobného vůbec viděli. Vždycky se můžeme ukonejšit tvrzením, že zrovna tohle byl tvůrčí záměr. 70% (Matty) 3*

VELKÁ RECENZE
Dannyho parťáci jsou zpět, ale opět to nemají jednoduché. Musejí sehnat rovných 160 milionu dolarů, protože starý známý majitel rozsáhlé sítě kasin Terry Benedict (Andy Garcia) jen tak nezapomíná a chce své peníze za každou cenu zpátky.
Naše hrdiny zavádí honba za penězi tentokrát do Evropy (v Americe už jsou známí až až), konkrétně do Amsterdamu, Paříže a Říma. Ti dva kdysi byli milenci… A teď? Cestu jim ale kříží půvabná agentka Europolu Isabel Lahiriová (Catherine Zeta–Jonesová) a geniální zloděj přezdívaný Noční liška (Vincent Cassel)...
Jednička Dannyho parťáků vydělala ve světě dost (necelých 450 milionu dolarů) na to, aby mohlo vzniknout pokračování. Režisér Steven Soderbergh ho údajně začal připravovat ještě před premiérou jedničky, ale spíše mi při sledování filmu přišlo, jako by byl scénář, který psal Soderbergh s Georgem Nolfim, zcela realizován teprve až při natáčení dvojky. Ten pocit jsem měl od začátku filmu do konce. Soderbergh se při vypravování zbytečně moc přesouvá z času přítomného do minulého a místo aby divákovi vše vysvětlil, vše naopak patřičně komplikuje. Ani systém, jakým Danny a jeho parťáci provádějí loupeže, není ani zdaleka tak originální a elegantní jako v prvním dílu. Výjimkou je sice krádež velice cenného dokumentu v Amsterdamu, při které režisér používá výborný nápad s „nadzvednutím“ domu, ale samotné provedení onoho plánu už bohužel neuvidíte.
Stejné je to i s ostatními loupežemi. Pokaždé máte možnost sledovat jejich přípravu, ale z akce už nezbude nic. Přitom by to bylo podobně jako u jedničky asi to nejzajímavější z celého filmu. Za to ale Soderbergh na jedničku zvládá práci s kamerou, na které dělal s osvědčeným Chrisem Connierem. Společně předvádí řadu neobvyklých, téměř dokumentárních záběrů – a působí to velice realisticky.
Stejně jako v jedničce se i zde sešla celá řada hereckých hvězd v čele s tradičně dobrým Georgem Clooneym (Dannny Ocean). Novým přírůstkem do hvězdné rodiny se stala krásná Catherine Zeta–Jonesová coby agentka Europolu Isabel Lahiriová a skvělý Vincent Cassel v roli tzv. Noční lišky, nejlepšího (?) zloděje na světě. Je třeba ale zmínit i přesvědčivého Brada Pitta (Rusty Ryan) a hlavně Matta Damona, na jehož „vyjednávací“ výstup v Amsterdamu jen tak nezapomenete. Dále potěší určitě i Dannyho krásná choť tentokrát bude mít trošku věší roli… Julia Robertsová (Dannyho manželka), která zde oproti prvnímu dílu dostala mnohem více prostoru a v jedné scéně si dokonce zahrála samu sebe, nebo Bruce Willis, jenž si střihl malou cameo roličku, a také výborný Andy Garcia jako ďábelský Terry Benedict.
Bohužel ani všichni dobří herci výsledný dojem z filmu nenapraví. Dannyho parťáci 2 ale i tak možná někoho příjemně potěší. Někoho, kdo má rád nepřehledné příběhy o velkých loupežích bez loupeží.

O FILMU
Když v prosinci roku 2001 přišel do kin hvězdně obsazený remake filmu z roku 1960 Dannyho parťáci Stevena Soderbergha, jeho celosvětový úspěch předčil všechna očekávání. "Já jsem do Dannyho parťáků vkládal velké naděje, protože jsme měli fantastické obsazení, výborného režiséra, skvělý scénář a úžasný příběh," vzpomíná producent filmu Jerry Weintraub, který má na svém kontě mnoho úspěšných snímků. "Myslím, že jeden z důvodů proč lidé chodí na filmy je, že chtějí uniknout z každodenní šedi. Koupí si popcorn a kolu a chtějí se bavit. A v případě Dannyho parťáků se ukázalo celkem brzo, že se diváci baví."
Podle Weintrauba padla otázka o natočení pokračování Parťáků poprvé na tiskové konferenci během propagačního turné prvního dílu v Římě. I když nikdo nečekal, že by se takhle silnou sestavu podařilo dát znovu dohromady, osud to tak zřejmě chtěl, protože ještě ten samý večer napadl Soderbergha u večeře námět příběhu odehrávajícího se v Římě. "Nenapadlo mě uvažovat o pokračování, dokud jsem nepřijel propagovat Dannyho parťáky do Říma. Hned jsem se do toho města zamiloval," potvrzuje Soderbergh.
"Začal jsem o tom přemýšlet a napadlo mě, že by se další díl mohl odehrávat v Evropě." "Steven byl tehdy v Římě poprvé a já viděl, jak se tam celý rozzářil," vzpomíná Andy Garcia. "To město ho inspirovalo. Začal mluvit o pokračování Parťáků a ještě v Římě začal psát scénář." Po návratu do Los Angeles našel Weintraub další inspiraci ve scénáři George Nolfiho Honor Among Thieves, dobrodružném příběhu o největším lupiči Ameriky, kterého pronásleduje nejslavnější lupič Evropy. "Ten scénář se mi pro Dannyho parťáky bezvadně hodil, tak jsem ho poslal Georgeovi, Bradovi a Stevenovi a požádal je, aby si ho přečetli," popisuje vznik scénáře Weintraub. "Všem se nám líbil.
Ten příběh se točí kolem dvou hlavních postav, takže nejtěžší bylo ten scénář přepsat tak, aby vyhovoval celé naší sestavě." I Soderberghovi se Nolfiho scénář líbil, protože byl napsaný v podobném duchu jako Dannyho parťáci: "Měl jsem jakousi základní představu o druhém dílu: Benedictovi se podařilo Dannyho gang vystopovat a oni musejí provést pár loupeží v Evropě, aby mu mohli vrátit jeho peníze. Říkal jsem si, že na rozdíl od prvního filmu, ve kterém se divák může bavit tím, jak je Dannyho gang úspěšný a jak mu hodně věcí vychází, by byla větší legrace, kdyby se jim v tomhle filmu od začátku nedařilo. Rozhodli jsme se zkombinovat Georgův scénář s mými nápady a ukázalo se, že to do sebe skvěle zapadá. Nešlo ani tak o to předělat Honor Among Thieves na Dannyho parťáky, problém byl spíš v tom, že jsme měli s Georgem tolik nápadů, že se nám tam vůbec nevešly." "Měli jsme tolik nápadů, že by to vystačilo na pět scénářů," potvrzuje scénárista filmu George Nolfi. "Museli jsme hodně škrtat, bylo to jako otesávat kus mramoru," popisuje. "Chtěli jsme si být jistí, že ten scénář sedne všem hercům," podotýká George Clooney, Soderberghův partner v produkční společnosti Section Eight, která koprodukovala oba filmy s Jerry Weintraub's Productions. "Na hercích, kteří se na tom podíleli, je skvělé, že se nehádají o to, kdo má lepší text nebo kdo ho má víc. Nikdo se nesnaží upoutat pozornost na sebe a hrát na úkor ostatních," dodává pochvalně o svých kolezích.

O POSTAVÁCH
Pokud se někomu zdálo, že dostat na jeden plac největší filmové hvězdy světa, aby natočily Dannyho parťáky, je stejně šílené a složité jako Dannyho plán ukrást z kasin v Las Vegas 160 milionů dolarů, tak natočit druhý díl ve stejném obsazení a k nim ještě přidat pár dalších hvězd už všichni považovali za zhola nemožné. Přesněji všichni až na Jerryho Weintrauba. "Nikdo nevěřil, že se nám podaří ten film natočit," vzpomíná Weintraub, "protože zorganizovat tolik herců takového kalibru, když na to máte sedmasedmdesát natáčecích dnů, je pěkná dřina. Ale naštěstí do toho s námi chtěli všichni herci znovu jít." "Jsme parta lidí, kteří se snaží spolu pracovat co možná nejčastěji," doplňuje Clooney.
Práci s Jerrym si pochvalují i ostatní a Steven Soderbergh pochopitelně nezůstává pozadu a dodává, že bez Jerryho by ani jeden z filmů nenatočil. Herci a štáb nešetří chválou ani na režiséru Soderberghovi. "Steve je prostě jedinečný," říká s obdivem Matt Damon, "a jeho pracovní morálka je neuvěřitelná." "Já při práci potřebuji dynamiku a tempo, a proto se mi se Stevenem tak dobře pracuje," říká Julia Roberts, která za svůj výkon v Soderberghově Erin Brockovich získala Oskara. "Tohle je už čtvrtý film, který jsme spolu natočili, a nikdy se nestalo, že by se natáčení vleklo, že by byl někdo unavený nebo že by to někoho přestalo bavit. Steven je velmi precizní, práce mu jde od ruky a umí lidi kolem sebe nadchnout. Myslím, že se mu všechno tak daří taky proto, že má kolem sebe jeden velký spokojený tým."
Že se Soderbergh snaží svým spolupracovníkům vyjít vstříc dokazuje i to, že když Julia krátce před natáčením zjistila, že čeká dvojčata, Soderbergh se scénáristou Georgem Nolfim kvůli ní přepsali scénář. Soderbergh ale není jen nadaný režisér, zvládá i práci scénáristy a kameramana. "Steven je výjimečný režisér, scénárista, kameraman i střihač," prozrazuje na Soderbergha Weintraub, "v praxi to znamená, že když ráno přijde na plac, tak nemusí nic dlouze řešit s pěti dalšími lidmi. Prostě přijde a udělá, co je zapotřebí. Je dokonale soustředěný a připravený a nebojí se vyzkoušet si něco nového. Každý den mě něčím překvapí." Jeho slova potvrzuje i Andy Garcia, který si na práci se Soderberghem cení mimo jiné i toho, že dokáže skloubit pečlivou přípravu s improvizací: "Steven chápe, že spontánní momenty jsou ve filmu hotové klenoty." V Dannyho parťácích 2 diváci pochopitelně uvidí herce z prvního dílu a mohou se těšit i na dvě nové postavy.
Postavu agentky Isabel Lahiri si zahrála Catherine Zeta-Jones, kterou Soderbergh obsadil už do svého dramatu Traffic. "Mám v jednom filmu dvě nejkrásnější ženy světa," libuje si Jerry Weintraub, "Julia Roberts je skvělá herečka a navíc má komediální talent a Catherine je taky naprosto úžasná. Když jsme se Stevenem diskutovali o tom, kdo by měl hrát Isabel, byla naší první a jedinou volbou." "Když jsem natočila se Stevenem Traffic, doufala jsem, že se s ním sejdu při práci na některém dalším filmu, protože celé natáčení bylo moc příjemné," vypráví Catherine Zeta-Jones. "Steven se snaží vytvořit atmosféru, ve které by se všichni cítili být součástí týmu, a daří se mu to." Do role Françoise Touloura, zámožného playboye z Evropy, který je zároveň nepolapitelným králem lupičů známým jako Černá liška, Soderbergh obsadil mezinárodně uznávaného francouzského herce Vincenta Cassela, který zazářil v takových filmech jako např. La Haine (Hate), Elizabeth nebo Shrek. Oba "nováčci", Catherine i Vincent, do původní party bez problémů zapadli. "Pro herce je někdy dost těžké vytvořit na place pohodu a přátelskou atmosféru," doplňuje Soderbergh, "a je skvělé, že tahle parta to nemusí hrát." "Já bych fakt rád řekl, že jsem si to natáčení skvěle užil, ale to bohužel nemůžu," popisuje s kamennou tváří svoje dojmy Brad Pitt. "Hnusný místa, hnusný jídlo - zvlášť v Itálii. A příšerná společnost. Hroznej zážitek."

O NATÁČENÍ
První film o Dannyho parťácích se natáčel v New Jersey, na Floridě a v Las Vegas, ale kvůli natáčení druhého filmu se celý štáb vydal do světa a desetitýdenní natáčení strávil v Chicagu, Amsterdamu, Paříži, Monte Carlu, u jezera Como, v Římě a v Castellamare del Golfo na Sicílii. "Je mnohem větší zábava točit v Římě, Paříži, na jezeře Como nebo v Monte Carlu, než být zavřený v hollywoodském studiu," přiznává Weintraub. "V ateliérech si můžete postavit leccos, ale s římským Panteonem nebo amsterdamskými kanály se tam nikdo stavět nebude. A právě tahle krásná místa tomu filmu dodávají zvláštní atmosféru.
Během natáčení jsme navíc měli štěstí na lidi, protože kamkoli jsme přijeli, všichni nám vycházeli vstříc. Taky se nám podařilo získat svolení natočit pár scén v kasinu v Monte Carlu, kde se ještě moc filmů netočilo. To kasino je výjimečné a vypadá úplně jinak než kasina ve Vegas." V dubnu 2004 se štáb přesunul z Chicaga do Amsterdamu. Stevena Soderbergha Amsterdam uchvátil. "Je to jedinečné a krásné město a pro nás je zajímavé i tím, že se v amerických filmech moc často neobjevuje." Z Holandska se štáb přesunul do Paříže. "Natáčeli jsme na Australské ambasádě na terase, ze které je výhled na Seinu a Eiffelovku," popisuje průběh natáčení Weintraub. "Se Stevem jsme se dohodli, že do filmu záběr Eiffelovky nedáme, protože by to bylo klišé, ale Eiffelovka se tam nakonec přece jen objeví jako odraz na Bradových slunečních brýlích. Myslím, že tenhle záběr budou studenti na filmových školách studovat dalších pětadvacet let," směje se.
Z Paříže odjeli filmaři na týden k jezeru Como a pak strávili jeden měsíc v Římě a dva dny na Sicílii. U jezera Como se několik členů štábu včetně Weintrauba a Soderbergha ubytovalo v nedaleké vile George Clooneyho. "Měli se tam jako na zámku," zubí se Clooney. "Ráno jsme vstali, v klidu se nasnídali a když byl čas jít do práce, sešli jsme ke kotvišti, nasedli do lodě a odjeli na plac." "Připadala jsem si tam jako na letním táboře, spousta legrace a odpočinku," potvrzuje Clooneyho slova Julia Roberts. "A přitom jsme zvládli neuvěřitelné množství práce, a v tom spočívá tajemství té naší party." Co se týče natáčení v Římě, Soderbergh chtěl, aby město ve filmu působilo přirozeně a aby diváci měli pocit, že vědí, jaké to je pohybovat se po římských ulicích. Jerry Weintraub se navíc snažil hercům pobyt v Římě všelijak zpříjemnit, takže například pozval Caseyho Afflecka na malou prohlídku Říma, ze které se vyklubala soukromá prohlídka Fora s průvodcem, jímž nebyl nikdo jiný než primátor města.
Dalším vítaným zpestřením natáčení byly dnes už legendární kanadské žertíky George Clooneyho. "Georgeovi kousky jsou mistrovská díla a jeden někdy trvá i několik let a jsem si jistý, že zrovna teď má na mě políčený minimálně jeden nebo dva a já o tom nemám ani tušení," směje se Matt Damon. Ovšem při natáčení došlo i na Clooneyho. Brad Pitt zařídil, aby ho, údajně na jeho vlastní výslovné přání, během natáčení všichni oslovovali pouze jménem jeho postavy. Clooney díky tomu vypadal před lidmi jako potrhlá primadona, a to si pochopitelně nemohl nechat líbit. Když měl Brad točit scénu, ve které má svižně popadnout kufry a nastoupit do vlaku, Clooney mu zavazadla vlastnoručně přebalil. "Ty kufry vážily tunu, ale aspoň ta scéna vypadala přirozeně, protože já jsem normálně hrozně toporný herec," směje se Pitt.
Clooney měl ale na Brada políčeno víckrát. "Vždycky když jsem si chtěl něco vyndat ze svého kufru, našel jsem tam štěrk, oříšky nebo starý sendvič," vzpomíná Brad. "Takhle nedospěle se může chovat jenom člověk, který vůbec nebere vážně svoje řemeslo," prohlásil s vážnou tváří. Přestože štáb strávil hodně času na mnoha skvělých místech po světě, o zážitky nebyla nouze ani při natáčení v ateliérech. Jednou na karavan Jerryho Weintrauba zaklepali dva asi desetiletí kluci, Jerryho fanoušci. Jerry si s nimi chvíli povídal a dal jim autogram. Když se po chvíli loučili, jeden z chlapců se Weintrauba zeptal: "Vy vyděláváte hodně peněz, viďte?" A když Jerry přisvědčil, chlapec pokračoval: "A když jste tak bohatý, proč bydlíte v karavanu?"
Dannyho parťáci 2 si zachovávají přátelskou atmosféru plnou humoru prvního dílu, ale jinak se režisér Steven Soderbergh, skladatel David Holmes, architekt Philip Messina a kostýmní návrhářka Milena Canonero rozhodli dát filmu nový kabát. "Nechtěli jsme natočit opakování prvního filmu. Chtěli jsme udělat nový film, s úplně jinou atmosférou," říká Soderbergh. Proto podle režisérových slov David Holmes napsal novou hudbu a z prvního dílu se nepoužil ani jeden motiv, což nebývá zvykem. Architekt Messina měl zase za úkol postarat se o novou a neotřelou vizuální stránku filmu. Ne vždy ale bylo snadné vyjít vstříc požadavkům scénáře. Například v Amsterdamu si byl Messina prohlédnout asi čtyřicet domů, než našel takový, který vyhovoval alespoň částečně. Exteriéry se ale stejně točily jinde a k vybranému domu museli filmaři navíc přistavět nový vchod a další pokoj. K zajímavým objektům, které se ve filmu dál objeví, patří i italská Villa Erba, kterou kdysi vlastnila rodina režiséra Viscontiho a která ve filmu slouží jako sídlo Françoise Touloura. Co se týče natáčení v ateliérech, Messina musel postavit interiéry holandských a římských hotelových pokojů, několika římských vězeňských cel, trup holandské lodi a věštírnu, ovšem nejtěžším úkolem bylo postavit interiér celého římského muzea. Na filmu se nakonec podílely čtyři týmy výtvarníků a techniků ze tří zemí.

DABING
V českém znění: Jan Kanyza – George Clooney (Danny Ocean), Michal Dlouhý – Brad Pitt (Rusty Ryan), Nela Boudová – Julia Roberts (Tess Oceanová), Michal Jagelka – Matt Damon (Linus Caldwell), Pavel Šrom – Andy Garcia (Terry Benedict), Dalimil Klapka – Carl Reiner (Saul Bloom), Pavel Rímský – Elliott Gould (Reuben Tishkoff), Bohdan Tůma – Scott Caan (Turk Malloy), Martin Sobotka – Casey Affleck (Virgil Malloy), Libor Terš – Bernie Mac (Frankie Cattone), Filip Švarc – Don Cheadle (Basher Tarr), Radovan Vaculík – Edward Jemison (Livingston Dell), Stanislav Lehký – Robbie Coltrane (Matsui), Eddie Izzard (Roman Nagel), Libor Hruška – Vincent Cassel (François Toulour), Kateřina Lojdová – Catherine Zeta-Jones (Isabel Lahiriová), Alexej Pyško – Bruce Willis (Bruce Willis), Zdeněk Maryška – Albert Finney (Gaspar LeMarque), Josef Nedorost, Lucie Kožinová, Roman Hájek, René Slováčková
Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Jan Neskusil
Produkce: Stanislav Wszolek
Vedoucí výroby: Jaroslav Richtr
Dialogy a režie: Petr Pospíchal
Vyrobilo: AW Studio Praha pro Warner Home Video 2004

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 16.12.2004
Premiéra USA: 10.12.2004 Warner Bros. US
Premiéra Austrálie: 9.12.2004
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.6.2005 (VHS) Warner Home Video, 1.06.2005 (DVD) Warner Home Video
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 18.10.2010 Magicbox
Poprvé na VHS: 1.6.2005 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 4.5.2005 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: 1.12.2010 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 12 148 338
Tržby celkem - $ 362 744 280
Návštěvnost v ČR 108 860
Náklady (Rozpočet) - $ 110 000 000
 
FILMY V SÉRII
Dannyho parťáci gastonrolinc.webnode.cz/news/dannyho-partaci/
Krimi / Komedie, USA, 2001
Režie: Steven Soderbergh, Hrají: George Clooney, Brad Pitt

Dannyho parťáci 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/dannyho-partaci1/
Krimi / Komedie, USA, 2004
Režie: Steven Soderbergh, Hrají: George Clooney, Julia Roberts

Dannyho parťáci 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/dannyho-partaci2/
Komedie / Krimi, USA, 2007
Režie: Steven Soderbergh, Hrají: George Clooney, Brad Pitt

Debbie a její parťačky gastonrolinc.webnode.cz/news/a98/
Krimi / Komedie, USA, 2018
Režie: Gary Ross, Hrají: Sandra Bullock, Cate Blanchett
 
Tvůrci a herci
Steven Soderbergh (Režie), Jerry Weintraub (Produkce), David Holmes (Hudba), Steven Soderbergh (Kamera), Stephen Mirrione (Střih), Debra Zane (Casting), Philip Messina (Scénografie), Milena Canonero (Kostýmy), Larry Blake (Zvuk), Elisa Johnson (Masky), George Nolfi (Scénář), George Clooney (Herec), Julia Roberts (Herec), Brad Pitt (Herec), Matt Damon (Herec), Don Cheadle (Herec), Catherine Zeta-Jones (Herec), Bernie Mac (Herec), Andy Garcia (Herec), Scott Caan (Herec), Adriano Giannini (Herec), Casey Affleck (Herec), Carl Reiner (Herec), Elliott Gould (Herec), Eddie Jemison (Herec), Shaobo Qin (Herec), Jeroen Krabbé (Herec), Johan Widerberg (Herec), Vincent Cassel (Herec), Eddie Izzard (Herec), Ana Caterina Morariu (Herec), Albert Finney (Herec), Bruce Willis (Herec), James Zahn (Herec), Robbie Coltrane (Herec), Jerry Weintraub (Herec), Cherry Jones (Herec), Mattia Sbragia (Herec), Mini Anden (Herec), Topher Grace (Herec), Scott L. Schwartz (Herec), Anne-Solenne Hatte (Herec), Rebecca Engel (Herec), Chris Zomer (Herec), Jeroen Willems (Herec), Candice Azzara (Herec), Mathieu Simonet (Herec), Raquel Faria (Herec), Marc Bodnar (Herec)
 
2004/121/USA, Austrálie/Krimi, Komedie, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Lahiri (Catherine Zeta-Jones) má ve filmu zbraň Walther PPK ráže .380 ACP.
- Ve filmu je možné vychutnat si velmi dobré akrobatické a gymnastické zručnosti herce Vincenta Cassela. Tento herec v mládí vystupoval v cirkusu a bravurně ovládal brazilské bojové umění Capoira, které je z velké části založeno na akrobatických prvcích.
- Šek, který Reuben (Elliott Gould) předává Terrymu Benedictovi (Andy Garcia), má hodnotu 198 427 084,32 amerických dolarů.
- Natáčení probíhalo v USA, Nizozemsku, Francii a Itálii.
- Yen (Shaobo Qin) ve filmu ani jednou nepromluvil anglicky.
- V roce 2004 jely Velkou cenu Monaka F1 oba vozy týmu Jaguar s drahokamy, které měly propagovat tento film. Ale jeden z vozů hned v prvním kole naboural a drahokam se již nikdy nenašel. Bouračce osobně přihlíželi i George Clooney a Brad Pitt.
- Scény z budovy Europolu jsou natáčeny v haagské radnici.
- Kamera, kterou ve filmu používá Yen, je Canon XL1S. Stejný typ, na který režisér Steven Soderbergh z důvodu nižšího rozpočtu natáčel film Full Frontal.
- Mobilní telefon, který používá postava Brada Pitta, je Siemens S65.
- Sídlo Night Foxe (Vincent Cassel) leží u jezera Como, blízko městečka Bellagio. Tato obec byla inspirací pro stejnojmenné kasino v prvním díle, které Dannyho parťáci okradli.
- Steven Soderbergh si vydupal stejný rozpočet jako u prvního dílu.
- Julia Roberts musela svému manželovi před natáčením slíbit, že se bude držet dál od George Clooneyho. Asi proto také pro jistotu spala v jiném hotelu než zbytek štábu.
- Zatímco Bruce Willis hraje ve filmu sám sebe, Julia Roberts ztvárnila postavu Tess Ocean, která si zahrála na těhotnou Julii Roberts za pomoci polštáře, ačkoliv byla herečka v té době skutečně těhotná.
- Rustyho telefon vyzvání melodii z filmu Pretty in Pink.
- Režisér Steven Soderbergh začal psát scénář k tomuto dílu, ještě před premiérou prvního filmu.
- Matt Damon má ve filmu narážku na to, že on i Julia Roberts získali Oscara, zatímco Bruce Willis ne.
- Před natáčením oznámil Pitt štábu, že mají Clooneymu říkat jen Danny Ocean nebo pan Ocean. Herec mu to vrátil, když jeho auto obohatil nálepkami „Jsem gay a chodím volit“ či „Jezdím s malým penisem“.
- Film s rozpočtem $110 milionů vydělal v amerických kinech $126 milionů. Celosvětově pak v kinech vydělal $362 milionů.
- Bruce Willis, který zde hraje sám sebe, si měl původně zahrát hlavní roli Dannyho Oceana už v prvním filmu Dannyho parťáci. Natáčení se mu ale překrývalo s jiným natáčením, tak musel odmítnout.
- Námět filmu byl původně, s názvem „Honor Among Thieves“, napsán pro další filmy Johna Woo. Po úspěchu Dannyho parťáků se jej ale Warner Bros. rozhodli přepsat a použít jako hlavní motor Dannyho parťáků 2.
 
Odkazy
 

Hrají:

George Clooney, Julia Roberts, Brad Pitt, Matt Damon, Don Cheadle, Catherine Zeta-Jones, Bernie Mac, Andy Garcia, Scott Caan, Adriano Giannini, Casey Affleck, Carl Reiner, Elliott Gould, Eddie Jemison, Shaobo Qin, Jeroen Krabbé, Johan Widerberg, Vincent Cassel, Eddie Izzard, Ana Caterina Morariu, Albert Finney, Bruce Willis, James Zahn, Robbie Coltrane, Jerry Weintraub, Cherry Jones, Mattia Sbragia, Mini Anden, Topher Grace, Scott L. Schwartz, Anne-Solenne Hatte, Rebecca Engel, Chris Zomer, Jeroen Willems, Candice Azzara, Mathieu Simonet, Raquel Faria, Marc Bodnar, Nasser Faris, Giselda Volodi, Rachel Zeskind, Michael DeLano, Don Tiffany, Craig Susser, Rik Sinkeldam, Chris Tates, Jonathan Avigdori, Vince Lauria