Daniel Landa: Československo Tour 2008 (koncert)

03.01.2018 15:45
Záznam koncertu, který proběhl v rámci Československo Tour 2008 v Ostravě v ČEZ Aréně 22 .4 .2008.
 
RECENZE
Rozestupy mezi řadovými deskami Daniela Landy se od přelomu tisíciletí počítají na několik let (snad i díky tomu, že naopak jeho muzikálová tvorba pro změnu utěšeně narůstá) a nejinak je tomu s koncertními DVD tohoto kontroverzního, ale nepopiratelně talentovaného umělce. Ten nyní vydává "Československo Tour 2008".
Po nosiči "Vltava Tour", který je považován za jeden z nejlepších koncertních záznamů v rámci českého mainstreamového rocku vůbec, a naopak velmi kriticky přijaté "Bouři" se nám Daniel Landa hlásí do třetice s DVD "Československo Tour 2008", které nabízí kompletní záznam koncertu stejnojmenného turné z narvané ostravské ČEZ Areny z 22. dubna 2008 na DVD a audio CD v pěkném papírovém digipacku.
Hned na tomto místě musím uvést, že DVD je to veskrze povedené, a napravuje tak do značné míry pověst minulého živáku. Je to především díky výpravné multimediální show, která obsahuje velkoplošné projekce, celé řadě doprovodných muzikantů, díky kterým získává řada skladeb výrazně košatější a barevnější aranže než jejich původní studiové verze, tanečníkům spojujícím Landovy muzikály s jeho sólovým koncertem a v neposlední řadě také díky zajímavému setlistu, který není pouhou sbírkou prověřených hitovek z raných devadesátek, ale prostor zde dostala celá řada méně známých věcí včetně hned několika kousků z opomíjeného a nedoceněného alba "Konec" z roku 1999.
Horší už je to samozřejmě s pěveckým výkonem samotného hlavního protagonisty, který spíše deklamuje, než zpívá a přízni davů se těší především díky svému nepopiratelnému charismatu a textovému mistrovství než díky samotnému zpěvu, ale to není žádná novinka a Landovi fanoušci s tímhle určitě problém nemají. Tohle o technice vážně není. Stejně tak není třeba řešit opakované výpadky textů, obzvláště když koncert pochází z doby čerstvě po zpěvákově vážné autohavárii.
Velmi oceňuji rychlý spád koncertu, kdy píseň střídá píseň a Landa se nesnaží nějak zdlouhavě moralizovat a spíše jen nenuceně v pauzách prohodí pár slov. Tentokrát nemalým zástupům svých odpůrců skutečně vodu na mlýn nelije, snad s výjimkou estrádního provedení "Eurosongu".
Ten večer také zaznělo hned několik věcí z tehdy ještě ani zdaleka ne vydané poslední řadovky "Nigredo" a je zajímavé sledovat, že některé detaily se u finálních písní na desce nakonec pozměnily. Po obsahové stránce tedy docela povedené DVD, body ale kompletu sráží formální záležitosti. Zvuk pouze ve stereu, sterilní menu a především bonusy. Zde najdeme půlhodinový dokument, který nabídne kromě krátkého rozhovoru s Landou o tehdy ještě rozpracovaném "Nigredu" jen PR filmeček s představením týmu kolem a ostatních hudebníků (a kdepak, taková jména jako Tomáš Vartecký nebo Petr Kolář na "Vltavě" tady při vší úctě ke všem muzikantům skutečně nenajdeme) a především pak stejně dlouhý vox populi shot, který občas vyznívá jako dokonalá secvičená parodie, bohužel se však jedná o skutečné lidi... Ať už jde o plešky, teenagery, dělníky, nebo rodiny s dětmi, nespočetněkrát se prostě u jejich vzkazů Danovi prostě neubráníte výbuchům smíchu.
Ale nedělám si iluze, že u DVD jakékoliv známé české kapely by to bylo lepší, spíš naopak. Masoví mainstreamoví posluchači svou inteligenci holt nezapřou. A je to škoda, protože Landova hudba a texty jsou obecně na úplně jiné kvalitativní úrovni než výtvory Kabátů nebo Divokýho Billa…
 
SLOŽENÍ
Daniel Landa - zpěv
Ladislav Spilka - zpěv
Petr Kutheil - zpěv
Vlastimil Bičík - klávesy
Jan Lstibůrek - baskytara
Martin Volák - kytara
Marek Žežulka - bicí
Pavel Zakharov - kytara
Radek Žalud - harmonika
Eliška Dvorská - housle
Pavla Dubná - housle
Kateřina Ziková - violoncello
Lukáš Toman - didgeridoo

Seznam skladeb
DVD
1. Slovanská bouře (Daniel Landa/ Daniel Landa)
2. 1938 (Daniel Landa/ Daniel Landa)
3. Třista z místa (Daniel Landa/ Daniel Landa)
4. Na obzoru ani mrak, ani loď (Daniel Landa/ Daniel Landa)
5. Přízraky (Daniel Landa/ Daniel Landa)
6. Quantum tarantulí (Daniel Landa/ Daniel Landa)
7. Smrtihlav (Daniel Landa/ Daniel Landa)
8. Vltava (Daniel Landa/ Daniel Landa)
9. Dušičky (Daniel Landa/ Daniel Landa)
10. Zlatý drak (Daniel Landa/ Daniel Landa)
11. Walter, Ute, Tommy a Mary (Daniel Landa/ Daniel Landa)
12. Eurosong (Daniel Landa/ Daniel Landa)
13. Protestsong (Daniel Landa/ Daniel Landa)
14. Padám hloub (Daniel Landa/ Daniel Landa)
15. Šance (Daniel Landa/ Daniel Landa)
16. Tajemství (Daniel Landa/ Daniel Landa)
17. Táta (Daniel Landa/ Daniel Landa)
18. Motýlek (Daniel Landa/ Daniel Landa)
19. Andílek (Daniel Landa/ Daniel Landa)
20. Touha (Daniel Landa/ Daniel Landa)
21. 1968 (Daniel Landa/ Daniel Landa)

 

Mirjam Landa (Režie), Mirjam Landa (Produkce), Petr Kutheil (Hudba), Vlastimil Bičík (Hudba), Jan Lstibůrek (Hudba), Martin Volák (Hudba), Marek Žežulka (Hudba), Pavel Zakharov (Hudba), Radek Žalud (Hudba), Eliška Dvorská (Hudba), Pavla Dubná (Hudba), Kateřina Ziková (Hudba), Lukáš Toman (Hudba), Petr Šajner (Kamera), Petr Kůrka (Střih) Marian Starý(Zvuk), Pavel Strouhal (Choreografie), Daniel Landa (Autor hudby), Daniel Landa (Autor textu), Daniel Landa (Učinkující)