Cizinec / Perfect Strangers (2003/96/Nový Zéland/Thriller, Drama) 55% -Originál DVD-

08.06.2022 04:34
JEDNOU VĚTOU
„Vášeň přerůstá ve zničující posedlost."

OBSAH
 Když Melanie vchází večer do baru netuší, že potká šarmantního a tajemného cizince. Okouzlena neznámým dokonalým mužem nastoupí k němu na člun, kterým ji odveze na vzdálený ostrov. Prožívá hodiny, o jakých doposud pouze snila. Nic na světě pro ni není tak důležité jako přítomnost. Cizincova vášeň však přeroste v posedlost a románek se začne měnit ve zničující hru. Melanie ví, že se z ostrova musí dostat za každou cenu. Ale její vášnivý obdivovatel má docela jiné plány. Začíná hra, kdo z koho. Nečekaná událost úplně změní její pravidla…(Intersonic)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ať už to mělo být cokoli, vzniklo utrpení. Ovšem nikoli utrpení hlavní ´hrdinky´, nýbrž diváka. Nepěkná, necharismatická a neuvažující ženská vleze tuctovému chlápkovi na loď, ze které se během plavby vytratí atmosféra, napětí a nápad. Scénáristka zřejmě dostala mořskou nemoc a ve stylu "když si nevíš rady, učiň z někoho blázna", se na záchranném člunu doplácala k ostrovu zapomnění.(Pepinec) 2*

Gaylene Prestonová ( režisérka a zároveň i autorka scénáře ) je buď životem poučená žena a nebo už hodně, HODNĚ dlouho neměla chlapa a začalo jí to lézt na mozek a někde si to musela vyventilovat :) Jinak si nedokážu představit, jak mohlo vzniknout něco takhle zvláštního ( v žádném případě nemyšleno pejorativně!! ). První cca půlhodinka se tváří jako variace na Sběratele Williama Wylera, ale pak se začnou dít věci, které se vyhrotí v jakousi morbidní romanci. Prohloubit trochu více vztah obou hlavních protagonistů, tak bych se nebál jít na 4*. Rozhodně tenhle film doporučuji sběratelům nevšedních zážitků... (Rob Roy) 3*

První půlhodinku jsem si bohužel naivně myslel, že půjde o thriller v němž bude klasická šablona hry kočky s myší. Připravil jsem se proto na lyšácký úsměv Sama Neilla a jen čekal, kdy se to zvrtne. Naneštěstí se to nezvrtne, jen to připravované napětí vyšumí v neobvykle natočené drama o ženě, která nachází lásku vskutku netradičním způsobem. Od té doby Cizinec pluje úplně v jiných vodách a přiznám se, že mi tato změna směru moc nesedla, ale ten nápad nebyl vůbec špatný - jen ztroskotává na zpracování (Jino) 3*

VELKÁ RECENZE
Namixovat do sebe tři knihy (Fowless: Sběratel, Amado: Doňa Flor a její dva manželé a nejspíš ještě nějaká třetí) a doufat, že mi to projde, je buď odvaha nebo šílenství. Sběratel přichází na počátku, ovšem zbavený veškerého náhledu do postavy únosce, oproštěný vlastně téměř od všeho, krom touhy, či spíše snahy unesené dostat se do bezpečí.
SPOILERY. Ta druhá kniha (pokud existuje) z bizarního prostředku filmu mi je neznámá. Do té doby normální žena se zamiluje do únosce, kterého sama zabila a neustále ho vídá ve svých haluškách, aby ji náhle ze šílenství vyléčil příchod přítele únosce, který si ji vezme za ženu, ačkoliv ví, že je to vražedkyně. Tím se film přehoupne ve svém závěru do Amadovy Doni Flor a jejích dvou manželů, ovšem bez toho, abychom ty dva manžele doopravdy poznali.
KONEC SPOILERŮ. Předlohy tedy kvalitní, ale jejich jádro někdo vyvrhl a zůstal nám prachsprostý thriller s hrdinkou, která páchá nepochopitelné činy a prochází neuvěřitelnými proměnami, což nás vzhledem k tomu, že Flor, Miranda a nejspíš i ta pravděpodobná třetí jsou vzájemně úplně jiné osobnosti a zároveň každá z nich tak nepodobná osamělé a unavené Melanie, jen těžko překvapí. (Subjektiv)

DABING
V českém znění: -

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.7.2004
Premiéra USA: 1.10.2003 (Chicago International Film Festival)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:
Poprvé na DVD: 6.8.2004 Intersonic
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Gaylene Preston (Režie), Robin Laing (Produkce), Gaylene Preston (Produkce), David Donaldson (Hudba), Plan 9 (Hudba), Steve Roche (Hudba), Janet Roddick (Hudba), Alun Bollinger (Kamera), John Gilbert (Střih), Liz Mullane (Casting), - (Scénografie), Joe Bleakley (Kostýmy), Michael Hedges (Zvuk), Jane O'Kane (Masky), Gaylene Preston (Scénář), Rachael Blake (Herec), Robyn Malcolm (Herec), Sam Neill (Herec), Joel Tobeck (Herec), Jed Brophy (Herec), Paul Glover (Herec), Nic Gorman (Herec), Madeleine Sami (Herec)
 
2003/96/Nový Zéland/Thriller, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Natáčení filmu probíhalo na Novém Zélandě v lokalitách Jižní ostrov, Blenheim, Greymouth, Punakaiki a Westport.
 
Odkazy