Chuckyho kult / Cult of Chucky (2017/91/USA/Horor, Thriller) 46%

13.10.2021 01:11
JEDNOU VĚTOU
„Možná to trochu zabolí."

OBSAH
Poslední čtyři roky strávila Nica (Fiona Dourif) v ústavu pro duševně choré zločince poté, co byla nespravedlivě obviněna, že to byla ona, ne Chucky, kdo zavraždil celou její rodinu. Když ale její psychiatr na skupinové terapii představí nový léčebný prostředek – “hodnou” panenku – léčebnu postihne série děsivých úmrtí a Nica začne o své diagnóze pochybovat. Andy (Alex Vincent), Chuckyho nyní již dospělá oběť z původního snímku Dětská hra, spěchá Nice na pomoc. Aby ji ale zachránil, bude muset obelstít Tiffany (Jennifer Tilly), Chuckyho dávnou nevěstu, která udělá cokoliv, aby pomohla svému milovanému protějšku. A je jí jedno, jak smrtící a zvrácené to bude.(Bontonfilm)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nejatmosféričtější Chucky. Tentokrát se vražedná panenka pohybuje v prostorách blázince, kam dosud nezavítala, hnedle se zde vyskytnou tři její (oživlé) repliky, připravené provrtat pár hlav a pustit žilou pacientům léčebny. Než se tak stane, je potřeba se trochu vpravit do děje a zrekapitulovat události ze šestého dílu, případně i z jedničky a dvojky, na nějž bezprostředně navážeme. Spojovatelkou je ochrnutá Nicka (Fiona Dourif), která do ústavu byla poslána kvůli své nepříčetnosti. Divák už ji dobře zná z předchozího dílu, ví, že její obvinění z vražd je liché. Vedle toho má Andy, který už se s Chuckym potýká od svého dětství, ve svém domě schované torzo originálu panenky. V minulém díle Chuckyho na závěr zastřelil, momentálně z něj zbyla jen mluvící hlava. Chucky má ale velkou šanci na reparát. Ovládá jisté mocné kouzlo. A když má na jeho vzkříšení eminentní zájem i někdejší přítelkyně sériového vraha, jehož duše se do něj kdysi převtělila, tak by to s jeho prokletou dušičkou nemuselo vypadat bledě. A je-li nablízku lidské tělo, do něhož se dá převtělit, je důvod k vražedným oslavám. Na většinu z toho, co uvádím, nedojde řada hned. I vraždění, které je brutálnějšího rázu, poodstoupilo do pozadí. Co je ale hlavně dobře, je to, že scenárista celé série Don Mancini, výrazně ubral na parodické až sebe-parodické rovině, kterou byly stiženy díly 3-5, něco málo se dochovalo i v díle 6, což prostě vyvolávalo dojem, že už se nechce nic dál vymýšlet. Netvrdím, že prostředí psychiatrické léčebny je přímo scenáristický objev století, nicméně je to prostředí uzavřené, klaustrofobické a dostatečně funkční pro účely vražedných rejdů. A to, co Mancini předkládá, disponuje mrazivou atmoškou, chyběl jen kousíček a z kamerových jízd po deprimujících chodbách mohlo Mancinimu náležet, že má pilně nastudován termín "kubrickova chodba". Jen tedy pokud celý film také zrežíroval výhradně on, prý udájně ne, nemám to ale stoprocentně ověřené. Budu tedy vycházet z oficiálního údaje, film přebírá něco atmosférického z jedničky, podtitulková scéna potěší příznivce dvojky, a celkově máte-li sedmidílnou sérii nakoukanou, budete v obraze. Jen mě zaskočilo, že ještě ve filmu z roku 2017, je k vidění animatronická práce. V některých pasážích se animatronickým loutkám neubráníte nechtěnému smíchu. Technická kvalita animace opravdu neoslní. Je to ale také určitá pocta i odkaz na originál z osmdesátých let, na to nezapomínejme. Z postav má nad všemi jasně navrch, i když připouštím, že chovanci ústavu i ředitel nebyli vůbec špatní, talentovaná a solidně hrající Fiona Dourif. Když její táta, známý béčkový herec Brad Dourif, namlouval poprvé Chuckyho, byla tak v první třídě. Je zajímavé, že se ti dva spolu přímo nesešli na place, ale dělají na hororu, o němž by jen tehdy málokdo prohlásil, že vraždící prokletá panenka přežije tři dekády a stále bude diváky bavit. 8/10 (kingik) 4*

Po "Koženym ksichtu" se nám letos vrací i pihatý zrzek z plastu: jestli je však i tento návrat nutný a povedený, na to si už budete muset odpovědět pouze vy sami. Charles Lee Ray nás tentokrát zavede do psychiatrické léčebny, kde postavě z předešlého dílu hodlá udělat ze života peklo a, jen tak mimochodem, pobít tamní personál a pár dalších pacientů. No a jelikož na to nebude sám (za ty spoilery byste si měli nafackovat, pánové), tak to vypadá na solidní bodycount za doprovodu tučných gore mňamek. Až uměle bílé interiéry dávají zajímavé kombo se zasněženými exteriéry, ale... do prdele, kde je ta atmosféra? Kde je napětí? Navíc scénář je děravější než Psychorův mozek a spíš připomíná sled násilně pospojovaných nápadů. Ještěže Mancini vepsal do Chuckyho plastové huby pár opravdu podařených hlášek a v závěru si pro vás připravil několik twistů - za což rozhodně plus. Ale proč proboha tam zase strká tu vymaštěnou zrůdu ze všech zrůd Jennifer Tilly a z vracejícího se Andyho udělal jenom vedlejší a navíc pitomou figurku? Zkrátka škoda psaných slov, jinak se ještě víc naseru. P.S. Vytrvejte až do konce závěrečných titulků, kde se vrací další nečekaná postava z původní série. (Bloody13) 2*

Z posledních tří pokračování je Cult of Chucky tím nejlepším. Mancini se opět nedokáže odpoutat od přepáleného závěru předchozího filmu, ale tentokrát jej nerozvedl v parodii. Sedmý díl se stejně jako ten předchozí pokouší spíše o seriózní slasher. Mancini naštěstí napsal velmi nápaditý a chytrý scénář, ve kterém ani zdaleka není nejzajímavější hádankou to, kdo zemře jako další. Několik překvapivých zvratů a velmi povedené černohumorné momenty. Škoda toho polovičatého finále, průběh sliboval daleko větší hody a Mancini si možná toho naspořil na příště až příliš. Už proto doufám, že Cult of Chucky vydělá a že nějaké to příště vůbec bude. (Tuxedo) 4*

VELKÁ RECENZE
Jsem rád, že snímky s Chucky pořád vznikají, protože tohle už je skutečně kultovní, navíc velmi dobrá hororová postava. Ještě radši jsem, že se všech snímků stále ujímá Don Mancini, jejich duchovní otec a především scenárista všech sedmi dílů, nemluvě o tom, že u posledních tří pokračování převzal i režisérskou sesli a rovnou si filmy i řídí. Dělá si pak sérii přesně podle sebe.
Na jeho přístupu je vidět, že chce sérii pojmout jako zábavnou, rozhodně ne jen hororovou, ale také jako humoristickou. To se projevuje v tom, jak jsou vnímány postavy, například ta, kterou hraje Jennifer Tilly, ale i další, třeba postava, kterou ztvárnil Adam Hurtig. Je to odlehčené, je to spíše úsměvné, a jde pak o to, jestli se podaří vytvořit scény, které nejen dovedou rozesmát, ale i vyděsit.
Na filmu „Cult of Chucky“ je parádní skutečnost, že Mancini zajišťuje návaznost a stará se o to, aby filmy fungovaly skutečně jako součást série. A tak panenka sice vypadá jako mrtvá, ale stále jsou zde její pozůstatky, které slouží nějakému účelu a které nakonec mohou vést k tomu, že se Chucky vrátí v plné síle. A tentokrát se snad vrací v síle ještě větší. Jen to holt není moc děsivé, ale spíše ukecané.
Snímek „Cult of Chucky“ se vyznačuje tím, že se dál nebojí používat klasické triky, které vedou k tomu, že jsou některé scény místy docela gory, na což já slyším. Bohužel má snímek – i když zde jsou postavy, které jsou docela fajn, nemluvě o tom, že je skvělé, že se postavy vracejí – jeden základní problém. Prostě ničím zásadně nevyniká. Je to dobrý příspěvek do série, ale to je všechno.
Pokud si někdy v budoucnu vzpomenu na film „Cult of Chucky“, asi to bude proto, že je to film, kde postava panenky pořád funguje a je zde pořád stejně děsivá, jako byla v prvním filmu. Je tak dobře nadesignovaná, že nic na své děsivosti neztrácí. Ale pak si na film vzpomenu už jen proto, že je to průměrná podívaná, a to jak v rámci hororu, tak i v rámci celé série. Nic, co by oslnilo, nic, co by skutečně vyděsilo.

Ocenění:
The Saturn Awards
2018 - Nejlepší DVD nebo Blu-ray vydání

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 3.10.2017 (DVD and Blu-ray premiere)
                        3.10.2017 (Internet)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 6.12.2017 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 6.12.2017 Bontonfilm

Tržby celkem - $ 2 300 000

FILMY V SÉRII
Dětská hra gastonrolinc.webnode.cz/news/a0173/
Horor / Thriller, USA, 1988
Režie: Tom Holland, Hrají: Chris Sarandon, Catherine Hicks

Dětská hra 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0171/
Horor / Thriller, USA, 1990
Režie: John Lafia, Hrají: Alex Vincent, Jenny Agutter

Dětská hra 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0187/
Horor / Komedie, USA, 1991
Režie: Jack Bender, Hrají: Justin Whalin, Perrey Reeves

Chuckyho nevěsta gastonrolinc.webnode.cz/news/a0233/
Komedie / Horor, USA, 1998
Režie: Ronny Yu, Hrají: Jennifer Tilly, Brad Dourif

Chuckyho sémě gastonrolinc.webnode.cz/news/a0231/
Horor / Komedie, USA, 2004
Režie: Don Mancini, Hrají: Brad Dourif, Jennifer Tilly

Chuckyho kletba gastonrolinc.webnode.cz/news/a0188/
Horor / Thriller, USA, 2013
Režie: Don Mancini, Hrají: Chantal Quesnelle, Brad Dourif

Chuckyho kult gastonrolinc.webnode.cz/news/chuckyho-kult-cult-of-chucky/
Horor / Thriller, USA, 2017
Režie: Don Mancini, Hrají: Brad Dourif, Fiona Dourif

Dětská hra gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/detska-hra-childs-play-2019/
Horor / Thriller, USA, 2019
Režie: Lars Klevberg, Hrají: Aubrey Plaza, Brian Tyree Henry

Charles gastonrolinc.webnode.cz/news/charles-charles-2021-usa-horor-v-priprave/
USA, Horor 2021
Režie: Mitch Francis, Hrají: Luis Serrano
 
Tvůrci a herci
Don Mancini (Režie), David Kirschner (Produkce), Ogden Gavanski  (Produkce), Joseph LoDuca (Hudba), Michael Marshall (Kamera), Randy Bricker (Střih), Carmen Kotyk (Casting), Craig Sandells (Scénografie), Patricia J. Henderson (Kostýmy), Don Mancini (Scénář), Brad Dourif (Herec), Fiona Dourif (Herec), Jennifer Tilly (Herec), Alex Vincent (Herec), Summer H. Howell (Herec), Elisabeth Rosen (Herec), Michael Therriault (Herec), Zak Santiago (Herec), Grace Lynn Kung (Herec), Allison Dawn Doiron (Herec), Adam Hurtig (Herec), Tom Anniko (Herec), Christine Elise (Herec), Marina Stephenson Kerr (Herec), Ali Tataryn (Herec), Linden Porco (Herec)
 
2017/91/USA/Horor, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- V tomto filme Chucky (Brad Dourif) prvýkrát prehovorí až po 44 minútach, čo je najneskôr v celej sérii. (beso74)
- Prvé pokračovanie, v ktorom sa objavila aj postava samotného Charlesa Lee Raya. (beso74)
- Brad Dourif, ktorý prepožičal hlas Chuckymu, nahral svoje repliky za necelý deň. (beso74)
- Herec Brad Dourif uviedol, že k tomu, aby vyzeral podobne ako v roku 1988 v prvej časti, musel mať na hlave parochňu a na tvári veľké množstvo mejkapu. (beso74)
- Oproti předešlým filmům již nemá Tiffany (Jennifer Tilly) na svém pravém naďru tetování.
- Amelia Jackson-Gray a Jacinta Yelland sa uchádzali o rolu menom Nica.
- Prvý film série, ktorý bol upravený digitálne a ktorý bol priamo vydaný na DVD a Blu-ray.
- Hoci sa film odohráva v USA, natáčalo sa prevažne v Kanade. Nakrúcanie trvalo 30 dní.
- Nůž, který Charles Lee Ray (Brad Dourif) používá během záběru do minulosti, je stejný, jaký používá v průběhu prvního dílu série.
- Se stopáží 97 minut se jedná o nejdelší film z celé série.
- Tento film jako jediný ze série poukázal na minulost Charlese Lee Raye (Brad Dourif).
- Don Mancini popsal tento film jako jeho první skutečný horor, na kterém na pozici režiséra pracoval, protože film Chuckyho sémě (2004) byl pro Manciniho spíše komedie.
- Herec Alex Vincent, ktorý sa objaví po záverečných titulkoch, hral postavu Andyho v pôvodnom filme Detská hra (1988).
- Brad Dourif (hlas Chuckyho) stihol nahrať všetky svoje repliky za necelý deň, pričom celý film sa točil 30 dní.
- Herečka, ktorá stvárnila postavu dievčaťa menom Nica, Fiona Dourif je dcérou Brada Dourifa, herca, ktorý zapožičal svoj hlas Chuckymu.
- Alex Vincent, představitel Andyho z filmů Dětská hra (1988) a Dětská hra 2 (1990), si zde zopakoval svoji roli v potitulkové scéně.
- Jedná se o jediný film z celé série, kde Chucky na konci filmu nezemře.
 
Odkazy