Chinaski - Docela vydařenej den

03.01.2018 15:42
Velmi zajímavě pojaté DVD hudební kapely, které přináší velmi netradiční a neskutečně zábavný pohled na členy skupiny. Malátný dokazuje, že má v sobě i herecký talent. I když i ostatní hudebníci se nenechali zahanbit. "Umělci z Prahy" prostě umí dobře pobavit a i výborně zahrají na živo své hudební "starší" pecky.
 
RECENZE
Vydat DVD, které za něco stojí, není zase tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Příznivci záznamů na tomto stále ještě poměrně novém nosiči bývají často dost zmlsaní co se týče obsahu i technické kvalit, a někteří umělci je v jejich zmlsanosti svými kvalitními dévédéčky ještě podporují. Chinaski ovšem vědí, že úplně nejdůležitější v této branži je nápad, ať už děláte album, koncert nebo třeba právě DVD. A o nápady na "Docela vydařeném dnu" opravdu není nouze. Základním stavebním kamenem je hodinu a deset minut dlouhý film (v obrazovém formátu 4:3), skládající se z devíti koncertních písní a krátkých profilů jednotlivých členů skupiny, kdy se vždy díváte na právě propíraného muzikanta a posloucháte komentáře jeho spoluhráčů, hodnotících (někdy celkem nevybíravě) jeho zejména povahové vlastnosti. To vše je provázáno jednotícím prvkem v podobě zpěváka Michala Malátného řešícího závažný psychický problém. Despotický kapelník a bubeník Pavel Grohman bez diskuse rozhodl, že Chinaski budou na koncertech hrát úspěšnou skladbu "Vinárna u Valdštejna", která obsahuje nepěkná vulgární slova, která Malátný odmítá zpívat. Obzvláště vydařený je jeho telefonát na linku psychické pomoci či úvahy, zda kvůli tomuto sporu neopustit kapelu. Zvukový formát filmu není možné zvolit, je totiž k dispozici jen jeden, a sice DD 5.1. Žádný zázrak nečekejte, ale koncertní záznam nezní špatně. Profily z tohoto filmu a také písně je možné ze základního menu spusti i samostatně, takže máte-li chuť jen na koncert či jen na "dokument", máte možnost volby. Dobře výtvarně řešené menu v podobě stolu, na kterém se nachází nádobí (které se vždy naplní pokrmem v okamžiku, kdy danou položku zvolíte) a hudební nástroje, vás navede do dalších částí tohoto disku. Najdete zde jednak v celkem kvalitním stereu deset klipů, přičemž každý můžete pustit samostatně nebo všechny dohromady, dále šestiminutový rozhovor se srbským režisérem Marko Simićem, který má film "Docela vydařenej den" na svědomí (doporučuji pečlivě sledovat letadla, která létají na pozadí za zpovídaným režisérem), dalších šest minut záběrů z natáčení klipu k písni "Možná" a dvě a půl minuty trvající fotogalerii. Ke standardní výbavě hudebních DVD tedy schází (a je to škoda) jen diskografie skupiny. "Docela vydařenej den" je velmi příjemné koncertně-dokumentární DVD, naplněné dobrou hudbou a mnoha vtipnými nápady. Nečekejte méně, ale ani více.
 
SLOŽENÍ
Michal Malátný - zpěv, kytara
Otakar Petřina jr. - bicí
František Táborský - kytara, zpěv
Ondřej Škoch - baskytara
Štěpán Škoch - saxofón, zpěv
Petr Kužvart - Percussion, trumpeta, zpěv
 
Seznam skladeb
DVD
1. 1.Signální (Michal Malátný/František Táborský)
2. Dlouhej kouř (Michal Malátný/František Táborský)
3. Punčocháče (Michal Malátný/Pavel Grohman)
4. Drobná paralela (Michal Malátný/František Táborský)
5. Lidi choděj do práce (Štěpán Škoch/ Štěpán Škoch)
6. Sekec mazec (Michal Malátný, Adam Stivín/František Táborský)
7. 1970 (František Táborský /Pavel Grohman)
8. Můj svět (František Táborský/ Štěpán Škoch, Michal Malátný, Tomáš Roreček)
9. Vinárna U Valdštějn (Michal Malátný/ Michal Malátný)
VIDEOKLIPY
1. Pojď si lehnout (Michal Malátný/Michal Malátný) (B&M Music spol. s.r.o. 1995)
2 .Podléhám (Robert Jína/Michal Malátný, Petr Rajchert) (B&M Music spol. s.r.o 1995)
3. Dlouhej kouř  (Michal Malátný/František Táborský) (B&M Music spol. s.r.o. 1997)
4. Stejně jako já (Michal Malátný/Michal Malátný, František Táborský) (B&M Music spol. s.r.o. 2004)
5. Klára (František Táborský/ Michal Malátný, Pavel Grohman) (B&M Music spol. s.r.o. 2001)
6. Můj svět (František Táborský/ Štěpán Škoch, Michal Malátný, Tomáš Roreček) (B&M Music spol. s.r.o. 2002)
7. Dobrák od kosti (Petr Kužvart/Tomáš Roreček, Michal Malátný, Pavel Grohman) (B&M Music spol. s.r.o. 2003)
8. 1970 (František Táborský /Pavel Grohman) (B&M Music spol. s.r.o. 2003)
9. Láska a jiná násilí (Ondřej Škoch/Tomáš Roreček) (B&M Music spol. s.r.o. 2003)

Marko Simić (Režie), - (Produkce), Michal Malátný (Hudba), Otakar Petřina jr. (Hudba), František Táborský (Hudba), Ondřej Škoch (Hudba), Štěpán Škoch (Hudba), Petr Kužvart (Hudba), - ( Kamera), - (Střih), Michal Malátný (Autor hudby), Adam Stivín (Autor hudby), Štěpán Škoch (Autor hudby), Robert Jína (Autor hudby), Petr Kužvart (Autor hudby), František Táborský (Autor hudby), František Táborský (Autor textu), Štěpán Škoch (Autor textu), Pavel Grohman (Autor textu), Petr Rajchert (Autor textu), Tomáš Roreček (Autor textu), Michal Malátný (Autor textu)