Česká spojka / Bad Company (2002/112/USA, Česko/Akční, Komedie, Thriller, Dobrodružný) 57%

27.02.2018 12:06
JEDNOU VĚTOU
„Anthony Hopkins a Chris Rock zachraňují svět přímo v Praze."

OBSAH
Anthony Hopkins hraje vysloužilého agenta CIA Gaylorda Oakese, který musí ze sarkastického zlodějíčka Jakea Hayese (Chris Rock) udělat sofistikovaného a fikaného špióna, který má nahradit svého zavražděného bratra - identického dvojčete. Oakes má na tento nepravděpodobný úkol pouhých devět dní. Pak bude Jake muset vyjednávat obchod o nukleárních zbraních.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Schumacherova tvorba je pro mně tak trochu záhadou. Na straně jedné je schopen vybrat si zajímavý scenář a přetavit ho v naprostou pecku, jako byly TELEFONNÍ BUDKA, 8 MM a VOLNÁ PÁD, na straně druhé až moc často koketuje s průměrností. Bad Company je totiž akčňák, který nemá co nabídnout. Scenář je plný klišé, předvídatelný a ty stokrát viděné konce ve stylu ´v poslední sekundě´ mně unavují. Hopkins na tom musím být už hodně špatně, když bere takhle mizerně napsané role, ale když už je teda bere, tak by aspoň mohl předstírat , že ho to baví. Působil unaveně a naprosto bez zájmu. A nějaké klady? Možná těch pár pěkných záběrů, které vypadaly jako reklama cestovní kanceláře na zájezd do Prahy. Což je na jeden film trochu málo, řekl bych....PS: Nemám rád přehrávajícího elementa Chrise Rocka, ale v tomhle filmu se dal překvapivě přežít. (Lima) 2*

Název filmu nesmí mást. To je pouze originální český překlad akční jízdy, která se sice točila u nás, ale název za to nemůžu. Česká spojka je jeden z mála těch dobrých a i v Americe úspěšných filmů, které se u nás za malý peníz natočili, aby z toho pak v Americe něco káplo. Akční jízda je to teda pořádná a sledovat jak se Chris Rock učí česky je vcelku příjemné plus. Sice se ve filmu objeví občasné nereálie naší země, na druhou stranu nám ji tvůrci zobrazují v pěkně ztrávené formě, u které i Amíci dokážou pochopit, že nežijeme v chýších a nejíme rukama. Ne, přiznávám se, to už je moc:) Ale na to jak je to akční film a jak výrazný díky hercům v hlavní roli, jsem nakonec rád, že právě Praha se objevila zde a ne jinde. --- CIA, co je to za zkratku, seru na agenty? (Malarkey) 4*

Joel Schumacher v České spojce ukazuje, jak správně smísit takové ingredience jako je akce a humor. Nevím proč se mi ten film tak líbí, snad je to tím, že se jedná o nenáročnou zábavu s velice slušným hereckým doprovodem, kopou nefalšovaného humoru a navíc s českými herci a Prahou v hlavní roli. Nechápu české diváky, kteří se usmívají, když vidí auto na Střeleckém ostrově nebo pokud se na plátně / obrazovce / objeví nějaké nepřesně informace o našem malém státě. Vždyť i v Americe se točí filmy na různých místech, která se pak různě pospojují, když šel Tom Cruise přes Staroměstské náměstí do restaurace s obřím akváriem, také se moc lidí nesmálo, pochopili, proč tak tvůrci činí a tady je to stejné, proč se zabývat fakty, když film samotný je fikce? Nemá cenu se zaobírat nějakými nepřesnostmi nebo podivnými situacemi, neboť film je tu právě proto aby se od skutečnosti oprošťoval, aby nám umožnil odejít pryč z našich běžných životů. Proto James Bond skáče z letadla na letadlo nebo provádí jiné málo pravděpodobné kousky, proč se tomu lidé smějí, vždyť bez toho by to nebyl James Bond. Ale to jsem trochu odbočil od tématu, že chtěl jsem tím naznačit, že odstřelovači na střeše Národního divadla, někomu můžou připadat směšní, ale nevidím nikde důvod proč by tam neměli být... 1) Kdo nezná Českou republiku, ani si tohoto faktu nevšimne, 2) Není důležité kde ti odstřelovači jsou - i když to může být třeba místo odkud na odstřelovaný subjekt doopravdy nevidí - záleží jen na tom, jak se tam tvůrcům hodí... Česká spojka je opravdu skvělým filmem plným nezapomenutelných hlášek a situací a hlavně - což není v dnešní době běžné - si nehraje na nic čím není a právě proto dostane * * * *, protože přesně ty si zasluhuje. Nikde není psáno že máme čekat důmyslný detektivní příběh, protože ten určitě nenalezneme. Bad Company je především komedie, která hojně využívá akčních scén a rozhodně se povedla. (Dudek) 4*

VELKÁ RECENZE
 Nápad dát americkému špionážnímu thrilleru Bad Company (Špatná společnost) v tuzemských kinech název Česká spojka může mít dvojí účinek. První, v nějž distributor zřejmě doufá, je nápověda divákům, že se film v Česku točil a zčásti i odehrává. Kdo by se nešel podívat, kterak oscarový kanibal Anthony Hopkins coby agent CIA kosí zlosyny u Vltavy! Jenže název Česká spojka vyvolává i vzpomínku na pradávný domácí omyl Ivo Trajkova jménem Kanárská spojka, jenž se honosil titulem nejslabší film roku. A bohužel, ani tahle spojitost není úplně náhodná. Česká spojka totiž při vší úctě k Joelu Schumacherovi (Volný pád, Batman) nedělá tomuhle režisérovi zrovna velkou čest.
Zdejší divák totiž vnímá slabiny filmu, vycházející hlavně z ledabylého scénáře, dvojnásob ostře. Nejenže lituje Hopkinse odsouzeného k zoufalé recitaci hluchých vět typu „demokracie celého světa je v rukou tohoto mladíka“ - čímž míní narychlo vyškoleného náhradního agenta, jenž je dvojčetem zabitého kolegy, jinak vtipálka odkojeného ulicí a pokoutními obchody, kterého hraje Chris Rock.
Navíc si našinec všímá i místních drobností, jež zahraniční publikum velkoryse přehlédne. Třeba noční pobožné procesí kráčející se svícemi po pražských schodech a uskakující před palbou je stejně efektní jako nepravděpodobné. A nováčkova výuka českých nápisů pro jeho tuzemský úkol postrádá už vůbec smysl: kde v turistické Praze najdete směrovku „záchod“?
Klasický protiklad dvou parťáků - Rock coby nevycválaný kluk a Hopkins jako zdrženlivý suchar - sice působí mile, ale okoukaně. Drobné vtípky jako by házeli do prázdna, nepodchytí a neprodají je; situační nápady jsou nedovařené - nedopečené. Ne snad, že by ze Schumacherovy režie trčely vyložené chyby, spíš jakýsi nezájem.
Ale jako reklamní turné po darech České republiky je tenhle film velkolepý. Ledva Rockův hrdina stane na nábřeží, ocení pražské panoráma zvoláním „To je krása!“ a v hotelu si pak užívá se slečnami za zpěvu Karla Gotta. Záda mu kryjí další agenti vskutku nenápadně skrytí za sochami na Karlově mostě. Ruské mafii, kterou přebije mnohem rafinovanější balkánská partička, dělá poskoka Marek Vašut, jenž dva ze tří sólových výstupů věnuje pochvale Hopkinsova ošacení: „Hezkej kabát.“ Dále tu hrají klášter v Chotěšově, plynárna u Kladna a tyče chmelových polí lemující automobilovou honičku.
Naneštěstí i akci - a o tu v daném žánru jde především - kazí hvězdná opora snímku. Hopkins se už ani nesnaží předstírat sílu Jamesů Bondů; popoběhne nejvýše dva tři krůčky, postřeleného soka rozvážně „dorazí“ v důchodcovské chůzi parkem, a má-li rychle skočit do vozu, musí střih hodně čarovat, aby uchoval zdání tempa. V klidu je to pořád herec-formát, v pohybu už Hopkinsův rek očividně zdržuje.
Nakonec se člověku uleví, když si obvyklé finále, v němž tiká atomová bomba a terorista ztrácí čas výkřiky o prohnilé americké politice, odvezou hrdinové domů do Států. Ne že by hrdý Čech stavěl um zdejší tajné služby nad schopnosti CIA, ale tentokrát k nám vážně vyslali druhou ligu. S mrštným agentem Ethanem Huntem v Mission: Impossible se Praha cítila přece jen bezpečněji, ač Tom Cruise musel zvládat náročnější triky a složitější šarády.

O FILMU
Jádro konceptu filmu Česká spojka vzniklo již ke konci 80. let. Podle producenta Jerryho Bruckheimera je nejobtížnější částí výroby filmu tvorba scénáře. "Je to skutečně ta nejnáročnější část produkce. V průběhu let jsme se setkali s bezpočtem skvělých nápadů, ale zpracovat je do zajímavého scénáře vyžaduje hodně času a důrazu na detaily, zejména pak v případě komedií. Když je scénář hotov, začínáme se zabývat otázkou, kdo bude ve filmu hrát, kdo vdechne scénáři život," říká Bruckheimer. "Myslím si, že obsadit zároveň Anthonyho Hopkinse a Chrise Rocka byl úžasný nápad a představa spolupráce s těmito herci a Jerrym zároveň byla neodolatelná," dodává režisér Joel Schumacher, mezi jehož snímky patří hity jako Batman navždy, Volný pád, Čas zabíjet, Flawless nebo Tigerland. "S Jerrym jsme přátelé už od doby, kdy jsem točil film The Lost Boys. Tehdy mi zavolal, protože se mu film líbil, a od té doby jsme již mnohokrát uvažovali o společném projektu. Česká spojka byl skvělou příležitostí pro spolupráci a dohromady s Anthonym a Chrisem šlo o fantastickou kombinaci."
"Česká spojka je rozhodně zajímavý akční film. Ústřední agenti netvoří tradiční dvojici parťáků, protože k sobě nejsou navzájem nijak zvláště přátelští. Obsazení Anthonyho a Chrise už na první pohled prozrazuje, že se v tomto filmu ze špionážního prostředí objevuje zvláštní prvek v podobě nesourodého hlavního páru. Myslím, že to, co jsme do tohoto mixu přinesli, překonává hranice jednotlivých žánrů a slibuje unikátní zážitek. Je to něco nového a neotřelého." "Jsem velkým fanouškem akčních filmů," vysvětluje svůj zájem o projekt Anthony Hopkins. "Mám rád filmy se Schwarzeneggerem nebo sérii o Indiana Jonesovi s Harrisonem Fordem, je to čistá zábava. Když se dívám na vážné snímky, často se nudím. Hrát v akčním filmu může být těžká práce, ale zároveň je to i vídaná změna a člověk si užije spoustu zábavy."
"Oakes a CIA mají jedinou možnost, jak vyřešit jejich problém, a tou je rychlá převýchova Jacka v osobu, která by byla schopna vydávat se za jeho dvojče. Oakes je staromódní a ví zcela přesně co chce. S 'dětmi' jako je Jake již v minulosti pracoval a má pro ně trpělivost, protože umí rozeznat jejich hodnotu. Ví, že k tomuto výrostkovi musí být laskavý a vlídný, ale zároveň tvrdý a nekompromisní, aby jej vybičoval k potřebnému výkonu. Jake je chytrý, bystrý, ale také poplašený. Ve scéně, kde je spolu s Oakesem pronásledován, Chris velmi věrohodně zahrál zbabělce a vypadal při tom hodně legračně." "Jakeova zaměstnání jsou značně nestabilní a jeho přítelkyně Julie už toho má dost," vysvětluje Chris Rock. "Nechce se s ní rozejít, proto přijme tuto bláznivou nabídku a doufá, že se mu podaří získat finanční zajištění a zároveň si udržet vztah." "Chrisův styl humoru je drsný a často překračuje meze, ale on sám je gentleman a velmi inteligentní muž," podotýká Schumacher. "V postavě Jaka Hayese je velmi mnoho z jeho osobnosti, ale ve chvílích, kdy měl být seriózní, se ujal skvěle i této role a myslím si, že překvapil i sám sebe."
"Kevin Pope je důstojný, vážný a velmi elegantní mladý muž a Chris jej zahrál výtečně," pokračuje Schumacher o Rockovi, který musel navíc ztvárnit ještě druhou identitu Kevina Pope - prodejce starožitností Michaela Turnera. "Věděl jsem, že pokud by nebyl se svým stylem hraní sám spokojen, byl by připraven na tom tvrdě pracovat." Po obsazení všech rolí a sestavení produkčního týmu začalo na jaře 2001 natáčení. "Příběh se odehrává v New Yorku a v Praze, v obou městech jsme natáčeli," říká Schumacher. "Chtěli jsme využít všech výhod unikátní architektury a přirozené krásy Prahy, která jako město reflektuje svou historii," dodává Bruckheimer. "Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě a i zdejší lidé k nám byli velmi vstříční. Během druhé světové války Hitler Prahu nebombardoval, proto je většina slavných architektonických skvostů nedotčených a Praha vypadá tak trochu jako pohádkové království," pokračuje Schumacher. "Mnoho scén bylo původně určeno pro interiéry, ale jakmile jsme se dostali do Prahy, došlo nám, že zde nemá smysl natáčet, pokud nezachytíme také okolní prostředí. Byl nám umožněn přístup na některá místa, kam se před námi nedostal žádný jiný filmový štáb."
Zajímavostí snímku jsou jeho vazby na autorovo předchozí dílo Sbohem, můj sladký domove (1999). Původně mělo jít dokonce o pokračování (v závěru zmíněné poetické komedie otec odchází od rodiny, stejně jako Vincent v úvodu Rána v Benátkách.) Oba filmy však nakonec spojuje především vypravěčská poetika svázaná s epizodickou vypravěčskou strukturou rezignující na klasickou dějovou stavbu a se smířlivostí k chybám a slabinách jednotlivých protagonistů. Ráno v Benátkách je dalším Iosselianiho dílem pojatým jako poetické podobenství o možnostech volby životního osudu, které ovšem za normálních okolností nejsme schopni vidět, natož využít. Podobně jako ve svých předchozích filmech Iosseliani ani tentokrát nezapře své dokumentaristické kořeny. Uvolněná stylizovanost vyprávění je vyvažována jednak téměř důsledně obsazenými neherci, jednak natáčením v reálných prostředích: filmový štáb skutečně strávil značnou dobu na francouzském venkově a potom v italských Benátkách, kde autor využil možností koprodukce a doobsadil svůj film italskými naturščiky.
"Praha je městem mostů. Karlův most je jedním z nejkrásnějších mostů na světě a mnoho lidí z celého světa se sjíždí do Prahy jenom proto, aby se po něm prošli. Rozhodl jsem se umístit jednu scénu na Střelecký ostrov, aby měli diváci možnost Karlův most spolu s velkou částí Prahy v pozadí zahlédnout." Kvůli nepřízni počasí a změnám v časovém rozvrhu se některé scény, které měly být původně natáčeny v New Yorku, nakonec točily v Praze. "Ve filmu se Julie do Prahy ani jednou nepodívá," podotýká její představitelka Kerry Washington. "Avšak díky tomu, že se scény z Grand Central Station natáčely v tomto městě, musela jsem i přesto cestu absolvovat. Připadá mi ironické, že jsem musela jet do Prahy, abych byla v New Yorku." Stejně jako ostatní členové filmového štábu však Washington ráda využila příležitosti Prahu navštívit. Kromě Prahy se natáčelo také ve starém Chotěšovském klášteře, na blízkých chmelových polích nebo na Olšanském hřbitově, který je jedním z největších hřbitovů ve střední Evropě.

DABING
1.DABING (VHS, DVD, TV)
V českém znění: Vladimír Brabec - Anthony Hopkins (Oakes), Filip Švarc - Chris Rock (Jake Hayes / Kevin Pope / Michael Turner), Marek Vašut - Marek Vašut (Andre), Zdeněk Mahdal - Gabriel Macht (Seale), Helena Brabcová - Brooke Smith (Swansonová), Jana Páleníčková - Kerry Washington (Julie), Jiří Schwarz - Peter Stormare (Adrik Vas), Radka Stupková - Garcelle Beauvais (Nicole), Garcelle Beauvais (Nicole), Libor Terš - Daniel Sunjata (Carew + titulky), Antonín Navrátil - Wills Robbins (Důstojník McCain), Roman Hájek, Michal Jagelka - Dragan Mićanović (Michelle Petrov + více rolí), Bohuslav Kalva, Radka Malá - Irma P. Hall (Paní Banksová), Marek Libert, Lucie Kožinová, Jaroslav Kaňkovský - John Slattery (Roland Yates), Ludvík Král - Matthew Marsh (Dragan Adjanic + více rolí), a další.
Překlad: Kateřina Hámová
Zvuk: Tomáš Říha
Výseldný mix: Vidfilm, Londýn
Vedoucí výroby: Jaroslav Richter
Produkce: Stanislav Wszolek
Dialogy a režie: Martin Těšitel
Vyrobilo: AW Studio Praha pro Warner Home Video 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 8.8.2002
Premiéra USA: 7.6.2002 Buena Vista Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.4.2003 Warner Home Video (VHS)
Poprvé na DVD: 17.3.2003 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 2 891 293
Tržby celkem - $ 66 000 000
Návštěvnost v ČR - 25 496
Náklady (Rozpočet) - $ 70 000 000
 
Tvůrci a herci
Joel Schumacher (Režie), Mike Stenson (Produkce), Michael Browning (Produkce), Jerry Bruckheimer (Produkce), Trevor Rabin (Hudba), Dariusz Wolski (Kamera), Mark Goldblatt (Střih), Robert K. Lambert (Střih), Victoria Thomas (Casting), Jan Roelfs (Scénografie), Beatrix Aruna Pasztor (Kostýmy), Michael Browning (Scénář), George Watters II (Zvuk), Jane Choi (Masky), Jason Richman (Scénář), Anthony Hopkins (Herec), Chris Rock (Herec), Gabriel Macht (Herec), Kerry Washington (Herec), Garcelle Beauvais (Herec), Peter Stormare (Herec), Matthew Marsh (Herec), John Slattery (Herec), Daniel Sunjata (Herec), Brooke Smith (Herec), Marek Vašut (Herec), Irma P. Hall (Herec), Petr Jákl ml. (Herec), John Fink (Herec), David Fisher (Herec), Michael Ealy (Herec), Elin Špidlová (Herec), Mikuláš Křen (Herec), Shea Whigham (Herec), Jan Nemejovský (Herec), Winter Ave Zoli (Herec), Deborah Rush (Herec), Peter Macdissi (Herec), Dragan Micanović (Herec), John Aylward (Herec), Petr Vlasák (Herec), Vladimír Brabec - Anthony Hopkins (Oakes- Dabing), Filip Švarc - Chris Rock (Jake Hayes / Kevin Pope / Michael Turner- Dabing), Marek Vašut - Marek Vašut (Andre- Dabing), Zdeněk Mahdal - Gabriel Macht (Seale- Dabing), Helena Brabcová - Brooke Smith (Swansonová- Dabing), Jana Páleníčková - Kerry Washington (Julie- Dabing), Jiří Schwarz - Peter Stormare (Adrik Vas- Dabing), Radka Stupková - Garcelle Beauvais (Nicole- Dabing), Garcelle Beauvais (Nicole- Dabing), Libor Terš - Daniel Sunjata (Carew + titulky- Dabing), Antonín Navrátil - Wills Robbins (Důstojník McCain- Dabing), Roman Hájek, Michal Jagelka - Dragan Mićanović (Michelle Petrov + více rolí- Dabing), Bohuslav Kalva, Radka Malá - Irma P. Hall (Paní Banksová- Dabing), Marek Libert, Lucie Kožinová, Jaroslav Kaňkovský - John Slattery (Roland Yates- Dabing)
 
2002/112/USA, Česko/Akční, Komedie, Thriller, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Ve filmu zní i písně Karla Gotta.
- Jake Hayes (Chris Rock) ve filmu používá mobilní telefon Nokia 92xx Communicator.
- Sám Anthony Hopkins uvedl, že to byl nejhorší film, který natočil.
- Jeden z posledních filmů, který se natáčel ve World Trade Center (dvojčatech). I kvůli tomu byla po teroristických útocích 11. září 2001 premiéra přesunuta o půl roku.
- Původně se měl film jmenovat "Black Sheep". Tak už se ale jmenuje jiný film, tak byl název změněn na "Bad Company". Nakonec tvůrci zjistili, že i toto jméno už bylo použito. Rozhodli se ale, že už ho nezmění.
 
Odkazy