Křtiny / Křtiny (1981/76/Československo/Komedie) 59% -Originál DVD-

06.10.2023 01:32
JEDNOU VĚTOU
„Co se stane, když se vymyšlené křtiny (jde vlastně o národním výborem organizované vítání občánků) musí za každou cenu uskutečnit.“

OBSAH
Co se stane, když se vymyšlené křtiny musí za každou cenu uskutečnit. Hlavní postavou víkendového dobrodružství plného zmatků, omylů a překvapení, je technický náměstek kartografického ústavu, ing. Čirůvka. Usedlý padesátník, odborník na slovo vzatý a slušný člověk jehož neprůbojné povaze však chybí potřebná ctižádost. Naštěstí i on má svého anděla strážného v podobě své energické sekretářky Karolíny. Ta totiž nemíní čekat až podnikového ředitele odcházejícího do důchodu nahradí jako odborník sice neschopný, ovšem zdatně podlézavý náměstek Humpl. Zvolí poněkud netradiční cestu jak dostat Humpla ze hry, když donutí Čirůvku k tomu, aby se pokusil Humplovi přebrat jeho novou mladou sekretářku Martinu. Nesmělý náměstek notně postrkován Karolinou pozve dívku na výlet a doma se manželce vymluví na křtiny svého podřízeného Ryzce. Teprve cestou se dozví, že žádné křtiny se nekonají, neb šlo jen o výmluvu, aby mohl Ryzec strávit víkend se svou dívkou. A protože paní Čirůvková, je notně podezřívavá a je záhy záletnému manželovi v patách, nezbývá než rychle začít ve vesnici organizovat opravdové křtiny. Situaci však komplikuje nejen přízemní a notně žárlivý vesnický buran, který je otcem dítěte, ale také Čirůvkova nesmělost a další nečekané překážky. A tak se zdá, že jediný, kdo se dobře baví je Martina, která nakonec přistoupí na hru, protože je jí Čirůvka sympatický.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na někoho z toho dýchne retro, hlavně z těch interiérů zasedaček s nezbytnými popelníky a interiérů žigulů a stodvacítek... Na někoho zase ta unylost v té době již povětšinou ,,znormalizovaných'' životů nás všech, které mohla těm na vsi okořenit maximálně tak návštěva či kontrola z Prahy! Ačkoliv v hlavní roli v celé zašmodrchané komedii o jednom zdrhnutí z práce hraje v hlavní roli můj oblíbenec Kopecký, ani s ním se mi to nijak extra nelíbilo... Ještě, že už je to pryč. Dávám tedy za dvě štamprdle nijak extra dobré slivovice. * * (Big Bear) 2*

Je vidět, že scénář dělal jeden profík a jeden režisér zábavy - chybí tomu nakonec koule a je to celé takové ucmrndané. Nedokáže si to vybrat, jestli je to kritikou, komedií, hořkým zamyšlením... Příběh ani není důležitý a zaplnil by tak jednu 20minutovou povídku Bakalářů. Vynikající je zde písnička Je ráno od Vítězslava Hádla - trochu připomíná hořce smutnou písničku z filmu Jako jed. Jenže to by celý film Křtiny musel být postaven jinak a stát na Kopeckém spíše z psychologického pohledu. Tohle je zkrátka kompromis mezi pokusem o psychologii a Podskalského tradiční estrádou. (honajz) 2*

Náměstci na honu či s milenkami, sekretářky, které vše ví a zařídí, zaměstnanci, kteří v pátek v poledne mizí z práce - vlastně nikdo nic nedělá - prostě idylka socialismu, na kteří právě proto mnozí tak v dobrém vzpomínají. Nejen o tom je tato komedie Zdeňka Podskalského. Sice trošku s podivem obsazená (Miloš Kopecký jako ten "hodný", Vlastimil Brodský jako "zlobivý" - ale elegánem je v každém případě), zato opravdu kvalitně. Mimo tato herecká esa je naprosto skvělá pragmatická dáma Jiřiny Jiráskové, ale i vesnický "pepík" Svatopluk Skopal. Překvapilo mě, že v drobných roličkách jsou jak profesionální herci (Vozáb, Kraus, Schránil), tak úplní laici (ženy v JZD a místní drbny - jestlipak se Zdeněk Troška jako pomocný režisér inspiroval právě tímto filmem pro své filmy...), neboť tento rozpor byť při jedné větě bije do očí. Celkem pohodová krátká oddychovka, kdy mnozí zavzpomínají na časy minulé, byť spíše s nostalgií než se smíchem. (rakovnik) 3*

VELKÁ RECENZE
Miloš Kopecký patřil v osmdesátých letech mezi nejobsazovanější české filmové a televizní herce. Jedním ze scenáristů, kteří mu dokázali napsat roli na tělo, byl zkušený Jaroslav Dietl. Ten pro populárního představitele připravil hlavní role v komediích Causa Králík (1979) a Křtiny (1981). Protagonista ztřeštěné veselohry ovšem nepatří mezi typické Kopeckého bonvivány hýřící bonmoty – jde o nesmělého úředníka, náměstka Kartografického ústavu Čirůvku, který se vinou své energické sekretářky Karolíny (Jiřina Jirásková) zaplete do organizace falešných venkovských křtin. Ženatý muž si kvůli služebnímu postupu vyrazí na výlet s šéfovou atraktivní sekretářkou Martinou (Dagmar Veškrnová). V dobře obsazeném snímku režiséra Zdeňka Podskalského dostala řada postav jména podle hub (Čirůvka, Ryzec, Hlívová, Koloděj, Kotrč ad.).
Dva náměstci kartografického ústavu – ing. Leoš Čirůvka a jeho kolega Humpl – mají odlišný životní styl. Čirůvka je neprůbojný a chybí mu ctižádostivost. Zato Humpl, ač nedosahuje Čirůvkových lidských a odborných kvalit, se točí kolem ředitele odcházejícího do důchodu, aby se stal jeho nástupcem. Mladý kreslič Honza Ryzec zve svou dívku Naďu, aby na víkend přijela do Žalovic, neboť jeho rodiče odjedou. Čirůvkova rázná a pragmatická sekretářka Karolína sdělí svému šéfovi, že Humpl má novou sexy sekretářku, a radí mu, aby Humplovi jeho „kočku“ přebral. Čirůvka nakonec souhlasí a pozve dívku na výlet. Ryzec chce uvolnění z práce a vymyslí si, že v rodině budou velké křtiny. Do stejných míst zamíří i Čirůvka s Humplovou sekretářkou. Karolína v ústavu rozhlásí, s kým Čirůvka odjel. Novinku se dozví i paní Čirůvková a vyrazí do Žalovic za manželem. Čirůvka přinutí Honzu, aby zařídil ve vsi fingované křtiny. Honzovi dá mnoho práce, aby sehnal dítě, matku a zařídil vše potřebné. Na křtiny má přijet i ředitel, který se nachází i se svými hosty v blízké hájovně. Přes veškeré úsilí nakonec všechno praskne. V pondělí ráno se zkroušený Čirůvka ohlásí u nového ředitele, aby mu vše vysvětlil. Ke svému překvapení se dozví, že byl do této funkce jmenován právě on sám.
 
Postavy a obsazení
• Miloš Kopecký - technický náměstek Ing. Leoš Čirůvka
• Blanka Bohdanová - Vlastička Čirůvková
• Michal Pešek - kreslič Honza Ryzec
• Jiřina Jirásková - sekretářka Karolína
• Dagmar Veškrnová-Havlová - sekretářka Martina
• Vlastimil Brodský - náměstek Humpl
• Libuše Šafránková - zdravotní sestra Naďa, Honzova dívka
• Svatopluk Skopal - Franta, Marčin muž
 
DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČSSR: 25.12.1981
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé v TV: 13.5.1983 Československá televize
Poprvé na DVD: 3.12.2007 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Zdeněk Podskalský st. (Režie), Karel Vejřík (Produkce/Vedoucí výroby), Vítězslav Hádl (Hudba), Jaroslav Kučera (Kamera), Petr Sitár (Střih), Boris Moravec (Scénografie), Irena Greifová (Kostýmy), Jaroslava Adámková (Kostýmy), Adolf Böhm (Zvuk), Stanislav Petřek (Masky), Jaroslav Dietl (Scénář), Zdeněk Podskalský st. (Scénář), Miloš Kopecký (Herec), Blanka Bohdanová (Herec), Michal Pešek (Herec), Jiřina Jirásková (Herec), Dagmar Veškrnová-Havlová (Herec), Vlastimil Brodský (Herec), Libuše Šafránková (Herec), Kateřina Chárová (Herec), Svatopluk Skopal (Herec), Vlastimila Vlková (Herec), Bedřich Prokoš (Herec), Laďka Kozderková (Herec), Karel Vochoč (Herec), Jaroslav Vozáb (Herec), Karel Hábl (Herec), Jan Kraus (Herec), Vladimír Bičík (Herec), Raoul Schránil (Herec), Alena Karešová (Herec), Vladimír Hrubý (Herec), Jarmila Nedvídková (Herec), Roman Hemala (Herec), Jiří Škoda (Herec), Vladimír Salač (Herec), Gaston Šubert (Herec), Miloslav Homola (Herec), Jiří Macák (Herec), Jiří Opřátko (Herec), Šárka Jerieová (Herec), Zdeněk Podskalský st. (Herec)
 
1981/76/Československo/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Začátek natáčení 23.12.1980, konec natáčení 6.7.1981.
- V obci Krhanice se nenatáčelo pouhou náhodou. Kousek odtud měl totiž chalupu režisér Zdeněk Podskalský.
- Asistentem režie byl Zdeněk Troška.
- Libuše Šafránková (Naďa) měla v průběhu natáčení zápal plic.
- Místem natáčení posloužila i administrativní budova na Praze 10 poblíž Edenu. Dnes se tato budova nazývá Palác Kodaňská. V této budově se natáčely veškeré scény odehrávající se v geodetickém podniku. Dále se natáčelo v obci Krhanice.
- Většina postav má "houbová" jména: Čirůvka, Ryzec, Kotrč, Koloděj, Hlívová, Liška, Klouzek.
 
Odkazy