Casper / Casper (1995/110/USA/Rodinný, Komedie, Fantasy) 66% -Originál DVD-

19.05.2022 04:54
JEDNOU VĚTOU
„Noví majitelé opuštěného starého domu netuší, že dům je ve skutečnosti obydlený strašidly.“

OBSAH
Půvabná duchařská komedie z produkční dílny Stevena Spielberga vypráví o přátelství malého hodného ducha a osamělé holčičky. Skvělé triky, špičková animace i herecká účast Billa Pullmana a Christiny Ricciové zaručují podívanou pro malé i velké.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Moje Casperovská premiéra dopadla dobře, ale bohužel nijak zvlášť. Christina je skvělá, i když ještě moc mladá a jako Wednesday je rozhodně lepší. Pohádka s komediálními i dojemnými prvky, která alespoň mě nenadchla, ani zvlášť nezklamala.Bohužel občas nestál scénář za nic a vyskytly se i momenty,nad kterými jsem kroutila hlavou.Scénu, ve které se Casper promění v živého bych si nejraději vymazala z paměti,protože to bylo bohužel vážně trapné.Tři HORŠÍ hvězdičky. (hellstruck) 3*

Je to už hodně dávno, co jsem to viděl poprvé a stále si pamatuju některé scény naprosto přesně. To jsem tehdy byl ještě nezkušeným mladým divákem filmů typu Hook, S Čerty Nejsou Žerty... a moc se mi všecky líbily. Z nostalgie teda přidám jednu hvězdu nad průměr, aby se neřeklo. (Hal_Moore) 4*

Občas príjemne zábavné, občas príjemne dojemné. Veľmi dobrí herci (Idle, Pulman, Ricci...), dokonalé cameá (Dangerfield, Gibson, ale hlavne Eastwood a AYKROYD!), absencia nudy a príjemný humor zaručujú dobrú zábavu. Silberling je skvelý režisér a pripravil tu temno zábavnú atmosféru. Efekty sú skvelé - tak akurát naivné. Sentimentálny a slzopudný koniec je peknou čerešničkou na záver. Zaručená spokojnosť, ale bláznivý sebaparodický seriál je asi lepší. (JohnnyD) 4*

VELKÁ RECENZE
Chamtivá Carrigan Crittenden zuří, když zjistí, že její otec odkázal veškerý majetek na dobročinné účely a jí odkázal pouze starý dům poblíž vesničky Friendship. Když v záchvatu vzteku hodí závěť do krbu, objeví se tajné písmo s informací pokladu, který je v domě ukryt. Kromě pokladu se však v opuštěném strašidelném domě ukrývá také malý duch Casper a jeho tři druhové, zlomyslní duchové Smraďoch, Tlusťoch a Pérák. Carrigan a její milenec Dibs se sice pokusí s pomocí vymítačů a krotitelů duchů dům duchů zbavit, jejich snahy jsou však marné.
Casper, který marně hledá kamaráda, zahlédne v televizi psychiatra Jamese Harveyho a jeho malou dcerku Kate. Zatímco doktor je údajně odborníkem na terapii duchů, Casperovi se na první pohled zalíbí jeho dcerka. Nenápadně navede Carrigan, aby si doktora najala. James její nabídku přijme, ale Kat není příliš nadšená, protože to znamená další stěhování, už deváté za poslední dva roky. Chtěla by se už konečně usadit a mít kamrády. Její otec však nepřestává hledat svou zemřelou manželku Amelii, která podle něj bloudí světem jako neusmířená duše. První setkání dopadne stejně jako vždy. Kat s křikem uteče. A panice propadne i James, kterého notně potrápí trojice zlomyslných duchů. Postupně se však situace uklidní. James uzavře příměří s trojicí duchů, kterým slíbí, že jim pomůže od Carrigan výměnou za slib, že mu umožní setkání s duchem Amelie, který ovšem nehodlají dodržet.
Casper se pomalu sbližuje s Kat, vezme ji na noční let nad mořem a pak jí na starém majáku vypráví o sobě a o tom, že si vůbec nepamatuje na svůj předchozí život. S pomocí hraček, které dívka najde na půdě, si však malý duch vzpomene na to, jak jako malý kluk neposlechl tatínka, nastydl a umřel. Z novin pak dívka zjistí, že jeho otec byl vynálezce, který vymyslel přístroj na oživování mrtvých, látky potřebné k oživení je však málo, jen na jedno použití. Situace se stane vážnou, když se Carrigan pokusí zabít svého milence, aby pro ni jako mohl krást, ale sama se přitom zabije a stane se duchem. Trojice duchů zase zabije Jamese, protože by ho chtěli jako nového kamaráda.
Casper, který se chtěl s pomocí přístroje vrátit mezi živé, však pochopí, že Kat potřebuje otce a rozhodne se využít jedinou dávku k tomu, aby oživil Jamese. Během halloweenového večírku, který se koná ve strašidelném domě, se každý po zásluze dočká zasloužené odměny.
Casper (v americkém originále Casper) je americká rodinná filmová komedie z roku 1995. Režisérem filmu je Brad Silberling. Hlavní role ve filmu ztvárnili Christina Ricci, Bill Pullman, Malachi Pearson, Cathy Moriarty a Eric Idle.

Ocenění:
The Saturn Awards
1996 - Christina Ricci (Nejlepší mladistvý herecký výkon)
1996 - Nejlepší fantasy (nominace)

DABING
V českém znění: Nikola Votočková - Christina Ricci (Kathleen 'Kat' Harveyová), Jiří Schwarz - Bill Pullman (Dr. James Harvey), Jaroslava Brousková - Cathy Moriarty (Carrigan Crittendenová), Petr Oliva - Eric Idle (Paul 'Dibbs' Plutzker), Petr Říčánek - Malachi Pearson (Casper), Jiří Knot - Joe Nipote (Pérák), Vlastimil Zavřel - Joe Alaskey (Smraďoch), Soběslav Sejk - Brad Garrett (Tlusťoch), Vladimír Fišer, Pavel Rímský - Wesley Thompson (pan Curtis), Miroslav Nohýnek - Ben Stein (pan Rugg), Jiří Kvasnička - Don Novello (otec Guido Sarducci), Daniela Bartáková - Amy Brenneman (Amelia Harveyová), Tereza Duchková - Jessica Wesson (Amber Whitmire), Ladislav Županič - Clint Eastwood (iluze Clinta Eastwooda), Zdeněk Blažek - Rodney Dangerfield (iluze Rodneyho Dangerfielda)
Dialogy a režie: Jan Pecha
Vyrobilo: AB Barrandov dabing 1995

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 27.7.1995
Premiéra USA: 26.5.1995 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 3.4.1996 (DVD) Bonton Home Video, 1.3.2004 (DVD Universal
Poprvé na DVD: 3.10.2008 Šíp
Poprvé na Blu-ray: 3.6.2015 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 5 811 462
Tržby celkem - $ 287 928 194
Návštěvnost v ČR 212 902
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000

FILMY V SÉRII
Casper (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/casper-casper-1995-110-usa-rodinny-komedie-fantasy-66/
USA, Rodinný / Komedie, 1995
Režie: Brad Silberling, Hrají: Bill Pullman, Christina Ricci

Casper - První kouzlo (TV film) (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/casper-prvni-kouzlo-tv-film-casper-a-spirited-beginning-1997-90-usa-rodinny-komedie-fantasy-49/
USA, Rodinný / Komedie, 1997
Režie: Sean McNamara, Hrají: Steve Guttenberg, Lori Loughlin
 
Tvůrci a herci
Brad Silberling (Režie), Colin Wilson (Produkce), James Horner (Hudba), Dean Cundey (Kamera), Michael Kahn (Střih), Nancy Nayor (Casting), Leslie Dilley (Scénografie), Rosanna Norton (Kostýmy), Richard Hymns (Zvuk), Gary Summers (Zvuk), Gary Rydstrom (Zvuk), Matthew W. Mungle (Masky), Deanna Oliver (Scénář), Sherri Stoner (Scénář), Bill Pullman (Herec), Christina Ricci (Herec), Cathy Moriarty (Herec), Eric Idle (Herec), Ben Stein (Herec), Joe Nipote (Herec), Rodney Dangerfield (Herec), John Kassir (Herec), Jess Harnell (Herec), Amy Brenneman (Herec), Devon Sawa (Herec), Mel Gibson (Herec), Clint Eastwood (Herec), Dan Aykroyd (Herec), Brad Garrett (Herec), Don Novello (Herec), Joe Alaskey (Herec), Chauncey Leopardi (Herec)
 
1995/110/USA/Rodinný, Komedie, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Dan Aykroyd si ve filmu zahrál cameo roli lovce duchů, přičemž oblékl stejný oblek a zbraň jako ve filmu Krotitelé duchů (1984). Herec nebyl uveden v titulích.
- Původně měl na režiserské křeslo usednout Alex Proyas, avšak později z dohody sešlo.
- Clint Eastwood ani Mel Gibson nebyli uvedeni v titulcích.
- Byla natočena scéna, kde si Zelda Rubinstein zopakovala svou roli z Poltergeista (1982) (vyběhne z komína a zakřičí: "Běžte ke světlu!"), ale nakonec byla z filmu vystřižena.
- Rekvizity, které byly použity při natáčení, jsou vystaveny v Universal Studios v Orlandu na Floridě.
- První animovaný film, kde je postava, podle níž se film jmenuje, počítačově animovaná.
- Příjmení postav Christiny Ricci a Billa Pullmana je v tomto filmu Harvey. Nakladatelství, které už spoustu let vydává Caspera, se jmenuje právě Harvey Comics.
- Při scéně se snídaní vejde do kuchyně Casperův strýček točící se jako helikoptéra za tónů Wagnerovy "Jízdy valkýr" v pozadí a Stretch později řekne: "Mám rád po ránu vůni masa!" Celá tato scéna je přímým odkazem na Apokalypsu (1979).
- Film měl obsahovat hudební číslo s názvem "Lucky Enough to Be a Ghost (Jsem šťastný, že jsem duch)", kde tři duchové zpívají o spoustě svých duševních problémů během schůzky s dr. Harveym. Bohužel animace této scény by stála několik milionů dolarů, a tak od ní producenti upustili.
- Casperovo příjmení je McFadden.
- V plánu bylo natočit hrané pokračování, ke kterému byl napsán i scénář, ale tvůrci předpokládali, že tento film vydělá víc peněz, a také hlavní hvězdy Christina Ricci a Bill Pullman měli smlouvy na další projekty a nemohli by se vrátit dříve než za rok, takže z pokračování sešlo. Producenti se nakonec rozhodli myšlenky na další hraný film o Casperovi úplně zamítnout a raději se rozhodli vytvořit kreslený seriál, který pokračoval tam, kde tento film skončil.
 
Odkazy