Boratův navázaný telefilm / Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (2020/96/USA/Komedie) 62%

18.05.2022 23:04
JEDNOU VĚTOU
„Dvojka, jíž v satirickém zacílení nahrává atmosféra v rozdělené americké společnosti před prezidentskými volbami i samotná koronavirová pandemie."

OBSAH
Čtrnáct let uběhlo od uvedení filmu, v němž se britský komik Sacha Baron Cohen převtělil do svého nekorektního alter-ega v podobě fiktivního kazašského reportéra Borata Sagdijeva. Borat se představil jako zaostalý a amerických reálií neznalý idiot, plný obskurních předsudků, které prezentoval s naprostou samozřejmostí jako neochvějné pravdy. Jeho neskrývaný rasismus, antisemitismus a misogynství posloužily ve filmu jako katalyzátor skutečných nálad ve společnosti, sešněrované politickou korektností.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Neuvěřitelné si uvědomit, že od prvního filmu s Boratem uběhlo patnáct let. Lidi ale nezapomínají a tak Borata v Americe poznávají na každém kroku. Sacha teda volí alternativní metody a tak se nekonečně převléká do podob, které jsou nejen zábavné, ale navíc opět vytváří scény, které si prostě nevymyslíte. Borat je podle mě světově jediná postava, která si dělá prdel z Amíků a ti mu za to ještě platí...Sacha Baron Cohen to prostě dělá dobře. (Malarkey) 3*

„She 15. She too old for you..“ Rudy to slušně schytal, ale jinak jsem měl z toho pocit, že reportér Sagdijev propadá bezradnosti. Možná je to tím, že se vrátil do těžce polarizovaného světa, který pohlcuje trotlovství a ve kterém se bizarnost stala normou.. Takže kazašský premiér je covidový Keyser Sozé? Toho by se mohlo chytit čínské ministerstvo zahraničí.. (Gilmour93) 3*

V něčem má Borat tu káru mnohem těžší než před těmi 14 lety, protože co tehdy byl okrajový exces, je dneska normcore. Jenže Saša umí přibrousit a i když zásadní fóry recykluje, pořád jsou skvělé a pořád fungují i v té částečné improvizaci. Je tam pár instant classics (vpád na republikánský sjezd, menstruační tanec, synagoga, koncert a především neskutečný anální voprc Rudiho), úvod a závěr mají báječnou kadenci, Maria Bakalova je skvělá sidechick, i když ta dohrávaná rodinná linie je určitě slabinou. Pro mě Borat zůstává jednou z mála naprosto svobodných forem satirického komentáře současnosti, ve které kazašský buran s kolekcí vrcholně misogynních, antisemitských a rasistických názorů působí jako pohlazení po neholeném klíně. Svět se v kravskou p*ču obrátil, lidi jako Cohen chrání to, co zbylo z rozumu. (Marigold) 4*

VELKÁ RECENZE
Před týdnem jsem sbíral čelist z podlahy z famózního Chicagského tribunálu, jenom abych o nějakých sedm dní později znovu nevěřícně zíral, jak si Sacha Baron Cohen tentokrát dokázal poradit se svojí pravděpodobně nejkontroverznější rolí tak, že ji de facto proměnil v maják naděje nejen pro samotnou Ameriku, ale vlastně i celý svět. Přitom to přišlo jako blesk z čistého nebe.
Nejprve se objevila fotka Cohena v kostýmu Borata, kterak natáčí scénu v autě. Okamžitě se tak vyrojily spekulace, že by komik mohl chystat překvapivé pokračování, a co víc, že by mohlo dorazit ještě před volbami. Vzhledem k pandemické situaci ale kina nepřipadala v úvahu a o pár týdnů později tak padlo rozhodnutí již hotový film prodat Amazonu. Ten se zavázal snímek vypustit prakticky bez jakékoli objemnější marketingové kampaně doslova týden a půl před volebním dnem v době, kdy už miliony lidí svůj hlas odevzdaly. Ale proč to všechno píšu – důležité je, že Cohen a režisér Jason Woliner projekt natočili v podstatě potají, narychlo a v půli produkce je zastihla druhá vlna koronaviru. Ten přitom původně ani neměl ve filmu nějak významně figurovat, o to pozoruhodnější je způsob, jakým ho tvůrci nakonec do svého příběhu vpletli.
A ano, druhý Borat, nebo taky Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan, opravdu má nějaký příběh. Dokonce bych si troufl říct, že je daleko nosnější než u spousty jiných letošních komedií, a to zejména proto, jakým způsobem v závěru mění své dva ústřední charaktery. Začneme Boratem. Ten se po úspěchu prvního filmu vrátil do rodného Kazachstánu, kde na něj místo slávy čekala jen ostuda a trest za ponížení kazašského národa. O čtrnáct let později ale dostává druhou šanci. Tentokrát má za úkol předat vzácný dar některému z vrcholných představitelů vlády USA, aby spolu obě země byly za dobře. Ještě před odjezdem se pak setkává se svojí patnáctiletou dcerou Tutar – jediným majetkem, který mu zbyl.
Záhy ovšem zjišťujeme, že co tak dobře fungovalo minule, už teď tak hladce nepůjde. Lidé totiž Borata všude poznávají, a aby mohl hlavní hrdina proniknout, kam potřebuje, musí využívat nejrůznějších převleků. Zde druhý Borat lehce připomíná Cohenův pořad Who is America?, na rozdíl od něj ale Cohenovi ve filmu nejde jenom o to, své nic netušící oběti zesměšnit, nýbrž skrze jejich reakce ukázat, co všechno jsou lidé v dnešní době schopni tolerovat, nebo dokonce podporovat. Film oproti jedničce kupodivu není o nic míň šokující v tom, jaká zvěrstva Borat páchá, spíš jen dokazuje, kam se mezitím laťka našeho vnímání a naší trpělivosti posunula. Příkladem budiž scéna, kdy Borat v převleku za člena KKK dorazí na sraz Republikánské strany do hotelu plného lidí – nikdo ho však nevyhodí, nikdo mu nic neřekne, a nebýt pár otočených hlav, vlastně se nic nestane. Jeden důležitý rozdíl oproti prvnímu filmu tu však je. Nově je totiž Borat nucený nad svými činy přemýšlet a eventuálně se na ně dokonce dívat v novém kontextu. A to vše právě díky jeho dceři.
Tutar na začátku filmu začíná v podstatě jako divoch, který poprvé přijíždí do civilizace. Kromě citových vazeb na otce ji definuje především skutečnost, že není schopná o sobě uvažovat jako o rovnoprávném člověku. Má totiž knihu, něco jako Bibli, v níž najdete všechno možné od zákazu pro ženy sedět za volantem, až po lidipojídající vaginy. Zatímco s ní tak Borat manipuluje podle svých potřeb za účelem splnění veledůležité mise, neregistrujeme u ní v zásadě jakýkoli protest. Teprve až díky jedné z mála nenaskriptovaných (nebo to tak alespoň působí) scén s jednou postarší ženou se Tutar dozvídá, že vlastně má nějaká práva. Že ženy vskutku mohou řídit auta. A že když si strčí dva prsty do vaginy, nic špatného se nestane – naopak.
To vše navíc dává šanci zazářit sympatické bulharské herečce Marii Bakalove, která se toho naštěstí ujala s velkým přehledem. Co by tak mohlo působit násilně a trapně, podává herečka autenticky a navíc ještě vtipně. Ostatně ona i Cohen se dostanou do spousty situací, kdy by bylo strašně jednoduché vystoupit z role a vše nějakým rozumným způsobem vysvětlit – jenže se tak neděje, a tak i ty nejhorší scény (ples) nechávají v klidu dohrát až do úplného konce. Přesvědčivější herectví, aby člověk pohledal!
Zní to nepravděpodobně, tak nepravděpodobně, jak jen v roce 2020 může něco znít – ale druhý Borat je ve výsledku feministickým filmem. Co začíná darem pornografické opice viceprezidentovi Miku Penceovi ve prospěch nedávno poníženého státu Kazachstánu, končí tím, že se Borat a jeho dcera otevřou novým poznatkům, přijmou, že svět není černobílý, že všechno, co se dočtou na Facebooku, není nutně pravda, a že jak věci doteď fungovaly v Kazachstánu, není nutně jak by měly fungovat napořád. Hlavně ale ten vývoj celou dobu dává smysl. To, že snímek kulminuje skoro až investigativní akcí v hotelovém pokoji s Rudym Giulianim v kompromitující poloze je vlastně vedlejší (ale přesto pozoruhodné), daleko překvapivější je totiž fakt, že se právě touhle závěrečnou operací povedlo zároveň i dovršit předchozí proměnu obou hlavních postav. I z toho důvodu se vlastně nemůžu na druhého Borata zlobit, že těch naskriptovaných sekvencí je ve filmu víc než minule. Ve všech ostatních případech, kdy se podle scénáře nejede, totiž Sacha a spol. slaví bezprecedentní úspěch hodný obdivu zejména proto, jakým způsobem se jim to povedlo proplést do příběhu.
Proč tedy nakonec opatrnější hodnocení? Protože teprve čas ukáže, jestli byl druhý Borat skutečně pamětihodným dílem s přesahem, které se pokusilo apelovat ve volebním roce na ty lepší lidské stránky tím, že nám nejprve ukázalo ty horší, a následně umožnilo i té nejostudnější postavě, jakou známe, aby se „polepšila“, nebo jestli šlo jen o solidní komedii s dobrými úmysly, která ovšem ve finále diváky zklamala, protože se nedržela zajetých kolejí a místo přízemního humoru v kombinaci s chytrou satirou vsadila všechno na schopnost odvyprávět souvislý děj, kterým nám tvůrci chtěli něco důležitého říct. Osobně doufám v to první, bojím se však toho druhého.

Ocenění:
Academy Awards
2021 - Maria Bakalova (Vedlejší herečka) (nominace)
2021 - Anthony Hines, Dan Mazer, Dan Swimer, Erica Rivinoja, Jena Friedman, Lee Kern, Nina Pedrad, Peter Baynham, Sacha Baron Cohen (Adaptovaný scénář) (nominace)

Golden Globes
2021 - Nejlepší film - muzikál nebo komedie
2021 - Sacha Baron Cohen (Nejlepší herec - komedie nebo muzikál)
2021 - Maria Bakalova (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)

BAFTA
2021 - Maria Bakalova (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)

New York Film Critics Circle
2020 - Maria Bakalova (Nejlepší herečka ve vedlejší roli)

Florida Film Critics Circle Awards
2020 - Maria Bakalova (Nejlepší vedlejší herečka)
2020 - Maria Bakalova (Nováček roku) (nominace)

AACTA International Awards
2021 - Maria Bakalova (Nejlepší vedlejší herečka) (nominace)

Razzies
2020 - Rudy Giuliani (Nejhorší herec ve vedlejší roli)
2020 - Rudy Giuliani (Nejhorší kombinace k vidění)

Herečka Maria Bakalova (Tutar) byla nominovaná za svou roli na Oscara, Zlatý glób, BAFTA, SAG a Critics' Choice Award. U všech ocenění byla první nominovanou Bulharkou.

DABING
V českém znění: Zdeněk Hruška - Sacha Baron Cohen (Borat Sagdijev), Martina Šťastná - Maria Bakalova (Tutar Sagdijev), Martin Zahálka - Tom Hanks (sám sebe), Petr Gelnar, Zuzana Skalická, Robin Pařík, Pavel Vondra, Ivo Hrbáč, Radovan Vaculík, Miloš Vávra, Jiří Krejčí, Kristina Jelínková, Milada Vaňkátová, Petra Hobzová, Šárka Vondrová, Jarmila Švehlová a další
Překlad: Martin Petřík
Zvuk: Pavel Balcar
Režie: Jitka Tošilová
Pro Amazon vyrobilo S Pro Alfa - 2020

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 23.10.2020 (internet)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
Poprvé na VOD: 23.10.2020 Prime Video

Náklady (Rozpočet) - $ 20 000 000

FILMY V SÉRII
Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/borat-nakoukani-do-amerycke-kultury-na-obednavku-slavnoj-kazasskoj-narodu-borat-cultural-learnings-of-america-for-make-benefit-glorious-nation-of-kazakhstan-2006-84-usa-komedie-72/
USA, Komedie, 2006
Režie: Larry Charles, Hrají: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian

Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/boratuv-navazany-telefilm-borat-subsequent-moviefilm-delivery-of-prodigious-bribe-to-american-regime-for-make-benefit-once-glorious-nation-of-kazakhstan-2020-96-usa-komedie-62/
USA, Komedie, 2020
Režie: Jason Woliner, Hrají: Sacha Baron Cohen, Maria Bakalova
 
Tvůrci a herci
Jason Woliner (Režie), Anthony Hines (Produkce), Sacha Baron Cohen (Produkce), Erran Baron Cohen (Hudba), Luke Geissbuhler (Kamera), Craig Alpert (Střih), James Thomas (Střih), Michael Giambra (Střih), Nancy Bishop (Casting), Kris Redding (Casting), David Saenz de Maturana (Scénografie), Erinn Knight (Kostýmy), Lora Hirschberg (Zvuk), Alessio Masi (Zvuk), Lisa Layman (Masky), Katy Fray (Masky), Sacha Baron Cohen (Scénář), Anthony Hines (Scénář), Nina Pedrad (Scénář), Dan Swimer (Scénář), Erica Rivinoja (Scénář), Jena Friedman (Scénář), Peter Baynham (Scénář), Lee Kern (Scénář), Sacha Baron Cohen (Herec), Maria Bakalova (Herec), Rudy Giuliani (Herec), Tom Hanks (Herec), Jason Woliner (Herec), Rita Wilson (Herec)
 
2020/96/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Natáčení scény, kdy se Sacha Baron Cohen jako country zpěvák vloudil do davu ultrapravičáků a zpíval jim protiobamovské popěvky, skončilo jeho útěkem v sanitce. Jeho totožnost byla odhalena a v rukou některých účastníků se objevily zbraně.
- Rudy Giuliani si ve filmu zahrál sám sebe.
- Herečka Maria Bakalova (Tutar) byla nominovaná za svou roli na Oscara, Zlatý glób, BAFTA, SAG a Critics' Choice Award. U všech ocenění byla první nominovanou Bulharkou.
- Maria Bakalova (Tutar) přiznala, že než začala s natáčením, nikdy předtím neviděla první díl Borata (2006). V době uvedení prvního filmu jí totiž bylo pouhých 10 let a poté prý neměla moc důvodů si film pouštět.
- O roli Tutar (Maria Bakalova) se ucházelo více než 600 hereček.
- Když se herečka Maria Bakalova doslechla o castingu na hlavní roli v novém hollywoodském filmu a byla následně pozvána na kamerové zkoušky do Londýna, měla prý nejprve obavy, zda se nejedná o obchod s bílým masem, protože celý projekt byl přísně tajný. Dokonce ani její rodiče nevěděli, o čem film bude, dokud neviděli oficiální trailer.
- Marii Bakalové (Tutar) se podařilo bez jakéhokoliv podezření dostat na tiskovou konferenci do Bílého domu, když se vydávala za novinářku. Dostala se dokonce velice blízko Donalda Trumpa Jr. Scéna byla ale nakonec z finálního filmu vystřižena.
- Herečka Maria Bakalova si v přípravě na roli Boratovy dcery Tutar neholila nohy a podpaží. Vzhledem k tomu, že v té době žila v Los Angeles, kde je velice teplé klima, bylo pro ni dost nepříjemné vyjít si ven v šatech nebo v topu a dát na odiv všechny chlupy. Husté obočí a chloupky v obličeji pak byly dílem maskérky.
- Když Borat (Sacha Baron Cohen) předvádí Rouškini, tak při tom zazní úryvek písně „Cotton Eye Joe“ od Rednex.
- Během scény, ve které se objeví Tom Hanks, je zmíněn film Forrest Gump (1994).
- Herečka Maria Bakalova se ve filmu jmenuje Tutar, což turecky znamená „množství“.
- Jedná se o první americký film bulharské herečky Marie Bakalove.
- Jméno filmové partnerky pornografického opičáka, uvedené v úvodu na videokazetě, je „Džejn Gudoll“. Jane Goodall je světově proslulá bioložka, zabývající se výzkumem primátů.
- Ve filmu si zahrála jedna z přeživších opravdového holokaustu Judith Dim Evans, která byla o scéně a vtipech kolem události plně informována. Film je navíc věnován její památce, jelikož několik dní po konci natáčení zemřela.
- Sacha Baron Cohen počas niektorých natáčacích dní nosil na sebe nepriestrelnú vestu.
- Sacha Baron Cohen strávil 5 hodín na toalete počas konferencie 2020 CPAC, kde čakal na to, kedy na pódiu vystúpi viceprezident Mike Pence.
- Borat (Sacha Baron Cohen) rozpráva v hebrejčine, zatiaľčo Tutar v bulharčine (Maria Bakalova), čo je jej materinský jazyk.
- Sacha Baron Cohen strávil 5 dní v spoločnosti konzervatívcov Jerryho Hollemana a Jima Russella bez svojho odhalenia.
- Natáčanie kazachstanskej dediny prebiehalo v Rumunsku.
 
Odkazy