Bokovka / Sideways (2004/122/USA/Komedie, Drama, Romantický, Road movie) 73% -Originál DVD-

09.03.2021 15:32
JEDNOU VĚTOU
„Krize středního věku a hledání ...

OBSAH
Čtvrtý film scénáristy - režiséra Alexandera Paynea začíná tím, že se dva dávní přátelé vydají na cestu ochutnávky vín ... aby se střemhlav pustili do ironického zkoumání proměnlivosti lásky a přátelství, přetrvávající osamělosti a snů a nekonečné války mezi Pinotem a Cabernetem. Příhody začínají když se Miles (Paul Giamatti) zatvrzelý rozvedený muž a rádoby spisovatel s fixací na víno rozhodne darovat svému dávnému spolužákovi a bývalému herci Jackovi (Thomas Haden Church ) oslavnou cestu do vinic v Santa Ynez Valley - týden před Jackovou svatbou. Ti dva jsou velmi nesourodá dvojice. Jack je sexem překypující šarmér, Miles je ustaraný škarohlíd. Jack se těší na svůj "poslední doušek svobody", Miles jen chce ochutnat dokonalost v lahvi. Jack se spokojí s laciným Merlotem, Miles touží po těkavém prvotřídním Pinotu. Zdá se, že mají společný pouze pocit zmařených ambicí a prchajícího mládí. A přece, když se vydají na pobřeží, brzy se Miles a Jack utápějí ve vínu a pohybují se ve společnosti žen. Jack propadne kouzlu servírky (Sandra Oh) a vyhrožuje, že odvolá svatbu.Miles začne své romantické setkání se servírkou - znalkyní (Virginia Madsen). Oba muži se blíží krizi středního věku. Svatba se blíží a s tím zároveň jistota, že Miles a Jack se nevrátí do Los Angeles takoví jací byli.. pokud se tam vůbec vrátí... Bokovku napsal podle stejnojmenného románu Rexe Picketta tým držitelů nominace na Oscara Alexander Payne a Jim Taylor za film Election. Producentem filmu je Michael London (Thirteen, House of Sand and Fog) a koproducentem George Parra , asistent režie takových filmů jako je Pravá blondýnka 2 a O Schmidtovi. Kameraman Phedon Papamichael, ASC (Moonlight Mile, Identity), film je zasazen do soulového jazzové filmové hudby Rolfea Kenta.Střih měl na starosti Kevin Tent, A.C.E. a výpravu produkční výtvarnice Jane Ann Stewartová. Film Bokovka získal za rok 2004 celkem 7 nominací na Zlaté Glóby a tím se stal vůbec nejvíce nominovaným.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Film co čapne za srdíčko a už nepustí. Opravdu nádherný příběh. Toulání se kalifornskými vinicemi zvýší chuť na víno o 100% . Když jsem tak koukal na ty dva chlapy, jak projížděli těmi vinicemi, řešili své povahy, koštovali víno, bavili se, smáli se, vztekali se, hádali se a balili holky, zjistil jsem, jak neobyčejně krásný je bejt obyčejnej chlap. Bokovku všem rád doporučím jako mou srdcovku. (Enšpígl) 5*

Dva muži na cestě a v přechodu v přirozeně plynoucím buddy/road-movie o životních krizích, víně a (ne)schopnosti přijmout, že ne každý naplní svůj americký sen. Občasné zabočení k frašce nebo snaha o nepatřičné stylistické ozvláštnění (split screen) ruší, slabší prokreslenost postav (zejména ženských) okolo Milese zamrzí, ale v celku jde o výborně napsaný, z odžitých situací vystavěný a dospělý film (což se projevuje třeba tím, že vás sice dvě hodiny dobře baví, ale po skončení dokáže zanechat chuť trpkosti). (Matty) 4*

S tímhle filmem se to má stejně jako s vínem. Ne chlastat ho z krabičáku jako bezdomovci před Kauflandem, ale popíjet třeba Richebourg ročník ´61 v příjemném prostředí, s lehkými tóny jazzíku v pozadí a se sympatickou dámou naproti u stolu. Označení "komedie" je zavádějící, tohle není film, který by vzbuzoval salvy smíchu od začátku do konce, ale moc příjemně plynoucí zábava s vyšperkovanými dialogy a báječnými herci. Přesně moje krevní skupina. Oscar za scenář je tisíckrát zasloužený a co se týče Giamattiho, tomu se říká ´životní role´. (Lima) 5*

VELKÁ RECENZE
Jako opěrný bod pro marketingové hrátky je Oscarové ocenění ideální, ale jako poslední meta na měřítku kvality samotných filmů rozhodně ne. Bokovka měla na to, aby strčila do kapsy precizně odvedené, ale až příliš rozmáchlé projekty, jakými byli Letec a vítězná Million Dollar Baby . Měla na to, aby nakonec ono všeobecně uznávané měřítko kvality padlo do rukou právě jí. Ale na to byla až moc malá, v jádru příliš obyčejná a na první pohled šla, příznačně svému názvu, příliš bokem. Scénáristické duo Alexander Payne a Jim Taylor se vydalo tou nejstereotypněji vyšlápnutou cestou námětu loučení se se svobodou. Tah, který není vůbec nenormální v době, kdy už nic jiného nejde dělat, než překopávat staré a dávat tomu punc nového a originálního, je od Paynea s Taylorem lehce riskatní, ale vyplatil mnohonásobně. Alespoň za něj si ti dva odnesli Oscara. Snad to byla chuť scénáristů nacpat do filmu něco nového, neokoukaného a hlavně netypického, a nebo cíleně mířený symbol, ve kterém se dokáže odrazit tragikomický osud hrdinů snímku. Víno, pro Američana asi tak přirozené pití jako pro Francouze kentucká whiskey. A přece ve filmu působí naprosto přirozeně, jako by to bylo pro každého Američana každodenní záležitostí, degustace vína. Voní příjemně, na ochutnání trošku kyselé, pak přijde ostrá chuť alkoholu a když se to nakonec přežene, tak z toho může bolet hlava. In vino veritas A Bokovka je jako to víno.
Dlouhé hledání lásky, a přece to není romantika, spousta humorných situací, a přece to není komedie. Z každého žánru si Bokovka uctivě půjčuje krom dobrých nápadů, taky notnou dávku nadhledu, ze které je vidět právě tak akorát na šťastně se tvářící konec jak pro koho, to je nutno dodat. „Payne režisér“ je navíc úplně někdo jiný než „Payne scénárista“. Obezřetně se vyhýbá všem neduhům žánrů, ze kterých si tak uctivě půjčil, a nezahlcuje diváka konverzační nudou, ani se nevyžívá v přecházení z jednoho gagu do druhého a nedejbůh, aby snad hrál na romantickou strunu. Všeho s mírou, toho se Payne drží pevně, ale ne křečovitě. Navíc před takovými hereckými výkony, jaké zde předvádí ústřední čtveřice, by měli uctivě pokleknout všechny fundované hollywoodské hvězdy. A aby Thomas Haden Church prohrál v oscarovém klání se standardně hrajícím Morganem Freemanem? To si vážně nezasloužil. Nevítězství (schválně nechci použít slovo „prohra“) Bokovky sice nebude tím nejčernějším zločinem akademiků, ale rozhodně mi chvíli bude trvat, než to akceptuju.

O FILMU
Ve filmu Sideways, Payne vypráví příběh dvou smolných - i když nakonec ne beznadějných - ztroskotancích: Miles a Jack, se vydají na Centrální pobřeží, aby popíjeli víno, navštěvovali golfové kluby a relaxovali na slunci. Prožívají nevázané veselí ... a dojdou k nečekanému poznání, že existují vrcholy a pády a záskoky, které naplňují život.
V průběhu příběhu Miles a Jack - zvláštní dvojice - na posledním veselém tahu - se Payne zaměřuje na jinou, ne často zkoumanou půdu : na muže středního věku, který čelí budoucnosti, poháněn zbytky snů, doznívajícími láskami a vzácnou lahví vína, vypitou s přáteli.
Payne se poprvé setkal s citlivým příběhem Milese a Jacka, když si v roce 1999 přečetl román Rexe Picketta Sideways. Poté byl dvakrát nominován na Oscara za filmy Election a O Schmidtovi. Pickettův příběh ho okamžitě zaujal. V první řadě to bylo to neodolatelné prostředí oblasti Santa Barbara s jeho ochutnávkami vína - magnetem pro milovníka vína jakým je Payne. Ale víc než to, Payne byl zaujat jednoduchým a současně absurdním lidstvím tohoto příběhu. Touha po úspěchu, po lásce, po blaženosti ... to všechno v průběhu dovolené, která se rychle chýlí ke konci.
"Jsem dojat příběhy jako je Sideways, které vyprávějí o lidských bytostech a o lidské povaze." říká Payne. Chtěl bych oživit americkou kinematografii sedmdesátých let,s jejím důrazem na skutečné lidi a skutečné boje - podle mě právě teď zoufale potřebujeme lidské filmy."
Payne pokračuje: "Postavy Milese a Jacka jsou tak trochu atavistické. Žijí v minulosti - Jack s jeho ukončenou kariérou a Miles s jeho nevydařeným manželstvím a s představou, že se stane spisovatelem. Jakoby ostatní svět pokročil bez nich. Ale najednou je před nimi vyhlídka na životní změny a mně to připadá jak veselé tak vážné."
Postavy Milese a Jacka se zrodily v mysli spisovatele Rexe Picketta během podobného - bohudíky méně bujarého - ochutnávání vína, které se svým přítelem podnikl před několika léty. "Představoval jsem svému příteli víno a vyprávěl jsem mu všechny ty bláznivé příběhy," vzpomíná Pickett." Když jsme byli v povznesené náladě, bavil jsem svého přítele a on řekl "měl bys to napsat." v legraci jsem mu řekl, že bych napsal něco jako "Dva muži na víně!" Ale když jsem se vrátil, věděl jsem, že musím napsat o těchto dvou postavách: o Jackovi, který se podobal mému příteli a Milesovi, který představoval mne."
Pro Picketta to bylo zábavné a někdy smutné, když Miles a Jack dělali chyby, které byly tak skutečné a které ho zajímaly. "Myslím, že lidi cítí s těmi chlapíky, protože jsou neúspěšní." říká. "Všichni usilujeme o to, abychom žili lépe a zajímavěji, jenže pouze někteří z nás dosáhnou svých cílů. Myslím, že si všichni v hloubi duše přejeme, aby Jack stihl svou svatbu, aniž by všechno zničil a chceme, aby se Miles zamiloval a ne aby až do smrti analýzoval sám sebe. Chceme, aby se spokojili se životem, i když je trochu jiný než jak si ho představovali."
Pickettova osobní náklonnost ke kalifornským vínům také hrála v příběhu svou roli - zejména když se rozdílné životní styly Milese a Jacka odrážely v letité debatě mezi Pinotem a Cabernetem, jedno je komplikované, vrstevnaté a jeho výroba je obtížná, to druhé je otužilejší a nenáročnější. Pickett říká: Jack by si do hrdla nalil cokoli. Ale Miles představuje jak nejsložitější vinnou révu , tak případně obrovské rozčarování. Jinými slovy, Jack nechce být vybíravý a Miles bude zklamán. Není tedy pochyb, že oba potřebují záchranu.
Ironicky, Pickett začal psát příběh jako filmový scénář, a když mu připadalo, že to není ono, přepsal ho jako román. První návrh ukázal svému dlouholetému příteli, producentovi Michaelovi Londonovi. Londona okamžitě napadlo, že kruh by měl uzavřít Alexander Payne. Alexander miluje problematické postavy, vysvětluje London. "Věděl jsem, že se mu bude líbit nápad o dvou chlapících, kteří se vydají na tak idylické místo, aby prožili veselý výlet a nakonec prožívají bolest a zklamání. A měl jsem pocit, že Alexander dokáže dodat těmto nádherným postavám větší hloubku a lidskost."
London také předpokládal jeden praktický důvod, proč by se Payne mohl ztotožnit s problémy Milese a Jacka. "Alexander byl těmto postavám blízký věkem, stejně jako já. V životě dospějete k bodu,kdy jste v jeho středu. Máte stejně tolik za sebou, jako před sebou," říká producent. "Je to důležitý okamžik. Učinili jste jistá rozhodnutí a už je nemůžete schovávat za fantazie, nebo za naději ve svůj budoucí život. O tom je ten příběh a podle mě to Alexander pochopil - nehledě na to, že má také velmi rád víno a tento vinařský kraj."
Payne, který v tu dobu dokončoval film Election a chystal se na film O Schmidtovi, myslel na film Sideways po celou dobu. Přestože změnil kariéru, jeho oddanost Milesovi a Jackovi nikdy neochabla.
K úpravě dialogů říká Jim Taylor, který spolupracoval s Paynem na psaní scénáře: "Převzali jsme spoustu dialogů z knihy, protože Rex už má skvělý filmový styl psaní."
Ale nejlepší část nastala při "přípravě". "Při natáčení tohoto filmu jsem vypil spoustu vína," přiznává Payne. "Jel jsem do Santa Barbara County a setkal jsem se se spoustou vinařů a poznal jsem tolik vín kolik jsem jen stačil. Opravdu jsem se zamiloval do krásy tohoto kraje a věděl jsem, že chci tento film po této stránce natočit správně. Vždycky jsem chtěl, aby Sideways byl tak trochu milostný dopis vinařskému kraji, stejně tak jako portrét těch dvou chlapíků."

O OBSAZENÍ
Se scénářem, plným složitých postav, byl režisér filmu Sideways Alexander Payne brzy oslovován nejlepšími herci. Místo toho se scénárista/režisér rozhodl, zůstat věrný své původní představě o obsazení méně slavnými herci, kteří zahrají příběh o dvou neúspěšných mužích středního věku, přesvědčivě. "Nemám nic proti filmovým hvězdám", říká Payne, " ale chtěl jsem, aby film byl o skutečném životě, promítaném na filmovém plátně. To se těžko dělá s neuvěřitelně krásnými a slavnými hvězdami."
A tak začalo usilovné hledání herců, kteří vdechnou postavám život a dodají jim přesnou dávku komické energie. Hledání začalo ústřední postavou příběhu: Milesem, člověkem, který se nemůže vyrovnat s rozvodem, který je rozpolcen, protože byl odmítnut jako autor a hledá útěchu ve zkoumání vín. Filmaři věděli, že potřebují herce, který dokáže zahrát velkou bídu, kousavou komedii a ještě si získá diváky. Úkol trval dokud nepřišel na první konkurz Paul Giamatti. Giamatti na sebe upozornil svým hereckým výkonem ve filmu American Splendor. Když přečetl kousek role Milese, filmaři viděli jak se před jejich očima zrodila postava z masa a kostí.
"Měl jsem okamžitě dojem, že Paul se pro tuto roli mimořádně hodí," říká režisér Alexander Payne. "Myslím si, že nejlepší herci jsou ti, kteří vás vždycky překvapí něčím co byste nečekali, na co byste nepomysleli, co byste si nepředstavovali. Paul nás něčím překvapoval na place každý den a bylo báječně sledovat ho jak se z něho stal Miles."
Michael London byl stejného názoru. "Paul má tu vzácnou schopnost vytvořit slabosti postavy neuvěřitelně skutečné a navíc sympatické. Dáte mu srdce. Držíte mu palce, aby všechno dobře dopadlo. Věděli jsme, že dodá filmu silný citový náboj."
Giamatti říká, že ho ta role bavila přes Milesův ustavičný pesimismus. Ironicky, Giamatti byl v oblasti vína nováček. "Nevím o víně zhola nic," přiznává. "Ale zajímalo mě, jak se ve filmu víno stalo součástí Milesovy identity. Pro něj je opravdu důležité aby působil jako sofistikovaný znalec vína, i když je ve skutečnosti rozvedený, rozervaný školní učitel.
Možná nejobávanější část role znamenal pro Giamattiho rozvíjející se vztah mezi Milesem a přitažlivou servírkou Mayou, kterou představovala herečka Virginia Madsenová. Myslil jsem si, že nikdo si neoblíbí muže jako já, když se jí budu dvořit," směje se Giamatti. "Ale ona byla v roli Mayi tak skvělá , že mi to ulehčila. Je v ní něco tak jednoduchého a přímého, a tak neústupného, že bylo snadné si představit, že i Miles bude v tom okamžiku ztracen."
Do role Jacka obsadil Alexander Payne Thomase Hadena Churche, kterého viděl už dříve na různých konkurzech a chtěl ho obsadit do té správné role. Jack, byla přesně ta role. "Kdysi jsem ho viděl na konkurzu, a zkrátka jsem si pro tuto roli neuměl představit nikoho jiného," říká režisér. "Jeho humor, jeho drsný a pohledný zjev, jeho potrhlost a fakt, že má obrovské zkušenosti v televizi, to všechno bylo pro obsazení do této role."
Když se Church a Giamatti setkali, zafungovala mezi nimi okamžitě chemie. "Bývá zvykem, že když obsazujete "parťácký" film, pořádáte kamerové zkoušky společně." říká Payne. "Ale já jsem nechtěl testovat jejich chemii, vsadil jsem zkrátka na to, že to vyjde - a vyšlo .
Thomas a Paul jsou oba ve skutečném životě mimořádně vtipní lidé a jejich smysl pro humor a pochopení postav do sebe ohromně zapadlo."
Dříve než produkce začala, byl jejich vztah prověřen na cestě, když Pany a koproducent George Parra posadili Churche a Giamattiho společně do jednoho Saaba na tři desetihodinové natáčecí dny scén v autě.
"V polovině prvního dne nechtěli vystoupit z auta a byl slyšet smích a vyprávění vtipů. Jakoby se znali dvacet let." vzpomíná Parrra.
Giammatti uzavírá: Mezi Thomasem a mnou proběhla okamžitě chemie přátelství. Je jedním z nejveselejších, nejchytřejších lidí, které jsem poznal a okamžitě jsme si porozuměli, což jsme přesně potřebovali, aby byly naše postavy skutečné a živoucí."
Dále jsme hledali obsazení do ženských rolí. Servírky Mayi a okouzlující servírky vín Stephanie. Payne viděl spoustu hereček, než našel pro roli Mayi tu pravou, ale říká, že téměř při prvním spatření Virginie Madsenové, věděl, že ona je pro tu roli ta nejlepší. "Vždycky se mi líbila," říká o Madsenové."Pak když jsme procházeli herečky, které prošly konkurzem a já jsem procházel jména a fotografie s režisérem obsazení, řekl:"Podívej se na tu fotku. Podívej se jí na oči. Nepřipadá ti, že to všechno prožila?" A já jsem řekl, "Ano, pozveme ji."
Krátce na to jsme se dohodli. Producent London říká "Virginia je neuvěřitelně krásná, milá, srdečná a bezprostřední. A to jsou všechno velmi důležité vlastnosti pro Mayu.
Madsenová se mimořádně radovala z toho, že může pracovat tak zblízka s Paulem Giamattim. Je to vtipný a talentovaný herec, cítila jsem okamžitě jak vysoko byla nastavena laťka, říká. A to se mi líbí. Líbí se mi výzva, a líbí se mi, když se můžu každý den učit od někoho jako je Paul. Opravdu mi připadá, že jsem po tomto filmu lepší herečka než předtím.
Čtyřka Paul Giamatti, Thomas Haden Church a Virginia Madsenová byla doplněna Sandrou Oh, v roli sexy servírky Stephanie. Payne věděl od samého začátku, co začal číst Rex Picketův román, že tuto roli svěří Oh - která je mimochodem jeho manželka.
Oh viděla od začátku co lákalo Paynea na tomto příběhu. "Je vtipný, chytrý, opravdová komedie," řekla. Myslím, že je to příběh o zkoumání mužské psýchy a také o tom, jak si ženy s mužskou psýchou poradí" Je o dvou naprosto rozdílných mužích, kteří zcela nedospěli a vzájemně se potřebují,aby přežili - a je to o údivu "Co jsem udělal se svým životem a kam směřuji?"
"Paul, Thomas, Virginia a já jsme byli vzájemně natolik spjati, že jakmile začaly vrčet kamery, odehrávalo se mezi námi něco velmi zajímavého a přirozeného." říká. "Ani to nechci pojmenovat, ale je to něco , co Alexander zachytil ve filmu o čtyřech lidech, kteří si spolu tak spontánně vzájemně užívají, že je to něco mimořádného."

O NATÁČENÍ
Od začátku bylo jasné, že film Sideways bude road movie pro dospělé. Filmová tvorba sedmdesátých let měla na Paynea velký vliv. "Připadá mi, jakoby tento velmi lidský styl filmování zmizel," říká. "Lidé mi často říkají, "tvoje filmy jsou tak svižné a jiné." Ale opravdu, nesnažím se točit nové filmy, snažím se točit filmy, jako byly ty staré."Na rozdíl od prvních tří filmů tohoto scénáristy - režiséra, které byly natočeny v okolí jeho rodného města Omahy, stát Nebraska, Sideways se odehrává v jiné středoamerické idyle - v malebném údolí Santa Ynez, v místech idylických vesniček, úzkých silniček, sluncem zalitých vinohradech a světově proslulých vinných sklípcích. I v tomto novém prostředí, okamžitě poznáte, že film točil Alexander Payne.
Payne úzce spolupracoval s kameramanem Papamichaelem, aby vytvořili retro pocit. "Chtěl jsem docílit jisté hebkosti a pastelové barevnosti, kterou vidíte ve filmech šedesátých a sedmdesátých let." vysvětluje Payne. "Ale filmová surovina je teď úplně jiná. Objektivy jsou jiné, ostřejší a neříkám, že lepší, zkrátka jiné. Někdy je to cena za to, čemu říkáme pokrok. Ale při použití filtrů a správné filmové suroviny dosáhl Phedon toho co jsem chtěl."
V rámci další přípravy se Payne a Papamichael dívali na filmy Hal Ashbyho, Jean -Luc Goddarda a Bertranda Bliera - ani ne tolik pro určité vizuální náměty, jako pro všeobecnou filmovou inspiraci. "Z promítání těchto filmů a z diskusí o nich, jsem pochopil mnoho o Alexandrově vkusu a citlivosti," komentuje Papamichael, "co se mu líbí,jaké má estetické cítění a z toho jsme odvodili několik pravidel, které dohromady fungovaly. Než jsme začali natáčet, byli jsme zajedno a už jsme nemuseli o ničem diskutovat."
Když byl film dotočen, Payne požádal Kenta, jestli by mohl natočit filmovou hudbu mono. "Byl to skvělý nápad, ale působilo to problémy při míchání dialogů," vysvětluje Kent. "Místo toho, jsem navrhl, že film natočíme stereo, ale použijeme zastaralou natáčecí techniku - což jsme nakonec udělali, díky zvukovému mistru Gregovi Townleyovi."
Mezitím se Kent při psaní filmové hudby čím dál tím víc nořil do klasického jazzu. Po celou dobu tohoto procesu, nechal Alexander Payne Kentovi volnost experimentální kreativity. "Velká pomoc byla, že Alexander se účastnil hudební tvorby." říká skladatel. "Byl při všech natáčeních, neustále mě podněcoval, abych zkusil nové věci. Dal najevo, že přesnost filmu není tak důležitá - ale velmi mu záleželo působivosti a energii hudby.

Ocenění:
Academy Awards
2005 - Alexander Payne, Jim Taylor (Adaptovaný scénář)
2005 - Nejlepší film (nominacer)
2005 - Alexander Payne (Režie) (nominacer)
2005 - Thomas Haden Church (Vedlejší herec) (nominacer)
2005 - Virginia Madsen (Vedlejší herečka) (nominacer)

Golden Globes
2005 - Nejlepší film - muzikál nebo komedie
2005 - Alexander Payne, Jim Taylor (Nejlepší scénář)
2005 - Paul Giamatti (Nejlepší herec - komedie nebo muzikál) (nominacer)
2005 - Alexander Payne (Nejlepší režie) (nominacer)
2005 - Virginia Madsen (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominacer)
2005 - Thomas Haden Church (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominacer)
2005 - Rolfe Kent (Nejlepší hudba) (nominacer)

BAFTA
2005 - Alexander Payne, Jim Taylor (Adaptovaný scénář)

New York Film Critics Circle
2004 - Nejlepší film
2004 - Paul Giamatti (Nejlepší herec)
2004 - Virginia Madsen (Nejlepší herečka ve vedlejší roli)
2004 - Alexander Payne, Jim Taylor (Nejlepší scénář)
2004 - Thomas Haden Church (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominacer)

Florida Film Critics Circle Awards
2004 - Nejlepší film
2004 - Alexander Payne (Nejlepší režisér)
2004 - Thomas Haden Church (Nejlepší vedlejší herec)
2004 - Alexander Payne, Jim Taylor (Nejlepší scénář)

Los Angeles Film Critics Association
2004 - Nejlepší film
2004 - Alexander Payne (Nejlepší režisér)
2004 - Thomas Haden Church (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2004 - Virginia Madsen (Nejlepší herečka ve vedlejší roli)
2004 - Alexander Payne, Jim Taylor (Nejlepší scénář)
2004 - Paul Giamatti (Nejlepší herec) (nominacer)

DABING
V českém znění: Otakar Brousek ml. - Paul Giamatti (Miles), Jiří Kodeš - Thomas Haden Church (Jack), Miroslava Součková - Virginia Madsen (Maya), Lucie Svobodová - Sandra Oh (Stephanie), Jana Páleníčková - Alysia Reiner (Christine Erganian), Jaroslav Kaňkovský - Shaun Duke (Mike Erganian), Ludmila Molínová - Marylouise Burke (Milesova matka), Drahomíra Kočová - Shake Tukhmanyan (paní Erganiaová), Jessica Hecht (Victoria), Zdeněk Mahdal, Michal Michálek, Antonín Navrátil, Bohdan Tůma, Martin Kolár (titulky) a další
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Dušan Matuška, Studio ProTime
Dialogy a režie: Jiří Balcárek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska pro Bontonfilm 2005

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 3.2.2005
Premiéra USA: 21.1.2005 Fox Searchlight Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 13.7.2005 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 23.2.2009 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 1.7.2005 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 23.2.2009 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 2 196 913
Tržby celkem - $ 109 502 303
Návštěvnost v ČR 21 631
Náklady (Rozpočet) - $ 16 000 000
 
Tvůrci a herci
Alexander Payne (Režie), Michael London (Produkce), Rolfe Kent (Hudba), Phedon Papamichael (Kamera), Kevin Tent (Střih), John Jackson (Casting), Jane Ann Stewart (Scénografie), Wendy Chuck (Kostýmy), Patrick Cyccone Jr. (Zvuk), Tony Lamberti (Zvuk), Jeanne Van Phue (Masky), Alexander Payne (Scénář), Jim Taylor (Scénář), Paul Giamatti (Herec), Thomas Haden Church (Herec), Virginia Madsen (Herec), Sandra Oh (Herec), Marylouise Burke (Herec), Jessica Hecht (Herec), Missy Doty (Herec), M.C. Gainey (Herec), Cesar Ramos (Herec), Stephanie Faracy (Herec), Alysia Reiner (Herec), Patrick Gallagher (Herec), Adolf Hitler (a.z.) (Herec), Mikael Sharafyan (Herec), Joe Marinelli (Herec), Shaun Duke (Herec), Robert Covarrubias (Herec), Peter Dennis (Herec)
 
2004/122/USA/Komedie, Drama, Romantický, Road movie
 
Zajímavost k filmu
- Snímek je natočen podle stejnojmenného románu Rexe Picketta.
- 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů.
- Snímek získal množství nominacií a cen včetně oscarových nominací v kategoriích jako Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší film roku. Na Zlatých glóbech tvůrcům unikly dvě sošky za scénář a Nejlepší komedii.
- Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce.
- Režisér Alexander Payne vybral vína do filmu osobně.
- Herec George Clooney se snažil získat úlohu Jacka (Thomas Haden Church), ale režisér nechtěl do snímku takovou velkou hvězdu.
- Film, který slyšíme (ale nevidíme) v televizi, když se Miles a Jack vrátí do hotelu z nemocnice, je The Grapes of Wrath (1940).
- Při golfové scéně zaskočil za Milese (Paul Giamatti) autor knižní předlohy Rex Pickett, který tvrdil, že Giamatti má ubohou golfovou formu.
- Víno, které herci ve filme pijí, je z větší části nealkoholické. I když se tak vyhli problémům s opilostí, museli ho před kamerou vypít tolik, že se jim nakonec dostavily zdravotní problémy.
 
Odkazy