Boeing 747 v ohrožení / Executive Decision (1996/133/USA/Akční, Thriller, Dobrodružný) 59% -Originál DVD-

02.08.2022 03:05
JEDNOU VĚTOU
„Podaří se zachránit čtyři sta cestujících uneseného letadla a současně čtyřicet milionů lidí, ohrožených nervovým plynem ukrytým na palubě?“"

OBSAH
Na Kypru zatkne zvláštní jednotka vůdce arabské teroristické organizace Jaffu. Z Atén startuje americký Boeing 747, na jehož palubě je mezi čtyřmi stovkami cestujících Jaffův zástupce Nagi Hassan s osmičlenným komandem, které letadlo krátce po startu obsadí. Únosci žádají Jaffovo propuštění. Analytik CIA David Grant však tvrdí, že je na palubě ukryt ztracený nervový plyn, který chce Hassan použít k útoku. Jeho množství by mohlo zničit celé východní pobřeží USA. Grant, Travis a šestičlenné komando s leteckým inženýrem Cahillem mají proniknout na palubu letícího stroje s pomocí speciálního letounu NASA. Dojde však k havárii, kterou Travis zaplatí životem. Komando na palubě letadla tak zůstane bez velitele i bez spojení s krizovým štábem. Vojáci rozmístí sledovací zařízení, aby zjistili počet a polohu teroristů na palubě, a zatímco Cahill s pomocí raněného pyrotechnika Cappyho zneškodňuje nálož s nervovým plynem, Grant má najít jejího konstruktéra Jean-Paula Demoua, který dokáže bombu odpálit dálkovým ovládáním. Přestože se mu podaří získat na palubě spojence v odvážné letušce Jean, čas se nebezpečně krátí. Velení se totiž domnívá, že komando zahynulo, a přikáže letoun sestřelit. (TV Nova)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nestihnul jsem začátek a proto se musím zeptat - detektiv Poirot na palubě měl zjistit, kam zmizel v titulcích uvedený pan Seagal? A proč se Hercule po celou dobu vyšetřování tváří tak fanaticky? Namíchlo ho snad, že musel dát dolů knírek? Zatímco analytik Russell v brejličkách napínavě brání státní zájmy USA, já své ochráním tak, že tu snůšku klišé završenou klišé ze všech neklišovatějších (rande hlavních hrdinů sotva vyváznou ze spárů smrti) už víckrát neuvidím. (Gilmour93) 3*

Každý máme nějakou úchylku a tou mojí je obliba této přehlídky všemožného klišé :o) Přes svoji nablblost překvapivě zábavné drama o boji protiteroristické jednotky proti únoscům letadla. David "Hercule Poirot" Suchet je správně hnusnej a fanatickej, Ken Russel už dlouho neměl tak dobrou roli a nejvíc potěší Steven Seagal, když plachtí vzduchem někam do pryč. Slušná zábava, které odpustíte i typicky hollywoodsky za vlasy přitažený konec. (Lima) 4*

Meleme melem, všechno semelem, snad se z toho nepos... Ne ne ne. Kupodivu to drží pěkně pohromadě a akční klišátka fungují přesně tak, jak fungovat mají. Steven Seagal dostal konečně roli na tělo, ještě než stačí zlomit svou první zločineckou ruku (a tím našlápnout k tradiční akční demenci svého posledního období), je smeten z nebe a partie se ujímají jiní hráči. Na první pohled ňoumovatý (ale jinak samozřejmě hrdinný) agent ve standardním podání Kurta Rusella, sexy letuška Halle Berry (dobrou herečku v sobě nezapře), Hercule Poirot s oholeným knírem, nebelgickým přízvukem a tendencí používat spoušť místo šedých buněk mozkových. To, že Stuart Baird lepí vedle sebe výstřižky z cizích filmů, je vpodstatě fuk, protože ta jeho koláž drží slušně pohromadě a vede diváka k sice tušenému, ale přesto zábavnému finále, při kterém si Kurt Rusell dobude čest i srdce krásné letušky. A tak to má být. Aspoň v pátek kolem jedné v noci. (Marigold) 3*

VELKÁ RECENZE
Je to mírně nadprůměrný akční thriller s Kurtem Russellem v hlavní roli. Má velmi dobrý příběh o protiteroristické jednotce, která má za úkol proniknout na letadlo unesené skupinou teroristů chystající se použít plyn na americké cíle, ale jednotka přijde o velitele a většinu vybavení, ale i tak se snaží celou situaci zachránit. Se zpracováním ale nejsem až tak moc spokojen. Ne, že by bylo špatné, i takhle je děj poměrně zajímavý a prakticky nenudí, ale hlavní fáze filmu, tedy získávání kontroly nad letadlem není zrovna podle mých představ. Do té doby, než se ještě ve filmu vyskytuje i Steven Seagal má film spád a dobře seznámí s postavami, ale celkovým přenesením děje na letadlo se tempo výrazně zpomalí, protože začne snaha o co největší realismus, tedy místo akce začne taktizování, získávání informací a zneškodňování bomby, což vydrží až téměř do konce. Akce je zde velmi málo a moc nezaujme. Je prakticky jen v úvodu a v závěru, úvodní se mi líbí, sice je obsahově chudá, ale potěší několik zabitých teroristů speciální jednotkou a hlavně Seagalem.
Ale zklame závěr, zneškodnění teroristů je příliš rychlé a bez nápadu. Herecké obsazení je skvělé, Steven Seagal do postavy velitele vojenské jednotky perfektně sedl a tak škoda, že si něco podobného už nezopakoval, Kurt Russell, celá jednička, ale i zajímaví záporáci v čele s Davidem Suchetem a slušné vedlejší postavy. Ale co se týče postav, tak mi nesedlo až příliš rychlé přizpůsobení členů vojenské jednotky nečekané a podstatně ztížené situaci, ale to je spíše jen detail. Režie a technická stránka jsou výborné, tady nemám vůbec co vytknout. Jako mnozí jsem se i já na tento film poprvé těšil hlavně kvůli Seagalovi a tak jsem byl překvapen a zklamán. Teď mě mrzí, že si takovou roli velitele už nezopakoval, sedla mu dokonale a velmi by mě zajímalo, jak by tento film vypadal, kdyby byl Seagal hlavní hrdina, ale buď by se musel radikálně změnit scénář, už jen například proto, že v úvodu s lehkostí během chvíle zabil stejný počet teroristů, jako je únosce letadla, takže by s nimi neměl sebemenší problémy, nebo by to byl jednoznačně nejhorší film z jeho nejlepšího období.

Ocenění:
Golden Raspberry Awards (Razzies)
1996 - Steven Seagal (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD)
V českém znění: Marcel Vašinka - Kurt Russell (Dr. David Grant), Petr Pospíchal - David Suchet (Nagi Hassan), Jiří Štěpnička - Steven Seagal (podplukovník Austin Travis), Antonín Navrátil - Oliver Platt (Dennis Cahill), Pavel Markovský - John Leguizamo (Rat), Bohdan Tůma - B.D. Wong (Louie), Radovan Vaculík - Joe Morton (Cappy), Milan Slepička - Ken Jenkins (generál Wood) + Ray Baker (kapitán Boeingu), Martina Menšíková - Halle Berry (Jean), Helena Friedrichová - Dey Young (Gail), Martin Kolár - J.T. Walsh (senátor Mavros), Lucie Kožinová - Mary Ellen Trainor (Allison), Jiří Kvasnička - Michael Milhoan (první důstojník), Karel Urbánek - Nicholas Pryor (Jack Douglas), Jiří Klem - Len Cariou (ministr obrany Charles White), Martin Sobotka, Vladimír Kudla, Eva Kubíková, Alice Laksarová, Jakub Saic, Petr Rychlý, Martin Pavlovský, Jan Přeučil - Andreas Katsulas (El Sayed Jaffa), Martin Zounar - Whip Hubley (seržant Baker), Bedřich Šetena - Charles Hallahan (generál Sarlow) a další
Překlad: Pavel Matějka
Zvuk: Tomáš Bělohradský ml.
Asistent výroby: Daniela Vlčková
Dialogy a režie českého znění: Zdeněk Podhůrský
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska, Studio Budíkov pro Warner Home Video 1996

2.DABING (ČNTS)
V českém znění: Jiří Schwarz - Kurt Russell (Dr. David Grant), Jiří Štěpnička - Steven Seagal (plukovník Austin Travis), Lukáš Hlavica, Josef Vinklář - Len Cariou (ministr obrany Charles White), Sabina Laurinová - Halle Berry (Jean), Bořivoj Navrátil - David Suchet (Nagi Hassan), Ivana Měřičková - Mary Ellen Trainor (Allison), Jiří Zavřel - Ken Jenkins (generál Wood), Vladimír Čech - Ray Baker (kapitán Boeingu), Milan Slepička - Charles Hallahan (generál Sarlow), Karel Richter - Nicholas Pryor (Jack Douglas)
Překlad: Vít Kabelka
Vyrobilo: Studio Můstek pro ČNTS Nova 1998

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.6.1996 Gemini Film
Premiéra USA: 15.3.1996 Warner Bros. US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.9.1996 (VHS) Warner Home Video, 14.6.1999 (DVD) Magicbox
Poprvé na VHS: 1.5.1997 Warner Home Video
Poprvé na DVD: 26.5.1998 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 4 413 647
Tržby celkem - $ 121 969 216
Návštěvnost v ČR 132 789
Náklady (Rozpočet) - $ 55 000 000
 
Tvůrci a herci
Roland Emmerich (Režie), Roland Emmerich (Produkce), Harald Kloser (Produkce), Harald Kloser (Hudba), Thomas Wanker (Hudba), Robby Baumgartner (Kamera), Adam Wolfe (Střih), Andrea Kenyon (Casting), Kirk M. Petruccelli (Scénografie), Mario Davignon (Kostýmy), Peter Bawiec (Zvuk), Laine Rykes (Masky),  Wes Tooke (Scénář), Ed Skrein (Herec), Patrick Wilson (Herec), Woody Harrelson (Herec), Luke Evans (Herec), Mandy Moore (Herec), Luke Kleintank (Herec), Dennis Quaid (Herec), Aaron Eckhart (Herec), Keean Johnson (Herec), Nick Jonas (Herec), Ecuši Tojokawa (Herec), Tadanobu Asano (Herec), Darren Criss (Herec), Brandon Sklenar (Herec), Jake Manley (Herec), Džun Kunimura (Herec), Brennan Brown (Herec), Jake Weber (Herec), Alexander Ludwig (Herec), David Hewlett (Herec), Mark Rolston (Herec), Eric Davis (Herec), Peter Shinkoda (Herec), James Carpinello (Herec), Cameron Brodeur (Herec), Russell Dennis Lewis (Herec), Mikael Conde (Herec), Geoffrey Blake (Herec), Ellen Dubin (Herec), Jacob Blair (Herec), Matthew MacCaull (Herec), Tyler Elliot Burke (Herec), Raphael Grosz-Harvey (Herec), Garret Sato (Herec), Robert Crooks (Herec), Hiro Kanagawa (Herec), Tony Christopher (Herec), Sebastian Pigott (Herec), Greg Hovanessian (Herec),
 
1996/133/USA/Akční, Thriller, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Steven Seagal souhlasil s brzkým odchodem z filmu pod podmínkou, že nezemře cizí rukou.
- Seagalova role byla podstatně zkrácena a jeho jméno vyškrtnuto z úvodních titulků, protože s ním Kurt Russell odmítl spolupracovat.
- Leguizamo ve své autobiografii také tvrdí, že ho Steven Seagal během natáčení fyzicky napadl, aby tím vystrašil ostatní.
- Podle autobiografie Johna Leguizama se Kurtu Russellovi nelíbilo, jak často Leguizamo improvizoval, až se kvůli tomu mezi nimi strhla menší šarvátka. Zapříčila jí Leguizamem improvizovaná hláška "Doufám, že nás ten smrad neprozradí" - po tom, co si Kurt Rusell zuje boty.
- Letadlo Remora s tlakovým průchodem, které bylo použito ve filmu, ve skutečnosti neexistuje.
- Terorista v podání Davida Sucheta je ve filmu ozbrojen československým samopalem Vzor 61 Škorpion.
- Halle Berry původně odmítla roli v tomto filmu, ale rozmyslela si to, když ji nabídli 1 milion dolarů. Tohle bylo poprvé, kdy dostala za film jeden milion.
- Neskoršie verzie filmov boli upravené aby spĺňali politickú korektnosť. Samovražedný atentátnik už nedrží počas odpálenia v ruke korán, Nagi Hassan (David Suchet) vo svojich scénach taktiež nedrží v ruke korán, jeho scéna ako sa modlí na kolenách je taktiež preč. Slová "Allah" a "Infidel" (neverník) boli zmenené na "God" (Boh) a "Enemy" (nepriateľ) a tiež pôvod teroristov je nešpecifikovaný, zatiaľ čo v pôvodnej verzii pochádzajú z Alžírska. Paradoxom je, že vlajka na osobnom lietadle teroristu, ktorá patrí buď Iraku alebo Sýrii, zostala zachovaná.
- Don Burgess údajne neskôr začal pracovať ako kameraman, pretože producentovi Joelovi Silverovi prišla práca Alexa Thomsona príliš pomalá.
- Scény z vily v Taliansku sa natáčali v Kalifornii v meste Sierra Madre, scény svadby a únosu v Portoriku a scény pristávania lietadla v mohavskej púšti. Natáčanie prebiehalo od 19.6.1995 do 17.10.1995. (Real Tom
- Meno postavy Stevena Seagala (Austin Travis) pochádza z mesta Austin (Texas), ktoré sa nachádza v oblasti Travis.
- Na obale filmu sa nikdy nemala tvár Stevena Seagala objaviť. Tvorcovia ju tam však dali, aby pritiahli čo najviac ľudí do kín.
- Kurt Russell je pilot aj v skutočnom živote.
- Oceanic Airlines sú falošné aerolínky a sú používané v mnohých filmoch a TV seriáloch.
 
Odkazy