Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu / The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991/82/USA/Komedie, Krimi, Akční) 83%

25.09.2018 10:32
JEDNOU VĚTOU
„Tradiční či alternativní? Toť otázka, kterou je schopen vyřešit jen jediný muž! Leslie Nielsen v americké ztřeštěné komedii."

OBSAH
Alfou a omegou dnešního světa je energie. A americká energetická politika se má do budoucna řídit podle projektu doktora Mainheimera, který jednoznačně preferuje alternativní zdroje této životadárné síly. Tak to alespoň plánuje prezident George Bush. Podnikatelé z oblasti tradiční energie, v čele s úlisným elegánem Hapsburgem, šéfem Hexagonské naftové společnosti, mají ovšem představy diametrálně odlišné. A protože se pro uhájení svého zisku nezastaví před ničím, je celý ten geniální Bushův plán ohrožen v samotném počátku. Jen jediný člověk se dokáže zlotřilým průmyslníkům postavit: Frank Drebin z losangelské policie...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Naprosto jedinečný odvaz s Frankem Drebinem ve vrcholné formě. Celá tahle série byla MIMOŘÁDNĚ povedená, ale tenhle díl ještě o kousíček vyčnívá nad ostatní dva. Záplava takových vtipů, na které může přijít snad jen totální šílenec, totiž diváka takřka ochromí, ne to je špatný výraz, prostě jej donutí jen se svíjet smíchy a z posledních sil zadržovat svěrače, aby si z té přemíry legrace neučurknul do spodního prádla. Tohle je vysoká škola parodie. (Radyo) 5*

Konec vše napraví... Vůbec to není zlé, leč přeci jen už to nemá šťávu prvního dílu, ačkoli upřímně Zuckera obdivuju za talent vymýšlet tak ukrutné ptákoviny, jako je originální milostná scéna či "sáňková" jízda do Detroitu. Drebin je vážně kolík k pohledání a jak jsem se zmínil v úvodu, ve finále předvede takovou eskapádu, že mi bránice vypovídala poslušnost. Neobyčejně trefné... Prostě podařená a skvěle vygradovaná parodie, ale první díl byl o psí chlup lepší... Možná mi prostě víc seděl ten "noir" styl první Bláznové střely. (Marigold) 3*

Kdo by neznal šíleného detektiva Franka Drebina, který svojí imbecilitou, a na jeho roky neobvyklým sexuálním apetitem, rozesmával diváky už ve třech filmech. Tenhle je nejlepší. Obsahuje největší složku bláznivého a decentního humoru, ale pochopitelně své místo zabírá parodická složka na vážně míněné policejní detektivy a policejní okrsky všeho druhu. Po dávném rozpadu proslulé trojice Zucker-Abrahams-Zucker, zkráceně ZAZ, také ubylo filmů s tímto jedinečně provázaným humorem. A kdyby se tihle tři ještě někdy dali dohromady, tak zesnulého Leslie Nielsena v této roli nahradit nelze. Tahle komedie se příliš nezaobírá propracovaným dějem a jeho logikou. To, co tenhle film dělá zábavným a vtipným, je právě to, co se děje kolem ústřední dějové zápletky. Drebin a spol. moc inteligence nepobrali, ale jsou naprosto roztomilí. Záporáci jako by vypadli z nějakého comicsového sešitu, co záběr, to vtip nebo nějaká hláška a narážka na známý a vážně míněný film. Na plný počet to není z toho důvodu, že tento styl satirického humoru už tolik nepreferuji, a kdysi úderné hlášky už dnes tolik neobstojí. Rovněž seriál Police Squad, na kterém je založen, u nás není příliš známý a populární. A hlavně je znát, že to prostě je komedie z 90. let minulého století. 70% (kingik) 4*

VELKÁ RECENZE
Poručík losangelesské policie Frank Drebin je pozván na oběd v Bílém domě. Zde usedne společně s prezidentem Spojených států amerických Georgem Bushem starším a jeho hosty: Johnem Sununuem, Nelsonem Mandelou, Winnie Mandelovou, Annabelle Brumfordovou a dalšími vlivnými lidmi.
Prezident zde oznámí, že se rozhodne pro změnu energetického programu, který dal Dr. Albertu Meinheimerovi a jeho týmu z výzkumného ústavu, který především podporuje alternativní energetické zdroje. Jenže, z tohoto prezidentova rozhodnutí nejsou nadšeni především manažeři z prostředí energetiky (atomového, ropného a uhelného průmyslu), kteří se zaručeně nezastaví před ničím - ani před špinavými činy typu vyhození budovy výzkumného ústavu do povětří. Jediný muž, který by je mohl zastavit, je poručík Frank Drebin z losangelesské policie...
Bláznivá střela 21: Vůně strachu (původně The Naked Gun 21: The Smell of Fear) je americký parodicko-satiristický komediální film z roku 1991, ve kterém v hlavní roli hraje Leslie Nielsen, Priscilla Presleyová, O. J. Simpson a George Kennedy. Jde o druhý díl z trilogie Bláznivá střela. Vystupuje zde také herec, který si již předtím zahrál v televizním seriálu Police Squad! jako "special guest star", nyní jako Quentin Hapsburg. Také se tu objeví několik cameo rolí, jako například Mel Tormé, členové týmu Chicago Bears, či Zsa Zsa Gabor.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Hlavní postavou je opět poručik Frank Drebin, policista tělem i duší, který je na začátku vyznamenán za zabití tisíce překupníků drog (a nic na jeho zásluze nemění, že je zabil jaksi neúmyslně). Během večeře u prezidenta Bushe se Drebin představí řadou trapasů a prezident ohlásí nový energetický program vlády, o kterém má za několik dnů promluvit slavný vědec, doktor Meinheimer. Ve vědcových laboratořích vybuchne časovaná bomba a Drebin je poveřen vyšetřováním. Setká se tu se svou bývalou snoubenkou Jane Spencerovou, kterou stále miluje stejně jako ona jeho. Jejich shledání však naruší nový snoubenec Jane, naftařský magnát Hapsburg. Ten se také postaví do čela spiklenců - bohatých průmyslníků a podnikatelů v oblasti tradiční energie. Chtějí zabránit Meinheimerovu projektu, který by je připravil o zisky. To už se ovšem Drebin vydal po stopách atentátníka a neomylně se svým podivným způsobem omylů a trapasů blíží k cíli. Sblíží se opět s Jane a po neúspěšné akci ve skladišti Hapsburgovy firmy spěchá na slavnostní večer, kde má vědec představit svůj převratný projekt. Drebinovi se podaří překazit zločinný plán, zločinec sám však prchá s Jane jako rukojmím a ještě stačí odjistit atomovou bombu. Zbytek je na Frankovi.

DABING
1. DABING
V českém znění: Vladimír Brabec - Leslie Nielsen (Frank Drebin), Monika Žáková - Priscilla Presley (Jane Spencer), Miriam Kantorková - Jacqueline Brookes (Anabell), Josef Langmiler - John Roarke (George Bush), Antonín Molčík, Karel Urbánek, Pavel Šrom, Jaroslav Kaňkovský.
Překlad: Alexandra Jeremičová
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Jaromír Šindelář
Režie: Tomáš Tintěra
Vyrobilo: Filmové studio Dabing AB Barrandov a.s. pro Hollywood Classic Entertainment
VHS © 1993

2. DABING
V českém znění: Vladimír Brabec - Leslie Nielsen (Frank Drebin), Taťjana Medvecká - Priscilla Presley (Jane Spencer), Karel Richter - George Kennedy (Ed Hocken), Pavel Šrom - O.J. Simpson (Nordberg), Petr Štěpánek - Robert Goulet (Quentin Hapsburg), Antonín Molčík - Richard Griffiths (dr. Meinheimer / Earl Hacker), Jana Postlerová - Jacqueline Brookes (Anabell), Tomáš Racek - Anthony James (Hector Savage), Tomáš Borůvka - John Roarke (George Bush), Dalimil Klapka, Tereza Duchková, Milan Slepička, Jan Szymik, Stanislav Lehký, Radka Fidlerová, Jindřich Hinke, Hana Czivišová, Ivo Novák, Jana Hermachová, Miloslav Mejzlík, Vladimír Fišer (titulky) a další.
Vedoucí dramaturg: Alena Poledňáková
Dramaturg: Jarmila Hampacherová
Překlad a úprava: Jiřina Hradecká
Střihová spolupráce: Ivana Kratochvílová
Zvuk: Zdeněk Dušek
Asistentka režie: Drahoslava Pešulová
Vedoucí výroby: Jiřina Finková
Režie: Vladimír Blažek
Vyrobila: Česká televize 2002

3. DABING
V českém znění: Vladimír Brabec - Leslie Nielsen (Frank Drebin), Taťjana Medvecká - Priscilla Presley (Jane Spencer), Karel Richter - George Kennedy (Ed Hocken), Ladislav Cigánek - O.J. Simpson (Nordberg), Pavel Rímský - Robert Goulet (Quentin Hapsburg), Radka Malá - Jacqueline Brookes (Anabell), Martin Stránský - Anthony James (Hector Savage), Jan Vlasák - John Roarke (George Bush), Yvetta Blanarovičová, Jaroslav Horák, Dalimil Klapka, Jiří Havel, Dana Černá, Svatopluk Schuller, Rudolf Kubík, Stanislav Lehký, Jiří Hromada - Richard Griffiths (dr. Meinheimer + titulky).
Překlad: Jan Urbánek
Zvuk: Tomáš Říha
Produkce: Veronika Dvořáková
Dialogy a režie: Jindřiška Švecová
Vyrobilo: Studio Audiotech pro Cet 21 spol. s.r.o. 2006

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 28.6.1991 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na VHS: 1.5.2000 H.C.E.
Poprvé na DVD: 18.7.2012 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 192 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 23 000 000
 
FILMY V SÉRII
Bláznivá střela gastonrolinc.webnode.cz/news/blazniva-strela/
Komedie / Krimi, USA, 1988
Režie: David Zucker, Hrají: Leslie Nielsen, Priscilla Presley

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/blazniva-strela1/
Komedie / Krimi, USA, 1991
Režie: David Zucker, Hrají: Leslie Nielsen, Priscilla Presley

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas gastonrolinc.webnode.cz/news/blazniva-strela2/
Komedie / Krimi, USA, 1994
Režie: Peter Segal, Hrají: Leslie Nielsen, Priscilla Presley
 
Tvůrci a herci
David Zucker (Režie), Robert K. Weiss (Produkce), Ira Newborn (Hudba), Robert M. Stevens (Kamera), Christopher Greenbury (Střih), James R. Symons (Střih), Christopher Greenbury (Střih), James R. Symons (Střih), Mindy Marin (Casting), John J. Lloyd (Scénografie), Taryn De Chellis (Kostýmy), F. Hudson Miller (Zvuk), George Watters II (Zvuk), Stephen Abrums (Masky), Robert Ryan (Masky), Pat Proft (Scénář), Jerry Zucker (původní scénář), Adam Zucker (původní scénář), Jim Abrahams (původní scénář), Leslie Nielsen (Herec), Priscilla Presley (Herec), George Kennedy (Herec), O. J. Simpson (Herec), Robert Goulet (Herec), Richard Griffiths (Herec), Jacqueline Brookes (Herec), Anthony James (Herec), Gail Neely (Herec), Zsa Zsa Gabor (Herec), John Fleck (Herec), David Zucker (Herec), Weird Al Yankovic (Herec), Peter Van Norden (Herec), Lloyd Bochner (Herec), Peter Mark Richman (Herec)
 
1991/82/USA/Komedie, Krimi, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Jaderná bomba na konci filmu odkazuje na "bondovku" Goldfinger (1964).
- Tanečník, se kterým tančila Jane, dříve než k ní přišel Frank Drebin, bylo cameo známého skladatele a hudebního aranžéra Mela Tormého.
- Na konci úvodních titulků herečka Zsa Zsa Gabor bouchne do policejního auta. V roce 1989 byla zatčena za útok na policejního důstojníka a řízení s prošlou licencí.
- Obrazy na stěně baru Ztroskotanců znázorňují potopení Titanicu, zkázu vzducholodě Hindenburg, zemětřesení v San Francisco v roce 1906, automobily Ford Edsel a DeLorean DMC-12, Hubbleův teleskop, ministra Nevilla Chamberlaina a guvernéra Michaela Dukakise.
 
Odkazy