Bitva o Midway / Midway (1976/132/USA/Drama, Válečný, Akční) 72% -Originál DVD-

31.03.2020 17:11
JEDNOU VĚTOU
„Jeden z nejznámějších válečných velkofilmů, zachycující slavnou námořní bitvu 2. světové války, kdy americké loďstvo rozdrtilo japonskou flotilu."

OBSAH
Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno. V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže. Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Herecké obsazení a na tehdejší dobu skvělé efekty zkombinované s autentickými záběry dělají z tohoto válečného velkofilmu výjimečnou podívanou. (Gemini) 4*

Jeden z nejpůsobivějších a přitom překvapivě věrných válečných velkofilmů v pravém slova smyslu. Vojska, především piloti, jsou tady bohudík nazíráni jako masa, což však vůbec nebrání jednotlivým skvělým výkonům. Bitva o Midway si svojí důležitostí a válečnou surovostí reprezentovanou situací, kdy proti sobě "stály" lodě, jež na sebe navzájem neviděly, a přesto se posílaly ke dnu, jistě právem zaslouží důstojný pomník, jejž jí tento film vytvořil. (Pohrobek) 4*

Bitva o Midway stojí na pomezí mezi válečným dramatem a hraným dokumentem. Pravda, je ještě stále o malinko více hraná než dokumentující, rozdíl je však minimální. Aby měl divák celkový přehled a jasnou představu o tom, co že se to tenkrát u onoho ostrova přihodilo, soustředí se hlavně na nejvyšší velení nasazených jednotek. Postavy, které je představují (Nimitz, Spruance, Halsey, Yamamoto, Nagumo, Kondó), obdařuje film podivnou mluvou. Přirozenost je jí trošku cizí, zato však v sobě obsahuje spousty relevantních fakt, hlášení, informací a vysvětlení. To každému nemusí být po chuti, já si však tohle opáčku z dějepisu udělal rád. Dokonce jsem se těšil z toho, že film přípravě k boji a manévrování věnuje zhruba stejný prostor jako boji samotnému. Slabé ****. (Subjektiv) 4*

VELKÁ RECENZE
Snímek mapuje jednu z nejdůležitějších událostí války v Pacifiku, bitvu u atolu Midway. Jelikož se snaží držet v té době známých a všeobecně uznávaných informací (spousta z nich platí dodnes) o tomto tématu, dostává se divákovi sled skutečných událostí a přesný obsah filmu tak de facto najdete v každé jen trochu podrobnější knize o bojích v Tichomoří. Začíná náletem na Tokio, pokračuje přes úvodní plány obou znepřátelených stran, poznáme, jakou výhodu Američanům přinesla znalost japonského kódu, zmíní bleskurychlou opravu poškozené lodi Yorktown. Zhruba po hodině dojde na vlastní zobrazení bojů, nevynechá nálet na Midway, první neúspěšné útoky amerických bombardérů proti nepřátelským plavidlům, následné potopení tří letadlových lodí japonského námořnictva, zánik Yorktownu, konec japonské zbývající letadlové lodi a následný ústup námořnictva Země vycházejícího slunce.
Mimo letecké bitvy film zachycuje, opět podle skutečnosti, i snahy obou loďstev najít svého soupeře pomocí průzkumných letadel, která mají stejné volací znaky jako ve skutečnosti a tak dále. Na pozadí těchto událostí se odvíjí příběh kapitána Gartha (Heston), který nejprve musí řešit vztah svého syna, pilota námořní stíhačky, a japonské dívky, a následně ho čeká zapojení se do bitvy. Zatímco syn boj přežije, byť s těžkým zraněním, otec, pilotující jiné letadlo (byl jeden z mála, kdo to v dané chvíli na lodi uměl), umírá při nepovedeném přistání na letadlové lodi. Pokud se nad tím zamyslíte důkladně, pak pouze tento nepříliš výrazný příběh způsobuje, že se nejedná o hraný dokument.
Bitva o Midway patří, a to i v našich končinách, mezi známé americké válečné filmy a svým způsobem jde skutečně o unikátní záležitost. Už jen tím, jak se tvůrcům podařilo natočit reálnou událost tak, aby dokázala diváka zaujmout a udržela po celou dobu jeho pozornost. Snad jediný vážnější nedostatek spatřuji v první polovině snímku, kde může historie neznalý člověk ztrácet přehled o přesném sledu událostí. Těch jmen admirálů, plavidel, námořních svazů, volacích znaků a leteckých eskader je tu možná až příliš. Nicméně jakmile začne vlastní bitva, stává se tento problém zcela podružným. Nastává totiž čas dovedně natočených leteckých bitev, které představují hlavní trumf filmu. Je sice pravdou, že část těchto pasáží pochází z jiných válečných snímků, nicméně jejich zakomponování do celku se povedlo na výbornou. Pocit autentičnosti dále zvyšuje hojné využití dobových záběrů. Dají se sice snadno poznat podle výrazně nižší kvality obrazu, přesto nepůsobí nijak rušivě a dál dotvářejí realistické pojetí bitvy. Letecké bitvy však nejsou rozhodně tím jediným, co může film nabídnout. Stačí se podívat na herecké obsazení, které nabízí nejedno velmi známé jméno. Za všechny bych rád zmínil Roberta Mitchuma, který sice dostal jen omezený prostor coby námořní důstojník hospitalizovaný v nemocnici, ale i tuto zcela okrajovou (z historického hlediska ale nezbytnou) roli pojal způsobem, který si zapamatujete. Výsledné hodnocení je v tomto případě prakticky jasné. Vysoká úroveň zpracování, slušná dokumentární hodnota, známí a výborní herci a navíc poutavý děj, jež od nenápadných rozhovorů mezi admirály vygraduje v úžasné letecké bitvy, to všechno tvoří jeden úžasný celek, který by rozhodně neměl ujít divákově pozornosti. Nestárnoucí film, který lze jen doporučit. A pokud už jste ho někdy viděli, shlédněte ho znovu. Chybu tím rozhodně neuděláte.
Jak už bylo zmíněno, objeví se tu velké množství původních záběrů z války. To sebou přineslo také několik chyb, především proto, že sehnat natočené sestřelení zrovna toho typu letadla, které potřebujete, není až tak jednoduché. Místy tak dochází k určitým nesrovnalostem, na hladinu moře dopadne jiný typ, než jaký předtím bojoval ve vzduchu, čehož si ale v žáru leteckých bitev všimne málokdo a určitě se nejedná o nic, co by jakkoliv snižovalo kvalitu snímku jako takového.

SKUTEČNOST
Bitva u Midwaye (anglicky Battle of Midway) byla významná námořní bitva Tichomořského bojiště druhé světové války, probíhající od 3. do 7. června 1942, šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor a měsíc po bitvě v Korálovém moři. Americké námořnictvo pod vedením admirálů Chestera W. Nimitze, Franka J. Fletchera a Raymonda A. Spruance poblíž atolu Midway porazilo útočící loďstvo japonského císařského námořnictva pod velením admirálů Isoroku Jamamota, Čúiči Naguma a Nobutake Kondóa a způsobilo japonským letadlovým lodím zničující škody.
Japonská operace MI, stejně jako dřívější útok na Pearl Harbor, měla za cíl eliminovat strategický vliv Spojených států v Tichomoří, což by Japonskému císařství poskytlo volnou ruku při budování jeho Velké východoasijské sféry vzájemné prosperity. Japonci doufali, že další demoralizující porážka donutí Spojené státy k uzavření míru, a tím zajistí japonskou nadvládu v Pacifiku. Přilákání amerických letadlových lodí do pasti a obsazení Midwaye tvořilo součást celkové strategie „bariéry“, rozšiřující japonský obranný perimetr. Operace měla být také krokem k dalším ofenzivám proti Fidži, Samoi a případně Havajským ostrovům.
Japonský operační plán měl nedostatky, zahrnující chybný odhad americké reakce a špatné počáteční rozmístění japonských sil. Podstatné bylo, že američtí kryptoanalytici dokázali určit datum a místo plánovaného útoku, což umožnilo předem varovanému americkému loďstvu připravit svou vlastní léčku. Bitvy se zúčastnily čtyři japonské a tři americké těžké letadlové lodě. Američané měli navíc k dispozici celkem 126 letadel z Midwaye. V boji byly potopeny čtyři japonské letadlové lodě, Akagi, Kaga, Sórjú a Hirjú, a těžký křižník Mikuma. Spojené státy ztratily letadlovou loď USS Yorktown a torpédoborec USS Hammann.
Po bitvě u Midwaye a vyčerpávajících bojích o Šalomounovy ostrovy přestalo být Japonsko schopné rychle nahrazovat ztracený materiál (zejména letadlové lodě) a muže (zejména vycvičené piloty a technický personál), zatímco Spojené státy, díky svým ohromným průmyslovým a výcvikovým kapacitám, nahradily ztráty mnohem snáze. Bitva o Midway je spolu s Guadalcanalskou kampaní obecně považována za bod zvratu ve válce v Tichomoří.
Po následujících asi šedesát let byla bitva známa hlavně z líčení západních historiků a japonského letce Micuo Fučidy. Ti bitvu popisovali převážně z amerického úhlu pohledu a v zásadě bez znalosti japonských postupů a pramenů ji zahalili do legend, polopravd a pohádek. Pozdější výzkumy (Lundstrom, Smith, Parshall a Tully) ale ukázaly, že se bitva odehrála na japonské straně jinak, než jak ji do té doby západní historikové popisovali.

DABING
1. DABING (ČNTS)
V českém znění: Alois Švehlík - Charlton Heston (kapitán Matt Garth), Ladislav Mrkvička - Henry Fonda (admirál Chester W. Nimitz), Jan Schánilec - James Coburn (kapitán Vinton Maddox), Pavel Trávníček - Glenn Ford (kontraadmirál Raymond A. Spruance), Václav Knop - Hal Holbrook (velitel Joseph Rochefort), Vladimír Ráž - Toshirô Mifune (admirál Isoroku Yamamoto), Miroslav Moravec - Robert Mitchum (admirál William F. Halsey), Vladimír Dlouhý - Cliff Robertson (velitel Carl Jessop), Rudolf Jelínek - Robert Wagner (komandérporučík Ernest L. Blake), Vladimír Brabec - Robert Webber (kontraadmirál Frank J. Fletcher), Luděk Munzar - James Shigeta (viceadmirál Chuichi Nagumo), Josef Vinklář - Ed Nelson (admirál Harry Pearson), Karel Heřmánek - Pat Morita (kontraadmirál Ryunosuke Kusaka), Antonín Molčík - Conrad Yama (admirál Nobutake Kondo), Kateřina Březinová - Christina Kokubo (Haruko Sakurová), Gustav Bubník - Edward Albert (poručík Tom Garth), Otakar Brousek ml., Bohumil Švarc, Miroslav Saic, Jaromír Meduna, Václav Mareš, Vladislav Beneš, Petr Svoboda, Jiří Prager, Jiří Kvasnička, Antonín Navrátil, Mojmír Maděrič, Ivan Richter, Miroslav Nohýnek, Dalibor Gondík, Filip Čáp, Jakub Wehrenberg, Jan Dvořák, David Novotný, Martin Hruška a Roman Nevěčný
Zvuk: Michal Beringer
Produkce: Marcela Bártová
Dialogy a režie českého znění: Jiří Kvasnička
Vyrobila: Agentura KVA pro ČNTS Nova 1996

2. DABING (Nova, DVD)
V českém znění: Alois Švehlík - Charlton Heston (kapitán Matt Garth), Ladislav Mrkvička - Henry Fonda (admirál Chester W. Nimitz), Jan Schánilec - James Coburn (kapitán Vinton Maddox), Ladislav Županič - Glenn Ford (kontraadmirál Raymond A. Spruance), Václav Knop - Hal Holbrook (velitel Joseph Rochefort), Vladimír Ráž - Toshirô Mifune (admirál Isoroku Yamamoto), Miroslav Moravec - Robert Mitchum (admirál William F. Halsey), Pavel Trávníček - Cliff Robertson (velitel Carl Jessop), Jan Šťastný - Robert Wagner (komandérporučík Ernest L. Blake), Vladimír Brabec - Robert Webber (kontraadmirál Frank J. Fletcher), Petr Haničinec - James Shigeta (viceadmirál Chuichi Nagumo), Karel Richter - Ed Nelson (admirál Harry Pearson), Karel Heřmánek - Pat Morita (kontraadmirál Ryunosuke Kusaka), Antonín Molčík - Conrad Yama (admirál Nobutake Kondo), Jitka Ježková - Christina Kokubo (Haruko Sakurová), Soběslav Sejk - Dale Ishimoto (viceadmirál Moshiro Hosogaya), Ladislav Potměšil - John Fujioka (kontraadmirál Tamon Yamaguchi), Bohumil Švarc, Jaromír Meduna - Monte Markham (velitel Max Leslie), Vladislav Beneš - Robert Ito (poručík Minoru Genda), Michal Jagelka - Edward Albert (poručík Tom Garth), Bohumil Švarc ml., Martin Zahálka - Clyde Kusatsu (velitel Watanabe), Pavel Šrom, Antonín Navrátil, Miroslav Saic, Zdeněk Podhůrský, Oldřich Vlach, Jakub Wehrenberg, Martin Velda - Steve Kanaly (velitel Lance E. "Lem" Massey), Jiří Havel, Ladislav Novák, Petr Svoboda, Jakub Saic, Petr Burian, Jiří Kvasnička, Zdeněk Rumpík, Libor Terš, Filip Švarc - Kevin Dobson (George Gay), Ivo Novák, Lukáš Hlavica, Čestmír Gebovský, Jan Vágner, Tomáš Juřička, Bohdan Tůma, Ernesto Čekan, Libor Hruška a Roman Hájek - Sab Shimono (poručík Tomonaga)
Zvuk: Michal Beringer, Martin Václavík
Produkce: Ivana Prejdová
Dialogy a režie českého znění: Jiří Kvasnička
Vyrobila: Česká produkční 2000 pro CET 21 s.r.o. 1999

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 18.6.1976 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 15.8.2008 Aha!
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 43 000 000
Náklady (Rozpočet) - $ 4 000 000

REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
Bitva o Midway gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/bitva-o-midway-midway-1976-132-usa-drama-valecny-akcni-72/
Drama / Válečný, USA, 1976
Režie: Jack Smight, Hrají: Charlton Heston, Henry Fonda

Bitva u Midway gastonrolinc.webnode.cz/news/bitva-u-midway-midway-2019-138-usa-cina-akcni-drama-historicky-valecny-67/
Akční / Drama, USA / Čína, 2019
Režie: Roland Emmerich, Hrají: Ed Skrein, Patrick Wilson
 
Tvůrci a herci
Jack Smight (Režie), Walter Mirisch (Produkce), John Williams (Hudba), Harry Stradling Jr. (Kamera), Frank J. Urioste (Střih), Robert Swink (Střih), - (Casting), - (Scénografie), - (Kostýmy), Robert Martin (Zvuk), Leonard Peterson (Zvuk), - (Masky), Donald S. Sanford (Scénář), Charlton Heston (Herec), Henry Fonda (Herec), Edward Albert (Herec), James Coburn (Herec), Glenn Ford (Herec), Hal Holbrook (Herec), Toširó Mifune (Herec), Robert Mitchum (Herec), Cliff Robertson (Herec), Robert Wagner (Herec), Ed Nelson (Herec), James Shigeta (Herec), Monte Markham (Herec), Biff McGuire (Herec), Kevin Dobson (Herec), Christopher George (Herec), Pat Morita (Herec), John Fujioka (Herec), Dabney Coleman (Herec), Erik Estrada (Herec), Clyde Kusatsu (Herec), Tom Selleck (Herec), Steve Kanaly (Herec), Bennett Ohta (Herec), Mitchell Ryan (Herec), Susan Sullivan (Herec), Robert Webber (Herec), Frank Parker (Herec), John Lupton (Herec), John Schuck (Herec), Miiko Taka (Herec), Gregory Walcott (Herec), Jeff Chamberlain (Herec), Sab Shimono (Herec), Glenn Corbett (Herec), Robert Ito (Herec), Paul Frees (Herec), Don Dolan (Herec), Larry Pennell (Herec), John Bennett Perry (Herec), Beeson Carroll (Herec), Christina Kokubo (Herec), Clint Ritchie (Herec), Kip Niven (Herec), Alec Smight (Herec), James Ingersoll (Herec), Michael Richardson (Herec), Sean Garrison (Herec), William Wellman Jr. (Herec), David Macklin (Herec), Sam Chew Jr. (Herec), Hunter von Leer (Herec), Richard Sanders (Herec), Alfie Wise (Herec), Lloyd Kino (Herec), Yuki Shimoda (Herec), Sandy McPeak (Herec), Jerry Fujikawa (Herec), Richard Narita (Herec), Seth Sakai (Herec), Phillip R. Allen (Herec), Dale Ishimoto (Herec), Jim Ishida (Herec), Conrad Yama (Herec),

1976/132/USA/Drama, Válečný, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Bitva o Midway trvala od 3. do 7. června 1942. Japonci zde ztratili všechny čtyři letadlové lodě, zatímco Američané přišli jen o jednu. Bitva o Midway znamenala obrat ve válce v Pacifiku.
- Natáčelo se na námořních základnách Terminal Island v Los Angeles, Pensacola na Floridě a základně v Long Beach. Lodní záběry se točily na letadlové lodi USS Lexington (CV-16).
- Mnoho akčních sekvencí bylo převzato z jiných filmů. Nálety japonských letadel na Midway pochází z filmu Tora! Tora! Tora! (1970) a Hawai Middouei daikaikusen: Taiheiyo no arashi (1960). Dooliteův nálet je z filmu Třicet vteřin nad Tokiem (1944) a některé další záběry pochází z filmů Všechny lodě pryč (1956) nebo Bitva o Británii (1969).
- Pilot bombardéru TBD Devastator George H. Gay, který byl v této bitvě sestřelen a jeho osud je ve filmu rovněž zmíněn, strávil ve vodě přes 30 hodin, než byl vyloven záchranáři. Díky svému sestřelení jako jediný ze squadrony VT-8 přežil útok na japonské letadlové lodě a byl poté vyznamenám námořním křížem. Zemřel v roce 1994 ve věku 77 let.
- Midway je atol o rozloze 6,2 km čtverečních ležící v severním Pacifiku (blízko Havajského souostroví). V okolních vodách se dne 4.června 1942 odehrála nejznámější bitva, bitva o Midway. Námořnictvo Spojených států zde potopilo čtyři největší letadlové lodě japonského námořnictva, které chtělo Midway obsadit a tím Japonsku způsobilo drtivou porážku. V současné době je letiště na ostrovech používáno jako nouzové letiště pro dopravní letouny letící přes Tichý oceán.
 
Odkazy
 

Hrají:

Charlton Heston, Henry Fonda, Edward Albert, James Coburn, Glenn Ford, Hal Holbrook, Toširó Mifune, Robert Mitchum, Cliff Robertson, Robert Wagner, Ed Nelson, James Shigeta, Monte Markham, Biff McGuire, Kevin Dobson, Christopher George, Pat Morita, John Fujioka, Dabney Coleman, Erik Estrada, Clyde Kusatsu, Tom Selleck, Steve Kanaly, Bennett Ohta, Mitchell Ryan, Susan Sullivan, Robert Webber, Frank Parker, John Lupton, John Schuck, Miiko Taka, Gregory Walcott, Jeff Chamberlain, Sab Shimono, Glenn Corbett, Robert Ito, Paul Frees, Don Dolan, Larry Pennell, John Bennett Perry, Beeson Carroll, Christina Kokubo, Clint Ritchie, Kip Niven, Alec Smight, James Ingersoll, Michael Richardson, Sean Garrison, William Wellman Jr., David Macklin, Sam Chew Jr., Hunter von Leer, Richard Sanders, Alfie Wise, Lloyd Kino, Yuki Shimoda, Sandy McPeak, Jerry Fujikawa, Richard Narita, Seth Sakai, Phillip R. Allen, Dale Ishimoto, Jim Ishida, Conrad Yama