Rozpaky kuchaře Svatopluka (TV seriál) / Rozpaky kuchaře Svatopluka (TV seriál) (Komedie Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 52–73 min)) 64%

21.01.2024 08:54
JEDNOU VĚTOU
„Seriál, ve kterém diváci poprvé hlasovali a rozhodovali o dalším ději.“

OBSAH
Třináctidílný seriál o kuchaři Svatopluku Kuřátkovi zachycuje radosti i starosti hlavního hrdiny na pracovišti i v soukromém životě. Je to první seriál, kde měli diváci možnost v určitých fázích ovlivnit, jak bude děj příběhu pokračovat. Hlasovalo se prostřednictvím vypínačů - rozsvěcováním nebo zhasínáním žárovek. Seriál Františka Filipa získal velkou popularitu rovněž díky skvělému hereckému obsazení a zajímavému scénáři Jaroslava Dietla.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tenhle seriál u mě v průběhu let klesl od nadšení až k relativně solidnímu průměru. Nejenom kvůli tomu, co tady píší ostatní (hodně toho komunálu a vlastně nemožnosti volby - i z tohoto důvodu je srovnávání s Kinoautomatem mylné), ale i proto, že jsou Rozpaky natočeny rutinně, v mnoha případech až odfláknutě (stíny kamery na hercích, množství přeřeků). Spousta rozhodnutí, které Kuřátko po divácích chce, jsou jednoduchosti, které by i kuře zvládlo levou zadní. Zajímavou postavou je pro mě náměstek v podání Petra Haničince, který je takovým Štrosmajerem tohoto seriálu - žoviální, vtipný, postarší doyen. 50%. (Tosim) 3*

Kinoautomat je unikátní a výjimečný československý vynález Radúze Činčery, který ale dostal (těžko v tomto případě však napsat neprávem) mediální tvář Miroslava Horníčka, jenž ho uváděl a ,,obsluhoval". Diváci na Světové výstavě Expo‘67 měli sami možnost v určitých momentech rozhodnout o tom, jakým směrem se má ubírat děj sledovaného dramatického filmového kusu. Něco podobného se pokusili zapakovat československý seriálový král František Filip spolu s elitním českým scénáristou Jaroslavem Dietlem a vymysleli ,,teleautomat", tedy obdobu kinoautomatu, ovšem na seriálové bázi. Nápad to byl unikátní a v zatuchlých vodách československé postnormalizační televizní tvorby dokonce spásonosný...kdyby... Kdyby se tvůrci vyvarovali mainstreamové dobové produkce a hluboce neupadli do dobového tvůrčího stereotypu ála československá posedlost seriály. Dějově a obsahově je tenhle seriál skutečně hodně průměrný. Tři hvězdičky za nápad a nevšední originalitu, interaktivní přístup k televiznímu médiu, hodně skoupě ale za realizaci... (Radek99) 3*

Má si Sváta Kuřátko odskočit na malou nebo na velkou? Hrdina se podíval svýma psíma očima do kamery, republika se vrhla k vypínačům a Sváťa měl ve věci jasno. Také mne to chvíli bavilo, ale jen do chvíle, kdy tvůrci dokázali národu, že mají natočenou i druhou možnou verzi. Najednou se ukázalo, že Sváťa řeší pouze hovadiny, které spláchne pár sekundová scéna a pak už se pokračuje předem stanoveným směrem. Ono to zkrátka ani jinak nešlo, ale mne hrozně zklamalo zjištění, že svou stowattovkou nemám sílu nic ovlivnit, ačkoli jsem byl z obrazovky přesvědčován o opaku. (Jara.Cimrman.jr) 2*

VELKÁ RECENZE
Rozpaky kuchaře Svatopluka je třináctidílný československý televizní seriál z roku 1985, založený na principu Kinoautomatu. Seriál natočila v roce 1984 Československá televize podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Františka Filipa s Josefem Dvořákem v hlavní roli kuchaře Svatopluka Kuřátka i průvodce ve studiu.
Seriál se vysílal jednou měsíčně současně s přímým přenosem z televizního studia, kde byl natočený děj promítán asi pětašedesáti divákům ve studiu. Každý díl byl několikrát přerušen a tito diváci pak pomocí přístrojů s dvěma tlačítky volili, jak se má hlavní hrdina Svatopluk Kuřátko v dané situaci (typicky při hrozícím konfliktu s kolegy či nadřízenými) rozhodnout.
I díky nemožnosti jiné volby měl tehdy pořad velký ohlas a tvůrci se rozhodli v dalších dílech zapojit do hlasování i diváky u obrazovek formou rozsvěcování žárovek. Od druhého dílu byla na energetickém dispečinku sledována výchylka ve spotřebě elektřiny v celé republice, později televizní kamera snímala také rozsvěcování oken na pražském bohnickém sídlišti.
Po návratu z vojny nastupuje Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák) jako kuchař na horské chatě. Vedle práce v kuchyni se také seznamuje se svou budoucí manželkou, pokojskou Hedvikou (Kateřina Macháčková). Zde musí řešit především problémové situace s kolegy z kuchyně a hotelové restaurace.
Kvůli plánované rekonstrukci má chata přerušit provoz a Svatopluk přechází na nové pracoviště, tentokrát již do funkce zástupce šéfkuchaře v lázeňském hotelu v Karlových Varech a musí řešit problémy s podřízenými nebo podnikovou kontrolou.
Jeho profesní růst tím nekončí, po několika dalších dílech seriálu se stává šéfkuchařem v dokončovaném interhotelu v Praze. Zde musí řešit konfliktní situace s jinými vedoucími pracovníky hotelu nebo s dodavateli vybavení kuchyně. Seriál končí slavnostním otevřením hotelu.
V roce 1998 Česká televize seriál zopakovala v upraveném pojetí pod názvem Rozpaky kuchaře Svatopluka po 14 letech. Průvodci ve studiu byli Josef Dvořák a Kateřina Macháčková (jeho seriálová manželka Hedvika), diváci u obrazovek tentokrát mohli hlasovat pomocí telefonních hovorů na audiotexovou linku, ale v méně situacích než při premiéře, a čas potřebný na divácké hlasování vyplňovala diskuse herců a tvůrců v televizním studiu.[2] V pozdějších letech (od roku 2008) byl seriál reprízován v původní verzi, tedy včetně historického hlasování z roku 1985.

Obsah dílů
1.série (1984)
DÍL 1: Kuřátko (Kuřátko) - V prvním díle s příznačným názvem Kuřátko přichází mladý adept kuchařského umění a hlavní hrdina seriálu Svatopluk Kuřátko do svého prvního zaměstnání – na místo kuchaře v malém horském hotýlku. Již od prvních kroků v novém prostředí však nezkušený Sváťa naráží na problémy, s nimiž si neví rady. Týkají se především toho, jak se v novém prostředí uvést, zda projevit již od počátku profesní hrdost a pracovní horlivost, či se spíše stáhnout, nechat vše být a pozorovat okolí z pohodlného povzdálí. Být principiální a sobě věrný, anebo jednat podle toho v čí prospěch se zrovna štěstí obrací? Začínajícímu kuchaři museli tehdy pomoc televizní diváci. Jak tenkrát rozhodovali se můžete přesvědčit.
DÍL 2: Omáčka (Omáčka) - Druhý díl Rozpaků kuchaře Svatopluka nás zavede opět do malebného prostředí horského hotýlku v rozpuku sezóny, kdy je – jak se říká, každá ruka dobrá. Právě v této situaci, kdy jídelna praská ve švech, pomocná síla paní Kolášková uklouzne a zlomí si nohu. Sváťovi hrozí, že zůstane v kuchyni sám. A protože se mohutný nápor strávníků absolutně nedá v jednom zvládnout, potřebuje sehnat ještě někoho k ruce. Tento fakt ovšem spustí celou lavinu prekérních situací. Jak tento nepopulární problém – vzhledem k tomu, že jde o práci, Svatopluk vyřeší bude záležet především na hlasování televizních diváků. Tím však dnešní porce rozpačitých a konfliktních situací zdaleka nekončí. Jídelnu navíc zaplaví skupina maďarských turistů, kteří prý mají snídani objednanou taky. Vrcholem tohoto dílu, jak sám jeho název napovídá, je epizoda s omáčkou: jeden kuchař jí špatně založil, druhý ji ještě ke všemu dorazil. Vinu však, jak si můžeme v životě často všimnout, každý rád svede na toho druhého.
DÍL 3: Svíčková (Svíčková) - V třetím díle Rozpaků kuchaře Svatopluka jednoznačně dominují ženy. Pozvali je sem tvůrci seriálu zcela záměrně, neboť se domnívali, že by trocha vlivu něžného pohlaví Svatoplukovi jen prospěla. A tak se zcela přirozeně a hned úvodem strhne diskuze kolem Sváťovy osobnosti: jaký je, jaký by měl být atd. V hotelu probíhají přípravy na zabijačkové hody. Mladí se vracejí zpět do hotelu, kde se vzápětí strhne bujarý mejdan na oslavu Hedvičiných narozenin. Na ten se dostaví i Svatopluk, kterému Hedvika již delší dobu není lhostejná. Ráno však zjistí, že ze zamčené kuchyně „záhadně“ zmizela jedna ze tří svíčkových. Svatoplukovi nastane vážný problém jak situaci řešit ve vztahu ke svému nadřízenému. Ať už celá věc dopadne jakkoli, na Sváťu padne podezření, že někoho kryje. Pustí se tedy do vyšetřování na vlastní pěst.
DÍL 4: Neděle (Neděle) - Neděle bývá pro většinu lidí dnem odpočinku, pro některé je to den pracovní jako každý jiný a pro někoho je to zas den osudových změn a rozhodnutí. To je také případ Svatopluka Kuřátka, jehož vztahy s Hedvikou pokročily natolik, že si na neděli naplánovali u jejích rodičů zásnuby. Štěstí se usmálo i na věčně zachmuřeného kuchaře Křikavu, kterého dlouhodobě trápí rodinné problémy. Znenadání přijíždí jeho žena a věci pokročí tak daleko, že ho pozve na neděli (zpátky) domů. Mezi zaměstnance „prosákne“ zvěst o tom, že hotel se má z důvodů rekonstrukce na dlouhou dobu uzavřít. Každý si už nějaké nové místo shání, jenom kuchař Šechtl, který o ničem nevěděl, zůstal na holičkách. To je také důvod, proč odmítne zaskočit v neděli za Křikavu, pro něhož je znovusblížení s manželkou důležitější než cokoli jiného. Černý Petr nakonec zbyde opět na Svatopluka, který s Křikavou sympatizuje a chtěl by mu pomoci. Jak mu však pomoci je další z rébusů, na jehož řešení se podíleli i diváci.
DÍL 5: Dieta (Dieta) - Svatoplukovy idylické začátky v malebné kuchyni horského hotýlku jsou nenávratně tytam. Nyní jej nacházíme před významným lázeňským hotelem Grand, v jehož kuchyni, připomínající spíše továrnu, dostal Sváťa příležitost uplatnit se coby zástupce šéfkuchaře. Jiný kraj, jiný mrav. A tak náš hrdina ihned od vrátnice narazí na nevraživý postoj personálu, který v něm vidí „koně“ vedení. Svatopluk se dostal poprvé do podniku, kde se vaří dieta a toto téma, nebo lépe řečeno jeho hlavní představitel – nesnášenlivý a zhrzený kuchař Livora, se stane pro Svatopluka hlavním nositelem konfliktů a následných rozpaků.
DÍL 6: Pivař (Pivař) - Svatoplukovy trable v kuchyni lázeňského hotelu Grand neberou konce. Po nesnášenlivém šéfovy diety Livorovy z předchozího dílu, se nyní rozhodl pozlobit šéfíka Sváťu kuchař Venca Macák. Láska k pivu ho naučila vychytralým způsobům, jak s nesmírně důvěryhodným a solidně vypadajícím výčepním směňovat potraviny z kuchyně za láhve svého oblíbeného nápoje. Ten pak neméně rafinovaně v kuchyni konzumuje. Důsledkem jsou zkažená jídla a rozhořčení návštěvníci restaurace. Když se však Svatopluk pokusí došlápnout si na něj, narazí. Venca je mnohem vychytralejší, než se čekalo, a personál uvítá jakoukoli půtku s Kuřátkem jako příjemné zpestření nudného pracovního procesu.
DÍL 7: Přepadovka (Přepadovka) - Sedmé pokračování Rozpaků kuchaře Svatopluka je věnováno epizodě, která nehledě na časový odstup a společenské změny má většinou vždy stejně drtivý dopad. Do hotelu nečekaně přichází kontrola, která se již od počátku zaměří výlučně na kuchyň. Že šlo o udání a že to byl patrně v minulém díle propuštěný „pivař“ Venca Macák, si lze snadno domyslet. Hned „z kraje“ kontroly musí Sváťa řešit choulostivou a takticky náročnou situaci s nedostatkem masa, které zřejmě zašantročil skladník, i to, jak se ke kontrolorům zachovat. Zda něco „drobného“ nabídnout či ne je problém dnes již zcela vyřešený – jde o to kolik. Epizoda vrcholí situací, která by se mohla poprávu stát žalozpěvem na lidskou vděčnost. Kontroloři objeví tzv. drobné nedostatky a naúčtují pokutu. Místo nevinného Edy vezme na sebe placení Sváťa. Šéfkuchař mu přislíbí, že mu peníze vrátí na odměnách. Leč, sliby – chyby…
DÍL 8: Kočka (Kočka) - Do kuchyně nastoupí nová síla, mladá kuchařka Anděla Kouřimská. Asi stěží by se v podniku našel muž, který by se při pohledu na ní ubránil hříšným myšlenkám. Všichni ji nadbíhají, až to s těmi úsluhami pořádně přeženou, což se, samozřejmě, nelíbí Svatoplukovi. Nejvíc to ale přežene šéfkuchař Slíva, který se chová, jakoby pozbyl poslední zbytky zdravého rozumu, a Andělka toho ráda využívá. Výsledkem jsou mnohonásobně vysší prémie, které na rozdíl od ostatního personálu obdrží slečna Kouřimská. To vyvolá následně roztrpčení v kolektivu, konflikt se Svatoplukem, rozpad jednoho manželství atd. Zkrátka a dobře spoustu zapeklitých situací, které náš rozpačitý hrdina musí řešit. Tyto nikterak příjemné události však velmi výrazně ovlivní i Svatoplukův osud.
DÍL 9: Sporák (Sporák) - Od našeho posledního setkání s hrdiny seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka uplynul nějaký čas a hlavní hrdina Sváťa Kuřátko díky svým schopnostem a radám diváků výrazně povýšil. Z místa šéfkuchaře lázeňského grandhotelu se dostal do pozice vedoucího výroby supermoderního hotelu v Praze. V úvodu devátého dílu ho zastihneme v civilu, jak se prodírá staveništěm, kde ve spěchu probíhají dokončovací práce. Jeho prvořadým úkolem je nyní vybrat lidi, zařídit, nakoupit a naplánovat vše tak, aby zajistil bezchybný provoz hned po otevření hotelu. Ještě dříve však musí posoudit a vyjádřit se k plánům a koncepci nové kuchyně. A že to není úkol snadný, zjistí Svatopluk záhy. Kolik dalších problémů z něj vyvstanou, však zatím ještě netuší.
DÍL 10: Zatáčka (Zatáčka) - V desátém díle již nacházíme Svatopluka pevně zabydleného ve své nové šéfovské funkci. Spolu s vedením odjíždí do Budapešti, kde se v obdobném supermoderním hotelu nechává inspirovat zkušenostmi maďarských kolegů. Každému se zalíbí něco jiného, Svatopluka nadchne elektrický vysokozdvižný vozík, který by velmi usnadnil každodenní práci jeho podřízených s tunami materiálu. Cestou zpátky v letadle získává pro tento nápad náměstka, který ho zanedlouho po příletu překvapí – předá mu vozík k užívání. To ovšem Svatopluk stále ještě netuší, kolik a jakých problémů si na sebe tímto nápadem ušil. První rozpaky vyvolá hned jeden problém – kdo s tím vozíkem bude jezdit?
DÍL 11: Podmínka (Podmínka) - Svatopluka Kuřátka můžeme již delší dobu považovat za suverénního a samostatného šéfkuchaře velkého pražského hotelu. I když už má za sebou mnohé zkušenosti, jak se ukazuje, mnohého byl také alespoň prozatím ušetřen. Zatím totiž bojoval na poli kuchařském především sám za sebe. V dnešní epizodě se však Svatopluk dostane do rozporu se svým okolím kvůli někomu jinému. Tím je Bronisláv Rubáš, mladý kuchař, na kterého – a především pak na jeho omáčky, dostane Svatopluk vynikající reference. Jedinou, ale zato závažnou překážkou jeho okamžitého nástupu je fakt, že Bronislav je v podmínce. Svatopluk se ocitá v nepříjemné situaci: na jedné straně musí čelit předlistopadové kádrovačce, na druhé pak poněkud temperamentní a nevybíravé paní Rubášové.
DÍL 12: Špalek (Špalek)  - Probíhají poslední přípravy a zařizovací práce před otevřením hotelu. Kompletace, inventury, i Inventarizační komise. Svatopluk, jako všichni vedoucí, je školen mírně komickou dvojicí úředníků ve věci inventárních záměrů a požadavků. Vše probíhá v příznačné nudě až do chvíle, kdy se zjistí, že chybí jeden řeznický špalek. Sváťa tudíž obratem oponuje uhlazené zprávě inventární komise v níž se tvrdí, že vše v hotelu je již „na svém místě“. To vyvolá velkou nelibost autora zprávy a zároveň vedoucího daného oddělení. Ten argumentuje tím, že sám Svatopluk podepsal převzetí. Špalek však není k nalezení. Ředitel předepíše Svatoplukovi dotyčné kuchyňské nářadí k náhradě. A tak mezi Sváťou a inventurníky vypukne litý boj…
DÍL 13: Recepce (Recepce) - Již dvanáctkrát jste měli možnost sledovat pohnuté osudy Sváti Kuřátka v třináctidílném seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka, které dnešní epizodou končí. Než však hosté zasednou ke slavnostní recepci, čekají našeho hrdinu ještě perné chvíle, které mu připraví jeho nový světácký zástupce Franci Tumlíř. Nejprve Svatopluka zaskočí otázkou o jeho zahraničních zkušenostech, po té pokračuje nešvary eticky i profesionálně mnohem závažnějšími. Že je těžké s takovým suverénem a náfukou vyjít, asi není nutné nikoho přesvědčovat. Ještě větším problémem pak ale je, jak s takovým člověkem žít a spolupracovat. Zda vzniklé problémy řešit výhradně diplomatickou cestou, či jinými, poněkud nevybíravějšími prostředky, záleželo především na divácích.

Postavy a obsazení
• Josef Dvořák - kuchař Svatopluk Kuřátko
• Josef Bláha - šéfkuchař Havránek
• Jaroslav Moučka - kuchař Šechtl
• Josef Somr - kuchař Křikava
• Dagmar Veškrnová - kuchařka Sylva
• Zuzana Bydžovská - kuchařka Milada
• Stella Zázvorková - kuchařka Kolášková
• Josef Větrovec - ředitel hotelu Slovan Kresl
• Gabriela Vránová - recepční Šafaříková
• Robert Vrchota - vrátný Divíšek
• Vlastimil Brodský - číšník Gráf
• David Matásek - číšník Ferdinand Jirásek
• Oldřich Vlach - číšník Viktor Homola
• Kateřina Macháčková - pokojská Hedvika (později Kuřátková)
• Jiřina Bohdalová - paní Křikavová
• Karel Augusta - šéfkuchař hotelu Grand Bohuslav Slíva
• Jiří Vala - ředitel hotelu Grand Vrána
• Valentina Thielová - vrátná hotelu Grand
• Ilja Racek - šéf diety Josef Livora
• Antonín Navrátil - kuchař Eda Kučírek
• Jana Paulová - kuchařka Vendulka
• Jiří Bruder - kuchař Václav Macák
• Svatopluk Beneš - výčepní Říha
• Jan Teplý - 1. inspektor Státní obchodní inspekce
• Karel Koloušek - 2. inspektor Státní obchodní inspekce
• Milan Stehlík - 3. inspektor Státní obchodní inspekce
• Jiří Lír - skladník Matouš
• Ivan Luťanský - číšník
• Ljuba Krbová - kuchařka Anděla Kouřimská
• Blažena Holišová - paní Slívová
• Radoslav Brzobohatý - ředitel Interhotelu Vltava Nechvátal
• Petr Haničinec - provozní náměstek Blahoš
• Nina Jiránková - sekretářka Kácovská
• Rudolf Jelínek - architekt Petr Kára
• Viktor Vrabec - architekt Zbyšek Jordán
• František Němec - architekt Winter
• Libuše Šafránková - skladnice Stanislava
• Jana Dítětová - skladnice Horáčková
• Zuzana Skalická - skladnice Monika
• Antonín Jedlička - skladník
• Ladislav Trojan - šéf skladu Prusík
• Jiřina Petrovická - vedoucí personálního oddělení Jarmila Brůžková
• Pavel Zedníček - kuchař Bronislav Rubáš
• Eva Hudečková - Jana Rubášová
• Ilja Prachař - kuchař Tesárek
• Vítězslav Černý - vrátný Interhotelu Vltava
• Luděk Kopřiva - vedoucí inventurního oddělení ing. Jaromír Kryštof
• Zdena Hadrbolcová - referentka Milada Baběrádová
• Václav Kaňkovský - zahrádkář
• Rudolf Vodrážka - řezník
• Petr Nárožný - kuchař František Tumlíř

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 11.ledna 1985 - 31.prosince 1985
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 3.12.2010 Česká televize
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
František Filip (Režie), Miloš Čalek (Produkce), Jiří Bažant (Hudba), Jiří Lebeda (Kamera), Karel Kohout (Střih), Jan Zázvorka (Scénografie), Ludmila Novotná (Kostýmy), Zdeňka Šnajdarová (Kostýmy), Libor Sedláček (Zvuk), Rudolf Hammer (Masky), Miluška Mrázková (Masky), František Filip (Scénář), Jaroslav Dietl (Scénář), Josef Dvořák (Herec), Kateřina Macháčková (Herec), David Matásek (Herec), Josef Bláha (Herec), Dagmar Veškrnová-Havlová (Herec), Zuzana Bydžovská (Herec), Stella Zázvorková (Herec), Jiří Vala (Herec), Karel Augusta (Herec), Jiří Bruder (Herec), Vlastimil Brodský (Herec), Oldřich Vlach (Herec), Jana Paulová (Herec), Josef Somr (Herec), Jiřina Bohdalová (Herec), Adolf Filip (Herec), Jaroslav Moučka (Herec), Petr Nárožný (Herec), Pavel Zedníček (Herec), Valentina Thielová (Herec), Karel Koloušek (Herec), Antonín Navrátil (Herec), Gabriela Vránová (Herec), Robert Vrchota (Herec), Josef Větrovec (Herec), Václav Fišer (Herec), Jana Bermanová (Herec), Milan Stehlík (Herec), Ljuba Krbová (Herec), Věra Koktová (Herec), Blažena Holišová (Herec), Daniela Píchová (Herec), Radoslav Brzobohatý (Herec), Petr Haničinec (Herec), Rudolf Jelínek (Herec), Jiří Havel (Herec), František Němec (Herec), Viktor Vrabec (Herec), Nina Jiránková (Herec), Ladislav Trojan (Herec), Libuše Šafránková (Herec), Jana Dítětová (Herec), Antonín Jedlička (Herec), Vítězslav Černý (Herec), Jiřina Petrovická (Herec), Ilja Prachař (Herec), Ludmila Roubíková (Herec), Eva Trejtnarová-Hudečková (Herec), Luděk Kopřiva (Herec), Zdena Hadrbolcová (Herec), Václav Kaňkovský (Herec), Zuzana Skalická (Herec), Rudolf Vodrážka (Herec), Karel Bělohradský (Herec), Luba Skořepová (Herec), Jan Vala (Herec), Jiří Lír (Herec), Ilja Racek (Herec), Svatopluk Beneš (Herec), Ivan Luťanský (Herec), Gustav Opočenský (Herec), Jan Teplý st. (Herec), Jiří Smutný (Herec), Petr Vacek (Herec), Jiří Pokora (Herec), Ludmila Zábršová-Molínová (Herec)
 
1984/910Československo/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- V 1. díle se v čase přibližně 52:20 jako hlasující divák z obecenstva objeví fotbalový trenér František Straka.
- Hlasovali aj diváci v televíznom štúdiu cez zariadenie, ktoré vyrobili inžinieri z Československej televízie. Pôvodne sa počítalo s niektorým z československých podnikov, ale všetky mali dlhé výrobné lehoty. Počítač presne spočítal výsledok a v hlasovacom limite prijímal aj opravy. Keď hlasovanie prestalo fungovať, hlasovalo sa ako v škole, rukami. Na reakcie divákov v televízií boli pripravení v Centrálnom energetickom dispečingu a niekoľkokrát ich počínanie snímali aj kamery umiestnené na kultúrnom dome Krakov v pražských Bohniciach.
- Divákom dej nebol ľahostajný a posielali listy, ako pán z Prahy 6, ktorý prejavil rozpaky nad seriálom, pretože pokarhanie v príbehu "Pivár" pokladá za priamo odstrašujúci príklad toho, ako sa kárne opatrenia vykonávať nemá. V tejto súvislosti mu predovšetkým vadilo, že v hoteli akoby vôbec neexistovala stranícka a odborová organizácia.
- Dve verzie seriálu nikdy neexistovali. Natočené boli iba dve varianty zlomových okamihov, ale pri najbližšom strihu sa dej zbiehal do zabehaných koľají. Hoci by teda postava rozhodla akokoľvek riskantnejšie, žiadny vplyv na ďalšie dobrodružstvo by to rovnako nemalo.
- Scenár napísal Jaroslav Dietl, ktorý mal príbuzných na Morave a niekto z nich patril ku kuchárskej brandži a prežil to isté, čo seriálový hrdina, a tak sa stalo, že podľa reálneho predobrazu vznikla postava Svätopluka Kuřátka (Josef Dvořák).
- Seriál odštartovala diváčka, študentka Jana Valentová, ktorá sedela medzi vzorkou divákov v televíznom štúdiu na Kavčích horách.
- V poslednom trinástom diele hlasovali v štúdiu samotní herci zo seriálu.
- Natáčanie prebiehalo aj v Paláci kultúry alebo v Grandhoteli Moskva v Karlových Varoch za plnej prevádzky.
- Do deja sa zapájalo v priemere okolo dvoch až troch miliónov ľudí a veľa z nich spočiatku neverilo, že sa skutočne jedná o priamy prenos. Vďaka tomu potom Josef Dvořák naživo upozorňoval na prebiehajúcu spartakiádu.
- Formát seriálu byl převzat z projektu "Kinoautomat" z let 1968-1972 z kina Světozor, kde měli diváci tlačítka, kterými ovlivňovali děj. Pořad uváděla Saskia Burešová a hl. roli hrál herec Miroslav Horníček.
- Waldemar Matuška, který zpívá titulní píseň, byl kvůli emigraci v roce 1986 odstraněn ze závěrečných titulků.
- Hotel Vltava, který se objevuje v závěrečných dílech, je hotel Panorama na Pankráci v Praze 4. Interiéry se však natáčely v bývalém Paláci kultury, tedy v dnešním Kongresovém centru.
- Během natáčení seriálu se nevědělo, jak bude v praxi celé hlasování diváků probíhat. Finální verze je proto předem připraveným "podvodem", jelikož výsledek hlasování měl v rukou jediný člověk, a to Ing. Rejlek, kterému telefonoval Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák) do centrálního energetického dispečinku.
- Natáčelo se v hotelu Slovan v okružní ulici č.p.131 ve Špindlu.
 
Odkazy
 

Hrají:

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder, Vlastimil Brodský, Oldřich Vlach, Jana Paulová, Josef Somr, Jiřina Bohdalová, Adolf Filip, Jaroslav Moučka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Valentina Thielová, Karel Koloušek, Antonín Navrátil, Gabriela Vránová, Robert Vrchota, Josef Větrovec, Václav Fišer, Jana Bermanová, Milan Stehlík, Ljuba Krbová, Věra Koktová, Blažena Holišová, Daniela Muchová, Radoslav Brzobohatý, Petr Haničinec, Rudolf Jelínek, Jiří Havel, František Němec, Viktor Vrabec, Nina Jiránková, Ladislav Trojan, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Antonín Jedlička, Vítězslav Černý, Jiřina Petrovická, Ilja Prachař, Lída Roubíková, Eva Hudečková, Luděk Kopřiva, Zdena Hadrbolcová, Václav Kaňkovský, Zuzana Skalická, Rudolf Vodrážka, Karel Bělohradský, Luba Skořepová, Jiří Lír, Ilja Racek, Svatopluk Beneš, Ivan Luťanský, Gustav Opočenský, Jan Teplý st., Jiří Smutný, Jiří Pokora, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Pokorová, Miloslav Homola, Martin Šotola, Zdeňka Sajfertová, Tomáš Vacek, Pavel Rejlek