Batesův motel (TV seriál) Bates Motel

03.07.2016 09:20

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2016, 33 h 34 min (Minutáž: 42x50 min)

Hudba:

Chris Bacon

Hrají:

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden

Obsah

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda). Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život. Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní.(Česká televize)

Obsah epizod
1. série (2013)
DÍL 1.Nejdřív máš sen, pak zemřeš (First You Dream, Then You Die) - Do White Pine Bay přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová s šestnáctiletým synem Normanem a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, ale skrývá některá nepěkná tajemství...
DÍL 2.Hezké město jsi vybrala, Normo... (Nice Town You Picked, Norma...) - Norma se zbavuje stop po vraždě bývalého majitele Summerse, který ji napadl, když se v jejím a Normanově životě znovu objeví její starší syn Dylan. Norman je svědkem ošklivé nehody Bradleyina otce a společně s Emmou si prohlíží tajemný skicář, který objevil v motelu. Zástupci zákona Normě naznačí, že spousta věcí se v městečku řeší „mimosoudně" a Norman s Emmou při procházce v lese narazí na velké marihuanové pole.
DÍL 3.Co je to s Normanem (What's Wrong With Norman) - Norman se matce přizná, že si nechal Summersův pásek, ale ten zmizel. Norma zjistí, že ho při prohlídce našel zástupce Zack Shelby a stopil ho, aby ji chránil. Ví, že se Zackovi líbí, a vyspí se s ním. Dylan získá práci jako hlídač marihuanového pole a sblíží se s Normanem.
DÍL 4.Věř mi... (Trust Me) - Rozrušená Bradley se s Normanem vyspí, což hluboce zasáhne jeho matku. Norman v Zackově sklepě objeví zjevně unesenou čínskou dívku a začne mít o matku strach. Dylan osočí matku kvůli všemu, co údajně napáchala, a chce vzít Normana k sobě. Do motelu přijde šerif a zatkne Normu za vraždu Keitha Summerse.
DÍL 5.Výhled na oceán (Ocean View) - Norman zaplatí za matku kauci a Zack z lásky zlikviduje důkazy proti ní. Dylan si půjčí od svého parťáka 3000 dolarů a vzápětí je svědkem jeho vraždy rukou feťáka. Emma s Normanem objeví Číňanku na opuštěné Summersově lodi v přístavu a řeknou o ní Normě. Dívka identifikuje svého věznitele.
DÍL 6.Pravda (The Truth) - Dylan s Normanem zahodí Summersův pásek v přístavu do moře. Shelby objeví v motelu schovávající se Číňanku a začne ohrožovat Normu. Dylan ho nakonec zastřelí, aby zachránil rodinu. Ve vzácné chvilce porozumění řekne Norma Dylanovi pravdu o otcově smrti. Zabil ho Norman v záchvatu zuřivosti, ale nic si z toho nepamatuje.
DÍL 7.Muž v čísle 9 (The Man in Number 9) - Šerif Romero vysvětlí smrt svého zástupce jako zabití lumpa v přestřelce. V motelovém pokoji č. 9 se na základě staré rezervace ubytuje záhadný Jack Abernathy. V motelu začne Emma pracovat jako výpomoc. Norman se snaží vysvětlit Bradley, že ji miluje, ale dívka ho odvrhne. Norman se ujme zaběhlého psa.
DÍL 8.Chlapec a jeho pes (A Boy and His Dog) - Norman přijde o svého psa pod koly auta a zanese ho k Emmině otci, který se živí vycpáváním zvířat. Neobvyklé řemeslo ho začne přitahovat. Abernathy Normě naznačí, že zná pravdu nejen o Shelbym, ale i o Summersovi. Ta ho vyhodí z pokoje. Dylan v motelu ubytuje skupinu „krouhačů". Norma má radost ze zákazníků a pozve Dylana na večeři. Po návratu ji však čeká děsivé překvapení.
DÍL 9.Pod vodou (Underwater) - Norma chce nabídnout motel k prodeji, protože stavbě plánované objížďky města se už nedá zabránit. Podle realitního makléře ale nemá šanci. Dylan předá Bradley osobní věci z kanceláře jejího otce, kterou v práci zdědil. Abernathy ohrožuje Normu pistolí, neboť se domnívá, že má 150 000, které mu dlužil Summers. Souhlasí, že mu je v přístavu předá.
DÍL 10.Půlnoc (Midnight) - Šerif Romero řekne Normě, že jí pomůže. Žena si přesto opatří od Dylana pistoli. Norman se na tancovačce vtírá k Bradley, až ho zmlátí její kluk. Jeho zraněné oko mu ošetří učitelka Watsonová, která má pro chlapce zjevnou slabost. Norma se v přístavu stane svědkem toho, jak Romero zastřelí Abernathyho. Když je doma, přiběhne rozrušený Norman...

2. série (2014)
DÍL 1.Mrtvá, ale ne zapomenutá (Gone But Not Forgotten) - Po pohřbu slečny Watsonové, jejíž vražda zůstává nevyšetřena, Norman často navštěvuje její hrob. Deprimovaná Bradley se pokusí o sebevraždu, a když se dozvídá, že její otec měl s učitelkou poměr, rozhodne se navštívit jejího dalšího milence, bývalého otcova šéfa Gila. Norma si dělá starosti nejen kvůli čím dál uzavřenějšímu Normanovi, ale také kvůli přípravám na stavbu plánovaného obchvatu.
DÍL 2.Stín pochybnosti (Shadow of a Doubt) - Norman schová v motelu zoufalou Bradley, která zastřelila Gila. Na místo zabitého předáka přichází horkokrevný Zane Morgan, podle něhož je za zločin zodpovědná konkureční drogová rodina Nicka Forda. Norma ve snaze znovu navázat s Normanem přerušené pouto přihlásí oba na divadelní konkurz. Norman souhlasí, ale musí požádat Dylana, aby místo něho odvezl Bradley pryč z města.
DÍL 3.Caleb (Caleb) - Norma je zklamaná, když nedostane roli v muzikálu, ale zato získá přítelkyni v původní režisérce představení Christine Heldensové. Na večírku se seznámí s jejím bratrem Georgem i s Nickem Fordem, který sdílí její nelibost se stavbou silničního obchvatu. Nečekaný příjezd Normina bratra Caleba způsobí rozruch, vrcholící rvačkou mezi Dylanem a Normanem.
DÍL 4.Odchod (Check-Out) - Dylan, který se od Normy dozvěděl, že Caleb je jeho otcem, se zpije do němoty, obviní matku z intrikánství a opustí motel. Když je jeden z Fordových dělníků zabit, šerif Romero důrazně varuje Zanea. Mezitím trýzněný Norman vyhledá Caleba, aby pomstil matčino příkoří. Potom si však nic nepamatuje a z transu ho dostane až jeho nová kamarádka Cody.
DÍL 5.Mistr útěků (The Escape Artist) - Norman se Cody přizná, že to není poprvé, kdy měl náhlý výpadek paměti, a dívka se mu svěří se svým nelehkým soužitím s násilnickým otcem. Šerif Romero se ubytuje u Normy v motelu, když jeho dům do základů vyhoří. Varuje ji před spojenectvím s Nickem Fordem. Dylan v pouliční přestřelce zachrání Zaneovi život a skončí v nemocnici.
DÍL 6.Skok do vody (Plunge) - Norma chce kandidovat do Městské rady na uvolněné místo po radním Bermanovi, který se stal obětí autonehody. Také musí zaujmout stanovisko k nepokrytému dvoření rozvedeného právníka George. Norman zažije další výpadek paměti a starostlivá Cody se o tom zmíní před Emmou, což mladíka rozlítí. Dylan se v nemocnici probere a konečně se setkává se svým nejvyšším šéfem.
DÍL 7.Presumpce neviny (Presumed Innocent) - Šerif uzavře vyšetřování smrti Codyina násilnického otce jako nehodu. Normanův výbuch vzteku tak zůstává bez následků, ale jeho DNA se shoduje s druhým vzorkem semene, nalezeným u zavražděné slečny Watsonové. Zane uspořádá nájezd na Fordův sklad trávy, kterého se Dylan odmítne zúčastnit. Nick Ford se rozhodne vůči konkurenci rázně zakročit.
DÍL 8.Kolaps (Meltdown) - Nick Ford si prostřednictvím Normy domluví s Dylanem schůzku. Chce po něm, aby zabil Zanea Morgana, jinak neručí za eskalaci drogové války, která by ohrozila celou Dylanovu rodinu. Norma se pohádá s Normanem kvůli jeho výpadkům paměti a z trucu se vyspí s Georgem, i když ho v podstatě nesnáší. Normana někdo přepadne a odveze na neznámé místo.
DÍL 9.Bedna (The Box) - Nick Ford zavolá Normě a řekne jí, že pokud chce ještě vidět Normana, musí Dylan udělat to, oč ho žádal. Norman je zatím zavřený v železné bedně v zemi kdesi v polích a v blouznivých reminiscencích se mu vracejí podrobnosti jeho posledního setkání se slečnou Watsonovou. Dylan navštíví pečlivě střeženého Zanea Morgana v jeho úkrytu. Jde za Nickem Fordem, aby ho informoval, kde Zanea najde, ale jeho návštěva se neplánovaně zvrtne.
DÍL 10.Neměnná pravda (The Immutable Truth) - Šerif Romero pomůže Dylanovi najít Normana a zamaskovat jeho zabití Nicka Forda. Drogová válka tak dospěje ke svému konci a po smrti Zanea a jeho sestry se Dylan stává kandidátem na vedení Morganova byznysu. Norman jde na detektor lži, který má zjistit, zda má něco společného s vraždou slečny Watsonové. Norma, která zná pravdu, s napětím očekává výsledky testu.

3. série (2015)
DÍL 1.Smrt v rodině (A Death in the Family) - Norman má hned první den ve škole nepříjemné halucinace, v nichž vidí zavražděnou slečnu Watsonovou. Norma mu raději zařídí samostatné domácí studium. Dozvídá se také o smrti své matky, kterou léta neviděla. Do města se vrací její bratr Caleb a Norman pozve Emmu na rande, i když se mu líbí nová obyvatelka motelu Annika.
DÍL 2 Klub Arkánum (The Arcanum Club) - Norma prohledá pokoj zmizelé Anniky a najde tam pozvánku na večírek do klubu Arkánum. Kus papíru však ke vstupu nestačí. Ale vzbudí alespoň zájem šerifa Romera. Norman s Emmou na své první schůzce diskutují o sexu, zatímco Dylan, který na svém pozemku ukrývá Caleba, dostane podivnou sousedskou návštěvu.
DÍL 3.Přesvědčování (Persuasion) - Šerif Romero vyšetřuje Anničino zmizení a dostává se do rozepře s bohatým podnikatelem Bobem Parisem, který je předsedou klubu Arkánum. Norma se ve škole, kam chodí na obchodní kurzy, seznámí s učitelem psychologie Finniganem. Norman má obavy, jestli v jednom ze svých oken nějak neublížil Annice. Dívka se pak večer objeví zraněná v motelu.
DÍL 4.Heslo (Unbreakable) - Norma dá Dylanovi flešku, kterou dostala od umírající Anniky, aby se pokusil prolomit její heslo. Norman nese jejich tajnosti nelibě, protože si myslí, že se týkají jeho. Navíc se jeho vztah k Emmě nevyvíjí kvůli Normě dobře. Norman na Dylanově farmě objeví Caleba a hrozí bratrovi, že to prozradí matce.
DÍL 5.Dohoda (The Deal) - Bob Paris tuší, že Norma něco od Anniky dostala, a zvyšuje svůj tlak. Gunner, který pomáhá Dylanovi na farmě, náhodou flešku najde a rozluští její obsah. Norma požádá o pomoc Romera, který jí pomůže se s Parisem dohodnout. Norman, který začíná mít halucinace, řekne matce o Calebovi a Norma ztratí nervy, sbalí se a odjede pryč.
DÍL 6.Norma Louise (Norma Louise) - Norma dojede do Portlandu, kde si koupí nové šaty a auto. Skončí u psychologa Finnigana, kterému do detailu vypráví o svých problémech s Normanem. Mladík, zničený matčiným odchodem, začne před Dylanem přebírat její osobnost. Šerif Romero je postřelen a musí se jednou provždy vypořádat se svým možným nástupcem. Norma ráno vystřízliví ze svého útěku a vrací se do motelu připravená přijmout kajícného Caleba.
DÍL 7.Poslední večeře (The Last Supper) - Dylan se sbližuje s Emmou, když od jejího otce zjistí, že je mnohem víc nemocná, než si připouští. Romero dostane od Normy flešku a zjistí, že finanční záznamy drogových obchodů kompromitují nepřímo i jeho. Finnigan posoudí Normanův stav a doporučí Normě odbornou pomoc. Norma uspořádá společnou večeři, jíž se kromě jejích synů zúčastní i Emma, Caleb a šerif Romero.
DÍL 8.Jáma (The Pit) - Bob Paris začne plnit svou část dohody a nechá u motelu vykopat jámu na nový bazén. Jeho muži unesou Finnigana a vypáčí z něho veškeré informace o Normě. Romero ukončí své přátelství s Normou, protože má oprávněný pocit, že mu stále o některých věcech lže. Dylan s Calebem mají za tučnou odměnu odvézt pro svého souseda Chicka zásilku zbraní do Kanady.
DÍL 9.Šílenství (Crazy) - Bradley, která se vrátila do města, zjišťuje, že její matka se rychle zotavila ze ztráty manžela i dcery, a marně se snaží znovu navázat vztah s Normanem. Caleb, jenž s Dylanem jen se štěstím vyvázl z kanadské pasti, vymlátí z Chicka slíbenou odměnu a dá ji Dylanovi. Pak odjede z města. Romero předá flešku agentům DEA, kteří zahájí vyšetřování.
DÍL 10.Bezvědomí (Unconscious) - Dylan musí dodat Emmě před transplantací odvahu. Jejich city jsou vzájemné. Agenti DEA plánují zatčení Boba Parise, ale šerif Romero svého někdejšího kamaráda varuje. Ví, že bude muset zjednat spravedlnost sám. Norman zjistí, že matka uvažuje o jeho umístění do ústavu, a rozhodne se utéct s Bradley. Matčina přítomnost v jeho mysli je ale silnější...

4. série (2016)
DÍL 1. A Danger To Himself And Others (A Danger To Himself And Others) -
DÍL 2. Goodnight, Mother (Goodnight, Mother) -
DÍL 3. 'Til Death Do You Part ('Til Death Do You Part) -
DÍL 4. Lights Of Winter (Lights Of Winter) -
DÍL 5. Refraction (Refraction) -
DÍL 6. The Vault (The Vault) -
DÍL 7. There's No Place Like Home (There's No Place Like Home) -
DÍL 8. Unfaithful (Unfaithful) -
DÍL 9. Forever (Forever) -
DÍL 10. Norman (Norman) -

5. série (2017)
DÍL 1: Dark Paradise (Dark Paradise) -
DÍL 2: The Convergence Of The Twain (The Convergence Of The Twain) -

https://www.csfd.cz/film/331347-batesuv-motel/komentare/#
Producent -
American Genre Film Archive, Kerry Ehrin Productions,Universal Television,A&E Television Networks, Wolper Organization, The