Asterix a Obelix / Astérix et Obélix contre César (1999/106/Francie, Německo, Itálie/Dobrodružný, Komedie, Rodinný, Fantasy) 69% -Originál DVD-

20.12.2020 12:00
JEDNOU VĚTOU
„Je rok 50. př. Kristem. Celá Galie je obsazena Římany... Celá? Ne! Jedna vesnice, obývaná nepoddajnými Galy, ještě stále odolává nájezdníkům."

OBSAH
Římští kolonizátoři ovládli Galii - kromě jedné jediné vesnice, kde se padesát obyvatel dokáže bránit mnohonásobné přesile díky zázračnému posilujícímu nápoji. Ten vyrábí místní druid Panoramix. Římský guvernér Detritus se chce nápoje zmocnit a uchvátit moc vládce Caesara. Jenže nepočítá s tím, že chytrý Asterix a jeho kamarád Obelix, který spadl do kouzelného nápoje jako dítě, a proto má sílu i bez nápoje, s pomocí Obelixova pejsánka Idefixe a samozřejmě druida Panoramixe, mu to pěkně zavaří - a ještě se u toho budou skvěle bavit. Bavit se budou i diváci, kteří zhlédnou tuto výpravnou adaptaci jednoho z nejpopulárnějších evropských komiksů.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jednou to přijít muselo a své národní hrdiny si Francouzé zfilmovat museli. Zaplaťpánbůh, že se do toho opřeli oni. Víme jak to také občas ve filmovém průmyslu bývá. Do režisérské stoličky se opřela hvězda, která každopádně věděla do čeho jde a tak to prostě nemohlo zklamat a také se to podle mě nestalo. Sice to není nijak geniální, ale zábavné určitě je. Příběh je spíše smíchanina základního prvního dílu s pár inovacemi, které ne že by překvapili, ale ač se snaží o vtip nakonec to vyzní trochu jinak. Důležitá byla hlavně věc, kdo se do hlavních rolí Asterixe a Obelixe opře. Řekl bych, že výběr se povedl na jedničku. Asterix, který by měl být lídr je sice trochu pozadu. Jenže Gerard Depardieu se pro Obelixe narodil. Tenkrát ještě trochu přitloustl a rozhodně neudělal na chybu. Vínko a sýry jeho postavě udělaly určitě dobře. Do role Obelixe určitě a nebudu lhát když řeknu, že právě kvůli němu na tenhle film, tak rád koukám. --- To je konec jeho vousu. - Na druhym konci bude on! - Tos vymyslel vlastní hlavou? (Malarkey) 4*

Kouzelným nápojem posilnění galští bojovníci brání svoji vesničku. Galské území již téměř podléhá římské nadvládě. Jedinou výjimkou stále zůstává malá vesnička, kterou udatně brání magickým lektvarem posílení bojovníci vedení mazaným Asterixem a siláckým Obelixem. Úlisný guvernér Detritus se proto rozhodne zmocnit se jejich kouzelného nápoje. Jde o první hraný film ze slavné comicsové série, jehož autory jsou zesnulý Francouz René Goscinny a Ital Albert Uderzo. Film kombinuje motivy hned z několika comicsových dílů a působí tak dojmem, že tvůrci do prvního filmu chtěli nacpat co nejvíce. Tím se vytrácí kompaktnost filmu a vzniká dojem roztříštěnosti na více či méně zábavné epizody. Nápaditost filmu tedy lze hledat hlavně ve vynaložených prostředcích pro jeho natočení, které znamenaly, že se tento film stal nejdražším v dějinách francouzské kinematografie. Mohlo by se napsat, že Francouzi by měli svému comicsu rozumět co možná nejvíce, ale neměl jsem z toho až takový pocit. Claude Zidi je sice zkušený veterán francouzského filmu, ale tady se nepředvedl v nijak oslnivé formě. Snůška scének se dvěma sympatickými postavami extra dílo nedělá. Chyběla nějaká přidaná hodnota, kterou na rozdíl od filmu, comicsová předloha disponuje. A Christian Clavier s Gérardem Depardieu jsou ve svých postavách téměř roztomilí. 50% (kingik) 3*

Tento film je pro Francouze totéž, co u nás Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Převod legendární kreslené (v tomto případě comicsové) předlohy do hraného filmu. Výpravně pojatého, režírovaného legendou filmové komedie a obsazeného dalšími komediálními legendami, za přispění přehršle triků. A také výsledek je srovnatelný s Machem. Film, který člověk nemá to srdce zkritizovat, musí přiznat, že se celkem dobře bavil, ale... něco mu chybí. 60% (Oskar) 3*

VELKÁ RECENZE
Julius Caesar slaví vítězství nad celou Gálií, ale Lucius Detritus mu sděluje, že jedna malá vesnice stále odolává mnohonásobné přesile římského vojska. Poté Detritus odcestuje do kasáren v blízkosti vesnice, kde mu Centurion Caius Bonus vysvětluje, že Galům jejich druid Panoramix vaří kouzelný nápoj, který je dělá neporazitelnými. Detritus se rozhodne, že získá nápoj pro sebe.
Do vesnice zavítá falešný věštec, který Galům předpovídá příchod Římanů s pokladem. Všichni ho ve vesnici s nadšením přijmou kromě Asterixe, který ho považuje za šarlatána. Když do vesnice přijíždí výběrčí daní, je i se svým vojskem násilně vyhozen a oloupen o truhlu s penězi. Všichni mimo Asterixe se rozhodnou si truhlu nechat. Věštec později omámí Asterixe halucinogenními houbami, aby mohl truhlu ukrást. Krádež truhly se donese k Caesarovi, který po Detritovi požaduje podmanění galské vesnice, jinak ho předhodí lvům.
Detritus se svými muži se převlečou za druidy a unesou Panoramixe, když se účastní druidovské konference. Asterix a Obelix se vydají Panoramixe zachránit, ale jsou od sebe odděleny. Zatímco Obelix převlečený za legionáře se stane Detritovým osobním strážcem, Asterix je zavřen do žaláře k Panoramixovi, kde oba dva odolávají požadování kouzelného nápoje. Jenže když se Detritus rozhodne mučit Idefixe (Obelixova malého pejska), Panoramixovi nezbude nic jiného než nápoj uvařit. Detritus ho použije k uvěznění Caesara v železné masce. Asterix poté musí projít arénou přes různá nebezpečná zvířata, aby se dostal až k Detritovi a zachránil si tak život, jenže Detritus na něj pošle nestvůru, která ho začne škrtit a zoufalý Asterix se snaží dovolat pomoci u Obelixe. Ten ho nakonec vyslyší a nestvůru zneškodní. Poté společně vysvobodí Panoramixe, Idefixe i Caesara.
Caesar prosí Galy, aby mu pomohli porazit Detrita, který mezitím za použití svého kouzelného nápoje útočí na vesnici. Panoramix uvaří speciální kouzelný nápoj s mlékem dvouhlavého jednorožce (od velmi starého dědy), který vytvoří armádu klonů Asterixe a Obelixe. Caesar se poté opět vrátí k moci a udělí vesnici milost.
Scénář, který napsal režisér filmu Claude Zidi společně s Gérardem Lauzierem, je kombinací nejznámějších comicsových motivů a neohrožený, lstivý Asterix se svým dobráckým a nepřemožitelným přítelem Obelixem se v něm kupodivu staví na stranu Caesara, kterého chce svrhnout prohnaný guvernér Detritus a to za pomoci kouzelného nápoje, vyráběného galským mágem Panoramixem. Po několika neúspěšných pokusech se mága skutečně zmocní, a jako by to nestačilo objeví se ve vesnici podvodník Prolix se svými kupmány Anorexisem a Alkoholixem. Svými věštbami totiž značně zkomplikuje situaci ve vesnici a způsobí hrdinům nejednu horkou chvilku.
Příběhy, které vytvářel René Goscinny (text- zemřel v roce 1977) a Alberto Uderzo (kresby) si našly nadšené fanoušky nejen ve Francii, ale po celé Evropě a to včetně naší republiky, kde jsme se s jejich příhodami mohli od sedmdesátých let setkávat na stránkách časopisu Sedmička pionýrů, později Sedmička, a od roku 1992 v sešitových vydáních. A chopili se jich samozřejmě i filmaři. Po sérii celovečerních animovaných filmů, přišla v roce 1999 řada i na hranou verzi, kterou pochopitelně natočili francouzští filmaři, ovšem ve spolupráci s Německem a Itálií. Ta se stala nejnákladnější komedií v historii francouzské kinematografie (280 milionů franků) a v zemi svého vzniku i velkým diváckým úspěchem.
Asterix a Obelix (ve francouzském originále Astérix et Obélix contre César) je celovečerní hraný film z roku 1999 režiséra Claude Zidiho. Jde o první ze série hraných filmů na základě komiksů o Asterixovi Goscinnyho a Uderza. Film kombinuje prvky několika Asterixových příběhů: Asterix z Galie, Věštec, Asterix a Gótové, Asterix Legionářem, Asterix gladiátorem, Asterix a Kleopatra a Nesvár. Ve filmu účinkují Christian Clavier, Gérard Depardieu, Roberto Benigni a Michel Galabru.
V době svého vydání šlo o nejdražší film v historii francouzské kinematografie. V roce 2002 byl překonán druhým dílem Asterix a Obelix: Mise Kleopatra.

Ocenění:
César Awards
2000 - Nejlepší výprava (nominace)

DABING
V českém znění: Pavel Trávníček – Christian Clavier (Asterix), Jiří Štěpnička – Gérard Depardieu (Obelix), Jiří Prager – Roberto Benigni (Lucius Detritus), Otakar Brousek st. – Claude Piéplu (Panoramix), Karel Heřmánek - Gottfried John (Julius Cesar), Vladimír Brabec – Daniel Prévost (Prolix), Miroslav Moravec - Jean-Pierre Castaldi (Caius Bonus), Soběslav Sejk – Michel Galabru (Majestatix), Sabina Laurinová - Laetitia Casta (Falbala), Stanislav Fišer - Sim (Geriatrix), Ludmila Molínová - Marianne Sägebrecht (Bonnemine), Karel Urbánek - Philippe Lehembre (Druid), Petra Hanžlíková - Arielle Dombasle (žena Geriatrixe), Josef Carda - Pierre Palmade (Kakofonix - zpěvák), Didier Cauchy (Brutus), Karel Richter - Beppe Chierici (Trolleybus), Ivan Vyskočil - Jean-Jacques Devaux (Verleihnix/Ordralfabetix - Appendix), Bohdan Tůma - Jean-Roger Milo (Automatix/Cetautomatix), Jiří Knot - Michel Muller (Zlosinus), Jan Hanžlík - Jean-Yves Thual (Metuzalix), Zdeněk Blažek - Pierre Lafont (starý druid), Roman Hájek - Hardy Krüger Jr. (Tragikomix, Falbalin snoubenec), Hana Czivišová, Roman Hemala, Josef Nedorost, Jiří Valšuba, Michal Gulyáš, Vladimír Kudla, Petr Pospíchal, Bohuslav Kalva, Vladimír Fišer (titulky).
Překlad: Lýdie Černá
Produkce: Pavla Draxlerová
Zvuk: Petr Posolda
Režie českého znění: Petr Pospíchal
Vyrobilo: pro Davay Barrandov studio, Dabing, 1999

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 29.7.1999
Premiéra Francie: 3.2.1999 AMLF
Premiéra Německo: 18.3.1999
Premiéra Itálie: 15.10.1999
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.1.2000 (VHS) Davay Home Video
Poprvé na DVD: 1.9.2006 H.C.E
Poprvé na Blu-ray: (Zatím navyšlo)

Tržby v ČR - Kč 5 307 238
Tržby celkem - $ 101 600 000
Návštěvnost v ČR 87 268
Náklady (Rozpočet) - $ 42 000 000

FILMY V SÉRII
Asterix a Obelix (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/asterix-a-obelix-asterix-et-obelix-contre-cesar-1999-106-francie-nemecko-italie-dobrodruzny-komedie-rodinny-fantasy-69/
Dobrodružný / Komedie, Francie / Německo, 1999
Režie: Claude Zidi, Hrají: Gérard Depardieu, Christian Clavier

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (Originál) gastonrolinc.webnode.cz/news/asterix-a-obelix-mise-kleopatra-asterix-obelix-mission-cleopatre-2002-103-francie-nemecko-dobrodruzny-komedie-rodinny-fantasy-65/
Dobrodružný / Komedie, Francie / Německo, 2002
Režie: Alain Chabat, Hrají: Gérard Depardieu, Christian Clavier

Asterix a Olympijské hry gastonrolinc.webnode.cz/news/a1240/
Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy, Francie / Německo / Španělsko / Itálie, 2008
Režie:  Frédéric Forestier, Thomas Langmann, Hrají: Gérard Depardieu, Clovis Cornillac
 
Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva gastonrolinc.webnode.cz/news/a1241/
Dobrodružný / Komedie, Francie / Španělsko, 2012
Režie: Laurent Tirard, Hrají: Gérard Depardieu, Edouard Baer
 
Asterix a Obelix: Říše středu gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/original-dvd180/
Francie, Komedie / Dobrodružný, 2023
Režie: Guillaume Canet, Hrají: Guillaume Canet, Gilles Lellouche
 
Tvůrci a herci
Claude Zidi (Režie), Claude Berri (Produkce), Jean-Jacques Goldman (Hudba), Roland Romanelli (Hudba), Tony Pierce-Roberts (Kamera), Hervé de Luze (Střih), Nicole Saunier (Střih), Karin Gmür (Casting), Gérard Moulévrier (Casting), Jean Rabasse (Scénografie), Sylvie Gautrelet (Kostýmy), Henri Morelle (Zvuk), Muriel Baurens (Masky), Claude Zidi (Scénář), Gérard Depardieu (Herec), Christian Clavier (Herec), Roberto Benigni (Herec), Michel Galabru (Herec), Claude Piéplu (Herec), Daniel Prévost (Herec), Pierre Palmade (Herec), Laetitia Casta (Herec), Arielle Dombasle (Herec), Sim (Herec), Marianne Sägebrecht (Herec), Gottfried John (Herec), Jean-Pierre Castaldi (Herec), Jean-Roger Milo (Herec), Hardy Krüger Jr. (Herec), Michel Muller (Herec), Herbert Fux (Herec), Franck-Olivier Bonnet (Herec), Andréa Ferréol (Herec), Beppe Chierici (Herec), Olivier Parthonnaud (Herec), Fedele Papalia (Herec), Patrick Bordier (Herec), Horst Sachtleben (Herec), Jérôme Chappatte (Herec), Jean-Marie Paris (Herec), Nicky Marbot (Herec), Michael Habeck (Herec), Loic Baylacq (Herec), Frank Vockroth (Herec), Dietmar Mössmer (Herec), Pierre Lafont (Herec), Olivier Achard (Herec), Jean-Paul Farré (Herec), Vincent Martin (Herec), André Chaumeau (Herec), Didier Cauchy (Herec), Michael Pan (Herec), Paul Rieger (Herec), Laurent Spielvogel (Herec), Philippe Lehembre (Herec), Mario Luraschi (Herec), Marc Amyot (Herec), Jean-Yves Tual (Herec), Daniel Del-Ponte (Herec), Udo Jolly (Herec)
 
1999/106/Francie, Německo, Itálie/Dobrodružný, Komedie, Rodinný, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Jména Galů v sobě obsahují slovní hříčku, nebo charakter jednotlivých postav, často bývají složená i z vícero slov. Astérix (Christian Clavier) je od slova aster, tedy chytrý, Obelix (Gérard Depardieu) od slova obelisk, symbol síly, druid Panoramix (Claude Piéplu) od slova panorama, kmet Agecanonix (Sim) vysoký, resp. kanonický věk, kovář Cetautomatix (Jean-Roger Milo) od spojení "To je samozřejmé", bard Assurancetourix (Pierre Palmade) záruka nebezpečí, pejsek Idéfix je od slova stálý nápad, šéf Abraracourcix (Michel Galabru) od slova zkrácená paže a rybář Ordralphabetix (Jean-Jacques Devaux) dle abecedního pořadí.
- Gérard Depardieu musel kvôli postave Obelixa pribrať 20 kíl. Ako sám priznal, nebol to pre neho veľký problém, pretože je milovníkom gastronómie. (tommy187)
- Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959.
- V době uvedení se jednaloo o nejdražší film francouzské kinematografie, než ho v roce 2002 překonal druhý díl Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002).
- Scénář do angličtiny přeložil Terry Jones (Monty Python), který navíc v anglické verzi nadaboval Gérarda Depardieua v roli mohutného Obelixe.
- Vůbec první převedení dobrodružství Asterixe a Obelixe na filmová plátna s živými herci. Už v roce 1960 chtěl však příběh natočit francouzský režisér Claude Lelouch s neprofesionálními herci, což se mu nakonec nepodařilo. O něco později přišel se stejným nápadem Louis de Funes, který si chtěl dokonce zahrát roli Asterixe, avšak realizace projektu se mu nepodařila. Navíc údajně chtěl hrát Asterixe bez kníru.
- Natáčelo se se živými aligátory a stovkou pavouků. Pavouci museli být každý večer přepočítáváni, aby se nějaký nezatoulal a nezpůsobil paniku. Měli znehybněná kusadla voskem, aby neohrozili štáb. Podle slov režiséra pokaždé nějaký chyběl.
 
Odkazy
 

Hrají:

Gérard Depardieu, Christian Clavier, Roberto Benigni, Michel Galabru, Claude Piéplu, Daniel Prévost, Pierre Palmade, Laetitia Casta, Arielle Dombasle, Sim, Marianne Sägebrecht, Gottfried John, Jean-Pierre Castaldi, Jean-Roger Milo, Jean-Jacques Devaux, Hardy Krüger Jr., Michel Muller, Herbert Fux, Franck-Olivier Bonnet, Andréa Ferréol, Beppe Chierici, Olivier Parthonnaud, Fedele Papalia, Patrick Bordier, Horst Sachtleben, Jérôme Chappatte, Jean-Marie Paris, Nicky Marbot, Michael Habeck, Loïc Baylacq, Frank Vockroth, Dietmar Mössmer, Pierre Lafont, Olivier Achard, Jean-Paul Farré, Vincent Martin, André Chaumeau, Didier Cauchy, Michael Pan, Paul Rieger, Laurent Spielvogel, Philippe Lehembre, Mario Luraschi, Marc Amyot, Jean-Yves Tual, Daniel Del-Ponte, Udo Jolly, Patrick Pierron, Patrick Massieu, Hervé Mahieux, Marie-Pascale Grenier, Lionel Robert, Bonaventure Gacon, Bernard Maître