Anglický pacient / The English Patient (1996/155/USA, Velká Británie/Romantický, Drama, Válečný) 80% -Originál DVD-

08.06.2022 02:05
JEDNOU VĚTOU
„V srdcích žije láska navždy."

OBSAH
Cenami ověnčenou adaptaci románu Michaela Ondaatjea o prokleté a tragické lásce, odehrávající se na pozadí druhé světové války, zrežíroval Anthony Minghella, který k ní zároveň napsal scénář. V italské polní nemocnici se Hana (Juliette Binocheová), zdravotní sestra z Kanady, stará o pilota, který byl těžce popálen v troskách letadla. Nemá žádné doklady a nemůže si vzpomenout na své jméno, takže mu díky jeho přízvuku začnou říkat “anglický pacient.” Když pak musí být nemocnice evakuována, Hana cestou usoudí, že by pacient neměl vzhledem k jeho žalostnému stavu cestovat daleko. Oba proto zůstanou v klášteře, kde mají být vyzvednuti později. Hana začne postupně z pacientových útržkovitých vzpomínek skládat dohromady jeho příběh. Snímek Anglický pacient, z něhož se okamžitě stal hit, získal devět Oscarů včetně sošek za nejlepší film a nejlepší herečku ve vedlejší roli, kterou za svůj výkon obdržela Juliette Binocheová. (HBO GO)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přiznávám se k jedné věci. Tenhle film mě rozbrečel. Rozbrečel mě tak, jako dlouho žádný jiný. Anglický pacient má totiž všechny předpoklady k tomu, aby to dokázal a já mu sednul na lep jak osmiletá školačka. Jedná se totiž o další z řady osudových příběhů lidí, kteří žili a prožili období druhé světové války. Ten je ale vyprávěn z dvou časových rovin. Tedy před koncem války a před začátkem války. Vše dává svůj smysl, herci se tu herecky naprosto perfektně předvádí a i když hudba není to, kvůli čemu byste na film neměli zapomenout, vše vynahrazují krásné záběry a scenérie na severní Afriku třicátých let, které v dobré režii nemohou nikdy zklamat. Necelé tři hodiny utíkaly závratným tempem a jediné, co burcovalo čím dál víc, tak vztah Ralph Fiennese s Kristin Scott Thomas. Herci celkově tu mají velké slovo. Kromě těch dvou tu herecky kouzlí i krásná Juliette Binoche. Je vlastně hrozně dobře, že si režisér vybojoval tyto herce a nebyl donucen k Hollywoodu. Působí to na diváka daleko upřímněji, za což si vysloužil i náležité ocenění. Jestli existuje nějaká osudová romantika s velkým nádechem epičnosti, tak to pro mě navždy bude Anglický pacient. (Malarkey) 5*

V čem je kouzlo tohoto filmu? Je milion a jeden odpůrce, který tvrdí, že jde o kravinu která nemá obdoby. Je tu milion a jeden člověk, který se rozpláče po skončení tohoto filmu a ještě mnoho let na něj bude vzpomínat jako na něco naprosto úžasného. V čem je kouzlo? V režii skoro neznámého a v té době nezkušeného Anthony Minghella?Musím uznat, že jeho režie je zvláštní, pomalá, hodně dáva na detail, ale miluje velké krásné exteriéry. Na co by mu to, ale bylo bez herců? Hvězdy jako Ralph Fiennes, který i přes hraní pod latexovou maskou hraje jak dokáže a nebo má oblíbená nevinná Juliette Binoche, která s Kristin Scott Thomas předvádí krásu ženy, po které touží muži. Čím to tedy je? Hudbou, která je příjemná, avšak nijak úžasná a bez filmu asi neposlouchatelná? nic z toho. Jde o kouzlo, které má jen jeden film z tisícovky. O kouzlo, které vás začaruje a na konci vyhodí, na nic se neptá a jen odpovídá. Jen dvě možnosti jsou. Bud si na konci řeknete, že to byl nejkrásnější film ve vašem životě a nebo to je největší kravina, která kdy získala Oscara. Rozhodnutí je na vás, ale mě tato osudová láska, která se naplňuje a vylévá jako sklenička s vodou ve mě nechala něco zvláštního hořkého, ale přesto uspokojivého. Když pochopíte hlavní postavu pochopíte vše. Pro mě je tento film už víc než romantickým příběhem, přímo příběhem toho co dokáže opravdová láska ... a nepřestávám na závěr utírat slzy ani po desáté... (Djkoma) 5*

Těžce "zraněný" anglický pacient, nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla, si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž ve vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Těžkopádně pojatá romance má ve svých řadách herce, do kterých se nelze zamilovat anebo si je přes jejich pohnuté osudy oblíbit. To byl čistě můj osobní pocit z nich. V tom případě pak už jen hrozí nuda, pěkně nasnímané obrázky, dobře odvedená práce maskérů a také po technické stránce zvládnutý film, ale nad tím vyvstává pocit sklíčenosti nad filmem, který mě neoslovil. 40% (kingik) 2*

OLDIES FILMU
Anglický pacient se stal tak trochu symbolem všech oscarovek, které vyhrály sošku za nejlepší film, ale nevynutily si nehynoucí lásku publika. Jaksi se na ně pozapomnělo. Pacient je právě tím snímkem, na který se ukazuje, když se má zpochybnit vkus Akademie a její schopnost reflektovat to nejdůležitější, co se zrovna ve filmovém světě událo. Jistě, Anglický pacient není Minghellovým nejlepším filmem (tím je samozřejmě geniálně rafinovaný Ripley), jeho mezinárodní obsazení diváky tolik nepřitahovalo a okázale velkofilmové reminiscence na Vzpomínky na Afriku se míjely s tím, co v druhé polovině devadesátých let nejvíc frčelo. Přeci jenom, v éře mezi Terminátorem 2, Dnem nezávislosti, Titanicem, Matrixem a Klubem rváčů takováhle oldschoolová (nebo rovnou zpátečnická?) romance nemohla uchvátit tolik diváckých srdcí. Přesto si dovolím tvrdit, že grilování Anglického pacienta je trochu nefér. V rámci svého žánru totiž jde o špičkové vyprávění, plné vášně, osudovosti a všech těch velkých momentů, díky kterým vznikají i velké hollywoodské bijáky. Trailer připomene všechny ty srdceryvné okamžiky v působivé hudební koláži, která by v HD samozřejmě vyzněla mnohem líp (i nedostupnost kvalitní verze vypovídá o vztahu diváků k filmu), nicméně i takto dokáže vyvolat emocionálně syté vzpomínky na rozmáchlou romanci. Bratři Weinsteinové ji tehdy dokázali svými dlouhými prstíky vnutit Akademii a my uvidíme, nakolik se jim něco podobného povede letos s Královou řečí. Colin Firth každopádně bude znovu u toho…

VELKÁ RECENZE
Anglický pacient (v originále The English Patient) je historické romantické drama, na kterém spolupracovala USA a Spojené království. Film režíroval Anthony Minghella a hlavními herci jsou Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas a Naveen Andrews. Film měl premiéru v USA 15. listopadu 1996. Film získal celkově devět Oscarů - nejlepší film, režie, herečka ve vedlejší roli, kamera, výprava, kostýmy, střih, hudba a zvuk.
"Každou noc si odřezávám srdce, ale ráno ho mám zase na místě." Velkolepé adaptaci románu Michaela Ondaatjeho, za který spisovatel získal prestižní Man Bookerovu cenu, patřil večer s předáváním Oscarů, neboť v nejpřesvědčivějším vítězství od filmu Poslední císař v roce 1987 získala celkem devět sošek. Bylo to obzvlášť pozoruhodné u filmu, na nímž scenárista a režisér během přípravy téměř zoufal. "Opojený" poetickou knihou strávil přes tři roky neustálým přepisováním, přičemž značně rozšířil k nezdaru odsouzený milostný vztah v jádru příběhu. Nezávislý producent Saul Zaentz (Přelet nad kukaččím hnízdem (1975), Amadeus (1984)) původně našel finanční podporu ve studiu 20th Century Fox, ale neshody, například kolem obsazení Kristin Scott Thomasové místo nějaké americké herečky, vyvrcholily tím, že studio ze spolupráce odstoupilo. Produkce se přerušila, dokud s dalšími financemi nepřišel Miramax.
Vážně popálený a znetvořený pilot je nalezen koncem druhé světové války v troskách svého dvojplošníku v Severní Africe. Zjevně trpí ztrátou paměti, nedaří se ho identifikovat, ale provděpodobně jde o Angličana. Umírá v péči zdravotní sestry Hany, francouzské Kanaďanky. Společně se uchýlí do zpustošeného italského kláštera, kde se k nim připojí Kanaďan a dva odborníci na zneškodňování bomb. Dochází k intimnímu zkoumání paměti, ztrát a uzdravování. Záhadný pacient - z něhož se vyklube maďarský hrabě Laszlo Almásy - si postupně vybavuje svou minulost v Toskánsku, Káhiře a na Sahaře mezi koncem třicátých let a rokem 1945. Almásyho láska k vdané Katharine Cliftonové končí tragickými důsledky.
Film obsahuje dva základní prvky, aby strhnul diváka. Příběh je spletitý, ale klasicky, vášnivě romantický. A produkce je pečlivě umělecká, opakovaně přirovnávaná ke stylu Davida Leana, od snových leteckých záběrů a dramatických písečných bouří po smyslné milostné scény a okouzlující efekty: jeskynní nástěnné malby zkoumané ve světle baterky, kostelní fresky osvětlené plamenem. Velkolepý rozměr Anglického pacienta, jeho majestátnost na velkém plátně a cit pro váhu příběhu si zasluhují uznání jako obrovský umělecký i technický úspěch.

O FILMU
Filmová práva na Anglického pacienta zakoupil nezávislý producent Saul Zaentz, který proslul především spoluprací s Milošem Formanem (mj. Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Jako režiséra angažoval do té doby nepříliš známého Anthonyho Minghellu, který předlohu také scenáristicky zpracoval do tvaru, jenž respektoval jak strukturu románu, tak i možnosti jeho vizuálního ztvárnění. Větší část rozpočtu měla výměnou za americká distribuční práva hradit společnost 20th Century Fox. Hollywoodské studio však mělo pocit, že by bylo vhodné látku nějakým způsobem komerčně zatraktivnit, a trvalo na obsazení Demi Mooreové do klíčové role Katharine, s odůvodněním, že Angličanka Kristin Scott Thomasová je málo známá. Když Zaentz i režisér trvali na svém, 20th Century Fox z projektu vycouvala. To vše v okamžiku, kdy už začalo vlastní natáčení. Hrozící katastrofu zažehnala dravá společnost Miramax, která měla dost rozumu, aby věřila komerčnímu potenciálu filmu, a přitom nechala Zaentze, aby točil podle svých a režisérových představ.
Jak autor předlohy, tak i tvůrci filmu prohlásili, že aktéři příběhu i jejich osudy jsou dílem fikce, nicméně postava maďarského hraběte Almásyho je skutečná. Žil v letech 1895-1951, byl vychován v Anglii, stal se pilotem a také se podílel na mapování Sahary. Potud se fikce shoduje se skutečností. Skutečný Almásy však byl na rozdíl od filmového homosexuálem, nabízel se neúspěšně jako špion Angličanům i Italům a nakonec pracoval pro Němce (byl dokonce vyznamenán maršálem Rommelem). Po válce se vrátil do Maďarska, kde zase pro změnu pracoval pro KGB.
Natáčení probíhalo na přelomu let 1995 a 1996 v římských ateliérech Cinecitta, v toskánské Pienze, ve Viareggiu a také v Benátkách, jejichž známý Hotel des Bains na Lidu posloužil jako káhirský hotel Shepheard´s, který má ve filmu podstatnou roli. Egyptské hlavní město tvůrci museli vyloučit, neboť se za padesát let příliš změnilo. Další káhirské exteriéry se realizovaly v tuniských městech Tunis a Sfax, jiné tuniské město El Mahdia se proměnilo v egyptský Tobruk.
Značnou komplikaci představovala maska titulní postavy. Její představitel Ralph Fiennes se každé ráno před natáčením musel podrobit více než pětihodinovému pobytu v maskérně. Navíc trval na tom, že maska bude vždy kompletní, i když to nebudou záběry toho dne vyžadovat. Údajně mu to pomáhalo lépe se ztotožnit s postavou. Návrh a provedení masky znetvořujících popálenin byly dílem odborníků ze známé firmy Jim Henson´s Creature Shop, z jejichž dílny pocházejí např. loutky Muppets nebo oblíbení Želví nindžové.
Zaentzova a Minghellova neústupnost se vyplatily. Anglický pacient se stal nejen divácky velmi úspěšným snímkem, ale také sběratelem nejrůznějších ocenění. Při udílení Oscarů za rok 1996 si film nakonec odnesl devět sošek - za nejlepší film, režii, kameru, výpravu, kostýmy, střih, hudbu, zvuk a za ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Juliette Binocheová za postavu Hany). V dalších třech kategoriích zůstalo pouze u nominací - scénář podle předlohy, mužský a ženský výkon v hlavní roli (Ralph Fiennes v titulní úloze a Kristin Scott Thomasová jako Katharine).

Ocenění:
Academy Awards
1997 - Nejlepší film
1997 - Anthony Minghella (Režie)
1997 - Juliette Binoche (Vedlejší herečka)
1997 - John Seale (Kamera)
1997 - Střih
1997 - Gabriel Yared (Dramatická hudba)
1997 - Výprava
1997 - Kostýmy
1997 - Mix zvuku
1997 - Ralph Fiennes (Hlavní herec) (nominace)
1997 - Kristin Scott Thomas (Hlavní herečka) (nominace)
1997 - Anthony Minghella (Adaptovaný scénář) (nominace)

Golden Globes
1997 - Nejlepší film - drama
1997 - Gabriel Yared (Nejlepší hudba)
1997 - Ralph Fiennes (Nejlepší herec - drama) (nominace)
1997 - Kristin Scott Thomas (Nejlepší herečka - drama) (nominace)
1997 - Anthony Minghella (Nejlepší režie) (nominace)
1997 - Juliette Binoche (Nejlepší herečka ve vedlejší roli) (nominace)
1997 - Anthony Minghella (Nejlepší scénář) (nominace)

BAFTA
1997 - Nejlepší film
1997 - Juliette Binoche (Nejlepší herečka ve vedlejší roli)
1997 - Anthony Minghella (Nejlepší adaptovaný scénář)
1997 - John Seale (Nejlepší kamera)
1997 - Nejlepší střih
1997 - Gabriel Yared (Nejlepší hudba)
1997 - Anthony Minghella (Nejlepší režie) (nominace)
1997 - Ralph Fiennes (Nejlepší herec v hlavní roli) (nominace)
1997 - Kristin Scott Thomas (Nejlepší herečka v hlavní roli) (nominace)
1997 - Nejlepší zvuk (nominace)
1997 - Nejlepší kostýmy (nominace)
1997 - Nejlepší masky (nominace)
1997 - Nejlepší výprava (nominace)
 
European Film Awards
1997 - Juliette Binoche (Nejlepší herečka)
1997 - John Seale (Nejlepší kamera - Cena Carlo di Palma)
1997 - Anthony Minghella (Nejlepší film) (nominace)

Berlinale IFF
1997 - Juliette Binoche (Stříbrný medvěd za nejlepší ženský herecký výkon)
1997 - Anthony Minghella (Zlatý medvěd za nejlepší film) (nominace)

Premios Goya
1998 - Anthony Minghella (Nejlepší evropský film) (nominace)

Florida Film Critics Circle Awards
1996 - John Seale (Nejlepší kamera)

Los Angeles Film Critics Association
1996 - John Seale (Nejlepší kamera)

César Awards
1998 - Nejlepší zahraniční film (nominace)

DABING
V českém znění: Vladimír Dlouhý - Ralph Fiennes (hrabě Laszlo de Almásy), Simona Postlerová - Juliette Binoche (Hana), Tomáš Juřička - Willem Dafoe (David Caravaggio), Kateřina Brožová - Kristin Scott-Thomas (Katharine Clifton), David Prachař - Naveen Andrews (Kip), Jaromír Meduna - Colin Firth (Geoffrey Clifton), Miloš Vávra - Julian Wadham (Madox), Jiří Plachý - Jürgen Prochnow (major Muller), Ivan Richter, Vladimír Kudla, Jiří Schwarz, Vladimír Čech, Jaroslav Kaňkovský, Dana Černá, Helena Brabcová, Ludvík Král.
Spolupracovaly: Radka Lehká, Olina Smíšková
Asistentka režie: Jana Kovaříková
Překlad: Petra Jungwirthová
Zvuk: Miloš Sommer
Produkce: Zdeněk Franc
Dialogy: František Kolín
Režie: Vladimíra Wildová
Vyrobil: Bontonfilms 1997

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.3.1997 Bontonfilm
Premiéra USA: 6.12.1996 Miramax Films
Premiéra Velká Británie: 14.3.1997
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.10.1997 (VHS) Bonton Home Video, 13.6.2005 (DVD) H.C.E.
Poprvé na VHS: 1.1.1998
Poprvé na DVD: 30.5.2005 SPI Film
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 7 742 488
Tržby celkem - $ 231 976 425
Návštěvnost v ČR 153 736
Náklady (Rozpočet) - $ 27 000 000
 
Tvůrci a herci
Anthony Minghella (Režie), Saul Zaentz (Produkce), Gabriel Yared (Hudba), John Seale (Kamera), Walter Murch (Střih), Michelle Guish (Casting), David Rubin (Casting), Stuart Craig (Scénografie), Ann Roth (Kostýmy), David Parker (Zvuk), Ann Roth (Masky), Anthony Minghella (Scénář), Michael Ondaatje (kniha) (Předloha), Ralph Fiennes (Herec), Juliette Binoche (Herec), Willem Dafoe (Herec), Kristin Scott Thomas (Herec), Naveen Andrews (Herec), Colin Firth (Herec), Julian Wadham (Herec), Jürgen Prochnow (Herec), Kevin Whately (Herec), Clive Merrison (Herec), Nino Castelnuovo (Herec), Peter Rühring (Herec), Torri Higginson (Herec), Matthew Ferguson (Herec), Sebastian Schipper (Herec), Gregor Truter (Herec), Sebastian Rudolph (Herec), Raymond Coulthard (Herec), Simon Sherlock (Herec), Jason Done (Herec), Lee Ross (Herec), Geordie Johnson (Herec), Sondos Belhassen (Herec), Rim Turkhi (Herec), Anthony Smee (Herec), Dominic Mafham (Herec), Hichem Rostom (Herec), Amanda Walker (Herec), Liisa Repo-Martell (Herec), Philip Whitchurch (Herec), Abdellatif Hamrouni (Herec), Fritz Eggert (Herec)
 
1996/155/USA, Velká Británie/Romantický, Drama, Válečný
 
Zajímavost k filmu
- Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 1996 v Los Angeles.
- Díky tomuto snímku získal zvukař Mark Berger svého 4. Oscara. Pozoruhodné je, že se současně jednalo také o jeho 4. nominace.
- Literární předlohou pro tento film byl stejnojmenný román kanadského spisovatele Michaela Ondaatjeho.
- László Almásy je skutečná postava. Byl maďarským šlechticem, narodil se v roce 1895 a zemřel 1951. Byl pouštním výzkumníkem. Zemřel na úplavici. Příběh filmu tedy není založen na skutečné události, pouze některá jména s některými fakty jsou shodná či podobná.
- Původně mělo film financovat studio 20th Century Fox, ale mezi studiem a producenty vznikly neshody ohledně obsazení. U Foxů si totiž do role Katharine Clifton přáli známější herečku než Kristin Scott Thomas; o tuto roli například tvrdě bojovala Demi Moore. I pro roli Caravaggia měli své kandidáty. Místo obsazeného Willema Dafoea by raději viděli Johna Goodmana, Dannyho DeVita nebo Richarda Dreyfusse. Poté, co producenti odmítli ustoupit, vycouvalo studio Fox z filmu a projekt tak těsně před začátkem natáčení zůstal na mrtvém bodě. Během několika týdnů ale film přijala společnost Miramax. Herci a štáb mezitím zůstali v Itálii bez toho, že by věděli, jestli se vůbec začne natáčet.
- Na aukci pořádané roku 2001 v New Yorku bylo vydraženo tričko, které ve filmu nosí Ralph Fiennes. Cena se vyšplhala přes 1900 dolarů.
- V roce 2005 si Juliette Binoche nechala od Akademie opravit svého Oscara. Její tříletý syn si se sošku hrál, později se na ní začaly objevovat skvrny. Jedna z výhod toho být oscarový vítěz je ta, že vám Akademie vašeho Oscara zadarmo opraví.
- Němci, kteří na začátku filmu střílí na Almásyho letadlo, jsou ve skutečnosti turisté, kteří byli do filmu obsazeni z nedostatku financí.
- Před začátkem natáčení si Anthony Minghella poranil kotník. Většinu natáčení proto strávil se sádrou a berlemi.
- O roli Caravaggia měl zájem i Sean Connery, později však od svého snažení ustoupil.
- "Vyrobit" Ralphu Fiennesovi popáleniny trvalo každý den pět hodin. Fiennes trval na tom, aby byl namaskovaný po celém těle, i když byla v záběru pouze hlava.
- Naveen Andrews a Kevin Whately se kvůli filmu museli učit jezdit na motorce.
- Když Kip čte při zneškodňování bomby sériové číslo, kombinace začíná "K-K-I-P..." Bomba má tedy jeho jméno doslova na sobě.
- Producent Saul Zaentz poskytl 6,000,000 dolarů jako část rozpočtu výměnou za to, že měl hlavní slovo u finálního sestřihu.
- Natáčení filmu trvalo přesně čtyři roky. Natáčelo se v Tunisku a Itálii.
- První verze filmu před sestříháním byla dlouhá 4 hodiny a 10 minut.
- Filmovanie snímky prebiehalo na mnohých miestach v Taliansku a taktiež na viacerých miestach v Tunisku.
- Gróf Almásy (Ralph Fiennes) vo filme upozorní Hanu (Juliette Binoche), že dlhovlasý Kip (Naveen Andrews), ktorý má na hlave turban, je predstaviteľom Sikhov - ľudí žijúcich na severozápade Indie v štáte Pandžáb. Na rozdiel od Hinduistov s bindi (červená bodka) na čele medzi očami, nosia sikhskí muži dôkladne poskrúcaný turban, pod ktorým majú okolo hlavy obtočené vlasy. Ich vierovyznanie im okrem toho, že nejedia mäso ani vajcia, nedovoľuje strihať vlasy. Preto čím je muž starší, tým naberá turban na objeme.
 
Odkazy