Amos & Andrew / Amos & Andrew (1993/96/USA/Komedie, Krimi) 57% -Originál DVD-

29.05.2022 23:21
JEDNOU VĚTOU
„Amos chce uniknout z vězení... Andrew chce uniknout na dovolenou..."

OBSAH
Významný spisovatel Andrew Sterling si konečně bere dlouho očekávanou dovolenou ve svém zánovním domě. Jeho chvíle zaslouženého odpočinku jsou ovšem záhy narušeny, když sousedé v domnění, že jej někdo vyloupil, zavolají policii. A to je příležitost na jakou dlouho čekal místní policejní šéf. Ten se však nespokojí s banálním vloupáním, ale uzavře dohodu s nesmělým podvodníkem Amosem Odellem, aby jakoby unesl slavného dramatika, on je dopadne a získá tím ohromnou veřejnou publicitu. Intrikánský šéf ovšem nepředpokládá, že z obou mužů se stanou přátelé, čímž "jasnou záležitost" převrátí zcela naruby...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Amos s Andrewem jsou muži, které od sebe nedělí jen rozdílná barva pleti, ale také rozdílné sociální postavení. Film právě velmi usiloval o výjimečně pojaté sociální drama, ale zůstalo jen u povrchní snahy, která vůbec nepronikla k jádru myšlenky. Cage s Jacksonem příliš nezachránili nezajímavý, nezáživný dojem z filmu. Debutující režisér E.Max Frye šel do něčeho, na co evidentně od začátku neměl. Film měl přenechat zkušenějšímu režisérovi. Od té doby už mu kameru nikdo do ruky nesvěřil. (kingik) 2*

"Já mám pušku, ty máš pánev. Kdybych tě, brácho, chtěl zabít, byl bys už mrtvej." Černoch s elektronikou v ruce je samozřejmě podezřelý, takže i když se jedná o poctivý sousedský omyl, tak je třeba zasáhnout a zamést stopy. Mě tedy Amos s Andrewem nijak zvlášť nebavili, ale zparchantělý šerif Tolliver byl vynikající, uvědomělí sousedé Gillmanovi rovněž a skupina nespokojených černochů protestujících proti nespravedlnosti světa k tomu taky tak nějak patřila. Zábava to tedy byla spíše průměrná, poučení o koupi domu je tam spíše pro zástupce jiného barevného spektra, ale pokud si nějaký migrant za dávky koupí dům v mém sousedství, tak s puškou v ruce a ohněm v srdci okamžitě jmenuju Tollivera starostou s povolením deportovat. (Jara.Cimrman.jr) 3*

Postavit před kameru Nicolase Cage a Samuela L. Jacksona byl spásný nápad. Režisér E. Max Frye byl debudant a na filmu je to vidět... V tom špatném (občas trošku zlobí střih v úvodní části) i v tom dobrém. Skvěle napsané dialogy, brilantní slovní přestřelky a do toho všeho velmi umě zamíchaná polemika o rasismu. Cage je umírněný (žádné ty jeho držtičky, na které jsme zvyklí) a Samuel L. Jackson je intelektuál jak vyšitej. Film navíc příjemně ubíhá, takže vzhledem k nižším očekáváním (co to může bejt za film, v půl dvanáctý, v neděli a ještě na nově) jsem velice mile překvapen. (Skejpr) 4*

VELKÁ RECENZE
Černošský spisovatel a intelektuál Andrew Sterling si koupil letní dům v ostrovním letovisku v Nové Anglii. Protože si však konzervativní bělošská společnost nedokáže představit, že by se něco takového mohlo stát považují černocha, který občas vyhlédne z oken domu, za lupiče, jenž se tam vloupal. Zavolají policii, která přijede a dům obklíčí. Podaří se jim spustit alarm Andrewovy limuzíny a když se muž objeví a chystá se vytáhnout z kapsy klíč, aby alarm vypnul, policajti v domnění, že sahá po zbrani, zahájí palbu. Teprve po takto zfušované akci zjistí policejní šéf Cecil Tolliver k jakému omylu došlo.
A vzápětí pochopí jak vážné důsledky by pro něj mohlo být, kdyby pravda vyšla najevo. Vždyť se právě letos chystá znovu kandidovat. Aby zamaskoval pravdu a zachránil svou politickou kariéru, vymyslí mazaný plán, jehož hlavní postavou bude bezvýznamný a neškodný tulák a zlodějíček Amos Odell, který právě v městečku čelí drobnému obvinění. Ten se má vloupat do Sterlingova domu a předstírat únos, který by ospravedlnil policejní akci a přítomnost policie u Andrewova domu. Na oplátku mu Tolliver slíbí, že až bude po všem, tiše a nenápadně dostane Amose na první autobus z jeho města. Jenže sotva se Amos dostane do domu, objeví se média a Tolliver prozradí Amosovu totožnost, čímž mu nedá žádnou volbu a donutí ho, aby hraný únos proměnil v únos skutečný.
Postupně se do věci zaplétají další lidé, ať už je to samozvaný nezávislý vyjednavač dr. Roy Fink nebo reverend Fenton Brunch. Mezitím si oba muži v domě, nedobrovolný únosce Amos i jeho "obět" Andrew, začínají uvědomovat, že jediný způsob jak může šerif uhrát tuhle šílenou hru do autu, je nechat je oba zemřít při přestřelce. Ani jeden z nich však nehodlá v téhle hře hrát déle než bude nezbytně nutné, a tak se rodí to nejpodivnější spojení, které má oběma zachránit život.
Dobrá komedie, která nabídne řadu srandovních situaci i trefných hlášek a mimo jiné taky trošku akce. Musím konstatovat, že mě dokázala slušně pobavit. Film začíná od začátku pěkně zostra a s ničím se nepáře.  Fakt jsem se pořádně zasmál tomu nedorozumění ze strany policajtů. Obzvláště jeden polda, byl pěkné nemehlo, které zkazilo, co mohlo. Potom do hry vstoupil další hlavní hrdina, který rozjel další sled poměrně povedených situací. Avšak mi připadlo, že děj s postupem času jen slábl.

DABING
V českém znění: Jiří Prager – Samuel L. Jackson (Andrew Sterling), Tomáš Juřička – Nicolas Cage (Amos Odell), Ivan Richter – Michael Lerner (Phil Gillman), Jan Přeučil – Dabney Coleman (šéf policie Cecil Tolliver), Pavel Chalupa – Brad Dourif (důstojník Donnie Donaldson), Ilja Prachař - I.M. Hobson (Waldo Lake), Ladislav Cigánek - Giancarlo Esposito (Reverend Fenton Brunch), Radovan Vaculík - Bob Balaban (Dr. R.A. 'Roy' Fink), Ivana Milbachová, Jarmila Švehlová.
Překlad: Pavel Matějka
Dialogy: Martin Háma
Zvuk: Jan Neskusil AK Studio
Režie českého znění: Petr Tichý
Vyrobilo: Studio Auvit,

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 5.3.1993 Columbia/Sony
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 26.11.2009 DVD Hit
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 9 700 000
 
Tvůrci a herci
E. Max Frye (Režie), Gary Goetzman (Produkce), Richard Gibbs (Hudba), Walt Lloyd (Kamera), Jane Kurson (Střih), John S. Lyons (Casting), Patricia Norris (Scénografie), Patricia Norris (Kostýmy), Doug Hemphill (Zvuk),  Jean Ann Black (Masky), E. Max Frye (Scénář), Samuel L. Jackson (Herec), Nicolas Cage (Herec), Michael Lerner (Herec), Margaret Colin (Herec), Dabney Coleman (Herec), Brad Dourif (Herec), Giancarlo Esposito (Herec), Loretta Devine (Herec), Bob Balaban (Herec), Jodi Long (Herec), Aimee Graham (Herec), Tracey Walter (Herec), Chelcie Ross (Herec), Scott Mactavish (Herec), Jordan Lund (Herec), Ron Taylor (Herec), I.M. Hobson (Herec)
 
1993/96/USA/Komedie, Krimi
 
Zajímavost k filmu
- Natáčení probíhalo převážně v Severní Karolíně.
 
Odkazy