Aleš Brichta: 50 Tesla Arena: Live

04.01.2018 14:29
Záznam jedinečného koncertu rockera Aleše Brichty přináší jeho 40 hitů LIVE! S kapelou ABBand za zády a v premiéře s bubeníkem Klaudou Kryšpínem odzpíval zpěvák vše podstatné z jednotlivých etap své kariéry - Arakain, sólo, ABBand. Nechyběli ani hosté - HATTRICK a především ZEMĚTŘESENÍ a také Petr Janda a Kamil Střihavka. Skvěle vyšla 11-ti písňová medley sólových hitů a také "schelingerovský" blok se Zemětřesením. Více než dvě hodiny trvající jízda od Metalománie po Deratizera. Skvělou atmosféru bilančního koncertu Aleše Brichty se podařilo zachytit na kvalitním záznamu.
 
RECENZE DVD
Populární zpěvák, textař a deratizer Aleš Brichta oslavil v roce 2009 padesát let svého života, k čemuž si nadělil oslavný koncert, který proběhl 9. srpna v pražské Tesla Areně. Patrně zcela kompletní záznam vyšel na sklonku roku jak ve zvukové, tak zvukově-obrazové podobě.
Oslavenec na nahrávce připomíná veškerá svá působiště, hlavní roli však přece jen hraje jeho sólová kariéra, v posledních letech plynule přetavená v kapelu ABBAND. Ta je také doprovodem na převážné části záznamu, během něhož jsou zahrány nejen prakticky snad všechny interpretovy hity, ale i několik poněkud méně známých písní. Jejich zařazení zpestřuje nahrávku, jež tak nemá přehnanou tendenci připomínat nějaké živé best of, tím spíše, že spousta hitovek zde zní pouze ve zkrácené verzi v rámci bezmála čtvrthodinové "Medley".
Brichtův doprovodný band nicméně prezentuje také jednu věc od někdejší krátkodeché kapely GRIZZLY a čtveřicí příspěvků byla rovněž vzpomenuta metalová legenda ARAKAIN, včetně prastarého otvíráku "Metalománie" a pěvcem patrně zvláště oblíbené "Princess". Překvapivě neschází ani skladba "Nevěřím", kterou jubilant napsal pro tragicky zesnulou zpěvačku Pavlu Kapitánovou.
Naopak zcela podle očekávání nechybí několik známých coververzí, k nimž ostatně patří i trojpísňový blok schelingerovského tělesa ZEMĚTŘESENÍ. A nutno dodat, že "Kartágo" či "Nám se líbí" jsou pořád skvělé pecky a naprosté hardrockové klasiky. Naproti tomu stejná porce songů upomínající fotbalový projekt HATTRICK je nejslabší sekvencí celého koncertu. Jeho finále obstarává coby chuťovka Krylova "Pasážová revolta", při níž její autor rozhodně nemusí rotovat v hrobě, natožpak rýt držkou v zemi.
Celá tato sláva má poměrně razantní, ostře metalový nástup. Přestože pozdější průběh je již poněkud klasicky rockovější, chvályhodně jen zřídka dojde na unylou baladu, z nichž zazní opravdu jen ty nejslavnější a tedy povinné. Mezipísňové prostoje byly sestříhány, takže celý záznam má docela spád, jenž v obrazovém ztvárnění stvrzuje také kvalitně rutinní práce kameramanů a střihačů. Žel po stránce zvukové to jaksi není úplně ono, neboť ve srovnání s jinými živáky je tento zcela zjevně poněkud méně hlasitý, přičemž kdo posune volume doprava, tomu se v běžném stereo režimu zvuk může slít do roztřesené zvukové koule.
Muzikanti nicméně odvádějí dobrý standard a když náhodou basák pro samé tleskání zapomene podkreslovat úvod balady "Ztráty a nálezy", spoluhráči na něj rádi počkají. Jinak je to běžný velkokoncert – světla krouží, ohně planou, bubeník si točí paličkou, lidi za nehorázně velkým příkopem poslušně jako stádo plácají do rytmu a vyřvávají ony agrosongy, přičemž zasloužilý rocker téměř nesundá nohu z odposlechu.
Součástí záznamu je také mediálně nebývale proslulá píseň "Deratizer", kterou si Brichta neodpustil zahrát navzdory tomu, že zrovna v době akce byla tato okurková kauza v plném průběhu. Zde si možno dovolit čistě osobní poznámku. Byť z onoho textu mám poněkud nepříjemný pocit a být hudebníkem, rozhodně bych nebyl ochoten prezentovat jej coby předělávku, na druhou stranu se určitě nedokážu ztotožnit ani s některými kauzovými výroky vlastních kolegů z Abyssu, konkrétně s bláboly o nutnosti podniknutí nekompromisních kroků proti Brichtovi nebo o nutném bojkotu prodeje alba "Deratizer". Stejně jako jsem před devatenácti lety nehodlal kvůli podobně kontroverznímu textu "Teror" bojkotovat desku "Schizofrenie", odmítl jsem bojkot i v tomto případě. Nicméně, když oslavenec společně se zaplněnou halou i dvojicí sboristek spustí onen proklatý refrén, docela z toho běhá mráz po zádech.
Se skladbou "Deratizer" souvisí též bubenické střídání stráží. Autor hudby onoho songu se nedokázal smířit s jejím textem a proto skupinu opustil. Odehrál ovšem ještě polovinu této akce, během které si stačil vystřihnout i nepříliš zajímavé "Drums Solo". Po vzpomínkových oknech jiných projektů usedl za bicí soupravu výběrovský Klaudius Kryšpín a dohrál zbytek koncertu, v jehož skorokonci přicházejí na řadu i hosté. Kamil Střihavka si spoluzapěl skladbu "Když po tobě jdou", zatímco Petr Janda opětovně oživil rockerský duet "Co hledá klaun", na obalu zřejmě omylem uvedený coby "Co dělá klaun".
Brichtův živák je vcelku logicky vydaným záznamem velké a relativně snad i významné akce. Zatímco prezentovaný playlist má cosi do sebe a je poměrně obhájitelným průvodcem po zpěvákově kariéře, jeho provedení není zrovna excelentní, zvláště po oné již zmiňované zvukové stránce. Poslouchat či dokonce koukat na to se však dá. Jistě, není to nic pro rockové intelektuály, ale to ani není záměrem. Hlavní účel, tedy oslavit zpěvákovo "Půl století" či pobavit a uspokojit běžné rockové agropříznivce, je tímto zřejmě bohatě splněný.
 
SLOŽENÍ
ABBAND
Aleš Brichta - zpěv
Miloš "Mimi" Knopp - kytara
Petr Roškaňuk - kytara
Jiří Urban ml. - kytara
Zdeněk Vlč - klávesy
Karel Adam - baskytara
Lukáš Pavlík - bicí
Klaudius Kryšpín - bicí
ZEMĚTŘESENÍ
Aleš Brichta - zpěv
Miloš "Dodo" Doležal - kytara
Vlasta Henych - baskytara
Štěpán Smetáček - bicí
HATTRICK
Aleš Brichta - zpěv
Ota Hereš - kytara
Petr "Kuna" Buneš - kytara
Karel Adam - baskytara
Daniel Hafstein - bicí
 
Seznam skladeb a autoři
DVD
1. Metalománie (Aleš Brichta/Aleš Brichta)
2. Archanděl (Miloš Knopp/Aleš Brichta)
3. Poslední legionář (Petr „Blackie“ Hošek/Aleš Brichta)
4. Peklo už čeká (Petr Buneš/Aleš Brichta)
5. Barák na vodstřel (Anna Adamis, Gabor Presser/Aleš Brichta)
6. Díky za každej den (Pavel Kučeka/Aleš Brichta)
7. Anděl posledního soudu (Miroslav Mach/Aleš Brichta)
8. Nevěřím (Jiří Urban/Aleš Brichta)
9. Hledač pokladů (Petr Roškaňuk/Aleš Brichta)
10. Medley (Než přijde ráno; Ráno ve dveřích Armády spásy; Andílek; V uniformě lokaje; Tulák po hvězdách; Lidi jsou lidi; American Bull; Zemřít je nepovinný; Nemám; Budeme rejdit; Výlet do bájí) (Aleš Brichta, Miroslav Mach, Ota Petřina, Miloš Knopp, Karel Adam, Robert Edgar Broughton/Aleš Brichta)
11. Princess (Jiří Urban/Aleš Brichta)
12. Drums solo (Lukáš Pavlík)
13. Cizinec ve vlastní zemi (Zdeněk Vlč/Aleš Brichta)
14. Hvězda na vrbě (Karel Mareš/Jiří Štaidl)
15. Dívka s perlami ve vlasech (Gabor Presser/Aaleš Brichta)
16. Co dělá indián (Jiří Schelinger/František Ringo Čech)
17. Kartágo (Jiří Schelinger/František Ringo Čech)
18. Nám se líbí (Jiří Stárek, Jiří Schelinger/František Ringo Čech)
19. Už musím ven (Ota Hereš, Petr Buneš/Petr Buneš)
20. Ať můžeme být hrdí (Ota Hereš, Petr Buneš/Aleš Brichta)
21. Nechte vlajky vlát (Ota Hereš, Petr "Kuna" Buneš/Aleš Brichta)
22. Deratizer (Lukáš Pavlík/Aleš Brichta)
23. Vůně ženy (Petr Hošek/Aleš Brichta)
24. Není nutný plakat (Robin Davídek/Aleš Brichta)
25. Ztráty a nálezy (Marek Podskalský/Aleš Brichta)
26. Když po tobě jdou (zpěv Kamil Střihavka) (Aleš Brichta/Aleš Brichta)
27. Co dělá klaun (zpěv Petr Janda) (Petr Janda/Aleš Brichta)
28. Půl století (Jiří Urban/Aleš Brichta)
29. Pasážová revolta (Karel Kryl/Karel Kryl)
 
Aleš Brichta (Produkce), Miloš "Mimi" Knopp (Hudba) Petr Roškaňuk (Hudba) Jiří Urban ml. (Hudba) Zdeněk Vlč (Hudba) Karel Adam (Hudba) Lukáš Pavlík (Hudba) Klaudius Kryšpín (Hudba) Miloš "Dodo" Doležal (Hudba) Vlasta Henych (Hudba) Štěpán Smetáček (Hudba) Ota Hereš (Hudba) Petr "Kuna" Buneš (Hudba) Daniel Hafstein (Hudba) Robin Davídek (Hudba) Marek Podskalský (Hudba) Petr Janda (Hudba), - (Kamera), Václav Seidl (Střih), Petr Kovanda (Zvuk), Aleš Brichta (autor hudby), Miloš Knopp (autor hudby), Petr Hošek (autor hudby), Petr Buneš (autor hudby), Gabor Presser (autor hudby), Pavel Kučeka (autor hudby), Miroslav Mach (autor hudby), Petr Roškaňuk (autor hudby), Jiří Urban (autor hudby), Ota Petřina (autor hudby), Karel Adam (autor hudby), Robert Edgar Broughton (autor hudby), Lukáš Pavlík (autor hudby), Karel Mašek (autor hudby), Zdeněk Vlč (autor hudby), Jiří Schelinger (autor hudby), Jiří Stárek (autor hudby), Ota Hereš (autor hudby), Petr Buneš (autor hudby), Robin Davídek (autor hudby), Marek Podskalský (autor hudby), Petr Janda (autor hudby), Karel Kryl (autor hudby), Aleš Brichta (autor textu), Karel Kryl (autor textu), František Ringo Čech (autor textu), Jiří Štaidl (autor textu), Kamil Střihavka (Učinkující), Petr Janda (Učinkující), Aleš Brichta (Učinkující)