Princezna zakletá v čase 2 / Princezna zakletá v čase 2 (2022/134/Česko/Pohádka, Fantasy, Komedie) % -Originál DVD-

17.01.2024 04:44
JEDNOU VĚTOU
„Příběh plný naděje, lásky, kouzel a alchymie."

OBSAH
Mladá alchymistka Amélie (Eliška Křenková) získává zakázanou kouzelnou moc: dokáže částečně ovlivňovat tok času. Zneužívání nových schopností ji však rozštěpí v čase a Amélie ze současnosti se tak setkává s Amélií z minulosti, která ji od té chvíle provází na každém kroku. Z dávno zapomenutých temnot času navíc povstává nová hrozba, alchymista nazývaný Pán run (Ján Jackuliak), jenž touží získat vládu nad veškerou magií v Oberonu. Aby se mu to podařilo, musí Amélii připravit o vládu nad časem. Amélie se spolu se svými nerozlučnými přáteli princeznou Ellenou (Natalia Germani) a princem Janem z Calderonu (Marek Lambora) vydává do kouzelného města jménem Ayra, kde sídlí Společenstvo alchymistů, které se zapřísáhlo magii ochránit. Po jeho boku se Amélie musí postavit nejen dosud nejmocnějšímu protivníkovi, ale také svojí vlastní touze po zakázané moci. (Bohemia MP)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Od druhého dílu jsem měl velká očekávání. Zatímco první díl čerpal z tradičního námětu časové smyčky, druhý šel naplno do toho rizika ukázat originální fantasy svět run Lukáše Daniela Paříka a, pokud možno, zaujmout a nezklamat. No a to se mu, podle mě, výsostně podařilo. Fantasy mám rád a proto si tady toho tak cením. Tvůrci tu totiž dokázali posunout pomyslný český most mezi pohádkou a fantasy a stočit ho právě více k těm fantasy motivům, na které tu ještě do nedávna málo kdo slyšel. V knihách budiž, tam je to tradice, ale v kinematografii (a ještě v té české) se fantasy námět zasekl někde hluboko v éře komunismu. Nicméně tento film to dokázal a oživil zapomenuté. Nabídl originální prostředí, které má na to, aby se stalo kultem. Svět alchymistů a run tu působí velice zajímavě, herci jsou výborní (Simona Zmrzlá opět ďábelsky úchvatná), hudba opět fantasticky epická a celé to má takový nádech něčeho natolik jedinečného na naše poměry, že se k tomu, ostatně jako k prvnímu dílu, budu velice rád opakovaně vracet. Plus dávám palec nahoru za ten nápad s hospodou, pivem a Divokým Billem! :-) (Malarkey) 5*

Většina předností jedničky zmizela, Natalia Germani už hraje jen druhou vagínu. Čarodějnice Simony Zmrzlé také ustoupila do pozadí. Navíc pokračování nese nesmyslný název Princezna zakletá v čase. Princezna se do časové kletby a smyčky už napodruhé nedostala. Tvůrčí tým, který od minula nedostál změn, se rozhodl ve dvojce pro větší invenčnost. Divák má tedy před sebou složitější děj a do popředí se dostává mladá alchymistka Amélie (Eliška Křenková). Ta nyní získala zakázanou schopnost částečně ovlivňovat tok času, což má za následek její rozštěpení v čase, v praxi to znamená, že Amélie ze současnosti se setkává s Amélií z minulosti. A na scénu vypochoduje Pán run Jan Jackuliak se slovenským přízvukem, který touží získat vládu nad veškerou magií. Vypravíme se na dobrodružnou výpravu do města jménem Ayra, kde sídlí alchymisté, co mají na starost chránit magii. Pod vedením alchymistky, kde ji doprovází prkenný Marek Lambora, Natali Germani, u které můžeme jen přemítat, jestli má pod šaty spodní prádlo, Martin Písařík, který zastupuje spolu s liliputánem komické postavy. Zjeví se i Vojta Kotek. A jeden se diví, jak to je to celé neakční a upovídané. Nějaká akce v podstatě nastupuje až v samotném závěru. Chybí jí velkolepost, ostatně absence nějaké rozmáchlé a spektakulární scény provází celé tohle pokračování. Dokonce mně nejednou celé to ne až tak funkční počínání přišlo nemálo směšné. Kostýmy, triky a scenérie jsou téměř katastrofa. I jednička tím trpěla, dařilo se jí ale svěžími režijními postupy tyto nedostatky maskovat. Tady už není co by je maskovalo. Výpravně se film většinou odehrává v interiérech nebo v lepším případě na jakémsi nádvoří. A čiré zoufalství představuje Tereza Mašková, která zazpívá se středověkou kapelou. Dvojka ukazuje, jak je na tom česká tvorba s žánrem fantasy. Do filmu by se muselo nalít mnohem více finančních prostředků, aby vypadal patřičně dobře, herce by musel někdo naučit hrát, aby to nevyznělo jako parodie, a režisér Petr Kubík by měl krotit vášně i ambice, neboť režijně v této oblasti příliš nevynikl. A tak za tu tvůrčí odvahu a pokusy o scenáristickou invenci se na ten průměr dostaneme. 5/10 (kingik) 3*

Po celou dobu sledování tohoto fantasy jsem měl problém, jak hodnotit. Začátek je na dvě hvězdy, prostředek na slabé tři, konec - kde se vše spojí - za pět. Ano, vadilo mi, že tady někdo viděl / četl Čaroděje Zeměmoří a bezostyšně ho vykrádá (a nejen jeho), vadilo mi dvounásobnou porci ženy s kamenným xichtem, která si říká herečka, ano, je to přepísknuté v stopáži, ano, jsou tu scény z nějaké free databanky "natočte si sami hobita rychle a levně, jak projíždí údolími", ano, ty pokusy o vtipy jsou mega trapné (celá ta linie s Písaříkem a jeho drobným kolegou), ale celkově to drží pohromadě (s občasnými nelogickými výkyvy), výprava je vážně na český film dokonalá včetně kostýmů, hodně fajn lokace, dokonce ani hudba neotravuje, ale spíše podtrhuje dění, dokonce jsem tentokrát chvílemi i princezně s princem občas ten vztah věřil, a soukromě mě potěšil ten vtípek s pivem, dokonce s oddalovanou pointou, to se už také málokdy vidí. Takže nedát slabé čtyři by ode mne nebylo fér. (honajz) 4*

VELKÁ RECENZE
Letošní rok je na tuzemské filmové pohádky poměrně bohatý. Vrátil se Tomáš Klus v Tajemství staré bambitky 2, Jan Budař nám nabídl Prince Mamánka pro dospělejší publikum, před Vánoci se na nás chystá Největší dar o slovanských božstvech a teď do kin dorazila Princezna zakletá v čase 2. Jde o pokračování „fantasy“ pohádky z roku 2020, kde se Natalia Germani v roli princezny Elleny znovu a znovu probouzela do toho samého dne. Navzdory covidovým opatřením si pohádka o hrátkách s časem svoje diváky našla a druhý díl tak na sebe nenechal (na rozdíl od Bambitky) dlouho čekat. A zase se bude zaklínat v čase.
Nápad s časovou smyčkou ve stylu Na hraně zítřka, ze které se musí lehce nesnesitelná princezna Ellena vymotat, aby našla sama sebe, poznala pravou lásku a zachránila půl království, dodal jedničce potřebný impuls, pomocí něhož dokázala prolomit škatulku „typická česká filmová pohádka“. Jistě, užili jsme si mnoho opulentních záběrů na české hrady a zámky, nechyběla ústřední premisa o síle kouzelného polibku z pravé lásky, na druhou stranu jsme však dostali alchymisty-čaroděje, lovce čarodějnic, kouzla jako vystřižená z Warcraftu či Doctora Strange, neotřelou zápletku a celkově modernější přístup k pohádkovým postavám. Dvojka jde ovšem ještě o krok dál – autoři se rozhodli zcela opustit pohádku jako žánr a nahradit ji čistokrevnou fantasy. Jistě, můžeme dlouho debatovat, kde je hranice mezi pohádkou a fantasy, ale pokud na jedné straně máme Zdeňka Trošku a na druhé Petera Jacksona, chtěla by mít Princezna zakletá v čase 2 blíže k Pánovi prstenů než k Princezně ze mlejna. A to se cení.
Děj nás vrací prakticky na konec prvního dílu, kdy se ukáže, že runa času je jednou z prvorun, nejmocnějších čarodějných run, střežených velmistry alchymistického řádu. No, a jak už to tak bývá, místní Thanos, šílený a mocí zkorumpovaný Pán run, se rozhodl všechny Kameny nekonečna, resp. prvoruny, získat a ovládnout svět. Zřejmě. Shromáždí proto armádu skřetů, aby zaútočil na zdejší Minas Tirith (magické město alchymistů Ayru), kde se nachází jedna z posledních prvorun. A mezitím musí ještě přijít na to, jak sebrat runu času mladé alchymistce Amélii (Eliška Křenková), jež se s ní pustila do velmi nebezpečné hry. Narozdíl od jedničky (a navzdory názvu) se příběh netočí kolem princezny Elleny, ale právě kolem Amélie, kterou si díky runě času užijeme hned dvakrát. Není sice příliš zřejmé, kde a jak se druhá Amélie vzala, ono to ovšem nevadí, prostě tam jednou je a pak zase na chvíli ne. Protože cestování časem!
Parafrázi s Marvelem a Pánem prstenů jsem si úmyslně neodpustil, protože příběh si ze všech možných předloh půjčuje základní stavební kameny typického fantasy příběhu. Neberte to jako kritiku, spíše jako konstatování. Tady se zkrátka jelo na jistotu. Samotné cestování časem už nepřipomíná Na hraně zítřka jako v jedničce, ale spíše Tenet a jeho reverzní akci. Putování Amélie a její družiny je jako vystřižené z Pána prstenů, stejně jako noční dobývání Ayry.
Tu a tam však zahlédnete i střípky Harryho Pottera, nebo spíše některého z jeho generik. Obrana Ayry před kouzly zase připomíná Doctora Strange 2 atd. Bohužel současně s tím přichází i velice proměnlivé a naprosto nepředvídatelné střídání tempa a žánrů, kdy osudové chvíle střídá groteska, což dokáže zničit pracně budovanou atmosféru. Jde sice o zábavu pro děti, jejichž nároky na storytelling ještě nejsou tak vysoko, ale vsadit na jednu silnou kartu by filmu prospělo víc než se snažit o osudovost Pána prstenů a zároveň házet trapné vtípky na vrub trpaslíka Františka (nebohý Jakub Ouvín).
Chápu, že režisér Petr Kubík a scénárista Lukáš Daniel Pařík mají ke svému pohádkovému fantasy světu blízký vztah a chtěli ho v novém pokračování náležitě rozvést, ale pro odrostlejšího diváka je v tom dortu prostě příliš mnoho protichůdných ingrediencí. Množství nových postav odpovídá rozmáchlejšímu ději, na druhou stranu většina z nich by tam vůbec nemusela být, protože scénář pro ně nemá žádný prostor. Děj má bohužel buď podstatné mezery v elementární žánrové logice, nebo selhává ve vysvětlení podstatných okolností a zákonitostí.
Rychlé střídání žánrů ubírá na atmosféře a celé finále staví dosavadní děj úplně na hlavu. Ale čert to vem, ono by to až zas tak nevadilo, kdyby to nebylo místy zoufale nudné a rozvleklé. Celá dějová linka s Amélií a runou času je totiž značně nezáživná a její snaha o ovládnutí runy (kterou z logiky věci ovládnout nemůže, protože udělala něco, co jí v tom brání) je z pohledu děje uspávající. Dramaturgie, na kterou tady často žehráme, by skutečně zasluhovala dostat víc prostoru. A střih jakbysmet.
Hlavní devizou tak zůstává fajn casting v čele se správně nabroušenou Eliškou Křenkovou, jejíž sarkasmus a civilní projev mi sice občas připadal na fantasy až moc, film však nakonec utáhnout dokáže. Padouch je ve všech svých podobách (ano, čekejte dějový zvrat!) fajn a Natalii Germani s Markem Lamborou musíte mít rádi už jenom kvůli jedničce. Pochvalu jednoznačně zaslouží produkční tým, jenž konečně opustil okoukaná prostředí tuzemských kulturních památek a řídnoucích lesů a vyměnil je za rozmáchlé kulisy a CGI záběry na fiktivní fantasy město Ayru, kde společně s hrdiny strávíme nejvíc času. Kostýmy jsou stejně jako v jedničce někde mezi středověkem a Dungeons & Dragons, což k celkovému pojetí filmu perfektně padne. Bohužel i když sečteme všechny tyto plusy, nad hladinu průměru film vytáhnout nedokážou. Ale dětem, jimž už čerti a hastrmani přijdou trapní, se to líbit bude. Jenom jim nekupujte velkou colu, ta stopáž je opravdu dlouhá.

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 17.11.2022 Bohemia MP
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 6.4.2023 Bohemia MP (DVD)
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 6.4.2023 Bohemia MP
Poprvé na DVD: 22.3.2023 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 22.3.2023 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 23 783 548
Návštěvnost v ČR 162 403

FILMY V SÉRII
Princezna zakletá v čase gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/aaa264/
Česko, Pohádka / Fantasy / Komedie, 2020
Režie: Petr Kubík, Hrají: Natalia Germani, Eliška Křenková

Princezna zakletá v čase 2 gastonrolinc.cms.webnode.cz/news/princezna-zakleta-v-case-princezna-zakleta-v-case-2020-115-cesko-pohadka-fantasy-komedie-76/
Česko, Pohádka / Fantasy / Komedie, 2022
Režie: Petr Kubík, Hrají: Eliška Křenková, Natalia Germani
 
Tvůrci a herci
Petr Kubík (Režie), Viktor Krištof (Produkce), Petr Kubík (Produkce), Vladimír Mráz (Produkce), Jc Kovář (Produkce), Cyril Regner (Produkce), Lukáš Daniel Pařík (Hudba), Pavel Kopp (Kamera), Matěj Jankovský (Střih), - (Casting), Vladimír Pešek (Scénografie), Helena Tavelová (Kostýmy), Dalibor Mráz (Zvuk), Jan Vacek (Zvuk), Sasha W. Isar (Masky), Lukáš Daniel Pařík (Scénář), Petr Kubík (Scénář), Viktor Krištof (Scénář), Eliška Křenková (Herec), Natalia Germani (Herec), Marek Lambora (Herec), Simona Zmrzlá (Herec), Vojtěch Kotek (Herec), Jan Révai (Herec), Martin Písařík (Herec), Jakub Ouvín (Herec), Veronika Freimanová (Herec), Roman Zach (Herec), Vladimír Polák (Herec), Pius Okaba (Herec), Karel Dobrý (Herec), Cyril Dobrý (Herec), Ján Jackuliak (Herec), Petra Nesvačilová (Herec), Petr Novotný Kadeřník (Herec), Bohuslav Hrdlička (Herec), Terezie Holá (Herec), Sára Korbelová (Herec), Sebastian Pöthe (Herec), Tereza Mašková (Herec), Petr Kubík (Herec), Ondřej Pech (Herec), Robert Beca (Herec)
 
2022/134/Česko/Pohádka, Fantasy, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Finální bitva a část soubojů se natáčely na hradě Hukvaldy.
- Titulní píseň „Cesta z bodláčí“ nazpívala Tereza Mašková.
- Na více než 740 VFX záběrech pracovalo 34 lidí v QQ studiu Ostrava po dobu 7 měsíců.
- Kromě Gutštejna se dějištěm filmu staly i hrady Helfštýn, Perštejn a Bouzov, který hrál ústřední úlohu v prvním díle, nebo zámek Sobotín.
- Snímek podpořil Státní fond kinematografie částkou 4 miliony českých korun.
- První klapka padla 25. února 2022.
- Film obsahuje potitulkovú scénu.
- Film se natáčel v barrandovských filmových studiích, kde jako město Ayra posloužila dekorace středověkého města Knightfall.
 
Odkazy