Ranč U zelené sedmy (TV seriál) / Ranč U zelené sedmy (TV seriál) (Komedie / Rodinný Česko, (1998–2005), 18 h 49 min (Minutáž: 26–29 min)) 61%

17.01.2024 04:39
JEDNOU VĚTOU
„O radostech a starostech rodiny, která vyměnila pohodlí paneláku za dobrodružný život drobných rančerů“

OBSAH
Rodina Kudrnových bydlí v paneláku na sídlišti v pražských Vysočanech. Jednoho dne jim notář sdělí, že zdědili statek po strýci Hubertovi, o kterém nikdy neslyšeli. Napřed tam zajedou na víkend, potom tam nechají děti s babičkou na prázdninách a nakonec se tam i nastěhují. O ten později přijdou kvůli stavbě dálnice, proto se nastěhují do 20 km vzdálené hájenky, ze které se stěhoval hajný, poněvadž se tam jeho žena bála.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Seriál bez minimálně jedné postavy čerpající životní energii ze sarkasmu nebo cynismu už dnes snad nikdo nenapíše. Ale v případě Jany Štěpánkové tuto neoriginalitu rozhodně tvůrcům vyčítat nebudu. Naopak bych je svinským krokem hnal bejkovcem kolem vsi za předabování Mira Nogy Petrem Rychlým. Nejen že je to (jak podotýká Tosim) naprosto zbytečné kvůli češtině tohto Slováka, ale proč by boha jeho nemohl otec rodiny mluvit slovensky? Myslím, že by to dnešním mladým svišťům jen prospělo, navíc slovenskočeských manželství je ve věkové skupině manželů Kudrnových víc než dost, tak na co si to sakra hrajeme? To by ale bylo na delší debatu a hlavní je jiná věc. A sice to, že Ranč U Zelené Sedmy je (když ho vezmu jako celek) s kadencí jednoho dílu týdně v pohodě (ale bez přemýšlení a rejpání) sledovatelný seriál, jehož kvalita, reprezentovaná zde především zábavností, osciluje okolo průměru televizní zábavy. Nicméně v porovnání s ambiciózními komediálními pokusy jako byl Duch Český a podobné slátaniny vypadá jako Twin Peaks vedle Buffy. 60% (Gemini) 3*

Dobrý nápady sem tam okořeněný totální hovadinou nebo ujetostí a postupně to šlo všechno z kopce a kvalita i uvěřitelnost příběhu i postav klesala. Poslední řadu jsem už ani nedodívala, to bylo moc i na mě. Většina postav se stala karikaturou sebe samotný, ustál to jenom tatínek. Babička dostávala k uzoufání nudný repliky a přednášela je jako sarkatiský vtípky nejvyšší kvality, a přitom tyhle hlášky mohly bejt tak leda letního výprodeje. Z polohy "celkem uvěřitelnej příběh o měšťácích na vesnici" se seriál posunul až ke "absurdní příběh o měšťácích na vesnici." Děti hrály podle věku od nejstarších nejlepších (Elis, chvílema Štěpán) k nejmladším nejhorším (otřesnej prkennej neherec Matěj). Dávám body za nápad a hlavně originální a vtipnou první třetinu a pak taky za Nogu a Štěpánkovou. (akisha) 3*

Jeden z nejlepších novodobých českých seriálů a zároveň jeden z nejvtipnějších českých seriálů celkově, to je mé hodnocení tohoto seriálu, který je zajímavý už jen svým originálním dějem, ale navíc také úžasným prostředím, ve kterém se odehrává, a také jsou zde k vidění velice zajímavé postavy, což dodává seriálu ještě o něco více na kvalitě. Já osobně jsem si rodinu Kudrnových zamiloval od první chvíle, a když se k tomu ještě přidá vesnické prostředí a statek obklopený přírodou a úžasným okolím, tak je to prostě úžasné. Nejvíce jsem si asi oblíbil babičku Kudrnovou a její úžasný sarkasmus a smysl pro humor. Ona totiž vždycky dokáže trefně a vtipně zareagovat a zhodnotit situaci. A z velké části má na oblíbenosti této postavy podíl paní Jana Štěpánková, která ji ztvárnila. Zajímavé na tomto seriálu také je pozorovat, jak Kudrnovic děti s každou další sérií rostou a dospívají. A snad mě ani nenapadá, co více dodat. Tenhle seriál je od začátku do konce velice povedený a musím se přiznat, že toto je jediný český seriál, který jsem si pořídil na originálním DVD. Bohužel u nás však vyšla pouze první série, takže zbytek jsem si musel nahrát z TV. Každopádně tedy tento seriál považuji za jeden z nejlepších počinů v české seriálové tvorbě a po zásluze mu ode mne náleží pět hvězdiček. (freddy) 5*

VELKÁ RECENZE
Na televizních obrazovkách se rodina Kudrnových bohužel moc často neobjevuje, podobně jako celá řada jiných českých a československých seriálů. Místo toho na nás pořád útočí nudné a stokrát reprízované zahraniční projekty.
Námět na seriál Ranč u Zelené sedmy napadl Iva Pelanta poté, co se odstěhoval na starý statek. Jak brzy pochopil, každý den přinášel nová dobrodružství, a tak bylo třeba jen najít způsob, jak se o zajímavé zkušenosti podělit. Manželka Pelanta se dokonce stala předlohou pro paní Kudrnovou, která se rozhodla, že její rodina bude žít zdravým životním stylem.
Rodina Kudrnových bydlí v paneláku na sídlišti v pražských Vysočanech. Jednoho dne jim notář sdělí, že zdědili statek po strýci Hubertovi, o kterém nikdy neslyšeli. Napřed tam zajedou na víkend, potom tam nechají děti s babičkou na prázdninách a nakonec se tam i nastěhují. O ten později přijdou kvůli stavbě dálnice, proto se nastěhují do 20 km vzdálené hájenky, ze které se stěhoval hajný, poněvadž se tam jeho žena bála.
Milena Steinmasslová si zahrála novopečenou venkovanku, chovatelku, pekařku a zahradnici. A šlo jí to opravdu dobře. Byla to právě její postava, která držela seriálovou rodinu nad vodou v dobrém i ve zlém. Sympatie diváků si získala i svým postojem k přírodě a ke zvířatům.
Právě paní Kudrnová rozhodla že se zděděný statek neprodá, ale rodina půjde žít do lůna přírody. Jako řada podobně uvažujících lidí, neměla rodinka vůbec představu o tom, co je čeká a co takový život obnáší. Představa takového života bývá většinou hodně romantická a realita je někdy drsná. Jednou z možností, jak se s nečekanými překážkami vyrovnat, je rodinná soudržnost a smysl pro humor. Seriál je tak plný humorných situací.
Původně se mělo točit jen sedm epizod. Nakonec měla první série 14 dílů, protože byly vytvořeny kratší půlhodinové epizody. Ohlas na seriál byl tak velký, že zaskočil i samotné tvůrce, a proto vznikly další dvě série. První díl měl premiéru v roce 1998, o dva roky později se diváci dočkali pokračování a za pět přišla očekávaná třetí řada.
Už od začátku měl roli jistou slovenský herec Miroslav Noga, kterého režisér Miroslav Balajka už před pár lety potkal na jednom konkurzu. Tenkrát sice neuspěl, ale pro seriál byl ideální. Někteří diváci nebyli spokojení s jeho dabingem. Hlas mu propůjčil Petr Rychlý, a ne že by to udělal špatně, ale debatovalo se o tom, že to bylo zbytečné, protože československá manželství byla v té době docela běžná a mladší ročníky se mohly prostřednictvím seriálu naučit i něco z jazyka, který není až tak odlišný. Nadabovaný byl nakonec i Štěpán (Marian Beněk), který měl ostravský přízvuk a do rodiny nezapadl.
Velkou popularitu si získali dva herci vedlejších rolí Lubomír Kostelka a Jana Štěpánková. Ta se v rolích ironických babiček se smyslem pro humor opravdu našla.
Určitě si vzpomínáte i na Elis, která si ve všech sériích zahrála staršího potomka manželů Kudrnových. Herectví Ivanu Škarkovou neuchvátilo a žádnou další roli už nevytvořila. Vystudovala marketing a žije ve Zlíně s rodinou. Vzala si Václava Kratochvíla, se kterým má dceru a syna.
Ranč U Zelené sedmy je český televizní seriál Iva a Evy Pelantových. Po své premiéře v roce 1998 zaznamenal divácký úspěch. První řadu seriálu natočila Česká televize v koprodukci s Ateliéry Zlín. Ostatní dvě řady vyprodukovala jen Česká televize v letech 2000 a 2005. Seriál vyšel rovněž knižně, a to s doprovodnými kresbami Honzy Vyčítala.
Seriál má dvě verze, které se ovšem obsahem neliší – verze s krátkými díly (42 dílů po v průměru 26 minutách) a verze s dlouhými díly (21 dílů po v průměru 52 minutách). Dlouhé díly vznikly zařazením dvojic krátkých dílů za sebe (bez mezilehlých znělek). Při premiéře v letech 1998 až 2005 byl seriál vysílán ve verzi s dlouhými díly, v roce 2006 byla poprvé představena verze s krátkými díly.

Obsah dílů
Donedávna byli Kudrnovi rodina jako každá jiná. Žili ve městě, maminka (Milena Steinmasslová) optička, tatínek (Miro Noga) počítačový programátor, děti typické "oběti konzumní společnosti". Jediným disharmonickým bodem jejich životů bylo soužití se sarkastickou babičkou (Jana Štěpánková), upoutanou na kolečkové křeslo a nešetřící jízlivými poznámkami. Pak se to ale stalo - jistý notář jim telefonicky oznámil, že Kudrnův strýc Hubert (o kterém slyšeli poprvé) zemřel a odkázal jim statek. Maminka, nadšená zastánkyně zdravého života, to uvítala s nadšením, ostatní s rozpaky. Přesto se Kudrnovi na ranč přestěhovali a začala tím velká zemědělská sága, kdy se pošetilí městští lidé naivně pouštějí do sžití s přírodou. Nad některými nápady jejich nejbližší soused, starousedlík Jeřábek (Lubomír Kostelka), jen kroutí hlavou.
1. série (1998)
DÍL 1. Jak jsme se stali rančery (Jak jsme se stali rančery) - Kudrnovi jsou zcela běžná městská rodina - maminka optička, tatínek programátor a jejich děti - dvanáctiletý Štěpán, šestiletý Matěj a patnáctiletá Eliška, zvaná Elis. A babička, maminčina matka a tatínkova tchýně. Až nepříjemně bystrá stará dáma, která je upoutaná na kolečkové křeslo, otázkou je, zda natrvalo. A této rodině, sídlící v paneláku, náhle spadne do klína dědictví v podobě venkovského statku strýce Huberta. Konec kupovanému kozímu mléku, konec rajčatům, pěstovaným na balkoně - tak jásá matka rodu, zastánkyně zdravé výživy. Synové zase jásají při představě domácího zvířectva, otce lákají krásy života v přírodě. Jediné dvě zásadní odpůrkyně změny životního stylu jsou Eliška s babičkou. Nicméně, dojem z venkovské državy rodu je impozantní...
DÍL 2. Jak jsme se rozmnožili (Jak jsme se rozmnožili) - Kudrnovi - kromě babičky a Elis - jsou naprosto okouzleni pobytem na svém novém statku. Maminka se ovšem neubrání při návštěvě trhu tolika okouzlujícím zvířátkům a rodině doveze slepice, kachny, králíky a kozu. Vždyť kozí mléko je tak zdravé! Jenomže nastane okamžik pravdy - rodiče, na rozdíl od dětí nemají dva měsíce prázdnin a musí zpátky do zaměstnání. A tak péče o chov spadne na bedra babičky. Katastrofy na sebe nenechají dlouho čekat!
DÍL 3. Jak jsme kosili (Jak jsme kosili) - Blíží se konec léta a s ním doba pro neřešitelná rozhodnutí - co se zvěří? Nechat - nemožné. Zabít - nemožné. Takže jediné řešení se nakonec najde v definitivním přesídlení celé rodiny na venkov. Babička s Eliškou chtějí okamžitě odjet stopem do města, zatímco kluci jásají. Tatínek nakonec může počítačové programy krásně tvořit na půdě či na dvorku, maminka slibuje zařídit si malou optiku u králíkárny. A začínají sena... Kosení sena bylo pro tatínka těžkou zkouškou poznamenanou navíc nerovným soutěžením s profíkem, dědou Jeřábkem. Ještě horší je, že seno nakonec lehne popelem. Naštěstí jsou nablízku dobří sousedé, kteří pomohou a dobrá nálada se tatínkovi vrátí nad partičkou mariáše. Hra mu přinese skvělé vítězství a od té doby se Kudrnovic statku neřekne jinak než Ranč u Zelené sedmy.
DÍL 4. Jak jsme našli vodu (Jak jsme našli vodu) - Rodina se zabydluje ve vesnickém prostředí, jenže neustále naráží na nové problémy. Díky katastrofálnímu suchu byl vydán zákaz kropení. Tatínek vymyslel řadu zlepšováků, které ve svém důsledku ovšem způsobí další pohromy. A tak se maminka rozhodne vykopat studnu. Jenže jak to vypadá, nikde není voda. Až se stal zázrak - přihlížející babičce, která cosi pletla na své pojízdné židli, se náhle zkřivily dráty a ejhle - nejenže měli Kudrnovi vodu, ale i babičku senzibila...
DÍL 5. Jak jsme byli dohnáni k podnikání (Jak jsme byli dohnáni k podnikání) - Kudrnovi jsou už, coby statkáři, zcela zavedená rodina. Jednotliví členové mají ovšem stále své nesplněné sny - Štěpán, kromě psa, kterého maminka ne a ne z neznámých důvodů dovolit, si také ještě přeje koně. Po tomto živočichovi usilovně touží i Matěj a hlavně tatínek. Kluci se proto rozhodnou tatínkovi koně koupit a začnou spřádat plány, jak vydělat příslušnou sumu peněz. Co takhle cvičené žížaly? Jak to s nimi dopadlo a proč babička sesedla ze své alibistické židle se dozvíte v pátém díle seriálu.
DÍL 6. Jak jsme se božích darů dočkali (Jak jsme se božích darů dočkali) - Kudrnovic statkem zní vánoční koledy - je Štědrý večer. Dojatá maminka si prohlíží pravou dřevěnou dojačku, babička nové boty, jen Štěpán je smutný - místo živého psa dostal jenom obyčejnou knížku. Ale na zasněženém dvoře se pes objeví - Ježíšek totiž Štěpánovi nakonec přece jen nadělil krásného živého "oříška". A nebo že by za tím byla babička? A když přijde jaro, rodina se rozroste ještě o jednoho člena - koze se narodí kůzle...
DÍL 7. Jak jsme se stali chovateli koní (Jak jsme se stali chovateli koní) - V rodině Kudrnů, kteří z paneláku přesídlili na venkov, vrcholí tajné přípravy - tatínek bude mít čtyřicátiny. Štěpán s Matějem dobře vědí o jeho snu a rozhodnou se na koně, po němž otec touží, ušetřit stůj co stůj a také si jej už objednají u souseda Jeřábka. Protože vydělané finance nestačí, obrátí se tajně se žádostí o půjčku na babičku. I sestra Elis jim nakonec přispěje. Ve stejné záležitosti ovšem osloví babičku, která už vesele chodí, také maminka. Nastává reálné nebezpečí, že tatínek dostane koní hned stádo. Ale ne - jsou tu narozeniny, je tu oslava a krásný kůň, jeden dohromady ode všech členů rodiny.
DÍL 8. Jak jsem se poprvé zamiloval (Jak jsem se poprvé zamiloval) - Štěpán už má všechno: ranč, psa, koně, jen jediné ještě nepoznal: lásku. Ta se objeví hned po prázdninách v podobě nové spolužačky Markéty. Jenže láska je to poněkud jednostranná - Markétě nejde o Štěpána, ale právě o toho koně, na kterém Štěpán pyšně přijel do školy. Kůň ale zase nechce Markétu, shodí ji ze sedla, uteče a dokonce zastaví vlak, takže Štěpán má ze všeho průšvih a domácí vězení. Jediná babička má pochopení pro Štěpánovy trable, i ona má totiž trápení s dědou Jeřábkem. A poradí Štěpánovi, aby koně před Markétou zapřel. Štěpán tím sice Markétu definitivně ztratí, ale aspoň prohlédne, že to proradné dívčí srdce nestojí za to, aby se kvůli němu se utopil.
DÍL 9. Jak tatínek stavěl traktor (Jak tatínek stavěl traktor) - Staré rodinné auto dosloužilo, a tak se tatínek rozhodne přestavět ho na traktor, neboť bývalý cirkusový kůň Hubert je pro orbu zcela nevhodný. O co méně traktorům ovšem tatínek jako softwarový odborník rozumí, o to s větší urputností snaží se o nemožné - až stavba traktoru ohrožuje manželství, rodinu i lidské životy. Tatínek se spolčil s bývalým nápadníkem své dcery Elišky, traktoristou Kudláčkem, když však společně zadřou motor svého výtvoru, ocitá se tatínek doslova na dně. Naštěstí ho maminka opět postaví na nohy a vyšle do světa, aby vydělával zase jako počítačový expert. Po čase se tatínek úspěšně vrací, dokonce v ojetém Landroveru, nenaplněná touha po traktoru však zůstala. A tehdy děda Jeřábek pošle tatínka do hospody, neboť jedině tam může dát dohromady na vesnici traktor. A to se skutečně podaří - neboť místní vesničané potřebují na oplátku pomoct s počítači.
DÍL 10. Jak maminka začala mít ráda Dárečka (Jak maminka začala mít ráda Dárečka) - Pes Dáreček honí maminčiny milované slepice a vybílí lednici, maminka je rozhodnutá dát ho pryč. A tak kluci vymyslí "ďábelský" plán na záchranu Dárečka, totiž fingují loupežné přepadení kurníku, při němž statečný Dáreček zažene lupiče. Jako corpus delicti najdou na skládce kus rukávu staré košile, po činu ho strčí Dárečkovi do tlamy - a chudáci netuší, že košile kdysi patřila sousedovi Jeřábkovi. A tak maminka s Dárečkem vystopují pachatele - dědu Jeřábka a celé rodině je zakázáno stýkat s tím zlodějem slepic. Tahle hra se ovšem obzvláště líbí zlomyslné babičce, méně však už panu Jeřábkovi, který staví babičce k pětašedesátinám kočárek a nechápe, proč s ním přerušila všechny styky. Nakonec černé svědomí donutí kluky, aby se přiznali - a na maminku jdou mrákoty...
DÍL 11. Jak Elis ke štěstí nepřišla (Jak Elis ke štěstí nepřišla) - Rodiče mají vážnou starost o dceru Elišku, neboť se přihlásila k pochybnému konkurzu na modelku do reklamní agentury. Ale skutečná tragédie se dostaví odjinud: liška nemilosrdně vyvraždí všechny maminčiny milované slepice. Krev žádá pomstu - ta dobrá něžná maminka se promění v nelítostnou saň, která si pořídí dokonce střelnou zbraň, aby pobila všechny lišky v okolí, neboť myslivci je už dávno nestřílí. Podobně jako když tatínek stavěl traktor, ohrožen je však spíše život maminky, a tak si celá rodina láme hlavu, jak ji v tom běsnění zastavit. Pomoc najdou ve videu a v unikátních záběrech liščích mláďat, která teď zjara liška vyvádí. A tak na obranu nových slepic postaví tatínek past, místo lišky však polapí akorát tchoře, který je všechny postříká. Ten strašný puch však je k něčemu dobrý: zhatí totiž Eliščin konkurs na fotomodelku.
DÍL 12. Jak do babičky vstoupil duch Dobromily Rettigové (Jak do babičky vstoupil duch Dobromily Rettigové) - Na konferenci ve Frankfurtu se tatínek seznámil jistým německým podnikatelem, který se rozhodl poslat svého syna na prázdniny ke Kudrnovým, prý aby kluk také poznal, jak se jinde žije, neboli prý z trestu, jak praví babička. Sedmnáctiletý Rudi má dobrou snahu na statku pomáhat, ale protože je nešika, každý, kdo s ním spolupracuje, přijde k nějakému úrazu. Z žalu nad vlastní neschopností opije se Rudi u souseda Jeřábka jeho domácí pálenkou. Na štěstí všechno vezme do rukou babička, která jediná umí trochu německy - a uvaří Rudimu poctivé české knedlovepřo. Samozřejmě, že od počátku si Elis na Rudiho myslela a tak je to pro ní pořádné zklamání, že babička u Rudiho zvítězila na celé čáře.
DÍL 13. Jak maminka k zimnímu spánku ulehla (Jak maminka k zimnímu spánku ulehla) - Starost o rodinu a velké hospodářství maminku vyčerpává, až se z toho nervově zhroutí. Převzít její povinnosti se nikomu dvakrát nechce, a tak se tatínek pokouší sehnat čeledína nebo alespoň děvečku pro všechno. Jeho usilí se zdá být beznadějné, když tu se stane zázrak - jako bájný Herkules přišel, aby vykydal Augiášův chlév, zjeví se Róm Imro, aby zastal všechny domácí práce. A přivede si s sebou celou rodinu...
DÍL 14. Jak jsme dostali všichni (Jak jsme dostali všichni) - Nejen nekonečná práce, ale i krutá zima sužuje Kudrnovy. Silvestra ještě oslaví babička s kluky "ďábelským" ohňostrojem, na Nový rok však zamrzne i voda ve statku a prochladlá zvířata je nutno nastěhovat do obytné místnosti. Vyčerpaná rodina se rozhoduje statek opustit a vyměnit za pohodlí panelákového bytu. To se ovšem podnikavým klukům vůbec nelíbí, a tak spolu s babičkou vymyslí lest...

2. série (2000)
V minulé řadě jsme poznali rodinu Kudrnových, která se z města přestěhovala na zděděný statek. Maminka optička Eliška si zde založila optiku, tatínek programátor Vojtěch se snažil pokračovat ve svém informatickém životě, jejich tři děti - Elis, Štěpán a Matěj - se sžívaly s vesnickým prostředím a školou a babička Eliška našla zalíbení v sousedovi Aloisi Jeřábkovi. V závěru první série se Kudrnovi rozhodli statek prodat, a tak babička zcela automaticky v zájmu zabránění tomuto nevhodnému kroku namluvila zájemcům o koupi, že vedle ranče se bude stavět dálnice, a dokonce ústit tunel, netušíc, že takový plán skutečně existuje. Aby mohli zůstat stranou městského ruchu, přestěhovali se Kudrnovi do hájovny a k jejich zvířatům přibyla další včetně vysoké a černé zvěře.
DÍL 1. Černý pátek na Ranči (Černý pátek na Ranči) - Tatínek programátor, maminka optička, synové Štěpán a Matěj školou povinní, dcera Elis na gymnáziu a babička Eliška v důchodu - chytrá, sarkastická, elegantní dáma - pro zemědělské práce mimochodem zcela nevhodná - to je rodina, která se již před časem sžila s přírodou a se všemi domácími zvířaty na zděděném statku.  Zdálo se, že už je nic nemůže vykolejit. Byl konec školního roku a rodina Kudrnových svážela domů své ratolesti i s vysvědčeními. Tatínek cestou vysvětloval dceři rozdíl mezi svobodou anarchistů a svobodou občana demokratického státu, maminka zastavovala automobil a přenášela přes silnici šneky, když tu zasáhl osud...
DÍL 2. Jak jsme znovu našli ztracený ráj (Jak jsme znovu našli ztracený ráj) - V minulém díle se Kudrnova rodina dozvěděla, že poblíž jejich statku skutečně povede dálnice, a tak se všichni vydali hledat nový domov. A nejenže našli místo, kde by všichni hlavu složili, ale především získali spoustu dalších zvířecích členů do jejich už tak početné domácnosti.  A tak je rozhodnuto, vše se v dobré obrátilo a Kudrnovi se na hájence - svém novém ranči - začali zabydlovat. Jen pes Malamut, který musel zůstat s Kudrnovými, byl smutný a nechtěl jíst ani oblíbené okurky. A babička si zakoupila "prskolet", aby mohla jezdit na návštěvu k dědovi Jeřábkovi...
DÍL 3. Jak vypukla česko-americká válka (Jak vypukla česko-americká válka) - Po svém návratu z anglického jazykového kurzu byla Elis divná a přestala mluvit česky. Štěpán s Matějem vymysleli, že jí tam asi vyměnili vnitřek, jako když se v počítači vymění disketa. Ale babička byla jiného mínění - a správného: Elis se zamilovala. Ano, Elis se zamilovala do amerického lektora Mikea a babička mamince oznámila, že se bude vdávat. Ona - babička - za souseda Jeřábka. Bylo toho najednou na Kudrnovic rodinu moc - zvláště, když se v šuplíku mezi tatínkovými ponožkami narodila koťata a přijel Mike...
DÍL 4. Jak jsme zažili mezinárodní ostudu (Jak jsme zažili mezinárodní ostudu) - Leč neštěstí nechodí po horách ale po hodných lidech a tak - sotva se zažehnala hrozící katastrofa možného vyprání koťat v pračce - udeřil osud na dveře ranče doopravdy. Mikeovi se ztratil ze stanu jeho spací pytel i s jeho hodinkami. Ta ostuda. Celá Kudrnovic rodina se propadala hanbou - návštěva, nápadník jediné dcery, až z USA, a teď tohle. Rodina pátrala po tom, kdo věděl, že mají ve spacáku Američana. Nejmladší Matěj, miláček žen, dovolil svým spolužačkám hledat spacák pod podmínkou, že si každá pátračka vezme kotě. Koťata se udala, leč spacák stále nikde. Pak tatínek vyhlásil odměnu padesáti dolarů a přišel anonymní dopis...
DÍL 5. Jak jsme neváhali a točili (Jak jsme neváhali a točili) - Přišel den veliký převeliký - den babiččiny svatby se sousedem Jeřábkem. A Mike, po počátečním úleku, že se svatební přípravy týkají jeho, zapůjčil Štěpánovi a Matějovi videokameru, aby ty slavné okamžiky zvěčnili. Šťastní bratři točili neustále, a tak se jim podařilo zachytit i nečekaný karambol - babiččin pád ze svatebního kočáru! A tak se jelo k lékaři...
DÍL 6. Jak se nad rančem zablýsklo na lepší časy (Jak se nad rančem zablýsklo na lepší časy) - Sotva se babička, nyní už Jeřábková, odstěhovala, začaly se na ranči dít věci! Splnil se maminčin sen a tatínek zařídil skvělou luxusní vykachlíkovou koupelnu, neboť civilizace pohlcovala i zdánlivě prostou venkovskou idylu. A pak přišel den, kdy maminka nenakoupila vůbec žádné jídlo a přijel pan Winter, tatínkův německý přítel. A maminka sdělila tatínkovi své tajemství. Přišel čas na nové změny...
DÍL 7. Jak jsme se vrátili do minulého století (Jak jsme se vrátili do minulého století) - U Kudrnů nastal hon na všelijaké starodávné předměty. Něco se našlo u Jeřábků na půdě, něco Matějovi přinesly jeho ctitelky. Studničková dokonce z lásky k nejmladšímu z Kudrnů přinesla krásné hodiny. Elis si usmyslela, že poletí s Mikem na rok do Ameriky a tatínek vynaložil veškerý svůj diplomatický um, aby Mikea přesvědčil, ať jede zatím sám. Rozhodujícím argumentem pak nebyla blížící se Eliščina maturita, ale blížící se maminčino miminko. Tatínek pravil, že maminka by se hrozně rozrušila, neboť u slovanských národů jsou pevné vazby i s dospívajícími dětmi. Pravdou ale je, že maminka jen kvetla. A tatínek začal stavět pec...
DÍL 8. Jak jsme se probojovali do finále (Jak jsme se probojovali do finále) - S dramatickým videozáznamem, v němž nevěsta babička padá z kočáru do bláta, se Štěpán s Matějem probojovali až do finále soutěžního televizního pořadu Neváhej a toč! Strašně chtěli vyhrát první cenu - videokameru, leč bylo jim jasné, že proti padajícímu miminu nemá babička šanci. Tatínek zase zatvrzele ignoroval všechny návrhy, aby se jeho napůl zborcené dílo - pec - zbouralo zcela a postavilo znovu odborně. Musela zasáhnout babička. A vtipná, sarkastická babička zasáhla i do televizní soutěže o videokameru...
DÍL 9. Jak jsem začal mít dobré nápady (Jak jsem začal mít dobré nápady) - Agent renomované německé cestovní kanceláře, který přijel zkontrolovat ranč, jestli je zaručeně starobylý a ekologický, odjel nadšen a slíbil zařadit jej do katalogu. A to navzdory tomu, že jej kobyla Petúnie provezla tryskem po celém kraji. Štěpánovi a Matějovi se jevil život jako velmi zábavný, zvláště pak skrze hledáček kamery. A tak se rozhodli, že vyrobí takové filmové drama, které jim zaručeně vyhraje další kameru...
DÍL 10. Jak jsme vzkřísili Joachima Krauseho (Jak jsme vzkřísili Joachima Krauseho) - Maminka se rozhodla, že pro utužení rodinné atmosféry a pohody zavede "černé hodinky", kdy si všichni budou říkat navzájem svoje radosti a starosti. Babička o tom měla svoje představy, taková chvíle byla podle ní jako stvořená pro vyvolávání duchů. Mezitím přišly Dušičky a tak se rodina vypravila na místní hřbitov. A tak se stalo, že našli i zarostlý hrob původního majitele jejich nynějšího ranče, Joachima Krauseho, který hájenku kdysi vystavěl. Místní pověst pravila, že starý Krause občas v hájence straší. A to všechno inspirovalo tatínka ke skvělému nápadu, jak ušít boudu na kluky...
DÍL 11. Jak jsme všichni utrpěli šok (Jak jsme všichni utrpěli šok) - Blížily se Vánoce a přišli také první zahraniční hosté, postarší manželský pár, který zatoužil po prostém životě na ekofarmě a zabrousil sem kvůli tomu až ze Spojených států. Maminka s tatínkem se předháněli v lidových zvycích, Elis vítala v kroji s chlebem a solí a Američané - ti utrpěli šok z petrolejky, kádě na mytí a zejména absence televizního přístroje se satelitními programy. Aspoň že jim chutnal maminčin domácí čerstvý chléb. Proč se ale maminka tak rozzlobila a kdo byli ti američtí hosté?
DÍL 12. Jak Elis jela rallye (Jak Elis jela rallye) - Záhy Elis dospěla k rozhodnutí, že nutně potřebuje řidičský průkaz, aby se v létě mohli s Mikem střídat při řízení, až pojedou přes celou Ameriku. Jenže nějak jí to nevycházelo, navzdory tomu, že se jí tatínek tolik snažil pomoci. Prostě to nešlo a nešlo, vyhodili ji od zkoušek jednou, podruhé, ani bratři jí to už nepřáli. Jenom maminka měla jiné starosti. Blížila se její hodinka a maminka toužila rodit doma, jako za starých časů, jako indiánské ženy, což se ovšem tatínkovi pramálo líbilo. Ale Elis nakonec řidičák udělala a maminka šťastně porodila. A hodně to spolu souviselo...
DÍL 13. Jak jsme měli kojence i Japonce (Jak jsme měli kojence i Japonce) - Elis se chystala k maturitě a maminka chtěla být u toho. A tak zapůsobila tatínkova cílová odměna - slíbený výlet do Ameriky. Malá Adélka vzkvétala, všechno vzkvétalo - kromě ekoturistiky. Ke Kudrnům se totiž znavení podnikatelé, toužící po relaxaci v lůně nezkažené přírody, nehrnuli. Zato Matěj přivedl sociální případ - Aničku Studničkovou s malým bratříčkem Lukáškem. Rodiče jim odjeli na dovolenou a oni údajně neměli kde být. Maminka si obě děti oblíbila, o to větší bylo všeobecné zděšení, když se Lukášek jednou ztratil. A taky se ke Kudrnům nahrnulo několik japonských turistů...
DÍL 14. Jak se věštba splnila (Jak se věštba splnila) - Už by se mohlo zdát, že Imro, milý spřátelený Rom, který Kudrnovic rodině dozajista svého času zachránil život, se při své věštbě babičce spletl. Věštil totiž, že babiččina sláva se dotkne hvězd. Ale měl pravdu. Všechno začalo tím, že se babička začala zavírat ve svém pokoji a nechala si od Jeřábka jen podstrkovat jídlo. Ani nejela vyprovodit Elis na letiště, když odlétala za Mikem do Ameriky. Pak dokonce zmizela bez vysvětlení na pár dní z domova. A potom přišel balík, který obsahoval vázané ilustrované knihy Ranč U Zelené sedmy. Hrdinkou byla babička, která si ve své knize přisvojila všechny zásluhy o ranč a vystupovala v ní jako důchodkyně - supermanka.

3. série (2004)
Třetí a nejnovější řada seriálu "Ranč U Zelené sedmy" je o hlavně tom, jak nám ty děti rostou... Rostou všude, tak proč ne u Kudrnů! A co rodiče? Co babička s dědou Jeřábkem? Jak se dalo čekat - místo aby důstojně stárli, tak samozřejmě pokračují v sérii svých katastrofických dobrodružství a pletou se svým potomkům úplně do všeho. Obzvláště do vztahů. Ještěže nejmenší dcera Adélka řeší zatím jen problémy s dudlíkem, protože zbývající trojice přímo zavalila ranč svými citovými problémy....
DÍL 1. Jak jsme se vším praštili (Jak jsme se vším praštili) - Třetí a nejnovější řada seriálu "Ranč U Zelené sedmy" je o hlavně tom, jak nám ty děti rostou... Rostou všude, tak proč ne u Kudrnů! A co rodiče? Co babička s dědou Jeřábkem? Jak se dalo čekat - místo aby důstojně stárli, tak samozřejmě pokračují v sérii svých katastrofických dobrodružství a pletou se svým potomkům úplně do všeho. Obzvláště do vztahů. Ještěže nejmenší dcera Adélka řeší zatím jen problémy s dudlíkem, protože zbývající trojice přímo zavalila ranč svými citovými problémy....  I tato série je dílem s psychoterapeutickými účinky, neboť jednak nic tak nepotěší jako pohled na cizí neštěstí a jednak, co potěší ještě víc, je pohled na milou trhlou rodinu, která drží pohromadě i kdyby čert na koze jezdil, což by ovšem maminka nikdy nedovolila!
DÍL 2. Jak se Elis postavila globalizaci (Jak se Elis postavila globalizaci) - Přišel čas, aby také Elis přispěla k rodinnému rozpočtu, a tak začala jezdit do Budějovic. Všem tvrdila, že pracuje v reklamní agentuře. Ve skutečnosti to ovšem bylo jinak, což její mladší bratr hbitě odhalil. Elis však žila jen pro chvíli, kdy přiletí její americký přítel Mike. Den, kdy jej jela přivítat do Prahy na letiště, byl ovšem velmi černým dnem. Záhy pak prohlubující se finanční krize donutila rodinu s těžkým srdcem prodat koně. A tehdy se na Ranči poprvé objevila i nová, velmi důležitá postava, veterinář Hroch. Proč Elis házela kamenem a proč nové slepice nenesly?
DÍL 3. Jak se v naší rodině rozmohlo kuplířství (Jak se v naší rodině rozmohlo kuplířství) - Elis, díky protekčnímu zásahu bratra Matěje, začala učit angličtinu na základní škole, skamarádila se s učitelkou Peštovou a trápila se pro zhrzenou lásku. Štěpán pokračoval úspěšně ve studiích na gymnáziu a neúspěšně ve svých pokusech získat nějakou milovanou bytost. Onemocněla slepice Josefína, která seděla na vejcích. Maminku to strašně trápilo, a tak tatínek sestrojil z jogurtovače umělou líheň. Maminka si oblíbila MVDr. Hrocha, a babička, ta rovnou plánovala začlenit zvěrolékaře do rodiny jako ženicha Elis. A co na to Elis? Ta právě potkala Pavla, majitele autobazaru a motocyklového závodníka...
DÍL 4. Jak jsme závodili (Jak jsme závodili) - Elis šla splatit Pavlovi z autobazaru dluh a tak to vypadá, že o nápadníka už má postaráno. Jenže tím v rodině nastal rozkol - babička s Matějem fandili Pavlovi, novému nápadníkovi Elis, Štěpán, maminka a děda Jeřábek byli proti, neboť se jim nezamlouvala jeho profese majitele autobazaru. Při vášnivých debatách, co je lepší - zda koňská síla v motoru nebo živá zvířecí - se v rodině vylíhla šílená myšlenka uspořádat závod: motocykl versus kůň!
DÍL 5. Jak jsme mechanizovali naši rostlinnou výrobu (Jak jsme mechanizovali naši rostlinnou výrobu) - Ani jasné vítězství koně nad motocyklem Elis nepřesvědčilo a ona dál chodila s Pavlem, k velké žalosti své maminky. A přišla sena, tatínek sestrojil úžasnou sekačku a v záchvatu nadšení posekal najednou všechny louky v okolí. Rodina obracela a bouřila se, a tak přišlo na tatínka velké rozhodnutí. Rozhodl se opravit historickou obracečku sena!
DÍL 6. Jak jsme se stali závisláky (Jak jsme se stali závisláky) - A finanční krize na Ranči se prohlubovala. Ani na internet pro babičku nebylo, a tak dostala k výročí sňatku selátko, co původně přivezl doktor Hroch jako příspěvek do kuchyně. Babička si internet pořídila sama a už se od něj neodtrhla. Děda Jeřábek, ze žalu a samoty, začal při svých procházkách s malou Adélkou opět chodit do hospody na mariáš. Tatínek se vrhnul na kříšení počítačových programů, zasažených bleskem a jinými pohromami. A zatímco vypočítával rodině druhy závislostí, kterým propadli: Adélka dudlíku, Jeřábek karbanu, Elis Pavlovi, netušil, že on propadá závislosti nejnebezpečnější - workoholismu!
DÍL 7. Jak jsme se vzbouřili (Jak jsme se vzbouřili) - Elis se definitivně odstěhovala k Pavlovi - i s postelí - a mamince se zhroutil sen o kozí farmě. To když jí tatínek oznámil, že díky nezodpovědným uživatelům počítačů neví co dřív - a že už jsou zase bohatí. Paní učitelka Peštová se taky u Kudrnů psychicky zotavuje. A babička s dědou Jeřábkem plánují společnou dovolenou. V kočáře taženém koněm Hubertem...
DÍL 8. Jak jsme se léčili ze závislosti (Jak jsme se léčili ze závislosti) - Matěj s Aničkou Studničkovou se rozhodli, že po deváté třídě se půjdou učit na automechanika a automechaničku. Chtěli být spolu za každou cenu, leč narazili na rozzuřeného otce Studničku, který zakázal Aničce s Matějem kamarádit. Tatínek zbavil Adélku závislosti na dudlíku, ale vytvořil jí závislost na hotdogu. Babička chystala zabijačku oblíbeného pašíka a jak známo, zvířeti se nemá dávat jméno, když ho plánujeme na porážku. A Kudrnovi pozvali Studničkovy...
DÍL 9. Jak jsme mamince plnili její sen (Jak jsme mamince plnili její sen) - Při jitrnicích se vyřešil budoucí osud Matěje a Aničky, pan Studnička se přejedl a souhlasil, aby jeho dcera studovala obor chovatelství na střední zemědělské, kam Matěj nastoupí do třídy mechanizátorů. Největším maminčiným snem se stala společná rodinná dovolená. Kudrnovi si naplánovali lyžařský výlet bez koz a počítačů. O ranč se přece postará babička s dědou Jeřábkem...
DÍL 10. Jak se nám ztracená dcera navrátila (Jak se nám ztracená dcera navrátila) - Babička s Jeřábkem slíbili postarat se o zvěř na ranči, zatímco rodina dlela na horách, a tak se vše zdálo být bez mráčku, jako obloha v horském středisku. Ovšem - obloha se záhy zatáhla, děda Jeřábek si přivodil housera. A tak zatímco Kudrnovi hráli společenské hry v hotelu, na Ranči se zápasilo o život. A Elis? Ta zažila první vážnou roztržku s Pavlem, který naprosto nejevil pochopení pro fakt, že někdo musí podojit kozy...
DÍL 11. Jak jsme se neodvážili zeptat (Jak jsme se neodvážili zeptat) - Tak se Elis definitivně rozešla s Pavlem a odstěhovala se od něj. A zase byla smutná, zjistila totiž, že má ráda Hrocha. Jenže ten o ni nejevil zájem a dokonce s sebou vzal na vyjížďku koňmo nějakou Helenu. A nikdo nevěděl, jestli je to jeho děvče, nebo jen kamarádka. A nikdo se neodvážil zeptat. Hroch Kudrnovým nabídl své doživotní veterinární služby, pokud pro něj vychovají hříbě od Petunie...
DÍL 12. Jak jsem málem přišel o život (Jak jsem málem přišel o život) - Paní učitelka Peštová si přišla na ranč stěžovat na Matěje, který urputně trval na tom, že na školním výletě bude spát ve stanu se Studničkovou. Zdánlivě neřešitelnou krizi vyřešila opět babička s dědou Jeřábkem. Štěpán díky své kameře a rozhodnutí točit sociální dokumenty objevil úplně nový, nebezpečný a vzrušující svět. A babička zjistila, jak je to s přítelkyní veterináře Hrocha.
DÍL 13. Jak jsme se všichni drbali (Jak jsme se všichni drbali) - Celý ranč se drbal a babička objevila, že jde o normální blechy. Pomocí přípravků od Hrocha se sice ranč odblešil, ale otázka, odkud se blechy vzaly, se nevyřešila. A to proto, že Štěpán své filmařské výpravy za hranice spořádaného života přede všemi pečlivě tajil. Ale když onemocněl pes jeho kamarádky - dívky jménem Franta, pravda vyšla najevo, alespoň před sourozenci. Pro Elis nastal krásný okamžik sblížení - její milovaný veterinář ji vyzval, aby mu pomáhala při malém operačním zákroku.
DÍL 14. Jak kostky byly vrženy (Jak kostky byly vrženy) - A co vás čeká v posledním díle seriálu? Štěpán má první skutečné rande a je zamilovaný až po uši. Rodiče navštíví pana Eliáše, Frantina tatínka a zjistí, že oba bydlí ve slumu proto, že do paneláku, kam se mají stěhovat, se prostě s Frantiným zvěřincem nevejdou. Rodinný klan zmobilizuje všechny síly. Magistrát souhlasí se zřízením psího útulku, ztracení psíci budou mít domov, Franta práci a Eliášovi slušné bydlení. Vše nezadržitelně spěje k happy endu.

Postavy a obsazení
• Milena Steinmasslová - maminka Kudrnová
• Miro Noga - tatínek Kudrna
• Jana Štěpánková - babička Jeřábková
• Lubomír Kostelka - Alois Jeřábek
• Marian Beník - Štěpán Kudrna
• Pavel Zedníček - Matěj Kudrna
• Ivana Škarková - Eliška Kudrnová
• Klára Tláskalová - Adélka Kudrnová
• Patricie Solaříková - Anička Studničková
• Robert Jašków - Hroch
• Simona Stašová - Peštová
• Lenka Novotná - Františka
• Michael Minard - Mike
• Rostislav Novák ml. - Pavel

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 1.řada 7.ledna 2012 - 7.ledna 2012
                      2.řada -
                      3.řada -
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 11.3.2005 (DVD) PANTHER
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Miroslav Balajka (Režie), Jaroslav Kučera (Produkce), Jiří Chlumecký (Hudba), Jiří Veselý (Hudba), Roman Pavlíček (Kamera),  Jiří Krška (Střih), Zdenek Patočka (Střih), Jan Svoboda (Střih), Radek Jahůdka (Scénografie), Evženie Rážová (Kostýmy), Josef Javořík (Zvuk), Marie Gillová (Masky), Ivo Pelant (Scénář), Milena Steinmasslová (Herec), Miro Noga (Herec), Jana Štěpánková (Herec), Lubomír Kostelka (Herec), Patricie Solaříková (Herec), Robert Jašków (Herec), Kateřina Pospíšilová (Herec), Jiří Maria Sieber (Herec), Simona Stašová (Herec), Eduard Hrubeš (Herec), Olga Lounová (Herec), Karel Urbánek (Herec), Claudia Vašeková (Herec), Dana Verzichová (Herec), Helena Čermáková (Herec), Jiří Wohanka (Herec), Hynek Kubasta (Herec), Jaroslav Kyncl (Herec), Jiří Tomek (Herec), Luboš Vraspír (Herec), Jiří Král (Herec), Hana Houbová (Herec), Milena Marcilisová (Herec), Eva Matalová (Herec), Karel Hoffman (Herec), Arnošt Goldflam (Herec), Jana Štěpánová (Herec), Václav Svoboda (Herec), Oto Filip (Herec), Miroslav Šnajdr (Herec), Jaromír Dulava (Herec), Simona Vrbická (Herec), Jan Nemejovský (Herec), Hana Pastejříková (Herec), Otmar Brancuzský (Herec), Lucie Březovská (Herec), Jan Milič (Herec), Miloslav Maršálek (Herec), Antonín Kaška (Herec), Petr Meissel (Herec), Pavel Vondruška (Herec), Marie Ludvíková (Herec), Přemek Podlaha (Herec), Hana Vávrová-Heřmánková (Herec), Eva Snášelová (Herec), Josef Beck (Herec), Otakar Harlas (Herec), Irena Vacková (Herec), Jan Šantroch (Herec), Jan Pavel Filipenský (Herec), Rozita Erbanová (Herec), Ivana Škarková (Herec), Klára Šumanová (Herec), Ota Filip (Herec), Vladimír Valenta (Herec)
 
1998/1155/Česko/Komedie, Rodinný
 
Zajímavost k filmu
- Jana Štěpánková (babička Jeřábková) měla velké problémy s ovládáním Babetty, které pod jejíma rukama neustále zhasínal motor, díky čemuž nabyla dojmu, že ji všichni ve štábu považují za mizernou řidičku. Vše se vysvětlilo při natáčení scény, ve které jí nahání děda Jeřábek (Lubomír Kostelka) a oba skončí v kukuřičném poli. Scénu jela kaskadérka, které se to díky neustále zhasínající motorce podařilo až na šestý pokus, načež se zjistilo, že motorka je pokažená. (cundak)
- Filmovalo se i na nádraží Městečko u Křivoklátu, ve Velkých Přílepech, Horní Lhotě, Drnovicích, na nádraží ve velkých Karlovicích, Boskovicích.
- Ač děj seriálu se odehrává nedaleko Českých Budějovic, v půběhu první série se objevuje většina aut se zlínskou poznávací značku. Je to důsledek toho, že zpočátku na seriálu spolupracovaly Zlínské Ateliéry. Rovněž úvodní scény seriálu, které se odehrávaly na pražském sídlišti ve Vysočanech, byly filmovány ve Zlíně, konkrétně na sídlišti Jižní Svahy.
- Po natočení první a druhé série následovalo knižní zpracování příběhu. U třetí série kniha předběhla seriál, neboť její natáčení bylo v jednu chvíli pro nedostatek peněz odloženo.
- Hájovna se nachází v Ostrovci. Další natáčecí místa byla v Hořovicích, Cechovicích, Zbirohu, skiareálu Zadov. "Dům na prodej" v díle "Černý pátek na ranči" je Kouřimecká rybárna nedaleko Týřovic na Rakovnicku. Ta si "zahrála" taktéž ve filmu Smrt krásných srnců (1986). Statek z 1. série je statek za obcí Vysoké pole (tzv. Na Ryliskách) u cesty směrem k památníku Ploština.
- Poprvé před kamerou Kateřina Pospíšilová.
- Postavu tatínka Kudrny, kterého hraje Miro Noga nadaboval Petr Rychlý.
- V druhém díle, když si jde babička Kudrnová sednout k počítači jí rodinka zapne notebook, ale vedle toho je vidět i normální monitor od stolního PC.
- Název má svůj původ v příběhu - v první řadě seriálu – je to reakce na onen slavný Kudrnův večer, kdy obehrál sousedy v mariáši. Od té doby se bývalému statku Otty Huberta už jinak neřeklo než Ranč U Zelené sedmy.
- Závod mezi koněm a motorkou se z velké části musel natáčet v okolí Řevnic, protože křivoklátské lesy, ve kterých se seriál natáčel, jsou chráněným územím.
- Eliška (Ivana Škarková) zarecituje úryvek básně „Jak lvové bijem o mříže“ z „Písní kosmických“, což je básnická sbírka od Jana Nerudy. Tuto báseň můžeme znát například z československé komedie „Marečku, podejte mi pero!“ (1976).
 
Odkazy
 

Hrají:

Miroslav Noga, Milena Steinmasslová, Jana Štěpánková, Lubomír Kostelka, Marián Beník, Pavel Zedníček, Ivana Škarková, Patricie Pagáčová, Robert Jašków, Kateřina Pospíšilová, Jiří Maria Sieber, Simona Stašová, Eduard Hrubeš, Olga Lounová, Karel Urbánek, Claudia Vašeková, Dana Špilauer Verzichová, Helena Čermáková, Jiří Wohanka, Hynek Kubasta, Jaroslav Kyncl, Jiří Tomek, Luboš Vraspír, Jiří Král, Hana Houbová, Milena Marcilisová, Eva Matalová, Karel Hoffman, Arnošt Goldflam, Jana Štěpánová, Václav Svoboda, Miroslav Šnajdr, Jaromír Dulava, Simona Vrbická, Jan Nemejovský, Hana Pastejříková, Otmar Brancuzský, Lucie Březovská, Jan Milič, Miloslav Maršálek, Antonín Kaška, Petr Meissel, Pavel Vondruška, Marie Ludvíková, Přemek Podlaha, Hana Vávrová-Heřmánková, Eva Snášelová, Josef Beck, Otakar Harlas, Irena Vacková, Jan Šantroch, Jan Pavel Filipenský, Rozita Erbanová, Klára Šumanová, Ota Filip, Irena Krylová, Ondřej Büchler, Arpád Póloš, Irena Trpíková, Dita Vojnarová, Marie Retková, Michael Minard, Klárka Tláskalová, Jiří Plamínek, Marie Kadlecová, Jiří Štrébl, Rostislav Novák ml., Jiří Klem, Rudolf Měřinský, Ludvík Baloun, Ivana Pytlíková, Barbora Dipoldová, Lenka Foglová, Karel Bělohradský, Otto Lackovič, Marcel Vašinka, Oldřich Hrůza, Martin Učík, Bohdan Tůma, Ivo Pelant, Jana Matějcová, Hana Doulová-Krobotová, Zdeňka Keclíková, Lenka Horáková, Luděk Žilka, Oldřich Navrátil, Petr Křiváček, Lenka Novotná, Vladimír Valenta, Lukáš Altman, Jakub Kukačka, Jan Palouš, Petros Alexandridis, Petra Bílková, Stanislav Štolba, Dora Štérová, Bohumil Pavlík, Jan Pešl, Šimon Rada, Kryštof Rada