Návštěvníci (TV seriál) / Návštěvníci (TV seriál) (Sci-Fi / Rodinný / Komedie Československo / Francie / Švýcarsko / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)) 81% -Originál DVD-

13.11.2023 00:44
JEDNOU VĚTOU
„Hlášení CML (Centrální mozek lidstva) : Expedice Adam 84 začala ....“

OBSAH
Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem... Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
CML, amarouny, žhavení, krtkování, humidování... TERMINÁTOR po česku, to jest bez vražedných robotů, zato se smyslem pro humor, který mění celou časocestovatelskou misi Adam 84 v zábavnou frašku plnou záměn, omylů a sci-fi udělátek, jak to Polák předvedl v ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM. Stejně jako tam musím i tady ocenit množství nápadů, celkovou hravost (barvité názvy epizod, animace čísla té které epizody...) a smysl pro budování komických situací, které ale neatakují mou bránici tolik, jak bych si přál. Z herců exceluje především Josef Bláha jako asociální akademik okouzlený dětským géniem (místy to působí až pedofilně), Bróďa coby hrabalovský pábitel se zlatýma českýma ručičkama, a Viktor Král jako suverénní Adam Bernau v pozadí, přičemž Dáda a Lada dodávají seriálu sexapeal. A k tomu další Svobodova pamětihodná seriálová znělka. (Choze) 4*

S odstupem času je viděno dnešníma očima opravdu neuvěřitelné, jak tenhle rodinný sci-fi seriál odolal zubu času a nezestárl! I dnes obstojí v záplavě konkurenčních, často o dekády mladších projektů... Formální stránka je opravdu špičková a není divu, když se na ní podílely špičky ve svých oborech (animace Jan Švankmajer, hudba Karel Svoboda, kostýmy Theodor Pištěk, kameramané Jiří Macháně a Jaroslav Brabec, plejáda dobové herecké elity atd.), stejně jako stránka obsahová - opravdu originální námět, silná dějová linka, doslova vtahující svět, neuvěřitelná řada nápadů a technických vychytávek, doslova gejzír kreativity a nespoutané fantazie, silně autorské podání, na tehdejší dobu přelomový a v dobové kinematografii naprosto přehlížený (neboť buržoazní a západní) žánr, pro znalce filmografie Jindřicha Poláka je ještě zajímavý ten rámec, který pan režisér utvořil směrem ke své kultovní Ikarii XB 1...opravdový pionýr žánru sci-fi v dějinách československé kinematografie...osobně vám za to děkuji, pane režisére! Návštěvníci - jak píše Sportovec - opravdu jeden z absolutních vrcholů naší dětské tvorby.. (Radek99) 5*

Jeden z absolutních vrcholů naší dětské tvorby ve mně vyvolal a návaznými informacemi i utvrdil pocit, že k tradiční validitě scénáře a režie i hereckých výkonů, příznačných pro naši filmovou tvorbu druhé poloviny dvacátého století, tentokrát přibyla i mimořádná invence triková. Hravost a vtipnost, ztotožňovatelné pro svou rozvernou něžnost s českou i slovenskou filmovou školou jako její spolehlivé identifikační znaky, jsou další předností tohoto klasického díla. Galerie velikánů naší Thálie a jejich skvělých výkonů druhé poloviny minulého století tento dojem jen násobí. Vzniká tak přesvědčivý nadčasový obraz jasně vymezitelné doby, obraz, který je i zracadlem, i nadhledem. Dojímá mne skutečnost, že německé webové stránky provozuje příslušník mladé německé generace. Evropská identita určitě není prázdný pojem, můžeme-li podobné přístupy považovat spíše za pravidlo než výjimku. (sportovec) 5*

VELKÁ RECENZE
Ve 25. století, přesněji v roce 2484, žijí lidé ve světě míru, lásky a bez válek. Poklidně žijící lidstvo je však náhle překvapeno poplachem. Centrální Mozek Lidstva (CML, hlavní superpočítač dohlížející na dění na Zemi) hlásí, že v blízkosti planety má za 177 dní proletět kometa, která ji vychýlí z dráhy, a následkem toho se stane velká část Země neobyvatelnou.
Jako nejnadějnější projekt na záchranu lidstva před katastrofou je vybrán a realizován ten, který předloží akademik Filip (v pozdější verzi Richard). Tento historik je totiž až fanatickým obdivovatelem geniálního matematika přelomu 20. a 21. století a nositele Nobelovy ceny Adama Bernaua, který ve svých Pamětech zmiňoval, že v 11 letech coby žák 5. třídy objevil matematickou formuli umožňující „snadno přesunovat v prostoru celé kontinenty, ba i světy“. Tento Sešit č. 1 však v roce 1984 shořel při požáru jejich rodinného domu v městečku Kamenici a Adam vzorce již nezrekonstruoval. Ve 25. století sice lidstvo neumí pohybovat světy, ale už umí cestovat v čase nazpět. A přestože cestování v čase je obecně zakázáno, je vzhledem k situaci povolena výjimka a je tedy rozhodnuto vyslat do minulosti výpravu, která má uvedený sešit získat.
CML do této expedice kromě akademika vybere další tři osoby. Těmi jsou technik Leo Kane, lékař–epidemiolog Dr. Jacques Michell a dokumentaristka–historička Emilia Fernandez. Tato skupina je po dvacetidenní přípravě jako expedice Adam 84 – Expedice naděje vyslána do roku 1984, kde se vydávají za skupinu geometrů, vyměřujících dálnici okolo Kamenice. Od počátku je doprovází smůla daná nepřesnými výpočty CML (přistanou na hraně skály namísto v údolí, hasičské uniformy jsou 100 let staré apod.), a jejich blesková záchranná akce také spíš přináší problémy než aby je řešila: už jen proto, že Sešit č. 1 hodí do plamenů sám akademik poté, co v něm najde akty namísto výpočtů. Expedice je nucena strávit v Kamenici roku 1984 mnohem více času, než původně plánovali. Zmatkařství, náhody i nezákonná jednání je doprovázejí několik dalších dní, kdy ovlivní dění v městečku neuvěřitelnou měrou, ačkoliv jakékoliv zásahy do minulosti jsou nepřípustné.
Po marném pokusu zachránit náhradní Sešit č. 2 už expedice naznává, že skutečnost se podstatně liší od toho, jak ji Bernau popisoval ve svých Pamětech. Budoucí geniální matematik se jeví jako obyčejný mírně zlobivý kluk se svými dětskými zájmy, kterého podle jeho otce nevezmou ani ke kopáčům, protože mu nejdou základní počty a místo nich si píše vzorce s nesmyslnými klikyháky, kterým nerozumějí ani učitelé. Výjimkou z této klukovské obyčejnosti je jak vysoká matematika, tak jeho rozhovory se starým panem Drchlíkem, kterého ve svých Pamětech popisuje jako Velkého učitele, ve skutečnosti je to jen bývalý údržbář vysokoškolských budov se svérázným náhledem na svět. U pana Drchlíka také expedice najde útočiště poté, co jim jsou ukradeny peníze. CML sice zašle nové bankovky, nicméně ty jsou z roku 1884 a expedice zkonstatuje, že CML je idiot a již není čas čekat na případný Sešit č. 3, je tedy nutné se vrátit zpět do vlastní doby. Při té příležitosti zachrání a do budoucnosti přepraví i pana Drchlíka, který jako jediný z celého města pochopil, že jde o návštěvníky z budoucnosti.
Výsledkem expedice je přivezení značného množství exponátů a také dědy Drchlíka, který zjistí, že CML byl instalován nakřivo a poskytoval nesprávné výpočty, tudíž srážka s kometou ve skutečnosti nehrozí.
Seriál má patnáctidílnou formu a také sedmidílný sestřih. Premiérově byl vysílán s 15 díly, při první repríze se 7 dlouhými díly. Verze s delšími díly neobsahuje žádné scény navíc, jedná se o sloučení dvou (v případě prvního dílu tří) epizod patnáctidílné varianty dohromady (s vynecháním mezilehlých znělek a shrnutí děje). Oba sestřihy mají také různé audioverze (původní varianta akademik Filip vysílaná před rokem 1989 / předabovaná verze akademik Richard vysílaná po roce 1989.

Obsah dílů
1.série (1983)
DÍL 1: Země roku 2484 (Země roku 2484) - Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje přelet neznámého tělesa, které může mít pro Zemi katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace 25. století. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip, umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. Vědecká expedice - dva muži a dívka - vedená akademikem Richardem, se vydává do našeho století, aby tu našla sešity malého Adama Bernaua... Taková je výchozí situace seriálu "Návštěvníci", který se vrací na obrazovky České televize. Po patnáct nedělních podvečerů budete mít možnost sledovat českou sci-fi autorů Oty Hofmana a Jindřicha Poláka, kteří s humornou nadsázkou konfrontují náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Tohle srovnání pro nás ale nedopadá tak špatně. Autoři seriálu vidí totiž pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem.
DÍL 2: Výprava do minula (Výprava do minula) - V Muzeu historie probíhají přípravy expedice, hlavní pozornost je věnována nácviku nejdůležitější akce - záchraně sešitu Adama Bernaua. Vedle toho probíhá praktická výuka, kdy se pomocí filmů a dalších pomůcek seznamují účastníci výpravy se životem ve dvacátém století, konkrétně i v malém městečku Kamenice. Přípravě expedice je věnována publicita a mimořádná péče. Nadšený akademik Richard, který se nemůže dočkat, až se sejde s malým Adamem Bernauem, jehož vědecké dílo zná zpaměti, nepostřehne, že ostatní členové výpravy by nejraději od účasti na výletu do století válek a podezřelých potravin, upustili. Nakonec přece jen zůstanou akademikovi věrni. Příprava ke startu do minula je ukončena.
DÍL 3: Návštěvníci přicházejí (Návštěvníci přicházejí) - Přesun výpravy do minulosti se zdařil až na to, že s vozem uvízla na strmé skále. Kdo by v budoucnosti mohl tušit, že plánovaná silnice nebyla dosud vybudovaná. Návštěvníkům se ale přece jen podaří najít schůdnou komunikaci a směřují do Kamenice. Tou dobou tam pohoršený otec Bernau zabavil svému synovi sešit s podivnými výpočty a neslušnými obrázky a zavřel jej do zásuvky stolu ve sklepě, kde právě podomácku vyrábí pálenku. Narozeninový dort se zapálenými svíčkami, který nese na usmířenou Adam otci do sklepa ochutnat, způsobí výbuch. K hořícímu domku Bernaů přijíždí expedice z budoucnosti.
DÍL 4: Akce: Sešit 1 (Akce: Sešit 1) - Návštěvníci v požárnických uniformách pomáhají hasit dům Bernauových a při tom bedlivě hledají Adamův důležitý sešit. Tam, kde měl podle akademika Richarda být, není, neboť, jak víme, sešit skončil v zásuvce ve sklepě. Díky ironii osudu jej právě tam akademik Richard jako bezcenný cár papíru hodí do plamenů. Návštěvníkům se při hašení domu ztratila laserová pilka. Má ji děda Drchlík, ale Karasovi a akademikovi se ji nepodaří získat zpět. Zato musí ochutnat guláš a připít si s vyhořelými. Karasovi se to líbí, ale akademik trvá na návratu za ostatními členy expedice.
DÍL 5: Hlavně nenápadně (Hlavně nenápadně)  Návštěvníci se podle plánu ubytují v místním hotelu jako geometři, kteří přijeli vyměřovat dálnici. Jejich sousedy tu jsou vyhořelí Bernauovi a představa, že má nablízku Adama, autora geniálních výpočtů, které zachrání ohroženou civilizaci budoucnosti, naplňuje akademika Richarda jistotou, že jeho vědecká expedice urychleně splní své poslání. Ale skutečnost je jiná. Adamův sešit s důležitými výpočty o přesunu kontinentů není k nalezení a přítomnost Návštěvníků budí v Kamenici nežádoucí pozornost.
DÍL 6: Tajemství velkého učitele (Tajemství velkého učitele) - Návštěvníky pronásleduje smůla. Laserová pilka, která rozřízne maringotku kolotočáře Edy, poničený trojúhelník, který jim zkomplikuje spojení s budoucností, nulový pokrok v pátrání po Adamově sešitu akademika Richarda pochopitelně zneklidňuje. Teprve mikrofon, zabudovaný do školní brašny malého Bernaua, přinese novou naději. Rozhovor Adama a dědy Drchlíka na břehu rybníka o záhadách fyzikálních zákonů, který Návštěvníci vyslechnou, naplní akademika jistotou, že Velký učitel, zmiňovaný v "Pamětech" významného vědce přelomu druhého tisíciletí Adama Bernaua, je nalezen.
DÍL 7: Půlnoční kolotoč (Půlnoční kolotoč) - Peníze, které dostal malý Adam od akademika, z něj udělají krále místní pouti. S dívenkou Ali prožije nádherný večer, zatím co členové vědecké expedice si zábavy moc neužijí. Odveleni akademikem Richardem odjíždějí navázat spojení s budoucností a podat zprávu o stavu výzkumu. V době, kdy plní svůj úkol, dojde na náměstí v Kamenici k nepochopitelnému jevu. O půlnoci se roztočí kolotoče a všechny světla se rozzáří. Za viníka téhle nevysvětlitelné události je označen děda Drchlík, ale jeho výslech k ničemu nevede. Zpráva o tom, že byl objeven Velký učitel na Světovou radu budoucnosti zapůsobí. Její důvěra v expedici akademika Richarda je jednoznačná. Akademik se s novou vervou soustřeďuje na sledování malého Adama. S Káťou jej provázejí na školní výlet.
DÍL 8: Génius v hladomorně (Génius v hladomorně) - Zatím,co akademik s Adamem uvízl v hladomorně hradu Krucenburgu a už se zdálo, že od něj získá důležité výpočty, malý Bernau začal trhat listy ze sešitu a dělat si z nich vlaštovky. Karasovi se konečně podaří získat televizní kameru Oko 2, které jeho vinou uvízlo v botě hoteliéra. Zabudovat je v hotelovém pokoje Bernaů, jak nařídil akademik, už ale nedokáže. Pan Bernau ten nenápadný "napínáček" použije k upevnění pokojové antény. Návštěvníci, vědomi si toho, že budí neustále nežádoucí pozornost, se rozhodnou jít na místní tancovačku. Jen doktor Noll odmítne. Zalehne do postele, zapne si solarizátor a pročítá si soudobou lékařskou knihu. Tiše se raduje, že nepodlehl pokušení vystavit své zdraví nebezpečné potravě tohoto století.
DÍL 9: Sólo pro návštěvníky (Sólo pro návštěvníky) - Návštěvníci na venkovské tancovačce žasnou nad spoustou jídla a alkoholu, který se tu vypije, nechápou princip tomboly, ale zaujme je jídelní lístek, popsaný Adamovými výpočty. Snaží se jej zdokumentovat. Pokojská Heli nese svému oblíbenému doktorovi na pokoj čaj a když ho najde zahaleného v modrém dýmu, volá pohotovost. Mladá lékařka zjistí neskutečně vysokou teplotu a převáží doktora do místní nemocnice. Kolotočář Eda se vloupá do pokoje Návštěvníků a ukradne jim všechny peníze i kufřík likvidátor, kam je uloží. Na zábavě se Káťa zamiluje do dopisovatele místních novin Petra a Karas navazuje přátelství s dědou Drchlíkem. Jediný akademik Richard pracuje na zábavě do úmoru a sleduje malého Adama.
DÍL 10: Stav nouze (Stav nouze) - Na zábavu v Kamenici Návštěvníci nikdy nezapomenou, i když každý z jiného důvodu. Káťa se zamilovala do Petra, Karas objevil kouzlo osobnosti dědy Drchlíka, doktor Noll má v nemocnici ideální podmínky ke studiu současné lékařské vědy a akademik Richard ze záznamu Oka 1 zjistil, že byli okradeni o všechny peníze. Marně se snaží svolat poradu svého týmu. Nadějně pro něj vypadá jen chvilka, kterou stráví a Adamem při debatě o přesunu kontinentů, ale ta končí ve chvíli, kdy se vracejí do hotelu Bernauovi. K půlnoci se nad městem strhne bouře a blesk zasáhne kolotočáře Edu, který rozebírá konstrukci kolotoče. Ze strachu před následky své krádeže chce rychle zmizet. Návštěvníkům se podařilo zlikvidovat fotografii "geometrů", která měla vyjít v novinách spolu s Petrovým článkem. Jinak je ale perspektiva Návštěvníků neradostná. Bez peněz, bez průkazných úspěchů v pátrání po Adamových důležitých výpočtech, pojídají amarouny.
DÍL 11: Stane se zítra (Stane se zítra) - Zatím co doktor Noll tráví poklidné dny v nemocnici a pomocí solarizátoru tajně a úspěšně léčí svého spolupacienta kolotočáře Edu, ostatní členové vědecké expedice mají starostí nad hlavu. Při spojení s budoucností, kam vysílají žádost o peníze, vyvaří vodu v rybníce. "Známá firma", děda Drchlík, který s Adamem zachraňuje kapry z vyschlého dna, je obviněn, že rybník úmyslně vypustil. Návštěvníci sice pomocí reaktivních deštníků rybník vodou znovu naplní a děda je mimo podezření, ale nepříjemného pocitu, že se jim situace čím dál více vymyká z rukou, se už nezbaví. V nestřežené chvíli je Petr znovu vyfotografuje.
DÍL 12: Peníze z hvězd (Peníze z hvězd) - Když Návštěvníci u rybníka přebírají zásilku peněz z budoucnosti netuší, že je sleduje děda Drchlík. Oslnivá záře, která akci provází, dědu oslní a ten se málem utopí. Návštěvníci jej dopraví do jeho chalupy a děda se nečekaně brzy vzpamatuje. Užasnou, když jim řekne, že peníze, které dostali, už dávno neplatí. V tu chvíli pokládá akademik Richard za nutné vysvětlit, že jsou z budoucnosti. Ale dědu Drchlíka to nijak neohromí. Mnohem víc jej zajímají noviny, do nichž byly peníze z "hvězd" zabaleny.
DÍL 13: Prozrazení (Prozrazení) - S pomocí dědy Drchlíka vyrovnají Návštěvníci hotelový účet a přijímají nabídku, aby bydleli v jeho chalupě. Káťa a Karas se z toho radují, ale akademik trvá na tom, že se musejí okamžitě vrátit do budoucnosti, i když je stresován z toho, že jeho vědecká výprava totálně zklamala. Nečekaně se objeví další Adamův sešit. Akademik mění rozhodnutí a nařizuje svému týmu, aby malého Bernaua nespustil z očí.
DÍL 14: Po nás potopa (Po nás potopa) - Už je nad slunce jasnější, že akademikova vědecká výprava se o záchranu civilizace budoucnosti nezaslouží. Jako planá naděje se ukázal poslední Adamův sešit a návrat není proč odkládat. Loučení není snadné pro nikoho, nejtěžší je pro Káťu, která Petra už nikdy neuvidí. Ví také, jaký osud zanedlouho čeká dědu Drchlíka, ale ten to slyšet nechce. S klidem sobě vlastním zaplatí hmotnou škodu za katastrofu, na níž se podepsala zvídavost malého Adama. K výhře ve Sportce mu totiž pomohly noviny z budoucnosti.
DÍL 15: Návrat do budoucnosti (Návrat do budoucnosti) - Jediným úspěchem Richardovy vědecké výpravy je vlastně Adamovo věnování, které udiveně naškrábal do knihy, o níž netuší, že jsou to jeho budoucí "Paměti", které jej tak proslaví. Ještě jedna akce čeká Návštěvníky. Složitě, ale přece jen, se jim podaří zabránit tomu, aby jejich fotografie vyšla. Havárie cisterny, k níž se přesně podle Kátiny předpovědi připletl děda Drchlík, je poslední událost, kterou Návštěvníci v minulosti zažijí. Návrat do budoucnosti, kterého se expedice přece jen obávala, má neuvěřitelné zakončení. Děda Drchlík, kterého vzali s sebou jako Velkého učitele a jisté alibi za nulové výsledky své výpravy, se ukáže jako úžasný nápad. Jen chvíli postál děda Drchlík u CML - CENTRÁLNÍHO MOZKU LIDSTVA - a budoucnost lidstva byla zachráněna.

Poslavy a obsazení
• Vladimír Brabec -vypravěč (jen hlas)
• Miroslav Moravec - hlas CML
• Josef Bláha - akademik Jan Richard - inženýr Jan Richard[pozn. 6]
• Josef Dvořák - Leo Kane - Emil Karas[pozn. 7]
• Jiří Datel Novotný - Dr. Jacques Michell - Michal Noll
• Dagmar Patrasová - Emilia Fernandez - Káťa Jandová
• Viktor Král - Adam Bernau
• Dagmar Veškrnová - Alice Bernauová, matka
• Evžen Jegorov - Karel Bernau, otec
• Vlastimil Brodský - „velký učitel” Alois Drahoslav Drchlík
• Klára Pollertová - Ali Lábusová
• Vladimír Menšík - nadpraporčík Vyskočil
• Jiří Lábus - příslušník SNB
• Jiří Císler - vedoucí hotelu Franc[pozn. 8]
• Jitka Molavcová - pokojská Heli
• Dana Bartůňková - lékařka Olga
• Zora Jandová - zdravotní sestřička
• Jaroslav Rozsíval - primář Kraser
• Jan Hartl - reportér Petr Malát
• Jiří Kodet - kolotočář Eda Nehasil
• Laďka Kozderková - Edova žena Mary Nehasilová
• Lukáš Bech - syn Edy Nehasila
• Jiří Krampol - pan Karlík z autoopravny
• Václav Štekl - muž při záplavě
• Helena Růžičková - žena při záplavě

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČSSR: 5.listopadu 1983 - 11.února 1984
Premiéra Švýcarsko: 2.12.1983
Premiéra Západní Německo: 1.1.1984
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 10.8.2007 DiViDi
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
Tvůrci a herci
Jindřich Polák (Režie), Gert K. Müntefering (Produkce), Karel Svoboda (Hudba), Jiří Macháně (Kamera), Zdeněk Stehlík (Střih), Zbyněk Hloch (Scénografie), Theodor Pištěk ml. (Kostýmy), Miloslav Hůrka (Zvuk), Tomáš Kuchta (Masky), Jiří Hurych (Masky), Ota Hofman (Scénář), Jindřich Polák (Scénář), Josef Bláha (Herec), Josef Dvořák (Herec), Dagmar Patrasová (Herec), Jiří Datel Novotný (Herec), Vlastimil Brodský (Herec), Viktor Král (Herec), Vladimír Menšík (Herec), Dagmar Veškrnová-Havlová (Herec), Eugen Jegorov (Herec), Dana Bartůňková (Herec), Klára Pollertová-Trojanová (Herec), Jiří Lábus (Herec), Jitka Molavcová (Herec), Jaroslav Rozsíval (Herec), Jan Hartl (Herec), Jiří Císler (Herec), Jiří Kodet (Herec), Laďka Kozderková (Herec), Lukáš Bech (Herec), Jiří Krampol (Herec), Helena Růžičková (Herec), Ondřej Vetchý (Herec), Karel Koloušek (Herec), Bořivoj Navrátil (Herec), Otto Šimánek (Herec), Jan Čenský (Herec), Miroslav Moravec (Herec), Jana Švandová (Herec), Jiří Havel (Herec), Jana Břežková (Herec), Zdeněk Martínek (Herec), Vladimír Brabec (Herec), Jaromír Kučera (Herec), Josef Střecha (Herec), Jan Kuželka (Herec), Jitka Zelenohorská (Herec), Ludmila Zábršová-Molínová (Herec), Věra Kalendová (Herec), Otakar Brousek st. (Herec), Zdenka Procházková (Herec), Marie Málková (Herec), Mahulena Bočanová (Herec), Jan Přeučil (Herec), Jaroslav Tomsa (Herec), Václav Vydra nejml. (Herec), Milan Klásek (Herec), Alena Procházková (Herec), Martin Stropnický (Herec), Jiří Žák (Herec), Josef Šebek (Herec), Karel Hovorka st. (Herec), Vladimír Pospíšil (Herec), Vladimír Hrabánek (Herec), Zuzana Burianová (Herec), Jaroslav Mareš (Herec), Lída Plachá (Herec), Vladimír Kratina (Herec), Petr Svárovský (Herec), Zora Jandová (Herec), Jan Kehár (Herec), Marta Kaňovská (Herec), Jan Skopeček (Herec), Ilona Svobodová (Herec), Václav Štekl (Herec), Mnislav Hofmann (Herec), Lubomír Kostelka (Herec), Oldřich Velen (Herec), Miloslav Kročil (Herec), Taťána Čechovská (Herec), Božena Fixová (Herec), Zdeněk Hodr (Herec), Daniel Dítě (Herec), Stanislava Bartošová (Herec), Roman Hájek (Herec), Ludmila Slancová (Herec), Jitka Nováková (Herec), Elena Strupková (Herec), Zdeněk Srstka (Herec), Anna Wetlinská (Herec), Jana Viščaková (Herec), Luďa Marešová (Herec), Jan Kaněra (Herec), Milan Svoboda (Herec), Vladimír Brabec (vyp.) (Herec) (Herec)
 
1983/450/Československo, Francie, Švýcarsko, Západní Německo/Sci-Fi, Rodinný, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Výraz "humidovat" nebyl nikdy vysvětlen. Jeho význam znají pouze režisér Jindřich Polák, scénárista Ota Hofman a čtveřice návštěvníků. Už tenkrát si dali slib, že jeho pravý význam nikdy nevyzradí.
- Skupina Mandrage použila záznam hlasu Centrálního mozku lidstva v písni "CML".
- Legendární "amarouny" vymyslel mistr českého animovaného filmu Jan Švankmajer.
- Scény s delfíny z akvária v nizozemského Harderwijku byly kvůli omezenému vybavení natočeny bez zvuku. Ten byl dodán až ve studiu.
- Ako stroj času použili návštevníci auto Lada Niva 2121 z roku 1982 s poznávacou značkou ACD-09-57.
- Do role tatínka Bernaua byl původně obsazen Pavel Zedníček. V dokumentu Návštěva u Návštěvníků ...aneb jak se natáčel seriál (1983) zachycujícímu průběh natáčení je uveden v plánu natáčení. Z časových důvodů byl však přeobsazen Eugenem Jegorovem.
- Ota Hofman psal všechny scénáře na rodiné chalupě v Říčanech u Prahy. Při jejichž psaní měl již v hlavě vybrané konkrétní herce, tudíž jim psal role na tělo.
- Pro roli Dagmar Patrasové byla původně také zvažována Zora Jandová.
- Role lékaře výpravy byla původně psana na tělo Jaromíru Hanzlíkovi, jenže ten v té době měl novou partnerku, bývalou ženu Vlastimila Brodského, Janu Brejchovou. Scenárista Oto Hofman se obával třenic na place, ale také se nechtěl za žádnou cenu vzdát Vlastimila Brodského pro roli Velkého učitele Drchlíka, proto postava nakonec připadla neznámému Jíří Datlovi Novotnému.
- Západoněmecká televize WDR, v jejíž koprodukci seriál vznikl, si dala za podmínku, že seriál musí být výsostně "český", nemá se snažit konkurovat západním produkcím, kterých v SRN bylo více než dost.
- V epizodě "Sólo pro návštěvníky" hraje kapela Kameničtí brontosauři kytarový riff písně "Až se bude psát rok 2006" od Katapultu, jejíž obsah se také týká budoucnosti.
- Jméno Adama Bernaua (Viktor Král) se objeví v textu písně "Retrofutro Discotheque" od Xaviera Baumaxi na stejnojmenné desce.
- V Německu má seriál vlastní fanclub.
- Scéna, kdy návštěvníci kráčí k autu, se v roce 2013 dočkala předělávky do reklamy pro operátora Vodafone.
- Rekvizita z filmu, známa ako Centrálny mozog ľudstva, bola po skončení natáčania určená na likvidáciu, ale novinár Martin Cibulka ju zachránil a dnes je k videniu v kaviarni Vladimíra Menšíka.
- V 15. díle s názvem "Návrat do budoucnosti" je v čase 10:54 v kině k vidění přestřelka v baru z filmu Buldoci a třešně (1981).
- Seriál byl s velkým úspěchem uváděn v Německu pod názvem Die Besucher. Této německé verze se nedotkl problém se soudním sporem kolem jména postavy ztvárněné Josefem Bláhou, a tak zatímco v češtině se akademik jmenuje Jan Richard, v němčině je to stále Rudolf Filip.
- Ve druhém díle rozdává akademik (Josef Bláha) občanské průkazy (vzor 77) se slovy: "Průkazy neztratit. Ve 20. století bez průkazů neexistujete." Třiadvacetileté Emilia Fernandez (Dagmar Patrasová), respektive již Kátě Jandové, přidá průkaz šest let navíc - datum narození je totiž 1956. Jde jde totiž patrně o skutečný průkaz Dagmar Patrasové.
- Úsek železniční trati, po které se prochází Dáda Patrasová a Jan Hartl se nachází mezi obcemi Uhřice a Želetice (okres Hodonín). Nyní je v těchto místech trať zrušená a zčásti vytrhaná.
- Seriál má kromě patnáctidílné také sedmidílnou verzi, kterou vysílala například slovenská JOJ.
 
Odkazy
 

Hrají:

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov, Dana Bartůňková, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Pospíchalová, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra, Milan Svoboda, Vladimír Brabec (vypravěč), Karel Hábl, Ilja Kreslík, Jiří Žák, Monika Hladová, Jaroslav Rava, Jiřina Steimarová, Petr Drozda