Kostka 2 - Hyperkrychle / Cube 2: Hypercube (2002/95/Kanada/Horor, Thriller, Sci-Fi) 46%

20.09.2018 10:17
JEDNOU VĚTOU
„Odkryjte dosud nepoznané pocity strachu. Šílenství otevírá novou dimenzi, mnohem složitější level..."

OBSAH
Osm náhodně vybraných postav musí čelit ještě důmyslnějším dimenzím, kde fyzikální zákony nemají své místo - jako např. RAZORSPHERA – drtička vnitřností, THE CUBE OF LIGHT – smrtící světelné paprsky, THE TIME GEARS – síla, která zrychluje čas a lidský organismus tak znetvořuje. Přežít znamená nezešílet, nezešílet znamená přežít. Každý ze „zajatců“ je obdařen neobyčejnou schopností, která jim bude pomáhat při navigaci v kostce. Zachránit se ale může jenom jeden.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
První kámen úrazu Kostky 2 je v tom, že se zbytečně snaží jít dál, být velkolepější, záhadnější a na vyšší mystické a matematické úrovni než Kostka 1. Výsledkem jsou tak méně pochopitelné hrátky s čtvrtým rozměrem, nelogicky rozdílné plynutí času, pár točících se lesklých předmětů a žádné opravdu reálné pasti, kterých by se člověk u obrazovky mohl bát. Druhým kiksem jsou postavy včetně jejich slabších dialogů, které jsou doslova vykradeny z první Kostky. Přitom charaktery nebyly zrovna to, v čem by se oplatilo od Kostky 1 inspirovat. Výsledkem je tedy trapné béčko podávané v dárkovém balení tvaru kostky, které má jedno jediné štěstí, a to, že já osobně mám rád ztísněné thrillery se záhadným námětem, takže Kostku 2 úplně nezatracuji. (H34D) 1*

Tento názor se také může zakládat na tom, že jsem neviděl první díl Kostky. Digitální efekty jsou na úrovni, zvláště rotující koule se podařilo. Nejvíce však ve filmu zaostává scénář a herci, jejichž herecké výkony jsou opravdu strašné. Pokud bych se po zhlédnutí snímku ještě nepodíval na bonusy, jistě by mi uteklo spoustu podrobností, které ve filmu jsou. Vlastně se zdá, že bez spuštění filmu o filmu divákovi unikne spousta zkutečností a je tak ochuzen o spoustu (nejen) detailů. Například scéná s milujícím se párem a její následné prostřihy a rotace. Ani by mne nenapadlo, že je v kostce změněn čtvrtý rozměr, časoprostor, spíše jsem se domníval, že jsou to prostřihy mezi různými realitami. Stejně tak byla matoucí stěna, která byla připravena rozložit vše, přes co projde. Záběr to byl vydařený, ale - i když v tomto případě to jistě moudřejšímu divákovi neunikne - také mi nepřipadalo že se jedná o překládání kostek, tedy protínání přítomnosti (jako minulosti) a přítomnosti (jako budoucnosti). A to ani nemluvím o konce, který mi stále nějak uniká a místo zodpovězení otázek nám přidává jen nové, které se nám nejspíš nepodaří nidky rozluštit. Pokud se nad filmem zamyslím jako nad celkem nemůžu tomuto nezdařilému béčku dát více než hvězdičku a tu jen za digitální efekty. (Dudek) 1*

Když si tvůrci při natáčení horrorového hitu řeknou, že nemají co ztratit, je nejvyšší čas utéct. Z průměrně natočeného dobrého nápadu se v tu ránu stane nesmyslná a přetechnizovaná amatéřina, ve které je všechno a přitom nic. Místo zneklidňující atmosféry barevně odlišných kostek se najednou sází na vizuální sterilitu se skutečně směšnými pastmi typu točícího se čtverce a všechny kvantové či časoprostorové narážky jsou jen jedním slovem načrtnuty a vzápětí zapomenuty. O nějakých důmyslných časových paradoxech se pak nedá ani mluvit. Navíc z postav jsou jen naivní loutky, které se nadšeně vrhají vstříc těm nejpodezřelejším místům a místo zoufalství si při absolutní neorientaci střihnou šíleně natočené milostné číslo, takže je velmi brzy jasno, že tady se bude hodnotit až úplně dole. (novoten) 0*

VELKÁ RECENZE
 „Kostka“ je snímek, který mě nesmírně zaujal a který byl velmi silně depresivní. Jste zavření v kostce, z které se dostanete jen do další obdobné kostky. Jako kdybyste byli v rozsáhlém bludišti a prostě nemohli ven. Neskutečně skličující a navíc i dobře provedené – snímek neměl velký rozpočet a strašně mu to slušelo. Byl velmi temný a na diváka se přenášelo přesně to, co mělo. Snad jen kromě ne až tak kvalitních hereckých výkonů, ty dojem trochu kazily.
Co mohlo přijít ve druhé „Kostce“, když v první vlastně ani trochu nebylo řečeno, kde se kostka vzala a proč jsou v ní uzavření lidé? No, přišla další kostka, která je ještě lepší. Nebo alespoň lepší být měla. Je prosvětlenější, je v ní o něco více lidí, ale princip zůstává stejný. Z jedné kostky se dostanete do další a nejspíš není úniku. Jenže přece je tu ještě něco navíc. Film je mnohem více sci-fi, protože postavy nejsou v kostce, ale dokonce v hyperkostce, nebo tedy hyperkrychli, která se prezentuje čtvrtým rozměrem.
Nejprve si postavy myslí, že čtvrtým rozměrem je prostor, ale on to bude nakonec čas. Anebo je tu rovnou pět rozměrů. Kostka už se nechová jen jako něco, co vás může zabít, není mechanická, ale působí v ní síly, které není úplně snadné pochopit. A tak se z filmu vytváří poměrně komplikované – a zbytečně komplikované – sci-fi, které naprosto postrádá děsivost a klaustrofobii prvního filmu, protože už se v tom tak zamotáte, že vám vlastně bude jedno, kdo je tam, proč tam jsou a co se vlastně děje.
Přitom dění je jednoduché – ono není moc co vymýšlet. Tady vždycky primárně půjde o interakci mezi jednotlivými postavami, které jsou v kostce uzavřeny. Jenže tím, jak jsou do toho přidány hrátky s prostorem a časem, nabývá to místo psychologického rozměru i rozměr fantastický, který z toho prostě dělá přehnané divadlo. Je to velká škoda, protože i ten základní nápad zde byl zabit tím, že se tvůrci až moc snažili vymyslet něco naprosto nového, něco, co bude tak strašně cool, až to bude otřesné.
Já jsem si pamatoval, že mě série „Kostka“ po prvním dílu nakonec zklamala, ale nemohl jsem si vzpomenout, proč to zklamání přišlo. No, teď jsem si to osvěžil a docela se děsím nulté „Kostky“. „Kostka 2 - Hyperkrychle“ je filmem, který nesmírně kazí to, co bylo v prvním filmu nastoleno. Druhý film nemá atmosféru, nemá neustálé napětí, které vás provází, a nakonec nemá ani potřebnou nápaditost, ta se stává jen zběsilou nesmyslností, která vás utrápí.

DABING
V českém znění: René Slováčková - Kari Matchett (Kate Filmoreová), Libor Terš - Geraint Wyn Davies (Simon Grady), Jaroslava Brousková - Barbara Gordon (paní Paleyová), Tomáš Juřička - Neil Crone (Jerry Whitehall), Jitka Moučková - Grace Lynn Kung (Sasha), Filip Švarc - Matthew Ferguson (Max Reisler), Jitka Ježková - Lindsey Connell (Julia), Karel Chromík - Bruce Gray (plukovník Thomas H. Maguire), Hana Krtičková - Greer Kent (Becky Youngová), Martin Kolár - Philip Akin (generál)
Překlad: Petra Martincová
Zvuk: Jiří Peřina
Produkce: Milan Soták
Dialogy a režie českého znění: Martin Kolár
Vyrobila: Saga TV, s.r.o. pro Hollywood Classic 2002

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 29.8.2002
Premiéra USA: 15.4.2003
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 27.1.2003 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 018 291
Tržby celkem - $ 3 500 000
Návštěvnost v ČR 11 130

FILMY V SÉRII
Kostka gastonrolinc.webnode.cz/news/a82/
Horor / Mysteriózní, Kanada, 1997
Režie: Vincenzo Natali, Hrají: Maurice Dean Wint, Nicole de Boer

Kostka 2 - Hyperkrychle gastonrolinc.webnode.cz/news/a83/
Horor / Thriller, Kanada, 2002
Režie: Andrzej Sekula, Hrají: Kari Matchett, Geraint Wyn Davies

Kostka 0 gastonrolinc.webnode.cz/news/a84/
Sci-Fi / Horor, Kanada, 2004
Režie: Ernie Barbarash,Hrají: Zachary Bennett, Stephanie Moore

Cube gastonrolinc.webnode.cz/news/cube-cube-2021-japonsko-horor-v-priprave/
Horor, Japonsko, 2021
Režie: Jasuhiko Šimizu, Hrají: Masaki Suda, An Watanabe
 
Tvůrci a herci
Andrzej Sekula (Režie), Ernie Barbarash (Produkce), Norman Orenstein (Hudba), Andrzej Sekula (Kamera), Mark Sanders (Střih), John Buchan (Casting), Diana Magnus (Scénografie), Donna Wong (Kostýmy), Fred Brennan (Zvuk), Catherine Davies (Masky), Ernie Barbarash (Scénář), Sean Hood (Scénář), Kari Matchett (Herec), Geraint Wyn Davies (Herec), Grace Lynn Kung (Herec), Matthew Ferguson (Herec), Neil Crone (Herec), Barbara Gordon (Herec), Bruce Gray (Herec)
 
2002/95/Kanada/Horor, Thriller, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Vlna energie, kterou je zabit plukovník Maguire, je ve skutečnosti vytvořena pomocí vysavače nastaveného na vyfukování (aby mu odfouknul oblečení).
- "Rtuť" na konci filmu byla vytvořena programy Real Flow a Real Wave.
- Bonusy DVD obsahují prodloužený konec, kde Kate říká, že celkový čas strávený v kostce byl okolo sedmi minut.
 
Odkazy