Zachraňte Willyho 4: Útěk z pirátské zátoky / Free Willy: Escape from Pirate's Cove (2010/97/USA/Rodinný, Dobrodružný) 17%

20.09.2018 09:32
JEDNOU VĚTOU
„Ovdovělý otec jedenáctileté Kirry se zraní a dívka musí proti své vůli odjet z Austrálie a žít s dědečkem, kterého sotva zná."

OBSAH
Malá Kirra (Bindi Irwin, dcera Lovce krokodýlů a hvězda dokumentu Bindi, dívka z džungle) odjíždí ze svého australského domova, aby strávila s dědečkem (Beau Bridges) léto v Jižní Africe. Zanedlouho objeví mládě kosatky, které uvízlo na mělčině nedaleko dědečkova upadajícího přímořského zábavního parku. Pojmenuje svého nového kamaráda Willy – a pustí se do obtížného zápasu, aby vrátila velrybu zpátky k jejímu hejnu dřív, než dědečkův chamtivý konkurent udělá z Willyho výdělečnou atrakci svého elegantního zábavního parku.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tohle je strašně, ale strašně hloupý film, myslím to vážně! Hl, představitelka je na jednu stranu strašně dospělá, na druhou rozmazlený fracek. Děti udělají vše proto, aby dostali Williho ven, popřípadě ukardnou auto! Nebýt v tomto filmu Beaua Bridgise, co by role neschopného dědy i jeho zábavního parku a možná i docela sympatického záparáka, byl by to jasný odpad! Původně jsem myslel, že je ten film podhodnocen, ale mýlil jsem se, konec mě dorazil! Jinak dobrá hudba, 15% je adektátní hodnocení, nechápu imbd, američani pro to asi mají pochopení... (Hakuna Matata) 1*

Umělá kosatka, umělé emoce.. a žádný Michael Jackson!! První díl se vyznačoval tím, že byl z rodu těch jednoduchých, předvídatelně vyprávěných kousků, kalkulujících s jasně směřovanými emocemi. Přesto se divák přistihl, že hrdinům nejen ve vodě, ale i na souši, držel palce. Tohle je stejně přímočaré, ale mnohem mnohem tupější. (castor) 1*

Jsem hrozně velkej fanoušek Willyho, fakt že jo... Na tenhle film jsem se hrozně těšil, těšil jsem se na to, že uvidím dalšího hrdinu v kůži Keika.... Víte, co sem dostal?? S prominutim největší sračku, kterou neměl nikdo natočit... Keiko už není co býval, a víte proč? Protože Keikó umřel... No, sakra.... Na jeho počest bych logicky film asi nikdy nenatočil, že jo.. Herci příšerní, pirátská zátoka příšerná, jo a byly tam pak kosatky animovaný :DD No tohle mě zabilo nejvíc... Jak už tu někdo psal, zachraňte mě od Willyho!!! (Todd_Hewitt) 0*

VELKÁ RECENZE
Kdyby to nekopírovalo právě prvního Willyho, film Delfín Flipper, tak je to docela pohodový prázdninový snímek pro děti, kde dcerka Lovce krokodýlů, byť trochu při těle, předvádí, že podědila nějaké geny. https://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/zachrante-willyho-utek-z-piratske-zatoky.html --- Dcerka Lovce krokodýlů po svém dokumentárním seriálu Bindi, dívka z džungle přichází v celovečerním filmu, a hned se slavným Willym. Pokud by se film nesnažil těžit z předchozích Záchran Willyho, a dokonce nekopíroval základní děj zcela prvního filmu, bylo by hodnocení lepší. Snímek je prostým dětským filmem, a kdybych mohl říct, že si na nic jiného nehraje, proplul by podobně jako Delfín Flipper.
Ostatně, právě z Flippera je ukradena druhá dějová linie. Za dědou přijíždí z Austrálie do jižní Afriky (tedy Jihoafrické republiky, pro filmaře podobně levné, jako je Rumunsko nebo Bulharsko) 11letá vnučka. Otec se totiž zranil při pádu ze žebříku, a v Austrálii asi nemají žádné známé, takže řeší otcův pobyt v nemocnici tímto složitým a nákladným způsobem. Děda je samozřejmě lůzr, závislý na alkoholu a hazardních hrách, aby mu teprve vnučka mohla otevřít oči a nastavit zrcadlo! Děda vlastní parodii na zábavní park Pirátská zátoka (a překvapivě nejde o TEN Pirate's Bay, odkud taháte torrenty, takže když se objeví zbloudilá kosatka, vidí v tom znamení osudu a víc peněz na chlast. Navíc majitel skutečně, ale skutečně obřího zábavního parku z druhé části města má o kosatku také zájem a vysázel by za ni půl milionu (nevím, jaké měny, jestli jihoafrické, dolarů, netuším).
ALE - je tu ta vnučka, která rozmlouvá s nebohou kosatkou, krmí ji a míní ji vrátit ke stádu, nebo jak se jmenuje hejno ryb. Jak to asi dopadne, je jasné, že jo? Říkám, nevykrádat to dva filmy, docela to jako prázdninová oddechovka pro děti ušlo. I kamera je slušná a Beau Bridges v roli dědečka uvěřitelný. Jeho ranní tučňák mimochodem patří k vrcholům celého filmu.
Disk je velice hezky udělaný. Potěší, že hned naběhne menu. A i když jsou bonusy - pochopitelně - soustředěny na Irwinovu dcerku (která dokazuje, že je dcerou svého otce), jsou krátké a vcelku vydařené. Navíc všechny mají české titulky. Je zde skutečně slušně udělaný dokument z natáčení (7:39), představí se zvířecí hvězdy (3:11), následují dvě vystřižené scény (2:08), jedna nepovedená - ta vystřižená - scéna (1:30) a Bondin videodeníček z natáčení (4:28). (honajz)

DABING
V českém znění: Jiří Hromada - Beau Bridges (Gus Grisby), Zdeněk Mahdal - Stephen Jennings (Rolf V.D. Woods), Martin Sobotka - Bongolethu Mbutuma (Mansa), Anna Novotná, Adam Mišík, Marek Libert, Václav Rašilov, Vojtěch Štich, Lucie Svobodová, Hana Krtičková, Anna Sochůrková a další
Překlad: Jiří Pondělíček ml.
Zvuk: Radek Petrik a Antonín Němec
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Hana Krtičková
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2009

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 23.3.2010
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 12.4.2010 (DVD) Magicbox
Poprvé na DVD: 12.4.2010 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
 
FILMY V SÉRII
Zachraňte Willyho! gastonrolinc.webnode.cz/news/zachrante-willyho-free-willy/
Rodinný / Dobrodružný, USA / Francie, 1993
Režie: Simon Wincer, Hrají: Jason James Richter, Lori Petty

Zachraňte Willyho 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/zachrante-willyho-free-willy1/
Rodinný / Dobrodružný, Francie / USA, 1995
Režie: Dwight H. Little, Hrají: Jason James Richter, Francis Capra

Zachraňte Willyho 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/zachrante-willyho-free-willy2/
Rodinný / Dobrodružný, USA, 1997
Režie: Sam Pillsbury, Hrají: Jason James Richter, August Schellenberg

Zachraňte Willyho 4: Útěk z pirátské zátoky gastonrolinc.webnode.cz/news/a76/
Rodinný / Dobrodružný, USA, 2010
Režie: Will Geiger, Hrají: Bindi Irwin, Beau Bridges
 
Tvůrci a herci
Will Geiger (Režie), Laura Lodin (Produkce), John Stainton (Produkce), David Wicht (Produkce), Enis Rotthoff (Hudba), Robert Malpage (Kamera), Sabrina Plisco (Střih), - (Casting), Mike Berg    (Scénografie), Darion Hing (Kostýmy), Gregory M. Gerlich (Zvuk), Tim LeBlanc (Zvuk), Carla Fourie (Masky), Will Geiger (Scénář), Bindi Irwin (Herec), Beau Bridges (Herec), Kevin Otto (Herec), Mike Falkow (Herec)
 
2010/97/USA/Rodinný, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Vo filme sa objavil aj legendárny kabriolet Škoda Felícia (1959 - 1964) v oranžovej farbe. Prišli ním dvaja "zlí chlapi", ktorých Gusov (Beau Bridges) konkurent najal, aby nakŕmili Willyho rybami otrávenými nemrznúcou zmesou.
- Jedná se o jediný díl série, ve kterém si nezahrála žádná živá kosatka.
- Ve filmu se již neobjevila kosatka Keiko, hrdina předchozích filmů, jenž uhynul po vypuštění na svobodu do volné přírody na zápal plic 12. prosince 2003 v Norsku.
 
Odkazy