Amazing Spider-Man / The Amazing Spider-Man (2012/131/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy) 65%

20.09.2018 09:31
JEDNOU VĚTOU
„Jedna z nejpopulárnějších postav je zpět na stříbrném plátně v nové kapitole dobrodružství pavoučího muže."

OBSAH
The Amazing Spider-Man je příběhem Petera Parkera (Garfield), mezi svými vrstevníky nepříliš oblíbeného středoškoláka, kterého v dětství opustili rodiče a jeho výchovy se ujali strýček Ben (Sheen) a tetička May (Field). Jako většina dospívajících se Peter snaží zjistit, kým vlastně je a proč se z něj stal člověk, kterým je. Současně má plnou hlavu starostí se svou první středoškolskou láskou Gwen Stacyovou (Stone) a společně proplouvají úskalími lásky, závazků a tajemství. Když Peter objeví tajemný kufřík, který náležel jeho otci, pustí se do pátrání po důvodech zmizení svých rodičů – které ho zavede přímo do společnosti Oscorp a do laboratoře dr. Curta Connorse (Ifans), bývalého otcova kolegy. Zatímco je Spider-Manovi předurčeno, aby se střetl s Connorsovým alter-egem Lizardem, je Peter nucen učinit zásadní rozhodnutí o způsobu využití svých schopností, která navždy změní jeho život a definují povahu jeho cesty k hrdinství.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Proč tenhle film nenatočili jako první? A proč vlastně vůbec takové filmy točí? Marvel chce ze Spider-Mana vymáčknout maximum a tak obnoví celou trilogii s novými tvářemi, novými postavami a novými nepřáteli. Každopádně musím tvůrce pochválit. Mám postavičku Spider-Mana rád. Koukal jsem na ní vlastně od mala. Je tedy pro mě obrovským překvapením, že tenhle Spider-Man se mi daleko více přibližuje té původní postavě, než stará trilogie od Reimiho. Na celou tu postavu Spider-Mana je nahlíženo úplně jinak. Vlastně víc do hloubky, víc do kreslené předlohy. Vlastně celkově víc tak, jak jsem si to vždycky přál. Nevím ani proč tenkrát tamtoho Spider-Mana natočili tak, jak ho natočili. Nemám tyhle restarty vůbec rád, ale musím říct, že tenhle mi udělal vysloveně radost. Tady se někdo opravdu snažil. Nejvíce je to znát na castingu. Garfield a Stone byla naprosto boží volba. Hlavně teda Emička. To je taková tvářička, že bych na ní mohl koukat do nekonečna a nikdy by mě neomrzela. Také ale potěší Rhys Ifans, Martin Sheen nebo Denis Leary. Jo...tahle směska herců se v jednom filmu opravdu povedla. Kde že je ten druhý díl? (Malarkey) 4*

Ústřední spidermanovské motto „S velkou mocí přichází velká odpovědnost“ bylo roztaženo na celý film. Naplnění této myšlenky přináší hrdinovi i divákovi větší satisfakci než souboje pavouka a ještěrky v ulicích New Yorku. Nový Spider-Man je totiž z větší (a lépe zrežírované) části high school komedií o trablech dospívání, v níž pavoučí kousnutí slouží předně coby akcelerátor hormonálního vývoje. Snaha prolnout školní a superhrdinskou rovinu vychází tak napůl (výborná je například scéna opojení po první domluvené schůzce s Gwen) nikoli vinou věrohodně nesmělého Garfielda, ale samozřejmosti, s jakou ho v nové roli přijmou ostatní postavy, dívka snů i školní šikanátor. Stejně jako jiné komiksové adaptace poslední doby, je i tahle nejzábavnější v momentech, kdy tradiční hrdinský koncept různě zpochybňuje. Zachází přitom ještě dál než ostatní filmy, neboť nerdovský protagonista si s padouchy spíše hraje, než aby je děsil (jako Batman) a až do momentu prozření si hraje čistě pro radost, s podobnou lehkovážností jako kdyby hrál videohru (nejspíš Mirror’s Edge). Až zbytečně natahovaná závěrečná třetina nahrazuje model nezodpovědného floutka mužem, který přebírá zodpovědnost, což překvapivě není zatížené patosem tak, jak by se dalo čekat, jakkoli můžeme přemítat, nakolik seriózně Webb některé scény s podvratným potenciálem zamýšlel (vejce). Díky napojení Petera, hledajícího náhradní otcovskou figuru, na ostatní mužské postavy (strýc, otec Gwen a zprvu i doktor Connors) jde dokonce o proměnu nezkratkovitou a psychologicky srozumitelnou, od které se odvrací až poslední, „sluníčkový“ záběr před titulky, srozumitelný nanejvýš z hlediska komerčního. Amazing Spider-Man je stejně jako jeho protagonista poněkud nedůsledný, trochu komiksová akce, trochu (víc) romantická komedie, ale – stejně jako protagonista – je sympatický tím, že moc nemachruje, má smysl pro humor a nedělá hned epickou tragédii z toho, že se jeden pošahaný vědec rozhodnul trochu upgradovat zaostalé lidstvo. (Matty) 3*

Žádný výrazný přesah, žádná scéna, u které by divák údivem zvládl jen polknout, lehce vetchý scénář, despekt od nejednoho diváka.. Přesto, světe, div se, za mě lepší, než Raimiho trilogie. Nevím, jestli je to tím, že je tenhle restart vtipnější, romantičtější a celkově víc blížící se mladšímu publiku (do kterého už stejně nepatřím), ale už samotný věrohodně nesmělý Andrew Garfield mi tu sedí líp, než jeho (přiznejme si) v roli divný předchůdce Tobey Maguire. Tvůrce chytlavých 500 dnů se Summer jakoby zužitkoval svůj talent na dialogy a poměrně svěží práci s mladými herci a vytvořil Spider-Mana, který zaujal i člověka, který jinak comicsovou obec docela ve velkém odsuzuje/neuctívá. Právě tokání mezi Peterem Parkerem a šprtkou Gwen funguje na jedničku, oba jsou přirození, rozjívení. Parker pak záhy nabere očekávanou mrštnost a sílu, jeho Spidey je ladný, správně hláškující a i když se tu o nějakou velkolepost zavadí jen poměrně obtížně, tenhle odlehčený kousek uhání i s pomocí oddaných jeřábníků (jsme přeci v Americe!!) směle kupředu. Rhys Ifans mi coby hlavní padouch nevadil, beru ho s ohledem na jiné záporáky jako důstojného soupeře, strýček Ben Martina Sheena v mezích tolerance morálně káže a policejní náčelník Denis Leary tu rozhodně není jen do počtu. Dobré, velmi dobré.. za 75%. (castor) 4*

VELKÁ RECENZE
Déja vu. Skoro přesně po deseti letech se nám Peter Parker představuje na startu nové comicsové trilogie. Poznáváme ho jako neduživého studenta, který po kousnutí pavoukem nabere sílu, reflexy a mrštnost, kterou by mu i kdejaký Tony Stark záviděl. Jenže než si ji vůbec stihne naplno osahat, přijdou problémy. S novou holkou, se strýčkem Benem, s médii i s policajty, kteří neradi vidí, jak jim někdo fušuje do řemesla. A samozřejmě s padouchem, co chce udělat ze světa jedno velké experimentální terárium…
Spider-Man se prostě vrací na úplný začátek. Oficiálně jde o restart, který má být realističtější, romantičtější, vtipnější, mladší a celkově víc cool a svěží. V jednotlivostech takový možná i je, v reálu jde ale vlastně o prachsprostý remake ušitý podle identické šablony, která se mění jen v detailech a podzápletkách. Tvůrci snaživě hledají nové způsoby, jak projet staré zatáčky, ale často vlastně jen decentně inovují to, co už nazpaměť známe. Strýček Ben řekne své mentorské věty trochu jinak, Peter Parker trénuje na řetězech a na skejtu, místo Mary Jane přišla Gwen a místo Green Goblina z Oscorpu green Lizard z Oscorpu. Ale zbytek známe. „Zbrusu nový“ Spider-Man zůstává omšelým originem, který jen naplňuje tu nejtuctovější superhrdinskou šablonku.
Proč tedy vznikl? Vlastně jen proto, aby připravil půdu pro nová dobrodružství s mladšími hrdiny. Produkce si sice zadělává na hodně velký problém tím, že do role sedmnáctiletých milenců obsadila Andrew Garfielda, jenž za měsíc oslaví 29. narozeniny (!), a čtyřiadvacetiletou Emmu Stone, která by v kozačkách a minisukni s punčoškama mohla rovnou naběhnout do předělávky Základního instinktu. Romantické tokání mezi nimi ale funguje na výbornou a jejich společné scény oplývají přirozeností, vtipem i středoškolskou rozjíveností. Přesně jak se od režiséra 500 dní se Summer Marca Webba očekávalo.
Série prostě představila nového tahouna a nastínila velmi slibné vztahové podloží, takže vyhlídky na druhý díl jsou příznivé (s trojkou už to bude složitější, sledovat pětatřicátníka Garfielda, jak po promoci hledá práci bude asi trapas). Tím co do radostných zpráv zhruba končíme.
V The Amazing Spider-Man platí stará hitchcockovská poučka o tom, že comicsový film je tak dobrý jako jeho padouch. A jednoruký Curt Connors, mutující v ještěrkoidního Lizarda, působí ještě matněji než Green Goblin. Ten byl přitom už před deseti lety považován za největší slabinu prvního Spider-Mana! Lizard je i v zarputilém podání Rhyse Ifanse nudným soupeřem, třetinovým odvarem z Tučňáka a jemu podobných, prostě mdlým padouchem, se kterým se vracíme do comicsového roku 1 – do doby, kdy záporákům neuroticky cukala tvář, svůj geniální plán si namalovali velkými písmeny do mapy a ještě si připravili na počítači výstižnou animaci, aby hrdina rychle pochopil, co se chystá. Lizardova psychologická motivace končí u výkřiku „Chci změnit svět a udělat v něm silnější lidi, UÁÁÁÁ“. Uff.
Vecpat mezi nabušené Avengers a osudového Temného rytíře souboj s pidigodzillou, která během filmu převrátí tři auta, to je skoro drzost. V bitkách s Lizardem je sice dost kinetiky, vtípků i Parkerova hláškování, přesně jak z comicsů, ale v globálu to je strašně slabý čajíček, ve kterém o náznaky trikové velkoleposti ani nezavadíte.
Webbův film je navíc hrozně jednotvárný, postrádá Raimiho smysl pro gradaci a dost nemile se na něm podepisují i přetáčky, prostříhání a uspěchané změny ve scénáři. Nakousnutá linie s rodiči šla úplně do pytle, s ním i psychologizující povídačky o zodpovědnosti. Problematická je i návaznost různých scén na sebe – na plátně se ze supersilného hláskaře, co vyřídí celý policejní sbor, stane během sekundy utrápený emo pindík, z démonického záporáka je rázem muž se svědomím, roztoužená Gwen během uvolněného dialogu začne mudrovat o údělu manželek hrdinů, co venku nasazují krk. Ale celá dějová posloupnost je značně vetchá, a když ji ještě prokládají WTF scény s provazochodeckými ještěrkami, oddanými jeřábníky a záporákem pro dvojku (slabý štěk během závěrečných titulků), může kdekdo s nostalgií vzpomenout na sólovky od Marvelu. Ty sice taky neměly vyloženě kulervoucí trikové scény, a přitom stály miliardu korun, ale aspoň byly ve své nuznosti kompaktní a ve své povrchní psychologii věrohodné.
The Amazing Spider-Man je slušně odkrouceným hollywoodským řemeslem, na kterém můžete obdivovat špičkovou technickou stránku, sympatickou ústřední dvojku a schopnost, jak rychle utratit sto čtyřicet minut, a přitom nic podstatného neříct. Popcorn bez koření. Nevím jak vy, ale já byl zvyklý na víc.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Newyorský středoškolský student Peter Parker nepatří ke školním oblíbencům. Když najde tajemný kufřík se spisy svých rodičů, kteří před lety zemřeli při pádu letadla, neví, co si o tom má myslet. Ve starých novinách také najde článek, kde se píše o jeho otci Richardovi. Byl to vědec, který s doktorem Curtem Connorsem pracoval na výzkumu genetické mutace zvířat. Connors nemá ruku, a proto se, mimo jiné, snažil najít řešení, jak ji znovu získat.
Peter Parker se vydá do firmy Oscorp za doktorem Connorsem, od kterého se chce dozvědět, co se skutečně stalo s jeho rodiči. Vplíží se do místnosti plné geneticky modifikovaných pavouků, z nichž jeden ho kousne. Mladík později zjistí, že najednou získal schopnosti podobné pavoučím. Následně se zajde za doktorem domů. Connors objeví Peterův vědecký talent, ale o havárii letadla, při které zahynuli Peterovi rodiče, nic neví. Mladíkovi řekne, ať za ním zajde zítra do laboratoře.
Druhý den se Peter, který je zamilovaný do spolužačky Gwen Stacyové, ve škole pomstí svému tyranovi Flashi Thompsonovi. Když přijde do Connersovy laboratoře, ukáže doktorovi dokumenty, které našel po otci. S pomocí ztracené rovince dokáže Connors vyrobit látku. Tu nejdřív zkusí na myši, která nemá nohu, a ta jí doroste. Doktor Peterovi vysvětlí, že by mu pomocí této látky mohla dorůst ruka.
Peter jde večer nakoupit do obchodu, kde narazí na lupiče. Ten prchne s ukradenými penězi, na ulici se jej ale snaží zastavit Peterův strýc Ben, kterého lupič střelí. Ben zemře a lupič uteče.
V dalších dnech se mladík rozmýšlí, co dál. Vyrobí si oblek a zařízení na vystřelovaní pavučin a začne pod jménem Spider-Man začne bojovat proti zločincům. Podaří se mu taky chytit lupiče, který zabil strýčka Bena.
Peter zamíří na večeři ke Gwen, jejíž otec je policejní kapitán. Ten pomlouvá Spider-Mana a říká, že ochrana města má být výhradně v rukou policie. S Peterem se pohádají a mladík odejde od stolu. Gwen za ním přijde a Peter se jí nakonec svěří, že právě on je Spider-Manem.
Doktor Connors si pod nátlakem svého šéfa, který má za cíl uzdravit smrtelně nemocného majitele Oscorpu Normana Osborna, aplikuje nevyzkoušenou látku. Začne se měnit v obrovského ještěra zvaného Lizard, který chce tuto látku vypustit nad celým New Yorkem. Svede proto několik soubojů se Spider-Manem, který nad ním zvítězí a vypustí protilátku.

O FILMU
Na počátku nové kapitoly Spider-manových dobrodružství bylo pro tvůrce filmu zásadní, aby divákům ukázali Petera Parkera takového, jakého ho ještě neviděli. „Ve světě Spider-mana existuje celá řada věcí, které se na plátna kin zatím nedostaly,“ popisuje Marc Webb, režisér nového snímku. „Ztráta rodičů stojí na samém počátku Peterovy cesty. Zajímaly mě emocionální důsledky této tragické události - ve svém důsledku se jedná o příběh chlapce, který se vydá hledat otce a nalezne sám sebe. Pak tu máme samozřejmě Gwen Stacyovou - ať už comics znáte nebo ne, jedná se o úžasný příběh. A samozřejmě je tu také Lizard, jeden z mých nejoblíbenějších comicsových padouchů. To vše nám dohromady poskytlo spoustu možností.“
Avi Arad, bývalý šéf Marvel Studios a nyní producent, který se o filmová zpracování Spider-mana staral od samých počátků, k tomu říká následující: „Spider-manova dobrodružství od jeho debutu před padesáti lety vyplnila tisíce stránek comicsů stovkami příběhů. To je velice bohatý zdroj inspirace, který můžeme pro jeho filmová dobrodružství využít.“
„Spider-man je ikonickou postavou, protože nám všem byl během dospívání blízký, máme k němu všichni osobní vztah,“ míní producent Matt Tolmach. „Peter Parker Spider-mana odlišuje od jiných hrdinů. Chápeme ho, je to obyčejný člověk. Je to chlapec, který má problémy s děvčaty, není oblíbený, bohatý ani mocný...je to jenom obyčejný kluk. Je někým, kdo vás může oslovit - v Peterovi vidíte část sebe samých. A právě z tohoto důvodu oslovuje příběh Petera Parkera diváky tak, jako to dokáže málokterá postava, a my, jakožto filmaři a také fanoušci, máme velkou zodpovědnost zpracovat tuhle postavu ve filmu správně.“
Režijního vedení snímku The Amazing Spider-man se ujal Marc Webb, jehož předchozí snímek 500 dní se Summer velice výstižným způsobem zobrazuje příjemné i méně příjemné stránky partnerského vztahu. „Od prvního dne, kdy jsme si s Marcem promluvili, jsme věděli, že do Spider-manova světa přichází s novou a ojedinělou vizí,“ říká Tolmach. „Po celou dobu sloužil jako náš průvodce celým procesem. Je to někdo, kdo dokázal, že mu záleží na postavách a jejich citech a obojí tvoří základ jakéhokoliv Spider-manova příběhu.“
Jádrem příběhu filmu The Amazing Spider-man jsou samozřejmě osudy jednoho chlapce, Petera Parkera. „Protože se snažíme Petera Parkera pojmout poněkud jinak, museli jsme vztah mezi ním a divákem budovat od základů znovu,“ podotýká Webb. „Abychom toho docílili, seznamujeme se s Peterem Parkerem už v sedmi letech. Vidíme, jaký je, než ho rodiče opustili a předali ho do rukou tety May a strýčka Bena. To divákům umožňuje prožít společně s ním nejzásadnější emocionální okamžiky jeho života.“
Jedná se tu o Petera Parkera, který byl formován tím, kým je a co prožil. „V tomhle filmu jsme se chtěli více zaměřit na to, co Peter zažíval, než začal žít se strýčkem Benem a tetou May,“ vysvětluje Avi Arad. „Je to sirotek, což jeho dospívání významným způsobem ovlivnilo, a předchozí filmy se touto skutečností zatím příliš nezabývaly. Všechny příběhy o sirotcích jsou nutně poznamenány hledáním rodičů a myslím, že náš film se s tím vypořádává velice zajímavým způsobem. Jeho rodiče záhadně zmizeli a tím je pro něj vše ještě mnohem komplikovanější.“
 „Tento Peter Parker je poněkud odlišný: stále je to outsider, ale do jisté míry se jedná o jeho vlastní volbu,“ popisuje Webb. „Je na ostatní tak trochu naštvaný - jde o někoho, kdo společnost druhých odmítá z vlastní vůle, aby nemohlo dojít k tomu, že bude odmítnut. Jeho humor, sarkasmus a vzpurná povaha, to vše vychází ze skutečnosti, že byl kdysi malým chlapcem, kterého někdo opustil.“
„V případě tohoto filmu jsme hodně intenzivně rozebírali to, co je Peter Parker, chlapec, který přišel o rodiče způsobem, jenž nechápe, vlastně zač,“ dodává Tolmach. „Nosí v sobě celou řadu nezodpovězených otázek - odkud pocházím? Kdo jsem? Proč mě rodiče opustili? Proč mě tohle potkalo? Kým budu? To jsou všechno otázky, které ho sužují.“ „Nevyřešené záležitosti, se kterými musíme žít, určují cestu, po které se vydáme - a ta z nás může, ale nemusí udělat lepší lidi,“ soudí Webb.
Jinými slovy, ačkoliv jeho zážitky z dětství ovlivnily to, jakým člověkem se Peter stane, má nyní jako postava jisté problémy. Před svou předčasnou smrtí v roce 2011 prohlásila Laura Ziskin, která měla jako producentka zásadní vliv na podobu filmů ze série Spider-man, že za celou řadu problémů - včetně onoho osudného kousnutí pavouka - si může Peter sám, ale síla jeho osobnosti mu dává možnost vyrovnat se s nimi po svém. „Když ho kousne pavouk, nachází se Peter někde, kde by být neměl,“ zdůraznila. „Ale jakmile má své schopnosti, začíná pro něj proces učení. Chová se aktivně, nikoliv reaktivně - je zodpovědný za všechno, co se děje.“
„Klíčem k našemu zpracování Peterovy cesty je touha po poznání otce,“ říká Webb. „Následný řetěz událostí ho zavede do OsCorpu a k doktorovi Connorsovi, což má za následek to, že ho kousne pavouk. Nechtěl jsem, aby tohle kousnutí bylo jen náhodou událostí, ale aby představovalo produkt jeho touhy vyplnit ve svém životě nějakou mezeru.“
Peter Parker má ale současně velké předpoklady pro to, aby se dokázal vypořádat se zodpovědností, která na něm spočinula. „Peter Parker je hrdina, nikoliv superhrdina,“ míní Andrew Garfield, který se ikonické role zhostil. „Je jím už ve chvíli, kdy ho pavouk kousne. Poté získá i moc k tomu, aby dělal to, co považuje za správné.“
Garfield prohlašuje, že za roli mladíka v kostýmu pociťuje výjimečnou zodpovědnost. „Když jsem byl mladší, měl jsem občas pocit, že jsem vězněm vlastního těla,“ říká, „ale to se občas děje každému z nás. Proto se jedná o nejpopulárnějšího ze všech superhrdinů: všichni ho chápou a spojuje je. Pro mě je Spider-man tak důležitý ze stejného důvodu, ze kterého je důležitý i pro ostatní: je symbolem nedokonalého člověka, jakými jsme my všichni, ale zoufale se snaží dělat to, co je správné, a bojovat za ty, kteří to sami dělat nemohou. Ztělesňovat ho je ohromná zodpovědnost - a věřte mi, já jsem prostě jen někdo, kdo si na sebe oblékl jeho kostým. Je mi ctí to udělat, ale Spider-man patří všem.“
Garfield říká, že Webbova vize Spider-mana, vycházející více z reality, je ilustrována jedním z rozhodnutí: rozhodnutí, že ve filmu The Amazing Spider-man si Peter Parker navrhne a postaví vlastní vystřelovače pavučin. „Jsou pro něj důležité,“ soudí Garfield. „Marcovi šlo o to, aby ukázal, že se Peter ujal v rámci svého přerodu ve Spider-mana aktivní role. Nejde jen o něco, co se mu přihodí - využije okolností a udělá vše, co je v jeho silách, aby jich maximálně využil.“
Gwen Stacyovou, první lásku Petera Parkera, představuje Emma Stone. Především se ale jedná o jeho první skutečnou vazbu na okolní svět. Jedná se o velice odlišný vztah, než byl ten, který už diváci možná na plátnech poznali. „Vnímám to tak, že Mary Jane se zamilovala do Spider-mana. Gwen se ale zamiluje do Petera Parkera,“ vysvětluje.
Srdcem celého filmu je podle Stone vztah mezi Gwen a Peterem. „Marcovým hlavním úkolem bylo zpracovat právě tento vztah,“ soudí. „Pohybujeme se ve světě superhrdinů, ale tenhle vztah musí být realistický a nepřehnaný. Myslím, že právě proto je řada fanoušků comicsu na vše, co se týče Gwen - nebo Mary Jane - tak citlivá, protože jejich vztah s Peterem právě tak působil. Pro nás jako pro herce je příjemné moci z něčeho takového vycházet - máme tím usnadněnou práci.“
„Vztah mezi Peterem a Gwen je velice zásadní - předchozí filmy se jím vlastně nezabývaly,“ míní Tolmach. „Gwen je velice sebevědomá postava, po intelektuální stránce se Peterovi vyrovná. A jejím otcem je kapitán Stacy a upřímně, poprvé se setkat s rodiči své partnerky je vždycky těžké, ale co teprve když se jedná o velitele policie, který se vás snaží dopadnout. Pak je vše ještě mnohem komplikovanější. Ale v jejich vztahu najdeme skutečnou citovou upřímnost a skutečné partnerství, čímž je ojedinělý. Gwen je jedinou osobou, která Petera opravdu dobře zná - a právě proto se mezi nimi vyvine pouto, které by ani jeden z nich s nikým jiným nedokázal navázat.“
Peterovým posledním spojením s otcem je doktor Curt Connors, jeho bývalý spolupracovník a jediný člověk, který by mohl něco vědět - nejen o tom, co se stalo s Peterovým otcem, ale také o tom, proč Peterův život probíhá tak, jak probíhá. „Objevení otcova kufříku Petera přivede do OsCorpu a je důvodem vzniku jeho složitého vztahu s Connorsem,“ soudila Ziskin. „To má posléze poměrně nepříjemné následky.“ Když se Connors přemění v Lizarda, je Peter nucen učinit jistá rozhodnutí, která se ho týkají více, než by se mu zamlouvalo.
Jak ale Tolmach připomíná, vztah mezi Peterem a Connorsem přesahuje hranice vědcova vztahu k Peterovu otci. „Oba jsou neúplní, jeden po fyzické stránce, druhý obrazně,“ vysvětluje. „Connors je úžasná postava - je na něm něco pozoruhodného a poměrně tragického. Zaslepí ho jeho vlastní postižení a následky toho, o co se pokouší, z čehož vyplyne skvělé drama.“
Role doktora Connorse se ujal Rhys Ifans. „Z mého pohledu jsou padouši ze Spider-manových příběhů výjimeční tím, že jsou lidští a uvěřitelní, mají své slabiny, přesně jako sám Peter,“ říká. „V případě doktora Connorse jde především o to, že měl velice blízko k Peterovu otci. Proto je jeho vztah s Peterem komplikovaný a velice emotivní.“
Ifanse na filmu přitahovala komplexnost a emocionální náboj jeho role. „Connors není v pravém smyslu padouch a já ho tak ani nezahrál. Má tak trochu dojem, že ho Bůh obelstil, a snaží se najít odpovědi pomocí vědy. Prožívá skutečnou bolest a když překročí hranici a začne na sobě experimentovat, započne skutečná lidská tragédie.“
Ifans se na roli připravoval tím, že se učil, jaké to je, žít jako člověk, který má jen jednu ruku - dokázal si poměrně bez problémů zavázat kravatu, uvařit kávu a zvládal spoustu dalších běžných úkonů. „Je to skutečně objevné zjištění, jak člověka může postižení ovlivnit, ale současně jak ho může posunout do zcela jiných výšin, které nejsou člověku s oběma rukama přístupné,“ míní Ifans.
Denis Leary si zahrál Gwenina otce, kapitána George Stacyho. „Peter na Stacyho neudělá příliš dobrý první dojem, protože ten přemítá, proč je jeho host takový roztěkaný a neupravený,“ vysvětluje Leary. „Večeře se promění v takový menší výslech a Peter je z toho poměrně nesvůj.“ A jeho znepokojení dále stoupá poté, co začne Stacy hovořit o svých snahách zadržet Spider-mana. „Denis Leary je skvělý herec a vždycky měl výtečný pozorovací talent, co se lidské povahy týče,“ říká Webb. „Jako kapitán Stacy musel své roli nejen vdechnout jistý komediální nádech, ale současně také zajistit odpovídající úroveň dramatičnosti.“
Martin Sheen a Sally Field se objevují v rolích strýčka Bena a tetičky May, kteří Petera vychovávají poté, co jeho rodiče nečekaně a tajemně zmizí. Field prohlašuje, že následkem jejich zmizení je vztah mezi Peterem a tetou May poněkud jiný, než jsme viděli v minulosti, je prostoupený skrytými city. Field popisuje, že se snažila do osoby May vžít - představovala si, že ji najednou někdo požádal, aby vychovávala dítě, aniž by tušila, co se vlastně přesně stalo. „Miluje svého synovce, samozřejmě, ale byla do celé situace vržena po hlavě. Nikdo jí nic nevysvětlil. Peterův otec jim Petera zanechal před lety a zmizel. To má vliv na její vztah k Peterovi - miluje ho, ale je to celé poněkud komplikovanější.“
Sheen tvrdí, že jeho postava strýčka Bena je morálním jádrem celého filmu. „V mnoha ohledech je Ben Peterovým hrdinou a motivuje ho k celé řadě dobrých skutků, které udělá,“ míní. „Stane se pro Petera předobrazem, připomínkou toho, co znamená být hrdinou. Je připomínkou toho, že etické chování má obvykle svou cenu, ale její přítomnost současně signalizuje, že jedná správně.“
Režisér Marc Webb říká, že prozkoumání nových rozměrů příběhu Petera Parkera si žádalo, aby byl celý příběh vyprávěn jiným způsobem - více naturalisticky. „Chtěl jsem, aby zábava, akce, hněv i humor byly přirozenější - jako byste se procházeli po ulici a kolem vás se to celé odehrávalo,“ popisuje Webb. Výsledkem bylo, že se tvůrci filmu rozhodli natáčet v maximální možné míře s využitím reálných prvků a uplatňovat vizuální efekty jen tehdy, pokud opravdu nebyla jiná možnost.
Aby docílil toho, co potřebuje, spolupracoval Webb úzce s bratry Vicem a Andym Armstrongovými a s jejich dospělými dětmi - slavnou kaskadérskou rodinou. Andy Armstrong se společně se svým synem Jamesem ujal dohledu nad kaskadérskými scénami, zatímco Vic usedl na křeslo režiséra akčních scén, které navrhoval a koordinoval jeho syn Scott.
„Udělalo na mne velice velký dojem, že Marc chtěl celý snímek točit co nejrealističtěji,“ přiznává Vic Armstrong. „Pro mě a Andyho to znamenalo, že jsme museli přijít na to, co realizovat počítačově a co praktickými efekty tak, aby to působilo co nejpoutavěji.“
„Lidé mají jistý cit, který jim umožňuje rozpoznat, zda se jedná o počítačově generovanou scénu či o skutečný kaskadérský výkon,“ prohlašuje Andy Armstrong. „Snažili jsme se reálné záběry používat v maximální možné míře, protože pak působí celá scéna mnohem napínavěji.“
Armstrongové spolupracovali s Webbem velice úzce na tvorbě speciálních přípravků a pomůcek, které jim umožnily, aby se Spider-man dokázal na svých pavučinách zhoupnout výše a dále, aniž by k tomu potřeboval pomoc počítačových efektů. „Andy pro náš film vymyslel zařízení, která obohatila pohyblivost našeho hrdiny způsobem, jakým to dosud nikdo jiný nedokázal,“ říká Webb. „Úroveň zručnosti a nápaditosti, kterou Armstrongovi disponují, je jednoduše neuvěřitelná.“
Pro Andrewa Garfielda Webbův přístup znamenal, že se na svou roli musel připravovat intenzivním tréninkem, na který dohlížel trenér Armando Alarcon. „Fyzická stránka příprav byla rozhodně velice namáhavá, ano,“ vzpomíná Garfield. „Po šest měsíců jsme trénovali šest dní v týdnů. Dostal jsem do těla víc, než jsem si myslel, že snesu. Ale Armando měl skvělý přístup a stali se z nás během té doby skvělí přátelé.“
„Myslím, že jednou z věcí, kvůli kterým je Spider-man tak zajímavý, je to, jak rychle se dokáže pohybovat, jak hbitý je,“ míní Webb. „Pavouci jsou drobná stvoření, která se dokáží pohybovat neuvěřitelnou rychlostí a s ohromnou efektivitou, a to bylo pro naši postavu velice důležité. Andrew strávil spoustu času studiem pohybu pavouků a vymyslel specifický pavoučí styl pohybu. Pracoval opravdu tvrdě a bylo velice pozoruhodné ho sledovat.“
Pro příběh Spider-mana byl vždy velice důležitý New York a v případě snímku The Amazing Spider-man to platí dvojnásob. „New York je úžasným a poutavým místem, pokud mu dovolíte, aby vás zaujal, a pokud jste osamělí, je to naopak místo neuvěřitelně opuštěné,“ soudí výtvarník filmu J. Michael Riva. „V případě Petera Parkera vidíme v různých částech filmu obě tyto možnosti.“
Záběry v exteriérech se povětšinou natáčely v kulisách New Yorku společnosti Universal Studios jakožto první film, který se zde natáčel po jejich významné přestavbě následkem požáru v roce 2008. „Naštěstí jsme je měli k dispozici přesně v tu správnou chvíli,“ pochvaluje si vedoucí výroby Michael Grillo. „Náš výtvarník J. Michael Riva se svým týmem pro nás vytvořil vlastní New York, kde jsme mohli natáčet kaskadérské scény a nejrůznější efekty a mít pod kontrolou exploze a havárie, což je samozřejmě ve skutečném městě mnohem nákladnější.“
New York Street v areálu Universal Studios by nemohla toto město ve filmu autenticky zastupovat bez doplnění poškození a opotřebení, odpovídajícího podmínkám ve skutečném New Yorku. Na lampy, poštovní schránky do ulic a také na osmi staveništích bylo umístěno přes 2000 letáčků a plakátů. Po zemi byly rozházeny a zašlapány vyplivnuté žvýkačky a na sloupy veřejného osvětlení byli umístění falešní holubi. Celkem osmnáct pracovníků po několik týdnů neúnavně vytvářelo výlohy obchodů, vývěsní štíty, restaurace, umělecké galerie, novinové stánky a kavárny. Spolupracovala s nimi řada firem, jejichž podniky v New Yorku skutečně fungují.
Ve filmu se ale objevují i další části města. Klíčová akční scéna se odehrává na Williamsburg Bridge a část z ní byla natáčena právě v kulisách Universal Studios. „Jedná se o výjimečně komplexní scénu - obsahovala celou řadu pohyblivých prvků a byla pro všechny zúčastněné velice fyzicky náročná,“ vzpomíná Webb. „Byla také velice emocionální, protože si během ní Peter uvědomuje cenu toho, čím by se Spider-man mohl stát, a to ho jistým způsobem změní.“
Riva pro potřeby filmu vybudoval velice působivé kulisy, ať už ve studiích či na skutečných místech. „Jednou z věcí, které se mi na tomhle filmu líbí, je to, že obsahuje spoustu napětí, ale také dává nahlédnout na ostrý kontrast mezi Queensem a OsCorpem. První scény, v nichž vidíme sedmiletého Petera s rodiči, jsou velice přátelské a vřelé. Když dojde k rozdělení celé rodiny, zčásti jsme tyto prvky utlumili, ale přesto stále zachovali. OsCorp je naproti tomu obří černý skleněný mrakodrap, ve kterém objevujeme bílé, sterilní prostory s vybavením, na kterém se v nejmenším nešetřilo. Ten kontrast je velice intenzivní.“
Scény ze střední školy se natáčely na dvou kalifornských středních školách. Interiérové scény - které vyžadovaly náročné kaskadérské scény a množství efektů - se natáčely v kulisách v ateliéru 15 společnosti Sony. Největší zde dostupný ateliér v sobě obsáhl čtyři třídy, pět chodeb, záchodky, ředitelnu a sekretariát. Školní knihovna, dějiště divoké a ničivé bitvy, si vyžádala samostatný ateliér a byla vybavena téměř třemi tisíci falešnými knihami.
Skutečný New York ale samozřejmě nejde ničím nahradit. Proto štáb celé natáčení zakončil exteriérovými scénami přímo v New Yorku. Například u podjezdu pod Riverside Drive se natáčela rozsáhlá sekvence, v níž Spider-man podjezdem proskakuje, vystřelí pavučinu na nosník 25 metrů nad úrovní silnice a zatímco se na ní houpe, kličkuje před policií, která ho pronásleduje.
„Postavili jsme pro tyto účely obří pojízdný jeřáb, na kterém byl Spider-man zavěšen,“ popisuje Andy Armstrong. „V podstatě jsme vytvořili pohyblivé konstrukci devět metrů vysokou, díky které jsme ho mohli táhnout libovolnou rychlostí dle potřeby. Mohl se tak svobodně houpat na pavučinách a současně se vyhýbat dopravě pod sebou.“
Nová vize Spider-mana znamenala také nutnost navrhnout mu nový kostým a nové vystřelovače pavučin. „Snažili jsme se vytvořit kostým, který by působil dojmem, že si ho možná mohl Peter vyrobit sám, a bylo důležité, aby zdůrazňoval Spider-manovy specifické tělesné proporce a působil celkově pavoučím dojmem,“ popisuje kostymérka Kym Barrett. „Vyšla jsem z nápadu, že si Peter Parker kostým navrhl na počítači. Marc chtěl divákům představit svět plný elektroniky a technologií, do kterého musel Spider-manův kostým zapadat. Při jeho návrhu jsme uplatnili figuru Andrew Garfielda a zpracovali jeho kostým tak, aby ze všech úhlů působil geometrickým dojmem.“
Co se materiálu kostýmu samotného týkalo, inspirovali se tvůrci filmu celou řadou skutečných obleků. „Dívali jsme se na obleky sportovců na zimních Olympijských hrách a také na cyklistické dresy,“ dodává Arad. „Lehké, sportovní, přiléhavé materiály, kterými by se Peter při návrhu svého kostýmu mohl inspirovat.“
Současně mysleli na to, že se film bude natáčet ve 3D, takže se kostyméři snažili kostým navrhnout tak, aby dojem z 3D prostoru obohacoval. „Zjistili jsme, že na látku, ze které kostým je, můžeme natisknout stíny, čímž na plátně získá na hloubce a konkrétnosti,“ vysvětluje Barrett.
Hledí Spider-manovy masky vytvořila společnost, která vyrábí sluneční brýle a vizory pro armádu a NASA. Jejich povrch má sníženou odrazivost, skla mají modrý nádech a jsou potažena zlatou zrcadlovou vrstvou s šestiúhelníkovými vzory.
Výsledek byl působivý - zejména pro muže, který si ho měl obléknout. „Když jsem kostým poprvé uviděl, připadal mi naprosto úžasný a Kym na něm odvedla skvělou práci. Zpracovala ho po svém, ale současně zůstala věrná tomu, který původně nakreslil Steve Ditko,“ vzpomíná Garfield. „Obléknout si ho na sebe byl fascinující a poněkud surreálný zážitek, protože vidíte sám sebe, jak se měníte v něco, co pro vás hrozně moc znamená.“ Obléknutí do kostýmu Garfieldovi zabralo dvacet minut a vyžadovalo asistenci kostyméra Roberta Moorea.
Mechanické vystřelovače pavučin si Peter vyrobí doma ve sklepě. „Odpovídá to naší snaze o to, aby Peterův svět působil reálným dojmem,“ popisuje Webb. „Peter Parker je moderní chlapec. Nečekal by, až někdo něco takového vymyslí - šel by na internet, nastudoval si možnosti a pak by přišel na to, jak může vystřelovače postavit sám. Má pro podobné věci nadání - návrh vystřelovačů pavučin je pro něj jen dalším logickým krokem.“
Při jejich tvorbě se Barrett inspirovala širokými koženými pásky hodinek, které obsahují plastový chránič ciferníku. „Domnívali jsme se, že by Peterovi připadaly dokonalé,“ říká Barrett. „Sundejte s nich samotné hodinky a máte skvělý úchyt pro vystřelovače. Chráničem je můžete zakrýt a když jdete po ulici, vypadá to, jako byste měli na ruce normální hodinky.“
Společnost Sony Pictures Imageworks, která byla v minulosti zodpovědná za vizuální efekty v trilogii Sama Raimiho, se podílela na tvorbě efektů i pro film The Amazing Spider-man. Na práci dohlížel Jerome Chen, na Oscara nominovaný tvůrce vizuálních efektů, který u společnosti Imageworks pracuje už dvacet let, od jejího vzniku.
Při spolupráci s Marcem Webbem Chen se svými týmy vytvořil vizuální styl, který přirozeně propojuje špičkové kaskadérské scény s počítačovou animací a obojí dokonale zapracovává do digitálního prostředí. Společnost Imageworks vytvořila celou řadu digitálních postav, prostředí a vizuálních prvků, mezi něž patří samotný Spider-man, Lizard, budova společnosti OsCorp a rozsáhlé střešní prostory, Šestá Avenue v New Yorku, chodby střední školy, stoky pod New Yorkem či Spider-manovy nové pavučiny.
Podle Chena nastavily Webbovy vize laťku speciálních efektů opět o nezanedbatelný kus výše. „Marc měl velice specifické představy o Spider-manově světě: mělo jít o přirozený, realistický New York plný špíny, lešení a páry. Chtěl, aby byl Spider-man fyzičtější, aby se svým okolím mohl skutečně plně interagovat, netoužil po stylizované postavě,“ vysvětluje. „Jeho nápady se mi moc líbily, ale bylo mi jasné, že budou pro týmy vizuálních efektů znamenat velký oříšek, protože počítačová grafika bude vyžadovat vyšší úroveň vizuální sofistikovanosti. Bude muset lépe pracovat s povrchy a detaily, aby ji bylo možno vhodně spojit s již natočeným materiálem. A samozřejmě to vše mělo velký vliv na tvorbu našeho padoucha - musel působit tak reálně a syrově jako jeho okolí.“
Webbova vize ovlivnila nejen Spider-manovu podobu, ale také to, jak se bude pohybovat - což se liší od toho, co už diváci na plátnech viděli. „Pro Marca bylo velice důležité, aby byly jeho pohyby přirozené a reálné v tom smyslu, aby budily dojem, že sledujeme skutečného člověka,“ popisuje Chen. „Andy Armstrong věnoval mnoho úsilí tomu, aby jeho kaskadérské pomůcky dokázaly tento dojem správně reprodukovat. A nám se to podařilo duplikovat - sledovali jsme, jak na kaskadéry působí gravitace, a pak jsme vše jen podle potřeby rozšířili.“
Chen současně říká, že Webb využívá velice zajímavým způsobem nejrůznější previzualizační techniky. Zatímco celá řada režisérů s jejich pomocí zjišťuje například to, jaký by měl být poměr skutečných kulis vůči těm počítačovým nebo který objektiv je pro daný záběr nejlepší, Webb podle Chenových slov pracuje zcela jinak. „Nejde pouze o technickou stránku - Marc s těmito prostředky pracuje kreativně, aby celou sekvenci důkladně prozkoumal. Previzualizace nám ukáže jeho záměry po fyzické stránce, energii celé scény, emoce, dramatické záměry. Jedná se o velice kompletní pojetí previzualizace, která se tak stává skvělým výchozím bodem pro natáčení dané scény.“
Chen se svým týmem také dohlížel na tvorbu počítačového modelu Lizarda, padoucha filmu The Amazing Spider-man a současně nejkomplexnější digitální postavu, jaká v Imageworks kdy vznikla. „Je to velice ikonický comicsový padouch,“ svěřuje se Chen. „A objevil se v řadě variací. Náš Lizard je vysoký téměř 280 centimetrů, je svalnatý a silný a má mohutný ocas. Tvář má humanoidní, což bylo velice důležité, protože jsme potřebovali zachovat spojení s doktorem Connorsem v podání Rhyse Ifanse.“
Pro potřebu tvorby neuvěřitelných detailů Lizardových šupin a pohybu jeho svalů byly v Imageworks vyvinuty nové animační a renderovací technologie. „Marc toužil po tom, aby měla Lizardova kůže záhyby, jaké mají skuteční ještěři - ale přesto jsme měli vnímat sílu svalů, které se pod nimi ukrývají,“ připomíná Chen. „Jeho tým strávil celé měsíce studiem ještěrů, HD záznamů z muzeí a ZOO a dokonce také návštěvami místních zverimexů.“
Velice zásadní byla pochopitelně práce na grimasách a gestech. „Marc během klíčových scén s Lizardem dával instrukce Rhysovi o tom, jak by se měl tvářit a chovat. Ačkoliv Lizard ve filmu téměř nemluví, v mnoha případech bychom měli být schopni pochopit jeho záměry z jeho pohledu.“ Videozáznamy Ifansových výkonů poté posloužily animátorům jako předloha při práci na digitálním Lizardovi.
Chen zodpovídal také za práci týmu společnosti Pixomondo, který měl za úkol Ifansovi pro účely filmu digitálně „amputovat“ paži. „Rhys měl na ruce zelený rukáv, aby nám pomohl sledovat, kde budeme muset jeho ruku vymazat a nahradit ji pozadím,“ říká vedoucí týmu vizuálních efektů. Tento snadný úkol má ale spoustu drobných háčků. „Například jsme museli řešit otázky, jak se bude po odstranění ruky chovat rukáv,“ vysvětluje. „Skutečnost, že nemá jednu ruku, má na divákův dojem z celé postavy velmi zásadní vliv. Právě z tohoto důvodu se ze všech sil snaží vytvořit své sérum a proto ho užívá, přestože ho připravuje o rozum. Vše musí působit správně.“
Snímek The Amazing Spider-man se natáčel ve 3D a pro jeho tvůrce šlo o klíčovou volbu. „3D se nehodí pro každý film, ale pro Spider-mana bylo stvořeno,“ soudí Avi Arad. „Je to další způsob, jak můžeme diváka vtáhnout do děje filmu. Vidíte svět jeho očima a cítíte se jako Spider-man - vzrušující okamžiky jsou ještě intenzivnější. Ale možná je překvapivé, že 3D zdůrazní i intimnější okamžiky - napadá mne hned několik poměrně emocionálních scén, které jsou ve 3D ještě působivější. Pro tenhle film je 3D zkrátka skvělou volbou.“
„Chtěli jsme, aby se divák doslova ocitl v kůži Petera Parkera a Spider-mana, aby to vzrušení zažil na vlastní kůži. A jak jinak tento dojem obohatit než právě pomocí 3D,“ poznamenává Webb. „Jde o ideální formát, který divákům umožňuje dokonale vnímat pohyb v prostoru, pocity, které Spider-man cítí, když se houpe na pavučinách nad Manhattanem.“
Webb jako trojici klíčových prvků pro tento zážitek uvádí rychlost, závrať a objem. „Domníval jsem se, že Spider-man je ideálním prostředníkem k tomu, poskytnout divákovi zážitek létání nad New Yorkem společně s hlavním hrdinou,“ říká. „Rád točím záběry ze subjektivního pohledu, takže pokud vytvoříte pouto mezi kamerou a postavou, poskytne vám jeho trojrozměrnost pocit rychlosti, se kterou se Spider-man prohání po ulicích.“
Natáčením tohoto 3D snímku byl pověřen na Oscara nominovaný kameraman John Schwartzman a specialista na 3D efekty Rob Engle. The Amazing Spider-man je prvním snímkem, který byl natáčen ve 3D kamerami Red Epic s využitím nejnovějších a nejlehčích montáží 3ality Digital. „Lepší film pro 3D byste těžko našli,“ míní Schwartzman. „Bylo by velmi krátkozraké ho ve 3D nenatočit, protože potřebná technologie už je k dispozici.“ „Jednou ze skvělých věcí na spolupráci s Marcem je to, že je velice odhodlaný vyprávět přesně ten příběh, jaký si představuje, a 3D mu v tom velice pomohlo,“ soudí Engle.
„John má skvělý talent pro tvorbu úžasných záběrů, ale v tomto filmu se pokoušel o vytvoření rozšířeného naturalismu,“ vysvětluje Webb. „Chtěl jsem stvořit prostředí, které bude působit realisticky, nikoliv stylizovaně - John mu dokázal dodat jistou dávku fantastičnosti, povýšil je svým osvětlením na jinou úroveň a zařídil, aby působila příjemně a lákavě. Toužili jste po tom, abyste v jeho světě mohli nějaký čas pobýt a i ty nejprostší okamžiky byly prostoupené krásou a sofistikovaností.“

Ocenění:
The Saturn Awards
2013 - Nejlepší fantasy (nominace)

DABING
1. DABING (Kino, DVD, HBO, Prima)
V českém znění: Matouš Ruml - Andrew Garfield (Peter Parker / Spider-Man), Kateřina Velebová - Emma Stone (Gwen Stacyová), Marcel Vašinka - Rhys Ifans (Dr. Curt Connors / Lizard), Jiří Schwarz - Denis Leary (George Stacy), Jaromír Meduna - Martin Sheen (Ben Parker), Martina Hudečková - Sally Field (May Parkerová), Miroslav Táborský - Irrfan Khan (Dr. Ratha), Jakub Saic - Campbell Scott (Richard Parker), Lucie Svobodová - Embeth Davidtz (Mary Parkerová), Michal Holán - Chris Zylka (Flash Thompson), Regina Řandová - Kari Coleman (Helen Stacyová), Ladislav Cigánek - C. Thomas Howell (Jackův otec), Valérie Zawadská - Barbara Eve Harris (paní Ritterová), Bohuslav Kalva - Michael Massee (muž ve stínu), Jakub Nemčok - Max Charles (čtyřletý Peter Parker) + Jake Keiffer (Jack), Jolana Smyčková - Jill Flint (recepční v OsCorpu), Petr Gelnar, Roman Hájek, Zbyšek Horák, Petr Neskusil, René Slováčková, Libor Terš, Bohdan Tůma, Martina Bucková, Matěj Fouma, Tomáš Hospodský, Petr Hrach, Kateřina Langerová, Ladislav Novák, Martin Svejštil
Překlad: Jakub Racek
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek, Martin Ženíšek
Výsledný mix: Shepperton International
Dialogy a režie: Ladislav K.J. Novák
Vyrobilo studio LS Productions - 2012

2. DABING (AXN)
V českém znění: Kryštof Hádek - Andrew Garfield (Peter Parker / Spider-Man), Kristýna Skružná - Emma Stone (Gwen Stacyová), Marcel Vašinka - Rhys Ifans (Dr. Curt Connors / Lizard), Jiří Schwarz - Denis Leary (George Stacy), Pavel Vondra - Martin Sheen (Ben Parker), Dagmar Čárová - Sally Field (May Parkerová), Zdeněk Podhůrský - Irrfan Khan (Dr. Ratha), Jakub Saic - Campbell Scott (Richard Parker), Kateřina Peřinová - Embeth Davidtz (Mary Parkerová) + Kari Coleman (Helen Stacyová), Michal Holán - Chris Zylka (Flash Thompson), Daniel Rchichev - Max Charles (čtyřletý Peter Parker) + Jake Keiffer (Jack), Pavel Šrom - Kevin McCorkle (Cramer), Lucie Kušnírová, Bohdan Tůma, Josef Pejchal, René Slováčková, Jan Škvor, Robin Pařík, Jan Battěk, Petr Gelnar, Patricie Soukupová, David Štěpán
Překlad: Martin Petřík
Zvuk: Martin Václavík
Produkce: Jana Trefná
Dialogy a režie: Vladimíra Wildová
Pro Sony Pictures vyrobila Společnost SDI Media - 2016

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 12.7.2012 Falcon
Premiéra USA: 3.7.2012 Sony Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 7.11.2012 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 7.11.2012 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 13 049 833
Tržby celkem - $ 757 930 663
Návštěvnost v ČR 97 259
Náklady (Rozpočet) - $ 230 000 000
 
FILMY V SÉRII
Spider-Man gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-spider-man/
Akční / Dobrodružný, USA, 2002
Režie: Sam Raimi, Hrají: Tobey Maguire, Willem Dafoe

Spider-Man 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-spider-man1/
Akční / Fantasy, USA, 2004
Režie: Sam Raimi, Hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst

Spider-Man 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-spider-man2/
Akční / Dobrodružný, USA, 2007
Režie: Sam Raimi, Hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst

Amazing Spider-Man gastonrolinc.webnode.cz/news/a74/
Akční / Dobrodružný, USA, 2012
Režie: Marc Webb, Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone

Amazing Spider-Man 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a75/
Akční / Dobrodružný, USA, 2014
Režie: Marc Webb, Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone
 
Tvůrci a herci
Marc Webb (Režie), Avi Arad (Produkce), Matthew Tolmach (Produkce), Michael Einziger (Hudba), Junkie XL (Hudba), Johnny Marr (Hudba), Pharrell Williams (Hudba), Hans Zimmer (Hudba), Daniel Mindel (Kamera), Pietro Scalia (Střih), Kathleen Chopin (Casting), Mark Friedberg (Scénografie), Deborah Lynn Scott (Kostýmy), Shannon Mills (Zvuk), Addison Teague (Zvuk), John Pritchett (Zvuk), Ve Neill (Masky), Nikoletta Skarlatos (Masky)Steve Kloves (Scénář), James Vanderbilt (Scénář), Alvin Sargent (Scénář), Andrew Garfield (Herec), Emma Stone (Herec), Rhys Ifans (Herec), Sally Field (Herec), Martin Sheen (Herec), Denis Leary (Herec), C. Thomas Howell (Herec), Chris Zylka (Herec), Stan Lee (Herec), Irrfan Khan (Herec), Kelsey Chow (Herec), Michael Massee (Herec), Michael Papajohn (Herec), Skyler Gisondo (Herec), Embeth Davidtz (Herec), Campbell Scott (Herec), Barbara Eve Harris (Herec), Teena Byrd (Herec), Amber Stevens (Herec), James Chen (Herec), Jennifer Lyons (Herec), Max Charles (Herec)
 
2012/131/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Budova Oscorpu bola inšpirovaná architektmi Skidmore Owings & Merrill. Jej design odvodili od skutočnej pätky budovy Hearst Tower stojacej v strede Manhattanu od architektonického štúdia Foster & Partners.
- Jméno vědce Richard Parker (Campbell Scott) je stejné jako postava tygra ve filmu Pí a jeho život (2012), kde si ve stejném roce zahrál herec Irrfan Khan.
- Když se novináři režiséra původní trilogie zeptali, jestli se mu film líbil, odpověděl: „Film jsem ještě neviděl. Znám Marca Webba, je to skvělý režisér a zbožňuji Andrewa Garfielda i Emmu Stone, ale stejně tak bych nešel na svatbu své bývalé přítelkyně.“
- Podľa portálu “moviemistakes.com“ sa Amazing Spider-Man stal 3. najchybnejším filmom roka 2012. Jeho užívatelia v ňom našli 24 chýb. Na prvom mieste boli Muži v čiernom 3 (2012).
- Původní Spider-Man (Tobey Maguire) z filmu z roku 2002 nosil pod kostýmem umělé svalstvo. Tentokrát byl však oblek ušit přímo na tělo herce bez vycpávek.
- Film byl nasazen do kin 10 let po premiéře původního filmu od režiséra Sama Raimiho.
- Peter Parker (Andrew Garfield) používá mobilní telefon Sony Ericsson Xperia X10 mini. Veškerá elektronika ve filmu je od společnosti Sony.
- Kostým Spider-Mana byl záměrně vytvořen tak, aby připomínal kostým akrobata.
- Jakmile si poprvé Andrew Garfield nasadil kostým Spider-Mana, přiznal se, že uronil pár slz.
- Jedná se o prvního filmového Spider-Mana, který v USA nepokořil hranici tříset milionů amerických dolarů. Film utržil pouze 258 820 000 amerických dolarů, což je po prvním díle Spider-Man (2002) a výdělkem 403 706 375 amerických dolarů, pokračování Spider-Man 2 (2004) se ziskem 373 585 825 amerických dolarů a předcházejícím snímku Spider-Man 3 (2007) s výdělkem 336 530 303 výrazný propad.
- Amazing Spider-Man sa stal finančne najúspešnejším filmovým rebootom svojej doby. Z prvej priečky odsunul vtedajšieho držiteľa prvenstva “bondovku“ Casino Royale (2006).
- Herci Andrew Garfield a Emma Stone si oba zahráli ve filmech, v nichž ztvárnil hlavní roli Jesse Eisenberg. Andrew Garfield si s ním zahrál ve snímku The Social Network (2010) a Emma Stone v komedii Zombieland (2009).
 
Odkazy