Neuvěřitelný Hulk / The Incredible Hulk (2008/112/USA/Akční, Thriller, Sci-Fi) 64%

12.09.2018 07:41
JEDNOU VĚTOU
„Bruce Banner podstoupil kdysi vědecký experiment, kvůli němu se z něj občas stává neovladatelný Hulk. Bruce chce žít dál v klidu, ale vládá má jiný názor."

OBSAH
Když se naštve, nebudete ho mít rádi. V občanském životě je Bruce Banner sympatický vědec s křehkou duší, ve stavu zuřivosti šílené monstrum, které bezmyšlenkovitě ničí vše kolem sebe. Komiksový svět ho zná pod přezdívkou Hulk. Po pěti letech se vrací na filmové plátno a fakt, že půjde o mimořádný zážitek, potvrzuje jeho přívlastek NEUVĚŘITELNÝ. Zničit ďábla v sobě samém je hlavní vědecký cíl Bruce Bannera (Edward Norton), jehož impozantní proměny nálad způsobilo mimořádně silné ozáření. Bruce se ve svých mimořádných schopnostech nevyžívá, naopak jimi trpí, protože přežívá mimo civilizaci, dobrovolně izolovaný od své životní lásky Betty Rossové (Liv Tyler) a jejího otce, armádního generála Thaddeuse Rosse (William Hurt), který by rád využil Bruceovy schopnosti ve prospěch amerických ozbrojených sil. Zatímco Bruce se snaží co nejvíc zůstat v klidu, na obzoru se objeví nepřítel s podobnými schopnostmi, který naopak nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby se z chlapa z masa a kostí (Tim Roth) přeměnil v destruktivní kreaturu zvanou Abomination. Proti jejímu řádění nepomáhají žádné konvenční zbraně, a tak musí Bruce čelit zásadní výzvě – dobrovolně se zříct vlastního slušného já, vzteky zezelenat a rozdat si s Abomination jako chlap s chlapem, respektive jako monstrum s monstrem. Zatímco předchozí Hulk Anga Leeho pojednával spíš o psychologickém souboji uvnitř samotného Bruce, volba Louise Letteriera, režiséra obou dílů akčního Kurýra, coby jeho nástupce, by měla být dobrou zprávou pro všechny, kdo od Hulka žádají pořádnou akci. Naopak obsazení Edwarda Nortona, jednoho z nejlepších herců současnosti, do role Bruce Bannera, nasvědčuje tomu, že nudit se diváci nebudou ani ve scénách „Bruce s lidskou tváří“. Pro samotného Nortona byla role trpícího vědce velkou výzvou, protože Hulk patří mezi jeho nejoblíbenější komiksové hrdiny. „Asi každý kluk by chtěl být aspoň chvíli v jeho kůži. Dobrovolným vyvrhelem, který v sobě skrývá obrovskou sílu a ta vyplave na povrch, když ho někdo naštve,“ říká Edward Norton. Producentka filmu Gale Anne Hurd tvrdí, že za svou popularitu vděčí Hulk především tomu, že na rozdíl od ostatních komiksových reků je vlastně hrdinou proti své vůli. „Svůj potenciál sice naplno využívá, ale na druhou stranu ho každá proměna v Hulka neskutečně trápí. Není to hrdina, který by si oblékl kostým a vyrazil zachraňovat svět. On vlastně nemá příliš na vybranou, jestli bude nebo nebude Neuvěřitelným Hulkem,“ uzavírá producentka.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Existuje zbytečný film, dost dobře známý jako remake, vytvořený Hollywoodem, který je prostě na nic, natáčí se film o něčem, co už se jednou natočilo a důvod je většinou takový, že se to točí pro Americké publikum, jenže už se nepřemýšlí, že stejnak film vlétne do kin i v Evropě, takže je to celkově všecko řádný nesmysl. Jenže ještě existuje jedna várka tipově naprosto zbytečných filmů a tu započal právě Neuvěřitelný Hulk. Než vnikl tento film, Ang Lee natočil oficiálně první díl Hulka, s tím, že zaujme stejně jako tenkrát Spiderman a bude zaděláno na další komiksovou legendu z komiksů od Marvelu, jenže ejhle. Eric Bana v roli Hulka ztroskotal a Ang Lee prodělal co mohl. Hulk byl prostě propadák. Jenže Marvel se svého zeleného netvora nechtěl vzdát a tak několik let na to vydal prohlášení, že se natočí Neuvěřitelný Hulk, což pro každého bylo rozhodně neuvěřitelné, ale později jsem se ujistil že naprosto zbytečné. Edward Norton, i když se snaží i Louis Leterrier, který se troufá o ty nejakčnější scény, prostě v Hulkovi nedokázali najít potenciál, který on prostě nemá. Snaha by možná byla, ale celkově zpracování stojí za hovno, když to tak troufale řeknu. Tři hvězdy jsou průměr, stejně tak jako má Daredevil, jako mají koneckonců třetí díl X-meni, stejně jako má první Hulk s Ericem Banou v hlavní roli. Neuvěřitelný Hulk je neuvěřitelně průměrný. Natočil prostě zbytečný film, přestože věděli, že ten první díl stál za starou belu. Snažili se přemoci něco, co přemoci nelze. (Malarkey) 3*

Druhý film o přerostlém a přemutovaném zeleném stvoření, které občas je také velmi chytrým doktorem, mě trochu děsil ještě než byl natočen. Potenciál samotného Hulka jako postavy od Marvelu není v mých očích zrovna veliký. Ta postava je zajímavá sama o sobě možná do nějakého psychologického filmu, ale tam nikdy na 100% využita nebude a v akčním filmu je to zase "jen" mlátička na blízko,která nepůsobí moc efektivně. Moje obavy a strach rozprášil Louis Leterrier s Edwardem Nortonem. Vytvořili Hulka, který se mlátí velkou část filmu a přesto když není zelený působí jeho doktor jako obyčejný podivín s IQ nad 150. William Hut stejně jako Liv Tyler a Tim Roth splnili očekávání a předvádí co umí a výsledek? Pro mě spokojenost, která nemůže být podpořena naprosto plným hodnocením, ale "pouze" 4* a slovy chvály. Akce je velmi koukatelné, efekty také a příběh se ničím nezdržuje. Příjemná a přímočará komiksová adaptace. (Djkoma) 4*

Na začátku Letterier sfoukne Leeho práci během úvodních titulků, ale tím pozitiva ve vztahu k minulému filmu končí. Tři akční scény ve dvou hodinách mi ani tak nevadí, protože i bez soubojů Hulka s armádou se ve filmu furt něco děje a solidně to odsýpá, jenomže Leterrierova parketa je na poli kontaktních soubojů v aréně či mafiánských doupatech. V rozsáhlejších scénách zoufale krade, kde ho zrovna napadne, takže úvod je ‚bourneovské Maroko‘, přepad na univerzitě kopíruje Angovi tanky z pouště a závěr je o tom, kterak se můžou vyřádit machři přes CGI. Zbytek je sterilní až hanba, takže osudová láska vyšumí a divák je smutně zakroutí hlavou. Jsem ale docela zvědav, jestli v závěru nabízená týmovka opravdu vytáhne do boje. (Isherwood) 3*

VELKÁ RECENZE
Další týden, další comics. Už by bylo malinko trapné opakovat, že v posledních letech comicsové filmy vládnou divácké návštěvnosti. Uvědomilo si to i největší nakladatelství Marvel a rozhodlo se, že se o dolary už nebude dělit s nenažranými filmovými studii. A Iron Man ukázal, že půjde o hodně velké dolary. Pro budoucnost má Marvel připraveno několik superhrdinů, ale letos se do kin krom Tonyho Starka dostává podruhé Bruce Banner. A není to zlé.
Když se Bruce Banner a jeho zelené a permanentně mizerně naladěné alter ego jménem Hulk objevilo v kinech před pár lety, způsobilo to slušný rozruch. Ang Lee dostal k dispozici opravdu hodně peněz a po Tygrovi a drakovi i volnou ruku, čehož dokázal využít. Bezpochyby natočil pozoruhodný film plný nových postupů a režijních frajeřinek, diváci z toho ale nebyli zdaleka tak nadšení, jak se čekalo. Právě proto se Marvel rozhodl angažovat na post režiséra francouzskou hvězdu Louise Leterriera, jehož Kurýrové a Utržený ze řetězu patří k tomu zajímavějšímu, co se v posledních letech v akčním žánru urodilo. S Leterrierem měla k Hulkovi přijít konečně jednoduchá a pořádně řízná akce. A stalo se - bohužel akce není všechno.
Neuvěřitelný Hulk má totiž neuvěřitelně špatný scénář. Těžko říct, jestli si Zack Penn (pracoval na druhých a třetích X-Menech) vybral slabší chvilku, nebo mu Edward Norton kecal do jeho práce až příliš. Každopádně Neuvěřitelný Hulk nenabízí po příběhové stránce vůbec nic. Na začátku se Bruce Banner pokouší bojovat se svým prokletím, armáda ho vypátrá, on uteče, takhle se to několikrát zopakuje a na konci je velká bitka se zmutovaným Timem Rothem. Žádné překvapení, žádná originalita, prostě nic.
Bohužel je ale z celého filmu cítit, že to tak být nemělo. Jisté náznaky o hlubší psychologii hrdinů tu jsou, ale nikdy se nedostaneme Bannerovi ani ostatním pořádně pod kůži. Snaha o realističtější a psychologičtější vyznění příběhu tu je zkrátka úplně zbytečná. Tvůrci se prostě nedohodli, co chtějí točit.
Hulk tedy po příběhové stránce hodně zaostává, naštěstí tu je ale pár důvodů, proč tenhle problém tvůrcům odpustit. Tím prvním jsou herci. Edward Norton sice nemá moc co hrát a jeho Banner je proti Bannerovi Erica Bany poměrně nezajímavý člověk, jehož osud je divákovi většinu času ukradený, ale Nortonovo charisma tu funguje stejně dobře jako v jakémkoliv jiném filmu. Příjemným překvapením je i Tim Roth, jenž si militantního cvoka se zeleným mozkem Emila Blonského vyloženě užívá. Bohužel Liv Tyler je vedle ústřední dvojice naprosto mdlá a nezajímavá a o nějaké chemii mezi ní a Nortonem se opravdu mluvit nedá.
Hlavní hvězdou je ale v tomhle případě režisér Leterrier. Sice byl v celé kauze „právo na závěrečný sestřih Neuvěřitelného Hulka“ tak trochu za otloukánka (koho by taky zajímal názor nějakého neznámého Francouze?), ale přitom je to především on, kdo dotlačil film do slušného nadprůměru. Akční scény jsou sice jen tři a úvodní běh po brazilských střechách nijak zvlášť neoslní, ale ve zbytku je to vyloženě paráda. Ang Lee si sice v poušti pohazoval tankem a skákal na helikoptéry, ale Leterrier se přesunul do města, kde celá destrukce – o které konec konců vlastně Hulk je – dostává úplně nový rozměr.
Zelené monstrum se sice v celé své kráse objeví téměř až v polovině filmu, ale Leterrier se nebojí využít jeho schopností na sto procent. Auta létají vzduchem, vrtulníky padají k zemi a ulice po konfrontaci Hulka s Emilem Blonskym vypadají jak v Bagdádu. Efekty by sice potřebovaly řádně vylepšit, ale v okamžiku, kdy se Bruce Banner změní v půltonové zosobnění agresivity, zakřičí „Hulk smash“ a udělá si z boxerky z policejního auta, budete ochotni trikářům odpustit.
Je škoda, že Neuvěřitelný Hulk zůstal na půl cesty mezi ambiciózním psychologickým dramatem a regulérní akční řezničinou. Na jednu stranu psychologie díky mizernému scénáři působí chvílemi i poměrně směšně, ale když dojde na akci, je všechno heky přehledné a především sympaticky nekompromisní a na klasickou rodinnou comicsovku i chvílemi celkem drsné. Neuvěřitelný Hulk se svému předchůdci nevyrovná v oblasti scénáře, ale vydal se vlastní cestou a záleží jen na vás, jestli se raději vrátíte k přemýšlivému Ericu Banovi, nebo k jednoduchoučkému, ale poměrně sympatickému a solidně šlapajícímu Nortonovi. Sám za sebe říkám, že bych si za pár let klidně ten třetí díl dal. A kdyby se někomu podařilo vybalancovat styly Anga Leeho i Louise Leterriera, mohla by to být konečně ta správná pecka.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Před pěti lety prováděl jaderný fyzik Bruce Banner z Culverovy univerzity ve Virginii, společně se svou přítelkyní a kolegyní Betty Rossovou, výzkum pro americkou armádu. Generál Thunderbolt Ross, otec Betty, jim řekl, že jde o experimenty, jejichž výsledkem by byla odolnost člověka vůči záření gama. Ve skutečnosti se armádní důstojník snažil o znovuvytvoření séra, které vzniklo v programu Supervoják (v originále Supersoldier) za druhé světové války. Banner si byl výsledky svého výzkumu imunity proti radiaci tak jistý, že si vyrobené sérum aplikoval sám. Látka však zapříčinila, že se změnil v obrovské zelené monstrum, zničil laboratoř a zranil nebo zabil několik lidí. Po návratu do lidské podoby vědec uprchl a generál Ross po něm začal všemi možnými prostředky pátrat, avšak dlouho neměl žádnou stopu.
V současnosti se Bruce Banner ukrývá v Brazílii, kde v Riu de Janeiru pracuje ve stáčírně limonády. V Hulka se změní vždy, když jeho srdeční tep překročí hranici 200 úderů, proto se snaží rozvíjet sebeovládání (neproměnil se už pět měsíců). Stále se snaží vyléčit svůj stav, takže přes internet spolupracuje s kolegou, kterého zná pouze pod přezdívkou Pan Blue (v originále Mr. Blue), zatímco on sám vystupuje jako Pan Green (v originále Mr. Green). Při práci v továrně se Banner nešťastnou náhodou řízne do prstu, kapky jeho krve spadnou do lahve. Takto kontaminovaný nápoj vypije konzument v Milwaukee, u kterého se projeví nemoc z ozáření. Díky této stopě dokáže Ross uprchlíka najít a pošle za ním SWAT tým vedený elitním britským mariňákem Emilem Blonskym. Tým ho však nedokáže zajmout, protože se Bruce při útěku změní v Hulka a uprchne jim. Generál následně informuje Blonského o stavu Bannera/Hulka a Brit souhlasí s injekcí malé dávky stejného séra, které mu poskytne větší rychlost, sílu, hbitost a sebeuzdravování, avšak za cenu počátku deformace jeho těla a narušení jeho úsudku.
Banner se jako Hulk dostane na útěku z Ria až do Střední Ameriky a odtud se v lidské podobě vrátí zpět do Virginie, aby se znovu shledal s Betty, která však nyní chodí s psychiatrem Leonardem Samsonem. V areálu Culverovy univerzity je Bruce napaden Rossovými vojáky, včetně Blonského, kteří se o něm dozvěděli díky zprávě od podezřívavého Samsona. Banner se změní v Hulka, útok armády odrazí a s Betty uprchne. Po nějaké době společně kontaktují Pana Blue, ve skutečnosti molekulárního biologa Samuela Sternse, se kterým se setkají v New Yorku. Ten jim poví, že vyvinul potenciální protilátku, která možná funguje pouze pro zvrácení každé jednotlivé proměny. Test na Bannerovi ale proběhne úspěšně. Sterns zároveň prozradí, že z Bannerových krevních vzorků, které mu zaslal z Brazílie, syntetizoval velké množství krve, která by mohla pomáhat v medicíně. Banner se ale bojí, aby Hulkova síla nepadla do rukou armády, proto chce tyto zásoby krve zničit.
Těžce zraněný Blonsky se mezitím, díky účinkům malé dávky séra, zcela uzdraví a potřetí se společně s Rossem vydá chytit Bannera. To se jim ve Sternsově laboratoři skutečně povede a společně s Betty je naložen do vrtulníku. Blonsky však sám touží po Hulkově síle, proto donutí Sternse, aby mu aplikoval Bannerovu krev. Britský voják se poté díky kombinaci séra Supervoják a Bruceovy krve změní v šílené monstrum Abomination, větší a silnější než Hulk, které začne ničit Harlem. Protože právě Hulk je jedinou možností, jak ho zastavit, generál Ross Bannera propustí. Vědec vyskočí z vrtulníku, po dopadu se změní v Hulka a začne dlouhý souboj, ve kterém Blonského porazí, avšak na žádost Betty ho ušetří. Po bitvě opustí New York a o měsíc později dorazí do Britské Kolumbie, kde se v chatě uprostřed přírody snaží potlačovat svoji transformaci. Místo toho však zjistí, že se dokáže změnit v Hulka i sám ze své vlastní vůle.
Tony Stark se v baru setká s generálem Rossem a informuje ho, že vzniká tým.

O FILMU
Vítejte v nové kapitole historie super hrdinů, kteří okouzlují svět už více než 40 let. Universal Pictures a Marvel Studios přináší výpravný akční film o hrdinovi, na jehož fascinující příběh netrpělivě čeká celý svět. Jmenuje se Hulk.
Jeho děsivá síla a dojemná zranitelnost nás uchvacuje už po mnoho desetiletí. Zatímco se všichni snažíme udržet svoje touhy pod kontrolou a poprat se se skrývanými vášněmi, v jednom skvělém muži se jeho alter ego víc a víc vzpírá. A toto druhé já - příšeru plnou děsivého vzteku a nekonečné agresivity - je stále těžší potlačit.
A věřte, že když je tento sympatický muž naštvaný, vůbec by se vám nelíbil. S vědcem Brucem Bannerem se setkáváme ve chvíli, kdy se zoufale snaží objevit lék proti gamma záření, které mu otrávilo buňky v těle a dalo do pohybu jeho vnitřní nekontrolovatelnou zlou sílu - Hulka.
Banner žije v ústraní, odříznut od světa a ženy, kterou miluje, doktorky Elizabeth “Betty” Ross. Generál Thaddeus “Thunderbolt” Ross zase zasvětil svůj život, aby Bannera chytil a zneužil jeho síly pro armádní účely.
Tyto tři spojuje tajemství, které vedlo ke stvoření Hulka. Nečekaně se musí postavit novému ničivému padouchovi, známému jako Abomination, monstru, jehož ničivá síla daleko přesahuje tu Hulkovu. Lidskou podobu této kreatury představuje Tim Roth. Roth ztvárňuje vojáka Emila Blonskyho, který se díky touze po moci změní v Abomination.
Aby porazil svůj osud, musí náš vědec udělat trýznivé rozhodnutí: buď bude dál žít poklidný život Bruce Bannera nebo v příšeře, kterou v sobě skrývá, nalezne odvahu a hrdinství. Nalezne neuvěřitelného Hulka.
Se svojí mimotabulkovou velikostí, sílou, odolností, rychlostí a bojovou zdatností se Hulk zařadil mezi nejoblíbenější super hrdiny minulého století. Vymysleli ho spisovatel Stan Lee a umělec Jack Kirby a poprvé se s ním čtenáři mohli seznámit v květnu 1962 v marvelovském komiksu. Mladý spisovatel Lee právě dokončil první komiks o tehdy neznámé partě zvané Fantastická čtyřka a hledal hrdinu, který nebude ani hezký ani sympatický a přesto naprosto pohltí čtenáře komiksů. Lee a Kirby hledali „nepochopeného hrdinu“.
Lee vzpomíná: “Vždycky jsem měl rád starý film Frankenstein. Zdálo se mi, že zrůda, hraná Borisem Karloffem, vlastně nebyla zlá. Byl to hodný člověk, který nechtěl nikomu ublížit. Za jeho běsnění mohli idioti, kteří ho pořád honili po horách. Říkal jsem si, že hodné monstrum by na čtenáře mohlo fungovat.”
Další inspirací jim byla filmová klasika z roku 1931 Dr. Jekyll a pan Hyde. „Zkombinoval jsem Jekylla, Hyda a Frankensteina a dostal jsem monstrum, které bylo hodné, ale nikdo to nevěděl. Kromě toho se dokázal proměnit v “normálního” člověka a zpátka. Legenda byla světě,” říká Lee.
Doktor Bruce Banner je nukleární fyzik, který se navždy změní poté, co ho během nepovedeného bombového testu ozáří gamma radiace. (Všimněte si, že Stan Lee má zálibu dávat svým hrdinům jména se stejnými počátečními písmeny (Sue Storm, Scott Summers, Peter Parker), proto Bruce Banner). Kdykoliv se Banner rozčílí, začne mu v těle stoupat adrenalin, díky kterému se změní v hrozivého Hulka, zrůdu s neuvěřitelnou sílou. Když se rozzuří, stane se pro všechny velkou hrozbou, ale časem se naučí svoje schopnosti používat ve prospěch slabých a bezmocných.
Ačkoliv původní komiks po šesti vydáních zanikl, Hulk se objevoval v jiných příbězích, až se zabydlel v komiksu “Tales to Astonish ”, který se později přejmenoval na “The Incredible Hulk” a vycházel do čísla 474. V roce 1999 byl Hulk znovu objeven a komiks s touto postavou vychází v nakladatelství Marvel dodnes.
Běhěm půl století své existence Hulk vyměnil šedivou barvu za zelenou, vystřídal jména od Ničitele, přes Joe Fixita, Zelenou jizvu a Zeleného Goliáše, ale pořád zůstává spjat s vědcem trpícím údělem, který mu osud nadělil.
Hulk se stal hrdinou i na televizních obrazovkách, jeho show i tři filmy byly velmi oblíbené. V roce 2003 natočil režisér Ang Lee celovečerní film s prostým názvem The Hulk. Film se stal třetím nejúspěšnějším snímkem z Marvelovské “dílny” (po Spider-Manovi a Iron Manovi).
Nyní se studia Universal a Marvel rozhodla dát divákům takového hromotluka, jakého chtějí. Vytvořili neuvěřitelného, který je akčnější a silnější než kdy předtím.
V tomto filmu chtěli tvůrci oprášit příběhy z televizní show Billa Bixbyho a Lou Ferrigna, která byla na konci sedmsedsátých a v osmedesátých letech mimořádně populární. Bannerova touha zbavit se bestie, jež v něm sídlí, jeho fanoušky pořád přitahuje. Banner se stal hrdinou proti své vůli, když musel opakovaně použít obří sílu, aby ochránil nevinné, které na své cestě za spásou potkával. Během útěku před armádou, jež chtěla zneužít jeho síly, se musel vyrovnat s temnou stránkou své osobnosti a využít ji pro dobro ostatních.
Hulk se od ostatních marvelovských hrdinů liší v tom, že není prvoplánovým hrdinou, který si obleče kostým a zachrání svět. Ve skutečnosti je jen málo příležitostí, kdy se Hulk dostane “ke slovu”. Nakonec dokáže svoje prokletí proměnit v hrdinství. Film je o tom, že každý v sobě máme malého Hulka a musíme se s tím naučit žít. Podstatné je, že Banner nikdy nechtěl být hrdinou. Jediné, po čem toužil, bylo zavřít se v laboratoři a bádat po léku, který by ho vyléčil z ozáření. Byl především vědec, bádání mu ale nebylo dopřáno, pořád se kolem něho něco dělo. Na druhou stranu si uvědomuje, že když svou sílu přenechá někomu jinému, ten ji zneužije. A to Banner nedokáže připustit.
Základním mottem filmu je „Hulk je hrdina“. Temné stránky tohoto hromotluka známe z jiných příběhů, teď je čas ukázat, že i nezkrotnou vnitřní sílu lze využít ve prospěch dobra.
Když si producenti ujasnili hlavní myšlenku nového filmu, začali hledat vhodného režiséra. Hledání skončilo poté, co se setkali s francouzským režisérem Louisem Leterrierem, doposud známým díky akčním filmům Kurýr a Kurýr 2, a filmem plným bojových umění Utržený ze řetězu.
Pro Leterriera, který si Hulka pamatoval především z televize, byla stěžejní myšlenka, že Banner je hrdinou proti své vůli, že nemá jinou možnost. Jeho cílem bylo natočit akční film plný zábavy, který ukáže Hulka jako hrdinu, jenž všechny překvapí.
Při výběru herců producentům záleželo na tom, aby vznikl letní hit plný adrenalinu a skvělých hereckých výkonů. Producent Hurd říká: “Diváci jsou v dnešní době velmi nároční. Nestačí jim počítačově vylepšené postavy a skvělé vizuální triky. Musíte mít silný příběh, hrdiny, na kterých vám záleží a nabídnout “výlet”, který stojí za to. Pro postavu Hulka tvůrci hledali herce, který dokáže zahrát charakterního vědce Bruce Bannera a jeho vnitřní konflikt, ale který bude rozumět celému Hulkovu světu a bude tak jeho příběh dále obohacovat. Po setkání s Edwardem Nortonem bylo hledání ukončeno. Norton dodal postavě novou dimenzi, nejen svým dokonalým hereckým uměním, ale pochopením postavy a jejích příběhů. Má rád věci, které nejsou vidět na první pohled, po kterých je potřeba pátrat. S nadživotními postavami Hulka a Abomination měl materiálu, který mohl zkoumat, víc než dost ? Dodal postavě Bannera/Hulka smutek a intelekt, aniž by to vypadalo nepřirozeně. Jak říká režisér, bez Nortona by nebyl Hulk to co je.
Nepostradatelnou součástí příběhů o Hulkovi je nesmrtelná love story mezi Bannerem a jeho bývalou spolužačkou z Harvardu, ex-přítelkyní a výbornou bioložkou Betty Ross. Tragédií jejich vztahu je, že dokud Banner neobjeví lék, jenž ho vyléčí, jsou odsouzeni žít odděleně. Betty Bruce upřímně miluje, a ačkoliv je jejich vztah komplikovaný, je tak silný, že dokázala nalézt cosi hezkého, “lidského” i v jeho zeleném alter egu. Bettyina náklonnost je ale v nebezpečí, protože právě její otec, generál Thaddeus “Thunderbolt” Ross, je ten, který nejvíc touží Hulka dopadnout a využít jeho síly. Pro roli Betty filmaři oslovili Liv Tyler, která je podle nich přesným ztělesněním postavy - chytrá, otevřená, nebojácná, citlivá a krásná. Sama Liv Tyler viděla největší výzvu ve scénách, kde hrála s mohutným Hulkem, který tam vlastně nebyl, neboť byl do záběru přidán dodatečně pomocí počítačové grafiky. Něco podobného zažila už při natáčení Pána prstenů, ale i tak to prý bylo zvláštní. Nikdy ji nikam “nic” neodneslo, i když diváci mají dojem, že ano.
Když byly obsazeny postavy osudem zkoušených milenců, museli filmaři nalézt představitele muže, který zasvětil život tomu, aby chytil Hulka - generála Rosse. Jelikož Liv je krásná, vysoká žena, nemohl jejího otce hrát malý, zavalitý chlápek. Generál musel být chlap jako hora. Kromě toho chtěl režisér herce, který je neokoukaný, a který podobnou roli ještě nehrál. Ukázalo se, že William Hurt je ideální volba. Thunderbolt Ross je muž plný konfliktů, chycený mezi láskou ke dceři a věrností své zemi. A je posedlý touhou zastavit Bruce Bannera a jeho alter ego. Tato posedlost ho dostane do stádia, kdy se přestane chovat jako otec a vystaví svou dceru nebezpečí. Nakonec je ponížen skutečností, že “věc” (Hulk), kterou nenávidí ze všeho nejvíc, zachrání jeho dceři život. To je nejhorší daň, jakou musí generál zaplatit.
Každý dobrý hrdina k sobě potřebuje padoucha, takže zatímco Banner má generála Rosse, Bannerovo alter ego si zaslouží něco mohutnějšího. Generál Ross je možná Bannerova největší hrozba, ale není jediný, kdo se snaží Hulka zneškodnit - v hledáčku ho má i Abomination.
S Bannerem se poprvé setkáváme ve chvíli, kdy je už pět let na útěku a marně se snaží najít lék na to, co se v něm ukrývá. Dělá to, co je podle něj nejlepší - skrývá se před těmi, kteří chtějí jeho síly zneužít, ale i před těmi, které má rád. To vše ale jen do chvíle než znovu potká svojí životní lásku, staré nepřátelé a jednoho nového padoucha, díky kterému zjistí, že zrůda může být hrdina.
Britský herec Tim Roth hraje Emila Blonskyho, speciálně vycvičeného vojáka, který touží po moci a po slávě. Během vojenské operace pro generála Rosse ho zasáhlo stejné gamma záření jako Bannera a proměnilo ho v Abomination - zloducha převyšujícího Hulka ve velikosti i v povaze. Blonsky se v monstrum promění během dvou samostatných procesů. Během prvního dostane od generála sérii inejkcí, které zahájí jeho přeměnu ve vojenský stroj. A ve druhé fázi dostane transfuzi Bannerovy krve od neetického doktora Sternse.
Zatímco Hulk se dokáže proměnit v doktora Bannera zpět, Blonsky zůstane po očkování kreaturou jednou provždy. Jeho tělo radiací zmutuje tak, že mu páteř a ostatní kosti vyčnívají z těla ven (což používá k napíchnutí protivníků). Blonsky je dokonalý protivník, vidí, jakou má Hulk moc a sílu a chce ji také a chce jí víc a víc.
Okolnosti vztah Bruce a Betty zkomplikovaly, po pěti letech bez jediného přímého kontaktu se proto Betty Ross snaží na Bannera zapomenout. Mužem, který usiluje o její srdce, je kolega Leonard. (V jednom z komiksových dílů “Neuvěřitelného Hulka” je tato postava pojmenovaná po neblahém psychiatrovi, který se snažil Bannera vyléčit, zrovna když zachraňuje Bettyin život [po nešťastném setkání se Spider-Manovým protivníkem Sandmanem]. Jeho neopatrné šťourání se v gamma technologii způsobí, že se změní v ohromného, stodevadesátikilového docenta Samsona. Ale to je jiný příběh…). Leonard musel být starší, někdo koho bude Banner respektovat. Problém je totiž v tom, že Leonard je skvělý, zábavný, výborný doctor a navíc pohledný.
Na návrh Edward Nortona se tvůrci sešli s hercem Ty Burrellem, který díky svému šarmu a vtipu roli okamžitě získal.
Klíčovou zápletkou filmu je Bannerovo pátrání po léku, jenž mu pomůže vrátit se zpět mezi lidi. Klíčem k tomuto léku je profesor Samuel Sterns v podání Tima Blake Nelsona. Sterns a Banner jsou v kontaktu během Bannerova “exilu”, ale nikdy se osobně nesetkají. Banner věří, že Sternsův výzkum by mohl objevit potřebnou protilátku. Co ale netuší je, že Sterns ve skutečnosti chce vytvořit více verzí infikovaného vědce. Diváci jsou zde opět postaveni před otázku, kdo je vlastně zrůda…
Sterns je vynikající vědec, ale má problémy s etikou. Sám si ale nepřipadá jako nemorální padouch. Dokud zkoumá a obohacuje svět novými poznatky, je přesvědčen, že dělá správné věci.
Většina filmů o super hrdinech spoléhá na počítačovou grafiku, která hercům pomůže létat, procházet zdmi nebo lézt po zdech jako pavouci. Hulk je jedním z mála, který byl pomocí počítače stvořen kompletně. Přesto musel zapadnout do “živého” okolí a lidé museli uvěřit, že ta třímetrová zelená příšera opravdu zápasí s psychopatem jménem Abomination.
Vytvoření konečné podoby neuvěřitelného Hulka, který je v komiksovém světě ikonou, bylo velmi zdlouhavé. Každý z filmařů měl totiž v hlavě svoji představu, jak zelený chlapík vypadá.
Při sestavování požádali tvůrci o pomoc odborníka na vizuální efekty Kurta Williamse, “veterána”, který pracoval na marvelovských hitech jako je Fantastická čtyřka nebo X-Men: Poslední vzdor. Jeho tým vytvořil více než 900 efektů, z nichž téměč 450 bylo kompletně udělaných počítačovou grafikou.
Filmaři se rozhodli, že se vrátí k Hulkovu původnímu komiksovému vzhledu. Zde měl delší vlasy a spíš než jako “namakaný” hromotluk vypadal jako mohutný dlouhán.
V prvním komiksovém vydání byl Hulk šedivý, ale jelikož na papíře vytištěná barva moc šedivě nevypadala, přemýšlel autor Stan Lee, jakou jinou barvu kůže by mohl Hulk mít. Došel k zelené, kterou do té doby žádný hrdina nenosil.
Co se velikosti týče, rozhodli se animátoři pro “zlatou střední cestu”. Hulk měří kolem tří metrů, což je velikost, jež mu ještě umožňuje být v kontaktu s lidmi, ale zároveň mu dovoluje zvednout a hodit autem nebo udělat velkou propast přímo na ulici.
V původním komiksu Abomination vážil přes 400 kilogramů a teď z něj jeho touha po moci udělala ještě větší monstrum. Blonsky je vynikající voják, který se svými dosavadními fyzickými možnostmi dokázal, co mohl, proto teď touží proměnit se v ještě silnějšího jedince.
Vytvořit Hulkova protivníka bylo ještě náročnější. Hulk je ikona, která má pevný základ, jak vypadá. U Abomination to tak nebylo.
Režisér Leterrier vysvětluje, proč bylo tak důlěžité, aby byl Hulkův soupeř hodně děsivý: Banner věří, že existence Abomination je jeho chyba: on vymyslel technologii, díky které zrůdy vznikly. V okamžiku, kdy Banner zjistí, že vláda používá jeho infikovanou krev, aby sestrojila Super Vojáka, cítí ohromnou vinu. A když se setká s tím, co generál Ross vytvořil, musí se hrdinou prostě stát. Musí čelit následkům, které způsobil.
Tvůrci chtěli, aby vzhledově byl Abomination mutací Hulka, ale mnohem vyšší. Aby byli postavy ještě více důvěryhodné, byly obličeje a gestikulace obou hlavních představitelů Nortona a Rotha během natáčení neustále snímány infračervenou kamerou a potom použity při vzniku počítačových kreatur.
Hlavní natáčení začalo v červenci 2007 a trvalo 88 dní. Natáčelo se různě po světě, začalov Torontu, pokračovalo přes Rio de Janiero a skončilo uprostřed Manhattanu v New Yorku. Celkem bylo vytvořeno více než 100 scén, některé byly natočené v exteriérech, jiné v ateliérech v Torontu. Film začíná v Brazílii, kde Banner žije v ústranní, pracuje ve stáčírně a potají pokračuje v nekonečném hledání protilátky.
V době, kdy víc a víc lidí a společností podporuje udržení životního prostředí, rozhodl se štáb neuvěřitelného Hulka, že je řada i na nich. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdina je největší zelená postava ve filmové historii a její představitel (Norton) je zarytý ekolog, nebyla pro toto rozhodnutí vhodnější chvíle.
Celý štáb se během natáčení snažil maximálně snížit negativní vliv na životní prostředí. Zde je několik příkladů, které mohou i našim filmařům sloužit jako inspirace: Prvním zavedeným omezením bylo výlučné používání nízkosirnatého benzínu ve všech dopravních prostředcích a generátorech.
Tým zabezpečující stavbu scén a kulis používal místní borovicové dřevo, které je na rozdíl od běžně používaného exotického dřeva, těženo udržitelným způsobem. Když to bylo možné, bylo později použito znovu nebo darováno nadacím, které jej použili na stavbu sociálního bydlení (Habitat for Humanity).
V rámci cateringu bylo místo jednorázového nádobí používané normální porcelánové. Na začátku natáčení dostal od producenta Hurda každý jako dárek hrnek, čímž se výrazně snížila spotřeba PET lahví a jednorázových hrnečků na kávu :-)
Najatá firma měla všude, kde probíhalo natáčení, na starosti důkladné třídění odpadu. Mezi další “zelené” aktivity během natáčení patřily:
Na závěr slova Hulka Edwarda Nortona: “Důvod, proč zůstává Hulk už několik desetiletí tak oblíbený, je ten, že si přejeme, aby konečně našel lék na svoje utrpení. Chceme, aby zase mohl žít normálně.”
Tvůrce Hulka, Stan Lee na závěr optimisticky říká: “Jsem rád, že zde Hulk zůstává tak dlouho. Věřím, že tento film se stane trhákem a jsem zvědavý, kolik bude mít pokračování. Raději se s hochy od Marvela nerozhádám, abych nepřišel o svoje tantiémy.”

Ocenění:
The Saturn Awards
2009 - Nejlepší sci-fi (nominace)

DABING
V českém znění: Pavel Vondra - Edward Norton (Bruce Banner), Jaromír Meduna - William Hurt (generál Thaddeus 'Thunderbolt' Ross), Jitka Ježková - Liv Tyler (Betty Rossová), Zdeněk Podhůrský - Tim Roth (Emil Blonsky), Bohdan Tůma - Tim Blake Nelson (Samuel Sterns), Zdeněk Mahdal - Robert Downey Jr. (Tony Stark), Jakub Saic, Vladimír Kudla, Jakub Wehrenberg, Zuzana Skalická, Jitka Moučková, Milan Slepička
Překlad: Zbyněk Skřivánek
Zvuk: David Pavlíček
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy a režie: Zdeněk Mahdal
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2008

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 17.7.2008 Bontonfilm
Premiéra USA: 13.6.2008 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 3.11.2008 (DVD) Bontonfilm
Poprvé na DVD: 3.11.2008 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 8.12.2008 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 2 547 531
Tržby celkem - $ 163 712 074
Návštěvnost v ČR 25 973
Náklady (Rozpočet) - $ 150 000 000
 
FILMY V SÉRII
Iron Man gastonrolinc.webnode.cz/news/a0213/
Akční / Dobrodružný, USA, 2008
Režie: Jon Favreau, Hrají: Robert Downey Jr., Terrence Howard

Neuvěřitelný Hulk gastonrolinc.webnode.cz/news/a57/
Akční / Thriller, USA, 2008
Režie: Louis Leterrier, Hrají: Edward Norton, Liv Tyler

Iron Man 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0214/
Akční / Dobrodružný, USA, 2010
Režie: Jon Favreau, Hrají: Robert Downey Jr., Mickey Rourke

Thor gastonrolinc.webnode.cz/news/a56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2011
Režie: Kenneth Branagh, Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

Captain America: První Avenger gastonrolinc.webnode.cz/news/a0193/
Akční / Dobrodružný, USA, 2011
Režie: Joe Johnston, Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving

Avengers gastonrolinc.webnode.cz/news/a0195/
Akční / Dobrodružný, USA, 2012
Režie: Joss Whedon, Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner

Thor: Temný svět gastonrolinc.webnode.cz/news/a56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2013
Režie: Alan Taylor, Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman

Iron Man 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0211/
Sci-Fi / Fantasy, USA / Čína, 2013
Režie: Shane Black, Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow

Strážci Galaxie gastonrolinc.webnode.cz/news/a0196/
Akční / Dobrodružný, USA / Velká Británie, 2014
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana

Captain America: Návrat prvního Avengera gastonrolinc.webnode.cz/news/a0194/
Akční / Dobrodružný, USA, 2014
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson

Ant-Man gastonrolinc.webnode.cz/news/a22/
Akční / Sci-Fi, USA, 2015
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Michael Douglas

Avengers: Age of Ultron gastonrolinc.webnode.cz/news/a270/
Akční / Dobrodružný, USA, 2015
Režie: Joss Whedon, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.

Doctor Strange gastonrolinc.webnode.cz/news/a31/
Akční / Dobrodružný, USA, 2016
Režie: Scott Derrickson, Hrají: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor

Captain America: Občanská válka gastonrolinc.webnode.cz/news/a0234/
Akční / Dobrodružný, USA / Německo, 2016
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.

Strážci Galaxie Vol. 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a238/
Akční / Dobrodružný, USA / Nový Zéland, 2017
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana

Thor: Ragnarok gastonrolinc.webnode.cz/news/a77/
Akční / Dobrodružný, USA / Austrálie, 2017
Režie: Taika Waititi, Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

Spider-Man: Homecoming gastonrolinc.webnode.cz/news/a239/
Akční / Dobrodružný, USA, 2017
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Michael Keaton

Ant-Man a Wasp gastonrolinc.webnode.cz/news/a272/
Akční / Sci-Fi, USA, 2018
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly

Black Panther gastonrolinc.webnode.cz/news/a0264/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan

Avengers: Infinity War gastonrolinc.webnode.cz/news/a271/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth

Captain Marvel gastonrolinc.webnode.cz/news/avengers-endgame-avengers-endgame-2019-182-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-fantasy-85/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Anna Boden, Ryan Fleck, Hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson

Spider-Man: Daleko od domova gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-daleko-od-domova-spider-man-far-from-home-2019-1830usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-80/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon

Avengers: Endgame gastonrolinc.webnode.cz/news/avengers-endgame-avengers-endgame-2019-182-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-fantasy-85/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.
 
Black Widow gastonrolinc.webnode.cz/news/black-widow-black-widow-2021-134-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-64/
Akční / Dobrodružný, USA 2021
Režie: Cate Shortland, Hrají: Scarlett Johansson, Florence Pugh

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech gastonrolinc.webnode.cz/news/shang-chi-a-legenda-o-deseti-prstenech-shang-chi-and-the-legend-of-the-ten-rings-2021-113-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-80/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA 2021
Režie: Destin Daniel Cretton, Hrají: Simu Liu, Tony Leung Chiu-wai

Eternals gastonrolinc.webnode.cz/news/eternals-eternals-2021-157-usa-akcni-drama-fantasy-sci-fi/
Akční / Drama / Fantasy, USA 2021
Režie: Chloé Zhao, Hrají: Angelina Jolie, Richard Madden

Spider-Man: Bez domova gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-bez-domova-spider-man-no-way-home-2021-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi USA 2021
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Zendaya

Thor: Láska jako hrom gastonrolinc.webnode.cz/news/thor-love-and-thunder-thor-love-and-thunder-2002-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA 2022
Režie: Taika Waititi, Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson

Black Panther 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/black-panther-2-akcni-dobrodruzny-sci-fi-usa-2022-pripravuje-se/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi, USA 2022
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/doctor-strange-v-mnohovesmiru-silenstvi-doctor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-127-usa-akcni-fantasy-horor-67/
Akční / Fantasy / Horor, USA 2022,
Režie: Sam Raimi, Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen
 
V přípravě
Ant-Man and the Wasp: Quantumania (16.2.2023 Falcon)
USA, Akční / Dobrodružný / Komedie 2023
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly

Guardians of the Galaxy Vol. 3 (4.5.2023 Falcon)
USA, Akční / Dobrodružný / Sci-Fi 2023
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Dave Bautista

The Marvels (27.07.2023 Falcon)
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi, USA 2023
Režie: Nia DaCosta, Hrají: Brie Larson, Iman Vellani

Blade
USA, Akční / Dobrodružný / Sci-Fi 2023
Režie: Bassam Tariq, Hrají: Mahershala Ali, Delroy Lindo
 
Tvůrci a herci
Louis Leterrier (Režie), Avi Arad (Produkce), Kevin Feige (Produkce), Gale Anne Hurd (Produkce), Craig Armstrong (Hudba), Peter Menzies Jr. (Kamera), Rick Shaine (Střih), Vincent Tabaillon (Střih), John Wright (Střih), Robin D. Cook (Casting), Laray Mayfield (Casting), Kirk M. Petruccelli (Scénografie), Denise Cronenberg (Kostýmy), Renee Fontana (Kostýmy), Eric Warren Lindemann (Zvuk), Jordan Samuel (Masky), Zak Penn (Scénář), Edward Norton (Herec), Liv Tyler (Herec), Tim Roth (Herec), William Hurt (Herec), Tim Blake Nelson (Herec), Ty Burrell (Herec), Christina Cabot (Herec), Peter Mensah (Herec), Lou Ferrigno (Herec), Greg Bryk (Herec), Martin Starr (Herec), Chris Ratz (Herec), Genelle Williams (Herec), Lenka Matuska (Herec), Kristina Pesic (Herec), Robert Downey Jr. (Herec), Stan Lee (Herec), Michael Kenneth Williams (Herec), Tamsen McDonough (Herec), Wayne Robson (Herec), Joris Jarsky (Herec), Chris Owens (Herec), Grant Nickalls (Herec), Dylan Taylor (Herec), Maxwell McCabe-Lokos (Herec), Jim Annan (Herec)
 
2008/112/USA/Akční, Thriller, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Bruce Banner (Edward Norton) má ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 10.
- Liv Tyler převzala roli Betty Ross po Jennifer Connelly. Herečky si spolu zahrály sestry ve filmu Rande (1997).
- Jedná se o jedinou ze čtyř filmových adaptací komiksu roku 2008, která nebyla nominována na Oscara. Dalšími byli Temný rytíř (2008), Iron Man (2008) a Hellboy 2: Zlatá armáda (2008).
- Režisér Louis Letterier chtěl obsadit do role Bruce Bannera Marka Ruffala, ale společnost Marvel trvala na Edwardu Nortonovi. Ruffalo však Nortona nahradil ve filmu Avengers (2012).
- Liv Tyler přijala roli, aniž by si přečetla scénář.
- Ray Stevenson byl zvažován do role Emila Blonského. Později se však objevil v roli Volstagga ve snímku Thor (2011).
- Sam Elliot si chtěl zopakovat roli Generála Rosse z filmu Hulk (2003), ale do role byl obsazen William Hurt.
- Při pátrání po Bannerovi (Edward Norton) používá armáda vybavení od organizace S.H.I.E.L.D. Loga organizace si lze všimnout na monitorech počítačů.
- Jediný film tzv. marvelovské Fáze 1, kde se neobjeví Nick Fury (Samuel L. Jackson). Pozorný divák si ale Furyho jména může všimnout v úvodních titulcích.
- Protože byl Hulk (Edward Norton) oproti ostatním postávám příliš vysoký, byl producenty oproti 4,5metrovému Hulkovi (Eric Bana) z filmu Hulk (2003) zmenšen na 3 metry. Na rozdíl od předchozího dílu Hulka je velikost konstantní a nemění se podle momentální úrovně zuřivosti. Hlavní záporný hrdina Emil Blonsky (Tim Roth) byl vysoký 3,5 m.
- Jedním z kaskadérů Tima Rotha (Emil Blonsky) byl Cyril Raffaelli.
- Bruce (Edward Norton) má na počítači antivirový program Norton 360. Jeho název se tak shoduje s příjmením hlavního představitele Nortona.
- Jedná se o jediný film s hrdinou, který je součástí týmu mstitelů ze snímku Avengers (2012), v němž není po skončení závěrečných titulků další scéna.
- William Hurt (generál Ross) je spolu se svým synem velkým Hulkovým fanouškem.
- Louis Leterrier režíroval část filmu se zlomenou nohou.
- V roce 1962 dokončil mladý spisovatel Lee první komiks o tehdy neznámé partě zvané Fantastická čtyřka a hledal dalšího hrdinu, který nebude ani hezký ani sympatický a přesto pohltí čtenáře komiksů. Hulkovi vdechli první živoucí krev do žil v květnu 1962 v marvelovském komiksu spisovatel Stan Lee a umělec Jack Kirby. Inspirací byly filmy Frankenstein a Dr. Jekyll a pan Hyde.
- Brzy však přebrali Hulkovi otěže další tvůrci, mezi kterými ale září Peter David (u nás mu vyšlo několik knih ze světa Star Treku) a kterému se podařilo kočírovat brčálového obra celých třináct let a ještě ho dokázal několikrát radikálně změnit.
 
Odkazy