Americké psycho / American Psycho (2000/102/USA, Kanada/Krimi, Drama, Thriller) 66%

12.09.2018 07:39
JEDNOU VĚTOU
„Portrét mladého, ambiciózního psychopata, který žije, pracuje a zabíjí v New Yorku 80.let."

OBSAH
Patrick Bateman je mladý ambiciózní finančník, který je tam, kde chtěl být. Žije na Manhattanu, má snoubenku, pracovní postup. Co ho však vede k tomu, stát se krvavým zabijákem, ví jen on sám.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Toto je pořádné a nejen Americké psycho!!! Bateman na jednu stranu klidný, bohatý, úspěšný a hezký. Na druhou naprostý maniak, vrah a fanoušek prostitutek. Zabití recepčního kvůli tomu, že si sám splete hotel. Bušení do prostitutky a sledování svého vypracovaného těla v zrcadle. Hrátky s motorovkou. Machrováním se svojí "skvělou a novou" vizitku, kterou ostatní po chvíli obdivování zatratí kvůli jiné. Někdy opravdu pochybují o tom co všechno mělo znamenat a jestli výsledek byl účelem, ale jinak jde o opravdu slušnou psychárnu. (Djkoma) 3*

„I have to return some videotapes.“ Vraždy jako prostředek k vykreslení lhostejnosti, povrchnosti a neosobnosti amerických yuppíků konce 80.let, kdy se každý krejčí stěhoval co nejblíže k Wall Street a na lačno se místo ranního panáka cvičí sedy lehy.. Bret Easton Ellis ve své novele moc jasných vodítek na rozlišení reality od představ choré mysli nedává a nedočkáme se jich ani tady. Znepokojivý film s klinicky čistým výkonem Bat(e)mana Balea. (Gilmour93) 4*

Satira na americký sen. Zkoumání hranice mezi šílenstvím a úspěchem. Krásní a úspěšní. Zlomová role Christiana Balea.. Tenhle živočišný druh je docela zvláštní. Nosí značkové obleky, jsou posedlí kvalitou, diskutují nad sklenkou něčeho ostřejšího, ochutnávají drahé delikatesy, řeší elegantnější vizitky. A chovají se neuvěřitelně nadřazeně. Spisovatel Bret Easton Ellis kritizuje odlidštěnou vyšší americkou společnost, která na bezohlednosti doslova ujíždí. Román zaujal Mary Harron a vypíchla svini největší – shnilého finančníka Patricka Batemana, který po večerech rád bere do rukou sekyru nebo motorovku. Nejde jí o usekané ruce nebo rozdrcené lebky, všímá si toho kolem, té znepokojivé prázdnoty, posedlosti i třeba těch šílených Batemanových hudebních přednášek, z kterých mrazí. Škoda, že ta svěžest a nápaditost nevydrží i v druhé polovině, deprese nebo katarze víceméně chybí, vyběhnou titulky a řekneme si: „Jo, docela zajímavé.“ Takže nakonec zbyde především Baleovo jméno, který je jednoduše skvělý. Jeho přecitlivá, puntičkářská a soustředěná poloha se řadí mezi jeho nejlepší role. A mně se nakonec tohle existenciální podobenství docela zamlouvalo. (castor) 3*

V.I.M. FILMU
Říká se, že někdy od první poloviny dvacátého století žijeme v narcistní společnosti. Že už se vlastně dávno nezajímáme o to, co se děje se světem, přestali jsme chodit k volbám a místo toho jsme si našli každý svého terapeuta, který se nám v případě potřeby hezky prohrábne naší komplikovanou psýchou. Obdivujeme krásu a slávu, máme hrůzu ze stáří a smrti, a proto investujeme nehorázné peníze do toho, abychom si to první zajistili a to druhé od sebe zahnali. Nejvíc je to údajně vidět na manažerských typech. Na mladých mužích s nejasně definovaným, zato dobře placeným místem, kteří si zakládají na své sbírce obleků od Valentina a permanentce do prestižního fitcentra. Ať jsou momentálně na ústupu, nebo ne (metrosexuály nám údajně pomalu nahrazují chlapáčtí „übersexuálové“), v roce 2000 rozhodně v kurzu byli. Ve stejné době taky režisérka Mary Harron natočila podle knihy Breta Eastona Ellise film Americké psycho, bezcitnou a o to vtipnější sociální satiru, která dovedla metaforu o narcismu do černohumorného extrému a ze zjemnělého manažera udělala ukázkové monstrum.
Pokud byl Norman Bates v Psychu děsivý a zároveň politováníhodný, Patrick Bateman je od začátku děsivý a zároveň komický. Pomalu propadá vražednému šílenství a říká čím dál potrhlejší věci, ale nikdo – samozřejmě kromě diváka – ho neposlouchá, nikdo jako by jeho poznámky ani výhružky nevnímal. Z toho plyne docela nečekaný vtipný kontrast; Patrick tak stává někým s fasádou Gordona Gekka a chováním zdrogovaného Rain Mana. Nadsázce a stylizaci odpovídá i provedení samotných vražd: Americké psycho je poměrně hodně „splatter“, ale vůbec ne „gore“, čímž se ještě zesiluje původní dojem, jak moc pro Patricka a jeho kolegy znamená povrch, vnější zdání. Čert vzal to, jak se doopravdy jmenujete a co vlastně v práci (ne)děláte. Vaše jméno a obličej si spletou s půltuctem dalších, ale vaše vizitka, bydlení na prvotřídní adrese a nekonečná sbírka popových cédéček, ty jim uvíznou v paměti stoprocentně.
Americké psycho možná nepatří do Very Important Movies po řemeslné stránce, v tomto ohledu skutečně žádným milníkem nebylo. Tvoří ale skvělý a vtipný protějšek filmům jako Wall Street nebo Firma, v podstatě mravoučným příběhům o mladém čestném člověku a jeho morálním boji proti zneužité moci. Příběh Patricka Batemana na rozdíl od nich žádnou mesiášskou figuru nemá a rozhřešení nenabízí. Nechává diváka, ať se s tou absencí dobrého i „špatného“ konce srovná, jak sám umí.

VELKÁ RECENZE
Film se odehrává v 80. letech v New Yorku. Patrick Bateman pracuje jako viceprezident finanční společnosti na Wall Street. Jeho hlavní zálibou je péče o svůj zevnějšek. Projeví se ale u něj sadistické sexuální sklony o kterých nemá ponětí ani jeho snoubenka (Reese Witherspoonová), milenka ba ani sekretářka. Postupně už jej neuspokojuje jen chození s kamarády po diskotékách a luxusních restaurací, ale začne se vyžívat v zabíjení. Kvůli vizitce je schopen zabít svého kamaráda, o prostitutkách a honičce s motorovou pilou nemluvě. Film nahlíží do nitra člověka, který má všechno a v životě mu chybí vzrušení. Ačkoliv pátrá (Willem Dafoe) po jeho kolegovi Paulu Allenovi (Jared Leto) a sekretářka (Chloë Sevigny) nalezne u něj ve stole diář s nákresy vražd, tak jej nikdo neobviní. Nakonec se se všemi vraždami přizná svému advokátovi, ale ten mu samozřejmě neuvěří.
Mary Harronová, která předtím režírovala Střelila jsem Andyho Warhola (založeném na příběhu Valerie Solanasové), režíruje psycho a podílí se na scénáři spolu s Guinevere Turnerovou. Tento scénář byl vybrán z dalších tří, mezi které patřil i scénář Ellise. Turnerová se liší od románu jen v Batemanově měsíční chůzi předtím než zabije Paula Allena. V románu jsou nejoblíbenější interpreti Patricka Batemana Genesis, Huey Lewis & The News a Whitney Houston. Prakticky každá scéna ve filmu je převzata z románu. Jednou ze změn byla jména postav, jež byla pro film pozměněna; jméno Paul Owen se změnilo na Paul Allen a Tim Price změnil na Tim Bryce. V interview, Mary Harronová popřela, že by měla obavy, když zjistila že Paul Allen je známá postava v počítačovém byznysu a prohlásila že tím nemyslela tím nic zlého proti němu.
Mnoho lidí z filmového průmyslu prohlásilo, že tento román je „nefilmovatelný“ kvůli znázornění násilí a sexuálnímu obsahu. Během přípravy filmu, bylo osloveno mnoho herců, režisérů a členů štábů pro účasti na filmové adaptaci. Harronová a Bale byli původně vybrání do filmu, ale Leonardo DiCaprio projevil zájem o hlavní roli. Produkční společnost Lions Gate Entertainment vydala prohlášení, že DiCaprio bude hvězda filmu, po kterém Harronová odešla z projektu a Oliver Stone následně projevil zájem režírovat film. Když DiCaprio a Stone odešli z projektu, Harronová a Bale se vrátili do filmu.
Christian Bale několik měsíců na sobě pracoval, a tří hodiny denně strávil s trenérem v posilovně, a poté pracoval na své psychické stránce, aby se stal narcistickým Batemanem.
Originální hudbu k filmu složil velšský hudebník John Cale, dále jsou zde zastoupení umělci jako David Bowie, The Cure a New Order. Píseň skupiny Huey Lewis & The News „Hip to be Square“, která se ve filmu také objevila, na oficiálním soundtracku z právních důvodů není.
Americké psycho je film Mary Harronové z roku 2000. Jde o filmovou adaptaci kontroverzního románu Americké psycho Breta Eastona Ellise. Hrají zde filmové hvězdy Christian Bale jako Patrick Bateman, Jared Leto, Josh Lucas, Justin Theroux, Bill Sage, Chloë Sevigny, Reese Witherspoonová, Willem Dafoe a Samantha Mathisová. Jeho premiéra proběhla na Sundance Film Festivalu 14. dubna 2000.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Ctižádostivý Patrick Bateman má skoro všechno, po čem může současný úspěšný yuppie toužit. Ve svých sedmadvaceti letech je viceprezidentem zavedené finanční firmy na Wall Street, má atraktivní snoubenku, luxusní, dokonale zařízený byt na Manhattanu, slušné bankovní konto, dokonalý vzhled, o který pečuje s téměř fanatickou důsledností. Přesto si uvědomuje, že stále je jen jedním z bezvýznamných, což mu neustále dokazují nejen jeho právník, který si ho neustále plete s někým jiným, ale také kolegové, kteří mají lepší vizitky i větší úspěchy při zařizování rezervací v luxusních restauracích. Své narůstající frustrace si postupně začíná vybíjet stále brutálnějšími způsoby.
To, co začíná občasnými výbuchy vzteku například v prádelně, kde mu nechtějí na počkání vyčistit košili, postupně přerůstá v nekontrolované násilí na náhodně sbalených prostitutkách až po vraždu. Bateman, navenek stále pedantický a čistotný muž, začíná podléhat vražednému šílenství. Ve vzteku nad tím, že jeho vizitky nebyly tak dobré jako ostatních kolegů, ubodá v tmavé uličce bezdomovce a vzápětí chladnokrevně rozseká svého kolegu Paula Allena. Odklidí jeho tělo a pokusí se vzbudit zdání, že odjel do Londýna. Přesto se u něj v kanceláři objeví soukromý detektiv Donald Kimball, kterého najala Paulova milenka Meredith. Bateman pokračuje v zabíjení nepohodlných kolegů, náhodných známostí i zcela neznámých lidí.
Když ho po jedné z vražd překvapí policejní hlídka, bez rozmýšlení se jí zbaví střelbou a vydá na útěk, během něhož zabíjí každého, kdo se mu dostane do cesty. Z kanceláře se pak pokusí přiznat svému právníkovi, ten však považuje všechno za špatný vtip a navíc si Batemana splete s jiným klientem.

DABING
V českém znění: Michal Dlouhý - Christian Bale (Patrick Bateman), Andrea Elsnerová - Reese Witherspoon (Evelyn Williamsová), Lucie Vondráčková - Chloë Sevigny (Jean), Jitka Ježková - Cara Seymour (Christie), David Novotný - Justin Theroux (Timothy Bryce), Tomáš Juřička - Willem Dafoe (Donald Kimball), Pavel Tesař - Matt Ross (Luis Carruthers), Luděk Čtvrtlík, Nela Boudová, Dana Batulková, Tomáš Racek, Tomáš Karger, Helena Brabcová, Radka Malá, Miloslav Študent, Jaroslav Horák, Tomáš Borůvka (titulky)
Spolupracovali: Radka Lehká, Barbora Wildová, Lenka Štěpánková
Překlad: Petra Jungwirthová
Zvuk: Oldřich Wajsar, Miloš Sommer
Produkce: Milena Čapková
Režie: Jana Kovaříková
Vyrobil: Bontonfilms 2001

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 7.9.2000 Galafilm
Premiéra USA: 14.4.2000 Lionsgate US
Premiéra Kanada: 14.4.2000
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.2001 (VHS) Bonton Home Video
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 26.1.2009 Bontonfilm
Poprvé na VHS: 1.5.2001 Bonton Home Video
Poprvé na DVD: 1.4.2001 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 26.1.2009 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 1 100 104
Tržby celkem - $ 34 266 564
Návštěvnost v ČR 14 843
Náklady (Rozpočet) - $ 7 000 000

FILMY V SÉRII
Americké psycho gastonrolinc.webnode.cz/news/a44/
Krimi / Drama, USA, 2000
Režie: Mary Haron, Hrají: Christian Bale, Jared Leto

Americké psycho 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a46/
Horor / Komedie, USA, 2002
Režie: Morgan J. Freeman, Hrají: Mila Kunis, William Shatner
 
Tvůrci a herci
Mary Harron (Režie), Christian Halsey Solomon (Produkce), Chris Hanley (Produkce), Edward R. Pressman (Produkce), John Cale (Hudba), Andrzej Sekula (Kamera), Andrew Marcus (Střih), Kerry Barden (Casting), Billy Hopkins (Casting), Suzanne Smith (Casting), Gideon Ponte (Scénografie), Isis Mussenden (Kostýmy), Paul Urmson (Zvuk), Sandra Wheatle (Masky), Mary Harron (Scénář), Bret Easton Ellis (kniha) (Předloha), Christian Bale (Herec), Justin Theroux (Herec), Josh Lucas (Herec), Bill Sage (Herec), Chloë Sevigny (Herec), Reese Witherspoon (Herec), Samantha Mathis (Herec), Matt Ross (Herec), Jared Leto (Herec), Willem Dafoe (Herec), Cara Seymour (Herec), Guinevere Turner (Herec), Reg E. Cathey (Herec), Patricia Gage (Herec), Anthony Lemke (Herec), Landy Cannon (Herec), Catherine Black (Herec), Park Bench (Herec)
 
2000/102/USA, Kanada/Krimi, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Nad záchodem v Patricově (Christian Bale) bytě visí zarámovaný plakát k muzikálu "Bídníci". "Nemůžu, jdu Bídníky," je zároveň první z výmluv, kterou ve filmu pronese.
- Patrick Bateman (Christian Bale) ve filmu odkazuje na dva skutečné sériové vrahy. Nejdříve v klubu cituje prvního mediálně proslulého vraha Eda Geina a poté, u sebe doma, odkazuje na psa Teda Bundyho, dalšího sériového vraha, který za svůj život zabil více než třicet lidí.
- Ačkoliv je Patrick Bateman (Christian Bale) prezentován jako velmi bohatý muž, nikdy jej není ve filmu vidět dělat žádnou práci.
- Jedním z mnoha důvodů, proč chtěla Chloë Sevigny ve filmu hrát, bylo to, že její bratr také pracuje na Wall Street.
- Poté, co byl film uveden do kin, obdržel autor knižní předlohy Bret E. Ellis několik dopisů, ve kterých mu bylo vyhrožováno smrtí.
- Nejdražší na celém filmu byl nákup autorských práv na písně, které zde zazněly.
- Dva velké plakáty v Batemanově bytě jsou součástí série nazvané "Muži ve městech" od Roberta Longa.
- Christian Bale se vyjádřil, že postava, s níž se nejvíce ztotožňuje, je právě masový vrah Patrick Bateman.
- Do role Batemana byl původně zvažován Leonardo DiCaprio. Ten si za chtěl za ztvárnění role přijít na 20 milionů amerických dolarů, s čímž nesouhlasila režisérka Mary Harron, která prosazovala Christiana Bala a která proto dokonce odstoupila od smlouvy. K filmu se později vrátila poté, co DiCapria Gloria Steinem přesvědčila, že je po filmu Titanic (1997) idolem dívek a role pro něj není vhodná. Sama Steinem si pak přála ve filmu ztvárnit Batemanovu matku.
- Kandidátem na roli Donalda Kimballa byl původně James Woods.
- S pozicí režiséra byl spojován Oliver Stone.
- Do role Evelyn tvůrci zvažovali obsazení Cameron Diaz.
- K projektu byl za plánované přítomnosti Stuarta Gordona a později Davida Cronenberga přizván také Johnny Depp, z jeho účasti však sešlo.
- Časopis Empire zařadil snímek v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 435. pozici.
- Christian Bale se dlouho nemohl rozhodnout, jak postavu Batemana uchopit, až jednoho dne uviděl v televizních show Toma Cruise, jehož "vyprázdněný pohled" se mu stal přímou inspirací.
- Z neznámých důvodů byla na poslední chvíli ze soundtracku k filmu odstraněna skladba "Hip to be Square" americké kapely Huey Lewis and the News.
 
Odkazy