30 minut po půlnoci / Zero Dark Thirty (2012/157/USA/Thriller, Akční, Drama, Historický) 72%

22.03.2018 10:19
JEDNOU VĚTOU
„Největší hon na člověka v dějinách."

OBSAH
Dva roky po událostech 11. září se agentka CIA Maya (Jessica Chastain) přesune z bezpečí washingtonských kanceláří do epicentra honu na Usámu, na americkou ambasádu v Pákistánu. Byť relativní zelenáč, brzy pochopí pravidla hry, do kterých patří i mučení lidí, kteří by mohli poskytnout vodítko k dopadení nejhledanějšího teroristy. Navzdory permanentnímu nebezpečí a řadě situací, kdy jen tak tak vyvázne smrti ze spárů, krok za krokem rozplétá složitou síť vztahů v teroristických buňkách, až narazí na jméno, které by ji mohlo přivést až k samotné ikoně teroristů. Tenhle Abu Ahmed je však stejně nepolapitelný jako Usáma, situace se navíc povážlivě mění, Američané v Pákistánu jsou v čím dál větším nebezpečí, samotná CIA se dostává pod intenzívní palbu politiků a veřejného mínění kvůli nestandardním vyšetřovacím metodám svých lidí a Usáma, je-li vůbec naživu, už vlastně nikoho nezajímá. Snad kromě Mayi, která je odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce.(oficiální text distributora)


FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Bezvýhradně nadšené zámořské ohlasy nelhaly, je to pecka. Je imponující, že nejchlapáčtější filmy současného áčkového Hollywoodu točí žena. A chtěl bych slyšet, co by na tenhle film řekl ´Klausův Rasputin´, choromyslný kancléř Hájek, vzhledem k jeho populárnímu názoru (jedné z mnoha perel, co tato mimozemská entita vyplodila), že Osama Bin Ladin byl jen výmyslem a chimérou :o) To bychom se zase pobavili….. (Lima) 4*

U tohoto filmu mám s Kathryn Bigelow menší problém. V porovnání s geniálním Hurt Locker se totiž jedná filmově o pravý opak. Zatímco Hurt Locker byla čistokrevná akce s pramálem příběhu, Zero Dark Thirty je především příběh, který vítězí na celé čáře nad vším ostatním. Snaží se být tak precizně odvyprávěnou akcí na Bin Ladina, že místy zapomíná na to, že není kniha, ale film. Proto výsledných 157 minut a proto celá řada momentů, kde jsem se až neuvěřitelně nudil. Nebejt závěrečné půl hodiny byl bych totálně nasranej. Naštěstí Jessica Chastain vše udržovala v důrazný hladině, že zavřít oči bych při sledování filmu nedokázal. To by pro mě byla velká škoda. (Mlarkey) 4*

Na začátku jsem se trošku ztrácel, protože já fakt všechny ty Ahmedy, šejky absolutně neznám. Má znalost Al kajdy se omezuje na Usamu bina a pak toho s dlouhým fousem a toho s krátkým fousem. Přišlo mě to, jako kdyby si tvůrci mysleli, že jsem vystudoval vysokou al kajdskou a podle toho jeli. Naštěstí tohle je zejména zpočátku a navíc ani zdaleka hlavní osa příběhu a jak se ve filmu začne víc usámovat, tak se nepřehlednost rázem mění v přehlednost. Co mě naopak od počátku dostalo, jak Kathryn umí pracovat s psychologií postav. Nemá cenu rozebírat hlavní postavy, to každej vidí jak se Jess zatne a jde si za svým, každej vidí na jejím kolegovi, že tahle práce je takový svintsvo, že prostě zákonitě očerní každou duši, mimochodem nádherná scéna u opiček. Ale třeba když si vezmu tu speciální jednotku co jde na rande s Usamou, v podstatě se jí nevěnuje větší pozornost a přece jsem měl pocit, že tohle jsou fakt drsný hoši, aniž by se jim cpali do huby drsný hlášky či drsný scény, to je prostě naprosto výborný a typický příklad toho že Kathryn svou práci umí na výbornou. Ostatně závěrečných cca 30 minut jsem sledoval v totalním tranzu, hlavně proto jak to všechno bylo mistrovsky natočený, fakt už tam někde nahoře na platýnku chybělo jen "live" . (Enšpígl) 4*

VELKÁ RECENZE
Uchopit a pochopit tenhle film není snadné, zvlášť když si půlka diváků pod nálepku "Hon na bin Ládina" představí generický level z Call of Duty. Do kina ale nejdete na Act of Valor (i ten byl pohříchu ukecaný), nýbrž na procedurální thriller, kterému nějaké to střílení spíš překáží. Ostatně už Smrt čeká všude mnohem spíš vařila atmosféru a charaktery - kdykoliv se v ní začalo střílet, jako bychom se rázem propadli do jiného snímku. Další film dvojice Bigelow (režie), Boal (scénář) měl ovšem na antiválečnou strunu brnkat ještě hlasitěji, posílen oscarovým úspěchem. Trochu ve stylu Fincherova Zodiaka chtěla Bigelow dloubat prstem v duševní korozi postav, které se honí za nepolapitelným stínem. Deset let prolézají pakistánské vesnice, mučí a vyslýchají pěšáky pátých, šestých šarží, tráví bezesné noci a likvidují hektolitry instantního kafe a... výsledek se nedostavuje.
Taková mravenčí práce by sejmula i Stathama, takže není divu, že místo statného borce se v hlavní roli objevuje křehká žena s buldočí povahou. Vytrhla tuhle stránku Kathryn z Cameronova manuálu nebo se jen podívala do zrcadla? Jessica Chastain na první pohled působí křehce, ale v jejích očích je vidět odhodlání. V zákopech aktuálních "amerických válek" není sama, podobně sebezničující přístup ke svému údělu má i Claire Danes v Homelandu. Jackové Baurové zřejmě musí přenechat nejdůležitější židli všehoschopným analytičkám. Jenže co když se kýžený happy end nedostaví?
Tenhle temný konec Kathryn Bigelow v květnu 2011 vyhodila z okna a začala psát scénář z jiného konce, ale víceméně v podobném duchu. Jeden by řekl, že sluníčková koncovka otupí filmu hrany, ale není tomu tak. Třicet minut po půlnoci končí melancholicky, na rtech se známým "Vítězství? Ano. Ale za jakou cenu?". Jakkoliv se snaží Bigelow ve svém dvouapůlhodinovém spektáklu nestranit nikomu a snímat snažení Jessicy Chastain spíše odtažitou kamerou a absentující hudbou, je to od začátku prohraný boj s mainstreamovým divákem. Tohle není CSI se zpomalenými zoomy, designovými slunečními brýlemi a chytlavou znělkou. I na dokudrama je tu toho dramatu dost málo, jak byste ostatně měli z desetiletí trvající honby za nejhledanějším teroristou očekávat. Plno slepých uliček, omylů, nástrah a nešťastných rozhodnutí. Tenhle životopis jedné z nejzásadnějších amerických kapitol posledního půlstoletí nevznikl proto, aby nás bavil. Dokonce tu není ani proto, aby vám usnadnil přípravy na maturitu. Jen vedle sebe staví jednotlivé epizody zdánlivě nekonečného stíhacího seriálu, rozdrobené v našich myslích palcovými titulkami a bulvárním zpravodajstvím - od Fox News až po Blesk.
Jak moc se drží Bigelow a Boal reálné premisy (pokud jste ochotni přistoupit na to, že reálná je...)? Podle stížností armády a CIA na přílišnou sdílnost jejich zaměstnanců, nebo plačtivé reakce teenagerů v publiku ("v tom filmu se hodinu a půl lautr nic neděje"), lze odhadovat, že takhle nějak to mohlo (a může) při podobných honičkách vypadat. Skoro bych i věřil, že nějaká ta Jessica Chastain a fuckující Mark Strong se mezi klukama a holkama s báječnými plackami najdou. Tyhle postavy jsou určitě uvěřitelnější než Ethan Hunt nebo Jack Ryan. Publikum ale pravděpodobně očekávalo pár CGI helikoptér navíc a sem tam nějakou fiktivní mrtvolu, která by z finální přepadovky udělala méně jednostrannou akci. Dva mlýnské kameny - natočte to podle záznamů a budou vás honit po soudech. Natočte to podle hollywoodských pravidel a ztratíte i poslední špetku kredibility. Zlatá střední cesta neexistuje, protože to už by mohli do Abottábádu jet Ice Cube a Xzibit ve vytuněném tanku od West Coast Customs.
Ale tudy ne, přátelé. Je to dlouhé, je to ubíjející a napínavé asi jako čekaná na posedu, ale všechny cesty se tu znova a znova stáčejí k postavě Jessicy Chastain, která si táhne svůj účel jako sisyfovskou kouli znovu a znovu do kopce. Nikomu nic "necpe" a jen trpělivě kope za svou pravdu. A to je možná pro spoustu lidí problém. Film co prvoplánově diváka nebaví, ale ani mu nenutí svoje poselství, je z fleku podezřelý. Proč prostě jen "je", pro všechny k očichání a osahání? To zavání evropskou školou vševýznamového artu, ale tomu zas odporují technické kvality a závěrečná vybíjená v podání Seal 6, která je záměrně vytržena z playstationového vizuálu, aby pak návrat k Jessice, opuštěné a vystrašené ve světě, který náhle postrádá onen úděl, působil o to kontrastněji. Koukat na Třicet minut po půlnoci je jako kreslit spojovačku. Myslíte si, že znáte výsledek, ale neumíte ho nakreslit bez nápovědy. Ruka vás vede zdánlivě nesmyslně od jednoho bodu k dalšímu, a ve chvíli, kdy spojíte poslední tečku s tou první, musíte se na papír podívat z dálky, abyste tu zmítající se hromadu čar pochopili. Ale kdo má na tenhle archaismus dneska čas, že?

Ocenění:
Academy Awards
2013 - Střih zvuku
2013 - Nejlepší film (nominace)
2013 - Jessica Chastain (Hlavní herečka) (nominace)
2013 - Mark Boal (Původní scénář) (nominace)
2013 - Střih (nominace)

Golden Globes
2013 - Jessica Chastain (Nejlepší herečka - drama)
2013 - Nejlepší film - drama (nominace)
2013 - Kathryn Bigelow (Nejlepší režie) (nominace)
2013 - Mark Boal (Nejlepší scénář) (nominace)

BAFTA
2013 - Nejlepší film (nominace)
2013 - Kathryn Bigelow (Nejlepší režie) (nominace)
2013 - Jessica Chastain (Nejlepší herečka v hlavní roli) (nominace)
2013 - Mark Boal (Původní scénář) (nominace)
2013 - Nejlepší střih (nominace)

New York Film Critics Circle
2012 - Nejlepší film
2012 - Kathryn Bigelow (Nejlepší režisér)
2012 - Greig Fraser (Nejlepší kameraman)
2012 - Jessica Chastain (Nejlepší herečka) (nominace)
2012 - Mark Boal (Nejlepší scénář) (nominace)

Los Angeles Film Critics Association
2012 - Nejlepší střih
2012 - Kathryn Bigelow (Nejlepší režisér) (nominace)

AACTA International Awards
2013 - Nejlepší film (nominace)
2013 - Kathryn Bigelow (Nejlepší režie) (nominace)
2013 - Jessica Chastain (Nejlepší herečka) (nominace)
2013 - Mark Boal (Nejlepší scénář) (nominace)

DABING
V českém znění: Libor Hruška - Jason Clarke (Dan), Andrea Elsnerová - Jessica Chastain (Maya), Dana Černá - Jennifer Ehle (Jessica), Martin Stránský - Harold Perrineau (Jack), Jiří Plachý - James Gandolfini (ředitel CIA), Martin Sobotka - Jeremy Strong (Thomas), Jaroslav Kaňkovský - Stephen Dillane (poradce národní bezpečnosti), Filip Jančík - Jeff Mash (zástupce ředitele CIA), Jakub Saic - Joel Edgerton (Patrick), Tomáš Juřička - Mark Strong (George), Radek Hoppe - Chris Pratt (Justin), Martin Zahálka - Kyle Chandler (Joseph Bradley) + John Barrowman (Jeremy), Petr Lněnička - Scott Adkins (John), Radana Herrmannová, Kateřina Lojdová, Libor Bouček, Jana Páleníčková, René Slováčková, Ivo Novák, Marek Holý, Stanislav Lehký, Bohdan Tůma
Překlad: Jan Feldstein
Dialogy: Monika Macků
Zvuk: Michal Čiernik, Matěj Večeřa
Produkce: Markéta Kratochvílová
Režie: Martin Těšitel
Vyrobila Tvůrčí skupina Markéty Kratochvílové, Studio Budíkov v roce 2013

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 21.2.2013 Bontonfilm
Premiéra USA: 11.1.2013 Columbia Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 17.7.2013 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 17.7.2013 Bontonfilm
Premiéra TV: 10.8.2014 HBO

Tržby v ČR - Kč 1 556 660
Tržby celkem - $ 132 820 716
Návštěvnost v ČR 11 252
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
 
Tvůrci a herci
Kathryn Bigelow (Režie), Mark Boal (Produkce), Kathryn Bigelow (Produkce), Megan Ellison (Produkce), Alexandre Desplat (Hudba), Greig Fraser (Kamera), William Goldenberg (Střih), Dylan Tichenor (Střih), Mark Bennett (Casting), Richard Hicks (Casting), Gail Stevens (Casting), Jeremy Hindle (Scénografie), George L. Little (Kostýmy), Mark Boal (Scénář), Jessica Chastain (Herec), Reda Kateb (Herec), Mark Strong (Herec), Joel Edgerton (Herec), Chris Pratt (Herec), Scott Adkins (Herec), Édgar Ramírez (Herec), Jason Clarke (Herec), Jennifer Ehle (Herec), Kyle Chandler (Herec), Harold Perrineau (Herec), Daniel Lapaine (Herec), Fares Fares (Herec), Callan Mulvey (Herec), Nash Edgerton (Herec), Jeff Mash (Herec), Lee Asquith-Coe (Herec), Mark Duplass (Herec), James Gandolfini (Herec), Stephen Dillane (Herec), Fredric Lehne (Herec), Christian Contreras (Herec), John Barrowman (Herec), Lauren Shaw (Herec), M.D. Selig (Herec), Ali Marhyar (Herec), Homayoun Ershadi (Herec)
 
2012/157/USA/Thriller, Akční, Drama, Historický
 
Zajímavost k filmu
- Ve filmu používaji herci nůž s onačením NSW od amerického nožíře Daniela Winklera. Jedná se o stejný nůž, který používají skuteční operátoři SEAL TEAM SIX.
- Patrick (Joel Edgerton) má na svém levém nadloktí taktické košile tzv. morale patch v černé barvě, která zobrazuje portrét Bin Ládina a datum jeho zabití 04/06/2007.
- Deník Independent informoval 11. prosince 2013 o tom, že organizace Judicial Watch získala deklasifikované dokumenty od CIA, které se týkaly interního vyšetřování vynášení informací filmařům. Z nich vyplývá, že se bývalý šéf CIA Leon Panetta nedopatřením odhalil scenáristovi Marku Boalovi jméno velitele zásahové jednotky, která zabila Usámu bin Ládina. Mark Boal se k této informaci dostal tak, že byl přítomen Panettově proslovu ve vrchním velitelství CIA, i když podle Panetta v dokumentech prohlašuje, že o jeho přítomnosti nevěděl a že k tomu neměl oprávnění. Deklasifikované dokumenty čítají 200 stran a některé pasáže jsou cenzurované.
- Americké speciální jednotky použivaly ve filmu vojenské teréní vozy Hummer H1, vyráběné od roku 1984. Afghánští teroristé, kteří stříleli na agentku Maye (Jessica Chastain), přijeli vozem německé značky Mercedes Benz W 123 vyráběným od roku 1976 - 1985.
- Vzhled vrtulníků UH-60 Ghosthawk je převážně dílem fantazie filmařů. Ti vycházeli z vzhledu stealth bombardéru F-117, jehož trup je tvořen převážně plochami s ostře lomennými tvary. Ze skutečného vzhledu Ghosthawků je známo pouze torzo ocasu, které zůstalo na místě akce neporušené výbuchem. Celkový vzhled tohoto vrtulníku americká armáda stále tají a dosud nebyla zveřejněna žádná fotografie.
- Scenárista Mark Boal se ke kontroverzím týkajících se filmu vyjádřil následovně: "Kdybychom měli natočit film, jaký by chtěla vláda, Obamu by hrál Brad Pitt. Kdybychom měli natočit film, jaký by chtěla CIA, všechny výslechy by se odehrávali u stolu při čaji."
- Podle propagačního letáku má originální název filmu čtyři významy. Názvy zastupují 30 minut po půlnoci ve vojenském slangu, provedení operace pod rouškou tmy, čas odletu helikoptér ze základny při této operaci a mataforu pro neúnavný desetiletý hon na Bin Ládina.
- Podivně vyhlížející noční vidění se čtyřmi čočkami skutečně existuje. Jedná se o tehdy nejmodernější výtvor GPNVG-18 od firmy L-3 Warrior Systems. Čočky navíc poskytují uživateli lepší možnosti periferního vidění.
- Helikoptéry, ktoré sú použité počas záverečnej misie a ktoré využívajú neviditeľné technológie použité pri lietadlách typu Stealth (napr. F-117), sú upravenou verziou typu Sikorsky UH-60 Black Hawks. Okrem antiradarovej technológie produkujú vďaka špeciálne upraveným rotorom aj oveľa menší hluk.
- V kuvajtskej predajni luxusných áut Lamborghini si spomedzi viacerých modelov vyberie domáci agent Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni. Jedná sa o model z limitovanej edície, pomenovaný po jednom z testovacích jazdcov spoločnosti Lamborghini.
 
Odkazy: