Kurýr 2 / Transporter 2 (2005/88/Francie, USA/Akční, Krimi, Thriller) 56%
24.09.2018 17:48
Zajímavost k filmu
- Vůz, se kterým Frank (Jason Statham) pronásleduje letadlo a poté vybuchne, je italský superspot Lamborghini Murciélago Roadster vyráběný v letech 2004-2006. Vůz vycházel z kupé, byl však 3mm nižší, o 150 kg těžší a maximální rychlost klesla na 320 km/hod.
- Druhé filmové nasazení Kurýra stálo producenty 32 mil. dolarů a během prvních třech dnů (2. – 4. 9. 2002) promítání zaplatili američtí diváci za akční jízdu 20 milionů. Celkový americký výdělek se vyšplhal na 43 mil. dolarů.
- Kromě Jasona Stathama se z prvního dílu vrátil také François Berléand v roli policisty Tarconiho. Své party si zopakovali také autoři scénáře Luc Besson, Robert Mark Kamen a režisér Louis Leterrier.
- Podobně jako v prvním dílu si Jason Statham opět dělal většinu kaskadérských scén sám.
- Tarconi, při zatčení ve Frankově bytě, použije stejnou výmluvu "Jsem kuchař" jako Lai v jedničce.
- První Kurýr nebyl v kinech příliš úspěšný, proto pokračování dostalo zelenou až po vynikajicích prodejích DVD, které čím dál častěji tahají filmové producenty z močálu neúspěchu.
- Snímek je věnován pomocnému kameramanu Michaelu Stoneovi (Terminátor 3: Vzpoura strojů, Kurýr 2), který zemřel při automobilové nehodě měsíc před uvedením snímku do kin.
- Pistole ve scéně v soukromém tryskáči je typu Walther P99.
- Tarconiho vyzváněcí melodie je song "I Go Crazy" z roku 1970 od Paula Davise.
- Počet mrtvých ve filmu je 11.
JEDNOU VĚTOU
„Ten nejlepší je zpátky ve hře."
OBSAH
Frank Martin (Jason Statham) je ve svém oboru nejlepší. Bývalý příslušník speciálních jednotek pracuje jako nájemný kurýr, který převáží ty nejnebezpečnější zásilky. Co dostane, to také doručí. a na nic se neptá. Frank se přestěhoval z Francie do Miami, kde nyní pracuje pro zámožnou rodinu Billingových. Existuje jen velmi málo věcí, které jej dokáží překvapit, ale na jednu z nich narazí právě zde - na kamarádské pouto, které vznikne mezi ním a šestiletým Jackem Billingem, jehož vozí do školy a zpátky domů. Když je poté Jack unesen, Frank musí využít všech svých schopností, aby ho zachránil a překazil plány únosců. Nebude to vůbec snadné. Na jejich straně totiž stojí Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako "vraždícího maniaka v těle supermodelky". Nautu, která se skutečně živí modelingem, objevil Luc Besson, známý svým instinktem na hvězdy budoucnosti (mezi jeho objevy patří také Natalie Portman, jež raketově odstartovala v jeho filmu Leon).Když v říjnu 2002 uvedla společnost Twentieth Century Fox do kin snímek Kurýr, stal se tento akční thriller celosvětovým hitem. Kurýr, na jehož scénáři se podílel úspěšný filmař Luc Besson, který film také produkoval, poté zaznamenal ještě větší úspěch při vydání na DVD a z Jasona Stathama, jenž v něm ztvárnil hlavní roli, udělal novou hollywoodskou akční hvězdu.Podle režiséra snímku KURÝR 2 Louise Leterriera byla působivost prvního filmu (u něhož zastával roli hlavního výtvarníka) úzce spojena se Stathamovým pojetím hlavní role. "Jason do ní přinesl nejen fyzickou zdatnost, ale také lidskost," říká Leterrier. "Hraje Franka jako člověka, který se jen velmi neochotně vrací do role nelítostného rváče. Chce skončit s pochybnými kšefty a snaží se žít normálně. Osud si s ním však dál zahrává, a proto musí Frank i v novém filmu čelit další nejhorší možné situaci."(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tentokrát jsem s hodnocením musel jít níž, protože v situaci rovnaké absence nějakého rozumného příběhu se v pokračování adrenalinových příhod vyřídiče Franka Martina umně nasnímané a nastříhané, silně nápadité a hravé bitky a honičky střídají s naprosto dementními CGI záběry, které s železnou pravidelností zazdívají vyvrcholení akčních sekvencí. Děje se to způsobem tak intenzivním (potažmo nechutným), že ani pohled na více odhalené než zahalené fešné tílko a tvářičku Kate Nauty to nemá šanci zachránit. A nepomohly by větší kvéry ani větší...jiné atributy. A jen tak mimochodem, neumí chodit na podpatkách. Oddechové akčňáky mi nejsou cizí, ale čeho je málo, toho je prostě málo. 50% za ty kousky, na které se dobře dívá. (Gemini) 2*
Den, kdy si Luc Besson přestane léčit své prazvláštní komplexy psaním scénářů (a následným produkováním) královsky degenerovaných béček oslavím jakožto zapřísáhlý abstinent skleničkou něčeho ostřejšího. Po pravdě, svého odporu k nevyzpytatelným lihovinám občas lituji, stav mírné podroušenosti musí být pro sledování druhého Kurýra více než ideální. První věc, které si, nezávisle na promile alkoholu v krvi, všimnete, je vyměknutí Franka Martina. Malou Asiatku vyměnil za malého klučinu, naštěstí ne moc otravného (protože brzy uneseného), přesto svou starostlivou rodinou brzdícího Martinovu přímočarou jízdu. Když už má nějaký film astenických 87 minut a hraje v něm Jason Statham, automaticky očekáváte retardovanou akci, která na nějaké retardéry nehledí. Bohužel, Kurýr 2 hledí, tudíž nudí a když nenudí, baví leda ementálovitostí scénáře a nakažlivou blbostí akčních scén. Jedna hvězdička za ně, druhá za Jasona, který v nového akčního hrdinu oficiálně dozrál až v Zastav a nepřežiješ, ale již zde předvedl, že patří k těm hercům, kteří nejenže nemusí umět hrát, ba dokonce ani cedit suché hlášky, aby byli zábavní. 45% (Matty) 2*
Když jsem si u Danny the dog liboval, jak má na poměry Luca Bessona kvalitní scénář, tak po Kurýrovi 2 musím uznat, že to bylo jenom chvilkové osvětlení jeho mysli. Celé schéma prvního dílu bylo jednoduše okopírováno a v rámci silnějšího diváckého ohlasu přesunuto do Ameriky. Naštěstí amerikanismus je zde připomenut jenom jednou trapnou větou a americká vlajka je stylově použita v jedné akční scéně, které jsou opět vymazlené do posledního detailu. Choreografický balet z dílny Coreyho Yuena opět osciluje mezi dokonalou jednoduchostí a vlastní sebeparodií. Škoda častějšího využívání slabých digitálních efektů, které dělají nejeden kaz ve scénách, kdy máme možnost sledovat nádherné Audi W2, na kterém sice nenajdeme prach a škrábanec ani po průjezdu zdí, ale když se to prohání po silnici, kamera kolem něj krouží a za volantem sedí Jason Statham, který jako vždy má charismatu na rozdávání, nejde se nehněvat. Roztomile hloupá oddechovka, která má smůlu v tom, že vznikla až jako druhá. (Isherwood) 3*
VELKÁ RECENZE
Frank Martin je zpátky a s ním i celá parta schovaná za francouzskou vypalovačkou z roku 2002, která přišla jak blesk z čistého nebe. Kdo by si tehdy pomyslel, že Jason Statham dokáže řezat protivníky i zatáčky v euroasijském stylu, s lehkostí a žánrovou čistotou, na jakou už se v Hollywoodu zapomnělo. Nehodlám Kurýra vynášet do nebes, ale sednul mi tehdy jako máloco a tak jsem se těšil na druhý díl, že když na něj konečně přišla řada, zapálil jsme svíčky, zatloukl okenice a... zažil velké zklamání. Kurýr 2 je totiž i přes nadupané trailery a "důkazy místo slibů" úplně jiný, než jeho starší bratříček. Pokud bychom to měli k něčemu přirovnat - jednička byla francouzským áčkem, dvojka je americkým béčkem, bohužel se vším, co k tomu patří. Máme sice k dispozici vyšší rozpočet a Frank je pořád stejně "macho", jenže tentokrát krom jednoho malého kloučka zachraňuje rovnou půlku Ameriky před zákeřným virem, musí bojovat s ujetými blondýnami (aneb pro efekt uděláme cokoliv) a nevýraznými záporáky s výrazným přízvukem, kteří mu nesahají ani po kotníky, zvlášť ve chvíli, kdy přijdou o střelné zbraně.
Luc Besson nás v tom zkrátka zas jednou koupe a namáčí nám nos do louže plné slepých uliček a... měl bych říct něco o klišé, ale tenhle film je tak hloupý, až to tříská dveřmi. A to říkám jako člověk, který naivní zápletku prvního dílu přivítal, protože tak zbylo víc místa pro akční scény. I dvojka jich nabízí dost, ale nenucenosti prvního dílu nedosahuje ani omylem, přičemž většinou akčních vrcholů filmu jsme viděli už v trailerech. Dynamice filmu hodně pomáhá hudba (někdy až příliš, Leterrier si dokonce do jedné scény vypůjčil vypalovačku z traileru na Sin City) a raketový střih a pokud přistoupíte na to, že v Kurýrovi 2 přestávají platit veškerá pravidla a hlavní hrdina dokáže i sebešílenější věci praktikovat bez mrknutí oka, zřejmě se dobře pobavíte a doporučíte snímek kamarádům. Nerad bych na milého Franka nějak zanevřel, rád ho uvidím v dalším díle, ale marná sláva, laťku nastavenou prvním dílem prostě tentokrát podskočil a sequelitida mu svázala ruce - od humoru přes akci až po obsazení.
Evidentní rozdíl mezi Kurýrem číslo jedna a dvě je důkazem toho, že natočit efektní akční film dá sakra práci a ne vždycky se to povede dotáhnout do potřebných detailů. Leterrier znovu dokázal, že audiovizuálně se vyrovná zámořské produkci, Statham si svůj honorář bezpochyby zasloužil, ale tristní nedostatek scenáristické sebereflexe a zpackané finále mě nutí k tomu, abych odsoudil Kurýra 2 do hlubin průměru.
O FILMU
Když v říjnu 2002 uvedla společnost Twentieth Century Fox do kin snímek Kurýr, stal se tento akční thriller celosvětovým hitem. Kurýr, na jehož scénáři se podílel úspěšný filmař Luc Besson, který film také produkoval, poté zaznamenal ještě větší úspěch při vydání na DVD a z Jasona Stathama, který v něm ztvárnil hlavní roli, udělal novou hollywoodskou akční hvězdu.
„Kamkoliv jsem šel, tam mi lidé říkali, jak moc se jim Kurýr a postava Franka Martina líbili. Úloha v Kurýrovi pro mě byla mimořádně důležitá, protože ovlivnila mou kariéru více než kterákoliv jiná předchozí role,“ říká herec.
Podle režiséra snímku Kutýt 2 Louise Leterriera byla působivost prvního filmu (u nějž zastal roli hlavního výtvarníka) úzce spojena se Stathamovým pojetím hlavní role. „Jason do ní přinesl nejen fyzickou zdatnost, ale také lidskost,“ říká Leterrier. „Hraje Franka jako člověka, který jen velmi neochotně znovu přijímá roli bojovníka. Chce skončit s pochybnými kšefty a snaží se žít normálně. Osud si s ním však rád zahrává a Frank proto musí i v novém filmu čelit další nejhorší možné situaci.“
Robert Mark Kamen, který napsal scénáře k oběma filmům s Lucem Bessonem, souhlasí, že velkou část celkové působivosti filmu má na svědomí Statham a jeho přístup ke své roli. „Jason je lidský a decentní; obě tyto vlastnosti vložil i do své role, přestože Frank dokáže být přesně tak drsný, jak je třeba.“
Vzhledem k tomu, jak ý oslavil první film i jeho hlavní představitel úspěch, nebyla možnost pokračování nijak nepravděpodobná. Luc Besson si představoval Kurýra 2 jako filmovou událost, která předčí první díl svou velikostí i emocionální intenzitou.
I přes úspěch prvního filmu a společné nadšení filmařů podílet se na druhém, nebyl Kurýr 2 z realizačního hlediska nijak jednoduchý. Statham se stal jedním z nejžádanějších hollywoodských herců, režisér Louis Leterrier, který právě v Bessonově produkci dokončil práci na filmu Utržený ze řetězu s Jet Li, Morganem Freemanem a Bobem Hoskinsem se poohlížel po dalších projektech a choreograf bojových akčních scén Cory Yuen (který režíroval film Kurýr) pracoval současně na několika filmech.
V nabitých kalendářích všech těchto klíčových lidí se však na Kurýra 2 nakonec přece jen našlo místo. Jakmile dal Besson projektu konkrétnější podobu, bylo jasné, že Kurýr 2 bude z hlediska akce, dramatičnosti i charakteru postav mnohem nabitější. „Od prvního filmu se Frank vyvinul,“ říká Statham. „Z citového hlediska je pro něj tentokrát v sázce mnohem více než kdy předtím.“
Stathamovi se kombinace jemnějších a drsnějších stránek jeho filmové postavy zalíbila. „Jeden den jsem hrál něžnou, emocionální scénu s Amber Vallettou [představitelka matky uneseného dítěte] a hned druhý den jsem si podával skupinu gangsterů ve velké bojové scéně. Nikdy to ale nebyla nuda.“
Stejně jako jeho předchůdce se ani Kurýr 2 nevyhýbá využití Stathamových impresivních atletických schopností, které si vypěstoval během let, kdy se věnoval boxování, kickboxu a skokům do vody. Jeho znalost bojových umění i zkušenosti s potápěním filmařům velmi pomohly při natáčení závěrečné sekvence, která se týká stíhačky, jenž se při nehodě zřítila do Atlantiku.
Stathamovi, který se i v nejintenzivnějších akčních scénách filmu vyhnul použití kaskadéra, fyzické aspekty role vyhovovaly. Zvláště potěšen byl možností znovu si osvojit velmi rychlou jízdu s autem, kterou si vyzkoušel při natáčení prvního dílu. „Řízení toho rychlého auta bylo opravdu vzrušující,“ říká Statham, který se v Kurýrovi 2 posadil za volant černého Audi A8. „Ale je pravda, že trénink i samotné provádění kaskadérských kousků bylo napodruhé jednodušší. Tentokrát jsem věděl, co mě čeká!
Stejně jako v případě prvního filmu Statham pracoval s týmem pečlivě vybraných akčních a bojových choreografů pod vedením Coryho Yuena. „Cory zná Jasonův potenciál a ví, jak posunout jeho fyzické limity,“ říká režisér Louis Leterrier, který s Yuenem bezproblémově spolupracoval na obou dílech. „Informoval jsem Coryho o tom, jak má akce začít a v co má vyústit a on vyplnil všechno mezi tím. Cory a jeho tým vyprávějí příběh pomocí akce.“
Emocionální tón filmu je tentokrát intenzivnější díky Frankově interakci s malým Jackem Billingsem (herecký nováček Hunter Clary). „Frank je velice oddělený od společnosti, proto jsme si říkali, že by mohlo být zajímavé nechat jej vozit dítě,“ říká Robert Mark Kamen. „Frank nemá s dětmi žádné zkušenosti. Jasonovy scény s Hunterem jsou skutečně zajímavé, protože Frank s ním jedná jako s dospělým - nic jiného totiž neumí!“
Besson a Leterrier Stathama obklopili talentovanými herci. Amber Valletta, která nedávno ztvárnila dědičku, jež se ve filmu Hitch: Lék pro moderního muže zamiluje do korpulentního účetního, si tentokrát zahrála Audrey Billings. Audrey, která je díky obavám o bezpečnost svého dítěte a rostoucí přitažlivosti k Frankovi velmi zranitelná, skrývá velkou vnitřní sílu. Právě ta jí pomůže zpochybnit některé kroky, které podnikají federální agenti při vyšetřování únosu jejího dítěte.
Matthew Modine, který si během své dlouhé a význačné kariéry zahrál mimo jiné ve filmech Stanleyho Kubricka (Olověné vesta), Olivera Stonea (Vítězové a poražení) a Roberta Altmana (Short Cuts), ztvárnil manžela Jeffersona Billinga, s nímž však Audrey už nežije. Billingův nový post drogového cara má velký podíl na únosu jeho syna a strategických a smrtelných krocích, které únosci podnikají.
Pravým opakem mateřsky založené, ale také výbušné Audrey, je podlá Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako „vraždícího maniaka v těle supermodelky“. Nautu, která se skutečně živí modellingem, objevil Luc Besson, známý svým instinktem pro hledání nadějných talentů (mezi jeho objevy patří také Natalie Portman, kterou proslavil filmem Leon).
Dalším padouchem je uznávaný italský herec Alessandro Gassman, syn slavného, již zesnulého herce Vittoria Gassmana. Alessandro se zhostil role Gianniho, mozku celého plánu, který začíná únosem dítěte a ústí v ohrožení životů tisíců lidí. Britský herec Jason Flemyng, který ztvárnil Dr. Jekylla a pana Hydea ve filmu Liga výjimečných, se zhostil role ruského doktora Dimitriho, jehož lékařské zkušenosti jsou pro Gianniho plány klíčové.
Uznávaný francouzský herec François Berléand se vrací do role francouzského detektiva Tarconiho. V prvním pokračování Tarconi Franka podezříval, že jeho přepravní služby byly napojeny na ilegální aktivity. Přestože stojí na opačné straně zákona, postupem času mezi nimi vznikl vzájemný respekt. Na začátku tohoto filmu už jsou přáteli a Tarconi navštěvuje Franka v jeho novém domě v Miami - s překvapivým výsledkem.
„Rád jsem si tuhle roli znovu zahrál,“ říká Berléand. „Tentokrát není Tarconi ten zkušený policejní detektiv, není ve své kůži. V Kurýrovi 2 jej trochu překvapí, v co se nakonec zvrhne původně přátelská návštěva a dovolená.“
„Tarconi je jako ryba na suchu. Chce se jen mrknout na Miami Beach, ale v okamžiku, kdy přijede, je okamžitě uvězněn kvůli svému napojení na Franka.“
Samotné Miami hraje ve filmu také klíčovou roli. „Představoval jsem si, že by Frank nechal své práce a přestěhoval se na druhou stranu světa - do Miami - aby zde našel nový životní styl,“ říká Statham. Město filmařům poskytlo dostatečnou pestrost a krásu, která by doplňovala téměř nepřerušovanou filmovou akci.
Nečekanou ukázkou „přírodních krás“ byl filmový štáb doslova unešen - během několika dnů natáčení v červenci a srpnu 2004 byla produkce sužována dvěma hurikány a sérií méně prudkých, ale i tak silných bouří, které se hnaly městem až rychlostmi okolo 200 mil za hodinu. V jednom okamžiku musel být štáb evakuován do podzemního bunkru poblíž letiště.
I přes tyto povětrnostní potíže a z toho vyplývající posuny v natáčecím rozpisu se štábu a hercům podařilo zachovat cílevědomost, produkci úspěšně zakončit a přivést k životu novou kapitolu Kurýrových příběhů. Jason Statham považuje to, co tento film vypovídá o postavě Franka Martina, za dobrou možnost, jak tuto filmovou sérii ještě dále rozšířit. „Myslím si, že Frankův potenciál se teprve začíná odkrývat,“ říká herec. „Je ještě spousta věcí, které o něm nevíme.“
Postavy a obsazení
• Jason Statham - Frank Martin
• Alessandro Gassman - Gianni Chellini
• Amber Valletta - Audrey Billings
• Kate Nauta - Lola
• Matthew Modine - Jefferson Billings
• Jason Flemyng - Dimitri
DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Ladislav Cigánek - Jason Statham (Frank Martin), Zdeněk Podhůrský - Alessandro Gassman (Gianni Chellini), Kateřina Lojdová - Amber Valletta (Audrey Billingsová), Barbora Munzarová - Kate Nauta (Lola), Antonín Navrátil - Matthew Modine (Jefferson Billings), Jakub Saic - Jason Flemyng (Dimitri), Tomáš Juřička - Keith David (Stappleton), Jaroslav Kaňkovský - François Berléand (inspektor Tarconi), Jiří Plachý - George Kapetan (Dr. Sonovitch), Zdeněk Mahdal - Gregg Weiner (Tipov), Lucie Vondráčková - AnnaLynne McCord (zlodějka), Jiří Hromada - Tim Ware (Hoffman), Bohdan Tůma, Martin Kolár, Lucie Svobodová, Filip Švarc, Martin Sobotka, Jitka Moučková, Jan Maxián, Petr Burian, Irena Hrubá, Marek Libert, Bohumil Švarc ml., Tereza Chudobová a další
2. DABING (Prima)
V českém znění: Lukáš Hlavica - Jason Statham (Frank Martin), Jaromír Meduna - François Berléand (inspektor Tarconi), Regina Řandová, Antonín Navrátil, Jan Szymik, Libor Bouček, Marcel Vašinka, Zuzana Slavíková, Hana Ševčíková, Zdeněk Hruška, Petr Gelnar - Jason Flemyng (Dimitri), Pavel Vondra - Keith David (Stappleton), Ludvík Král, Radovan Vaculík a další
Překlad: Ivana Velichová
Dramaturgie: Katarína Bílková
Dialogy: Pavel Vondrák
Zvuk: Pavel Balcar
Produkce: Zdena Sirotková
Vedoucí výroby: Jana Janoušková
Vedoucí dramaturg: Lucie Donátová
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Michal Michálek
Vyrobila: FTV Prima spol. s r.o. ve studiu S Pro Alfa CZ a.s. 2009
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.10.2005
Premiéra USA: 2.9.2005
Premiéra Francie: 3.8.2005
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 24.5.2006 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 8.12.2008 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 24.5.2006 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 8.12.2008 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 2 358 839
Tržby celkem - $ 89 100 000
Návštěvnost v ČR 21 282
Náklady (Rozpočet) - $ 32 000 000
„Ten nejlepší je zpátky ve hře."
OBSAH
Frank Martin (Jason Statham) je ve svém oboru nejlepší. Bývalý příslušník speciálních jednotek pracuje jako nájemný kurýr, který převáží ty nejnebezpečnější zásilky. Co dostane, to také doručí. a na nic se neptá. Frank se přestěhoval z Francie do Miami, kde nyní pracuje pro zámožnou rodinu Billingových. Existuje jen velmi málo věcí, které jej dokáží překvapit, ale na jednu z nich narazí právě zde - na kamarádské pouto, které vznikne mezi ním a šestiletým Jackem Billingem, jehož vozí do školy a zpátky domů. Když je poté Jack unesen, Frank musí využít všech svých schopností, aby ho zachránil a překazil plány únosců. Nebude to vůbec snadné. Na jejich straně totiž stojí Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako "vraždícího maniaka v těle supermodelky". Nautu, která se skutečně živí modelingem, objevil Luc Besson, známý svým instinktem na hvězdy budoucnosti (mezi jeho objevy patří také Natalie Portman, jež raketově odstartovala v jeho filmu Leon).Když v říjnu 2002 uvedla společnost Twentieth Century Fox do kin snímek Kurýr, stal se tento akční thriller celosvětovým hitem. Kurýr, na jehož scénáři se podílel úspěšný filmař Luc Besson, který film také produkoval, poté zaznamenal ještě větší úspěch při vydání na DVD a z Jasona Stathama, jenž v něm ztvárnil hlavní roli, udělal novou hollywoodskou akční hvězdu.Podle režiséra snímku KURÝR 2 Louise Leterriera byla působivost prvního filmu (u něhož zastával roli hlavního výtvarníka) úzce spojena se Stathamovým pojetím hlavní role. "Jason do ní přinesl nejen fyzickou zdatnost, ale také lidskost," říká Leterrier. "Hraje Franka jako člověka, který se jen velmi neochotně vrací do role nelítostného rváče. Chce skončit s pochybnými kšefty a snaží se žít normálně. Osud si s ním však dál zahrává, a proto musí Frank i v novém filmu čelit další nejhorší možné situaci."(oficiální text distributora)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tentokrát jsem s hodnocením musel jít níž, protože v situaci rovnaké absence nějakého rozumného příběhu se v pokračování adrenalinových příhod vyřídiče Franka Martina umně nasnímané a nastříhané, silně nápadité a hravé bitky a honičky střídají s naprosto dementními CGI záběry, které s železnou pravidelností zazdívají vyvrcholení akčních sekvencí. Děje se to způsobem tak intenzivním (potažmo nechutným), že ani pohled na více odhalené než zahalené fešné tílko a tvářičku Kate Nauty to nemá šanci zachránit. A nepomohly by větší kvéry ani větší...jiné atributy. A jen tak mimochodem, neumí chodit na podpatkách. Oddechové akčňáky mi nejsou cizí, ale čeho je málo, toho je prostě málo. 50% za ty kousky, na které se dobře dívá. (Gemini) 2*
Den, kdy si Luc Besson přestane léčit své prazvláštní komplexy psaním scénářů (a následným produkováním) královsky degenerovaných béček oslavím jakožto zapřísáhlý abstinent skleničkou něčeho ostřejšího. Po pravdě, svého odporu k nevyzpytatelným lihovinám občas lituji, stav mírné podroušenosti musí být pro sledování druhého Kurýra více než ideální. První věc, které si, nezávisle na promile alkoholu v krvi, všimnete, je vyměknutí Franka Martina. Malou Asiatku vyměnil za malého klučinu, naštěstí ne moc otravného (protože brzy uneseného), přesto svou starostlivou rodinou brzdícího Martinovu přímočarou jízdu. Když už má nějaký film astenických 87 minut a hraje v něm Jason Statham, automaticky očekáváte retardovanou akci, která na nějaké retardéry nehledí. Bohužel, Kurýr 2 hledí, tudíž nudí a když nenudí, baví leda ementálovitostí scénáře a nakažlivou blbostí akčních scén. Jedna hvězdička za ně, druhá za Jasona, který v nového akčního hrdinu oficiálně dozrál až v Zastav a nepřežiješ, ale již zde předvedl, že patří k těm hercům, kteří nejenže nemusí umět hrát, ba dokonce ani cedit suché hlášky, aby byli zábavní. 45% (Matty) 2*
Když jsem si u Danny the dog liboval, jak má na poměry Luca Bessona kvalitní scénář, tak po Kurýrovi 2 musím uznat, že to bylo jenom chvilkové osvětlení jeho mysli. Celé schéma prvního dílu bylo jednoduše okopírováno a v rámci silnějšího diváckého ohlasu přesunuto do Ameriky. Naštěstí amerikanismus je zde připomenut jenom jednou trapnou větou a americká vlajka je stylově použita v jedné akční scéně, které jsou opět vymazlené do posledního detailu. Choreografický balet z dílny Coreyho Yuena opět osciluje mezi dokonalou jednoduchostí a vlastní sebeparodií. Škoda častějšího využívání slabých digitálních efektů, které dělají nejeden kaz ve scénách, kdy máme možnost sledovat nádherné Audi W2, na kterém sice nenajdeme prach a škrábanec ani po průjezdu zdí, ale když se to prohání po silnici, kamera kolem něj krouží a za volantem sedí Jason Statham, který jako vždy má charismatu na rozdávání, nejde se nehněvat. Roztomile hloupá oddechovka, která má smůlu v tom, že vznikla až jako druhá. (Isherwood) 3*
VELKÁ RECENZE
Frank Martin je zpátky a s ním i celá parta schovaná za francouzskou vypalovačkou z roku 2002, která přišla jak blesk z čistého nebe. Kdo by si tehdy pomyslel, že Jason Statham dokáže řezat protivníky i zatáčky v euroasijském stylu, s lehkostí a žánrovou čistotou, na jakou už se v Hollywoodu zapomnělo. Nehodlám Kurýra vynášet do nebes, ale sednul mi tehdy jako máloco a tak jsem se těšil na druhý díl, že když na něj konečně přišla řada, zapálil jsme svíčky, zatloukl okenice a... zažil velké zklamání. Kurýr 2 je totiž i přes nadupané trailery a "důkazy místo slibů" úplně jiný, než jeho starší bratříček. Pokud bychom to měli k něčemu přirovnat - jednička byla francouzským áčkem, dvojka je americkým béčkem, bohužel se vším, co k tomu patří. Máme sice k dispozici vyšší rozpočet a Frank je pořád stejně "macho", jenže tentokrát krom jednoho malého kloučka zachraňuje rovnou půlku Ameriky před zákeřným virem, musí bojovat s ujetými blondýnami (aneb pro efekt uděláme cokoliv) a nevýraznými záporáky s výrazným přízvukem, kteří mu nesahají ani po kotníky, zvlášť ve chvíli, kdy přijdou o střelné zbraně.
Luc Besson nás v tom zkrátka zas jednou koupe a namáčí nám nos do louže plné slepých uliček a... měl bych říct něco o klišé, ale tenhle film je tak hloupý, až to tříská dveřmi. A to říkám jako člověk, který naivní zápletku prvního dílu přivítal, protože tak zbylo víc místa pro akční scény. I dvojka jich nabízí dost, ale nenucenosti prvního dílu nedosahuje ani omylem, přičemž většinou akčních vrcholů filmu jsme viděli už v trailerech. Dynamice filmu hodně pomáhá hudba (někdy až příliš, Leterrier si dokonce do jedné scény vypůjčil vypalovačku z traileru na Sin City) a raketový střih a pokud přistoupíte na to, že v Kurýrovi 2 přestávají platit veškerá pravidla a hlavní hrdina dokáže i sebešílenější věci praktikovat bez mrknutí oka, zřejmě se dobře pobavíte a doporučíte snímek kamarádům. Nerad bych na milého Franka nějak zanevřel, rád ho uvidím v dalším díle, ale marná sláva, laťku nastavenou prvním dílem prostě tentokrát podskočil a sequelitida mu svázala ruce - od humoru přes akci až po obsazení.
Evidentní rozdíl mezi Kurýrem číslo jedna a dvě je důkazem toho, že natočit efektní akční film dá sakra práci a ne vždycky se to povede dotáhnout do potřebných detailů. Leterrier znovu dokázal, že audiovizuálně se vyrovná zámořské produkci, Statham si svůj honorář bezpochyby zasloužil, ale tristní nedostatek scenáristické sebereflexe a zpackané finále mě nutí k tomu, abych odsoudil Kurýra 2 do hlubin průměru.
O FILMU
Když v říjnu 2002 uvedla společnost Twentieth Century Fox do kin snímek Kurýr, stal se tento akční thriller celosvětovým hitem. Kurýr, na jehož scénáři se podílel úspěšný filmař Luc Besson, který film také produkoval, poté zaznamenal ještě větší úspěch při vydání na DVD a z Jasona Stathama, který v něm ztvárnil hlavní roli, udělal novou hollywoodskou akční hvězdu.
„Kamkoliv jsem šel, tam mi lidé říkali, jak moc se jim Kurýr a postava Franka Martina líbili. Úloha v Kurýrovi pro mě byla mimořádně důležitá, protože ovlivnila mou kariéru více než kterákoliv jiná předchozí role,“ říká herec.
Podle režiséra snímku Kutýt 2 Louise Leterriera byla působivost prvního filmu (u nějž zastal roli hlavního výtvarníka) úzce spojena se Stathamovým pojetím hlavní role. „Jason do ní přinesl nejen fyzickou zdatnost, ale také lidskost,“ říká Leterrier. „Hraje Franka jako člověka, který jen velmi neochotně znovu přijímá roli bojovníka. Chce skončit s pochybnými kšefty a snaží se žít normálně. Osud si s ním však rád zahrává a Frank proto musí i v novém filmu čelit další nejhorší možné situaci.“
Robert Mark Kamen, který napsal scénáře k oběma filmům s Lucem Bessonem, souhlasí, že velkou část celkové působivosti filmu má na svědomí Statham a jeho přístup ke své roli. „Jason je lidský a decentní; obě tyto vlastnosti vložil i do své role, přestože Frank dokáže být přesně tak drsný, jak je třeba.“
Vzhledem k tomu, jak ý oslavil první film i jeho hlavní představitel úspěch, nebyla možnost pokračování nijak nepravděpodobná. Luc Besson si představoval Kurýra 2 jako filmovou událost, která předčí první díl svou velikostí i emocionální intenzitou.
I přes úspěch prvního filmu a společné nadšení filmařů podílet se na druhém, nebyl Kurýr 2 z realizačního hlediska nijak jednoduchý. Statham se stal jedním z nejžádanějších hollywoodských herců, režisér Louis Leterrier, který právě v Bessonově produkci dokončil práci na filmu Utržený ze řetězu s Jet Li, Morganem Freemanem a Bobem Hoskinsem se poohlížel po dalších projektech a choreograf bojových akčních scén Cory Yuen (který režíroval film Kurýr) pracoval současně na několika filmech.
V nabitých kalendářích všech těchto klíčových lidí se však na Kurýra 2 nakonec přece jen našlo místo. Jakmile dal Besson projektu konkrétnější podobu, bylo jasné, že Kurýr 2 bude z hlediska akce, dramatičnosti i charakteru postav mnohem nabitější. „Od prvního filmu se Frank vyvinul,“ říká Statham. „Z citového hlediska je pro něj tentokrát v sázce mnohem více než kdy předtím.“
Stathamovi se kombinace jemnějších a drsnějších stránek jeho filmové postavy zalíbila. „Jeden den jsem hrál něžnou, emocionální scénu s Amber Vallettou [představitelka matky uneseného dítěte] a hned druhý den jsem si podával skupinu gangsterů ve velké bojové scéně. Nikdy to ale nebyla nuda.“
Stejně jako jeho předchůdce se ani Kurýr 2 nevyhýbá využití Stathamových impresivních atletických schopností, které si vypěstoval během let, kdy se věnoval boxování, kickboxu a skokům do vody. Jeho znalost bojových umění i zkušenosti s potápěním filmařům velmi pomohly při natáčení závěrečné sekvence, která se týká stíhačky, jenž se při nehodě zřítila do Atlantiku.
Stathamovi, který se i v nejintenzivnějších akčních scénách filmu vyhnul použití kaskadéra, fyzické aspekty role vyhovovaly. Zvláště potěšen byl možností znovu si osvojit velmi rychlou jízdu s autem, kterou si vyzkoušel při natáčení prvního dílu. „Řízení toho rychlého auta bylo opravdu vzrušující,“ říká Statham, který se v Kurýrovi 2 posadil za volant černého Audi A8. „Ale je pravda, že trénink i samotné provádění kaskadérských kousků bylo napodruhé jednodušší. Tentokrát jsem věděl, co mě čeká!
Stejně jako v případě prvního filmu Statham pracoval s týmem pečlivě vybraných akčních a bojových choreografů pod vedením Coryho Yuena. „Cory zná Jasonův potenciál a ví, jak posunout jeho fyzické limity,“ říká režisér Louis Leterrier, který s Yuenem bezproblémově spolupracoval na obou dílech. „Informoval jsem Coryho o tom, jak má akce začít a v co má vyústit a on vyplnil všechno mezi tím. Cory a jeho tým vyprávějí příběh pomocí akce.“
Emocionální tón filmu je tentokrát intenzivnější díky Frankově interakci s malým Jackem Billingsem (herecký nováček Hunter Clary). „Frank je velice oddělený od společnosti, proto jsme si říkali, že by mohlo být zajímavé nechat jej vozit dítě,“ říká Robert Mark Kamen. „Frank nemá s dětmi žádné zkušenosti. Jasonovy scény s Hunterem jsou skutečně zajímavé, protože Frank s ním jedná jako s dospělým - nic jiného totiž neumí!“
Besson a Leterrier Stathama obklopili talentovanými herci. Amber Valletta, která nedávno ztvárnila dědičku, jež se ve filmu Hitch: Lék pro moderního muže zamiluje do korpulentního účetního, si tentokrát zahrála Audrey Billings. Audrey, která je díky obavám o bezpečnost svého dítěte a rostoucí přitažlivosti k Frankovi velmi zranitelná, skrývá velkou vnitřní sílu. Právě ta jí pomůže zpochybnit některé kroky, které podnikají federální agenti při vyšetřování únosu jejího dítěte.
Matthew Modine, který si během své dlouhé a význačné kariéry zahrál mimo jiné ve filmech Stanleyho Kubricka (Olověné vesta), Olivera Stonea (Vítězové a poražení) a Roberta Altmana (Short Cuts), ztvárnil manžela Jeffersona Billinga, s nímž však Audrey už nežije. Billingův nový post drogového cara má velký podíl na únosu jeho syna a strategických a smrtelných krocích, které únosci podnikají.
Pravým opakem mateřsky založené, ale také výbušné Audrey, je podlá Lola v podání Kate Nauta, kterou scénář charakterizuje jako „vraždícího maniaka v těle supermodelky“. Nautu, která se skutečně živí modellingem, objevil Luc Besson, známý svým instinktem pro hledání nadějných talentů (mezi jeho objevy patří také Natalie Portman, kterou proslavil filmem Leon).
Dalším padouchem je uznávaný italský herec Alessandro Gassman, syn slavného, již zesnulého herce Vittoria Gassmana. Alessandro se zhostil role Gianniho, mozku celého plánu, který začíná únosem dítěte a ústí v ohrožení životů tisíců lidí. Britský herec Jason Flemyng, který ztvárnil Dr. Jekylla a pana Hydea ve filmu Liga výjimečných, se zhostil role ruského doktora Dimitriho, jehož lékařské zkušenosti jsou pro Gianniho plány klíčové.
Uznávaný francouzský herec François Berléand se vrací do role francouzského detektiva Tarconiho. V prvním pokračování Tarconi Franka podezříval, že jeho přepravní služby byly napojeny na ilegální aktivity. Přestože stojí na opačné straně zákona, postupem času mezi nimi vznikl vzájemný respekt. Na začátku tohoto filmu už jsou přáteli a Tarconi navštěvuje Franka v jeho novém domě v Miami - s překvapivým výsledkem.
„Rád jsem si tuhle roli znovu zahrál,“ říká Berléand. „Tentokrát není Tarconi ten zkušený policejní detektiv, není ve své kůži. V Kurýrovi 2 jej trochu překvapí, v co se nakonec zvrhne původně přátelská návštěva a dovolená.“
„Tarconi je jako ryba na suchu. Chce se jen mrknout na Miami Beach, ale v okamžiku, kdy přijede, je okamžitě uvězněn kvůli svému napojení na Franka.“
Samotné Miami hraje ve filmu také klíčovou roli. „Představoval jsem si, že by Frank nechal své práce a přestěhoval se na druhou stranu světa - do Miami - aby zde našel nový životní styl,“ říká Statham. Město filmařům poskytlo dostatečnou pestrost a krásu, která by doplňovala téměř nepřerušovanou filmovou akci.
Nečekanou ukázkou „přírodních krás“ byl filmový štáb doslova unešen - během několika dnů natáčení v červenci a srpnu 2004 byla produkce sužována dvěma hurikány a sérií méně prudkých, ale i tak silných bouří, které se hnaly městem až rychlostmi okolo 200 mil za hodinu. V jednom okamžiku musel být štáb evakuován do podzemního bunkru poblíž letiště.
I přes tyto povětrnostní potíže a z toho vyplývající posuny v natáčecím rozpisu se štábu a hercům podařilo zachovat cílevědomost, produkci úspěšně zakončit a přivést k životu novou kapitolu Kurýrových příběhů. Jason Statham považuje to, co tento film vypovídá o postavě Franka Martina, za dobrou možnost, jak tuto filmovou sérii ještě dále rozšířit. „Myslím si, že Frankův potenciál se teprve začíná odkrývat,“ říká herec. „Je ještě spousta věcí, které o něm nevíme.“
Postavy a obsazení
• Jason Statham - Frank Martin
• Alessandro Gassman - Gianni Chellini
• Amber Valletta - Audrey Billings
• Kate Nauta - Lola
• Matthew Modine - Jefferson Billings
• Jason Flemyng - Dimitri
DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Ladislav Cigánek - Jason Statham (Frank Martin), Zdeněk Podhůrský - Alessandro Gassman (Gianni Chellini), Kateřina Lojdová - Amber Valletta (Audrey Billingsová), Barbora Munzarová - Kate Nauta (Lola), Antonín Navrátil - Matthew Modine (Jefferson Billings), Jakub Saic - Jason Flemyng (Dimitri), Tomáš Juřička - Keith David (Stappleton), Jaroslav Kaňkovský - François Berléand (inspektor Tarconi), Jiří Plachý - George Kapetan (Dr. Sonovitch), Zdeněk Mahdal - Gregg Weiner (Tipov), Lucie Vondráčková - AnnaLynne McCord (zlodějka), Jiří Hromada - Tim Ware (Hoffman), Bohdan Tůma, Martin Kolár, Lucie Svobodová, Filip Švarc, Martin Sobotka, Jitka Moučková, Jan Maxián, Petr Burian, Irena Hrubá, Marek Libert, Bohumil Švarc ml., Tereza Chudobová a další
2. DABING (Prima)
V českém znění: Lukáš Hlavica - Jason Statham (Frank Martin), Jaromír Meduna - François Berléand (inspektor Tarconi), Regina Řandová, Antonín Navrátil, Jan Szymik, Libor Bouček, Marcel Vašinka, Zuzana Slavíková, Hana Ševčíková, Zdeněk Hruška, Petr Gelnar - Jason Flemyng (Dimitri), Pavel Vondra - Keith David (Stappleton), Ludvík Král, Radovan Vaculík a další
Překlad: Ivana Velichová
Dramaturgie: Katarína Bílková
Dialogy: Pavel Vondrák
Zvuk: Pavel Balcar
Produkce: Zdena Sirotková
Vedoucí výroby: Jana Janoušková
Vedoucí dramaturg: Lucie Donátová
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Michal Michálek
Vyrobila: FTV Prima spol. s r.o. ve studiu S Pro Alfa CZ a.s. 2009
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 20.10.2005
Premiéra USA: 2.9.2005
Premiéra Francie: 3.8.2005
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 24.5.2006 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 8.12.2008 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 24.5.2006 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 8.12.2008 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 2 358 839
Tržby celkem - $ 89 100 000
Návštěvnost v ČR 21 282
Náklady (Rozpočet) - $ 32 000 000
FILMY V SÉRII
Kurýr gastonrolinc.webnode.cz/news/pirati-z-karibiku4/
Akční / Thriller, Francie / USA, 2002
Režie: Corey Yuen, Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Qi Shu
Kurýr 2 www.imdb.com/title/tt0293662/combined
Akční / Krimi, Francie, 2005
Režie: Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Alessandro Gassman
Kurýr 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a295/
Mysteriózní / Dobrodružný, Francie, 2008
Režie: Olivier Megaton, Hrají: Jason Statham, Natalya Rudakova
Kurýr: Restart gastonrolinc.webnode.cz/news/a39/
Akční / Krimi, Francie / Čína, 2015
Režie: Camille Delamarre, Hrají: Ed Skrein, Ray Stevenson
Kurýr gastonrolinc.webnode.cz/news/pirati-z-karibiku4/
Akční / Thriller, Francie / USA, 2002
Režie: Corey Yuen, Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Qi Shu
Kurýr 2 www.imdb.com/title/tt0293662/combined
Akční / Krimi, Francie, 2005
Režie: Louis Leterrier, Hrají: Jason Statham, Alessandro Gassman
Kurýr 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a295/
Mysteriózní / Dobrodružný, Francie, 2008
Režie: Olivier Megaton, Hrají: Jason Statham, Natalya Rudakova
Kurýr: Restart gastonrolinc.webnode.cz/news/a39/
Akční / Krimi, Francie / Čína, 2015
Režie: Camille Delamarre, Hrají: Ed Skrein, Ray Stevenson
Tvůrci a herci
Louis Leterrier (Režie), Luc Besson (Produkce), Steven Chasman (Produkce), Alexandre Azaria (Hudba), Mitchell Amundsen (Kamera), Christine Lucas Navarro (Střih), Vincent Tabaillon (Střih), Ed Arenas (Casting), Melissa Hirschenson (Casting), J. Mark Harrington (Scénografie), Bobbie Read (Kostýmy), Aymeric Devoldere (Zvuk), Jeni Lee Dinkel (Masky), Luc Besson (Scénář), Robert Mark Kamen (Scénář), Jason Statham (Herec), Alessandro Gassman (Herec), Amber Valletta (Herec), Kate Nauta (Herec), Matthew Modine (Herec), Jason Flemyng (Herec), Keith David (Herec), Hunter Clary (Herec), François Berléand (Herec), Jeff Chase (Herec), AnnaLynne McCord (Herec), Tim Ware (Herec), Paul Tei (Herec), Roberto Escobar (Herec), Bobby Dodge (Herec), Serafin Falcon (Herec), Ernest Harden Jr. (Herec)
2005/88/Francie, USA/Akční, Krimi, Thriller
- Vůz, se kterým Frank (Jason Statham) pronásleduje letadlo a poté vybuchne, je italský superspot Lamborghini Murciélago Roadster vyráběný v letech 2004-2006. Vůz vycházel z kupé, byl však 3mm nižší, o 150 kg těžší a maximální rychlost klesla na 320 km/hod.
- Druhé filmové nasazení Kurýra stálo producenty 32 mil. dolarů a během prvních třech dnů (2. – 4. 9. 2002) promítání zaplatili američtí diváci za akční jízdu 20 milionů. Celkový americký výdělek se vyšplhal na 43 mil. dolarů.
- Kromě Jasona Stathama se z prvního dílu vrátil také François Berléand v roli policisty Tarconiho. Své party si zopakovali také autoři scénáře Luc Besson, Robert Mark Kamen a režisér Louis Leterrier.
- Podobně jako v prvním dílu si Jason Statham opět dělal většinu kaskadérských scén sám.
- Tarconi, při zatčení ve Frankově bytě, použije stejnou výmluvu "Jsem kuchař" jako Lai v jedničce.
- První Kurýr nebyl v kinech příliš úspěšný, proto pokračování dostalo zelenou až po vynikajicích prodejích DVD, které čím dál častěji tahají filmové producenty z močálu neúspěchu.
- Snímek je věnován pomocnému kameramanu Michaelu Stoneovi (Terminátor 3: Vzpoura strojů, Kurýr 2), který zemřel při automobilové nehodě měsíc před uvedením snímku do kin.
- Pistole ve scéně v soukromém tryskáči je typu Walther P99.
- Tarconiho vyzváněcí melodie je song "I Go Crazy" z roku 1970 od Paula Davise.
- Počet mrtvých ve filmu je 11.
Odkazy
Hrají:
Jason Statham, Alessandro Gassman, Amber Valletta, Kate Nauta, Matthew Modine, Jason Flemyng, Keith David, Hunter Clary, François Berléand, Jeff Chase, AnnaLynne McCord, Tim Ware, Paul Tei, Roberto Escobar, Bobby Dodge, Serafin Falcon, Ernest Harden Jr., Marc Macaulay, Marty Wright, Vincent De Paul, Tim Powell, Shannon Briggs, Robert Small