Avengers: Nekonečná válka / Avengers: Infinity War (2018/149/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-Fi) 87%

23.09.2018 21:06
JEDNOU VĚTOU
„Všichni hrdinové z marveláckého vesmíru: Avengers, Strážci Galaxie, Doctor Strange a další se musí spojit proti ultimátnímu nepříteli - Thanosovi."

OBSAH
Snímek Avengers: Infinity War završuje neuvěřitelnou desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel a přináší na stříbrná plátna nejsmrtonosnější a nejultimátnější válku všech dob. Avengers a jejich superhrdinští spojenci musí riskovat úplně vše a pokusit se porazit mocného Thanose dřív, než jeho bleskový útok, provázený ničením a zkázou, zničí vesmír jednou provždy.(Falcon)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
 V tomto filmu je asi rekordní počet velkých hereckých es, které se vůbec kdy v blockbusteru objevili. Ale jeho kvality kolísají podle toho, kdo se před plátnem zrovna objeví. Scény se Strážcemi Galaxie, Thorem nebo mladým Spider-manem jsou třeba hodně zábavné a přibližující se zábavou až ke třetímu dílu Thora. Na druhou stranu je to ale pořád Iron Man, Kapitán Amerika nebo Černý panter, kteří legraci vyvažují vážností a spíš kecají, než aby bavili. To je také ten důvod, proč nejsem filmu schopný dát pět hvězd. Na druhou stranu se ale nejspíš jedná o nejakčnější komiksový blockbuster, který se vůbec kdy natočil. Působilo to na mě, jak kdyby se za dvě a půl hodiny akce ani nezastavila. Pořád se něco dělo, mělo to spád a bavilo to. K tomu úhlavní nepřítel v podobě Brolina byl naprosto excelentní. Vzorově pak tvůrci nachystali závěr, který mě na druhý díl nemohl nalákat lépe. Ve výsledku jsem spokojený. Komiksová pětihvězda ale v tomto případě zůstala ušetřen. (Malarkey) 3*

Z jednoho pohledu jsou Avengers: Infinity War úžasným (polo)zakončením jedné dekády, při kterém komiksy začaly ve velkém ovládat filmový průmysl a těžit z něj obrovské množství peněz a diváků. Je to úspěch, který funguje, svazuje mnoho naplánovaných postav a příběhových linií do epického finále a dokáže bavit celou dobu. Nejen díky známým tvářím, ale i díky nejlepšímu záporákovi v dosavadním MCU. Pro někoho, koho filmy od Marvelu baví a viděl většinu nebo všechny, je to povinnost. // Druhý pohled (se spoilery): s filmy od MCU je to jako s klasickými pokračováními, všeho musí být více a všechno musí být větší. Po každém záporákovi přijde další, větší, hrdinové prohrávají, dokud se nezvednou (nespojí) nebo se neobjeví nějaký další, který všechno zachrání. Navíc, postavy prakticky neumírají, pokud ano, zase se vrátí. Jsou to principy čitelné, známé a odpovídají i komiksům papírovým. Když se však touto optikou podívám zpět po dvou dnech na promítání posledních Avengerů (a promítnu si i obsah předchozích filmů), tak vlastně IW vnímám jako za a) film o Thanosovi, b) efektní "vtip" vůči divákům. Proč? Protože závěr filmu, ať je jakkoliv bombastický, v kině mě bavil a milion dalších věcí, tak všichni už víme, že to prostě je na efekt a v dalším díle se vše vyřeší podle cca dvou scénářů (cestování časem/multiverse). Stačí to na nejepičtější týmovku všech dob? PS: do tohoto dílu jsem měl rád Hulka, ale to, co s ním scénáristé začali dělat v třetím Thorovi taky už jde do extrému a je otravný a zbytečný (projděte si film a uvidíte). PPS: aspoň jednou mohlo někoho napadnout Thanosovi useknout ruku nebo hlavu (viď blonďáku).. (Djkoma) 4*

Tedy nečekal jsem, že mě Marvel s něčím dokáže zaskočit, ale stalo se. Vůbec jsem nečekal, že všichni ty komiks hrdinové budou v takový defenzivě. Hlavní záporák sice čuměl jak bacil do lekárny, ale byl drsnej jak ukrajinskej hajzlpapír, to se mu nedá upřít. Dost mně zamrzelo, že mé dvě oblíbené postavy Loki a "zajíc" neměli tolik prostoru a na humorné složce filmu to bylo znát. Na druhou stranu uznáván, že z hlediska filmařské kvality blockbusterového typu můžu leda tak držet hubu a krok, triky dokonalý, film má dobrou gradaci, závěrečná masová bitka skvěle udělená a vzájemné vztahy hlavních postav byly nejlepším prvkem celého filmu. Velké překvapení je scénář, který je poutavý především s výhledem na další díly. Žádný z hrdinů nemá větší prostor než druhý a možná už je to těma hrdinama narvaný jak tak taška od makra a chtělo by to asi trošku přibzrdit z hlediska počtu postav. Ale i když si připadám tak starý, že pamatuju i když mrtvý moře bylo marod uznávám, že takhle má vypadat moderní, profesionální a divácky velmi atraktivní blockbuster. (Enšpígl) 4*

VELKÁ RECENZE
Třetí Avengers nejsou film pro každého. Ačkoliv jde o mainstreamový megahit, který by měl už za pár dní trhat rekordy v návštěvnosti, vydat se na něj "jen tak" je víceméně zbytečné. Jasně, v Marvelu by vám řekli, že si jejich novinku může užít každý - a do jisté míry je to asi pravda. V první řadě se však jedná o vyvrcholení osmnácti filmů, z nichž byste si měli pamatovat zhruba posledních deset, protože tu (podobně jako u třetího Kapitána Ameriky) jednoduše není čas vysvětlovat předchozí děj.
Klidně bych Infinity War přirovnal k nadcházející poslední sérii Hry o trůny. Lidé, kteří viděli všechny předchozí série a mají rádi dlouho budované postavy, z ní určitě dostanou mnohem víc než náhodný kolemjdoucí. Ten bude tak tak chápat, co se to sakra děje a proč, a spousta nástupů a interakcí hrdinů ho nechá absolutně chladným. Tím vším chci říct, že třetí Avengers rozhodně nejsou standardní blockbuster, a že hodně záleží na tom, v jakém rozpoložení na ně jdete. Výsledné hodnocení totiž může lítat od průměrného k nadšenému, a to čistě v závislosti na tom, jestli vám třeba setkání Doctora Strange s Iron Manem přijde jako splněný sen, nebo jako "hm, Cumberbatch stojí vedle Downeyho, no a?"
Ale pojďme se pohnout kupředu k tomu, že mám skoro všechny marvelovek rád, tudíž jsem pro Infinity War ideální cílovka, tudíž... za mě nepřekvapivě pecka. Bratři Russoovi sice nevykazují takovou lásku k postavám jako Whedon, takže skoro nikdy nemáte pocit, že by do filmu dali "kus sebe". Jako realizátoři připravených notiček jsou ale jednoduše špičkoví, protože zvládají balancování postav, velkolepou akci i dějové tempo.
Z epické sešlosti 20+ důležitých superhrdinů, kteří musejí zastavit mocného titána Thanose, se tak od začátku klube svižná blockbusterová jízda, která vám za těch 149 minut prakticky nedá vydechnout. Všechny dějové linie jsou zhruba stejné dobré, takže vás netrápí přeskakování mezi hrdiny, a "crossoverových" lahůdek je takové množství, že je člověk ani nestihne počítat. Někoho může lehce potrápit humor, kterého je výrazně méně než ve třetím Thorovi (díky bohu), ale víc než ve dvojce Kapitána Ameriky. Infinity War tak hlavně v první půlce docela tlačí na pilu a sem tam je to (podobně jako u Strangeovi sólovky) zbytečné přepínání jedné noty.
Dobré vtipy nicméně těžce převažují a ve druhé polovině už se humorem neplýtvá, protože začne krapet houstnout atmosféra. Ne, nečekejte útěk k jinému žánru, pořád zůstáváme u Marvelu. Russoovi jsou si ale očividně jistější v nářezové akci a osudových momentech, a tak obojí sypou na plátno plnými hrstmi. Tady se dostáváme k základnímu stavebnímu bodu celého filmu, Thanosovi, který je... vynikající! A ne nutně z důvodů, jež byste hádali, jelikož nejde o naštvaného zabijáka, jenž chce ovládnout celý vesmír.
Kdepak, Thanosův plán je mnohem zajímavější a jeho charakter daleko propracovanější, než byste po jeho předchozích výstupech čekali. Z fialového vysedávače se tu totiž stává komplexní postava, která má tolik prostoru, že by se film měl jmenovat spíš Thanos: Infinity War. Nebezpečný titán je tu opravdu hlavním "hrdinou", kolem něhož Avengers a spol. jen napůl zoufale rotují a snaží se ho zastavit. A přestože je pochopitelně krapet extrémista, právě jasná odhodlanost a disciplinovanost z něj dělají někoho, s kým mají napůl rozhádaní a nesehraní superhrdinové velké problémy.
Jak správně tušíte, právě Thanos je tím zásadním elementem, který film posouvá od zábavné řezanice k osudové blockbusterové pecce. Místo nahněvaného siláka se totiž zápolí s někým, kdo umí triumfovat nejen v pěstním duelu, ale i v dialogu nebo v čiré logice při pohledu na svět. Kdekdo by skoro řekl, že si tu hlavní padouch krade většinu filmu pro sebe. Russoovi ale naštěstí mysleli i na hrdiny, takže se nemusíte bát, že by Iron Man, Thor nebo Star-Lord neměli co na práci.
Třetí Avengers jsou samozřejmě dost o tom, jak se tihle slavní borci potkávají a snaží se dát hlavy dohromady, aby zůstali naživu. Russoovi ale našli spoustu místa i pro dvě romance, které jsou pro příběh naprosto stěžejní a nadělají víc problémů než cokoliv jiného. Infinity War se hodně zabývá tím, jestli člověk zvládne pro vyšší cíle obětovat věci, které jsou mu na světě nejdražší. A kdykoliv se k takovému momentu dojde, je to (alespoň pro zainteresovaného fandu...) emocionální nálož, která filmu dává zcela novou příchuť.
V téhle bitvě o osud vesmíru se zkrátka nachází mnohem víc osobních momentů, než sází na stůl většina konkurence. Mezi vším tím mlácením se tak nezapomnělo na to, že se marveláčtí hrdinové umí dostat pod kůži, a že vám záleží na tom, co s nimi bude dál. Právě na tomhle principu stojí celá Infinity War, jejíž výsledek... abych to řekl co nejvágněji... rozhodně láká na pokračování. A přestože bude mít leckdo pocit, že jsme dostali jen půlku velkého příběhu, stačí se na film podívat z jiného úhlu pohledu a možná vás tenhle pocit přejde.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Po získání Kamene moci z Xandaru, Thanos a Černý Řád, skupina Thanosových nejvěrnějších služebníků, přepadnou loď Ásgardu a vyvraždí všechny její pasažéry. Thanos po Lokim vyžaduje Teserakt, v němž je Kámen prostoru. Poté, co Thanos začne mučit Thora, Loki neochotně Teserakt vydá. Vzápětí je Thanos napaden Hulkem, kterého však bez námahy porazí, Hulka následně přenese Heimdall pomoci Bifröstu na Zemi a je zabit. Loki se poté pokusí Thanose zabít, což mu nevyjde a Thanos Lokiho zabije, načež pověří Černý Řád získáním Kamenů nekonečna na Zemi a všichni opouští loď portálem.
Hulk přistane ve Svatyni v New Yorku. Znovu se změní na Bannera a upozorní Doctora Strange a Wonga, že Thanos přichází. Strange si poté dojde pro Tonyho Starka v době, kdy plánují s Pepper svatbu, a ve Svatyni jej seznamuje se situací. Vzápětí do New Yorku přiletí loď Černého Řádu s úmyslem získat Kámen času. Doctor Strange jej však odmítne vydat a začíná bitva, do které se připojí i Spider-Man. Nakonec je Doctor Strange omráčen a Iron Man i Spider-Man se dostanou na loď směřující do hlubokého vesmíru. Banner nachází telefon s Rogersovým číslem uvnitř, jemuž záhy volá.
Strážci galaxie zareagovali na nouzové volání a mezi vraky ásgardské lodi narazí na Thora, od kterého se dozví Thanosovy záměry. Thor, v obavě, že není dost silný Thanose porazit, vyráží společně s Grootem a Rocketem na Nidavellir – jeden z devíti světů – pro tvorbu nové Thorovy zbraně. Zbytek se vydává na Kdovíkde zabránit Thanosovi v získání Kamene reality, který zde byl Ásgarďany před lety ukryt do rukou Sběratele.
Mezitím ve Skotsku spolu potají žijí Wanda a Vision v naději, že budou moct žít spolu v klidu, pryč ode všeho. Jsou však napadeni dalšími členy Černého Řádu, kteří přišli pro Kámen mysli nacházející se ve Visionově hlavě. Při bitvě je Vision vážně zraněn, oba je nakonec včas zachrání Steve Rogers, Black Widow a Falcon. Všichni odlétají do sídla Avengers.
Na Kdovíde Strážci zastihnou Thanose, jak mučí Sběratele, aby mu prozradil, kde je Kámen reality. Gamoře se podaří Thanose probodnout nožem a Thanos umírá. Ukazuje se ale, že to byl pouze přelud, Thanos se už Kamene reality zmocnil a po zajmutí Gamory s ní opouští Kdovíkde.
Kapitán a spol. se v sídle Avengers připojí k Rhodeymu a Bannerovi. Tým si uvědomí, že Vision by mohl být schopen přežít i bez jeho Kamene, pokud by byl odstraněn bezpečně. Všichni tak vyráží do Wakandy s cílem vyoperovat Kámen mysli z Visionovy hlavy. Tam se připojí k Black Pantherovi, jeho armádě a Buckymu, který byl plně vyléčen a převzal od Wakanďanů přezdívku Bílý Vlk.
Na lodi Černého Řádu se Spider-Manovi a Iron Manovi podaří zachrání Doctora Strange. Loď je automaticky nasměrovaná na Titan – Thanosovu rodnou planetu. Doctor Strange neochotně souhlasí se Starkem, že bude lepší bojovat na Thanosově území, než riskovat boj na Zemi.
Gamora prozradí Thanosovi, a sice po mučení Nebuly, kde je ukryt poslední šestý Kámen – Kámen duše. Mezitím Thor, Rocket a Groot doráží na Nidavellir, kde Thor musí zažehnout jádro hvězdy, které napájí výheň, v níž s pomocí trpaslíka Eitriho vytvoří sekeru zvanou Hromovrah (Stormbreaker), se schopností vyvolat Bifröst a porazit Thanose.
Na Titanu se střetnou zbývající Strážci galaxie s Iron Manem, Spider-Manem a Doctorem Strangem. Po malé roztržce si obě skupiny vyjasní, že jsou na stejné straně. Doctor Strange nahlédne do budoucnosti a zjistí, že ze všech možných realit existuje pouze jedna, v níž Thanose porazí.
Thanos s Gamorou dorazí na planetu Vormir, kde jim Red Skull, jehož sem na konci prvního Captaina Americy přenesl Teserakt, a který se zde stal strážcem Kamene duše, sdělí, že pro získání Kamene musí dotyčný obětovat toho, kdo je mu nejvzácnější – duši za duši. Thanos v slzách obětuje Gamoru a získává tak Kámen duše.
Ve Wakandě se Shuri snaží Visionovi vyjmout Kámen mysli z hlavy bezpečně, aby ho to nezabilo. Wakanda je však napadena, a tak Black Panther, wakandská armáda a zbytek hrdinů bojují, aby se útočníci nezmocnili Visionova Kamene. Mezitím Thor s Rocketem na Nidavelliru úspěšně zprovozní výheň, Groot ze své ruky vytvoří rukojeť pro novou sekeru a všichni se díky Bifröstu připojují k bitvě ve Wakandě.
Thanos si přichází pro Strangeův Kámen času na Titan. Thanos vysvětlí, proč chce získat všechny Kameny nekonečna; podle něj je ve vesmíru příliš mnoho „hladových krků“ a málo přírodních zdrojů, takže chce vyhladit náhodnou polovinu všeho života ve vesmíru, aby zachránil tu druhou polovinu a dosáhl tak rovnováhy. Společnými silami bojují všichni proti Thanosovi, nakonec se Mantis málem podaří Thanose uspat, Star-Lord se však dozvídá o Gamořině smrti a v hněvu zmaří pokus o uspání. Thanos ovládne situaci a vrhne na hrdiny smršť meteorů. Tony je vážně zraněn a Doctor Strange, pod podmínkou, že Thanos Tonyho ušetří, vydává Thanosovi Kámen času.
Odstranění Visionova Kamene je ve Wakandě však přerušeno a Thanos si přichází pro poslední Kámen a poráží naše hrdiny bez sebemenší námahy. Aby se nedostal Kámen Thanosovi do rukou, Wanda je nucena jej zničit, přičemž se slzami v očích zabíjí i samotného Visiona. Thanos však s využitím Kamene času vrací Visiona zpátky a vyrve mu Kámen přímo z hlavy. Thanos nyní získal všechny Kameny. Thorovi se na poslední chvíli podaří zabodnout do Thanose svou sekeru, což však Thanos přežije a luskne prsty. Polovina všeho života ve vesmíru byla zabita. Tento masivní akt značně poškodí Thanosovu rukavici a samotného Thanose ponechává vážně raněného. Thanos portálem uniká pryč.
Polovina wakandské armády se začíná obracet v prach, poté i Bucky, Falcon, Groot, Wanda a Black Panther. Na Titanu začínají mizet Mantis, Drax, Star-Lord a Doctor Strange, který ještě před tím říká Tonymu, že „jinak to nešlo“. Poté se i Peter Parker začíná hroutit a se slzami v očích říká Tonymu, že nechce umřít, nakonec se i on obrací v prach v Tonyho náručí.
Nakonec vidíme Thanose, již vyléčeného, jak hledí na západ slunce s úsměvem ve tváři a svým konečně naplněným cílem.

Ocenění:
Academy Awards
2019 - Vizuální efekty (nominace)

The Saturn Awards
2019 - Josh Brolin (Nejlepší herec ve vedlejší roli)
2019 - Nejlepší film podle komiksu (nominace)

BAFTA
2019 - Nejlepší vizuální efekty (nominace)

Florida Film Critics Circle Awards
2018 - Nejlepší vizuální efekty (nominace)

DABING
V českém znění: Aleš Procházka - Robert Downey Jr. (Tony Stark / Iron Man), Jan Maxián - Chris Hemsworth (Thor), Pavel Šrom - Mark Ruffalo (Bruce Banner / Hulk), Libor Bouček - Chris Evans (Steve Rogers), Jitka Moučková - Scarlett Johansson (Nataša Romanovová / Black Widow), Josef Pejchal - Benedict Cumberbatch (Dr. Stephen Strange), Jan Čenský - Don Cheadle (James Rhodes / War Machine), Adam Mišík - Tom Holland (Peter Parker / Spider-Man), Michal Novotný - Chadwick Boseman (T'Challa / Black Panther), Radek Valenta - Paul Bettany (Vision), Jitka Ježková - Elizabeth Olsen (Wanda Maximovová / Scarlet Witch), Michal Holán - Anthony Mackie (Sam Wilson / Falcon), Filip Jančík - Sebastian Stan (Bucky Barnes), Lumír Olšovský - Tom Hiddleston (Loki), David Suchařípa - Idris Elba (Heimdall), Jiří Dvořák - Peter Dinklage (Eitri), Igor Bareš - Benedict Wong (Wong), Ivana Korolová - Pom Klementieff (Mantis), Adéla Pristášová - Karen Gillan (Nebula), Martin Zahálka - Dave Bautista (Drax), Antonie Talacková - Zoe Saldana (Gamora), Tomáš Bartůněk - Vin Diesel (Groot), David Novotný - Bradley Cooper (Rocket), Simona Vrbická - Gwyneth Paltrow (Pepper Pottsová), Vladislav Beneš - Benicio Del Toro (Taneleer Tivan / Sběratel), Miroslav Etzler - Josh Brolin (Thanos), Roman Říčař - Chris Pratt (Peter Quill / Star-Lord), Sandra Pogodová - Danai Gurira (Okoye), Barbora Šedivá - Letitia Wright (Shuri), Jiří Štěpnička - William Hurt (Thaddeus Ross), Jan Vondráček - Ross Marquand (Red Skull), Vladimír Kratina - Samuel L. Jackson (Nick Fury), Tereza Chudobová - Cobie Smulders (Maria Hillová), Jiří Krejčí - Winston Duke (M'Baku), Ernesto Čekan - Michael James Shaw (Corvus Glaive), Irena Máchová - Carrie Coon (Proxima Midnight), Daniel Bambas - Tom Vaughan-Lawlor (Ebony Maw), Roman Hajlich - Jacob Batalon (Ned Leeds), Petra Tišnovská - Kerry Condon (Friday), Dalimil Klapka - Stan Lee (řidič autobusu), Marek Hrazdil, Karolína Zachová, Kristián Černík, Magdalena Hradecká, Linda Křišťálová, Martina Šťastná, Ondřej Veselý, Nikola Votočková, Jindřich Žampa
Překlad: Vojtěch Kostiha
Zvuk: Guillermo Teillier
Střih zvuku: Lukáš Polifka
Asistentka produkce: Michaela Sommerová
Asistent režie a produkce: Marek Hrazdil
Dialogy a Režie: Vladimír Žďánský
Umělecký dohled: Magdalena Dziemidowicz
Výsledný mix: Shepperton International
Producent české verze: Disney Character Voices International, Inc.
Vyrobilo: Studio Virtual® v roce 2018

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 26.4.2018 Falcon
Premiéra USA: 27.4.2018 Walt Disney US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 7.11.2018 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 5.9.2018 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 100 013 233
Tržby celkem - $ 2 048 359 754
Návštěvnost v ČR 631 252
Náklady (Rozpočet) - $ 316 000 000

FILMY V SÉRII
IIron Man gastonrolinc.webnode.cz/news/a0213/
Akční / Dobrodružný, USA, 2008
Režie: Jon Favreau, Hrají: Robert Downey Jr., Terrence Howard

Neuvěřitelný Hulk gastonrolinc.webnode.cz/news/a57/
Akční / Thriller, USA, 2008
Režie: Louis Leterrier, Hrají: Edward Norton, Liv Tyler

Iron Man 2 (Blu-ray) gastonrolinc.webnode.cz/news/a0214/
Akční / Dobrodružný, USA, 2010
Režie: Jon Favreau, Hrají: Robert Downey Jr., Mickey Rourke

Thor gastonrolinc.webnode.cz/news/a56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2011
Režie: Kenneth Branagh, Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

Captain America: První Avenger gastonrolinc.webnode.cz/news/a0193/
Akční / Dobrodružný, USA, 2011
Režie: Joe Johnston, Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving

Avengers gastonrolinc.webnode.cz/news/a0195/
Akční / Dobrodružný, USA, 2012
Režie: Joss Whedon, Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner

Thor: Temný svět gastonrolinc.webnode.cz/news/a56/
Akční / Dobrodružný, USA, 2013
Režie: Alan Taylor, Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman

Iron Man 3 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0211/
Sci-Fi / Fantasy, USA / Čína, 2013
Režie: Shane Black, Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow

Strážci Galaxie gastonrolinc.webnode.cz/news/a0196/
Akční / Dobrodružný, USA / Velká Británie, 2014
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana

Captain America: Návrat prvního Avengera gastonrolinc.webnode.cz/news/a0194/
Akční / Dobrodružný, USA, 2014
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Scarlett Johansson

Ant-Man gastonrolinc.webnode.cz/news/a22/
Akční / Sci-Fi, USA, 2015
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Michael Douglas

Avengers: Age of Ultron gastonrolinc.webnode.cz/news/a270/
Akční / Dobrodružný, USA, 2015
Režie: Joss Whedon, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.

Doctor Strange gastonrolinc.webnode.cz/news/a31/
Akční / Dobrodružný, USA, 2016
Režie: Scott Derrickson, Hrají: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor

Captain America: Občanská válka gastonrolinc.webnode.cz/news/a0234/
Akční / Dobrodružný, USA / Německo, 2016
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.

Strážci Galaxie Vol. 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a238/
Akční / Dobrodružný, USA / Nový Zéland, 2017
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana

Thor: Ragnarok gastonrolinc.webnode.cz/news/a77/
Akční / Dobrodružný, USA / Austrálie, 2017
Režie: Taika Waititi, Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston

Spider-Man: Homecoming gastonrolinc.webnode.cz/news/a239/
Akční / Dobrodružný, USA, 2017
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Michael Keaton

Ant-Man a Wasp gastonrolinc.webnode.cz/news/a272/
Akční / Sci-Fi, USA, 2018
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly

Black Panther gastonrolinc.webnode.cz/news/a0264/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan

Avengers: Infinity War gastonrolinc.webnode.cz/news/a271/
Akční / Dobrodružný, USA, 2018
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth

Captain Marvel gastonrolinc.webnode.cz/news/avengers-endgame-avengers-endgame-2019-182-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-fantasy-85/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Anna Boden, Ryan Fleck, Hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson

Spider-Man: Daleko od domova gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-daleko-od-domova-spider-man-far-from-home-2019-1830usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-80/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon

Avengers: Endgame gastonrolinc.webnode.cz/news/avengers-endgame-avengers-endgame-2019-182-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-fantasy-85/
Akční / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Anthony Russo, Joe Russo, Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr.
 
Black Widow gastonrolinc.webnode.cz/news/black-widow-black-widow-2021-134-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi-64/
Akční / Dobrodružný, USA 2021
Režie: Cate Shortland, Hrají: Scarlett Johansson, Florence Pugh

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech gastonrolinc.webnode.cz/news/shang-chi-a-legenda-o-deseti-prstenech-shang-chi-and-the-legend-of-the-ten-rings-2021-113-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy-80/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA 2021
Režie: Destin Daniel Cretton, Hrají: Simu Liu, Tony Leung Chiu-wai

Eternals gastonrolinc.webnode.cz/news/eternals-eternals-2021-157-usa-akcni-drama-fantasy-sci-fi/
Akční / Drama / Fantasy, USA 2021
Režie: Chloé Zhao, Hrají: Angelina Jolie, Richard Madden

Spider-Man: Bez domova gastonrolinc.webnode.cz/news/spider-man-bez-domova-spider-man-no-way-home-2021-usa-akcni-dobrodruzny-sci-fi/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi USA 2021
Režie: Jon Watts, Hrají: Tom Holland, Zendaya

Thor: Láska jako hrom gastonrolinc.webnode.cz/news/thor-love-and-thunder-thor-love-and-thunder-2002-usa-akcni-dobrodruzny-fantasy/
Akční / Dobrodružný / Fantasy, USA 2022
Režie: Taika Waititi, Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson

Black Panther 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/black-panther-2-akcni-dobrodruzny-sci-fi-usa-2022-pripravuje-se/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi, USA 2022
Režie: Ryan Coogler, Hrají: Letitia Wright, Lupita Nyong'o

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/doctor-strange-v-mnohovesmiru-silenstvi-doctor-strange-in-the-multiverse-of-madness-2022-127-usa-akcni-fantasy-horor-67/
Akční / Fantasy / Horor, USA 2022,
Režie: Sam Raimi, Hrají: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen
 
Ant-Man and the Wasp: Quantumania gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd174/
USA, Akční / Dobrodružný / Komedie 2023
Režie: Peyton Reed, Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly

Strážci Galaxie Vol. 3 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd172/
USA, Akční / Dobrodružný / Sci-Fi 2023
Režie: James Gunn, Hrají: Chris Pratt, Dave Bautista

The Marvels (27.07.2023 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/original-dvd216/
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi, USA 2023
Režie: Nia DaCosta, Hrají: Brie Larson, Iman Vellani
 
Tvůrci a herci
Anthony Russo (Režie), Joe Russo (Režie), Kevin Feige (Produkce), Alan Silvestri (Hudba), Trent Opaloch (Kamera), Jeffrey Ford (Střih), Matthew Schmidt (Střih), Sarah Finn (Casting), Charles Wood (Scénografie), Judianna Makovsky (Kostýmy),  Benji Dove (Masky), Alexei Dmitiew (Masky), John Blake (Masky), Brian Sipe (Masky), Dennis Liddiard (Masky), Christopher Markus (Scénář), Stephen McFeely (Scénář), Stan Lee (komiks) (Předloha), Jack Kirby (komiks) (Předloha), Vin Diesel (Herec), Bradley Cooper (Herec), Gwyneth Paltrow (Herec), Benicio Del Toro (Herec), Josh Brolin (Herec), Chris Pratt (Herec), Sean Gunn (Herec), William Hurt (Herec), Letitia Wright (Herec), Terry Notary (Herec), Tom Vaughan-Lawlor (Herec), Carrie Coon (Herec), Michael James Shaw (Herec), Winston Duke (Herec), Florence Kasumba (Herec), Kerry Condon (Herec), Monique Ganderton (Herec), Jacob Batalon (Herec), Tiffany Espensen (Herec), Isabella Amara (Herec), Stephen McFeely (Herec), Aaron Lazar (Herec), Robert Pralgo (Herec), Matthew Zuk (Herec), Samuel L. Jackson (Herec), Stan Lee (Herec), Callan Mulvey (Herec), Cobie Smulders (Herec), Ross Marquand (Herec)
 
2018/149/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
-  Tvůrci měli v plánu setkání Kapitána Ameriky (Chris Evans) a Tonyho Starka (Robert Downey Jr.). Vyřešit jejich vztah však bylo v rámci tohoto filmu příliš komplikované.
- Chris Pratt během filmu často improvizoval.
- Označení „vesmírní psi“ pro armádu mimozemských tvorů útočící ve Wakandě vymyslel divák na zkušební projekci filmu.
- Děj filmu se odehrává během pouhých dvou dnů.
- Scéna, kdy se některé postavy promění v prach, byla hercům oznámena až ráno před jejím natočením.
- Africká Wakanda se ve skutečnosti nachází na ranči v americké Georgii.
- První natočenou scénou byl rozhovor hrdinů na planetě Titan.
- Podle režisérů je Gamora (Zoe Soldana) nejodvážnější postavou filmu.
- Thanosovo dobytí Xandaru tvůrci neukázali, protože v něm neviděli jiné opodstatnění než trikovou zkázu.
- Herci jako Josh Brolin či Tom Holland měli místo kostýmů motion capture pyžama. Jejich kostýmy byly dodělány až v post-produkci.
- Ve filmu je použito 2 900 trikových záběrů.
- Filmový štáb čítal na 6 tisíc členů.
- Thanos (Josh Brolin) postupoval tak rychle, že nebyl čas ukázat v úvodu filmu krátkou chvilku z života hlavních postav.
- Heimdall (Idris Elba) použil tu stejnou magii, jako Odin na Thora v Avengers (2012).
- Štáb spolupracoval s tvůrci Black Panther (2018), aby filmy byly vizuálně stejné.
- Na bitevní scénu bylo najato 70 komparzistů.
- Verze scénáře ukázala více planety Titan té dokonalé, než té zničené.
- Z filmu byla vystřižená scéna, kde Thanos (Josh Brolin) ukazuje přes kámen reality minulost.
- Z filmu byla vystřižena scéna, kde se objevil Happy Hogan.
- Režiséři Anthony a Joe Russo zvažovali, že by ve filmu nebyla potitulková scéna. Nakonec ji však do filmu zařadili.
 
Odkazy
 

Hrají:

Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Don Cheadle, Benedict Cumberbatch, Tom Holland, Chadwick Boseman, Zoe Saldana, Karen Gillan, Tom Hiddleston, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Idris Elba, Danai Gurira, Peter Dinklage, Benedict Wong, Pom Klementieff, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Gwyneth Paltrow, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Chris Pratt, Sean Gunn, William Hurt, Letitia Wright, Terry Notary, Tom Vaughan-Lawlor, Carrie Coon, Michael James Shaw, Winston Duke, Florence Kasumba, Kerry Condon, Monique Ganderton, Jacob Batalon, Tiffany Espensen, Isabella Amara, Stephen McFeely, Aaron Lazar, Robert Pralgo, Matthew Zuk, Samuel L. Jackson, Stan Lee, Cobie Smulders, Ross Marquand, Ariana Greenblatt, Harrison Osterfield, Robert Tinsley