Insidious 3: Počátek / Insidious: Chapter 3 (2015/97/USA, Kanada/Horor, Thriller) 61%
23.09.2018 19:30
Zajímavost k filmu
- Když "Specs" sledují pohyb ducha v bytě Brennerových na obrazovce přístroje, můžeme si všimnout, že obrazovka je značky TESLA. Televizory a monitory TESLA se vyráběly v Československu (poté v České republice) v podnicích TESLA Strašnice (zánik 2007) a TESLA Pardubice (zánik 2011).
- Tucker (Angus Sampson) na sobě má triko s motivem filmu Vládci vesmíru z roku 1987, kde hlavní roli ztvárnil Dolph Lundgren, který je na tričku také vyobrazen. Tričko nevlastní studio, ale sám Angus Sampson, který je velkým fanouškem Dolpha Lundgrena.
- Dej filmu sa odohráva v roku 2008. Predchádzajúce diely sa odohrávali v roku 2010.
- V 34. minúte sa vo filme objaví kresba Billyho, bábky zo série Saw.
- Quinn v posteli číta knihu „Mechanický pomaranč“ od Anthonyho Burgessa.
- Pes Elise sa volal Warren. Meno dostal podľa manželov Warrenovcov, o ktorých James Wan natočil film V zajatí démonov (2013).
- Vo filme si zahral malú rolu aj režisér prvej a druhej časti James Wan. Hral jedného z prísediacich pri prijímačkách na divadelnú školu.
- Trailer k filmu bol vydaný v marci 2015 a obsahoval pieseň „Afraid of Nothing“ od Sharon Van Etten. Filmári použili pieseň bez získania patričných práv a boli nútení jej zaplatiť za nedovolené použitie jej hudby.
- Producent Jason Blum uvedl, že přípravy na natáčení začaly již během "promotion" akcí pro Insidious 2 (2013).
- Na režisérskou stoličku se James Wan nemohl vrátit, protože právě natáčel Fast & Furious 7 (2015).
- Spoiler: Ďábla, který se objeví na konci filmu, ztvárnil hudební skladatel Joseph Bishara.
JEDNOU VĚTOU
„Temnota a podivnost jsou hlavními hrdiny tohoto zdařilého hororu."
OBSAH
Novou kapitolu děsivé hororové série napsal a režíroval její spolutvůrce Leigh Whannell. Tento mrazivý prequel, situovaný v době před strašidelnými zážitky rodiny Lambertů, divákům odhaluje osudy nadané jasnovidky Elise Rainierové (Lin Shaye), jež se po jistém váhání rozhodne pomocí svých schopností kontaktovat mrtvé, aby tak pomohla mladé dospívající dívce (Stefanie Scott), kterou si vybrala za svůj cíl nebezpečná nadpřirozená bytost.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přiznám se, že jsem očekával sice volné, ale zato podobné pokračování prvních dvou dílů Insidious. Vůbec mě ale nenapadlo, že bych se mohl dočkat filmu, který si vědomě utahuje ze všech možných zrůd, démonů a děsů noci. Úplně jak kdyby si vzal nálepku Insidious do názvu filmu schválně, aby si z ní následně dělal legraci a první dva díly mu to bez problémů tolerovali. Na druhou stranu jsem si říkal, jestli mám z těch logických zhovadilostí brečet a nebo si scénu za scénou užívat. Když totiž do teen horůrku v půlce filmu vlítnou dva hoši s punkovou imidží Krotitelů duchů, tak film dostává naprosto unikátní rozměr. K tomu technická stránka filmu taky není vůbec zlá. Prostě sečteno a podtrženo, tohle je film, který nelze brát vážně a tak se na něj také musíte koukat. (Malarkey) 3*
„Come on, bitch!“ Lin Shaye jakožto médium na prahu penze je zaslouženým středobodem třetí kapitoly. Ostatně, kdo jiný by mohl zatočit s dýchavičným démonem, co nápadně připomíná jistého chovatele prasat z Hannibala, když ne ona? Problémem může být, že ostatní postavy vám jsou úplně volné či s ohledem na to, že se jedná o prequel, máte obavy maximálně o to, aby si Elise v Dálavě nezapomněla peněženku s doklady. „Specs“ Whannell zřejmě tušil, že nemůže s předchozími kapitolami závodit v atmosféře, tak vsadil na lekačky, no a v této souvislosti bych chtěl upozornit, že by bylo vhodné koupit si do kina jeden lístek navíc, abyste mohli vedle sebe položit přenosný defibrilátor. Můžete být ošlehaní stovkami hororů, oči mít na stopkách a vidět za roh, ale vsadím se, že vás párkrát dostanou (třeba scéna sražení autem, ta byla na nitráček pod jazyk). Co na tom, že jsou některé laciné (třeba ta poslední) a klasicky si pomáhají decibely, hlavně že kardiaci trpí. Je fakt, že od nástupu výstředního dua krotitelů nadpřirozena (stylově oděného v bundičce Caspera a tričku s He-Manem) zařadí Chapter 3 vyšší rychlostní stupeň, ale stejně se až dokonce už jen dívá na Wanova koncová světla. A to přitom James nejel nějak rychle a zběsile.. (Gilmour93) 3*
V zajetí záludných povidlových šlápot. Pojem, který jsem pojmenoval "povidlová šlápota", je asi nejvýraznějším nápadem v prequelu, kterému chybí nasazení a zásadní vrchol. Ostatně, film si své dva vrcholy prodělá v první půlhodině, když na mladou hrdinku dvakrát působivě mává démon a následně ji excelentně srazí auto. První třetina filmu je hodně povedená, prosycená tajemnem, jako divák jsem se těšil, co přijde dál. Představte si dál už nepřišlo nic, co by vybočovalo z hororového standardu. Závěrečnou třetinu považuji dokonce za nenápaditou, slabou, včetně směšného posledního záběru filmu. Finále bylo unavené, určené k přetočení, nevylučuji, že za jeho zmršením stojí přístupnost PG-13, jenž z hororů dělá dětské filmy. Co byste řekli na to, kdyby Mimoni byli přístupní až od osmnácti let?! Tak tohle je podobné. I když film působí téměř laciným dojmem, je natočen na velmi dobré technické úrovni. Démon s kyslíkovou maskou je parádní hnusák, kupodivu už nenajde konkurenci v ostatních posmrtných kreaturách, které jsou poměrně slabě namaskované. A pytel se taky s nimi zrovna neroztrhl. Straší se hned na několika úrovních. Některé pasáže jsou znepokojivé, příjemně mrazivé, divák očekává maximální úlek. Leigh Whannell umí využít malý prostor v místnosti hodně sugestivně. Divák si připadá, že je "astrálně" vtažen do scény, kde ale má pocit stísnění, takže se rád vrací na svoje místo, do pohodlí křesla. Astrální cestování do říše mrtvých je zde hodně slabě provedeno. Na médium, v tomto případě Lin Shaye, nečeká na druhé straně nic zajímavého, narazí však na dámu se závojem, která v tomto prequelu nemá zásadní postavení. Unylý dojem moc nevylepší ani přítomnost divných "lovců duchů", dvou internetových šprýmařů, kdy jednoho ztvárnil Vašek Noid na redukční dietě, druhého si zahrál sám pan režisér osobně. Pozorný divák jistě nepřehlédne jeho tvůrčího spolupracovníka Jamese Wana, který si zahrál malou roličku divadelního režiséra, u něhož je na castingu mladá uchazečka o roli, okolo niž se celý prequel točí. Mladá hrdinka Quinn, která chtěla ze záhrobí zavolat mámu, byla zahrána Stefanie Scott poměrně průměrně. Herecké výkony jsou však obstojné. Pokud vám nevadí Dermot Mulroney, který byl vytažen z hereckého záhrobí, budete s jeho ztvárněním otce dcery pronásledované duchy, spokojeni. Film samotný extra dojem nezanechá. Chybělo nasazení, více strhujících nápadů, ale oproti tomu je film natočen přehledně, občas se objeví prvotřídní postrašení se snahou neopadnout. No asi takhle, i když na mě režisér dělal non-stop bububu, já se na něj nezlobím, že to se mnou nic neudělalo. 60% (kingik) 3*
VELKÁ RECENZE
Sequely a prequely vládnou. Lidé se jich nemohou evidentně nabažit, stejně tak jako producenti. Neexistuje nic lukrativnějšího než natáčet horory. I kdyby to byla sebevětší kravina, stojí tak mrzký peníz, že se vždycky zaplatí – protože na co jiného vzít děvče na prvním rande. Své o tom ví i James Wan, který se v případě dalšího rozmělňování látek raději posadí na křeslo producenta.
Na podzim přišel už spin-off V zajetí démonů Annabelle… A dopadlo to prachbídně až mizerně. Šestákové strašení bylo jak z příručky „Lektejte co nejlaciněji to jde“, atmosféra žádná, jen vizuál byl vynikající, protože to režíroval Wanův dvorní kameraman. Ale jinak těžká bída. Insidious 3 sliboval o něco lepší zážitek, protože scénář i režii dělal nejpovolanější z nejpovolanějších – Leigh Whannell.
Nenápadný Australan zůstával vždy ve stínu slavnějšího Wana, ačkoliv to byl právě on, kdo napsal první tři díly Saw, nedoceněné Zlověstné ticho a právě oba díly Insidious. V nich představil svou vizi záhrobí – stačí zhasnout v kulisách a rozjet naplno stroj na mlhu – a doplnil to mnoha groteskními motivy, které kupodivu nerozbíjely sebeparodicky atmosféru, ale dotvářely ono bizarní zjištění hlavních hrdinů, že duchové skutečně existují. Především však představil partu krotitelů duchů – sebe, kámoše Anguse Sampsona a senzibilku Lin Shaye. A o tom jak se dali dohromady, je třetí díl.
Zdálo by se, že tu máme ideální startovací bod, Whannell si však tentokrát vybral slabou chvilku. Oba díly Insidious neměli nijak novátorskou premisu, ale disponovali spoustou překvapivých momentů a typicky wanovským stylem strašení. Třetí Insidious jsou však ve všem až moc tuctoví a ohraní a bohužel i vážní. Děvče ohrožuje démon, uděje se spousta lekaček (jakože vážně spousta), pak přijde na řadu naše stará známá parta a začne vymítat. Bumbác, baf a je vymalováno. Těšte se na čtvrtý díl. Bohužel, protože by to chtělo se posunout k nové látce. Whannell už zde evidentně nedokáže vymyslet nic moc nového a pokud se pojede nadále podle toho samého mustru, máme tu další Saw. Což by vážně nikdo nechtěl.
Čímž neříkám, že to je horší než Annabelle. Právě naopak: Má to atmosféru, není to zase tak blbé, občas se vážně leknete, ale pořád máte pocit, že už jste to viděli v lepším obalu. Ale když se tak člověk dívá, co ho jinak v kinech čeká za mainstreamové horory – patnáctý díl Paranormal aktivity, found footage ze školy, found footage ze Skypeu – tak je Insidious jednookým mezi slepými.
O FILMU
Představte si svět, který existuje společně s tím, který důvěrně známe. Je děsivější než vaše noční můry a prostřednictvím snů proniká do našeho běžného světa. Tento svět obývají mrtví a neživí, a jeho obyvatelé svět živých nenávidí. Démoni, kteří v něm žijí, se touží vrátit ze svého světa zpátky do toho našeho. Někteří z duchů doufají, že konečně pochopí smysl své smrti. Jiní duchové se touží znovu setkat se svými nejbližšími. Ale řada z nich chce zkrátka jen dát průchod svému hněvu, oddat se své závisti, ozbrojit se svou nenávistí a pohrdáním a za každou cenu se pomstít...
Tento strašidelný svět je dílem Leigha Whannella a Jamese Wana, kteří s ním návštěvníky kin seznámili ve filmech Insidious a Insidious 2. Ve filmu Insidious 3: Počátek se tato série vydává do ještě temnějších koutů tohoto světa, než kdykoliv předtím.
Producent Jason Blum, jehož společnost Blumhouse produkovala také snímky Sinister, Očista, Ouija a sérii Paranormal Activity, říká: „James a Leigh stvořili v sérii Insidious svůj ojedinělý a děsivý svět a tato kapitola jejich příběhů nás do něj zavádí ještě hlouběji.“ „Svět duchů existuje v jiné dimenzi,“ dodává Wan, který je producentem nového pokračování. „Ale kdykoliv může ovlivnit kohokoliv z nás.“
„V tomto filmu se o světě duchů dozvíme více podrobností - ale z odlišného pohledu,“ prozrazuje producent Oren Peli. „Jsou tu k vidění prvky, které se v předchozích filmech dosud neobjevily, a je velice strašidelný.“
Whannell, scenárista a režisér nového filmu, soudí, že „diváci, kteří se rádi bojí, mají sérii Insidious velice rádi. Chceme, aby se naši diváci doslova třásli hrůzou.“ Nové pokračování je strašidelnější, ale současně se také vrací v čase zpátky - odehrává se řadu let před prvními dvěma díly, které popisovaly stupňující se zážitky rodiny Lambertových. Vzhledem k tomu, že osudy této rodiny byly ve filmu Insidious 2 uzavřeny, zaměřil Whannell s radostí svou pozornost na osobu, která v nich vždy sehrávala významnou roli: na jasnovidku Elise Rainierovou v podání Lin Shaye.
Elise zemřela v průběhu boje o záchranu rodiny Lambertových, ale „já tu postavu mám moc rád a přemýšlel jsem o tom, jak bych ji byl schopen přivést znovu na plátna kin,“ popisuje Whannell. „Udělat z ní ducha nebylo ono. Chtěl jsem, aby byla živá! Divákům se líbil nápad s více časovými rovinami, který jsme uplatnili ve druhém dílu, a já měl pocit, že právě to by mohl být způsob, jak dát Elisině pouti větší význam.“
„Začal jsem přemýšlet o příběhu toho, jak to vše začalo, o prequelu, odehrávajícím se celé roky před prvním filmem, ve kterém by se formovaly zásadní prvky série a v němž bychom měli možnost prozkoumat Elisinu minulost. Jakmile jsem se pustil do psaní, okamžitě jsem si ten nápad zamiloval.“
Na Shaye udělal Whannellův scénář velký dojem. „Nabízí nám celou řadu detailních informací o postavách. Ve filmu Insidious 3: Počátek se dozvídáme více o Elisině osobním životě. Takové věci mě lákaly, protože postavy a jejich příběhy jsou pro mě tím nejpodstatnějším.“
„Když na plátně vidíte Lin coby Elise, uvěříte jí, že skutečně dokáže komunikovat s démony a duchy,“ svěřuje se Blum. „Ve většině filmů o nadpřirozených bytostech je těžké zařídit, aby postava experta působila věrohodně, ale Lin se to daří naprosto skvěle.“
„Lin je herečka, jejíž přítomnost na natáčení si užíváte, protože nepřetržitě pracuje se stoprocentním nasazením,“ míní Whannell. „Z pohledu scenáristy je skvělé mít k dispozici herce, se kterým můžete o scénáři diskutovat.“
„Při psaní scénáře k Insidious 3: Počátek jsem s Lin probíral spoustu věcí a mám dojem, že se nám podařilo udělat z ní ještě silnější postavu, než jakou byla v prvních dvou filmech - schopnou velice dobře vyjádřit širokou škálu emocí.“
„Lin Shaye je srdcem našich filmů, a tenhle nový umožňuje odkaz celé série obohatit a pokračovat v něm,“ potvrzuje Wan. „Jedná se o skvělý nový příběh, který se odehrává ve stejném světě,“ zamýšlí se Peli. „Leigh nám představuje zcela novou rodinu - a současně se vrací k některým oblíbeným postavám z předchozích dílů, například k Elise. Máme šanci spatřit, jak se z ní stala Elise, kterou diváci znají a zbožňují z prvních dvou dílů série Insidious - žena, která je zcela nesobecky schopna se obětovat v zájmu rodiny v boji s démony.“
„Elisin příběh z filmu Insidious 3: Počátek jsem začal vnímat jako variaci na klasické westernové téma pistolníka ve výslužbě, který je nucen vrátit se ke své práci,“ míní Whannell. „Anebo, což je obvyklejší dne, jako podobný příběh nájemného zabijáka. Ale jak zajistit, aby ho tak v případě starší ženy vnímali i ostatní?“
„Když jsme se s Elise a jejími kolegy Tuckerem a Specsem poprvé setkali v prvním filmu, bylo naprosto jasné, že už spolu leccos prožili. Takže jsem měl možnost rozebrat to, jak se potkali - a navázat to drobnými odkazy na děj prvního filmu. Fanoušci série v tomto díle objeví drobná překvapení, a já sám jsem si neustále pokládal otázku, co by na to či ono řekli fanoušci. Nechtěl jsem je zklamat, protože si opravdu užívají nejrůznější podivnosti, které jsou v našich filmech k vidění.“
I když příběh nového filmu vychází vstříc věrným příznivcům série, je současně vstřícný vůči divákům, pro které bude tento film úvodem do světa Insidious. „Každý se něčeho bojí, bez ohledu na kulturu či zemi,“ soudí Whannell. „Každý duchařský příběh je ve své podstatě o smrti a ztrátě. Právě proto diváky oslovují. Insidious 3: Počátek není v tomto výjimkou - můžete se na něj zajít podívat, i když jste žádný z předchozích dílů neviděli, a přesto budete chápat, čím jeho hrdinové procházejí.“
„Snažil jsem se k němu přistupovat tak, abychom se vraceli k realistickému pojetí prvního filmu, ve kterém se ocitáte ve společnosti rodiny, která neví, co se kolem nich děje a netuší, co na ně čeká.“
Proto je středem dění snímku Insidious 3: Počátek obyčejná rodina, která se ocitá v ohrožení: sedmnáctiletá začínající herečka Quinn, devítiletý technický nadšenec Alex a jejich ovdovělý otec Sean. Smrt ženy a matky Lily každého ze členů rodiny Brennerových nějakým způsobem poznamenala, ale zejména Quinn je s ohledem na svůj velmi zranitelný věk velice citlivá a právě ona se rozhodne k onomu osudnému kroku oslovit jasnovidku Elise v naději, že jí pomůže navázat spojení s Lily.
„Při psaní postavy Quinn jsem se snažil vytvořit věrohodnou postavu teenagerky,“ komentuje Whannell. „Myslím, že jsou ve filmech zobrazovány poměrně stereotypicky a nemáme tak možnost spatřit jejich skutečné cíle a starosti.“
„Postavy Quinn a Elise v sobě zrcadlí to, jak se vyrovnávají se ztrátami, které je v kritických okamžicích jejich životů potkaly, a pro mě bylo důležité, aby diváky oslovily obě dvě.“ „V době, kdy se film odehrává, není Elise tou sebevědomou ženou, kterou fanoušci série znají a milují z prvního dílu,“ vysvětluje Peli. „Je zdrcena ztrátou svého manžela a straní se lidí. Otázkou je, zda bude schopna překonat své zábrany, aby pomohla Quinn a rodině Brennerových, když to bude potřeba? Její činy v tomto filmu ovlivňují budoucí události i její vlastní osud.“
„Jsem neustále v kontaktu s fanoušky naší série, takže jsem měla povědomí o tom, jaká jsou jejich očekávání,“ poznamenává Shaye. „Klíčem bylo se neopakovat - Elise ve filmu Insidious 3: Počátek čelí zcela jiným problémům a Leigh mi poskytl velké množství materiálu, se kterým jsem mohla pracovat.“
„Některé prvky tohoto příběhu a to, čemu čelí jak rodina samotná, tak Elise, na diváky velice lidským způsobem zapůsobí.“ „Leigh chápe svět Insidious tak dobře a uvědomuje si nejrůznější možnosti světa duchů a postavy, které s ním mají co do činění, takže byl naprosto logickou volbou při obsazování režisérského křesla tohoto snímku,“ dodává Peli.
„S každým dalším dílem se snažíme překonat ten předchozí.“ „Lidé, kteří natočili nějaký film, jsou těmi nejlepšími tvůrci jejich pokračování - o kterých s nimi nemluvíme dříve, než dokončí první film, abychom do procesu jeho vzniku uměle nezasahovali - a jsou schopni celý příběh někam dál posunout,“ zamýšlí se Blum. „Když Leigh prohlásil, že má představu o tom, jak by měl vypadat další díl, bylo to ideální.“
„Chtěli jsme, aby se Leigh cítil co nejpříjemněji a měl možnost věnovat se tomu, čemu se jako režisér věnovat chtěl, protože jsme se všichni shodli na tom, že je ideální volbou na pozici nového režiséra téhle série.“
„Blumova produkční společnost tvůrcům filmů zdůrazňuje, že mají svět, který stvořili, pod svou kontrolou,“ míní Whannell. „A to je klíč k jejich úspěchu: vědí, že ti, kteří nějaký svět stvořili, mu budou věnovat maximální pozornost.“
„Je pro mě výsadou mít možnost podílet se na vyprávění příběhů, které spojují lidi po celém světě. Měl jsem úžasnou šanci režírovat film, který bude uveden do kin a diváci ho v nich budou sledovat společně. Moc rád se na filmy ze série Insidious dívám společně s diváky, zejména když leknutím takřka nadskakují ve křeslech.“
V souladu s tímto přístupem a také proto, aby své spolupracovníky před natáčením sblížil, pozval Whannell Lin Shaye, Dermota Mulroneyho a Stefanie Scott - a další hosty - k sobě domů na večerní promítání. Aby celou skupinu inspiroval, promítl jí klasiku Osvícení pod otevřenou oblohou.
„Při natáčení prvních dvou filmů série byl Leigh velice aktivně přítomen,“ vzpomíná Shaye. „Nikdo nemá o atmosféře těch filmů lepší povědomí než on a James. Tohle byl pro Leigha v kontextu jeho kariéry rozhodně další logický krok.“
Wan, který podle scénářů svého dlouholetého tvůrčího partnera Whannella režíroval předchozí díly série Insidious, k tomu podotýká: „Jsem překvapený a hrdý na to, čeho Leigh s filmem Insidious 3: Počátek dosáhl. Leigh chápe zákonitosti natáčení hororových scén a vytváření napětí a děsu.“
„Neexistuje lepší člověk, který by se měl chopit otěží série Insidious. Byl jsem nadšený z toho, že jsem štafetu předal právě svému skvělému kamarádovi! Když ho vidím na režisérském křesle, tak navzdory tomu, že šlo o jeho režijní debut, působí naprosto přirozeně. Má vše dokonale pod kontrolou a baví ho to.“
„Měl jsem skvělého učitele,“ konstatuje Whannell. „Mohl jsem Jamese sledovat při režírování a pozorovat, co dělá ve střižně, jak pracuje s hudbou a se vším. Je mistrem moderního hororu.“
„Máme oba podobný vkus: rádi točíme souvislé záběry a nespoléháme se na střih nebo na počítačové efekty, místo toho se držíme v rámci možností kamery a záběry.“ I přesto ale režisér a scenárista podotýká, že „můj styl se od Jamesova poněkud odlišuje, což je důležité, protože ačkoliv se snažím držet předlohy prvních dvou dílů a Insidious 3: Počátek se rozhodně odehrává v rámci stejného světa, věděl jsem, že nechci natočit kopii Jamesových filmů. Chtěl jsem svět těch příběhů dále rozšiřovat, ale neopakovat to, co už jsme viděli dříve.“
Natáčení snímku Insidious 3: Počátek se shodou okolností překrývalo s natáčením Wanova nejnovějšího filmu na pozici režiséra, vysokorozpočtového hitu Rychle a zběsile 7. Wan se byl i tak schopen na natáčení Insidious 3: Počátek několikrát podívat - a v drobné roli ho diváci mohou spatřit i na plátně - ale většinu času byl s tvůrci filmu v kontaktu díky moderním technologiím. „Posílal jsem Leighovi v SMSkách tipy na lekačky,“ vzpomíná Wan. „On mi na oplátku radil, jak mám vyhazovat do vzduchu auta! Dělali jsme to, co vždycky - vyměňovali si nápady a pomáhali si.“
I sám Whannell se uchýlil k využití technologií 21. století, aby vyhledal pomoc zkušeného režiséra, kterého obdivuje. „Než jsme zahájili natáčení, poslal jsem tweet Williamovi Friedkinovi, ve kterém jsem se ho ptal, jestli má pro mě jako pro debutujícího režiséra nějaké tipy, něco, co by si býval přál, kdyby před natáčením svého prvního filmu věděl,“ vzpomíná Whannell. „Ihned zareagoval a navrhl mi, že bychom se mohli sejít a probrat to.“
„Bylo to surreálné. Nikdy jsem se s ním v minulosti nesetkal. Přišel jsem na domluvený oběd, sotva jsme se pozdravili a on hned povídá, že své herce musím vyděsit doopravdy. Že během natáčení Vymítače ďábla vystřelil z pistole, protože jinak by herec v roli kněze při zazvonění telefonu rozhodně nenadskočil tak, jako ve výsledném záběru.“
O řadu týdnů později, když se snažil radu oscarového režiséra převést v realitu, Whannell pochopil, že tento koncept - byť ne zrovna za využití střelných zbraní - je velice efektivní. „Použil jsem sirénu,“ přiznává se Whannell. „Jednou jedinkrát.“
„Na toho herce to rozhodně zabralo,“ vzpomíná Dermot Mulroney. „Leigh byl na place na opačné straně než on, ale stejně se mu ho podařilo slušně vyděsit.“ Při prozkoumávání fyzičtějších aspektů boje s démony a světa duchů jako takového museli být všichni neustále ve střehu, dokonce i řada z těch členů štábu, kteří už měli za sebou práci na předchozích dílech série. „Měli jsme k dispozici talentovaný štáb a odhodlané herce,“ žasně Whannell. „Měl jsem velké štěstí, že jsem se při svém prvním režijním dobrodružství setkal s takovou podporou.“
Stejně jako William Friedkin o čtyři desetiletí dříve, měl i Whannell na starosti dospívající herečku, se kterou společně pracoval na velice náročných scénách. Když se připravovali k natáčení obzvláště znepokojivého překvapení, které postavu Quinn Brennerové zcela změní, přišel režisér s ojedinělým přístupem. „Leigh mě zavřel do skříně,“ vzpomíná Scott. „Nechal mě v ní půl hodiny poslouchat death metal v naprosté tmě. Skříň celou dobu někdo hlídal a on ji čas od času otevřel a zkontroloval, že jsem si na sluchátkách nestáhla hlasitost. Bylo to příšerné, ale když nastal čas scénu natočit, byla jsem na ni připravená!“
„Jednoho dne konečně došlo k něčemu, v co Leigh celou dobu doufal,“ vzpomíná Mulroney. „Přišel jsem natáčet svou scénu a nevšiml jsem si, že nedaleko mě vyčkává jiný herec v kompletní masce démona na tu svou. Byla tma a já se ho příšerně lekl!“
„Nečekal jsem také, jak moc znepokojivé bude natáčení napínavých scén, protože prostředí, které Leigh vytvořil, působilo tak realisticky, že na mě scény, které jsme točili, začaly skutečně působit. Záměrně tuhle atmosféru podporoval.“ Bez ohledu na snahy o strašení herců byl Whannell jakožto herec také seznámený s významem budování postavy a její minulosti pro lepší herecký výkon.
Měl štěstí, že žádný z představitelů filmového otce a dcery zatím v žádném hororovém snímku nehrál, ale toužili po tom. „Vždycky jsem chtěla nějaký natočit!“ přiznává Scott. Mulroney, který je se svou více než pětadvacetiletou kariérou zkušeným hercem, k tomu dodává: „Mám dospívajícího syna, který je velkým fanouškem hororů, takže spolu chodíme na premiéry - a následkem toho jsem se stal fandou i já sám. Právě tak jsem se poprvé seznámil se sérií Insidious. Leigh Whannell má tyhle filmy rád také, a jeho nadšení je nakažlivé. Myslím, že podstata jeho snímku Insidious 3: Počátek je skvělá - vrací se v čase a tímpádem má možnost rozšířit svůj záběr o nové postavy, ale současně divákům znovu představit ty, které již znají - jako například Lin Shaye, která je v roli Elise velice uvěřitelná.“
„V případě našich nových postav ale Leigh nepracuje s nějakou učebnicovou rodinou. Prožívají krizi a právě tam náš příběh začíná. Jde v něm ve zcela stejné míře o smutek a smíření se s ním, jako i o to, co na vás může odkud vyskočit. Během rozhovorů s Leighem jsme hodně probírali citovou rezonanci a s Lin jsme diskutovali o tom, že máme pocit, jako by podstata veškerého děsu ve filmu vycházela z toho, čím si tahle rodina prochází.“
„Dermot je skvělý herec, perfektně se s ním spolupracuje, a Stefanie je krásná,“ chválí je Shaye. „Leigh je jako režisér schopen zpracovat věci, o kterých jsem přemýšlela, za což vděčíme tomu, že je sám i herec.“
„Právě proto víte, že vám Leigh bude schopen pomoci odhalit ty nejdůležitější prvky vaší postavy,“ dodává Mulroney. „Leigh je člověk, se kterým se spolupracuje velice snadno, a jako režisérovi mu nic neunikne, protože zná scénář nazpaměť a i v případě těch nejméně významných scén má jasno v tom, co požaduje.“
„Pokud jako režisér debutujete, je skvělé mít po ruce herce jako Dermot, který má za sebou tolik filmů,“ poznamenává Whannell. „Vyzná se v technických aspektech natáčení filmů a dokáže ze sebe vydat právě ty emoce, které jeho postava vyžaduje - nebo je naopak potlačit.“
Scenárista a režisér se sám příležitostně před kamerami po boku Mulroneyho a dalších herců objevuje v roli parapsychologa Specse, společně s Angusem Sampsonem v roli další z památných postav celé série, Tuckera. „Jsou to všemi oblíbení lovci duchů a vždycky filmy série Insidious obohacovali o trochu humoru,“ směje se Peli. „Ve filmu Insidious 3: Počátek budeme moci spatřit, jak začínali - a také to, jak si společně ukousnou krajíc větší, než jsou schopni sníst.“
„Z pohledu Elise mi Tucker a Specs připadají jako synové, které nikdy neměla,“ svěřuje se Whannell. „Angus je mým dlouholetým přítelem a strávili jsme celé roky zdokonalováním průpovídek, které vidíte na plátně. Při psaní prvního filmu jsem na něj myslel a spousta z toho, co se na plátně mezi Tuckerem a Specsem odehrává, jsou naše společné improvizace. Prostě ty postavy tak dokonale známe.“
„V případě snímku Insidious 3: Počátek jsem byl podle Anguse během natáčení nejuvolněnější, jakého mě kdy před kamerami viděl - pravděpodobně proto, že jsem myslel na spoustu dalších ohromně náročných úkolů a neměl čas o své roli přemýšlet více, než bylo nutné.“
S ohledem na více rolí, které byl Whannell nucen při natáčení tohoto filmu zastávat, Sampson míní, že na place během natáčení „podporoval dobrou náladu i v situacích, kdy byste ji neočekávali, a bylo pro mě opravdu skvělé natáčet scény přímo s režisérem filmu, který mi mohl pomoci s jejich velice upřímným pojetím.“
Scott režisérovo soustředění na emocionální detaily velice vítala. „Quinn si v rámci příběhu vede deník,“ vysvětluje herečka. „Leigh mi dal zcela prázdný sešit - a velkou spoustu věcí, které jsem mohla použít k jeho výzdobě: šperky, fixy, barvy. Vyzdobila jsem jeho desky - a poté jsem si vedla každý den deník coby Quinn, o tom, čím si po ztrátě matky prochází. Kromě toho mi Leigh dal také knihu o vyrovnávání se s podobnými ztrátami, díky které jsem konečně začala doopravdy chápat, jaké to asi musí být.“
„Postava Quinn má spoustu citových problémů a Stefanie ve svém výkonu projevila velkou dávku empatie,“ míní Oren Peli. „Stefanie se velkou měrou podílí na vytvoření dojmu realisticky zobrazené rodiny, které v rámci jejích podivuhodných osudů držíte palce,“ říká Mulroney. „Je to mladá herečka, která svou práci bere velice vážně.“
V tomto ohledu asi nepřekvapí, že se Scott velice záhy sešla s vedoucím kaskadérů Markem Raynerem. „Chtěla sama natočit co nejvíce kaskadérských scén,“ říká. „Vzhledem k tomu, co se po ní v Leighově scénáři žádá, věděli jsme, že v průběhu natáčení budeme potřebovat hned několik dublérek - a v jednom případě také tři figuríny. Ale během zkoušek jsme si ujasnili, které scény by mohla Stefanie natáčet sama.“
„Stefanie má už v naší branži jisté zkušenosti, ale nepůsobí takovým tím charakteristickým dojmem 'hollywoodského dítěte',“ podotýká Whannell. „Je přirozeně zvědavá a o svých hereckých rozhodnutích pečlivě přemýšlí. Má velké rozpětí a podvědomou touhu nepřehrávat, a často udělala něco, čeho jsem si při natáčení vůbec nevšiml, ale postřehl jsem to až při kontrole záznamu. Myslím, že z ní bude obrovská hvězda.“
Scenárista a režisér pro Scott sestavil, dle jejích vlastních slov, „velkou hudební sbírku toho, co se líbí Quinn. Šlo o hudbu, kterou sama příliš nepamatuji: Joni Mitchell, Elliott Smith, Jeff Buckley. Leigh mi dal klasické vinylové desky, abych si sedla ke gramofonu, poslouchala hudbu a psala zápisky do Quinnina deníku.“
Kostymérka Ariyela Wald-Cohain spolupracovala s Whannellem během příprav na natáčení velice pečlivě na podobě všech postav - ať už ve skutečném světě či ve světě duchů - a Whannell po ní specificky požadoval, aby „Quinn měla v oblibě spíše zastaralejší oblečení - kromě toho, že má ráda starší hudbu, také chodí nakupovat do second handů.“
Další z hudebních symbolů celé série, skladba Tiptoe Through the Tulips, se ve filmu Insidious 3: Počátek neobjevuje - protože je svázána s osudy rodiny Lambertových - ale nezávislá rocková skupina Cherry Glazerr nahrála její alternativní a svůdnou verzi, která zaznívá v traileru na film samotný. Obvyklá hudební složka série Insidious ale zůstává plně zachována - skladatel Joseph Bishara, který napsal hudbu k předchozím dvěma filmům, se vrací i tentokrát.
Vazby na hudební svět obohacuje také skladatelka a hudebnice Hayley Kiyoko, kterou její kamarádka Stefanie Scott vybídla k tomu, aby se zajímala o roli Quinniny kamarádky Maggie. „Ty dvě jsou ve skutečnosti velice dobré kamarádky, což se na jejich vztahu odráží způsobem, který byste pro potřeby filmového plátna těžko nahrazovali,“ míní Peli.
„Jdeme cestou nejmenšího odporu,“ vtipkuje Whannell. „Je to tak pro nás mnohem jednodušší.“ Kiyoko tuto roli nakonec získala, a ačkoliv přiznává, že „byla nadšená z možnosti zahrát si po boku Stefanie, kterou velice obdivuji, vlastně na hororové filmy moc nekoukám, protože pak nemůžu spát. Ale říkala jsem si, že mi s tím třeba tahle zkušenost pomůže. No, bála jsem se už při čtení scénáře!“
„Pokud toužíte po vzrušení, pak se jedná o film, u kterého si budete napětím kousat nehty a pak leknutím nadskočíte na židli. Leigh Whannell má horor velice rád a při natáčení kolem sebe šíří spoustu pozitivní energie, což je při natáčení napínavých scén velice užitečné.“
Ve snaze o ještě větší autenticitu v prezentaci příběhu Whannell toužil po tom, aby měl k dispozici realistické prostředí, ve kterém by se jeho herecký tým mohl do svých postav skutečně vžít a lépe tak ztvárnil postavy, na kterých společně usilovně pracovali.
První dva díly série Insidious se natáčely výhradně na skutečných lokacích v Kalifornii. Některé z nich se objevují i ve filmu Insidious 3: Počátek, včetně Elisina domova, který jsme již v minulosti navštívili, sto let starého dvoupatrového domu v Highland Park. Výtvarnice filmu Jennifer Spence, která se podílela na předchozích dílech, měla nyní za úkol vytvořit domov rodiny Brennerových.
„Strávila jsem hodně času rozhovory o postavách s Leighem,“ prozrazuje Spence. „O tom, co dělají a jaké byly jejich životní osudy. Bylo pro mě důležité pochopit, jak v každé místnosti jejich život pojmout po vizuální stránce. Něco takového vždy tvořilo důležitou součást každého z filmů série Insidious a rozhodně je tomu tak i v tomto případě.“
„Leigh měl skvělé nápady a poskytoval mi podrobnosti, které ani nejsou ve scénáři, například že Lily byla malířka. Rodina Brennerových přišla o někoho, kdo byl pro jejich životy nepostradatelný. Ačkoliv v jejich bytě nalezneme krásné věci, musí současně působit smutně. Bavili jsme se o tom, že když o někoho přijdete, pravděpodobně si pořídíte nějaké knihy o tom, jak se s takovou ztrátou vypořádat. Diváci si toho možná nevšimnou, ale přesně takové drobnosti se ve filmu objevují, abychom hercům pomohli vytvořit prostředí, ve kterém se do svých postav lépe vžijí.“
„Jen se velice zajímá o drobnosti,“ usmívá se Whannell. „Ale tyhle drobné detaily mívají kumulativní účinek - skutečně na nich záleží. V její společnosti mi bylo příjemně i tehdy, pokud jsme zrovna nepracovali.“
I ve volném čase se jim ale dařilo přicházet s nejrůznějšími nápady. „Bavili jsme se s Leighem třeba o bytech, ve kterých jsme v minulosti bydleli,“ komentuje Spence. „Soustředili jsme se na to, co se nám na nich líbilo: francouzské dveře, krby, starožitná kamna. Takže jsem při tvorbě bytu rodiny Brennerových měla možnost vytvořit si svůj vlastní vysněný byt.“
Vzhledem k tomu, že Brennerovi dle Whannellových záměrů žili v hollywoodském bytě, aby se i po této stránce Insidious 3: Počátek viditelně odlišoval od předchozích dílů, pustila se Spence se svým týmem do průzkumu bytů ve „starém Hollywoodu“. Přestože měli tvůrci filmu pro potřeby natáčení exteriérů k dispozici konkrétní dům, říká Spence: „Navštívili jsme celou řadu budov a zkoumali jejich vzhled, vrstvy tapet a cokoliv, co bylo při jejich stavbě použito. Chtěli jsme, aby naše dekorace v sobě obsahovaly stejně 'vrstvenou' historii a aby diváci, když budou sledovat naše postavy, jak procházejí chodbou, viděli jednotlivé vrstvy omítky a barev.“
„Co se týče dekorací v samotném bytě, ovlivněných zesnulou matkou, jsme pečlivě přemýšleli o každé rekvizitě a o tom, jak se do bytu dostala - zda si ji rodina koupila někde ve výprodeji či na bleším trhu, nebo zda šlo o novou věc.“
Přípravy byly velice klíčové, protože Spence se svým týmem měla na postavení interiérů bytu Brennerových v ateliérech pouhých 15 dní, během kterých musela stihnout jak samotné vybudování dekorací, tak i jejich vymalování, omítnutí a veškeré další úpravy.
„Když jsme skončili, celá řada lidí říkala, že by v tom bytě chtěli žít, takže myslím, že jsme odvedli dobrou práci!“ Byt zahrnuje různé místnosti a diváci nemají jistotu, kde přesně svět živých přichází do kontaktu se světem duchů. „V některých sekvencích se vše odehrává tak rychle, že to skoro působilo dojmem, jako bychom natáčeli akční film, odehrávající se v interiérech,“ poznamenává Mulroney. „Stejně jako v případě ostatních filmů série Insidious se i tentokrát řada věcí odehrává ve stísněných prostorách - a v případě snímku Insidious 3: Počátek se jedná o místnosti v bytě, takže je vše ještě stísněnější.“
Dekorace bylo také třeba uzpůsobovat různým podobám. „Když jsme v příběhu dospěli k některému z jeho průsečíků, celý štáb, zodpovědný za natáčení, dekorace opustil, a můj tým se pustil do práce,“ vzpomíná Spence. „Abychom stvořili svět duchů, zbavili jsme místnosti naprosto všeho - vytvořili jsme 'kostru' dané místnosti, prostory zcela zbavené čehokoliv osobního.“ „Další stylizaci si vyžadovalo to, čemu já říkám 'snový' svět duchů, tedy situace, kdy nahlížíme do minulosti na dřívější události.“
S ohledem na další podrobnosti, které jí Whannell dal opět k dispozici, se pro potřeby zobrazení světa zcela nového démona tohoto filmu Spence „rozhodla zvolit pro scény, odehrávající se před mnoha desetiletími, stylizaci do tabákových barev. Všude se povalují cigaretové nedopalky, tlakové lahve s kyslíkem a lékařské nádoby plné podivných, nespecifikovatelných věcí. Muselo se jednat o svět, který je velice temný a podivný.“
Temnota a podivnost jsou samozřejmě klíčovými prvky, které se podílejí na přitažlivosti snímků série Insidious a vyvolávají strach a hrůzu - přičemž je někdy možné je z pohledu postav vysvětlit, a jindy nikoliv. „Jedná se o strach z neznáma, který na vás působí - například když zaslechnete nějaký zvuk a říkáte si, že o nic nešlo. Ale v těchhle filmech...o něco jde,“ poznamenává k tomu Stefanie Scott.
„Právě vaše vlastní představivost vás může naprosto zradit,“ dodává Leigh Whannell. „Může vás vyděsit i vrzání podlahy. V našich filmech na těchto věcech stavíme a diváky trochu škádlíme.“
„Pak tu máme také nečekaná leknutí, třeba něco, co jste zahlédli jen koutkem oka. Stejně jako v případě prvních dvou dílů budou i v tomto filmu chvíle, kdy si polovina kina cosi šeptá, protože něco zahlédla - ale druhá polovina si toho nevšimla. Film ze série Insidious má strašidelnou atmosféru, ve které nikdy nevíte, co máte očekávat, a předkládá vám scény, které se vám zapíšou do paměti.“
„Filmy série Insidious stavějí na atmosféře,“ souhlasí James Wan. „Tvůrčímu týmu jde v první řadě o to, aby navodil tu správnou atmosféru, to správné napětí. Svět duchů zahaluje náš vlastní svět a je jako noční můra, s tím rozdílem, že když jste svědky toho, jak se ony démonické bytosti vydávají do vašeho světa nebo vás straší nějací duchové, tak u toho nespíte.“
„Myslím, že fanoušci mají tyhle filmy rádi, protože se nejedná o klasické horory, spoléhající na odpudivé záběry - snaží se vás vyděsit metodicky a efektivně,“ komentuje Oren Peli. „Spolehlivě mě dokáže vystrašit, když jsem večer doma sám a slyším nějaké divné věci,“ přiznává se Jason Blum. „Myslím, že důvodem toho, proč se celá řada hororových filmů odehrává ve vašem domě, je to, že se v něm cítíte nejvíce v bezpečí. Takže když vás v takovém prostředí začne něco doopravdy ohrožovat, je to skutečně strašidelné. To tvoří velkou součást série Insidious, protože svět duchů prostupuje domovy hrdinů filmů a nadpřirozené věci působí skutečně.“
„Z mého pohledu jsou nejstrašidelnějším prvkem světa Insidious rozhodně démoni. Ale jsem velice hrdý na to, jak tyto filmy definují, že tím nejstrašidelnějším je to, co si dokážete představit, nikoliv nezbytně nutně to, co vidíte na plátně.“
„Filmy série Insidious si zakládají na očekávání strachu a využívají klasických metod k docílení toho, čeho se jiným filmům nedaří dosáhnout moderními technologiemi,“ dodává Dermot Mulroney. „Když vás dokáže něco vystrašit už při samotném natáčení, máte jistotu, že se bude jednat o strašidelný film,“ soudí Angus Sampson.
Lin Shaye, která se prostřednictvím své postavy odvážné Elise byla nucena postavit nejrůznějším démonům, říká: „Zbožňovala jsem - anebo možná nenáviděla - démony v prvních a druhém díle, ale ten z filmu Insidious 3: Počátek mě nějakým nejasným způsobem velice děsí, působí povědomě, ale jiným - a strašidelnějším způsobem, než cokoliv, co jsme dosud spatřili.“
Masky a praktické efekty nového filmu navrhla a vytvořila společnost Fractured FX. „Podíleli se na prvních dvou filmech a ke své práci přistupují s velkou vášní a velice tvůrčím způsobem,“ říká Whannell. „Toužili jsme po spíše děsivém a nechutném stylu, než po gotické stylizaci předchozích dílů.“
„Předložil jsem svoje základní představy řediteli Fractured Justinovi Raleighovi a tomu se úplně rozzářily oči. Jejich dílo bylo fenomenální,“ chválí jejich práci Peli. „Při tvorbě hlavního démona odvedli skvělou práci, diváci z něj budou hrůzou bez sebe.“
„Toto nové pokračování je skvělou příležitostí pro ty, kteří zatím žádný film ze série Insidious neviděli, aby se s námi vydali na strašidelnou pouť,“ míní Wan. „A je to pořádná jízda,“ přitaká Steve Coulter, který si zopakoval roli Elisina důvěrníka Carla. „Vzpomínáte si na všechny ty věci, kterých jste se jako malí báli a vaši rodičové vám říkali, že neexistují? Filmy ze série Insidious nám ukazují, že rozhodně existují. Zejména pokud se příliš dlouho díváte do tmy.“
„Leigh Whannell je velice sympatický člověk, ale v hlavě se mu honí některé velice nepěkné věci. Takže ve filmu Insidious 3: Počátek uvidíte něco, co jste v žádném jiném filmu ještě neviděli.“
Postavy a obsazení
• Hayley Kiyoko - Maggie
• Lin Shaye - Elise Rainierová
• Steve Coulter - Carl
• Phil Abrams - Mel
• Joseph Bishara - Lipstick-Face Demon
• Vanéx Favors - pacient
• Amaris Davidson - ošetřovatelka
Ocenění
The Saturn Awards
2016 - Nejlepší horor (nominace)
DABING
V českém znění: Dana Syslová - Lin Shaye (Elise), Pavel Vondra - Dermot Mulroney (Sean), Viktorie Taberyová - Stefanie Scott (Quinn), Michal Holán - Angus Sampson (Tucker), Vojtěch Hájek - Leigh Whannell (Specs), Ivana Korolová - Hayley Kiyoko (Maggie), Jakub Nemčok - Tate Berney (Alex), Petr Pospíchal - Jeris Poindexter (Harry), Libor Terš - Adrian Sparks (Jack), Pavel Šrom - Steve Coulter (Carl), Filip Jančík, Petr Neskusil, Alice Šnirychová, Anna Suchánková, Zdeněk Mahdal, Martina Kechnerová
Překlad: Jana Hrubá
Zvuk: Petr Mandák
Mix: Jiří Peřina
Produkce: Lenka Čížková
Dialogy a režie: Jiří Sádek
České znění vyrobila Společnost SDI Media v roce 2015
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 4.6.2015 Falcon
Premiéra USA: 5.6.2015 Focus Features
Premiéra Kanada: 5.6.2015 Entertainment One
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.10.2015 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 21.10.2015 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 3 488 225
Tržby celkem - $ 112 728 582
Návštěvnost v ČR 25 748
Náklady (Rozpočet) - $ 10 000 000
FILMY V SÉRII
Insidious gastonrolinc.webnode.cz/news/a262/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2010
Režie: James Wan,Hrají: Patrick Wilson, Rose Byrne
Insidious 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a263/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Rose Byrne, Patrick Wilson
Insidious 3: Počátek gastonrolinc.webnode.cz/news/a264/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2015
Režie: Leigh Whannell, Hrají: Stefanie Scott, Dermot Mulroney
Insidious: Poslední klíč gastonrolinc.webnode.cz/news/a265/
Horor / Mysteriózní, USA / Kanada, 2018
Režie: Adam Robitel, Hrají: Lin Shaye, Javier Botet
„Temnota a podivnost jsou hlavními hrdiny tohoto zdařilého hororu."
OBSAH
Novou kapitolu děsivé hororové série napsal a režíroval její spolutvůrce Leigh Whannell. Tento mrazivý prequel, situovaný v době před strašidelnými zážitky rodiny Lambertů, divákům odhaluje osudy nadané jasnovidky Elise Rainierové (Lin Shaye), jež se po jistém váhání rozhodne pomocí svých schopností kontaktovat mrtvé, aby tak pomohla mladé dospívající dívce (Stefanie Scott), kterou si vybrala za svůj cíl nebezpečná nadpřirozená bytost.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přiznám se, že jsem očekával sice volné, ale zato podobné pokračování prvních dvou dílů Insidious. Vůbec mě ale nenapadlo, že bych se mohl dočkat filmu, který si vědomě utahuje ze všech možných zrůd, démonů a děsů noci. Úplně jak kdyby si vzal nálepku Insidious do názvu filmu schválně, aby si z ní následně dělal legraci a první dva díly mu to bez problémů tolerovali. Na druhou stranu jsem si říkal, jestli mám z těch logických zhovadilostí brečet a nebo si scénu za scénou užívat. Když totiž do teen horůrku v půlce filmu vlítnou dva hoši s punkovou imidží Krotitelů duchů, tak film dostává naprosto unikátní rozměr. K tomu technická stránka filmu taky není vůbec zlá. Prostě sečteno a podtrženo, tohle je film, který nelze brát vážně a tak se na něj také musíte koukat. (Malarkey) 3*
„Come on, bitch!“ Lin Shaye jakožto médium na prahu penze je zaslouženým středobodem třetí kapitoly. Ostatně, kdo jiný by mohl zatočit s dýchavičným démonem, co nápadně připomíná jistého chovatele prasat z Hannibala, když ne ona? Problémem může být, že ostatní postavy vám jsou úplně volné či s ohledem na to, že se jedná o prequel, máte obavy maximálně o to, aby si Elise v Dálavě nezapomněla peněženku s doklady. „Specs“ Whannell zřejmě tušil, že nemůže s předchozími kapitolami závodit v atmosféře, tak vsadil na lekačky, no a v této souvislosti bych chtěl upozornit, že by bylo vhodné koupit si do kina jeden lístek navíc, abyste mohli vedle sebe položit přenosný defibrilátor. Můžete být ošlehaní stovkami hororů, oči mít na stopkách a vidět za roh, ale vsadím se, že vás párkrát dostanou (třeba scéna sražení autem, ta byla na nitráček pod jazyk). Co na tom, že jsou některé laciné (třeba ta poslední) a klasicky si pomáhají decibely, hlavně že kardiaci trpí. Je fakt, že od nástupu výstředního dua krotitelů nadpřirozena (stylově oděného v bundičce Caspera a tričku s He-Manem) zařadí Chapter 3 vyšší rychlostní stupeň, ale stejně se až dokonce už jen dívá na Wanova koncová světla. A to přitom James nejel nějak rychle a zběsile.. (Gilmour93) 3*
V zajetí záludných povidlových šlápot. Pojem, který jsem pojmenoval "povidlová šlápota", je asi nejvýraznějším nápadem v prequelu, kterému chybí nasazení a zásadní vrchol. Ostatně, film si své dva vrcholy prodělá v první půlhodině, když na mladou hrdinku dvakrát působivě mává démon a následně ji excelentně srazí auto. První třetina filmu je hodně povedená, prosycená tajemnem, jako divák jsem se těšil, co přijde dál. Představte si dál už nepřišlo nic, co by vybočovalo z hororového standardu. Závěrečnou třetinu považuji dokonce za nenápaditou, slabou, včetně směšného posledního záběru filmu. Finále bylo unavené, určené k přetočení, nevylučuji, že za jeho zmršením stojí přístupnost PG-13, jenž z hororů dělá dětské filmy. Co byste řekli na to, kdyby Mimoni byli přístupní až od osmnácti let?! Tak tohle je podobné. I když film působí téměř laciným dojmem, je natočen na velmi dobré technické úrovni. Démon s kyslíkovou maskou je parádní hnusák, kupodivu už nenajde konkurenci v ostatních posmrtných kreaturách, které jsou poměrně slabě namaskované. A pytel se taky s nimi zrovna neroztrhl. Straší se hned na několika úrovních. Některé pasáže jsou znepokojivé, příjemně mrazivé, divák očekává maximální úlek. Leigh Whannell umí využít malý prostor v místnosti hodně sugestivně. Divák si připadá, že je "astrálně" vtažen do scény, kde ale má pocit stísnění, takže se rád vrací na svoje místo, do pohodlí křesla. Astrální cestování do říše mrtvých je zde hodně slabě provedeno. Na médium, v tomto případě Lin Shaye, nečeká na druhé straně nic zajímavého, narazí však na dámu se závojem, která v tomto prequelu nemá zásadní postavení. Unylý dojem moc nevylepší ani přítomnost divných "lovců duchů", dvou internetových šprýmařů, kdy jednoho ztvárnil Vašek Noid na redukční dietě, druhého si zahrál sám pan režisér osobně. Pozorný divák jistě nepřehlédne jeho tvůrčího spolupracovníka Jamese Wana, který si zahrál malou roličku divadelního režiséra, u něhož je na castingu mladá uchazečka o roli, okolo niž se celý prequel točí. Mladá hrdinka Quinn, která chtěla ze záhrobí zavolat mámu, byla zahrána Stefanie Scott poměrně průměrně. Herecké výkony jsou však obstojné. Pokud vám nevadí Dermot Mulroney, který byl vytažen z hereckého záhrobí, budete s jeho ztvárněním otce dcery pronásledované duchy, spokojeni. Film samotný extra dojem nezanechá. Chybělo nasazení, více strhujících nápadů, ale oproti tomu je film natočen přehledně, občas se objeví prvotřídní postrašení se snahou neopadnout. No asi takhle, i když na mě režisér dělal non-stop bububu, já se na něj nezlobím, že to se mnou nic neudělalo. 60% (kingik) 3*
VELKÁ RECENZE
Sequely a prequely vládnou. Lidé se jich nemohou evidentně nabažit, stejně tak jako producenti. Neexistuje nic lukrativnějšího než natáčet horory. I kdyby to byla sebevětší kravina, stojí tak mrzký peníz, že se vždycky zaplatí – protože na co jiného vzít děvče na prvním rande. Své o tom ví i James Wan, který se v případě dalšího rozmělňování látek raději posadí na křeslo producenta.
Na podzim přišel už spin-off V zajetí démonů Annabelle… A dopadlo to prachbídně až mizerně. Šestákové strašení bylo jak z příručky „Lektejte co nejlaciněji to jde“, atmosféra žádná, jen vizuál byl vynikající, protože to režíroval Wanův dvorní kameraman. Ale jinak těžká bída. Insidious 3 sliboval o něco lepší zážitek, protože scénář i režii dělal nejpovolanější z nejpovolanějších – Leigh Whannell.
Nenápadný Australan zůstával vždy ve stínu slavnějšího Wana, ačkoliv to byl právě on, kdo napsal první tři díly Saw, nedoceněné Zlověstné ticho a právě oba díly Insidious. V nich představil svou vizi záhrobí – stačí zhasnout v kulisách a rozjet naplno stroj na mlhu – a doplnil to mnoha groteskními motivy, které kupodivu nerozbíjely sebeparodicky atmosféru, ale dotvářely ono bizarní zjištění hlavních hrdinů, že duchové skutečně existují. Především však představil partu krotitelů duchů – sebe, kámoše Anguse Sampsona a senzibilku Lin Shaye. A o tom jak se dali dohromady, je třetí díl.
Zdálo by se, že tu máme ideální startovací bod, Whannell si však tentokrát vybral slabou chvilku. Oba díly Insidious neměli nijak novátorskou premisu, ale disponovali spoustou překvapivých momentů a typicky wanovským stylem strašení. Třetí Insidious jsou však ve všem až moc tuctoví a ohraní a bohužel i vážní. Děvče ohrožuje démon, uděje se spousta lekaček (jakože vážně spousta), pak přijde na řadu naše stará známá parta a začne vymítat. Bumbác, baf a je vymalováno. Těšte se na čtvrtý díl. Bohužel, protože by to chtělo se posunout k nové látce. Whannell už zde evidentně nedokáže vymyslet nic moc nového a pokud se pojede nadále podle toho samého mustru, máme tu další Saw. Což by vážně nikdo nechtěl.
Čímž neříkám, že to je horší než Annabelle. Právě naopak: Má to atmosféru, není to zase tak blbé, občas se vážně leknete, ale pořád máte pocit, že už jste to viděli v lepším obalu. Ale když se tak člověk dívá, co ho jinak v kinech čeká za mainstreamové horory – patnáctý díl Paranormal aktivity, found footage ze školy, found footage ze Skypeu – tak je Insidious jednookým mezi slepými.
O FILMU
Představte si svět, který existuje společně s tím, který důvěrně známe. Je děsivější než vaše noční můry a prostřednictvím snů proniká do našeho běžného světa. Tento svět obývají mrtví a neživí, a jeho obyvatelé svět živých nenávidí. Démoni, kteří v něm žijí, se touží vrátit ze svého světa zpátky do toho našeho. Někteří z duchů doufají, že konečně pochopí smysl své smrti. Jiní duchové se touží znovu setkat se svými nejbližšími. Ale řada z nich chce zkrátka jen dát průchod svému hněvu, oddat se své závisti, ozbrojit se svou nenávistí a pohrdáním a za každou cenu se pomstít...
Tento strašidelný svět je dílem Leigha Whannella a Jamese Wana, kteří s ním návštěvníky kin seznámili ve filmech Insidious a Insidious 2. Ve filmu Insidious 3: Počátek se tato série vydává do ještě temnějších koutů tohoto světa, než kdykoliv předtím.
Producent Jason Blum, jehož společnost Blumhouse produkovala také snímky Sinister, Očista, Ouija a sérii Paranormal Activity, říká: „James a Leigh stvořili v sérii Insidious svůj ojedinělý a děsivý svět a tato kapitola jejich příběhů nás do něj zavádí ještě hlouběji.“ „Svět duchů existuje v jiné dimenzi,“ dodává Wan, který je producentem nového pokračování. „Ale kdykoliv může ovlivnit kohokoliv z nás.“
„V tomto filmu se o světě duchů dozvíme více podrobností - ale z odlišného pohledu,“ prozrazuje producent Oren Peli. „Jsou tu k vidění prvky, které se v předchozích filmech dosud neobjevily, a je velice strašidelný.“
Whannell, scenárista a režisér nového filmu, soudí, že „diváci, kteří se rádi bojí, mají sérii Insidious velice rádi. Chceme, aby se naši diváci doslova třásli hrůzou.“ Nové pokračování je strašidelnější, ale současně se také vrací v čase zpátky - odehrává se řadu let před prvními dvěma díly, které popisovaly stupňující se zážitky rodiny Lambertových. Vzhledem k tomu, že osudy této rodiny byly ve filmu Insidious 2 uzavřeny, zaměřil Whannell s radostí svou pozornost na osobu, která v nich vždy sehrávala významnou roli: na jasnovidku Elise Rainierovou v podání Lin Shaye.
Elise zemřela v průběhu boje o záchranu rodiny Lambertových, ale „já tu postavu mám moc rád a přemýšlel jsem o tom, jak bych ji byl schopen přivést znovu na plátna kin,“ popisuje Whannell. „Udělat z ní ducha nebylo ono. Chtěl jsem, aby byla živá! Divákům se líbil nápad s více časovými rovinami, který jsme uplatnili ve druhém dílu, a já měl pocit, že právě to by mohl být způsob, jak dát Elisině pouti větší význam.“
„Začal jsem přemýšlet o příběhu toho, jak to vše začalo, o prequelu, odehrávajícím se celé roky před prvním filmem, ve kterém by se formovaly zásadní prvky série a v němž bychom měli možnost prozkoumat Elisinu minulost. Jakmile jsem se pustil do psaní, okamžitě jsem si ten nápad zamiloval.“
Na Shaye udělal Whannellův scénář velký dojem. „Nabízí nám celou řadu detailních informací o postavách. Ve filmu Insidious 3: Počátek se dozvídáme více o Elisině osobním životě. Takové věci mě lákaly, protože postavy a jejich příběhy jsou pro mě tím nejpodstatnějším.“
„Když na plátně vidíte Lin coby Elise, uvěříte jí, že skutečně dokáže komunikovat s démony a duchy,“ svěřuje se Blum. „Ve většině filmů o nadpřirozených bytostech je těžké zařídit, aby postava experta působila věrohodně, ale Lin se to daří naprosto skvěle.“
„Lin je herečka, jejíž přítomnost na natáčení si užíváte, protože nepřetržitě pracuje se stoprocentním nasazením,“ míní Whannell. „Z pohledu scenáristy je skvělé mít k dispozici herce, se kterým můžete o scénáři diskutovat.“
„Při psaní scénáře k Insidious 3: Počátek jsem s Lin probíral spoustu věcí a mám dojem, že se nám podařilo udělat z ní ještě silnější postavu, než jakou byla v prvních dvou filmech - schopnou velice dobře vyjádřit širokou škálu emocí.“
„Lin Shaye je srdcem našich filmů, a tenhle nový umožňuje odkaz celé série obohatit a pokračovat v něm,“ potvrzuje Wan. „Jedná se o skvělý nový příběh, který se odehrává ve stejném světě,“ zamýšlí se Peli. „Leigh nám představuje zcela novou rodinu - a současně se vrací k některým oblíbeným postavám z předchozích dílů, například k Elise. Máme šanci spatřit, jak se z ní stala Elise, kterou diváci znají a zbožňují z prvních dvou dílů série Insidious - žena, která je zcela nesobecky schopna se obětovat v zájmu rodiny v boji s démony.“
„Elisin příběh z filmu Insidious 3: Počátek jsem začal vnímat jako variaci na klasické westernové téma pistolníka ve výslužbě, který je nucen vrátit se ke své práci,“ míní Whannell. „Anebo, což je obvyklejší dne, jako podobný příběh nájemného zabijáka. Ale jak zajistit, aby ho tak v případě starší ženy vnímali i ostatní?“
„Když jsme se s Elise a jejími kolegy Tuckerem a Specsem poprvé setkali v prvním filmu, bylo naprosto jasné, že už spolu leccos prožili. Takže jsem měl možnost rozebrat to, jak se potkali - a navázat to drobnými odkazy na děj prvního filmu. Fanoušci série v tomto díle objeví drobná překvapení, a já sám jsem si neustále pokládal otázku, co by na to či ono řekli fanoušci. Nechtěl jsem je zklamat, protože si opravdu užívají nejrůznější podivnosti, které jsou v našich filmech k vidění.“
I když příběh nového filmu vychází vstříc věrným příznivcům série, je současně vstřícný vůči divákům, pro které bude tento film úvodem do světa Insidious. „Každý se něčeho bojí, bez ohledu na kulturu či zemi,“ soudí Whannell. „Každý duchařský příběh je ve své podstatě o smrti a ztrátě. Právě proto diváky oslovují. Insidious 3: Počátek není v tomto výjimkou - můžete se na něj zajít podívat, i když jste žádný z předchozích dílů neviděli, a přesto budete chápat, čím jeho hrdinové procházejí.“
„Snažil jsem se k němu přistupovat tak, abychom se vraceli k realistickému pojetí prvního filmu, ve kterém se ocitáte ve společnosti rodiny, která neví, co se kolem nich děje a netuší, co na ně čeká.“
Proto je středem dění snímku Insidious 3: Počátek obyčejná rodina, která se ocitá v ohrožení: sedmnáctiletá začínající herečka Quinn, devítiletý technický nadšenec Alex a jejich ovdovělý otec Sean. Smrt ženy a matky Lily každého ze členů rodiny Brennerových nějakým způsobem poznamenala, ale zejména Quinn je s ohledem na svůj velmi zranitelný věk velice citlivá a právě ona se rozhodne k onomu osudnému kroku oslovit jasnovidku Elise v naději, že jí pomůže navázat spojení s Lily.
„Při psaní postavy Quinn jsem se snažil vytvořit věrohodnou postavu teenagerky,“ komentuje Whannell. „Myslím, že jsou ve filmech zobrazovány poměrně stereotypicky a nemáme tak možnost spatřit jejich skutečné cíle a starosti.“
„Postavy Quinn a Elise v sobě zrcadlí to, jak se vyrovnávají se ztrátami, které je v kritických okamžicích jejich životů potkaly, a pro mě bylo důležité, aby diváky oslovily obě dvě.“ „V době, kdy se film odehrává, není Elise tou sebevědomou ženou, kterou fanoušci série znají a milují z prvního dílu,“ vysvětluje Peli. „Je zdrcena ztrátou svého manžela a straní se lidí. Otázkou je, zda bude schopna překonat své zábrany, aby pomohla Quinn a rodině Brennerových, když to bude potřeba? Její činy v tomto filmu ovlivňují budoucí události i její vlastní osud.“
„Jsem neustále v kontaktu s fanoušky naší série, takže jsem měla povědomí o tom, jaká jsou jejich očekávání,“ poznamenává Shaye. „Klíčem bylo se neopakovat - Elise ve filmu Insidious 3: Počátek čelí zcela jiným problémům a Leigh mi poskytl velké množství materiálu, se kterým jsem mohla pracovat.“
„Některé prvky tohoto příběhu a to, čemu čelí jak rodina samotná, tak Elise, na diváky velice lidským způsobem zapůsobí.“ „Leigh chápe svět Insidious tak dobře a uvědomuje si nejrůznější možnosti světa duchů a postavy, které s ním mají co do činění, takže byl naprosto logickou volbou při obsazování režisérského křesla tohoto snímku,“ dodává Peli.
„S každým dalším dílem se snažíme překonat ten předchozí.“ „Lidé, kteří natočili nějaký film, jsou těmi nejlepšími tvůrci jejich pokračování - o kterých s nimi nemluvíme dříve, než dokončí první film, abychom do procesu jeho vzniku uměle nezasahovali - a jsou schopni celý příběh někam dál posunout,“ zamýšlí se Blum. „Když Leigh prohlásil, že má představu o tom, jak by měl vypadat další díl, bylo to ideální.“
„Chtěli jsme, aby se Leigh cítil co nejpříjemněji a měl možnost věnovat se tomu, čemu se jako režisér věnovat chtěl, protože jsme se všichni shodli na tom, že je ideální volbou na pozici nového režiséra téhle série.“
„Blumova produkční společnost tvůrcům filmů zdůrazňuje, že mají svět, který stvořili, pod svou kontrolou,“ míní Whannell. „A to je klíč k jejich úspěchu: vědí, že ti, kteří nějaký svět stvořili, mu budou věnovat maximální pozornost.“
„Je pro mě výsadou mít možnost podílet se na vyprávění příběhů, které spojují lidi po celém světě. Měl jsem úžasnou šanci režírovat film, který bude uveden do kin a diváci ho v nich budou sledovat společně. Moc rád se na filmy ze série Insidious dívám společně s diváky, zejména když leknutím takřka nadskakují ve křeslech.“
V souladu s tímto přístupem a také proto, aby své spolupracovníky před natáčením sblížil, pozval Whannell Lin Shaye, Dermota Mulroneyho a Stefanie Scott - a další hosty - k sobě domů na večerní promítání. Aby celou skupinu inspiroval, promítl jí klasiku Osvícení pod otevřenou oblohou.
„Při natáčení prvních dvou filmů série byl Leigh velice aktivně přítomen,“ vzpomíná Shaye. „Nikdo nemá o atmosféře těch filmů lepší povědomí než on a James. Tohle byl pro Leigha v kontextu jeho kariéry rozhodně další logický krok.“
Wan, který podle scénářů svého dlouholetého tvůrčího partnera Whannella režíroval předchozí díly série Insidious, k tomu podotýká: „Jsem překvapený a hrdý na to, čeho Leigh s filmem Insidious 3: Počátek dosáhl. Leigh chápe zákonitosti natáčení hororových scén a vytváření napětí a děsu.“
„Neexistuje lepší člověk, který by se měl chopit otěží série Insidious. Byl jsem nadšený z toho, že jsem štafetu předal právě svému skvělému kamarádovi! Když ho vidím na režisérském křesle, tak navzdory tomu, že šlo o jeho režijní debut, působí naprosto přirozeně. Má vše dokonale pod kontrolou a baví ho to.“
„Měl jsem skvělého učitele,“ konstatuje Whannell. „Mohl jsem Jamese sledovat při režírování a pozorovat, co dělá ve střižně, jak pracuje s hudbou a se vším. Je mistrem moderního hororu.“
„Máme oba podobný vkus: rádi točíme souvislé záběry a nespoléháme se na střih nebo na počítačové efekty, místo toho se držíme v rámci možností kamery a záběry.“ I přesto ale režisér a scenárista podotýká, že „můj styl se od Jamesova poněkud odlišuje, což je důležité, protože ačkoliv se snažím držet předlohy prvních dvou dílů a Insidious 3: Počátek se rozhodně odehrává v rámci stejného světa, věděl jsem, že nechci natočit kopii Jamesových filmů. Chtěl jsem svět těch příběhů dále rozšiřovat, ale neopakovat to, co už jsme viděli dříve.“
Natáčení snímku Insidious 3: Počátek se shodou okolností překrývalo s natáčením Wanova nejnovějšího filmu na pozici režiséra, vysokorozpočtového hitu Rychle a zběsile 7. Wan se byl i tak schopen na natáčení Insidious 3: Počátek několikrát podívat - a v drobné roli ho diváci mohou spatřit i na plátně - ale většinu času byl s tvůrci filmu v kontaktu díky moderním technologiím. „Posílal jsem Leighovi v SMSkách tipy na lekačky,“ vzpomíná Wan. „On mi na oplátku radil, jak mám vyhazovat do vzduchu auta! Dělali jsme to, co vždycky - vyměňovali si nápady a pomáhali si.“
I sám Whannell se uchýlil k využití technologií 21. století, aby vyhledal pomoc zkušeného režiséra, kterého obdivuje. „Než jsme zahájili natáčení, poslal jsem tweet Williamovi Friedkinovi, ve kterém jsem se ho ptal, jestli má pro mě jako pro debutujícího režiséra nějaké tipy, něco, co by si býval přál, kdyby před natáčením svého prvního filmu věděl,“ vzpomíná Whannell. „Ihned zareagoval a navrhl mi, že bychom se mohli sejít a probrat to.“
„Bylo to surreálné. Nikdy jsem se s ním v minulosti nesetkal. Přišel jsem na domluvený oběd, sotva jsme se pozdravili a on hned povídá, že své herce musím vyděsit doopravdy. Že během natáčení Vymítače ďábla vystřelil z pistole, protože jinak by herec v roli kněze při zazvonění telefonu rozhodně nenadskočil tak, jako ve výsledném záběru.“
O řadu týdnů později, když se snažil radu oscarového režiséra převést v realitu, Whannell pochopil, že tento koncept - byť ne zrovna za využití střelných zbraní - je velice efektivní. „Použil jsem sirénu,“ přiznává se Whannell. „Jednou jedinkrát.“
„Na toho herce to rozhodně zabralo,“ vzpomíná Dermot Mulroney. „Leigh byl na place na opačné straně než on, ale stejně se mu ho podařilo slušně vyděsit.“ Při prozkoumávání fyzičtějších aspektů boje s démony a světa duchů jako takového museli být všichni neustále ve střehu, dokonce i řada z těch členů štábu, kteří už měli za sebou práci na předchozích dílech série. „Měli jsme k dispozici talentovaný štáb a odhodlané herce,“ žasně Whannell. „Měl jsem velké štěstí, že jsem se při svém prvním režijním dobrodružství setkal s takovou podporou.“
Stejně jako William Friedkin o čtyři desetiletí dříve, měl i Whannell na starosti dospívající herečku, se kterou společně pracoval na velice náročných scénách. Když se připravovali k natáčení obzvláště znepokojivého překvapení, které postavu Quinn Brennerové zcela změní, přišel režisér s ojedinělým přístupem. „Leigh mě zavřel do skříně,“ vzpomíná Scott. „Nechal mě v ní půl hodiny poslouchat death metal v naprosté tmě. Skříň celou dobu někdo hlídal a on ji čas od času otevřel a zkontroloval, že jsem si na sluchátkách nestáhla hlasitost. Bylo to příšerné, ale když nastal čas scénu natočit, byla jsem na ni připravená!“
„Jednoho dne konečně došlo k něčemu, v co Leigh celou dobu doufal,“ vzpomíná Mulroney. „Přišel jsem natáčet svou scénu a nevšiml jsem si, že nedaleko mě vyčkává jiný herec v kompletní masce démona na tu svou. Byla tma a já se ho příšerně lekl!“
„Nečekal jsem také, jak moc znepokojivé bude natáčení napínavých scén, protože prostředí, které Leigh vytvořil, působilo tak realisticky, že na mě scény, které jsme točili, začaly skutečně působit. Záměrně tuhle atmosféru podporoval.“ Bez ohledu na snahy o strašení herců byl Whannell jakožto herec také seznámený s významem budování postavy a její minulosti pro lepší herecký výkon.
Měl štěstí, že žádný z představitelů filmového otce a dcery zatím v žádném hororovém snímku nehrál, ale toužili po tom. „Vždycky jsem chtěla nějaký natočit!“ přiznává Scott. Mulroney, který je se svou více než pětadvacetiletou kariérou zkušeným hercem, k tomu dodává: „Mám dospívajícího syna, který je velkým fanouškem hororů, takže spolu chodíme na premiéry - a následkem toho jsem se stal fandou i já sám. Právě tak jsem se poprvé seznámil se sérií Insidious. Leigh Whannell má tyhle filmy rád také, a jeho nadšení je nakažlivé. Myslím, že podstata jeho snímku Insidious 3: Počátek je skvělá - vrací se v čase a tímpádem má možnost rozšířit svůj záběr o nové postavy, ale současně divákům znovu představit ty, které již znají - jako například Lin Shaye, která je v roli Elise velice uvěřitelná.“
„V případě našich nových postav ale Leigh nepracuje s nějakou učebnicovou rodinou. Prožívají krizi a právě tam náš příběh začíná. Jde v něm ve zcela stejné míře o smutek a smíření se s ním, jako i o to, co na vás může odkud vyskočit. Během rozhovorů s Leighem jsme hodně probírali citovou rezonanci a s Lin jsme diskutovali o tom, že máme pocit, jako by podstata veškerého děsu ve filmu vycházela z toho, čím si tahle rodina prochází.“
„Dermot je skvělý herec, perfektně se s ním spolupracuje, a Stefanie je krásná,“ chválí je Shaye. „Leigh je jako režisér schopen zpracovat věci, o kterých jsem přemýšlela, za což vděčíme tomu, že je sám i herec.“
„Právě proto víte, že vám Leigh bude schopen pomoci odhalit ty nejdůležitější prvky vaší postavy,“ dodává Mulroney. „Leigh je člověk, se kterým se spolupracuje velice snadno, a jako režisérovi mu nic neunikne, protože zná scénář nazpaměť a i v případě těch nejméně významných scén má jasno v tom, co požaduje.“
„Pokud jako režisér debutujete, je skvělé mít po ruce herce jako Dermot, který má za sebou tolik filmů,“ poznamenává Whannell. „Vyzná se v technických aspektech natáčení filmů a dokáže ze sebe vydat právě ty emoce, které jeho postava vyžaduje - nebo je naopak potlačit.“
Scenárista a režisér se sám příležitostně před kamerami po boku Mulroneyho a dalších herců objevuje v roli parapsychologa Specse, společně s Angusem Sampsonem v roli další z památných postav celé série, Tuckera. „Jsou to všemi oblíbení lovci duchů a vždycky filmy série Insidious obohacovali o trochu humoru,“ směje se Peli. „Ve filmu Insidious 3: Počátek budeme moci spatřit, jak začínali - a také to, jak si společně ukousnou krajíc větší, než jsou schopni sníst.“
„Z pohledu Elise mi Tucker a Specs připadají jako synové, které nikdy neměla,“ svěřuje se Whannell. „Angus je mým dlouholetým přítelem a strávili jsme celé roky zdokonalováním průpovídek, které vidíte na plátně. Při psaní prvního filmu jsem na něj myslel a spousta z toho, co se na plátně mezi Tuckerem a Specsem odehrává, jsou naše společné improvizace. Prostě ty postavy tak dokonale známe.“
„V případě snímku Insidious 3: Počátek jsem byl podle Anguse během natáčení nejuvolněnější, jakého mě kdy před kamerami viděl - pravděpodobně proto, že jsem myslel na spoustu dalších ohromně náročných úkolů a neměl čas o své roli přemýšlet více, než bylo nutné.“
S ohledem na více rolí, které byl Whannell nucen při natáčení tohoto filmu zastávat, Sampson míní, že na place během natáčení „podporoval dobrou náladu i v situacích, kdy byste ji neočekávali, a bylo pro mě opravdu skvělé natáčet scény přímo s režisérem filmu, který mi mohl pomoci s jejich velice upřímným pojetím.“
Scott režisérovo soustředění na emocionální detaily velice vítala. „Quinn si v rámci příběhu vede deník,“ vysvětluje herečka. „Leigh mi dal zcela prázdný sešit - a velkou spoustu věcí, které jsem mohla použít k jeho výzdobě: šperky, fixy, barvy. Vyzdobila jsem jeho desky - a poté jsem si vedla každý den deník coby Quinn, o tom, čím si po ztrátě matky prochází. Kromě toho mi Leigh dal také knihu o vyrovnávání se s podobnými ztrátami, díky které jsem konečně začala doopravdy chápat, jaké to asi musí být.“
„Postava Quinn má spoustu citových problémů a Stefanie ve svém výkonu projevila velkou dávku empatie,“ míní Oren Peli. „Stefanie se velkou měrou podílí na vytvoření dojmu realisticky zobrazené rodiny, které v rámci jejích podivuhodných osudů držíte palce,“ říká Mulroney. „Je to mladá herečka, která svou práci bere velice vážně.“
V tomto ohledu asi nepřekvapí, že se Scott velice záhy sešla s vedoucím kaskadérů Markem Raynerem. „Chtěla sama natočit co nejvíce kaskadérských scén,“ říká. „Vzhledem k tomu, co se po ní v Leighově scénáři žádá, věděli jsme, že v průběhu natáčení budeme potřebovat hned několik dublérek - a v jednom případě také tři figuríny. Ale během zkoušek jsme si ujasnili, které scény by mohla Stefanie natáčet sama.“
„Stefanie má už v naší branži jisté zkušenosti, ale nepůsobí takovým tím charakteristickým dojmem 'hollywoodského dítěte',“ podotýká Whannell. „Je přirozeně zvědavá a o svých hereckých rozhodnutích pečlivě přemýšlí. Má velké rozpětí a podvědomou touhu nepřehrávat, a často udělala něco, čeho jsem si při natáčení vůbec nevšiml, ale postřehl jsem to až při kontrole záznamu. Myslím, že z ní bude obrovská hvězda.“
Scenárista a režisér pro Scott sestavil, dle jejích vlastních slov, „velkou hudební sbírku toho, co se líbí Quinn. Šlo o hudbu, kterou sama příliš nepamatuji: Joni Mitchell, Elliott Smith, Jeff Buckley. Leigh mi dal klasické vinylové desky, abych si sedla ke gramofonu, poslouchala hudbu a psala zápisky do Quinnina deníku.“
Kostymérka Ariyela Wald-Cohain spolupracovala s Whannellem během příprav na natáčení velice pečlivě na podobě všech postav - ať už ve skutečném světě či ve světě duchů - a Whannell po ní specificky požadoval, aby „Quinn měla v oblibě spíše zastaralejší oblečení - kromě toho, že má ráda starší hudbu, také chodí nakupovat do second handů.“
Další z hudebních symbolů celé série, skladba Tiptoe Through the Tulips, se ve filmu Insidious 3: Počátek neobjevuje - protože je svázána s osudy rodiny Lambertových - ale nezávislá rocková skupina Cherry Glazerr nahrála její alternativní a svůdnou verzi, která zaznívá v traileru na film samotný. Obvyklá hudební složka série Insidious ale zůstává plně zachována - skladatel Joseph Bishara, který napsal hudbu k předchozím dvěma filmům, se vrací i tentokrát.
Vazby na hudební svět obohacuje také skladatelka a hudebnice Hayley Kiyoko, kterou její kamarádka Stefanie Scott vybídla k tomu, aby se zajímala o roli Quinniny kamarádky Maggie. „Ty dvě jsou ve skutečnosti velice dobré kamarádky, což se na jejich vztahu odráží způsobem, který byste pro potřeby filmového plátna těžko nahrazovali,“ míní Peli.
„Jdeme cestou nejmenšího odporu,“ vtipkuje Whannell. „Je to tak pro nás mnohem jednodušší.“ Kiyoko tuto roli nakonec získala, a ačkoliv přiznává, že „byla nadšená z možnosti zahrát si po boku Stefanie, kterou velice obdivuji, vlastně na hororové filmy moc nekoukám, protože pak nemůžu spát. Ale říkala jsem si, že mi s tím třeba tahle zkušenost pomůže. No, bála jsem se už při čtení scénáře!“
„Pokud toužíte po vzrušení, pak se jedná o film, u kterého si budete napětím kousat nehty a pak leknutím nadskočíte na židli. Leigh Whannell má horor velice rád a při natáčení kolem sebe šíří spoustu pozitivní energie, což je při natáčení napínavých scén velice užitečné.“
Ve snaze o ještě větší autenticitu v prezentaci příběhu Whannell toužil po tom, aby měl k dispozici realistické prostředí, ve kterém by se jeho herecký tým mohl do svých postav skutečně vžít a lépe tak ztvárnil postavy, na kterých společně usilovně pracovali.
První dva díly série Insidious se natáčely výhradně na skutečných lokacích v Kalifornii. Některé z nich se objevují i ve filmu Insidious 3: Počátek, včetně Elisina domova, který jsme již v minulosti navštívili, sto let starého dvoupatrového domu v Highland Park. Výtvarnice filmu Jennifer Spence, která se podílela na předchozích dílech, měla nyní za úkol vytvořit domov rodiny Brennerových.
„Strávila jsem hodně času rozhovory o postavách s Leighem,“ prozrazuje Spence. „O tom, co dělají a jaké byly jejich životní osudy. Bylo pro mě důležité pochopit, jak v každé místnosti jejich život pojmout po vizuální stránce. Něco takového vždy tvořilo důležitou součást každého z filmů série Insidious a rozhodně je tomu tak i v tomto případě.“
„Leigh měl skvělé nápady a poskytoval mi podrobnosti, které ani nejsou ve scénáři, například že Lily byla malířka. Rodina Brennerových přišla o někoho, kdo byl pro jejich životy nepostradatelný. Ačkoliv v jejich bytě nalezneme krásné věci, musí současně působit smutně. Bavili jsme se o tom, že když o někoho přijdete, pravděpodobně si pořídíte nějaké knihy o tom, jak se s takovou ztrátou vypořádat. Diváci si toho možná nevšimnou, ale přesně takové drobnosti se ve filmu objevují, abychom hercům pomohli vytvořit prostředí, ve kterém se do svých postav lépe vžijí.“
„Jen se velice zajímá o drobnosti,“ usmívá se Whannell. „Ale tyhle drobné detaily mívají kumulativní účinek - skutečně na nich záleží. V její společnosti mi bylo příjemně i tehdy, pokud jsme zrovna nepracovali.“
I ve volném čase se jim ale dařilo přicházet s nejrůznějšími nápady. „Bavili jsme se s Leighem třeba o bytech, ve kterých jsme v minulosti bydleli,“ komentuje Spence. „Soustředili jsme se na to, co se nám na nich líbilo: francouzské dveře, krby, starožitná kamna. Takže jsem při tvorbě bytu rodiny Brennerových měla možnost vytvořit si svůj vlastní vysněný byt.“
Vzhledem k tomu, že Brennerovi dle Whannellových záměrů žili v hollywoodském bytě, aby se i po této stránce Insidious 3: Počátek viditelně odlišoval od předchozích dílů, pustila se Spence se svým týmem do průzkumu bytů ve „starém Hollywoodu“. Přestože měli tvůrci filmu pro potřeby natáčení exteriérů k dispozici konkrétní dům, říká Spence: „Navštívili jsme celou řadu budov a zkoumali jejich vzhled, vrstvy tapet a cokoliv, co bylo při jejich stavbě použito. Chtěli jsme, aby naše dekorace v sobě obsahovaly stejně 'vrstvenou' historii a aby diváci, když budou sledovat naše postavy, jak procházejí chodbou, viděli jednotlivé vrstvy omítky a barev.“
„Co se týče dekorací v samotném bytě, ovlivněných zesnulou matkou, jsme pečlivě přemýšleli o každé rekvizitě a o tom, jak se do bytu dostala - zda si ji rodina koupila někde ve výprodeji či na bleším trhu, nebo zda šlo o novou věc.“
Přípravy byly velice klíčové, protože Spence se svým týmem měla na postavení interiérů bytu Brennerových v ateliérech pouhých 15 dní, během kterých musela stihnout jak samotné vybudování dekorací, tak i jejich vymalování, omítnutí a veškeré další úpravy.
„Když jsme skončili, celá řada lidí říkala, že by v tom bytě chtěli žít, takže myslím, že jsme odvedli dobrou práci!“ Byt zahrnuje různé místnosti a diváci nemají jistotu, kde přesně svět živých přichází do kontaktu se světem duchů. „V některých sekvencích se vše odehrává tak rychle, že to skoro působilo dojmem, jako bychom natáčeli akční film, odehrávající se v interiérech,“ poznamenává Mulroney. „Stejně jako v případě ostatních filmů série Insidious se i tentokrát řada věcí odehrává ve stísněných prostorách - a v případě snímku Insidious 3: Počátek se jedná o místnosti v bytě, takže je vše ještě stísněnější.“
Dekorace bylo také třeba uzpůsobovat různým podobám. „Když jsme v příběhu dospěli k některému z jeho průsečíků, celý štáb, zodpovědný za natáčení, dekorace opustil, a můj tým se pustil do práce,“ vzpomíná Spence. „Abychom stvořili svět duchů, zbavili jsme místnosti naprosto všeho - vytvořili jsme 'kostru' dané místnosti, prostory zcela zbavené čehokoliv osobního.“ „Další stylizaci si vyžadovalo to, čemu já říkám 'snový' svět duchů, tedy situace, kdy nahlížíme do minulosti na dřívější události.“
S ohledem na další podrobnosti, které jí Whannell dal opět k dispozici, se pro potřeby zobrazení světa zcela nového démona tohoto filmu Spence „rozhodla zvolit pro scény, odehrávající se před mnoha desetiletími, stylizaci do tabákových barev. Všude se povalují cigaretové nedopalky, tlakové lahve s kyslíkem a lékařské nádoby plné podivných, nespecifikovatelných věcí. Muselo se jednat o svět, který je velice temný a podivný.“
Temnota a podivnost jsou samozřejmě klíčovými prvky, které se podílejí na přitažlivosti snímků série Insidious a vyvolávají strach a hrůzu - přičemž je někdy možné je z pohledu postav vysvětlit, a jindy nikoliv. „Jedná se o strach z neznáma, který na vás působí - například když zaslechnete nějaký zvuk a říkáte si, že o nic nešlo. Ale v těchhle filmech...o něco jde,“ poznamenává k tomu Stefanie Scott.
„Právě vaše vlastní představivost vás může naprosto zradit,“ dodává Leigh Whannell. „Může vás vyděsit i vrzání podlahy. V našich filmech na těchto věcech stavíme a diváky trochu škádlíme.“
„Pak tu máme také nečekaná leknutí, třeba něco, co jste zahlédli jen koutkem oka. Stejně jako v případě prvních dvou dílů budou i v tomto filmu chvíle, kdy si polovina kina cosi šeptá, protože něco zahlédla - ale druhá polovina si toho nevšimla. Film ze série Insidious má strašidelnou atmosféru, ve které nikdy nevíte, co máte očekávat, a předkládá vám scény, které se vám zapíšou do paměti.“
„Filmy série Insidious stavějí na atmosféře,“ souhlasí James Wan. „Tvůrčímu týmu jde v první řadě o to, aby navodil tu správnou atmosféru, to správné napětí. Svět duchů zahaluje náš vlastní svět a je jako noční můra, s tím rozdílem, že když jste svědky toho, jak se ony démonické bytosti vydávají do vašeho světa nebo vás straší nějací duchové, tak u toho nespíte.“
„Myslím, že fanoušci mají tyhle filmy rádi, protože se nejedná o klasické horory, spoléhající na odpudivé záběry - snaží se vás vyděsit metodicky a efektivně,“ komentuje Oren Peli. „Spolehlivě mě dokáže vystrašit, když jsem večer doma sám a slyším nějaké divné věci,“ přiznává se Jason Blum. „Myslím, že důvodem toho, proč se celá řada hororových filmů odehrává ve vašem domě, je to, že se v něm cítíte nejvíce v bezpečí. Takže když vás v takovém prostředí začne něco doopravdy ohrožovat, je to skutečně strašidelné. To tvoří velkou součást série Insidious, protože svět duchů prostupuje domovy hrdinů filmů a nadpřirozené věci působí skutečně.“
„Z mého pohledu jsou nejstrašidelnějším prvkem světa Insidious rozhodně démoni. Ale jsem velice hrdý na to, jak tyto filmy definují, že tím nejstrašidelnějším je to, co si dokážete představit, nikoliv nezbytně nutně to, co vidíte na plátně.“
„Filmy série Insidious si zakládají na očekávání strachu a využívají klasických metod k docílení toho, čeho se jiným filmům nedaří dosáhnout moderními technologiemi,“ dodává Dermot Mulroney. „Když vás dokáže něco vystrašit už při samotném natáčení, máte jistotu, že se bude jednat o strašidelný film,“ soudí Angus Sampson.
Lin Shaye, která se prostřednictvím své postavy odvážné Elise byla nucena postavit nejrůznějším démonům, říká: „Zbožňovala jsem - anebo možná nenáviděla - démony v prvních a druhém díle, ale ten z filmu Insidious 3: Počátek mě nějakým nejasným způsobem velice děsí, působí povědomě, ale jiným - a strašidelnějším způsobem, než cokoliv, co jsme dosud spatřili.“
Masky a praktické efekty nového filmu navrhla a vytvořila společnost Fractured FX. „Podíleli se na prvních dvou filmech a ke své práci přistupují s velkou vášní a velice tvůrčím způsobem,“ říká Whannell. „Toužili jsme po spíše děsivém a nechutném stylu, než po gotické stylizaci předchozích dílů.“
„Předložil jsem svoje základní představy řediteli Fractured Justinovi Raleighovi a tomu se úplně rozzářily oči. Jejich dílo bylo fenomenální,“ chválí jejich práci Peli. „Při tvorbě hlavního démona odvedli skvělou práci, diváci z něj budou hrůzou bez sebe.“
„Toto nové pokračování je skvělou příležitostí pro ty, kteří zatím žádný film ze série Insidious neviděli, aby se s námi vydali na strašidelnou pouť,“ míní Wan. „A je to pořádná jízda,“ přitaká Steve Coulter, který si zopakoval roli Elisina důvěrníka Carla. „Vzpomínáte si na všechny ty věci, kterých jste se jako malí báli a vaši rodičové vám říkali, že neexistují? Filmy ze série Insidious nám ukazují, že rozhodně existují. Zejména pokud se příliš dlouho díváte do tmy.“
„Leigh Whannell je velice sympatický člověk, ale v hlavě se mu honí některé velice nepěkné věci. Takže ve filmu Insidious 3: Počátek uvidíte něco, co jste v žádném jiném filmu ještě neviděli.“
Postavy a obsazení
• Hayley Kiyoko - Maggie
• Lin Shaye - Elise Rainierová
• Steve Coulter - Carl
• Phil Abrams - Mel
• Joseph Bishara - Lipstick-Face Demon
• Vanéx Favors - pacient
• Amaris Davidson - ošetřovatelka
Ocenění
The Saturn Awards
2016 - Nejlepší horor (nominace)
DABING
V českém znění: Dana Syslová - Lin Shaye (Elise), Pavel Vondra - Dermot Mulroney (Sean), Viktorie Taberyová - Stefanie Scott (Quinn), Michal Holán - Angus Sampson (Tucker), Vojtěch Hájek - Leigh Whannell (Specs), Ivana Korolová - Hayley Kiyoko (Maggie), Jakub Nemčok - Tate Berney (Alex), Petr Pospíchal - Jeris Poindexter (Harry), Libor Terš - Adrian Sparks (Jack), Pavel Šrom - Steve Coulter (Carl), Filip Jančík, Petr Neskusil, Alice Šnirychová, Anna Suchánková, Zdeněk Mahdal, Martina Kechnerová
Překlad: Jana Hrubá
Zvuk: Petr Mandák
Mix: Jiří Peřina
Produkce: Lenka Čížková
Dialogy a režie: Jiří Sádek
České znění vyrobila Společnost SDI Media v roce 2015
DVD, KINA a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 4.6.2015 Falcon
Premiéra USA: 5.6.2015 Focus Features
Premiéra Kanada: 5.6.2015 Entertainment One
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.10.2015 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 21.10.2015 Bontonfilm
Tržby v ČR - Kč 3 488 225
Tržby celkem - $ 112 728 582
Návštěvnost v ČR 25 748
Náklady (Rozpočet) - $ 10 000 000
FILMY V SÉRII
Insidious gastonrolinc.webnode.cz/news/a262/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2010
Režie: James Wan,Hrají: Patrick Wilson, Rose Byrne
Insidious 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a263/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2013
Režie: James Wan, Hrají: Rose Byrne, Patrick Wilson
Insidious 3: Počátek gastonrolinc.webnode.cz/news/a264/
Horor / Thriller, USA / Kanada, 2015
Režie: Leigh Whannell, Hrají: Stefanie Scott, Dermot Mulroney
Insidious: Poslední klíč gastonrolinc.webnode.cz/news/a265/
Horor / Mysteriózní, USA / Kanada, 2018
Režie: Adam Robitel, Hrají: Lin Shaye, Javier Botet
Tvůrci a herci
Leigh Whannell (Režie), Jason Blum (Produkce), Oren Peli (Produkce), James Wan (Produkce), Joseph Bishara (Hudba), Brian Pearson (Kamera), Timothy Alverson (Střih), Terri Taylor (Casting), Jennifer Spence (Scénografie), Ariyela Wald-Cohain (Kostýmy), Paul Hackner (Zvuk), Buck Robinson (Zvuk), Kenny Niederbaumer (Masky), Leigh Whannell (Scénář), Stefanie Scott (Herec), Dermot Mulroney (Herec), Lin Shaye (Herec), Leigh Whannell (Herec), Angus Sampson (Herec), Steve Coulter (Herec), Hayley Kiyoko (Herec), Corbett Tuck (Herec), Tom Fitzpatrick (Herec), Ele Keats (Herec), Ruben Garfias (Herec), James Wan (Herec), Tom Gallop (Herec), Adrian Sparks (Herec), Joseph Bishara (Herec), Phyllis Applegate (Herec), Ashton Moio (Herec), Tate Berney (Herec), Michael Reid MacKay (Herec), Phil Abrams (Herec)
2015/97/USA, Kanada/Horor, Thriller
- Když "Specs" sledují pohyb ducha v bytě Brennerových na obrazovce přístroje, můžeme si všimnout, že obrazovka je značky TESLA. Televizory a monitory TESLA se vyráběly v Československu (poté v České republice) v podnicích TESLA Strašnice (zánik 2007) a TESLA Pardubice (zánik 2011).
- Tucker (Angus Sampson) na sobě má triko s motivem filmu Vládci vesmíru z roku 1987, kde hlavní roli ztvárnil Dolph Lundgren, který je na tričku také vyobrazen. Tričko nevlastní studio, ale sám Angus Sampson, který je velkým fanouškem Dolpha Lundgrena.
- Dej filmu sa odohráva v roku 2008. Predchádzajúce diely sa odohrávali v roku 2010.
- V 34. minúte sa vo filme objaví kresba Billyho, bábky zo série Saw.
- Quinn v posteli číta knihu „Mechanický pomaranč“ od Anthonyho Burgessa.
- Pes Elise sa volal Warren. Meno dostal podľa manželov Warrenovcov, o ktorých James Wan natočil film V zajatí démonov (2013).
- Vo filme si zahral malú rolu aj režisér prvej a druhej časti James Wan. Hral jedného z prísediacich pri prijímačkách na divadelnú školu.
- Trailer k filmu bol vydaný v marci 2015 a obsahoval pieseň „Afraid of Nothing“ od Sharon Van Etten. Filmári použili pieseň bez získania patričných práv a boli nútení jej zaplatiť za nedovolené použitie jej hudby.
- Producent Jason Blum uvedl, že přípravy na natáčení začaly již během "promotion" akcí pro Insidious 2 (2013).
- Na režisérskou stoličku se James Wan nemohl vrátit, protože právě natáčel Fast & Furious 7 (2015).
- Spoiler: Ďábla, který se objeví na konci filmu, ztvárnil hudební skladatel Joseph Bishara.
Odkazy
Hrají:
Stefanie Scott, Dermot Mulroney, Lin Shaye, Leigh Whannell, Angus Sampson, Steve Coulter, Hayley Kiyoko, Corbett Tuck, Tom Fitzpatrick, Ele Keats, Ruben Garfias, James Wan, Tom Gallop, Adrian Sparks, Joseph Bishara, Phyllis Applegate, Ashton Moio, Tate Berney, Michael Reid MacKay, Phil Abrams, Jeris Poindexter, Amaris Davidson, Roy Allen III, Taylor John Smith